Bu gün İKT sektorunu haqlı olaraq Azərbaycanın qeyri-neft iqtisadiyyatının daha intensiv inkişaf edən sahəsi hesab etmək olar. Bu sahə artıq çoxdan ölkənin sənaye artımının prioritet vektoru qismində qeyd edilib. Təəccüblü deyil ki, 20 il ərzində Bakıda keçirilən telekommunikasiya sərgiləri aparıcı beynəlxalq təşkilatların və İT-şirkətlərin son dərəcə diqqətini özünə cəlb ediblər. Ötən həftə baş tutan "BakuTel-2015" bunun daha bir sübutudur.
Azərbaycanın İKT sektorunun yüksək inkişaf dinamikası dəfələrlə beynəlxalq reytinq agentliklərinin çoxsaylı hesabatları, o cümlədən BMT-nin, Beynəlxalq Valyuta Fondunun, Ümumdünya İqtisadi Forumunun (WEF) və daha nüfuzlu profil təşkilat - Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının (İTU) tədqiqatlarında təsdiq olunub. Belə ki, ITU-nun ekspertləri hesab edirlər ki, İT-sektorunun inkişaf səviyyəsinə görə Azərbaycan inkişaf etmiş və inkişaf edən ölkələr sırasında layiqli yerini tutur. Təəccüblü deyil ki, ölkə son 5-7 il ərzində İKT sahəsində yüksək nəticələrə nail olan dünyanın daha dinamik inkişaf edən ölkələrinin onluğuna daxil edilib. Təxminən, bir il əvvəl Telekommunikasiya İttifaqı öz növbəsində Azərbaycanın ərazisi, demək olar ki, tamamilə 3G mobil rabitə texnologiyaları ilə əhatə olunan 40 dövlətin sırasına daxil edib. Azərbaycan fiksasiya olunmuş genişzolaqlı internetin inkişaf səviyyəsi üzrə 189 ölkə arasında öz mövqeyini 6 bənd yaxşılaşdırıb və 52-ci yeri tutub. Bu barədə Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının (ITU) sentyabr ayında dərc olunmuş "Genişzolaqlı rabitənin vəziyyəti-2015" adlı hesabatında deyilir. Bu yaxınlarda Azərbaycan ITU-nun "İnformasiya cəmiyyyətinin ölçülməsi-2015" hesabatında İKT-nin inkişaf indeksinə görə 67-ci yeri tutub. Ölkə 2013-cü illə müqayisədə mövqeyini 3 və 2010-cu illə müqayisədə isə 9 bənd yaxşılaşdırıb.
"Azərbaycan artıq çoxdan İKT sferasında daha dinamik şəkildə inkişaf edən ölkələrin sırasına aid edilir. Ölkəmizdə informasiya cəmiyyətinin əsasları formalaşıb: "Elektron hökumət" portalı fəaliyyət göstərir, genişzolaqlı internet şəbəkəsi var, rəqəmsal televiziya yayımı təmin edilib, "Azerspace-1" və "Azersky" peyklərinin orbitə çıxması ilə ölkə dünya kosmik ailəsinə qoşulub. Dövlət başçısının qeyd etdiyi kimi, ölkədə həmçinin yüksək texnologiya parkı və biznes -inkubatorlar yaradılır, dövlət fondları innovasiya start-up layihələrə dəstək göstərirlər. Azərbaycan BMT-nin dəstəklədiyi "Trans-Avrasiya Böyük İnformasiya Magistralı" (TASİM) beynəlxalq meqalayihənin təşəbbüskarı rolunda çıxış edir və "Avropa - Yaxın Şərq İnformasiya Magistralı" (EPEG) uğurla reallaşdırılan layihənin fəal iştirakçısıdır.
Rabitə və yüksək texnologiyalar nazirinin səlahiyyətlərini icra edən, nazirin birinci müavini Ramin Quluzadənin sözlərinə görə, "BakuTel"in ənənəyə çevrilən forumları davamlı biznes-kontaktların qurulduğu, təcrübə mübadiləsinin təmin olunduğu, habelə bizim ölkəmizlə yaxından tanışlıq üçün imkan təqdim edən beynəlxalq meydanlara çevriliblər. R. Quluzadə xüsusi olaraq vurğulayıb ki, son illər ərzində ölkə kosmik sənaye sahəsində regionun aparıcı dövləti statusunu qazanıb.
