Çərşənbə axşamı, 12:56
Fəxriyyə MƏMMƏDOVA: "İstedadlı olmaq, əlbəttə ki, yaxşıdır, lakin oxumaq da lazımdır. Fikrimcə, ölkəmizdə fotoqrafların əsas problemi budur"
Fotoqraf-rəssam Fəxriyyə Məmmədova özünü hər hansı bir istiqamətlə məhdudlaşdırmır. O, istər psixoloji portreti, istər memarlığı, istərsə də məişət fotolarını xoşlayır. Məmmədovanın əsas həvəsi isə sənədli fotolardır - bu zaman o, özünün, ovçulara xas olan fürsət gözləmək, hürkütməmək və kadrı tutmaq ehtirasını reallaşdıra bilir. Fəxriyyə Rəssamlar İttifaqı və Azərbaycan Fotoqraflar Birliyinin, həmçinin ölkənin müasir incəsənət xadimlərini özündə birləşdirən "Zamanın Qanadları" Assosiasiyasının üzvüdür. 2000-ci ilin əvvəllərindən Fəxriyyə Məmmədova Türkiyə, Gürcüstan, Rusiya, Ukrayna, Fransa, ABŞ, Almaniya və doğma Azərbaycanın müasir incəsənət vernisajlarında öz yerini tutub.
- Fəxriyyə, fotoqraflığa qədər nə ilə məşğul olmusunuz? Harada təhsil almısınız?
- Mən diplomlu rəssam-keramikaçı və rəssam-dizaynerəm. Fotoqraflığa qədər arzum rəssamlıq olub. Gənc yaşlarımdan yaxşı rəsm çəkmişəm. Saatlarla albomda rəngli qələmlərlə rəsmlər çəkər, nağıl qəhrəmanlarının obrazını yaradar, gül, naxışlar yaradardım. İlk dəfə hər kəsin yaxşı rəsm çəkə bilmədiyini eşitdikdə çox təəccüblənmişdim. Elə bilirdim ki, bu istedad istisnasız olaraq, hər kəsdə var. Yaxşı xatırlayıram, uşaq bağçasında olduğum zaman tərbiyəçi bizə kağızdan hazırlanmış dairəciklər paylayaraq, orada "hisslərimizi çəkməmizi" istəmişdi. O zaman mən üçyaşlı uşaq üçün kifayət qədər çətin sayılacaq kompozisiya çəkmişdim. Həmin şəkli hələ də evimdəki arxivimdə saxlayıram.
Plastilindən müxtəlif fiqurlar hazırlamağı çox sevirdim. Saatlarla bir yerdə oturaraq, heykəlciklər hazırlayardım. Rəssam və ya heykəltəraş olmaq arzusunda idim. Yuxarı siniflərə çatdıqda istəyimi valideynlərimə dedim. Nəticədə, ailəmiz belə qərara gəldi ki, mən bədii keramika fakültəsinə daxil olmalıyam. Axı, keramika faydalı materialdır. Onun bir çox xüsusiyyəti var. Keramika müxtəlif istiqamətlərə məxsus rəssamların özünüifadəsi, özünü reallaşdırmasına kömək edir.
Məktəbi bitirdikdən dərhal sonra, bədii keramika fakültəsinə daxil oldum. Gözəl insan, böyük pedaqoq Rafiq Süleymanovun sinfinə düşdüm. Ondan çox şey öyrəndim. Üçüncü kursda Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Muzey Sərvətləri və Xatirə Əşyalarının Elmi Bərpa Mərkəzində işləməyə başladım. Hələ Sovet İttifaqı illərində tanınmış bərpaçı-rəssam Fərhad Hacıyev Bakıda laboratoriya, daha sonra isə İncəsənət Muzeyi yanında emalatxana açmışdı. Hökumətin qərarı ilə onun bazasında bu gün də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə sıx əməkdaşlıq şəraitində fəaliyyətini davam etdirən Elmi Bərpa Mərkəzi yaradılmışdı. Bərpa işlərinə məni Fərhad Hacıyevin qızı Gülşən Hacıyeva dəvət etmişdi. Bu cür çətin və incə işi gənc tələbəyə etibar etdiyi üçün ona minnətdaram. O zaman mən, sadəcə, bərpaçı işinə vuruldum! Bu, inanılmaz dərəcədə maraqlı işdir. Bu işlə məşğul olarkən insan öz bacarıqlarını üzə çıxara və nümayiş etdirə bilir. Mən qazıntılar zamanı tapılmış, yaxud muzeylərimizin, müxtəlif arxivlərin mərkəzə verdiyi heykəlləri, keramik məmulatları bərpa etmişəm. Bu iş əziyyət və məsuliyyət tələb edir; məsələn, ümumi kompozisiyada yalnız bir detalın bərpasına bərpaçı-rəssamın 3 həftəsi gedə bilər. Usta heykəltəraş isə bəzən bir şedevrin bərpası üzərində 2 il işləyir! Məsuliyyət cərrahlarda olduğu qədərdir: yanılmaq olmaz. Diqqətlə və səliqə ilə işləməlisən. Həmin dövrdə bədii kuklaların hazırlanması ilə də məşğul olmuşam. Milli kostyumlarda miniatür kuklalar hazırlamışam. Onlar müxtəlif müsabiqələrdə mənə birinci yeri qazandırıb.
