Çərşənbə axşamı, 12:56
Fəxriyyə MƏMMƏDOVA: "İstedadlı olmaq, əlbəttə ki, yaxşıdır, lakin oxumaq da lazımdır. Fikrimcə, ölkəmizdə fotoqrafların əsas problemi budur"
Fotoqraf-rəssam Fəxriyyə Məmmədova özünü hər hansı bir istiqamətlə məhdudlaşdırmır. O, istər psixoloji portreti, istər memarlığı, istərsə də məişət fotolarını xoşlayır. Məmmədovanın əsas həvəsi isə sənədli fotolardır - bu zaman o, özünün, ovçulara xas olan fürsət gözləmək, hürkütməmək və kadrı tutmaq ehtirasını reallaşdıra bilir. Fəxriyyə Rəssamlar İttifaqı və Azərbaycan Fotoqraflar Birliyinin, həmçinin ölkənin müasir incəsənət xadimlərini özündə birləşdirən "Zamanın Qanadları" Assosiasiyasının üzvüdür. 2000-ci ilin əvvəllərindən Fəxriyyə Məmmədova Türkiyə, Gürcüstan, Rusiya, Ukrayna, Fransa, ABŞ, Almaniya və doğma Azərbaycanın müasir incəsənət vernisajlarında öz yerini tutub.
- Fəxriyyə, fotoqraflığa qədər nə ilə məşğul olmusunuz? Harada təhsil almısınız?
- Mən diplomlu rəssam-keramikaçı və rəssam-dizaynerəm. Fotoqraflığa qədər arzum rəssamlıq olub. Gənc yaşlarımdan yaxşı rəsm çəkmişəm. Saatlarla albomda rəngli qələmlərlə rəsmlər çəkər, nağıl qəhrəmanlarının obrazını yaradar, gül, naxışlar yaradardım. İlk dəfə hər kəsin yaxşı rəsm çəkə bilmədiyini eşitdikdə çox təəccüblənmişdim. Elə bilirdim ki, bu istedad istisnasız olaraq, hər kəsdə var. Yaxşı xatırlayıram, uşaq bağçasında olduğum zaman tərbiyəçi bizə kağızdan hazırlanmış dairəciklər paylayaraq, orada "hisslərimizi çəkməmizi" istəmişdi. O zaman mən üçyaşlı uşaq üçün kifayət qədər çətin sayılacaq kompozisiya çəkmişdim. Həmin şəkli hələ də evimdəki arxivimdə saxlayıram.
Plastilindən müxtəlif fiqurlar hazırlamağı çox sevirdim. Saatlarla bir yerdə oturaraq, heykəlciklər hazırlayardım. Rəssam və ya heykəltəraş olmaq arzusunda idim. Yuxarı siniflərə çatdıqda istəyimi valideynlərimə dedim. Nəticədə, ailəmiz belə qərara gəldi ki, mən bədii keramika fakültəsinə daxil olmalıyam. Axı, keramika faydalı materialdır. Onun bir çox xüsusiyyəti var. Keramika müxtəlif istiqamətlərə məxsus rəssamların özünüifadəsi, özünü reallaşdırmasına kömək edir.
