AZƏRBAYCANLI ALİMİN ALMAN MƏKTƏBİ
Həmvətənlimiz fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Məsud Əfəndiyev Almaniyada yaşayır və işləyir. O, burada "Helmholtz Elmi Tədqiqat Mərkəzində dinamik sistemlər şöbəsinin müdiridir. Bavariya Elmlər Akademiyasının prezidenti, professor K. N. Hoffman onun elmi fəaliyyətini qiymətləndirərək, qeyd edib: "Biz professor Əfəndiyevin fundamental elmi nailiyyətlərindən agahıq və onun elmi karyerasını izləyirik. O, istər nəzəri, istərsə də tətbiqi riyaziyyatda fundamental nəticələr əldə edən nadir ekspertlərdən biridir. Və onun bizimlə Almaniyada olmasına çox şadıq. O, heç şübhəsiz, Bavariya Elmlər Akademiyasının üzvü olmağa layiqdir və biz onu akademiyamızın üzvləri sırasında görməkdən şad olardıq. Amma akademiyanın nizamnaməsinə əsasən, onun həqiqi üzvləri ancaq Almaniya vətəndaşları ola bilərlər...".
- Məsud müəllim, sizin riyaziyyata həvəsiniz necə başladı?
- Müəllim ailəsində böyümüşəm. Atam orta məktəbdə riyaziyyat fənnindən dərs deyirdi. Onun sayəsində bu fənni sevdim və səylə məşğul oldum. Məktəb illərində riyaziyyat (o vaxt hesab) mənim üçün maraqlı idi. Daha çox oyun kimi, müxtəlif hesablamalar, əyləndirən və rəqəmlər dünyasına aparan tapmaca kimi idi. Jurnallarda, dərsliklərdə tapdığım hansı isə məsələləri, tapşırıqları bütün günü həll edə bilərdim. İllər ötdükcə uşaqlıq əyləncəsi bu predmetlə ciddi məşğul olmaq üçün daha anlamlı qərara çevrildi. Orta məktəbi qızıl medalla bitirərək, Kirov adına Azərbaycan Dövlət Universitetinə daxil oldum. Həmin vaxt məşhur akademik Zahid İsmayıloviç Xəlilov bizə tamamilə yeni mühazirə - "Qeyri-xətti analizdə differensial topologiyanın üsullarının tətbiqi"ni oxuyurdu. Alimin qəfil ölümündən sonra Bakıda bu mövzunu davam etdirən heç kim yox idi, Lomonosov adına MDU-nun mexanika-riyaziyyat fakültəsində isə bununla dünya şöhrətli professor M.İ. Vişik və onun ətrafındakılar məşğul olurdular. Bu şəkildə, MDU-ya düşərək, professorlar M.İ. Vişik və A.İ. Şnirelmanın rəhbərliyi altında diplom işimi yazdım. Yeri gəlmişkən, elmi işim "Azərbaycan SSR-nin Elmlər Akademiyasının məruzələri" jurnalında dərc olunub.
1975-ci ildə Lomonosov adına MDU-də aspiranturaya daxil oldum və beş ildən sonra namizədlik dissertasiyamı müdafiə etdim.
- Siz uzun müddət Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda çalışmısınız. Necə oldu ki, hər şeyi atıb, Almaniyaya getdiniz?
- Almaniyaya 90-cı ildə alman hökumətinin mənə təqdim etdiyi Aleksandr fon Humboldtun fəxri mükafatının verilməsi ilə əlaqədar getdim. Bundan sonra növbəti iki il ərzində elmi fəaliyyətimlə məşğul olmaq və bu ölkənin aparıcı universitetlərində mühazirələrlə çıxış etmək imkanım oldu.
- Məncə, bu, AFR-də ən nüfuzlu mükafatdır.
- Bəli, siz tamamilə haqlısınız. Bunu, bu mükafatı alan 52 alimin sonradan Nobel mükafatına layiq görülmələri faktı sübut edir. Aleksandr fon Humboldt mükafatına layiq görülənləri Almaniya prezidenti iqamətgahında qəbul edir. Yeri gəlmişkən, 1991-ci ildə mənə Almaniyanın ovaxtkı prezidenti cənab Rixard fon Vaytsekerlə görüşmək nəsib oldu. Onunla söhbətimiz əsnasında fəxrlə bildirdim ki, bu mükafatı alan ilk azərbaycanlıyam və onun Azərbaycan haqda yaxşı məlumatlı olduğunu bilmək də mənə xoş idi. Beləliklə, Ştutqart, Berlin və Münhen universitetlərində dərs deyərək, artıq 25 ildir Almaniyada yaşayır və işləyirəm. Eyni zamanda Münhendə Helmholts adına dünyanın ən yaxşı elmi mərkəzlərindən birində elmi tədqiqatlar aparıram.