- Bəs, fotoqrafiya həyatınıza nə vaxt gəldi? Bu, nə idi? Portretlər, küçə çəkilişləri, yoxsa ailə fotoları?
- İlk fotolarım bərpaçılıqla sıx bağlı olub. Hər şey dayımın mənə "Zenit" fotoaparatı hədiyyə etməsi ilə başlayıb. O mənə makroçəkiliş rejimində fotolar çəkmək imkanı verirdi. İş prosesini lentə köçürürdüm. Məqsədim qədim eksponatların şəklini dəyişməsini addım-addım sənədləşdirmək idi. Daha sonra fotolar çəkməyə başladım və bunu işdən kənarda da edirdim: şəhər küçələri, mənzərələr, təbiət, insanlar... Ətrafdakı hər şey maraqlı idi. Dünyanın bütün gözəlliklərini göstərmək üçün sanki anı saxlamaq istəyirdim.
- "Zamanın Qanadları" Assosiasiyası haqqında da danışın. Bu təşkilatla əməkdaşlıq sizə nə verib?
- 2000-ci ildə eyniadlı sərgi ilə birlikdə "Zamanın Qanadları" Assosiasiyası yaradılıb. Onu Azərbaycanın tanınmış sənətşünası Leyla Axundzadə təşkil edib. Bu nadir birlik o dövr üçün çətin, qeyri-standart yaradıcılıq axtarışında olan bir çox gənc rəssamlarımıza həyata vəsiqə, ən başlıcası, doğru seçim etdiyinə əminlik verib. O zaman "Xaqani" mərkəzi yeni açılırdı. Biz gənc rəssam və heykəltəraşlar orada öz işlərimizi təqdim edirdik. Mən dizayner kimi, bir çox material və texnika ilə eksperiment aparırdım. Lakin zamanla əsas marağımın foto sənəti olduğunu anladım.
- Niyə məhz foto sənətini seçdiniz?
- Hesab edirəm, foto bizim dünyada mövcudluğumuzun əksidir. Ən "dadlı" məqamları tutmağa çalışıram. Elə məqam olsun ki, bütün həyat boyunca xatırlansın. Foto sənətinin məni cəlb edən cəhəti də budur. O, yaddaşı yeniləyir, hisslərin, duyğuların, hətta qoxuların geri qayıtmasına imkan verir.
- Fikrinizcə, fotoqraf peşəyə yiyələnmək üçün oxumalıdır, yoxsa bu, daxildən gələn istedaddır?
- İstedadın olması, əlbəttə ki, yaxşıdır. Lakin oxumaq da lazımdır. Mənə elə gəlir ki, ölkəmizdəki fotoqrafların əsas problemi məhz budur. Bizdə klassik fotoqraf təhsili yoxdur. Bu səbəbdən də əksər fotoqraflarımız toylarda və ya salonlarda çalışırlar. İnkişaf etmək, irəli getmək, başqa ölkələrə baş çəkmək, beynəlxalq sərgilərdə, ustad dərslərində iştirak etmək, təcrübə mübadiləsi aparmaq lazımdır. Yaxşı fotoqraf üçün bunlar vacibdir. Mənim peşəkar təcrübəmə rəssam, fotoqraf dostlarımın təcrübəsi böyük təsir göstərib. Təcrübə nəzəriyyədən sonra ən böyük müəllimdir...
