DÜNYANIN GÜCLÜLƏRİ SIRASINDA
Ən güclü iqtisadiyyata malik dövlətlərin liderləri, həmçinin Avropa İttifaqı, BMT, Dünya Bankı və Beynəlxalq Valyuta Fondunun ali nümayəndələri Türkiyənin Antalya şəhərində bir araya gəliblər. Noyabrın 15-16-da orada "G20" ("Böyük iyirmilik") sammiti keçirilib. "G20" iştirakçılarının dünya iqtisadiyyatının 85%-ni, qlobal ticarətin 80%-ni və dünya əhalisinin üçdəikisini özündə birləşdirməsi sammitin miqyasından xəbər verir.
"G20" sammiti son illər dünyanın ən aktual meydanlarından birinə çevrilib. Orada yalnız iqtisadi deyil, beynəlxalq siyasətin də ən vacib problemləri müzakirə olunur. Bu dəfə "Böyük iyirmilik" Parisdə, Misirdə və Livanda törədilmiş şok terror aktlarından dərhal sonra toplanıb. Toplantıda sammitin əsas məqsədi olan qlobal iqtisadi problemlərin müzakirəsinin bəzi hallarda beynəlxalq terrorçuluqla mübarizə məsələsinin kölgəsində qalması heç də təəccüblü deyil.
Azərbaycan ali forumda iştirak edən yeganə postsovet ölkəsi idi (Rusiyadan başqa). Ölkə başçısı İlham Əliyev sammitə dəvətdən 20 ildən artıqdır erməni təcavüzündən və terrorundan əziyyət çəkən Azərbaycanın mövqeyini dünya liderlərinin diqqətinə çatdırmaq üçün istifadə edib.
Azərbaycan Prezidentini tədbirə fəxri qonaq qismində sammitə ev sahibliyi və sədrlik edən Türkiyə dəvət etmişdi. Bu, Azərbaycanla Türkiyə arasında xüsusi, müttəfiq münasibətlərinin göstəricisi olmaqla yanaşı, həm də Azərbaycanın Cənubi Qafqazdakı lider rolunun təsdiqi sayıla bilər. Hər halda, bu regionun ÜDM-nin 70%-dən çoxu, xarici ticarət dövriyyəsinin dörddə üçü və təmiz beynəlxalq aktivlərin, təxminən, 100%-i Azərbaycanın payına düşür. Azərbaycan ərazisinə və əhalisinin sayına görə kiçik ölkələr sırasına daxil olsa da, onun həyata keçirdiyi enerji, nəqliyyat-kommunikasiya layihələri şübhəsiz ki, ümum-Avropa əhəmiyyəti daşıyır.
Bu layihələrdə Azərbaycanın tərəfdaşları qardaş Türkiyə və qonşu Gürcüstanla yanaşı, ABŞ, Böyük Britaniya, Fransa və digər ölkələrin aparıcı şirkətləridir. Prezident İlham Əliyev sammit çərçivəsində təşkil olunmuş işgüzar nahardakı çıxışında "Cənub" Qaz Dəhlizi layihəsinə xüsusi diqqət ayıraraq onun uğurla reallaşdırılacağını bildirib. Dövlət başçısı bu layihənin yaxşı investorlarının olduğunu deyib, onun reallaşdırılmasına göstərdikləri dəstəyə görə Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğana, ABŞ-ın dövlət başçısı Barak Obamaya və Böyük Britaniyanın Baş naziri Devid Kemerona minnətdarlıq edib. İ.Əliyev deyib ki, "bp" şirkəti Azərbaycanın ən nəhəng investorudur.
