Prezident İlham Əliyevin səfəri Azərbaycan-Gürcüstan münasibətlərinin strateji xarakter daşıdığını bir daha təsdiqləyib
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Gürcüstana rəsmi səfəri ikitərəfli müttəfiqliyin strateji xarakter daşıdığını bir daha təsdiqləyib. İki ölkə başçısı arasında danışıqlar Bakı-Tiflis münasibətlərində az qala böhranın başladığına dair fikirlər söyləyən bədxahlara yaxşı cavab olub.
Bakı ilə Tiflis arasında münasibətlərin soyuduğuna dair danışıqlar Gürcüstanın energetika naziri Kaxa Kaladzenin bir bəyanatından sonra meydana çıxmışdı: nazir Azərbaycanın Gürcüstanı təbii qazla tam təmin edəcək həcmdə ehtiyata malik olmadığını bildirmişdi. Buna əsaslanan rəsmi Tiflis Rusiyadan əlavə qaz almaq niyyətini də açıqlamışdı.
Tamamilə aydındır ki, bu məsələ ilə bağlı yaranmış ajiotaj heç də Gürcüstanla Rusiya arasındakı "qaz münasibətləri"lə bağlı deyil. Burada söhbət Azərbaycanın Gürcüstanın enerji təhlükəsizliyini təmin etməsindəki rolunun şübhə altına alınmasından gedir.
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Gürcüstanın əsas qaz tədarükçüsüdür. Bu işdə Rusiyanın payına ümumi tədarükün cəmi 10%-i düşür. Bu həcmi də Gürcüstan Ermənistana Rusiya qazının tranzitinin qarşılığı kimi əldə edir. Kaladzenin bəyanatı isə Tiflisin artıq "Qazprom"dan əlavə qaz almaq qərarına gəldiyini göstərir.
K.Kaladzenin bəyanatına reaksiya verən Azərbaycan tərəfi Gürcüstan əhalisinin "mavi yanacağa" tələbatını, demək olar ki, tam ödədiyini xatırladıb. Bundan sonra rəsmi Tiflis "qaz qalmaqalı"nın daha da dərinləşməsini önləmək qərarına gəlib. Ard-arda Bakıya səfər edən Gürcüstanın baş naziri İrakli Qaribaşvili və xarici işlər naziri Georgi Kvirikaşvili Azərbaycan qazının başqa ölkənin "mavi yanacağı" ilə əvəzlənməsi planından söhbətin getmədiyini bildiriblər. Onlar hər kəsi bu mövzuda spekulyasiyalara son qoyulmasına çağırıb, bunun ikitərəfli münasibətlərə zərər verdiyini deyiblər. Kaxa Kaladze də özünə "bəraət qazandırmağa" çalışaraq Gürcüstan müxalifətinin bu haqda bəyanatını təkzib edib: müxalifət hesab edir ki, Gürcüstan Azərbaycan qazının bir hissəsini Rusiya qazı ilə əvəzləməyi düşünür.
Aydındır ki, Gürcüstan Azərbaycan qazına alternativ tapa bilməz. Çünki o, gürcülər üçün bütün variantların ən ucuzudur. Bu üzdən də, ekspertlər əmindirlər ki, Tiflisin Moskvaya tərəf reveransı sırf siyasi maraqlarla bağlıdır. Onların fikrincə, Gürcüstan bu yolla Rusiya ilə siyasi-iqtisadi əlaqələri bərpa etməyə çalışır.
"Qaz qalmaqalı" ilə bağlı söz-söhbətlərə, yəqin ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Gürcüstana noyabrın 5-6-da baş tutmuş səfərinin nəticələri son qoyacaq. Maraqlıdır ki, İlham Əliyevi Tiflis aeroportunda məhz Gürcüstan hökumətində enerji məsələlərinə məsul olan Kaxa Kaladze qarşılayıb.