Məktəbi bitirdikdən dərhal sonra, bədii keramika fakültəsinə daxil oldum. Gözəl insan, böyük pedaqoq Rafiq Süleymanovun sinfinə düşdüm. Ondan çox şey öyrəndim. Üçüncü kursda Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Muzey Sərvətləri və Xatirə Əşyalarının Elmi Bərpa Mərkəzində işləməyə başladım. Hələ Sovet İttifaqı illərində tanınmış bərpaçı-rəssam Fərhad Hacıyev Bakıda laboratoriya, daha sonra isə İncəsənət Muzeyi yanında emalatxana açmışdı. Hökumətin qərarı ilə onun bazasında bu gün də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə sıx əməkdaşlıq şəraitində fəaliyyətini davam etdirən Elmi Bərpa Mərkəzi yaradılmışdı. Bərpa işlərinə məni Fərhad Hacıyevin qızı Gülşən Hacıyeva dəvət etmişdi. Bu cür çətin və incə işi gənc tələbəyə etibar etdiyi üçün ona minnətdaram. O zaman mən, sadəcə, bərpaçı işinə vuruldum! Bu, inanılmaz dərəcədə maraqlı işdir. Bu işlə məşğul olarkən insan öz bacarıqlarını üzə çıxara və nümayiş etdirə bilir. Mən qazıntılar zamanı tapılmış, yaxud muzeylərimizin, müxtəlif arxivlərin mərkəzə verdiyi heykəlləri, keramik məmulatları bərpa etmişəm. Bu iş əziyyət və məsuliyyət tələb edir; məsələn, ümumi kompozisiyada yalnız bir detalın bərpasına bərpaçı-rəssamın 3 həftəsi gedə bilər. Usta heykəltəraş isə bəzən bir şedevrin bərpası üzərində 2 il işləyir! Məsuliyyət cərrahlarda olduğu qədərdir: yanılmaq olmaz. Diqqətlə və səliqə ilə işləməlisən. Həmin dövrdə bədii kuklaların hazırlanması ilə də məşğul olmuşam. Milli kostyumlarda miniatür kuklalar hazırlamışam. Onlar müxtəlif müsabiqələrdə mənə birinci yeri qazandırıb.
- Bəs, fotoqrafiya həyatınıza nə vaxt gəldi? Bu, nə idi? Portretlər, küçə çəkilişləri, yoxsa ailə fotoları?
- İlk fotolarım bərpaçılıqla sıx bağlı olub. Hər şey dayımın mənə "Zenit" fotoaparatı hədiyyə etməsi ilə başlayıb. O mənə makroçəkiliş rejimində fotolar çəkmək imkanı verirdi. İş prosesini lentə köçürürdüm. Məqsədim qədim eksponatların şəklini dəyişməsini addım-addım sənədləşdirmək idi. Daha sonra fotolar çəkməyə başladım və bunu işdən kənarda da edirdim: şəhər küçələri, mənzərələr, təbiət, insanlar... Ətrafdakı hər şey maraqlı idi. Dünyanın bütün gözəlliklərini göstərmək üçün sanki anı saxlamaq istəyirdim.
- "Zamanın Qanadları" Assosiasiyası haqqında da danışın. Bu təşkilatla əməkdaşlıq sizə nə verib?
- 2000-ci ildə eyniadlı sərgi ilə birlikdə "Zamanın Qanadları" Assosiasiyası yaradılıb. Onu Azərbaycanın tanınmış sənətşünası Leyla Axundzadə təşkil edib. Bu nadir birlik o dövr üçün çətin, qeyri-standart yaradıcılıq axtarışında olan bir çox gənc rəssamlarımıza həyata vəsiqə, ən başlıcası, doğru seçim etdiyinə əminlik verib. O zaman "Xaqani" mərkəzi yeni açılırdı. Biz gənc rəssam və heykəltəraşlar orada öz işlərimizi təqdim edirdik. Mən dizayner kimi, bir çox material və texnika ilə eksperiment aparırdım. Lakin zamanla əsas marağımın foto sənəti olduğunu anladım.
- Niyə məhz foto sənətini seçdiniz?
- Hesab edirəm, foto bizim dünyada mövcudluğumuzun əksidir. Ən "dadlı" məqamları tutmağa çalışıram. Elə məqam olsun ki, bütün həyat boyunca xatırlansın. Foto sənətinin məni cəlb edən cəhəti də budur. O, yaddaşı yeniləyir, hisslərin, duyğuların, hətta qoxuların geri qayıtmasına imkan verir.
