PRAQMATİZM ÜSTÜN GƏLDİ
Milli Məclisə seçkilərin nəticələri heç kim üçün sürpriz olmadı. Hələ təşviqat kampaniyasından əvvəl bütün analitiklər hakim partiyanın səsvermədə inamlı qələbə qazanacağını deyirdi və bunun üçün kifayət qədər əsas da var idi. Lakin bu barədə bir qədər sonra...
Beləliklə, noyabrın 1-də Azərbaycan özünün beşinci çağırış parlamentini seçdi. Öz favoritlərinə səs vermək üçün məntəqələrə seçicilərin 55,7%-i üz tutdu. Seçkilər sakit, insidentsiz və ən əsası, qanun pozuntusu olmadan keçdi. Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) bu barədə bəyanatlarını seçkiləri izləyən Müstəqil Dövlətlər Birliyi, Avropa Şurası Parlament Assambleyası və Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının missiyaları, Böyük Britaniya, Avstriya, Rumıniya, Bolqarıstan, Çexiya və bir çox başqa ölkələrin müşahidəçiləri də təsdiqlədi. Yeri gəlmişkən, bütövlükdə səsvermənin gedişini 500-dən artıq beynəlxalq və 70 minə yaxın yerli müşahidəçi izləyib. Yalnız ATƏT öz müşahidə missiyasını Azərbaycana göndərməkdən imtina etdi, baxmayaraq ki, rəsmi Bakı həmişə olduğu kimi, bu dəfə də təşkilata müraciət etmişdi.
Öz gözündə tiri görməyənlər...
ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Hüquqları Bürosu (DTİHB) Bakıya 400 nəfərdən ibarət "desant" göndərmək istəyirdi, Azərbaycan isə bu qədər olmasa da, böyük sayda müşahidəçi qəbul etməyə hazır idi. Təkcə bu ilin yayında Birinci Avropa Oyunlarının milyonlarla qonağını qəbul edib yola salmış qonaqpərvər Bakını bununla təəccübləndirmək olmazdı. Lakin Azərbaycan yalnız bir təşkilatdan görünməmiş sayda müşahidəçinin göndərilməsinin hansı zərurətdən irəli gəldiyini soruşduqda, ATƏT "incidi" və qərara aldı ki, ezamiyyət təxirə salınsın.
"ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Haqları Bürosunun vəzifəsi seçkini müşahidə etməkdir. Bildiyiniz kimi, biz onları dəvət etdik və ayrı-ayrı ölkələrə müşahidəçilərin sayının müəyyən edilməsi metodologiyası ilə bağlı izahat vermələrini xahiş etdik. Onlar bizə cavab vermək əvəzinə, ümumiyyətlə, müşahidəçi göndərməməyi qərara aldılar", - deyən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev təşkilatın bu hərəkətini qəbuledilməz adlandırdı.
ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Haqları Bürosunun seçkiləri müşahidədən imtina etməklə bağlı təkbaşına qərar vermək hüququna malik olmadığını vurğulayan dövlət başçısı bu qurumun bütün qaydaları və reqlamenti pozduğunu bildirib.
Lakin ikili standartlar olan yerdə reqlament kimin nəyinə lazım idi? "Biz soruşduq ki, nə üçün bu qədər çox müşahidəçi göndərirsiniz? Axı 45 milyon əhalisi olan Ukraynaya da 400 nəfər, 80 milyona yaxın adamın yaşadığı Türkiyəyə isə cəmi 18 nəfər göndərilmişdi. Onlar isə dedilər ki, elədirsə, onda biz müşahidəçi göndərməyəcəyik", - deyə Milli Məclisin sədri Oqtay Əsədov Rusiya KİV-ə müsahibəsində bildirib.