Azərbaycanın dövlət başçısı ilə Gürcüstan prezidenti Georgi Marqvelaşvilinin görüşündə Bakı ilə Tiflisin həyata keçirdikləri bütün miqyaslı strateji layihələr müzakirə edilib. Söhbət hər iki ölkənin regional və qlobal geosiyasətdə, geoiqtisadiyyatdakı rolunu fərziyyələrdə deyil, real olaraq artıran layihələrdən gedir. Buraya istər Cənub Qaz Dəhlizi, istər Bakı-Tiflis-Qars dəmr yolu layihələri, istərsə də Azərbaycan elektrik enerjisinin Gürcüstan vasitəsilə Türkiyəyə nəqli və digər layihələr aiddir. İlham Əliyevlə görüşün sonunda Gürcüstan prezidentinin səsləndirdiyi fikirlər də təəccüblü deyil: "Bizim aramızdakı mehriban qonşuluq, əməkdaşlıq, həyata keçirilən strateji layihələr nümunədir. Cənab Prezident, mən əminəm ki, sizin bu rəsmi səfəriniz Azərbaycan və Gürcüstan əlaqələrinin dərinləşməsinə yeni təkan verəcək".
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev isə öz növbəsində bildirib ki, "bizim üçün Gürcüstan çox yaxın ölkədir, strateji tərəfdaşdır. Biz müxtəlif sahələrdə uğurla əməkdaşlıq edirik və bu əməkdaşlıq getdikcə daha da dərinləşir. Çox istəyirik ki, ikitərəfli əlaqələr daha da sürətlə inkişaf etsin və bütün sahələri əhatə etsin".
Son dövrlərdə ciddi mübahisəyə səbəb olmuş məsələ haqda da danışan İlham Əliyev Azərbaycanın təsdiqlənmiş qaz ehtiyatının 2,6 trilyon kubmetr olduğunu bildirib. "Bu, o deməkdir ki, bundan sonra ən azı 100 il ərzində Azərbaycan həm özünü, həm qonşu ölkələri, eyni zamanda Avropa ölkələrini böyük həcmdə təbii qazla təmin edə biləcək", - deyə prezident qeyd edib.
Səfərin nəticələri iki ölkə arasında humanitar sahədə də əməkdaşlığın yüksək səviyyədə olduğunu göstərib. İlham Əliyev və Georgi Marqvelaşvili etnik azərbaycanlıların sıx yaşadıqları Marneuli rayonunda da olublar. Azərbaycan Prezidenti bildirib ki, Gürcüstanda yaşayan azərbaycanlılar bu ölkənin müstəqilliyini dəstəkləyir, Gürcüstan-Azərbaycan münasibətlərinə müsbət təsir göstərirlər. "Gürcüstanda yaşayan azərbaycanlılar Gürcüstanın dövlətçiliyinə həmişə dəstək olub, Gürcüstanın yaxşı vətəndaşları olublar. Belə də olmalıdır, çünki siz bu torpaqlarda əsrlər boyu yaşayırsınız", - deyə İ.Əliyev qeyd edib. O, Azərbaycanın Marneulidə yaşayan soydaşlarına dəstəyi davam etdirəcəyini deyib, bununla əlaqədar SOCAR-a Gürcüstandakı bütün Azərbaycan məktəblərinin təmir edilməsini tapşırıb.
Bununla yanaşı, İ.Əliyev gürcü dilinin öyrənilməsinin vacibliyini xüsusi vurğulayıb: "Siz bu dili bilməklə Gürcüstan dövlətçiliyinə öz töhfələrinizi verirsiniz".
G.Marqvelaşvili isə öz növbəsində Gürcüstanın həm də azərbaycanlı vətəndaşları ilə güclü olduğunu söyləyib: "Azərbaycanlılar Gürcüstan cəmiyyətinə inteqrasiya etməyə çalışırlar. Bizim sizin istedadınıza ehtiyacımız var. Biz bu istəyi və tələbatı daim hiss edirik və hər zaman sizə dəstək verəcəyik".
İki ölkə arasında dinamik əməkdaşlıq İlham Əliyevin Gürcüstanın baş naziri İrakli Qaribaşvili ilə görüşündə də müzakirə olunub.