- Fikrinizcə, fotoqraf peşəyə yiyələnmək üçün oxumalıdır, yoxsa bu, daxildən gələn istedaddır?
- İstedadın olması, əlbəttə ki, yaxşıdır. Lakin oxumaq da lazımdır. Mənə elə gəlir ki, ölkəmizdəki fotoqrafların əsas problemi məhz budur. Bizdə klassik fotoqraf təhsili yoxdur. Bu səbəbdən də əksər fotoqraflarımız toylarda və ya salonlarda çalışırlar. İnkişaf etmək, irəli getmək, başqa ölkələrə baş çəkmək, beynəlxalq sərgilərdə, ustad dərslərində iştirak etmək, təcrübə mübadiləsi aparmaq lazımdır. Yaxşı fotoqraf üçün bunlar vacibdir. Mənim peşəkar təcrübəmə rəssam, fotoqraf dostlarımın təcrübəsi böyük təsir göstərib. Təcrübə nəzəriyyədən sonra ən böyük müəllimdir...
- Müxtəlif janrlarda çəkirsiniz. Ürəyinizə ən yaxın olan janr hansıdır?
- Janrlardan danışırıqsa, yəqin ki, ən çox bəyəndiyim səhnə üçün yararlı olan fotolardır. Onlar qəflətən, planlaşdırılmadan alınır. Onun strit-foto, məişət portreti və ya kənd mənzərəsi olması fərq etmir.
Bu cür fotolarla yanaşı, sənədli janrı, həmçinin psixoloji portretləri çox sevirəm. Mənim üçün təbiilik anı və fotonun bədiiliyi çox önəmlidir.
- Küçə fotosu janrında çox şəkil çəkirsiniz. O, sizi nə ilə cəlb edir?
- Sənədli foto mənim üçün təsadüfən tutulmuş yeganə, nadir və təkrarolunmaz andır. Şəkildə əks olunan heç zaman təkrarlanmayacaq hansısa andır. Təsadüfi insan, bina, ətraf mühitə aid element, bitki - bütün bunların öz tarixi, öz həyatı var. Dünya hər zaman maraqlıdır. Onun gözəlliyi də bundadır.
- Ən uğurlu fotonuz hansıdır və onun sizin üçün önəmi nədən ibarətdir?
- (Düşünür) Fikrimcə, bu, Dənizkənarı bulvarda gəzib-dolaşan kədərli "pokemon"un şəklidir. Bu fotonu ABŞ-a səfərimdən sonra çəkmişəm. İlk rəqəmsal fotoaparatımı oradan gətirmişdim. Bakı bulvarında gəzişmək qərarına gəldim və sırf təsadüfən maraqlı anı yaxaladım. Sahildə uşaqlarını gəzdirən valideynlər dolaşırdı, böyük narıncı "pokemon" libası geyinmiş bir kişi isə kənarda tək dayanıb dənizə baxırdı. O, real həyatda çaş-baş qalmış kədərli ruhu xatırladırdı. Halbuki onun işi bu idi - kiminsə onunla şəkil çəkdirəcəyi anı gözləyirdi.
- Bakıda fotoların daha parlaq, maraqlı alındığı məkanlar varmı?
- İçərişəhər və Dənizkənarı bulvar. Orada hər şey tapmaq olar - lazımi faktura, maraqlı qəhrəmanlar. Rayonlara və şəhərlərə səyahət etməyi də çox sevirəm. Qısa zamanda Azərbaycanın, demək olar ki, bütün rayonlarını dolaşmışam. Çox şəkil çəkmişəm. Əyalətlərdəki həyat, ənənələr, adətlər, orada yaşayan insanlar mənim üçün maraqlı idi. Nəticədə, kifayət qədər koloritli kadrlar alınıb. Gürcüstanda da foto çəkmək çox xoşuma gəlir. İlk silsilə fotolarım məhz bu ölkəyə həsr olunub.
- Fikrinizcə, kişilərin və qadınların çəkiliş tərzi arasında fərq varmı?
