UCUZ NEFTİN ÜSTÜNLÜKLƏRİ
Neft birjalarında qiymətlərin aşağı düşməsi, xüsusi ilə enerji resursları bazarının istehsalçıları və satıcıları üçün, təbii ki, kifayət qədər xoşagəlməz hadisədir. Lakin hətta bu vəziyyətdən də yararlanmaq olar - enerji resursların ucuzlaşması avtomatik onun hasilatı və nəqli ilə bağlı layihələrin icra xərclərini də aşağı salır. Bu da Azərbaycanın əsas rol oynadığı hazırda ən iri regional layihə - "Şahdəniz" layihəsinin Mərhələ-2 çərçivəsində hasil olunan qazın dünya bazarlarına çatdırılması üçün nəzərdə tutulan TANAP qaz kəmərinin tikintisi ilə də baş verib.
Münbit konyunktur
Beləliklə, neft qiymətinin aşağı olması sayəsində TANAP-ın tikilməsi üçün əsaslı xərclərin həcmi 11 mlrd. dollardan 9,5 mlrd. dollaradək düşüb. Bu da tikinti işlərinin yerinə yetirilməsi müddətinə ancaq müsbət tərəfdən təsir edir. Bakıda keçirilən Xəzər texniki konfransında TANAP-ın direktoru Saltuk Düzyolun dediklərinə görə, ilk Azərbaycan qazı Cənub Qaz Dəhlizi ilə Türkiyəyə 2018-ci ilin iyununda çatacaq.
Eyni zamanda bu ölkə ərazisi ilə ümumi uzunluğu 1850 km olan TANAP 20 vilayət, 67 rayon və 600 kənddən keçəcək. Cənubi Qaz Dəhlizinin tərkibinə daxil olan boru kəmərinin tikintisi üzrə işlər tam sürətlə davam edir", - deyə S.Düzyol əmin edib. TANAP-ın ilkin buraxılış qabiliyyəti üzrə planlar dəyişilməyib və gözlənildiyi kimi ildə 16 mlrd. kubmetr təşkil edəcək. Onun 6 mlrd.-ı Türkiyə, qalanı isə Avropa üçün nəzərdə tutulub. Söz düşmüşkən, oraya Azərbaycan qazı artıq 2020-ci ilin əvvəlində çatacaq və ilkin mərhələdə onun həcmi ildə 10 mlrd. kubmetr təşkil edəcək və perspektivdə isə təxminən, iki dəfə artırılacaq. Bundan başqa, artıq 2022-ci ildə Mərhələ-2 çərçivəsində qazın hasilatında pik həcm baş verəcək (16 milyard kubmetr), ümumilikdə isə "Şahdəniz"də 2022-ci ildən 2028-ci ilə qədər ildə 25 mlrd. kubmetr hasil olunacaq. Bu da yatağın işlənməsi tarixində maksimal göstərici olacaq.
Beləliklə, qazın ixracından gəlirin əsas axını məhz bu dövrün payına düşəcək və onların bölüşdürülməsində də maksimal effektivlik və qənaətcillik prinsipinin rəhbər tutulması zəruridir. Bu, azərbaycanlıların gələcək nəsilləri, istər ölkənin bütün iqtisadiyyatının, istərsə də milli neft-qaz sahəsinin sabit inkişafı üçün vacibdir. Qeyd etmək lazımdır ki, "Şahdəniz" layihəsinin həyata keçirilməsindən 2007-ci ildən cari ilin noyabrın 1-dək Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun (SOFAZ) gəlirləri 2,4 mlrd. dollar təşkil edib. Bu vəsaitlər eyni zamanda iqtisadiyyatının uzunmüddətli inkişafı üçün müəyyən təhlükəsizlik yastığı yaratmağa imkan verir və sabit kredit reytinqlərinin əldə olunmasına ciddi təsir edir. Bunlar isə digər vacib layihələr üçün problemsiz iri vəsaitləri borc götürməyə imkan verəcək. Nəzərə alsaq ki, neftin qiymətinin aşağı olması aşağı faizlər üzrə maliyyələşmənin cəlb edilməsi üçün münasib konyunktur yaradıb.
