Prezident İlham Əliyevin səfəri Azərbaycan-Gürcüstan münasibətlərinin strateji xarakter daşıdığını bir daha təsdiqləyib
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Gürcüstana rəsmi səfəri ikitərəfli müttəfiqliyin strateji xarakter daşıdığını bir daha təsdiqləyib. İki ölkə başçısı arasında danışıqlar Bakı-Tiflis münasibətlərində az qala böhranın başladığına dair fikirlər söyləyən bədxahlara yaxşı cavab olub.
Bakı ilə Tiflis arasında münasibətlərin soyuduğuna dair danışıqlar Gürcüstanın energetika naziri Kaxa Kaladzenin bir bəyanatından sonra meydana çıxmışdı: nazir Azərbaycanın Gürcüstanı təbii qazla tam təmin edəcək həcmdə ehtiyata malik olmadığını bildirmişdi. Buna əsaslanan rəsmi Tiflis Rusiyadan əlavə qaz almaq niyyətini də açıqlamışdı.
Tamamilə aydındır ki, bu məsələ ilə bağlı yaranmış ajiotaj heç də Gürcüstanla Rusiya arasındakı "qaz münasibətləri"lə bağlı deyil. Burada söhbət Azərbaycanın Gürcüstanın enerji təhlükəsizliyini təmin etməsindəki rolunun şübhə altına alınmasından gedir.
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Gürcüstanın əsas qaz tədarükçüsüdür. Bu işdə Rusiyanın payına ümumi tədarükün cəmi 10%-i düşür. Bu həcmi də Gürcüstan Ermənistana Rusiya qazının tranzitinin qarşılığı kimi əldə edir. Kaladzenin bəyanatı isə Tiflisin artıq "Qazprom"dan əlavə qaz almaq qərarına gəldiyini göstərir.
K.Kaladzenin bəyanatına reaksiya verən Azərbaycan tərəfi Gürcüstan əhalisinin "mavi yanacağa" tələbatını, demək olar ki, tam ödədiyini xatırladıb. Bundan sonra rəsmi Tiflis "qaz qalmaqalı"nın daha da dərinləşməsini önləmək qərarına gəlib. Ard-arda Bakıya səfər edən Gürcüstanın baş naziri İrakli Qaribaşvili və xarici işlər naziri Georgi Kvirikaşvili Azərbaycan qazının başqa ölkənin "mavi yanacağı" ilə əvəzlənməsi planından söhbətin getmədiyini bildiriblər. Onlar hər kəsi bu mövzuda spekulyasiyalara son qoyulmasına çağırıb, bunun ikitərəfli münasibətlərə zərər verdiyini deyiblər. Kaxa Kaladze də özünə "bəraət qazandırmağa" çalışaraq Gürcüstan müxalifətinin bu haqda bəyanatını təkzib edib: müxalifət hesab edir ki, Gürcüstan Azərbaycan qazının bir hissəsini Rusiya qazı ilə əvəzləməyi düşünür.
Aydındır ki, Gürcüstan Azərbaycan qazına alternativ tapa bilməz. Çünki o, gürcülər üçün bütün variantların ən ucuzudur. Bu üzdən də, ekspertlər əmindirlər ki, Tiflisin Moskvaya tərəf reveransı sırf siyasi maraqlarla bağlıdır. Onların fikrincə, Gürcüstan bu yolla Rusiya ilə siyasi-iqtisadi əlaqələri bərpa etməyə çalışır.
"Qaz qalmaqalı" ilə bağlı söz-söhbətlərə, yəqin ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Gürcüstana noyabrın 5-6-da baş tutmuş səfərinin nəticələri son qoyacaq. Maraqlıdır ki, İlham Əliyevi Tiflis aeroportunda məhz Gürcüstan hökumətində enerji məsələlərinə məsul olan Kaxa Kaladze qarşılayıb.