- Çətin sualdır... Kişilər daha çox çəkiliş texnikasına və detallara diqqət edirsə, qadınlar emosionallığa daha meyillidirlər.
- Əgər sizə müasir Bakını xarakterizə edəcək bir foto çəkmək həvalə olunardısa, bu, nəyin fotosu olardı?
- Bu, dənizin fonunda Bakı kadrı olardı. Oradan şəhərin necə inkişaf etdiyi, böyüdüyü, daha da gözəlləşdiyi daha yaxşı görünür.
- Siz YARAT! Müasir İncəsənət Məkanının sərgilərində də iştirak edirsiniz. Yaradıcılığınızın bu mərhələsi haqqında nə danışa bilərsiniz?
- YARAT! ilə 2011-ci ildən əməkdaşlıq edirəm. Bu, təşkilatın yarandığı ilk anlardır. Yaradıcılığımı, demək olar ki, bu təşkilatla bağlamışam və Azərbaycanın müasir incəsənətinə töhfələr verdiyim üçün məmnunam. Mən uzun müddət Qərb Universitetində və Azərbaycan Rəssalıq Akademiyasında dərs demişəm. Tələbələrimin uğurunu görmək əladır. Mən bir sıra beynəlxalq sərgilərdə iştirak etmişəm: London, Paris, Berlin, Vyana, Roma, Moskvada keçirilən "Fly to Baku" sərgilərində (2012-2014), Parisdə "Home Sweet Home" sərgisində (2013), "USSR Remix" - Oslo (2011), "BakUnlimited - Bazel" (2009) və sair. 2013-cü ildə Azərbaycanı 55-ci Venesiya biennalesində təmsil etmişəm. 2012-ci ildə Astanada (Qazaxıstan) fotoqrafların TURKSOY simpoziumunun iştirakçısı olmuşam. Mənim işlərim müxtəlif vaxtlarda Türkiyə, Gürcüstan, Böyük Britaniya, İtaliya, Fransa, Almaniya, ABŞ, Yunanıstan, Rusiya, Özbəkistan və Ukraynada sərgilənib. Yerimdə dayanmamağa, daim inkişaf etməyə çalışıram.

Фахрия МАМЕДОВА: "Дар иметь, конечно, хорошо, но нужно еще и учиться"
Художник-фотограф Фахрия Мамедова не ограничивает себя рамками какого-либо одного направления. Ей нравятся и психологический портрет, и архитектура, и жанровое фото. Однако настоящая ее страсть - это документальная фотография, когда она может реализовать свой, можно сказать, охотничий азарт выждать и не вспугнуть, поймать кадр. Фахрия - член Союза художников и Объединения фотографов Азербайджана, член ассоциации "Крылья времени", объединяющей деятелей современного искусства страны. С начала 2000-х работы Фахрии Мамедовой прочно заняли свое место на всех вернисажах современного искусства Турции, Грузии, России, Украины, Франции, США, Германии и родного Азербайджана.
- Фахрия, расскажите, что было до фотографии? Кто вы по образованию?
- Я дипломированный художник-керамист и художник-дизайнер. До того как посвятить себя фотографии, мечтала рисовать. С самого юного возраста я хорошо рисовала. Могла часами изображать в альбоме цветными карандашами сказочных героев, цветы и узоры. Я очень удивлялась, когда мне говорили, что не все могут хорошо рисовать. Мне казалось, что этим даром обладают все дети без исключения. Помню, в детском саду учительница раздала нам вырезанные из бумаги кружочки и попросила нарисовать в них "то, что мы чувствуем". Я нарисовала довольно сложную для 3-летнего ребенка композицию, которая до сих пор хранится у меня в домашнем архиве. Еще я обожала лепить из пластилина различные фигурки. Создавала целые скульптуры. Мечтала стать художницей или скульптором. В старших классах объявила о своем желании родителям, и на домашнем совете приняли решение, что мне нужно поступать на факультет художественной керамики. Ведь керамика - материал благодатный, обладающий массой выразительных свойств и способствующий самовыражению и самореализации художников различных направлений.