Azərbaycan Prezidenti bildirib ki, onun baş nazirlə görüşü iki ölkə arasında münasibətlərin daha da dərinləşəcəyinin göstəricisidir. "Biz başladığımız layihələri birlikdə həyata keçirəcəyik", - deyə İ.Əliyev qeyd edib.
Tərəflər Azərbaycanın iqtisadi-ticari sahədə Gürcüstanın vacib tərəfdaşı olduğunu vurğulayıblar. İl ərzində o, Gürcüstanın ticarət tərəfdaşlarından ibarət ilk üçlükdə sabit şəkildə yer alır.
Görüşdə son 3 ildə Azərbaycanın qonşu ölkənin iqtisadiyyatına yatırdığı investisiyaların həcminin 3,7 dəfə artdığı da vurğulanıb.
Tərəflər Cənub Qaz Dəhlizi, Bakı-Tiflis-Qars dəmir yolu, həmçinin SOCAR-ın Gürcüstanın enerji bazarındakı fəaliyyətilə bağlı da müzakirələr aparıblar.
Maraqlıdır ki, Qaribaşvili ilə danışıqlar faktiki olaraq onunla rəsmi görüşlə məhdudlaşmayıb. Gürcüstanın baş naziri Azərbaycan Prezidentini təyyarənin astanasınadək yola salıb və güman ki, tərəflər bu imkandan vacib məsələlərin həlli məqsədilə istifadə ediblər.
İlham Əliyevin Gürcüstan Pravoslav kilsəsinin patriarxı II İlya ilə görüşü də əlamətdar hadisə sayıla bilər. Patriarx Gürcüstandan 300-dən artıq məscidin olduğunu, bunun ölkədəki dini tolerantlığın göstəricisi sayıla biləcəyini deyib. Bununla yanaşı, II İlya Azərbaycandakı Gürcü kilsəsində yepiskop postunun yaradılması təklifilə çıxış edib.
Patriarx Qafqazda sülhün və ərazi bütövlüyünün bərpasının vacibliyini də vurğulayıb.
"Biz Qafqazda sülhün bərqərar olması üçün əlimizdən gələni edirik. Lakin buna hər zaman nail ola bilmirik. Azərbaycanın və Gürcüstanın ərazi bütövlüyünün pozulması bizi narahat edir. Ümid edirik ki, Azərbaycanın və Gürcüstanın ərazi bütövlüyü bərpa olunacaq", - deyə II İlya qeyd edib.
Beləliklə, bu səfər və Gürcüstan hakimiyyətinin bütün bəndlərilə danışıqlar proqramı (İlham Əliyev səfər zamanı Gürcüstan parlamentinin sədri David Usupaşvili ilə də görüşüb) Bakı-Tiflis dialoqunda hər hansı ciddi böhranın olmadığını söyləməyə əsas verir. Bu haqda deyilənlər real vəziyyəti əks etdirmir. O, sadəcə, Azərbaycanla Gürcüstan arasındakı strateji ittifaqı pozmağa çalışan qüvvələrin arzularını dilə gətirməsidir. Reallıqda təcavüzkar Ermənistan istisna olmaqla, regionun, demək olar ki, bütün ölkələrinin iştirakı ilə gedən iqtisadi-inteqrasiya prosesləri Bakı ilə Tiflis arasında əməkdaşlığın daha da dərinləşməsinə yol açır. Tiflis ilə Moskva arasında mümkün əməkdaşlığa da bu nöqteyi-nəzərdən baxmaq lazımdır. O, Azərbaycan-Gürcüstan ittifaqına alternativ yox, paralel gedən prosesdir. Bu mənada Georgi Marqvelaşvilinin ölkələrimiz arasında strateji əməkdaşlığın dəyişməz olduğuna dair bəyanatı diqqətəlayiqdir. Eyni sözü onun səmimi minnətdarlığı haqda da söyləmək olar: "Hər bir gürcü yaxşı bilir ki, Azərbaycan bizə hansı yardımları göstərir. Bunlara misal olaraq, uşaq bağçaları, kilsələr, idmançılarla bağlı xeyriyyə layihələrinin həyata keçirilməsinə verilən dəstəyi və köməyi qeyd edə bilərik. Bu əməkdaşlığa görə də biz Azərbaycana öz təşəkkürümüzü bildiririk. Gürcü xalqı da hər zaman dost Azərbaycan xalqının yanında olacaq".