- Müxtəlif janrlarda çəkirsiniz. Ürəyinizə ən yaxın olan janr hansıdır?
- Janrlardan danışırıqsa, yəqin ki, ən çox bəyəndiyim səhnə üçün yararlı olan fotolardır. Onlar qəflətən, planlaşdırılmadan alınır. Onun strit-foto, məişət portreti və ya kənd mənzərəsi olması fərq etmir.
Bu cür fotolarla yanaşı, sənədli janrı, həmçinin psixoloji portretləri çox sevirəm. Mənim üçün təbiilik anı və fotonun bədiiliyi çox önəmlidir.
- Küçə fotosu janrında çox şəkil çəkirsiniz. O, sizi nə ilə cəlb edir?
- Sənədli foto mənim üçün təsadüfən tutulmuş yeganə, nadir və təkrarolunmaz andır. Şəkildə əks olunan heç zaman təkrarlanmayacaq hansısa andır. Təsadüfi insan, bina, ətraf mühitə aid element, bitki - bütün bunların öz tarixi, öz həyatı var. Dünya hər zaman maraqlıdır. Onun gözəlliyi də bundadır.
- Ən uğurlu fotonuz hansıdır və onun sizin üçün önəmi nədən ibarətdir?
- (Düşünür) Fikrimcə, bu, Dənizkənarı bulvarda gəzib-dolaşan kədərli "pokemon"un şəklidir. Bu fotonu ABŞ-a səfərimdən sonra çəkmişəm. İlk rəqəmsal fotoaparatımı oradan gətirmişdim. Bakı bulvarında gəzişmək qərarına gəldim və sırf təsadüfən maraqlı anı yaxaladım. Sahildə uşaqlarını gəzdirən valideynlər dolaşırdı, böyük narıncı "pokemon" libası geyinmiş bir kişi isə kənarda tək dayanıb dənizə baxırdı. O, real həyatda çaş-baş qalmış kədərli ruhu xatırladırdı. Halbuki onun işi bu idi - kiminsə onunla şəkil çəkdirəcəyi anı gözləyirdi.
- Bakıda fotoların daha parlaq, maraqlı alındığı məkanlar varmı?
- İçərişəhər və Dənizkənarı bulvar. Orada hər şey tapmaq olar - lazımi faktura, maraqlı qəhrəmanlar. Rayonlara və şəhərlərə səyahət etməyi də çox sevirəm. Qısa zamanda Azərbaycanın, demək olar ki, bütün rayonlarını dolaşmışam. Çox şəkil çəkmişəm. Əyalətlərdəki həyat, ənənələr, adətlər, orada yaşayan insanlar mənim üçün maraqlı idi. Nəticədə, kifayət qədər koloritli kadrlar alınıb. Gürcüstanda da foto çəkmək çox xoşuma gəlir. İlk silsilə fotolarım məhz bu ölkəyə həsr olunub.
- Fikrinizcə, kişilərin və qadınların çəkiliş tərzi arasında fərq varmı?
- Çətin sualdır... Kişilər daha çox çəkiliş texnikasına və detallara diqqət edirsə, qadınlar emosionallığa daha meyillidirlər.
- Əgər sizə müasir Bakını xarakterizə edəcək bir foto çəkmək həvalə olunardısa, bu, nəyin fotosu olardı?
- Bu, dənizin fonunda Bakı kadrı olardı. Oradan şəhərin necə inkişaf etdiyi, böyüdüyü, daha da gözəlləşdiyi daha yaxşı görünür.
- Siz YARAT! Müasir İncəsənət Məkanının sərgilərində də iştirak edirsiniz. Yaradıcılığınızın bu mərhələsi haqqında nə danışa bilərsiniz?