Noyabrın 15-də Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın adından sammitə qatılmış dövlət və hökumət başçılarının, beynəlxalq təşkilatların rəhbərlərinin şərəfinə təşkil olunmuş işgüzar nahar zamanı terrorçuluqla mübarizə və miqrasiya böhranı ilə bağlı fikir mübadiləsi də aparılıb. İlham Əliyev tədbirdəki çıxışında Azərbaycanın beynəxalq terrorçuluqla mübarizədə fəal iştirak etdiyini, Əfqanıstanda koalisiya qüvvələrinə ilk qoşulanlardan birinin olduğunu söyləyib. Prezident Azərbaycanın erməni təcavüzündən və terrorundan əziyyət çəkdiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, erməni terror təşkilatlarının fəaliyyəti nəticəsində indiyədək 2 mindən artıq Azərbaycan vətəndaşı dünyasını dəyişib. Erməni silahlı qüvvələri beynəlxalq hüququn tələblərini pozaraq Azərbaycan ərazisinin 20%-ni işğal edib, həmin ərazilərdə etnik təmizləmə aparılıb, nəticədə 1 milyonadək azərbaycanlı öz doğma torpaqlarından qovulub. BMT Təhlükəsizlik Şurasının erməni hərbçilərinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən dərhal və qeyd-şərtsiz çıxmasını tələb edən 4 qətnaməsi olsa da, Ermənistan onlara məhəl qoymur və buna görə heç bir cəza ilə üzləşmir. Prezident İlham Əliyev xüsusi olaraq vurğulayıb ki, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi yalnız beynəlxalq hüquq normaları əsasında, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində həll olunmalıdır.
İlham Əliyevin "Böyük iyirmilik" sammitində iştirakı və orada erməni terrorunu və təcavüzünü ifşa edən əsaslı çıxışı Ermənistan hökumətində əsl həyəcan və çaşqınlıq yaradıb. Ermənistan xarici işlər nazirinin öz qeyri-adekvat fikirlərilə tanınmış müavini Şavarş Koçaryan bunun cavabında Bakını bəzi Azərbaycan vətəndaşlarının (Fransanın, Almaniyanın, Böyük Britaniyanın, Rusiyanın minlərlə vətəndaşı kimi) radikal islamçı qruplaşmalara qoşulmaqda, Suriya və İraqda gedən döyüşlərdə iştirak etməkdə günahlandırıb. O, "Əl-Qaidə terror təşkilatının caynağını Azərbaycan ərazisinə də atdığını deyib. Bu cür "korun kora kor deməsi" məşhur gedişdir. Dünya liderlərisə Azərbaycanın antiterror koalisiyasının fəal üzvü olduğunu, ərazisində cihadçıların istənilən fəallığının qarşısını sərt şəkildə aldığını yaxşı bilirlər. Bundan başqa, əgər heç bir terrorçu təşkilatın adı bilavasitə Azərbaycanla bağlı deyilsə, ASALA erməni təşkilatı bütün dünya tərəfindən terror təşkilatı kimi tanınır.
Azərbaycan prezidenti YUNESKO-nun Baş Konfransının təşkilatın yaradılmasının 70 illiynə həsr olunmuş 38-ci sessiyasındakı çıxışı zamanı da erməni terroru məsələsinə toxunub. Parisdə törədilmiş silsilə terror aktları forumöncəsi əhvalı korlamışdı və çıxış edən bütün dövlət başçıları terror və zorakılıqla mübarizədə Fransa xalqı ilə həmrəylik nümayiş etdirirdilər.
İlham Əliyev islamın terrorla əlaqələndirilməsinin qəbuledilməz olduğunu bəyan edib: "Mən müsəlman ölkəsini, erməni terrorizmindən, işğalından, tarixi abidələrinin məhv edilməsindən əziyyət çəkən bir ölkəni təmsil edirəm. Əlbəttə ki, biz torpaqlarımıza qayıdacağıq, şəhərlərimizi bərpa edəcəyik, orada yeni məktəb və xəstəxanalar inşa edəcəyik, lakin tarixi abidələrimizi bərpa edə bilməcəyik".
Başqa sözlə, beynəlxalq hüquq normalarına sərt və birmənalı yanaşmanın, ikili standartlardan imtina etməyin vaxtıdır.
Türkiyənin Antalya şəhərində keçirilmiş "G20" sammitinə qayıdaraq qeyd edək ki, Türkiyə prezidenti Ərdoğan da orada ikili standartların yolverilməz olduğunu dilə gətirib. Sammitin yekununda Antalyada terrorçuluqla mübarizəyə dair birgə bəyanat qəbul edilib. Bəyanatda sammit iştirakçıları beynəlxalq qurumları ekstremistlərin maliyyələşdirilməsinə son qoymağa çağırıb, qaçqın problemlərinin həllində birgə çalışmaq niyyətlərini ortaya qoyublar. Onlar aviasiya daşımaları təhlükəsizliyinin təmini məsələsində də birgə çalışacaqlarını bildiriblər. Türkiyə sammiti yekun kommünikenin qəbulu ilə bitib. Orada sammitdə 2 gün ərzində müzakirə olunmuş bütün əsas mövzular öz əksini tapıb.