THE ALLIANCE WILL REMAIN UNALTERED
President Ilham Aliyev's visit has confirmed the strategic character of relations between Azerbaijan and Georgia
The official visit of Azerbai-jani President Ilham Aliyev to Georgia has confirmed the strategic character of the bilateral alliance. The results of the talks between the leaders of the two countries have become the best answer to all ill-wishers who vainly anticipated the beginning of almost a crisis in the Baku-Tbilisi dialogue.
Rumours about the cooling of relations between Baku and Tbilisi began to circulate after Georgian Energy Minister Kakha Kaladze said that Azerbaijan did not have sufficient resources to provide Georgia with natural gas. Based on this statement, official Tbilisi expressed its intention to receive an additional amount of gas from Russia.
Obviously, the cause of the excitement in this regard is associated not with the very fact of Georgian-Russian contacts in the gas sphere but with a highly controversial form in which Georgian officials raised the issue of Azerbaijan's role in ensuring energy security of Georgia.
As is known, Azerbaijan is the main supplier of natural gas to Georgia. Russia accounts for only 10 per cent of gas supplied to Georgia, which receives it as payment for the transit of gas from Russia to Armenia. Kaladze's statement gave reason to believe that Tbilisi is ready to receive additional gas volumes from Gazprom.
In response to Kaladze's statement, the Azerbaijani side reminded that it almost completely satisfies the needs of the Georgian population for the required amount of gas. Official Tbilisi decided to prevent further proliferation of a "gas scandal". Prime Minister of Georgia Irakli Garibashvili and Minister of Foreign Affairs Giorgi Kvirikashvili, who visited Baku one after the other, made it clear that there was no talk about replacing the Azerbaijani gas and urged to stop speculations on this subject, which harmed bilateral relations. Kakha Kaladze also tried to "rehabilitate" himself, calling the statements of the Georgian opposition that Tbilisi intends to replace part of the Azerbaijani gas with that from Russia to be false allegations.
It is clear that Georgia will not be able to find an alternative to the Azerbaijani gas which is the cheapest of all the options. Therefore, experts tend to believe that Tbilisi's curtsies towards Moscow can only signify political calculation aimed at establishing political and economic relations between Georgia and Russia.
In the meantime, the visit of Azerbaijani President Ilham Aliyev to Georgia, which took place on 5-6 November, finally clarified all issues related to the "gas scandal". Interestingly, it was Kaladze, presently in charge of the energy sector in the Georgian government, who met Ilham Aliyev at Tbilisi airport.
In the course of negotiations, the Azerbaijani head of state and Georgian President Giorgi Margvelashvili discussed all large-scale strategic projects undertaken by Baku and Tbilisi, which are geared towards an actual rather than hypothetical increase in the role of both countries in regional and global geo-politics and geo-economics. These include such projects as the Southern Gas Corridor, the Baku-Tbilisi-Kars railway, the start of Azerbaijan's electricity supplies to Turkey through Georgia, as well as other issues. It is not surprising that, after the meeting with Ilham Aliyev, the Georgian leader said: "Our good neighbourliness, cooperation and strategic projects under implementation are exemplary. But, Mr. President, I am sure that your official visit to Georgia will further deepen our cooperation and give impetus to our relations bringing them to a new level".
In turn, Azerbaijani President Ilham Aliyev reiterated: "Georgia is a very close country for us, our strategic partner. We successfully cooperate in various fields, and this cooperation continues to deepen. We want bilateral relations between our countries to be developing even more intensively and cover all areas".