Təqdirəlayiqdir ki, "BakuTel - 2015" sərgisinin açılış mərasiminə həsr olunmuş mühüm beynəlxalq tədbir də kosmosun istismarı ilə bağlı idi. Sərgi çərçivəsində Azərbaycanın peyk operatoru "Azərkosmos" ASC-nin pavilyonunda ölkənin ikinci telekommunikasiya peyki "Azerspace-2"nin buraxılmasına dair Fransanın "Airanespace" şirkəti ilə imzalanma mərasimi olub. İkinci telekommunikasiya peykinin 2017-ci ildə orbitə çıxarılması nəzərdə tutulub. Qeyd edək ki, imzalanma mərasimində Prezident İlham Əliyev də iştirak edib.
Ümumilikdə "İteca Caspian" şirkətinin "BakuExpo Centre" beynəlxalq sərgi kompleksində təşkil etdiyi "BakuTel-2015" forumu bir daha təsdiq etdi ki, qlobal böhran şərtlərində dünyanın aparıcı İT-şirkətləri Azərbaycanda informasiya texnologiyalarının inkişafına maraqlarını itirməyiblər. Builki sərgidə dünyanın 21 ölkəsindən 203 şirkət iştirak edirdi. Onların böyük əksəriyyəti forumun daimi iştirakçılarıdırlar. Ənənəyə əsasən ekspozisiyanın böyük hissəsini sərginin əcnəbi iştirakçıları tuturdular. Bu dəfə Belçika, Almaniya, Çin, BƏƏ, Rusiya, ABŞ, Türkiyə, Fransa, Macarıstan, Yaponiya və və digər ölkələrdən, təxminən, 140 şirkət ziyarətçilərin diqqətinə təkcə Azərbaycan deyil, eləcə də bütün Xəzəryanı region üçün innovasiya proqramları, habelə İKT sahəsində eksklüziv məhsullar və xidmətlər təqdim ediblər.
Lakin ölkəyə maraq İT-avadanlıq və ya softver həllərin reallaşdırılması sferası ilə məhdudlaşmır. Dünyanın aparıcı şirkətləri Azərbaycanda istehsal layihələrini lokallaşdırmağa hazır olduqlarını göstərirlər. Belə ki, cari ilin yaz aylarında Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi (RYTN) "KÜR" Mingəçevir müəssisəsinin bazasında Yüksək Texnologiyalar Parkının (YTP) filialını yaratmaq qərarına gəlib. 1,3 ha sahədə infrastruktur, elmi və istehsal obyektləri, həmçinin təcrübə-konstruktor işləri üçün biznes-inkubator yerləşdiriləcək. Mingəçevir kompüter zavodunun statusunun dəyişməsinə görə onun rebrendinqi keçirilib: "KÜR" müəssisəsi "Hi-Tech İnvest" şirkəti olub. Yeni şirkət texnoparkın istehsal obyektlərində kompüter avadanlıqlarının buraxılış həcmini artırmağı planlaşdırır və İT-sferada dünyanın aparıcı vendorları müqavilə imzalayıb.
"BakuTel - 2015"də iştirak edən "Hi-Tech" şirkəti öz planlarını açıqlayıb. Şirkət gələn ilin fevral ayında Tayvanın "Acer" şirkətinin personal kompüter-monoblokları və noutbuklarının, habelə Amerikanın "İntel" şirkətinin prosessor və çiplərinin seriya istehsalına başlayacaq. Birinci mərhələdə istehsalın lokallaşmasının səviyyəsi 50% təşkil edəcək və şirkət vergi və gömrük güzəştləri hesabına istehsal xərclərinin azalacağına və zaman keçdikcə Mingəçevir YTP-də yığılan texnikanın postsovet məkanının bazarlarına ixracını təşkil edə biləcəyini düşünür.
Göstərilən nümunə heç də yeganə deyil: telekommunikasiya sərgisinin gedişində aparıcı çinli istehsalçı - "HUAWEI" şirkəti Azərbaycanda smartfonların istehsalı üzrə birgə müəssisənin yaradılması imkanlarını da istisna etməyib.
