Sumqayıt Kimya Parkında yeni zavodlar istismara verilib və bu sahəyə aid gələcək nəhənglərin təməli qoyulub
Ötən həftə artıq 70 illiyini qeyd edən Azərbaycanın kimya sənayesinin inkişafı şüarı altında keçdi. Ölkənin əsas sənaye mərkəzində - Sumqayıtda Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə, əsasən, kimya istehsalı sahəsi ilə bağlı olan bir sıra yeni obyektlərin işə salınması baş tutdu.
Həmçinin SOCAR şirkətinin təşəbbüsü ilə Azərbaycan kimya sənayesinin 70 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Məsələ ilə bağlı çıxış edən SOCAR-ın rəhbəri Rövnəq Abdullayev qeyd edib ki, şirkətin planlarına 2020-ci ilə qədər milli kimya sənayesinin, habelə "Azərikimya" İstehsalat Birliyinin strukturuna daxil olan müəssisələrin də tamamilə modernləşdirilməsini həyata keçirmək daxildir. "Sahənin modernləşdirilməsinə dair böyük işlər həyata keçirməli və dövlət büdcəsinin vəsaitləri hesabına yeni layihələr reallaşdırmalıyıq. Əsas tapşırıqlarından biri də Sumqayıt Kimya Parkında reallaşdırılan "SOCAR Polymer" layihəsi çərçivəsində tikiləcək yeni zavodları xammalla təchiz etməkdir", - R. Abdullayev qeyd edib.
2013-cü ildə Sumqayıt Kimya Sənayesi Parkının (SKSP) infrastrukturunun yaradılmasına dair başlayan işlər bu gün fəal reallaşma fazasına qədəm qoyub. İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyi tabeliyində məhdud məsuliyyətli cəmiyyət formasında yaradılmış yeni texnoparkın profil prioriteti SOCAR şirkətinin fəal dəstəyi ilə yaradılan neft-kimya sahəsidir. Yeni texnopark başlıca olaraq, keçmişdə "Azərikimya" İB-nin strukturuna daxil olan sökülmüş Səthi-Aktiv Maddələr Zavodunun (SAM) ərazisində 296 hektar sahədə yerləşir. Burada hələlik gələcək sənaye zonasının kommunal, nəqliyyat və energetika infrastrukturunun yaradılması işləri həyata keçirilir. Sənaye zonasının 43 alt sənaye ərazisində 40 müasir müəssisənin yerləşdirilməsi nəzərdə tutulur. Burada, təxminən, 10 minə qədər iş yeri açılacaq. Sənaye zonasında, əsasən, inşaat kimyası, avtomobil sənayesi kimyası, kənd təsərrüfatı kimyası, məişət kimyası və tibbi kimya, polimerlərin istehsalı nəzərdə tutulub. SKSP-nin ərazisinin, təxminən, 30%-i tədris və inzibati ehtiyaclara, qalan 70%-i isə istehsalat obyektləri istifadə edəcəklər. İnfrastrukturun yaradılmasına çəkilən bütün xərclər dövlət büdcəsi və ya dövlət qurumları və şirkətləri hesabına ödənilir, sənaye obyektlərinin işə başlamasını isə yerli və xarici investorlar təmin etməlidirlər. SKSP-nin investisiya cəlbediciliyinin artırılması məqsədilə parkın rezidentləri 7 il müddətinə mənfəət, torpaq, əmlak vergilərindən, eyni zamanda, buraya gətirilən texnika və texnoloji avadanlıqlar əlavə dəyər vergisindən azad olunub.
Uyğun olaraq SKSP-yə investorların cəlb edilməsi prosesinə artıq başlanılıb - burada artıq dörd rezident qeydiyyata alınıb, bir neçə müəssisə işə başlayıb. Belə ki, məhdud məsuliyyətli cəmiyyətin təşəbbüsü ilə spiral tikişli polad borular zavodu istismara başlayıb. Zavodda polad boru istehsalı üzrə üç xətt qurulub. Bu xətlərin hər birinin illik istehsal gücü 200 min tondur.
Şirkətin digər bir müəssisəsi, əsasən, poladarmaturlu borular, metal hasar və plastik birləşdirici hissələr istehsal olunan mexaniki məhsullar zavodudur. Təqdirəlayiqdir ki, bu məhsul təkcə daxili bazar üçün deyil, fəal şəkildə ixrac üçün də nəzərdə tutulub. SKSP-nin rezidenti Türkmənistanda Türkmənbaşı limanının modernləşdirilməsi üzrə keçirilən tenderin qalibi olub. Sumqayıtlılar qonşu ölkəyə 45 mln. dollar dəyərində 60 min ton boru kəməri məhsulları tədarük edəcəklər.