- Siz sovet məktəbinin nümayəndəsisiniz. Tələbələrinizlə işləyərkən hansı isə xüsusi yanaşmadan istifadə edirsinizmi? Sizin tədris üsulunuz qərbli həmkarlarınızdan seçilirmi?
-Sözsüz. Mən elə gəlir ki, gənclər bəyənirlər. Həmkarlarım buna müsbət yanaşırlar və hətta mənim iş üsulumu "Efendiev's Zugang" (Əfəndiyevin yanaşması) adlandırırlar. Məsələn, mühazirə vaxtı deyirəm ki, yaxşı sual (bunun yaxşı və ya pis olmasını mən seçirəm) verən məndən ulduz (*) alacaq. Bu ulduzların sayı müəyyən miqdarı (bu, mühazirənin yarımillik və ya birillik olmasından asılıdır) keçərsə, tələbə məndən ən yaxşı qiyməti alır. Bir də - mühazirənin əvvəlində öncədən deyirəm ki, bu və ya digər faktın sübutu zamanı qəsdən bir mühüm hissədə səhvə yol verəcəyəm. Bunu tapa bilən məndən 5 ulduz alacaq. Tələbələrdən heç kəs bunu tapa bilmirsə, mühazirənin sonunda mütləq onu açıqlayıram. Mənim üçün həmçinin bu və ya digər tələbənin yaradıcı potensialının meyarları da mühümdür. Mühazirələrimdə və təşkil etdiyim seminarlarda fərqlənən tələbləri bəzən bazar günlərində evimə dəvət edərək, onlarla sonradan da işləməyə üstünlük verirəm və əlavə işləyirəm. İstedadlı tələbələrin fikirlərinin obrazı və məsələlərə yanaşması, hətta onlar düzgün olmasa belə, təravətliliyi və bayağı olmamaqları ilə mənə maraqlıdır. Bunu başa düşmək çox vacibdir. Siz hər zaman öz tələbələrinizin fikirlərini başa düşməyi və anlamağı öyrənməyə hazır olmalısınız. Tələbələrinizin gələcəkdə böyük alim olduqlarını və ətrafınızda sizin tələbələriniz və həmfikirlərinizdən ibarət elmi məktəbin yaranmasını görmək insana xüsusi zövq verir.
- Ötən il sizin 60 illik yubileyiniz münasibətilə Münhendə dünya riyaziyyat ictimaiyyəti bir həftə davam edən "Nonlinear Phenomenain Biology, Physicsand Mechanics" mövzusunda beynəlxalq konfrans təşkil etmişdi. Bu tədbir haqda qısaca məlumat verə bilərsizmi?
- Ötən il qeyd etdiyiniz kimi mənim yubileyim oldu. Konfransda dünya şöhrətli yüzə yaxın alim iştirak edirdi. Hamını saymaq olmur. Lakin bir neçəsini qeyd etmək istərdim. Onların sırasında Bavariya Elmlər Akademiyasının professoru K. X. Hoffmann; prof. A Berestiki (həmmüəllifim)- Humboldt mükafatı laureatı və elmdə böyük nailiyyətlərinə görə Fransanın fəxri legion ordeni laureatı; prof. C. Vu, Tətbiqi Riyaziyyat Cəmiyyətinin direktoru və Kanadada Xəstəliklərin Modelləşdirilməsi İnstitutunun direktoru və Humboldt mükafatı laureatı; prof. V.L. Vendland (həmmüəllifim) SFB və DFG layihələrinin keçmiş direktoru; dünyada riyazi fizika tənlikləri üzrə aparıcı mütəxəssis və həmmüəllifim, prof. M. Otani (Yaponiya); prof. YihonqDu, həmmüəllifim (Avstraliya); F. Hamel, Marsel Universiteti yanında (həmmüəllifim) Riyaziyyat İnstitutunun direktoru; Edinburq Kral Cəmiyyətinin üzvləri prof. C.R.L.Vebb və prof. Ç.Stüard; prof. M. Renardi (ABŞ) prezident mükafatı laureatı, Amerika Riyaziyyat Cəmiyyətinin üzvü və başqaları. Gördüyünüz kimi, konfransın coğrafiyası bütün dünyanı əhatə edib. Mənim Helmholq Mərkəzindən və Münhen Texniki Universitetindən olan həmkarlarım deyirdilər ki, konfransın başlanmasını səbirsizliklə gözləyirdilər və tətbiqi və nəzəri riyaziyyatın müxtəlif sahələrini təqdim edən, eyni vaxtda bu cür konfransda belə "nəhənglərin" olmasını çoxdandır görməyiblər. Bununla belə, Azərbaycan elmi tarixində ilk dəfə "Journal of Coupled Systems and Multiscale Dynamics" və "Mathematical Methods in the Applied Sciences" adlı nüfuzlu amerikan jurnalları bir saylarını mənim yubileyimə həsr etmişdilər.