Cari ildə sərginin debütantları eksponentlərin ümumi sayının 15%-ni təşkil ediblər: onların sırasında "AVAYA", "Google" korporasiyası, Kasper laboratoriyası və digər aparıcı dünya şirkətlərini sadalamaq olar. Sərgidə təqdim olunan 2015-ci ilin əsas trendləri - yeni nəsil İT həllər, milli genişzolaqlı internet həlləri, 4-5G mobil texnologiyalar, optik lifli və bulud texnologiyaları üzrə xidmətlər, elektron hökumət, informasiya təhlükəsizliyi. Ziyarətçilərin marağını kabel televiziyasının xidmətlərinə məsafədən qoşulma və 200-dən yuxarı kanalı izləmək üçün portativ qurğular, sıfırdan Call-mərkəzlərin, məlumat bazaları və ofisdə zəruri olan proqram və şəbəkələrin yaradılması, kiberhücumlar, spamdan təhlükəsizliyi təmin edən və uşaqları arzuolunmaz şəbəkə kontentindən mühafizə edən yeni texnologiyalar cəlb edib. Ekspozisiyanın daha çox maraq doğuran hissəsi mobil rabitə operatorlarının müxtəlif mobil əlavələri və qacetləri olub. Belə ki, mobil operatorlardan biri "Wi-Fi Calling" səs çağırışlarının ən yeni texnologiyasını tətbiq etmək niyyətindədir: nisbətən ucuz xidmət mobil rabitə abunəçilərinə smartfonu internet vasitəsi ilə operatorun şəbəkəsinə qoşarkən səsli xidmətlər təqdim edəcək. Digər mobil şirkət istifadəçilərinə 120 TV kanala çıxış təqdim edir, habelə routerin - sürətli interneti kompüter, planşet və digər qurğularla paylayanın funksiyalarını icra edən - Wi-Fi DATA - kart (avtomobilin enerji qidalandırıcısına qoşmaq mümkündür və s.) portativ qurğusunu hazırlayıb. Hər üç mobil operator üçün ümumi trend GSM ənənəvi standartının tədricən LTE 4 texnologiyası və perspektivli 5-ci nəsil ilə əvəzlənməsi olub. Şirkətlər paytaxtın LTE şəbəkəsinin inkişafına investisiyaları genişləndirir və eyni zamanda regionlarda 4G xidmətlərinin tətbiqinə hazırlaşırlar. Paralel olaraq bazarın bütün iştirakçıları genişzolaqlı şəbəkə xidmətlərinin tariflərini azaldırlar: bu gün mobil internet-trafikin həcmi daim artır və artıq göstərilən əməliyyat xərclərinin bütün həcminin 50%-nə yaxınlaşıb. Bu sahədə rəqabət kifayət qədər yüksəkdir, çünki daha çox abunəçi dünya şəbəkəsinə sürətli, keyfiyyətli və hər yerdə əlçatan çıxışını təmin etmək bacarığını rəhbər tutaraq, mobil operator seçir.
Bir sözlə, əvvəlki illərdə olduğu kimi, "BakuTel - 2015" İKT sahəsində gələcək perspektivli layihələr üçün təməl qoyur.

LEADERSHIP STANDARDS
BakuTel 2015 has again demonstrated Azerbaijan's potential for development in the field of IT technologies
Today, the ICT sector can be rightfully regarded as the most intensively developing sector in Azerbaijan's non-oil economy. This sphere has long since been marked as a priority vector in this country's industrial growth. No wonder that the telecommunications exhibitions held in Baku for the past two decades attract close attention from leading international organizations and IT companies. And last week's BakuTel 2015 exhibition is just another proof of this.
The high dynamics of development in Azerbaijan's ICT sector has been repeatedly confirmed by numerous reports from international rating agencies and in surveys conducted by the UN, the International Monetary Fund, the World Economic Forum (WEF) and the most credible organization in this field - the International Telecommuni-cation Union (ITU). Thus, ITU experts believe that, in terms of the development level of its IT sector, Azerbaijan occupies its rightful place between the developed and the developing countries. It is no surprise that the country has been included among the world's top 10 most dynamically developing countries which have achieved high results in the ICT sphere over the past five-seven years. About one year ago, the ITU included Azerbaijan among 40 states featuring virtually full coverage of their territory with 3G mobile communications technologies. According to data from The State of Broadband 2015 report published by the ITU in September, the country has improved its position by six points placing 52nd among 189 states of the world in terms of the development level of fixed broadband Internet.
The Measuring the Information Society 2015 report published by the ITU a few days ago, basing on the ICT Development Index, places Azerbaijan 67th improving its position compared to 2013 and 2010 by three and nine points, respectively.
"For quite a long time, Azerbaijan has been ranked among countries developing their ICT sphere in the most dynamic way. The country has formed the foundation for information society: it has a functioning electronic government portal, a broadband Internet network, digital TV broadcasting and, since the Azerspace-1 and Azersky satellites were put into orbit, the country has jointed the global space community," Azerbaijani President Ilham Aliyev said in his welcome address to participants of the 21st exhibition BakuTel 2015. The country is also forming a network of high technology parks and business incubators; state funds are helping innovative start-ups. Azerbaijan is also acting as the initiator of Trans-Eurasian Super Information Highway (TASIM), an international megaproject supported by the UN. The country is also an active participant in the successfully implemented initiative to lay the Europe-Persia Express Gateway (EPEG).