Avropa strukturunun belə qeyri-adekvat münasibətinin səbəblərini əksər müşahidəçilər rəsmi Bakının yürütdüyü müstəqil xarici siyasətlə, onun öz milli maraqlarını nəzərə alaraq, Avropa İttifaqının inteqrasiya proqramlarına kor-koranə qoşulmaması ilə əlaqələndirir. Rusiya mətbuatı və ekspertlər isə həmçinin əlavə edirlər ki, Avropanın bu cığallığı Azərbaycanın Moskvaya qarşı sanksiyalara qoşulmaması ilə bağlıdır.
Xatırladaq ki, Gürcüstan, Ukrayna və Moldovadan fərqli olaraq, Azərbaycan Qərbə avrointeqrasiya ilə bağlı heç bir şişirdilmiş vədlər verməyib. Yeri gəlmişkən, "Kommersant" qəzeti bu münasibətlə Avropa ölkələrindən birinin Bakıdakı diplomatının fikirlərini yayıb. "Yəqin ki, bir çox həmkarlarım indi sizə deyəcəklərimlə razılaşmayacaqlar. Ancaq faktlardan qaçmaq olmaz. Avropanın mütəmadi olaraq avtoritarizmdə günahlandırdığı Azərbaycanı demokratiyanın vəziyyətinin sanki yaxşı olduğu digər postsovet ölkələri - Gürcüstan, Moldova və Ukrayna ilə müqayisə edin. Orada həyat səviyyəsi aşağıdır, təlatümlər, bəzən isə müharibə yaşanır. Burada isə hətta Dağlıq Qarabağ kimi saatlı bombanın mövcudluğuna baxmayaraq sabitlikdir, gözlənilməz heç nə baş vermir. Lakin İlham Əliyev, hətta bu münaqişə ilə bağlı vəziyyəti də bütövlükdə nəzarətdə saxlaya bilir: təmas xəttində baş verən vaxtaşırı atışma və döyüşlər, hələ ki, genişmiqyaslı müharibəyə gətirib-çıxarmayıb. Ümid edirəm, heç gətirib-çıxarmayacaq da", - deyə adını açıqlamaq istəməyən diplomat bildirib.
İlham Əliyevin partiyasının bütün seçkilərdə qələbə qazanmasının sirri də elə bundadır.
Nə üçün hakim partiya?
Prezident İlham Əliyevin yüksək reytinqi, siyasi və iqtisadi sabitlik, sosial proqramlar, dünya iqtisadiyyatında baş verənlərə çevik reaksiya və bir çox başqa amillər... Hətta dünya bazarında neftin kəskin ucuzlaşması şəraitində belə, ölkə başçısı 2016-cı ilin Dövlət Büdcəsində sosial layihələrə ayrılan vəsaitin həcmini azaltmadı. Büdcə gəlirlərini təmin etmək üçün isə prezident təkcə son ayda qeyri-neft biznesinin dəstəklənməsi ilə bağlı bir sıra qərarlar qəbul etdi ki, analitiklər bu qərarları inqilabi addımlar adlandırdılar. Bu sırada sahibkarlıq fəaliyyətinə lisenziyaların sayının kəskin azaldılması və yerdə qalan lisenziyaların verilmə prosedurlarının sadələşdirilməsi, dövlət strukturları tərəfindən müxtəlif yoxlamaların 2 il müddətinə dayandırılması, şəxsi istifadə üçün ölkəyə gətirilən $10 min dəyərində malların gömrük rüsumundan azad edilməsi və başqa qərarlar da var.
"Neftin ucuzlaşmasından sonra qarşımızda sual dayandı: büdcəni nəyin hesabına dolduracağıq? Vəziyyətdən çıxış yolu kimi, bir neçə mənbənin üzərində dayandıq. Birincisi, xarici sərmayələrdir. Onları Azərbaycana həvəslə yatırırlar, çünki ölkənin yaxşı kredit tarixçəsi var. Hazırda biz sərmayələrin cəlb olunmasına görə MDB-də birinci yeri tuturuq. İkincisi, dövlət 2 il müddətinə biznesin bütün antiinhisar, vergi, sanitar və s. yoxlamalarını dayandırıb... Eyni zamanda, vətəndaşların öz işini açmaq imkanları əhəmiyyətli dərəcədə sadələşdirilib. İndi vahid pəncərə rejimində cəmi 6-7 sənəd təqdim etməklə, 2 günə yeni biznes açmaq mümkündür", - deyə İqtisadiyyat və Sənaye nazirinin müavini Sevinc Həsənova Rusiyanın "Arqumentı i Faktı" qəzetinə bildirib.