Belə ki, SOCAR şirkətinin sərmayələr idarəsinin rəis müavini Zaur Qəhrəmanovun sözlərinə görə, "Şahdəniz" yatağının işlənməsi layihəsində öz payının bir hissəsinin maliyyələşdirilməsi və Cənub Qaz Dəhlizinin yaradılması üçün Azərbaycan ümumi məbləği 7 mlrd. dollar təşkil edən kredit cəlb etməyi planlaşdırır. "Bu layihənin ümumi dəyəri 45 mlrd. dollar təşkil edir. Onlardan Azərbaycanın payına, təqribən, 14 mlrd. dollar düşür. Bu payın bir hissəsinin maliyyələşdirilməsi üçün 7 mlrd. dollar məbləğində kredit cəlb edilməsi planlaşdırılır. Təbii ki, bu, səmərəli və sərfəli olarsa", - deyə Z.Qəhrəmanov bildirib. Bu gün mümkün potensial kreditorlar arasında Avropa Sərmayə Bankı, Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası və Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı mövcuddur. Bu arada, SOCAR-ın geologiya, geofizika və yataqların işlənməsi üzrə birinci vitse-prezidenti Xoşbəxt Yusifzadənin sözlərinə görə, "Şahdəniz"dən qazın ixracının başlanmasından 2015-ci ilin noyabrın 1-ə olan məlumata əsasən, Türkiyəyə 36 mlrd., Gürcüstana 4,8 mlrd. Azərbaycan qazı ixrac olunub. Qazın Gürcüstana sutkalıq nəqlinin həcmi 4 mln., Türkiyəyə isə 18 mln. kubmetr təşkil edir.
Dostluq bir yana...
Azərbaycan özü də "Şahdəniz" layihəsi çərçivəsində müəyyən həcmdə qaz alır. Bundan başqa, ölkənin tələbatı SOCAR-ın öz yataqlarından hasil olunan resurslar və "Azəri-Çıraq-Günəşli" (AÇQ) blokunda hasil olunan və təmənnasız olaraq SOCAR-a ötürülən səmt qazı sayəsində təmin olunur. Bu mənbələrin mövcudluğu ölkədə qazlaşdırma səviyyəsinin xeyli genişlənməsinə imkan verib. "Son illər ərzində Azərbaycanda fəal şəkildə qazlaşdırma prosesi davam edir və bu, hazırda onun səviyyəsinin 90%-i təşkil edir. Bu, qaza tələbatın artmasına səbəb olur", - deyə SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayev əvvəllər bildirmişdi.
Bununla yanaşı, son zamanlar qazın Rusiyadan nəql edilməsi ideyası yaranıb. Bundan əlavə, "AzMeCo" şirkəti Qaradağ metanol zavodunun yüklənməsi üçün 2 mlrd. kubmetr qazın tədarükünə dair "Qazprom"la müqavilə bağlayıb. Lakin tədarük normal şəkildə başlanmağa macal tapmamış dayandı - dünya bazarlarında metanolun qiymətinin aşağı düşməsi "AzMeCo"nu Rusiya qazının qiyməti razı salmadı. SOCAR özü isə "Qazprom"la müvəqqəti svop tədarüklər sxemini yoxlamadan keçirmək niyyətindədir. Azərbaycan şirkətinin fikrincə, bu, Azərbaycana qaz anbarlarının maksimum gücünü yoxlamağa, həmçinin AÇQ-dən neft hasilatının artırılması məqsədilə səmt qazının bu yataqdan laylara vurulması həcminin azalmasına imkan verəcək.
Lakin məsələ hələlik müzakirə mərhələsindədir. Buraya qiymət amili də daxildir.
"İstənilən halda Azərbaycanın kifayət qədər qaz ehtiyatları var və əlavə həcmi isə biz ancaq yaxşı qiymətə almağa hazırıq", - deyə Dövlət Neft Şirkətinin nümayəndəsi bildirib.
Onun sözlərinə görə, "Qazprom"da qazın qiymətini müəyyən edən düstur hazırda neftin qiymətinə bağlıdır. "Əgər Rusiya şirkəti qazı spot qiymətlərlə reallaşdırsaydı, vəziyyət bizim üçün daha cəlbedici olardı", - deyə o, əlavə edib.
Bununla belə, kifayət qədər güclənmiş SOCAR "Qazprom" kimi nəhəngə qarşı "şəxsi heç bir məsələ yoxdur - yalnız biznes" prinsipini tətbiq edə bilər.

Благодаря низким нефтяным котировкам объем затрат на строительство TANAP уменьшился до $9,5 млрд.
Спад цен на нефтяных биржах, конечно, явление крайне неблагоприятное, прежде всего для производителей и продавцов рынка энергоресурсов. Однако даже из этой бочки дегтя можно извлечь ложку меда - удешевление энергоресурсов автоматически тянет вниз и цены на реализацию проектов по ее добыче и транспортировке. Что и произошло с крупнейшим региональным проектом на сегодняшний день, в котором Азербайджан играет первую скрипку, - строительством газопровода TANAP, призванного доставить на мировые рынки газ, добытый в рамках Стадии-2 проекта "Шахдениз".
Благоприятная конъюнктура
Итак, благодаря низким ценам на нефть объем капитальных затрат на строительство TANAP упал с $11 млрд. до $9,5 млрд., что, конечно же, только положительно повлияет на сроки выполнения строительных работ. Как заявил на прошедшей в Баку Каспийской технической конференции директор TANAP Салтук Дузйол, первый азербайджанский газ попадет по "Южному газовому коридору" в Турцию в июне 2018 года.