According to First Deputy Minister and Acting Minister of Communi-cations and High Technologies Ramin Quluzada, the now traditional BakuTel forums have transformed into an international platform providing the opportunity to build stable business contacts, exchange experience and have a closer look at our country. The acting minister laid special emphasis on the fact that this country has gained status as the region's leading state in space industry over the past few years.
It is noteworthy that a most important international event timed to coincide with the BakuTel 2015 opening ceremony was also related to space exploration. Within the framework of the exhibition, a ceremony was held in the pavilion of Azerbaijan's satellite operator Azerkosmos to sign a contract with the French company Airanespace for putting Azerbaijan's second tele-communications satellite Azerspace-2 into orbit tentatively in 2017. The contract signing ceremony was attended by President Ilham Aliyev.
Overall, the BakuTel 2015 forum organized by the Iteca Caspian company in the international Baku Expo Centre has reaffirmed the fact that, even under the global crisis, the world's leading IT companies have not lost interest in the development of information technologies in Azerbaijan. This exhibition presents 203 companies from 21 countries and many of the companies are permanent participants of this forum. Traditionally, much of the exposition is presented by foreign participants. This time, some 140 companies from Belgium, Germany, China, the UAE, Russia, the USA, Turkey, France, Hungary, Japan and other countries have attracted their guests' attention with programmes that are innovative not only for Azerbaijan but also for the entire Caspian region, as well as exclusive products and services in the ICT field.
It is notable that interest in this country is not confined to sales of IT equipment or software solutions. The world's leading companies are showing readiness to place their production projects in Azerbaijan. Thus for instance, the Ministry of Communications and High Technologies decided in spring 2015 to create a High Tech Park (YTP) in Mingacevir. Infrastructural, scientific and production facilities and a business incubator for research and development work will be placed on a 1.3 ha plot of land on the grounds of the local enterprise KUR. As the Mingacevir computer plant changed its status, it was decided to rebrand the enterprise. So KUR was renamed Hi-Tech Invest. The new company is planning to increase the output of computer equipment using the production facilities of the technopark and signed contracts with world-leading IT vendors. In particular, the Hi-Tech company taking part in BakuTel 2015 has disclosed its plans to launch, in February 2016, the serial production of personal mono-block computers and notebooks using components from Taiwan's Acer as well as processors and microchips from US-based Intel. During the first stage, local content in the manufacture will be 50 per cent. The company is going to use tax and customs preferences to cut production costs and, in time, to set up the export of equipment assembled at the Mingacevir YTP technopark's facilities to markets in the post-Soviet space.
This is by far not the only example: during the telecommunications show, China's leading manufacturer HU-AWEI admitted that a joint venture might be established in Azerbaijan for the production of smartphones.
First time participants accounted for 15 per cent of all exhibitors this year. These include such world leaders as AVAYA, Google Corporation, Kasper-sky Lab and others. The exhibition presented major trends of 2015: next generation IT solutions for the national broadband Internet, 4-5G mobile technologies, services in the sphere of optical fibre and cloud technologies, electronic government and information security. The audience showed an interest in portable devices for remote connection to cable TV services for viewing more than 200 channels; the construction of call centres from the ground up, making databases and other programmes and networks needed in the office; new technologies providing security from cyber-attacks and spam, and protecting children from unwanted online content.
The most popular part of the exposition included various mobile applications and gadgets from cellular communications operators. Thus one mobile operator is going to introduce Wi-Fi Calling, a brand-new technology to transmit voice calls. This comparatively cheap service will provide voice services for cellular communication users to connect their smartphones to the operator's network through the Internet. Another cellular company offers its users access to 120 TV channels. The company has also developed Wi-Fi Data Kart, a portable device (connectable to motor vehicle power supply) acting as a router providing access to broadband Internet for computers, tablets and other devices.
The trend shared by the country's three cellular companies is to phase in the 4th and the future-oriented 5th generation LTE technologies to replace the conventional GSM standard. The company is increasing investments in the LTE network development in the capital and simultaneously preparing to introduce 4G services in the regions. At the same time, all market participants are cutting their tariffs for broadband network services: mobile Internet traffic is steadily growing today and it has come close to 50 per cent of all operations services. Competition in this sphere is pretty high as users ever more often choose those mobile operators which can provide them with high-speed, high-quality access to the web from any point.
In a word, like in previous years, the BakuTel 2015 exhibition has laid the foundation for future promising projects in the ICT sphere.