Azərbaycanın dövlət başçısı ilə Gürcüstan prezidenti Georgi Marqvelaşvilinin görüşündə Bakı ilə Tiflisin həyata keçirdikləri bütün miqyaslı strateji layihələr müzakirə edilib. Söhbət hər iki ölkənin regional və qlobal geosiyasətdə, geoiqtisadiyyatdakı rolunu fərziyyələrdə deyil, real olaraq artıran layihələrdən gedir. Buraya istər Cənub Qaz Dəhlizi, istər Bakı-Tiflis-Qars dəmr yolu layihələri, istərsə də Azərbaycan elektrik enerjisinin Gürcüstan vasitəsilə Türkiyəyə nəqli və digər layihələr aiddir. İlham Əliyevlə görüşün sonunda Gürcüstan prezidentinin səsləndirdiyi fikirlər də təəccüblü deyil: "Bizim aramızdakı mehriban qonşuluq, əməkdaşlıq, həyata keçirilən strateji layihələr nümunədir. Cənab Prezident, mən əminəm ki, sizin bu rəsmi səfəriniz Azərbaycan və Gürcüstan əlaqələrinin dərinləşməsinə yeni təkan verəcək".
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev isə öz növbəsində bildirib ki, "bizim üçün Gürcüstan çox yaxın ölkədir, strateji tərəfdaşdır. Biz müxtəlif sahələrdə uğurla əməkdaşlıq edirik və bu əməkdaşlıq getdikcə daha da dərinləşir. Çox istəyirik ki, ikitərəfli əlaqələr daha da sürətlə inkişaf etsin və bütün sahələri əhatə etsin".
Son dövrlərdə ciddi mübahisəyə səbəb olmuş məsələ haqda da danışan İlham Əliyev Azərbaycanın təsdiqlənmiş qaz ehtiyatının 2,6 trilyon kubmetr olduğunu bildirib. "Bu, o deməkdir ki, bundan sonra ən azı 100 il ərzində Azərbaycan həm özünü, həm qonşu ölkələri, eyni zamanda Avropa ölkələrini böyük həcmdə təbii qazla təmin edə biləcək", - deyə prezident qeyd edib.
Səfərin nəticələri iki ölkə arasında humanitar sahədə də əməkdaşlığın yüksək səviyyədə olduğunu göstərib. İlham Əliyev və Georgi Marqvelaşvili etnik azərbaycanlıların sıx yaşadıqları Marneuli rayonunda da olublar. Azərbaycan Prezidenti bildirib ki, Gürcüstanda yaşayan azərbaycanlılar bu ölkənin müstəqilliyini dəstəkləyir, Gürcüstan-Azərbaycan münasibətlərinə müsbət təsir göstərirlər. "Gürcüstanda yaşayan azərbaycanlılar Gürcüstanın dövlətçiliyinə həmişə dəstək olub, Gürcüstanın yaxşı vətəndaşları olublar. Belə də olmalıdır, çünki siz bu torpaqlarda əsrlər boyu yaşayırsınız", - deyə İ.Əliyev qeyd edib. O, Azərbaycanın Marneulidə yaşayan soydaşlarına dəstəyi davam etdirəcəyini deyib, bununla əlaqədar SOCAR-a Gürcüstandakı bütün Azərbaycan məktəblərinin təmir edilməsini tapşırıb.
Bununla yanaşı, İ.Əliyev gürcü dilinin öyrənilməsinin vacibliyini xüsusi vurğulayıb: "Siz bu dili bilməklə Gürcüstan dövlətçiliyinə öz töhfələrinizi verirsiniz".
G.Marqvelaşvili isə öz növbəsində Gürcüstanın həm də azərbaycanlı vətəndaşları ilə güclü olduğunu söyləyib: "Azərbaycanlılar Gürcüstan cəmiyyətinə inteqrasiya etməyə çalışırlar. Bizim sizin istedadınıza ehtiyacımız var. Biz bu istəyi və tələbatı daim hiss edirik və hər zaman sizə dəstək verəcəyik".
İki ölkə arasında dinamik əməkdaşlıq İlham Əliyevin Gürcüstanın baş naziri İrakli Qaribaşvili ilə görüşündə də müzakirə olunub.
Azərbaycan Prezidenti bildirib ki, onun baş nazirlə görüşü iki ölkə arasında münasibətlərin daha da dərinləşəcəyinin göstəricisidir. "Biz başladığımız layihələri birlikdə həyata keçirəcəyik", - deyə İ.Əliyev qeyd edib.