As regards the controversy that caused a loud debate of late, Ilham Aliyev said that Azerbaijan's proved natural gas reserves amount to 2.6 trillion cubic meters, which will allow the country to provide gas in large quantities for at least 100 years, both satisfying its own needs and supplying it to the neighbouring countries and European states.
The visit also highlighted a very positive humanitarian aspect of bilateral friendly relations. Ilham Aliyev and Giorgi Margvelashvili visited the Marneuli District densely populated by ethnic Azeris. The Azerbaijani president pointed out that the Azeris living in Georgia support its independence and contribute to the improvement in Georgian-Azerbaijani relations.
"Azerbaijanis living in Georgia have always supported Georgia's statehood and have been model citizens. This is as it should be, because you have lived in these lands for centuries," Aliyev said. He noted that Azerbaijan would continue to support the Azeri community in Marneuli and, in this regard, instructed the State Oil Company of Azerbaijani Republic (SOCAR) to repair all Azeri schools in Georgia.
At the same time, President Aliyev emphasized the importance of learning the Georgian language: "Your knowledge of the language contributes to the strengthening of Georgia's statehood".
In turn, Giorgi Margvelashvili said that Georgia is getting stronger thanks to its Azerbaijanis.
"Azerbaijanis seek to integrate into the Georgian society. We need your talents. These desires and needs are appreciated, and we will always support you," said the president of Georgia.
The dynamics of cooperation between the two countries was also discussed at Ilham Aliyev's meeting with Prime Minister Irakli Garibashvili.
According to the president of Azerbaijan, his meeting with the prime minister of Georgia was a good sign indicating that the relations between the two countries would deepen, "and we will jointly implement the projects which we have started".
Both sides have stressed that, as regards trade and economic relations, Azerbaijan is an important partner of Georgia and over the years has consistently been among its top three trade partners.
It was also noted that over the past three years, Azerbaijan's investment in the neighbouring country increased by a factor of 3.7.
The parties also discussed ongoing projects for the construction of the Southern Gas Corridor and the Baku-Tbilisi-Kars railway line, as well as the activities of SOCAR in the Georgian energy market.
It is noteworthy that negotiations with Garibashvili were not limited only to official meetings - in fact, the Georgian prime minister accompanied the Azerbaijani president to the plane, and it is quite likely that the parties used this opportunity to address pressing issues.
Ilham Aliyev's meeting with Patriarch of the Georgian Orthodox Church Ilia II was a significant event, too. The patriarch noted that there were more than 300 mosques in Georgia, which showed the level of religious tolerance. At the same time, Ilia II proposed establishing a post of bishop of the Georgian Church in Azerbaijan.
The patriarch also called for ensuring territorial integrity and peace in the Caucasus.
"We do everything possible to ensure peace in the Caucasus, but it does not always happen that way. We are concerned that the territorial integrity of Azerbaijan and Georgia has been violated. We hope that the territorial integrity of Azerbaijan and Georgia will be restored," said Ilia II.
Thus, both the visit and its extensive programme of talks with all branches of power in Georgia (President Aliyev also met with Speaker of the Georgian Parliament David Usupashvili) give reason to speak about the absence of any crisis in the Baku-Tbilisi dialogue. All such allegations do not reflect the real situation; rather, they reflect an unconcealed desire of forces that are interested in dissolving the strategic alliance between Azerbaijan and Georgia.
However, economic integration processes, involving almost all countries of the region except for aggressive Armenia, only pave the way for even greater cooperation between Azerbaijan and Georgia. Possible collaboration between Tbilisi and Moscow, which is an accompanying process and in no way an alternative to the Azerbaijani-Georgian alliance, should also be considered from this point of view. Giorgi Margvelashvili's statement that the strategic cooperation between our countries would remain unaltered was of particular significance in this sense. Just as sincere gratitude which he expressed: "Every Georgian is well aware of the help Azerbaijan provides to us. As an example, we can mention support and assistance in carrying out charitable projects related to kindergartens, churches and sportsmen. We express our gratitude to Azerbaijan for this cooperation, too. The Georgian people will always maintain close ties with friendly Azerbaijan".