При этом только по территории этой страны TANAP, общей протяженностью 1850 км, пройдет через 20 провинций, 67 районов и 600 сел. "Работы по строительству трубопровода, который входит в состав "Южного газового коридора", идут полным ходом", - заверил С.Дузйол.
Планы по первоначальной пропускной способности TANAP не изменились, и, как ожидается, она составит 16 млрд. кубометров газа в год, из которых 6 млрд. предназначены для Турции, остальное - для Европе. Кстати, туда азербайджанский газ попадет уже в начале 2020 года, и на первом этапе его объем составит 10 млрд. кубометров в год, а в перспективе будет увеличен примерно вдвое.
При этом уже в 2022 году наступит пиковый объем добычи газа в рамках Стадии-2 (16 млрд. кубометров), а в целом с "Шахдениз" с 2022 по 2028 год будет извлекаться 25 млрд. кубометров в год, что станет максимальным показателем за всю историю разработки месторождения.
Следовательно, именно на этот период придется и основной поток поступлений от экспорта газа, и необходимо, чтобы в их распределении также соблюдался принцип максимальной эффективности и бережливости. Это важно для сохранения средств для будущих поколений азербайджанцев, а также для стабильного развития как всей экономики страны, так и национальной нефтегазовой отрасли. К слову, только от реализации "Шахдениз" с 2007 года по 1 ноября текущего года доходы Государственного нефтяного фонда Азербайджана (SOFAZ) составили $2,4 млрд.
Эти средства в том числе помогают создать определенную подушку безопасности для долгосрочного развития экономики и серьезно влияют на получение стабильных кредитных рейтингов. А они уже позволяют без проблем заимствовать крупные средства на реализацию других важных проектов. Тем более что низкие цены на нефть создали благоприятную конъюнктуру для привлечения финансирования по низким процентам.
Так, по словам заместителя начальника Управления инвестициями компании SOCAR Заура Гахраманова, для финансирования части своей доли в проекте разработки месторождения "Шахдениз" и создания "Южного газового коридора" Азербайджан планирует привлечь кредиты на общую сумму $7 млрд. "Общая стоимость этого проекта составляет $45 млрд. Из них на долю Азербайджана приходится порядка $14 млрд. На сумму $7 млрд. планируется привлечь кредиты для финансирования части доли Азербайджана. Если, конечно, это будет эффективно и выгодно", - сказал З.Гахраманов.
На сегодня среди возможных потенциальных кредиторов числятся Европейский инвестиционный банк, Международная финансовая корпорация и Европейский банк реконструкции и развития.
Между тем, по словам первого вице-президента SOCAR по геологии, геофизике и разработке месторождений Хошбахта Юсифзаде, в целом с начала экспорта газа с "Шахдениз" по состоянию на 1 ноября 2015 года в Турцию было экспортировано 36 млрд., в Грузию - 4,8 млрд. кубометров азербайджанского газа. Ежесуточный объем поставок газа в Грузию составляет 4 млн., в Турцию - 18 млн. кубометров.
Дружба - дружбой…
Сам же Азербайджан в рамках проекта "Шахдениз" также закупает определенные объемы газа. Кроме этого потребности страны обеспечиваются и за счет ресурсов, извлекаемых из собственных месторождений SOCAR, а также попутного газа, добываемого на блоке "Азери - Чираг - Гюнешли" (АЧГ) и безвозмездно передаваемого SOCAR. Наличие этих источников позволило значительно расширить уровень газификации в стране. "За последние годы в Азербайджане активно проводится процесс газификации, и на сегодняшний день ее уровень превышает 90%. Это приводит к росту потребности в газе", - отмечал ранее президент SOCAR Ровнаг Абдуллаев.
При этом в последнее время появилась идея поставок газа из России. Более того, компания AzMeCo заключила контракт с "Газпромом" на поставку 2 млрд. кубометров газа для загрузки Гарадагского метанолового завода. Но поставки прекратились, не успев даже нормально начаться, - AzMeCo не устроила цена на российский газ ввиду падения стоимости метанола на мировых рынках.
Сама же SOCAR намерена опробовать схему временных своповых поставок с "Газпромом". По замыслу азербайджанской компании, это позволит апробировать азербайджанские газохранилища на максимальную мощность, а также снизить объемы отбора попутного газа с АЧГ для его закачки в пласты с целью увеличения добычи нефти с блока.
Но вопрос пока на стадии обсуждения, в числе которых и ценовой фактор.
"В любом случае у Азербайджана есть достаточно запасов газа, и дополнительные объемы мы готовы получать только по хорошей цене", - сказал представитель Госнефтекомпании.
По его словам, в настоящее время формула, по которой рассчитывается цена на газ у "Газпрома", привязана к ценам на нефть. "Если бы российская компания реализовывала газ по спотовой цене, то ситуация была бы для нас более привлекательная", - добавил он.
Впрочем, достаточно окрепшая SOCAR вполне может себе позволить применять в отношении и такого гиганта, как "Газпром", принцип "ничего личного - только бизнес".