- Bu il siz Feodor Linen mükafatı almısınız.
- Bu, 1964-cü ildə fiziologiya və tibb üzrə Nobel mükafatı laureatı (Xolesterin və yağ turşularının mübadiləsinin tənzimlənməsi və mexanizmlərinə aid kəşflərinə görə) - almaniyalı biokimyaçıdır. Bu mükafatın laureatı qismində mühazirələr oxuyurdum və üç ay müddətində Kanadanın aparıcı universitetlərində "Evolution Equations Arisinginthe Modellingof Medicine, Biologyand Ecology" mövzularında elmi işlər aparmışam.
- Uğur sanki sizi izləyir.
- Uğuru məşğul olduğu işi həqiqətən sevən, bütün gücü ilə çalışan, əldə etdiklərindən kifayətlənməyən və vaxtını boş yerə sərf etməyən kəs qazanır. Yadımdadır bizim dövrdə belə bir ziddiyyətli fikir (bunu MDU-da eşitmişəm) vardı ki, professorun iki istedadlı tələbəsi olur: biri tapşırıqları daha tez, digər isə bir qədər asta həll etməyə öyrəşir. Professor tədricən tapşırıqları mürəkkəbləşdirərək, onları növbə ilə verirdi. Və həmişəki kimi, tapşırıqları həmişə daha tez həll edən, həll etdiyi tapşırıqları da digərindən daha tez gətirirdi. Hansı isə mərhələdə professor onlara daha mürəkkəb tapşırıq verir. Tapşırığı daha tez edən yarım ildən sonra marağını itirir və yolundan çıxır. Digər isə bir qədər asta etsə də, tapşırığın həllini il sonra gətirir və böyük alim olur. Mənim fikrimcə bu, reseptlərdən biri ola bilər: bu dəqiqəlik nəticələr gözləməmək, bütün gücünlə çalışmaq, əldə etdiyinlə kifayətlənməmək lazımdır. Bu imperativə riayət edənlərə uğur zəmanət verilir.

THE GERMAN SCHOOL OF THE AZERBAIJANI SCIENTIST
Our compatriot Messoud Efendiev, a doctor of physical and mathematical sciences and professor, lives and works in Germany, where he heads the Department of Dynamical Systems at the Helmholtz Research Centre. Evaluating his scientific activities, the president of the Bavarian Academy of Sciences, Professor Karl-Heinz Hoffman, said: "We know about the basic scientific achievements of Professor Efendiev and are following his scientific career. He is one of the few experts who have produced fundamental results in theoretical and applied mathematics. And we are very happy that he is with us in Germany. He certainly deserves to be a member of the Bavarian Academy of Sciences, and we would be delighted to see him among the members of our academy. However, according to the charter of the academy, only citizens of Germany can be members of the Academy..."
- Messoud muallim, how did your passion for mathematics start?
- I grew up in a family of teachers. My father taught mathematics in high school, which is why I fell in love with this subject and started studying it seriously. At school, math (then arithmetic) was interesting to me more like a game, when all sorts of calculations, like a puzzle, entertain and carry you to the world of numbers. I could spend days solving sums that I found in magazines and textbooks. Over the years, children's enthusiasm turned into a conscious decision to take up this subject seriously.
After graduating from high school with a gold medal, I entered Azerbaijan State University. At that time, the famous academician Zahid Xalilov conducted a completely new course for us - "Application of methods of differential topology in nonlinear analysis". After the sudden death of the scientist, there was no one in Baku to continue this theme, and at the Mechanics and Mathematics Faculty of Lomonosov Moscow State University, world-famous Professor M. I. Vishik and scientists from his entourage dealt with it. Thus, ending up at Moscow State University, I wrote a thesis under the guidance of professors Vishik and Shnirelman. By the way, it was published in the journal "Reports of the Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR".
In 1975, I entered the post-graduate department of Moscow State University, and after five years, I defended my thesis.
- You worked at the Institute of Mathematics and Mechanics of the Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR for a long time. How did you leave everything and go to Germany?
- I went to Germany in connection with the awarding of the Alexander von Humboldt Prize in 1990, which was presented to me by the German government. After that, in the next two years, I had the opportunity to engage in research and give lectures at leading universities of the country.
- In my opinion, this award is considered the most prestigious in Germany.
- Yes, you're absolutely right. This is evidenced by the fact that 52 of the scientists who received it were later awarded the Nobel Prize.