Bu günlərdə Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə üçüncü müəssisənin - Texniki Avadanlıqlar Zavodunun açılışı olub. Yeni müəssisədə saatda 10 ton metaləritmə gücünə malik olan müasir sobalarla təchiz olunmuş metaltökmə və emal sahələri yaradılıb. Ümumilikdə, zavodda ildə 6500 ton müxtəlifdiametrli və yüksək təzyiqə davamlı hidrotexniki avadanlıq istehsal olunacaq.
"Sumqayıt sənayesi sürətlə inkişaf edir və bu proseslər ümumi trendi əks etdirir: ölkənin yeni sənayeləşməsi; qeyri-neft sektorunun ixrac potensialının genişləşdirilməsi - "kimyaçılar şəhəri"nin sənaye klasterinin dirçəlmə prosesini bu cür dəyərləndirib. - Tezliklə burada kimya texnologiyası parkının yeni müəssisələri tam gücü ilə işə başlayacaq. Buraya 1 mlrd. dollardan artıq sərmayə yatırılması planlaşdırılır".
Maraqlıdır ki, SKSP-nin sənaye flaqmanı rolu "SOCAR-Polymer" müəssisəsinə verilib. Prezident İlham Əliyev yüksəksıxlıqlı polietilen zavodunun təməlqoyma mərasimində iştirak edib. SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayev yeni zavodun təməlqoyma mərasimində bildirib ki, bu, son 40 ildə miqyasına və kapital tutumuna görə, Azərbaycanın neft-kimya sənayesində həyata keçirilən ilk layihədir. Layihənin təxmini dəyəri 750 mln. dollardır. Hər il 180 min ton polipropilen və 120 min ton yüksəksıxlıqlı polietilen istehsal edəcək iki qurğunun 2018-ci ildə istismara verilməsi planlaşdırılır. Yeni müəssisə işə düşməklə, bahalı idxalın əvəz olunması və bu ehtiyac duyulan məhsulun daxili tələbatın tam şəkildə ödənilməsinə nail olunacaq. Bundan başqa, istehsal ediləcək məhsulların 70 faizindən çoxu Türkiyə və Avropa bazarlarına çıxarılacaq. Kimya Sənayesi Parkında yeni istehsalatın yaradılması ilə bərabər, SOCAR Sumqayıtın keçmişdə yaradılmış neft-kimya müəssisələrinin təkmilləşdirilməsinə də az səy yatırmayıb. Əsasən, 1994-2001-ci illərdə "EP-300" və "Polimer-120" qurğuları əsasında yaradılmış etilen-polietilen zavodu avadanlıqlarının yenidənbərpası və yenilənməsi prosesi davam edir. Ötən 5 il müddətində burada avadanlığın yenilənməsi və yeni istehsalat növlərinin tətbiqinə dair irimiqyaslı işlər görülüb. Zavodun enerji sistemi tamamilə təkmilləşdirilib, elektrik enerjisinin fasiləsiz təchizinə imkan yaranıb, buxar və qaz itkilərinin qarşısı alınıb ki, bunun hesabına da son məhsulun maya dəyəri minimuma enib.
2013-cü ildə azot-oksigen kompleksi və müasirtipli susoyutma qurğusu istismara verilib. Zavodda istismara verilmiş yeni qurğulardan biri də mütləqləşdirilmiş izopropil spirti sahəsidir.
Bu yaxınlarda müasir cihazlarla təchiz edilən yeni laboratoriya da əsaslı təmir olunub.
Gələn il gündəlik gücü 2600 kubmetr olan yeni istehsalat tullantı sularının təmizlənməsi qurğusunun tikintisinin başa çatması planlaşdırılır. Bu qurğunun inşa edilməsinin əsas məqsədi Xəzər dənizinə atılan suların maksimal təmizlik həddinin təmin edilməsi və təmizlənmiş suyun irriqasiya məqsədlərində istifadə olunmasıdır. Bu yaxınlarda maye qazları kükürdlü birləşmələrdən təmizləyəcək yeni qurğunun quraşdırıldığı texnoloji sahənin tikintisi yekunlaşıb. Belə ki, illik layihə gücü 87 600 ton olan qurğunun istismara verilməsi nəticəsində məqsədli məhsul olan propilenin digər məhsullara çevrilməsinin qarşısı alınacaq.