Hökumət kənd təsərrüfatı, turizm, informasiya texnologiyaları və inşaat sektorunu perspektiv sahələrə aid edir. Lakin qeyri-neft sektorunun başqa sahələri də diqqətdən kənarda qalmayacaq. "Heç nədən çəkinmək olmaz, çünki dünyada böhran var!". Bunu isə "Azpromo" Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun prezidenti Rüfət Məmmədov deyir.
Bütövlükdə, 2005-ci ildə ölkə iqtisadiyyatı 3 dəfə, dövlət büdcəsi 15 dəfə artıb. Müvafiq olaraq əməkhaqları da artıb, işsizlik azalıb, yoxsulluq həddi minimuma enib və bütün bunlar Azərbaycan seçicisinin seçiminə təsir etməyə bilməzdi.
Bəs hakimiyyətin opponentlərinin aktivində nə var?
Beşinci çağırış parlamentin deputat mandatlarına 22 partiya iddia edirdi ki, onların da 7-si "Azadlıq-2015" seçki blokunda birləşmişdi. Ümumilikdə, Milli Məclisdəki 125 yer uğrunda 767 nəfər mübarizə aparırdı ki, onların da təxminən, yarısı müstəqil namizədlər idi. Səsvermə günü əsas rəqabət də elə müstəqil namizədlərlə YAP arasında getdi.
Beynəlxalq müşahidəçilərin də qeyd etdiyi kimi, seçki marafonunun bütün iştirakçılarına qələbə qazanmaq üçün bərabər şərait yaradılsa da, ənənəvi müxalifətin radikal qanadı seçkiləri boykot etmək qərarına gəldi. Üstəlik, hələ seçkiqabağı kampaniya başlamamış nəticələri qeyri-legitim də elan etdi. Hətta hakimiyyətə qarşı tənqidi mövqe sərgiləyən Avropa qurumları belə, təşviqat və səsvermə üçün yaradılmış imkanlardan razı qaldığı halda, müxalifətin bu kəsimini mövcud şərait qane etmədi.
Bu zaman seçkini boykot edən düşərgə özünün real imkanlarına toxunmamağa üstünlük verir, dağınıq fəaliyyət göstərməsi barədə danışmır, sıralarındakı parçalanmanı və elektorat arasında etimad limitini bitdiyini dilə gətirmək belə istəmir. Axı çətin ki, Xalq Cəbhəsi Partiyası bu yaxınlarda yaşadığı parçalanmadan özünə gəlmiş olsun. Müsavat isə seçki marafonuna qatılsa da, mübarizəni təşviqatın sonuna yaxın dayandırmaq qərarına gəldi. Görünür, onlar da anladılar ki, bu yaxınlarda aparıcı funksionerlər və onların tərəfdarları partiyanı tərk etdikdən sonra xeyli zəifləyiblər.
Digər tərəfdən isə İlham Əliyev öz siyasəti ilə faktiki olaraq elə bir boşluq saxlamayıb ki, opponentləri onu doldurmaq vədləri ilə çıxış edə bilsinlər. Sadəcə, Avropa demokratiyası barədə demaqogiya etməklə isə artıq insanları öz tərəfinə çəkmək çətindir. Birincisi, avroromantizm illəri arıq çox geridə qalıb - insanlar daha praqmatik olublar və gəlişigözəl ideyalarla onları öz tərəflərinə çəkmək mümkün deyil. İkincisi isə, Avropa demokratiyasının Ukraynaya ixracının fəsadları hələ yaddaşlardan silinməyib.