Winners of the Alexander von Humboldt Prize are received by the president of Germany at his residence. By the way, in 1991, I was fortunate to meet the then president of Germany, Mr Richard von Weizsacker. In conversation with him, I proudly announced that I was the first Azerbaijani to receive this award, and I was pleased to hear that he was very well informed about Azerbaijan.
So, I have been working and living in Germany for 25 years, teaching at the Universities of Stuttgart, Berlin and Munich and conducting research at the Helmholtz Research Centre in Munich, one of the best in the world.
- You are a representative of the Soviet school. Do you have a particular approach to work with students? Is your method of training different from that of your Western colleagues?
- Of course. And I think it appeals to young people. Colleagues have a very positive attitude to this and even call my method of work "Efendiev's Zugang" ("Efendiev's approach"). For example, during a lecture I say in advance that the person who asks a good question (whether it is good or bad is my prerogative) will get a star (*) from me. If the number of these stars passes a certain number (depending on whether it is a semi-annual or annual lecture course), the student gets a very good mark from me. And also, at the beginning of the lecture I say in advance that while proving a fact, I will deliberately make a mistake in one important place. Those who identify it will get 5 stars from me. If none of the students finds the error, I will definitely indicate it at the end of the lecture. The criteria for the creativity of a student are also very important for me. I prefer to continue to work with students who distinguished themselves in my lectures and in seminars organized by me, inviting them to my home on weekends from time to time and working with them additionally. Gifted students' way of thinking and approach to problems, even if they are wrong, is interesting to me because of their fresh and nontrivial nature. It is very important to understand this. You have to be ready all the time to learn to understand and respect the opinions of your students. It is a particular pleasure when you see how your students become big scientists in the future and a scientific school consisting of your students and associates is created around you.
- Last year in honour of your 60th birthday, the world mathematical community in Munich organized an international conference on the topic Nonlinear Phenomena in Biology, Physics and Mechanics, which continued for a week. Could you tell us briefly about this event?
- Last year, as you pointed out, it was my jubilee. The conference was attended by about a hundred world-renowned scientists. You cannot list them all. But I would like to mention a few names. This is the president of the Bavarian Academy of Sciences Prof Karl-Heinz Hoffmann; Prof Henri Berestycki (my co-author), Humboldt laureate and winner of the Order of the Legion of Honor of France for outstanding achievements in science; Prof Jianhong Wu, President of the Society of Applied Mathematics and Director of the Institute for Disease Modelling in Canada and winner of the Humboldt prize; Prof Wolfgang Wend-land (my co-author), former director of major SFB and DFG projects (the most famous projects in Germany); a leading expert in the world on equations of mathematical physics and my co-author Prof Mitsuharu Otani (Japan); Prof Yihong Du, my co-author (Australia); Prof Francois Hamel, director of the Institute of Mathematics at Aix-Marseille University (my co-author); Prof J. R. L. Webb and Prof Charles Stuart who are members of the Royal Society of Edinburgh (Royal Fellow); Prof Michael Renardy (USA), winner of the President's Award and member of the American Mathematical Society, and others.
As you can see, the geography of the conference covered the whole world. My colleagues from the Helmholtz Centre and the Technical University of Munich said that they were looking forward to the conference and had not seen so many "aces" at the same time in such a conference, representing different areas of applied and theoretical mathematics.
In addition, for the first time in the history of Azerbaijani science, leading US magazines Journal of Coupled Systems and Multiscale Dynamics and Mathematical Methods in the Applied Sciences dedicated one edition to my birthday.
- This year you received the Feodor Lynen Prize.
- This is a German biochemist and winner of the Nobel Prize in Physiology and Medicine in 1964 "for discoveries concerning mechanisms and regulation of cholesterol and fatty acids". As the winner of this award, he read out lectures and conducted research work for three months in the leading universities in Canada on the topic of "Evolution Equations Arising in the Modelling of Medicine, Biology and Ecology".
- Success seems to be stalking you.
- It comes to those who truly love what they do, work hard, are not satisfied with what they have achieved and do not waste time in vain. I remember there was such a commonplace idea in my time (I heard that at Moscow State University) that a professor had two gifted students: one was used to solving sums quickly, the other - a bit slower. The professor gave them the same sums alternately, gradually complicating them. And as always, the one who solved the sums more quickly came up with a solution faster than the other. At some stage, the professor decided to give them a very difficult task. The one who solved sums quickly lost interest after six months and gave up. And the other one, who solved sums a little more slowly, came up with a solution to the problem after a year and went on to become a great scientist. This, in my opinion, can be one of the recipes: Do not expect results overnight, work hard and do not stop there. Success is guaranteed for those who follow this imperative.