Tərəflər Azərbaycanın iqtisadi-ticari sahədə Gürcüstanın vacib tərəfdaşı olduğunu vurğulayıblar. İl ərzində o, Gürcüstanın ticarət tərəfdaşlarından ibarət ilk üçlükdə sabit şəkildə yer alır.
Görüşdə son 3 ildə Azərbaycanın qonşu ölkənin iqtisadiyyatına yatırdığı investisiyaların həcminin 3,7 dəfə artdığı da vurğulanıb.
Tərəflər Cənub Qaz Dəhlizi, Bakı-Tiflis-Qars dəmir yolu, həmçinin SOCAR-ın Gürcüstanın enerji bazarındakı fəaliyyətilə bağlı da müzakirələr aparıblar.
Maraqlıdır ki, Qaribaşvili ilə danışıqlar faktiki olaraq onunla rəsmi görüşlə məhdudlaşmayıb. Gürcüstanın baş naziri Azərbaycan Prezidentini təyyarənin astanasınadək yola salıb və güman ki, tərəflər bu imkandan vacib məsələlərin həlli məqsədilə istifadə ediblər.
İlham Əliyevin Gürcüstan Pravoslav kilsəsinin patriarxı II İlya ilə görüşü də əlamətdar hadisə sayıla bilər. Patriarx Gürcüstandan 300-dən artıq məscidin olduğunu, bunun ölkədəki dini tolerantlığın göstəricisi sayıla biləcəyini deyib. Bununla yanaşı, II İlya Azərbaycandakı Gürcü kilsəsində yepiskop postunun yaradılması təklifilə çıxış edib.
Patriarx Qafqazda sülhün və ərazi bütövlüyünün bərpasının vacibliyini də vurğulayıb.
"Biz Qafqazda sülhün bərqərar olması üçün əlimizdən gələni edirik. Lakin buna hər zaman nail ola bilmirik. Azərbaycanın və Gürcüstanın ərazi bütövlüyünün pozulması bizi narahat edir. Ümid edirik ki, Azərbaycanın və Gürcüstanın ərazi bütövlüyü bərpa olunacaq", - deyə II İlya qeyd edib.
Beləliklə, bu səfər və Gürcüstan hakimiyyətinin bütün bəndlərilə danışıqlar proqramı (İlham Əliyev səfər zamanı Gürcüstan parlamentinin sədri David Usupaşvili ilə də görüşüb) Bakı-Tiflis dialoqunda hər hansı ciddi böhranın olmadığını söyləməyə əsas verir. Bu haqda deyilənlər real vəziyyəti əks etdirmir. O, sadəcə, Azərbaycanla Gürcüstan arasındakı strateji ittifaqı pozmağa çalışan qüvvələrin arzularını dilə gətirməsidir. Reallıqda təcavüzkar Ermənistan istisna olmaqla, regionun, demək olar ki, bütün ölkələrinin iştirakı ilə gedən iqtisadi-inteqrasiya prosesləri Bakı ilə Tiflis arasında əməkdaşlığın daha da dərinləşməsinə yol açır. Tiflis ilə Moskva arasında mümkün əməkdaşlığa da bu nöqteyi-nəzərdən baxmaq lazımdır. O, Azərbaycan-Gürcüstan ittifaqına alternativ yox, paralel gedən prosesdir. Bu mənada Georgi Marqvelaşvilinin ölkələrimiz arasında strateji əməkdaşlığın dəyişməz olduğuna dair bəyanatı diqqətəlayiqdir. Eyni sözü onun səmimi minnətdarlığı haqda da söyləmək olar: "Hər bir gürcü yaxşı bilir ki, Azərbaycan bizə hansı yardımları göstərir. Bunlara misal olaraq, uşaq bağçaları, kilsələr, idmançılarla bağlı xeyriyyə layihələrinin həyata keçirilməsinə verilən dəstəyi və köməyi qeyd edə bilərik. Bu əməkdaşlığa görə də biz Azərbaycana öz təşəkkürümüzü bildiririk. Gürcü xalqı da hər zaman dost Azərbaycan xalqının yanında olacaq".

СОЮЗ ОСТАНЕТСЯ НЕИЗМЕННЫМ
Визит президента Ильхама Алиева подтвердил стратегический характер отношений между Азербайджаном и Грузией
Официальный визит президента Азербайджана Ильхама Алиева в Грузию подтвердил стратегический характер двустороннего союзничества. Итоги переговоров между лидерами двух стран стали лучшим ответом всем недоброжелателям, тщетно предвкушающим чуть ли не начало кризиса в диалоге Баку и Тбилиси.