Azərbaycanın dövlət başçısı butilen-butadien fraksiyasının hidrogenləşməsi qurğusunu işə salıb. Layihə gücü ilkin mərhələdə ildə 120 min tondur, yaxın gələcəkdə isə iki dəfə artırılacaq.
Sumqayıt müəssisələrinin məhsullarının böyük əksəriyyəti ixrac üçün nəzərdə tutulub - əsasən, Avropa, Türkiyə, Çin və MDB ölkələrinə. Əsas zavodların qalan xammalı - "Orqanik sintez" və "Etilen-propilen" - polimer xammalı və neft-kimya sahəsinin digər məhsullarından rəqabətqabiliyyətli məmulatların istehsalı üçün nəzərdə tutulmuş, texnoparkın kiçik və orta müəssisələrin üçüncü növbəsi çərçivəsində yaradılmış son (hazır) məhsul üçün emal olunacaq.
SKSP rəhbərliyinə artıq bu gün Almaniya, Cənubi Koreya və Kanada şirkətlərindən karbohidrogen xammalın emal müəssisələrinin yaradılmasına dair xeyli ərizə daxil olub. Lakin üstünlük son məhsul üzrə ixtisaslaşmış şirkətlərə veriləcək. Çünki 2020-2025-ci illərdə Qaradağ rayonunda yeni nəhəng neft-kimya kompleksi ucalacaq. Bu kompleksdə məhz baza xammalı və yarımfabrikat istehsalına dair obyektlər cəmləşəcək.
"Artıq 70 yaşı olan milli neft-kimya sənayesi böyük təcrübəyə və şanlı ənənələrə malikdir. Bu gün biz "kimyaçılar şəhəri"nin kimyəvi müəssisələrinin dirçəlməsinin şahidi oluruq. Burada rəqabətqabiliyyətliliyi təmin edən və ixraca yönəlmiş sahənin inkişafını təmin edən müasir texnologiyalar tətbiq olunur".

EXPORT-ORIENTED ZONE
New plants have been commissioned in the chemical park in Sumqayit and the foundation has been laid for future giants in this sector
Last week passed under the sign of the development of Azerbaijan's chemical industry which is marking its 70th anniversary. President Ilham Aliyev attended the commissioning of a number of new facilities, predominantly related to chemical production, in the country's main industrial centre Sumqayit.
An event devoted to the 70th anniversary of Azerbaijan's chemical industry was held at the initiative of the SOCAR company (State Oil Company of the Azerbaijan Republic). Speaking at the event, SOCAR Head Rovnaq Abdullayev said that the company is planning to fully modernize the domestic chemical industry by 2020, including enterprises that are part of the Azerkimya production association. "We have a lot of work to do to modernize this sector and implement new projects with support from the state budget. Our major tasks also include provision of raw materials for the new plants to be built under the SOCAR Polymer project being implemented in the Sumqayit Chemical Industrial Park," Abdullayev said.
Efforts launched in 2013 to form the infrastructure of the Sumqayit Chemical Industrial Park (SCIP) have entered an active phase. Petrochemistry is identified as a priority sector in the new technopark set up in the form of a limited liability company under the Ministry of Economy and Industry (MEI). Its formation is going on with active support from the SOCAR company. The new technopark will occupy an area of 296 ha predominantly on the grounds of a dismantled plant of surface active agents (SAA) which used to be part of the Azerkimya production association. At the moment, efforts are under way there to form the utility, transport and energy infrastructure of the future industrial zone. The park territory is divided into 43 plots earmarked for building up to 40 modern enterprises which will provide 10,000 new jobs. In particular, the park will provide for the production of polymer articles and chemical items for construction, agriculture, consumer needs, motor vehicles and medicine.
About 30 per cent of the SCIP area will be allocated for training and administrative needs and the remaining 70 per cent for production facilities. All the expenses involved in the formation of the infrastructure will be covered using funds from the budget or from state agencies and companies. As regards the commissioning of the facilities, it will be provided by local and foreign investors. In order to attract portfolio investors to the technopark, SCIP residents are exempted for seven years from taxes on profits, land and property; while equipment imported from abroad is VAT exempt.