"Sakit" seçkilər
Beləliklə, radikalların qaçılmaz özününeytrallaşdırması şəraitində hazırkı parlament seçkiləri çox sakit təsir bağışladı. Hətta bəzi müşahidəçilər küçələrdə mitinqlərin getmədiyinə, işıq dirəklərinə necə gəldi şəkillərin yapışdırılmamasına, televiziyada qızğın debatların getməməsinə təəccüb də edirdilər. Azərbaycan qanunvericiliyinə görə, pulsuz efir vaxtı qazanmaq üçün partiya 125 dairədən, ən azı, 60 namizəd irəli sürməlidir və bu sayda namizədlə yalnız YAP çıxış edə bilmişdi. Lakin hakim partiya inhisarçılıq etməyi qeyri-etik sayaraq, pulsuz efir vaxtından imtina etdi.
Əvəzində, Azərbaycanın seçki tarixində ilk dəfə olaraq, ehtiraslar televiziya ekranları, qəzet səhifələri və küçələrdən virtual məkana, sosial şəbəkələrə daşındı. Təbii ki, seçicilərlə ənənəvi görüşlərdən də imtina olunmadı.
Bəlkə də küçələrdə şüarlar qışqıran insanların və polis kordonlarının olmaması, namizədlərin televiziyada bir-birinə stəkan atmaması səbəbindən, seçkiqabağı kampaniya kənardan sakit görünə bilərdi. Lakin görünür, Azərbaycan seçicisinə verilən informasiya onun seçim etməsi üçün kifayət edirdi. Və o, öz seçimini etdi.
MSK-nın açıqladığı ilkin nəticələrə görə, hakim partiya ötən parlament seçkilərinin nəticələrini təkrarlamaqla öz qarşısına qoyduğu minimum proqramını yerinə yetirib. Beşinci çağırış Milli Məclisdə YAP-ı 69 deputat təmsil edəcək. Qalan yerlər isə onların opponentləri, özü də daha çox müstəqil deputatlar arasında bölüşdürüləcək. Qeyd edək ki, 26 millət vəkili parlamentə ilk dəfədir seçilir.
Seçkilərin ilkin rəsmi nəticələrini "exit-poll" da təsdiqlədi. Məntəqələrin çıxışında keçirilən bu sorğuları yerli "Rəy" və ElS mərkəzləri, ABŞ-ın "Arthur J. Finkelstein & Associates" (AJF) və Fransanın "Opinion Way" təşkilatları təşkil etmişdi.
Beləliklə, Milli Məclisdəki deputat kürsülərinin boş qalması uzun sürməyəcək. Konstitusiya Məhkəməsi nəticələri təsdiqlədikdən sonra, yeni çağırış parlamenti öz işinə başlayacaq. Bunun üçün isə uzağı, 1 ay gözləmək lazım gələcək.

PRAGMATISM COMES OUT ON TOP
What was the reason for the confident victory of Azerbaijan's ruling party at the parliamentary elections?
The results of the elections to Azerbaijan's Milli Maclis (parliament) did not come as a surprise to anyone. Even before the election campaign had started, almost all the analysts forecasted a confident victory for the ruling party and there were sufficient grounds for that. But we'll come back to that a bit later.
So, on 1 November Azerbaijan elected its parliament of the fifth convocation. According to preliminary data, 55.7 per cent of the electorate went to the ballot box to vote for the candidate of their choice.
The elections went off calmly, without incident, and, what is most important, without any violations. The Central Election Commission reported this. It was also confirmed by the observation missions, including from the CIS [Commonwealth of Independent States], PACE [Parliamentary Assembly of the Council of Europe] and BSEC [Black Sea Economic Cooperation], and from the parliaments of Great Britain, Austria, Romania, Bulgaria, the Czech Republic and many other countries.
Incidentally, more than 500 international observers and approximately 70,000 local people engaged in public life were observers throughout the voting for the parliamentary elections.