Разговоры по поводу похолодания в отношениях между Баку и Тбилиси начались после того, как грузинский министр энергетики Грузии Каха Каладзе заявил о том, что Азербайджан не обладает достаточными ресурсами для обеспечения Грузии газом. Исходя из этого, официальный Тбилиси выразил намерение получать дополнительный объем "голубого топлива" из России.
Очевидно, что причина возникшего по этому поводу ажиотажа связана вовсе не с самим фактом грузино-российских контактов в газовой сфере, а с весьма спорной постановкой представителями официального Тбилиси вопроса о роли Азербайджана в обеспечении энергобезопасности Грузии.
Известно, что Азербайджан является основным поставщиком газа в Грузию. На долю России приходится лишь 10% "голубого топлива", поставляемого в Грузию, которая получает его в виде платы за транзит газа из РФ в Армению. Заявление Каладзе дало основание полагать, что Тбилиси готов получать от "Газпрома" дополнительные объемы газа.
Реагируя на заявление Каладзе, азербайджанская сторона напомнила, что она почти полностью обеспечивает потребности грузинского населения в необходимом ему газе. Официальный Тбилиси решил предотвратить дальнейшее разрастание "газового скандала". Поочередно посетившие Баку премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили и глава МИД Георгий Квирикашвили дали понять об отсутствии каких-либо разговоров о замещении азербайджанского газа и призвали прекратить спекуляции на данную тему, вредящие двусторонним отношениям. Попытался "отреабилитироваться" и Каха Каладзе, назвавший ложью заявления грузинской оппозиции о том, что официальный Тбилиси планирует заместить часть азербайджанского газа российским.
Очевидно, что Грузия не сможет найти альтернативы азербайджанскому газу как самому дешевому из всех возможных вариантов. Поэтому эксперты склонны считать, что в реверансах Тбилиси в сторону Москвы прослеживается исключительно политический расчет в целях налаживания политико-экономических связей между Грузией и Россией.
Однако окончательное прояснение всех вопросов, связанных с "газовым скандалом", можно проследить по итогам состоявшегося 5-6 ноября визита в Грузию президента Азербайджана Ильхама Алиева. Примечательно, что именно Каладзе, отвечающий за энергетический сектор в правительстве Грузии, встречал И.Алиева в Тбилисском аэропорту.
В ходе переговоров главы Азербайджана с президентом Грузии Георгием Маргвелашвили были обсуждены все масштабные стратегические проекты, осуществляемые Баку и Тбилиси и направленные на реальное, а не гипотетическое повышение роли обеих сторон в региональной и мировой геополитике и геоэкономике. Это и "Южный газовый коридор", и проект железной дороги Баку - Тбилиси - Карс, и начало поставок азербайджанской электроэнергии через территорию Грузии в Турцию, и другие вопросы. Неудивительно, что по итогам встречи с Ильхамом Алиевым грузинский лидер подчеркнул: "Наше добрососедство, сотрудничество и реализуемые стратегические проекты являются образцовыми. Но, господин президент, я уверен в том, что ваш официальный визит в Грузию еще более углубит наше сотрудничество и даст толчок выходу наших отношений на новый уровень".
Президент Азербайджана Ильхам Алиев, со своей стороны, подтвердил, что "Грузия является очень близкой для нас страной, нашим стратегическим партнером. Мы успешно сотрудничаем в различных сферах, и это сотрудничество все более углубляется. Мы хотим, чтобы двусторонние связи между нашими странами развивались еще более интенсивно и охватывали все сферы".
По сути вызвавшего в последнее время громкие споры вопроса Ильхам Алиев заявил, что подтвержденные запасы газа в Азербайджане составляют 2,6 трлн. кубометров, что позволит в течение как минимум 100 лет обеспечивать природным газом в крупных объемах как собственные потребности, так и соседние страны, а также европейские государства.