Сразу после школы я поступила в училище на факультет художественной керамики. Попала в класс прекрасного человека и великолепного педагога Рафика Сулейманова, который многому нас научил. На третьем курсе училища я стала работать в отделе керамики Центра научной реставрации музейных ценностей и реликвий Министерства культуры и туризма Азербайджана. Еще в советское время известный художник-реставратор Фархад Гаджиев основал в Баку лабораторию, а затем и мастерскую при Музее искусств. На ее базе по решению правительства и был создан работающий ныне в тесном контакте с Национальной академией наук Азербайджана Центр научной реставрации. В мир реставрации пригласила меня и дочь Фархада Гаджиева - Гюльшан Гаджиеву. И я благодарна ей за то, что она не побоялась доверить такую сложную и скрупулезную работу юной студентке. Я просто влюбилась в профессию реставратора! Это невероятно увлекательная работа, в которой можно раскрыть и показать все свои способности. Реставрировала различные скульптуры и керамические изделия, найденные во время раскопок или переданные в центр из хранилищ наших музеев или из личных архивов. Этот труд требует кропотливости и ответственности. Например, на восстановление одной только детали в общей композиции у реставратора-художника может уйти от трех недель, а мастер-скульптор порой тратит на реставрацию шедевра до двух лет! Ответственность - как у хирурга: ошибаться нельзя. Работать приходилось тщательно и аккуратно. В тот же период увлеклась созданием художественных кукол. Мастерила миниатюрных кукол в национальных костюмах, которые участвовали в различных конкурсах и завоевывали мне первые места. Затем была Академия художеств Азербайджана - факультет дизайна.
- Когда в вашей жизни появилась фотография? Что это было? Портреты, уличная съемка или домашние снимки?
- Мои первые фотографии были тесно связаны с реставрацией. А началось все с того, что мой дядя подарил мне фотоаппарат "Зенит", который позволял фотографировать в режиме макросъемки. Я стала фиксировать рабочий процесс на пленку, чтобы задокументировать пошаговое преображение старинных экспонатов. Потом начала фотографировать и вне рабочих стен: городские улицы, пейзажи, природу, людей. Мне было интересно все вокруг. Я хотела остановить мгновение, чтобы показать всю красоту этого мира.
- Расскажите об ассоциации "Крылья времени". Что вам дало сотрудничество с этой организацией?
- В 2000 году вместе с одноименной выставкой была создана ассоциация "Крылья времени", которую организовала известный искусствовед Азербайджана Лейла Ахундзаде. Это уникальное объединение дало путевку в жизнь, а главное - уверенность в правильном выборе пути многим нашим молодым художникам, находящимся в сложных и нестандартных для того времени творческих поисках. Тогда только-только открылся торговый центр "Хагани", где мы - молодые художники и скульпторы - выставили свои работы. Будучи дизайнером, я экспериментировала со многими материалами и техниками, но со временем определился мой главный интерес - фотография.
- Почему остановили выбор именно на фотографии?
- Считаю, что фотография - это отражение нашего пребывания в мире. Хочу зафиксировать самый "вкусный" момент. Такой, который можно будет вспоминать всю жизнь. Этим мне и нравится фотография. Она оживляет память, заставляет возвращать ощущения, чувства и даже запахи.
- По-вашему, фотограф должен учиться профессии или это внутренний дар?
- Дар иметь, конечно, хорошо, но нужно еще и учиться. Мне кажется, это основная проблема фотографов в нашей стране. В том, что у нас нет классического фотографического образования. Из-за этого большая часть наших фотографов занимается свадебной или салонной фотографией. Нужно развиваться, двигаться вперед, выезжать в другие страны, участвовать в международных выставках и мастер-классах, обмениваться опытом. Все это необходимо для хорошего фотографа. На мой профессиональный опыт большое влияние оказало творчество друзей, художников, фотографов. Практика - большой учитель после теории...