Sammit çərçivəsində liderləri müşayiət edən birinci xanımlar üçün biznesdə qadınların problemlərilə bağlı müzakirə təşkil olunub. Onlar üçün xüsusi humanitar proqram da reallaşdırılıb. Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva bu tədbirlərdə iştirak ediblər.
"G20" sammitinin yekunlarından bəhs edən dünya KİV Türkiyənin miqyaslı beynəlxalq forumları ən yüksək səviyyədə təşkil etmək bacarığını nümayiş etdirdiyini yazır. Beynəlxalq KİV bildirir ki, Türkiyə nəinki forum iştirakçılarını terror təhlükəsindən, həm də zəhlətökən və səs-küylü antiqlobalçılardan və digər marginal qruplardan tam qorumaq bacarığını hər kəsə göstərib.
Ankaranın NATO-dan olan müttəfiqləri, ilk növbədə, ABŞ xaosun yaşandığı, əsas cihadçı qüvvələrin və onların özəyini təşkil edən "İslam Dövləti"nin məskən saldığı Suriya və İraqla bilavasitə həmsərhəd olan Türkiyənin narahatlığını anlayışla qarşılayıblar. Amerikalılar İncirlik hərbi bazasındakı hava qrupunu gücləndirəcəklərini, Türkiyəyə havadan dəstək verəcəklərini bildiriblər. Avropa İttifaqı isə həmsərhəd zonada Suriya və İraq qaçqınları üçün müvəqqəti "məskən" yaradılmasına böyük həcmdə maliyyə resursu (3 milyard dollardan çox) ayırmağa hazırdır. Məqsəd onların Avropaya axınının qarşısını almaqdır.
Azərbaycana gəlincə, onun "G20" sammitində iştirakını kifayət qədər uğurlu saymaq olar. Haberler.com xəbər verir ki, Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan sammitin yekunlarını şərh edərkən Azərbaycanın tədbirdə sadəcə formal şəkildə iştirak etmədiyini, sammitə öz töhfələrini verdiyini söyləyib.
Qlobal iqtisadi böhranın aradan qaldırılması məsələsinə gəlincə, qeyd etmək lazımdır ki, bunun üçün böyük iqtisadi potenrsiala malik ölkələrin, həmçinin beynəlxalq maliyyə institutlarının rəhbərliyi birgə və düşünülmüş addımlar atılmalıdır. Lakin terror təhlükəsinin qarşısı alınmazsa, miqrasiya axını konkret çərçivəyə salınmazsa, iqtisadi inkişafın stimullaşdırılması ilə bağlı bütün səylər ikinci plana keçəcək.
Cihadçı qruplaşmalarla mübarizəyə çağırış etmək, eyni zamanda, məsələn, kürd və ya ermənilərdən gələn terror təhlükəsinə yumşaq yanaşmaq olmaz. Lokal münaqişələrin (Fələstin, Kipr, Qarabağ və s.) həllinə qəti və yekdil yanaşmaq vacibdir. Üstəlik, onlara beynəlxalq hüququn prinsiplərinə əsasən yanaşılmalıdır. Böyük və regional fövqəldövlətlərin birgə səyləri ilə İraqda, Suriyada, Liviyada, Əfqanıstanda, Somalidə, Yəməndə və digər bölgələrdəki xaosa son qoyulmalıdır. Bunun üçün quru qoşunlarından istifadə tələb olunursa belə, buna gedilməlidir. Sülhün və hüquqi qayda-qanunun bərqərar olması, hazırda münaqişələrə cəlb olunmuş və ya qarşılıqlı sanksiyalar siyasəti yürüdən dövlətlər arasında əməkdaşlığın bərpası, qlobal iqtsadiyyatın böhrandan çıxması üçün lazımi impulsun verilməsi istiqamətində səyləri əsirgəmək yolverilməzdir.

В ЧИСЛЕ СИЛЬНЫХ МИРА СЕГО
Лидеры стран, обладающих крупнейшими экономиками, а также высшие представители Евросоюза, ООН, Всемирного банка и Международного валютного фонда собрались в турецкой Анталье, где 15-16 ноября состоялся саммит G20 ("большой двадцатки"). О масштабе саммита говорит хотя бы тот факт, что страны - участницы G20 представляют 85% мировой экономики, 80% мировой торговли и две трети населения планеты.