- YARAT! ilə 2011-ci ildən əməkdaşlıq edirəm. Bu, təşkilatın yarandığı ilk anlardır. Yaradıcılığımı, demək olar ki, bu təşkilatla bağlamışam və Azərbaycanın müasir incəsənətinə töhfələr verdiyim üçün məmnunam. Mən uzun müddət Qərb Universitetində və Azərbaycan Rəssalıq Akademiyasında dərs demişəm. Tələbələrimin uğurunu görmək əladır. Mən bir sıra beynəlxalq sərgilərdə iştirak etmişəm: London, Paris, Berlin, Vyana, Roma, Moskvada keçirilən "Fly to Baku" sərgilərində (2012-2014), Parisdə "Home Sweet Home" sərgisində (2013), "USSR Remix" - Oslo (2011), "BakUnlimited - Bazel" (2009) və sair. 2013-cü ildə Azərbaycanı 55-ci Venesiya biennalesində təmsil etmişəm. 2012-ci ildə Astanada (Qazaxıstan) fotoqrafların TURKSOY simpoziumunun iştirakçısı olmuşam. Mənim işlərim müxtəlif vaxtlarda Türkiyə, Gürcüstan, Böyük Britaniya, İtaliya, Fransa, Almaniya, ABŞ, Yunanıstan, Rusiya, Özbəkistan və Ukraynada sərgilənib. Yerimdə dayanmamağa, daim inkişaf etməyə çalışıram.

PAINTING PHOTOGRAPHER
Faxriya MAMMADOVA "Of course, it's good to have a gift, but you also need to learn. I think this is the main problem of photographers in our country"
Painter and photographer Faxriyya Mammadova does not confine herself to one area. She likes the psychological portrait, architecture and genre photography. However, her real passion is documentary photography, where she can realize her hunting passion to wait and not to scare, and to catch the moment. Faxriyya is a member of the Artists' Union and the Association of Photographers of Azerbaijan, and a member of the Association "Wings of Time", which unites figures of contemporary art in the country. Since the beginning of the 2000s, the works of Faxriyya Mammadova have firmly taken their place at exhibitions of contemporary art in Turkey, Georgia, Russia, Ukraine, France, USA, Germany and her native Azerbaijan.
- Faxriyya, tell us what happened before photography? Who are you by education?
- I'm a certified ceramic artist and art designer. Before I devoted myself to photography, I wanted to draw. From a very young age I was good at drawing. I could spend hours drawing fairy tale characters, flowers and patterns in the album with coloured pencils. I was very surprised when I was told that not everyone can draw well. It seemed to me that this gift was enjoyed by all children without exception. I remember that in the kindergarten the teacher handed us circles cut from paper and asked us to draw "what we feel" in them. I drew a fairly complex composition for a 3-year-old child, which is still kept in my home archive. I also loved to sculpt various figures out of plasticine. I created sculptures. I dreamt of becoming a painter or a sculptor. In high school, I announced my desire to my parents, and the family decided that I need to enter the faculty of artistic ceramics. For ceramics is fertile material with a mass of expressive properties and promotes the self-expression and self-realization of artists in different areas.
Right after school I entered the faculty of art pottery at college. I got into the class of a wonderful person and excellent teacher Rafiq Suleymanov, who taught us a lot. In the third year at college, I began working in the ceramics department of the Centre for the Scientific Restoration of Museum Treasures and Relics at the Ministry of Culture and Tourism of Azerbaijan. Back in Soviet times, the well-known artist and restorer Farhad Haciyev founded a lab and then a workshop at the Museum of Art in Baku. On its basis, the government decided to set up the Centre for Scientific Restoration, which is now working closely with the National Academy of Sciences of Azerbaijan. The daughter of Farhad Haciyev - Gulsan Haciyeva - also invited me to the world of restoration. And I'm grateful to her for not being afraid to entrust such a complex and meticulous job to a young student. I just fell in love with the restorer's profession! This is an incredibly exciting job, where you can open and show all your abilities. I restored various sculptures and pottery found during excavations or handed over to the centre from the vaults of our museums or private archives. This is a painstaking and responsible job. For example, it can take a restorer-artist three weeks to restore only one detail in the overall composition, while a sculptor sometimes spends up to two years on the restoration of a masterpiece! Responsibility is like that of a surgeon: you cannot make mistakes. I had to work carefully and accurately. At the same time, I engaged in the creation of artistic dolls. I made miniature dolls dressed in national costumes, which participated in various competitions and took first places. Then there was the Azerbaijan Academy of Arts - the Faculty of Design.
- When did photography appear in your life? What was it? Portraits, street photography or home photos?
- My first photos were closely associated with restoration work. It all began when my uncle gave me a Zenit camera, which allows you to shoot in macro mode. I began to photograph my work to document the transformation of ancient artifacts step by step. Then I began to photograph outside work: urban streets, landscapes, nature and people. I was interested in everything around. I wanted to stop the moment to show the beauty of this world.