Итоги визита продемонстрировали и чрезвычайно позитивную гуманитарную нагрузку двусторонних дружественных отношений. Ильхам Алиев и Георгий Маргвелашвили посетили Марнеульский район, где компактно проживают этнические азербайджанцы. Президент Азербайджана подчеркнул, что азербайджанцы, проживающие в Грузии, поддерживают ее независимость и положительно влияют на грузино-азербайджанские отношения.
"Проживающие в Грузии азербайджанцы всегда поддерживали государственность Грузии и были примерными гражданами. Так и должно быть, потому что вы веками проживали на этих землях", - подчеркнул И.Алиев. Он отметил, что Азербайджан продолжит оказывать поддержку соотечественникам, проживающим в Марнеули, и в этой связи поручил SOCAR отремонтировать все азербайджанские школы в Грузии.
При этом президент Алиев особо подчеркнул важность изучения грузинского языка: "Знанием этого языка вы вносите свой вклад в государственность Грузии".
Георгий Маргвелашвили, в свою очередь, заявил, что Грузия сильна своими азербайджанцами.
"Азербайджанцы стремятся к интеграции в грузинское общество. Ваши таланты нужны нам. Эти желания и потребности ощущаются, и мы всегда будем оказывать вам поддержку", - сказал президент Грузии.
Динамика сотрудничества между странами была обсуждена и на встрече И.Алиева с премьер-министром Ираклием Гарибашвили.
По словам президента Азербайджана, его встреча с премьер-министром Грузии хороший показатель того, что отношения между двумя странами будут углубляться "и мы вместе осуществим те проекты, которые начали".
Стороны подчеркнули, что в торгово-экономических отношениях Азербайджан является важнейшим партнером Грузии и на протяжении лет стабильно входит в тройку крупнейших торговых партнеров Грузии.
Также было отмечено, что за последние три года инвестиции Азербайджана в соседнюю страну увеличились в 3,7 раза.
Стороны обсудили и реализуемые проекты по строительству "Южного газового коридора", железнодорожной магистрали Баку - Тбилиси - Карс, а также деятельность SOCAR на рынке энергоресурсов Грузии.
Примечательно, что фактически переговоры с Гарибашвили не ограничились лишь официальными встречами - премьер Грузии провожал президента Азербайджана до трапа самолета, и вполне вероятно, что стороны использовали и эту возможность для решения насущных вопросов.
Весьма знаковой стала также встреча И.Алиева с патриархом Грузинской православной церкви Илией II. Патриарх отметил, что в Грузии имеется более 300 мечетей, что показывает уровень религиозной толерантности. При этом Илия II выступил с предложением учреждения поста епископа Грузинской церкви в Азербайджане.
Патриарх также выступил за обеспечение территориальной целостности и мира на Кавказе.
"Мы делаем все, чтобы на Кавказе был мир, но это происходит не всегда. Мы обеспокоены тем, что нарушена территориальная целостность Азербайджана и Грузии. Мы надеемся, что территориальная целостность Азербайджана и Грузии будет восстановлена", - отметил Илия II.
Таким образом, данный визит и обширная программа переговоров со всеми звеньями власти в Грузии (И.Алиев встречался также и со спикером парламента Грузии Давидом Усупашвили) дают основание говорить об отсутствии какого-либо кризиса в диалоге Баку и Тбилиси. Все подобные разговоры являются отражением не реальной ситуации, а всего лишь нескрываемым желанием тех сил, которые заинтересованы в сворачивании стратегического союза между Азербайджаном и Грузией. В действительности же экономико-интеграционные процессы, участниками которых являются практически все страны региона, за исключением агрессивной Армении, лишь создают почву для еще большего взаимодействия Азербайджана и Грузии. С этой точки зрения следует рассматривать и возможное сотрудничество Тбилиси и Москвы, которое является сопутствующим процессом, но никак не альтернативой азербайджано-грузинскому союзничеству. Знаковым в этом смысле является завление Георгия Маргвелашвили о том, что стратегическое сотрудничество между нашими странами останется неизменным. Как и выраженная им искренняя признательность: "Каждому грузину прекрасно известно о том, какую помощь нам оказывает Азербайджан. В качестве примера можем отметить поддержку и помощь в проведении благотворительных проектов, связанных с детскими садами, церквями, спортсменами. Выражаем Азербайджану признательность и за это сотрудничество. Грузинский народ тоже всегда будет рядом с дружественным Азербайджаном".