Саммит G20 в последние годы превратился в актуальнейшую площадку, на которой обсуждаются не только экономические, но и важнейшие проблемы международной политики. "Большая двадцатка" собралась в Анталье сразу после недавних шокирующих терактов в Париже, Египте и Ливане. Неудивительно, что обсуждение вопросов противодействия международному терроризму отчасти заслонило проблемы глобальной экономики, ради которых саммит предназначался.
Азербайджан - единственный из постсоветских стран (помимо России) был представлен на столь высоком форуме. Президент Ильхам  Алиев использовал приглашение на саммит для того, чтобы донести до сведения мировых лидеров позицию Азербайджана, более четверти века страдающего от армянской агрессии и терроризма.
Президента Азербайджана в качестве почетного гостя пригласила на саммит G20 председательствующая в текущем году в организации Турция. Это стало наглядной демонстрацией особого, союзнического характера турецко-азербайджанских отношений, а также подчеркнуло лидирующую роль нашей страны на Южном Кавказе. Ведь на Азербайджан приходится более 70% ВВП, три четверти внешнеторгового оборота и почти 100% чистых международных активов данного региона. Хотя по размеру территории и численности населения Азербайджан относится к категории малых стран, реализуемые нами энергетические и транспортно-коммуникационные проекты имеют общеевропейское значение.
Партнерами Азербайджана в этих проектах помимо братской Турции и соседней Грузии выступают ведущие компании США, Великобритании, Франции и других стран. Президент Ильхам Алиев в своем выступлении на рабочем ланче, состоявшемся в рамках саммита, особо выделил проект "Южный газовый коридор", подтвердив, что он будет успешно реализован. Азербайджанский лидер отметил, что у этого проекта хорошие инвесторы и выразил признательность президенту Турции Реджепу Тайибу Эрдогану, а также президенту США Бараку Обаме и премьер-министру Великобритании Дэвиду Кэмерону за оказываемую поддержку в его реализации. Президент  Ильхам Алиев подчеркнул, что компания ВР является крупнейшим инвестором в Азербайджане.
15 ноября во время рабочего обеда, устроенного от имени президента Турецкой Республики Реджепа Тайиба Эрдогана в честь участвующих в саммите глав государств и правительств "большой двадцатки", руководителей международных организаций, были проведены обсуждения на тему борьбы с терроризмом и миграционного кризиса. В своем выступлении Ильхам Алиев сказал, что Азербайджан активно участвует в борьбе с международным терроризмом, одним из первых включился в деятельность коалиционных сил в Афганистане. Он отметил, что наша страна сама страдает от армянского терроризма и агрессии. Жертвами акций армянских террористических организаций стали более двух тысяч граждан Азербайджана. Вооруженными силами Армении в нарушение международного права оккупировано 20% территории Азербайджана и осуществлены этнические чистки, в результате которых около миллиона наших соотечественников изгнаны со своих родных земель. Вопреки четырем резолюциям Совбеза ООН, требующим незамедлительного, полного и безоговорочного вывода армянских сил с оккупированных азербайджанских территорий, Армения безнаказанно игнорирует их. Президент Ильхам Алиев особо подчеркнул, что армяно-азербайджанский, нагорно-карабахский конфликт должен быть урегулирован исключительно в соответствии с нормами международного права, на основе территориальной целостности Азербайджана.
Участие Ильхама Алиева в саммите "большой двадцатки" и его аргументированное выступление, разоблачающее армянский терроризм и агрессию, ввергло власти Армении в тревогу и растерянность. Известный своими неадекватными суждениями замглавы МИД Армении Шаварш Кочарян не нашел ничего лучше, чем в ответ обвинить Баку в том, что отдельные граждане нашей страны (как и многие тысячи граждан Франции, Германии, Великобритании, России) вовлечены в состав радикальных исламистских групп и воюют в Сирии и Ираке, что террористическая сеть "Аль-Каиды" протягивала свои щупальца на территорию Азербайджана. Это известный прием, когда изобличенный вор начинает громко вопить: "Держи вора!". Однако мировые лидеры хорошо знают, что Азербайджан является активным участником антитеррористической коалиции и жестко пресекает любую джихадистскую активность на своей территории. Более того, непосредственно с именем Азербайджана не связана ни одна террористическая структура, тогда как армянская организация АСАЛА всем миром признана террористической.