- Tell us about the Association "Wings of Time". What did cooperation with this organization give you?
- The Association "Wings of Time", which was organized by well-known Azerbaijani critic Leyla Axundzada, was set up in 2000 together with an exhibition under the same name. This unique association gave many of our young artists, who were in a difficult and unusual creative quest at the time, a start in life and most importantly, confidence in the right choice of the way. The Xaqani shopping centre, where we - young painters and sculptors - exhibited our works, had only just opened then. As a designer, I experimented with many materials and techniques, but eventually I identified my main interest - photography.
- Why did you choose photography?
- I think that photography is a reflection of our presence in the world. I want to record the most "delicious" moment - one that I can remember all my life. This is what makes me love photography. It revives your memory, brings back sensations, feelings, and even smells.
- Do you think the photographer needs to learn the profession or is it an internal gift?
- Of course, it's good to have a gift, but you also need to learn. I think this is the main problem of photographers in our country. We have no classical photographic education. Because of this, most of our photographers are involved in wedding or salon photography. It's necessary to develop and move forward, travel to other countries, participate in international exhibitions and workshops, and share experiences. All this is necessary for a good photographer. My professional experience was greatly influenced by works of friends, artists and photographers. Practice is a great teacher after theory...
- You're shooting in different genres. And what do you like most of all?
- Speaking of genres, perhaps I like most of all candid photographs that are sudden and unplanned, and it doesn't matter whether it will be a street photo, a genre portrait or a rural landscape. In addition to such photography, I love and respect the documentary genre, as well as the psychological portrait. For me, the point of naturalness and artistic nature of a photograph are valuable.
- You shoot a lot in the genre of street photography. What attracted you in it?
- For me, documentary photography is an accidentally recorded unique and unrepeatable moment. What's captured in the picture is a second that will never be repeated. A casual man, building, elements of the environment and plants - they all have their own history and their own lives. The world is always interesting. And this is its charm.
- What is your most successful picture and what does it means for you?
- (Thinking) I think it's the picture with the sad "Pokemon" roaming the seaside boulevard. I took this picture after my trip to the United States from where I brought my first digital camera. I decided to walk along Baku boulevard and accidentally captured an interesting moment. Parents strolled on the waterfront with children, and a man dressed up like a huge pink "Pokemon" stood alone waiting by the sea. He looked like a sad ghost lost in real life, although in reality he's like that at work and waited for someone to have their photograph taken with him.
- Do you have your favourite places in Baku where bright and interesting shots are made?
- It's the Old City and the seaside boulevard. You can always find the right texture and interesting characters there. I also enjoy travelling to the countryside and cities. In a short time I managed to visit almost all the regions of Azerbaijan. I shot a lot. I was interested in life on the periphery and the traditions and customs of those who live there. We made very colourful photos. I like to take pictures of Georgia very much. The first series of my photos were devoted to this country.
- Do you think there's a difference between men's and women's way of shooting?
- It's hard to say ... men pay more attention to techniques and detail, and girls are more prone to emotion.
- If you had to shoot the only photograph that characterizes modern Baku, what would it be?
- This is the picture of Baku from the sea. From here you have a wonderful view of how our city is developing, how it is growing and becoming more beautiful.
- You also participate in exhibitions of the Yarat! space of contemporary art. Tell us about this stage of your work.
- In 2011, I began working with Yarat! from the first days of its establishment. I linked almost all my life to the activities of this organization and I'm proud to have contributed to the contemporary art of Azerbaijan, and I hope that I can be useful in the development of art education. I taught at Western University and the Academy of Arts of Azerbaijan for a long time. It's amazing to see the success of your students. I participated in many international exhibitions: Fly to Baku - London, Paris, Berlin, Vienna, Rome and Moscow (2012-2014), Home Sweet Home - Paris (2013), USSR Remix - Oslo (2011), BakUnlimited in Basel (2009) and others. In 2013, I represented Azerbaijan at the 55th Venice Biennale of Art, and in 2012, I participated in the TURKSOY symposium, and a symposium of photographers in Astana (Kazakhstan). My works were exhibited at different times in Turkey, Georgia, Great Britain, Italy, France, Germany, USA, Greece, Russia, Uzbekistan and Ukraine. I try not to stand still and keep moving forward.