The OSCE [Organisation for Security and Cooperation in Europe] refused to send their mission to Azerbaijan, although official Baku applied to that organisation as always.
Failing to see a speck of dust in your own eye
The OSCE's Office of Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) had planned to land a force of 400 people in Baku, and in Azerbaijan they were not particularly opposed to such a large number of observers. We still haven't seen something like that they say in hospitable Baku, which hosted millions of visitors who came to the First European Games just last summer. But, for some reason, when Baku questioned the need for such an unprecedented number of observers from just one organisation, at the OSCE they "got offended" and decided to cancel their business trip.
"It is the obligation of the OSCE's Office of Democratic Institutions and Human Rights to act as observers at elections. As you know, we invited them and asked them to explain the method by which they determine the number of observers to go to individual countries. Instead of answering us they decided not to send any observers at all," Azerbaijan's President Ilham Aliyev stated, after calling the organisation's actions unacceptable.
The head of the Azerbaijani state stressed that, having taken the decision not to observe the elections unilaterally, the OSCE's ODIHR had broken its own rules and regulations.
But why do you need regulations if you have to apply the notorious double standards? "We asked why there were so many observers in Ukraine with a population of 45 million, but in Turkey where 80 million people live, they sent only 18 people," the Russian media reported the words of the speaker of the Azerbaijani parliament of the fourth convocation, Oqtay Asadov. "They replied that as it was like that, they would not send any observers at all…"
Most observers link this inappropriate behaviour on the part of a European structure with the independent foreign policy of Baku which did not blindly join the European Union's integration programmes in spite of its own national interests. The Russian media and experts are adding to this Azerbaijan's reluctance to support the sanctions against Moscow.
It is worth remembering that Azerbaijan did not make any high-flown promises to the West regarding European integration like Georgia, Ukraine and Moldova did. Incidentally, in this connection the "Kommersant" newspaper quotes the words of its source, an anonymous diplomat from one of the European countries, on the current leader of Azerbaijan's "lack of an alternative": "I am going to tell you something that many of my colleagues may not agree with, but you can't get away from the facts. Compare Azerbaijan whose authorities are regularly criticised in Europe for authoritarianism, and the other former Soviet countries - Georgia, Moldova and Ukraine - where from the point of view of democracy the situation is kind of better. But there they have a lower standard of living, shocks and sometimes even a war. Here there is stability and predictability, in spite of such a delayed-action mine like Nagornyy Karabakh. But even with regards to this conflict Ilham Aliyev has on the whole kept the situation under control: the exchanges of fire and fighting along the line of contact have not resulted in a broad-scale conflict for the moment. I hope that they won't do." So, this is the secret of the victory of Ilham Aliyev's party at all the elections one after the other.
Why the ruling party?
The president's high rating, the political and economic stability, the public services' programmes, the flexible reaction to the challenges of the world economy and many other things… Even when world oil prices dropped drastically, Ilham Aliyev did not reduce the expenditure on public services' projects in the state budget for 2016. In order to ensure that incomes keep coming into the treasury, in the last month alone the head of state has taken a number of decisions to support the oil business which all the analysts have called revolutionary. Among them there is the drastic reduction in licenses for entrepreneurial activity and simplifying the procedures to obtain the remaining two-year holiday from checks by various state structures, permission for duty-free imports of goods for personal use worth 10,000 dollars and so forth.
"After the recent drop in oil prices we have been faced with the problem of how to keep the treasury coffers topped up. Several sources were decided upon to extricate ourselves from this situation. Firstly there are foreign investments which Azerbaijan easily obtains because it has a good credit record as they say. At the present time, we top the CIS for the amount of foreign investments we have attracted. Secondly, the state has stopped all checks on business, such as anti-monopoly, tax and hygiene for a two-year period… Now you can open a new business in two days, after submitting six or seven documents at a single counter," Deputy Minister of the Economic Development Sevinc Hasanova told the [Russian] "Argumenty I Fakty" newspaper.