Президент Азербайджана затронул тему армянского терроризма и во время своей речи в ходе 8-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО, приуроченной к 70-летию создания этой гуманитарной организации ООН.
Форум лидеров был омрачен серией терактов в Париже, и все выступавшие главы государств говорили о солидарности с народом Франции в противостоянии террору и насилию.
Ильхам Алиев заявил, что увязывать ислам с терроризмом совершенно неприемлемо: "Я представляю мусульманскую страну, пострадавшую от армянского терроризма, оккупации, уничтожения исторических памятников. Мы, конечно, вернемся на наши земли, восстановим наши города, построим там новые школы и больницы, но исторические памятники восстановить не сможем".
Другими словами, настало время обеспечить строгое, а не избирательное отношение к соблюдению норм международного права и отказаться от двойных стандартов.
Возвращаясь к саммиту в турецкой Анталье, хочется подчеркнуть, что о недопустимости двойных стандартов говорил и президент Турции. По итогам G20 в Анталье было принято совместное заявление о борьбе с терроризмом, в котором участники саммита призвали международные организации остановить финансирование экстремистов, заявили о намерении сообща работать над решением проблемы беженцев и обеспечением безопасности авиационных перевозок. Саммит в Турции завершился принятием итогового коммюнике, где нашли отражение все основные темы, обсуждавшиеся здесь в течение двух дней.
В рамках саммита для первых леди, которые сопровождали лидеров стран - участниц G20, были организованы обсуждение проблем женщин в бизнесе, а также специальная гуманитарная программа. В них приняли участие первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева и вице-президент фонда Лейла Алиева.
Подводя итоги саммита G20, мировые СМИ единодушно отмечают, что Турция продемонстрировала способность на самом высоком уровне провести масштабный международный форум и полностью обеспечить безопасность его участников не только от террористических угроз, но и назойливых и шумных акций антиглобалистов и прочих маргинальных групп.
Союзники Турции по НАТО, и в первую очередь США, с пониманием восприняли озабоченность Турции, которая непосредственно граничит с охваченными хаосом Сирией и Ираком, где сконцентрировались главные джихадистские силы и их ударная структура в виде "Исламского государства". Американцы обещали усилить свою воздушную группировку на военной базе Инджирлик и обеспечить поддержку Турции с воздуха. Евросоюз готов выделить крупные финансовые ресурсы (более 3 млрд. евро) на временное обустройство в приграничной полосе сирийских и иракских беженцев с тем, чтобы пресечь их неконтролируемую миграцию в Европу.
Что же касается Азербайджана, то его участие в саммите G20 можно считать вполне успешным. Как сообщил Haberler.com, президент Турции Реджеп Тайиб Эрдоган, комментируя итоги саммита, отметил, что Азербайджан не просто формально участвовал в саммите лидеров "большой двадцатки" в Анталье, но и сам внес вклад в данное мероприятие.
Что касается проблем преодоления мирового экономического кризиса, следует в заключение сказать, что они требуют совместных и продуманных действий со стороны руководителей стран, обладающих крупнейшим экономическим потенциалом, а также международных финансовых институтов. Однако если не обуздать множащиеся террористические угрозы и не ввести в разумные границы миграционные потоки, все усилия по стимулированию экономического роста будут отодвинуты на второй план.
Нельзя призывать к борьбе с джихадистскими группами и одновременно снисходительно относиться, например, к курдским или армянским террористическим угрозам. Необходимо решительно и консолидированно взяться за урегулирование локальных конфликтов (палестинский, кипрский, карабахский и пр.), причем на принципиальной основе международного права. Совместными усилиями великих и региональных держав нужно добиться прекращения хаоса в Ираке, Сирии, Ливии, Афганистане, Сомали, Йемене и других местах, даже если для этого потребуется проведение сухопутных войсковых операций. Делать все для восстановления мира, правопорядка и возобновления сотрудничества между странами, ныне вовлеченными в конфликты, или взаимоотношения которых отягощены встречными санкциями, нужно придать необходимый импульс глобальной экономике и способствовать ее выходу из кризиса.