In fact, the process of recruiting investors in the SCIP has already started: four residents have already been registered there. Moreover, a few enterprises have already been commissioned there. Thus, at the initiative of one limited liability company, a plant making spiral-welded pipes has started operation. The annual production capacity of its three lines is 0.2m t. The company's second functioning facility is a plant making mechanical products, such as steel-reinforced pipes, metal fencing and plastic joints. Notably, these products are not only meant for the domestic market but are also actively exported. In particular, a SCIP resident has won a tender held in Turkmenistan for the right to modernize Turkmenbashi Port. Sumqayit will send 60,000 t of piping products worth 45m dollars to the neighbouring country.
A few days ago, President Ilham Aliyev attended the inauguration of the company's third enterprise - a technical equipment plant. Metal casting and manufacturing areas have been arranged at the new plant. They are equipped with up-to-date melting furnaces with an output capacity of 10 t of steel per hour and other equipment. Altogether, the plant is supposed to turn out 6,500 t of high-pressure hydraulic engineering equipment annually.
"Sumqayit's industry is rapidly developing and these processes reflect a general trend towards a new industrialization of the country and building up the export potential of its non-oil sector," the head of state said assessing the process of rehabilitating the industrial cluster of the "chemical workers' town". New enterprises of the chemical technopark will shortly be working at full capacity here and it is planned to invest over 1bn dollars in them," he said.
It is notable that the role of industrial flagship in the SCIP has been assigned to SOCAR-Polymer. President Ilham Aliyev also took part in the ceremony of laying the foundation of a new SOCAR-Polymer plant for making high-density polyethylene. This is the first such large-scale and capital-intensive project carried out in the country's petrochemical industry over the past 40 years, SOCAR head Rovnaq Abdullayev said during the foundation laying ceremony. The estimated cost of the project is 750m dollars. Two production facilities with an annual output capacity of 0.18m of polypropylene and 0.12m t of polyethylene will expectedly be commissioned by 2018. As the new plant is put into operation, it will be possible to give up expensive imports and meet in full the domestic needs for these high-demand products.  Moreover, it is planned to export some 70 per cent of the high-density polythene to the markets of Turkey and Europe.
Simultaneously with setting up new production facilities in the chemical industrial park, SOCAR is putting as much effort into modernizing petrochemical enterprises built in Sumqayit in the past. In particular, the process continues of reconstruction and upgrading of equipment made in 1994-2001 on the basis of EP-300 and Polymer-120 units at the ethylene-propylene plant. Over the past five years, large-scale work has been done at this plant to renovate its equipment and introduce new production cycles. The plant's power system has been completely modernized; uninterrupted power supply has been set up and steam and gas loss has been prevented, thereby reducing the cost of end product.
In 2013, a nitrogen-oxygen complex and a modern-type water-cooling system were commissioned. One of the new production areas put into operation has made it possible to produce dehydrated isopropyl alcohol. Quite recently, the plant's lab was thoroughly overhauled and furnished with modern equipment. It is planned for next year to build a wastewater purification system with a daily throughput of 2,600 cu.m. at the ethylene-propylene plant. It will provide for high-level removal of waste from sewage discharged into the Caspian Sea and its use for irrigation. Recently the plant accomplished the construction of a process area for removing sulphides from liquefied gases. With a design capacity of 87,600 t annually, it will ensure the high quality of initial propylene products.
The Azerbaijani president launched the unit for hydrogenizing butylene-butadiene fraction and desulphurization of liquefied gases. The annual design capacity of this unit will be 0.12m t at the first stage and it will be more than doubled in the near future.
A large proportion of the output of Sumqayit's enterprises is meant for export, in particular, to Europe, Turkey, China and CIS states. The remaining primary products of its basic plants - Organic Synthesis and Ethylene-Propylene - will be processed into final products at small and medium-sized enterprises being built under the third phase of the technopark. Such enterprises are meant to produce competitive articles from primary polymer and other products of the petrochemical sector.
The SCIP management has already quite a number of requests today from companies of Germany, South Korea and Canada for building enterprises to process hydrocarbon raw materials. However, preference will be given to companies specializing in the production of final products in view of our plans to build a new giant petrochemical complex in Qaradag District in 2020-25 where facilities will be concentrated for the production of basic primary and semi-finished products.
"Our 70-year-old domestic petrochemical industry has already quite a lot of experience and glorious traditions. Today we can see a recovery of chemical enterprises in the 'chemical workers' town'. Modern technologies are being introduced here ensuring the competitive and export-oriented development of the sector,"