- Вы снимаете в разных жанрах. А к чему больше всего лежит душа?
- Если говорить о жанрах, наверное, больше всего мне нравится непостановочная фотография, которая делается внезапно, незапланированно, и неважно, будет это стрит-фото, жанровый портрет или сельский пейзаж. Помимо такой фотографии я очень люблю и уважаю документальный жанр, а также психологический портрет. Для меня ценны момент естественности и художественность фотографии.
- Вы много снимаете в жанре уличной фотографии. Чем он привлекает вас?
- Документальная фотография для меня - это случайно зафиксированный единственный, уникальный и неповторимый момент. Tо, что запечатлено на снимке, - это секунда, которая никогда не повторится. Случайный человек, здание, элементы окружающей среды, растения - все они имеют свою собственную историю, свою собственную жизнь. Мир всегда интересен. И в этом его прелесть.
- Какой ваш самый удачный снимок и что он значит для вас?
- (задумалась) Думаю, это фотография с грустным "покемоном", бродящим по Приморскому бульвару. Я сделала этот снимок после своей поездки в США. Откуда привезла свой первый цифровой фотоаппарат. Решила прогуляться по бакинскому бульвару и совершенно случайно поймала интересный момент. По набережной прогуливались родители с детьми, а переодетый в огромного розового "покемона" мужчина одиноко стоял в ожидании у моря. Он напоминал печальное приведение, заблудившееся в реальной жизни. Хотя на самом деле он таковой на работе и ждал, что кто-то захочет с ним сфотографироваться.
- Есть излюбленные места в Баку, где получаются яркие и интересные кадры?
- Это Ичери шэхэр и Приморский бульвар. Там всегда можно найти нужную фактуру и интересных героев. Еще люблю путешествовать по районам и городам. За короткое время успела побывать почти во всех районах Азербайджана. Много снимала. Мне были интересны жизнь на периферии, традиции и обычаи тех, кто там живет. Получились весьма колоритные кадры. Очень люблю снимать Грузию. Первая серия моих фотографий была посвящена этой стране.
- Как вы думаете, отличается ли мужская манера съемки от женской?
- Сложно ответить… Мужчины больше внимания обращают на техничность и детали, а девушки более склонны к эмоциональности.
- Если бы перед вами поставили задачу снять единственный снимок, характеризующий современный Баку, что бы это было?
- Это кадр Баку с моря. Отсюда прекрасно видно, как развивается наш город, как растет и становится еще прекраснее.
- Вы принимаете также участие в выставках Пространства современного искусства Yarat! Расскажите об этом этапе вашего творчества.
- Я начала сотрудничать с Yarat! с первых дней его формирования. Почти связала всю свою жизнь с деятельностью этой организации и горда тем, что вношу свой вклад в современное искусство Азербайджана, и надеюсь, что смогу быть полезна в развитии художественного образования. Долгое время я преподавала в Западном университете и в Академии художеств Азербайджана. Это потрясающе - видеть успехи своих учеников. Принимала участие во многих международных выставках: Fly to Baku - Лондон, Париж, Берлин, Вена, Рим, Москва (2012-2014), Home Sweet Home - Париж (2013), USSR Remix - Осло (2011), BakUnlimited в Базеле (2009) и других. В 2013 году представляла Азербайджан на 55-м Венецианском бьеннале искусств, в 2012-м участвовала в симпозиуме TURKSOY, фотографов - в Астане (Казахстан). Мои работы в разное время выставлялись в Турции, Грузии, Великобритании, Италии, Франции, Германии, США, Греции, России, Узбекистане, Украине. Я стараюсь не стоять на месте и постоянно двигаться вперед.