The promising spheres include agriculture, tourism, information technology and construction. But other branches in the non-oil sector are not being left on the sidelines either. "We cannot afford to be picky when we have a crisis on our hands!" Rufat Mammadov, president of the Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) said.
On the whole, since 2005 the country's economy has grown three-fold and the budget has risen 15-fold. Wages have increased correspondingly, unemployment has fallen and the poverty level has dropped to a minimum. This could not fail to influence Azerbaijani voters' preferences at the elections.
What assets do the opposition have?
Twenty-two parties vied for deputies' seats in the fifth parliament, seven of them from the "Azadliq-2015" ("Freedom") bloc. Altogether 767 candidates, almost half of whom were independents, competed for 125 seats in the Milli Maclis. They were the ones mainly competing against the ruling party. Foreign observers state that different conditions for attaining success were created for the participants in the election marathon.
In spite of this, the radical wing of the traditional opposition decided to boycott the elections. Moreover, they declared the elections unlawful long before the election campaign started. The conditions for campaigning and voting were not to the liking of this part of the opposition, but even the European organisations that were not all that favourably disposed towards the authorities did not have any complaints on this score.
Moreover, those boycotting the elections preferred to keep quiet about their possibilities, not to mention their differences, the splits in their ranks and the electorate's loss of trust in them. For it is hardly likely that the Popular Front Party would be able to recover after the recent major split. Although "Musavat" joined the election race, it decided to give up the fight right before the end of the campaign. It evidently also understood that the party was considerably weaker after the leading functionaries and their supporters left it.
Ilham Aliyev did not in fact leave any gaps in his policy that the opposition could fill with promises to the electorate. You cannot deceive people with the demagogy of European democracy now. Firstly, the years of the romantic ideas with regard to Europe have long gone. People have become more pragmatic and you can't tempt them with nice ideas any more. Secondly, the sorrowful experience of exporting European democracy to Ukraine is still absolutely fresh in their memory.
"Quiet" elections
Thus in circumstances where the radicals inevitably removed themselves, the current parliamentary elections were fairly "quiet". Some observers were even surprised that there were no rallies out in the streets, that there were no posters stuck on the pillars and no debates shown on television. The fact is that, in compliance with Azerbaijani legislation, in order to gain free air time, no less than 60 candidates have to stand from the 125 constituencies. Only "Yeni Azerbaijan" could put forward this number of candidates. It did put forward that many candidates, but turned down the air time, because the ruling party regarded it as unethical to take advantage of a monopolistic position.
At the same time, serious passions raged on the Internet. For the first time in the history of the Azerbaijani elections the election campaign was fought mainly on the social networking sites and not on the television, in the newspapers and on the streets. No-one cancelled the traditional meetings with the electorate either.
Although it appeared to an outsider that the election campaign seemed a quiet one on all counts, owing to the absence of people shouting in the streets and police cordons, speakers throwing glasses at each other during television broadcasts, the Azerbaijani voter had sufficient information to make a choice. And he did make his choice.
Judging by the preliminary results announced by the Central Election Commission, the ruling party fulfilled its programme on a minimum level, almost copying the result of the previous parliamentary elections. In the parliament of the fifth convocation the party in power will be represented by 69 deputies. The remaining 55 seats will be divided up among the opposition, with independent deputies making up the majority. Moreover, 26 people will be receiving deputies' mandates for the first time.
The organisations conducting exit-polls at the polling stations confirmed the preliminary results in the elections. Among them there was the Azerbaijani "Ray" ("Opinion") Monitoring Centre, and "ELS", the American Arthur J. Finkelstein & Associates (AFJ) organisation and the French "Opinion Way".
So, the deputies' seats in the Milli Maclis did not remain empty for long. The Azerbaijani parliament of the new convocation is to assemble immediately after the election results have been confirmed by the Constitutional Court, which should not take more than one month according to the law.