"SÜLHƏ DOĞRU İSTƏNİLƏN ADDIM ÇOX VACİBDİR"
AŞPA-nın İspaniyadan olan üzvü Arkadio Dias Texera "R+"a müsahibəsində Robert Uolterin Qarabağ münaqişəsilə bağlı məruzəsinin təsdiqlənməsinin vacibliyini bildirib
AŞPA-nın Siyasi Məsələlər və Demokratiya Komitəsi noyabrın 4-də Parisdə erməni nümayəndə heyətinin və dəstəkçilərinin ciddi müqavimətinə rəğmən, "Qarabağda və Azərbaycanın başqa işğal edilmiş ərazilərində zorakılığın artımı" adlı məruzəni qəbul edib. Məruzənin müəllifi britaniyalı məruzəçi Robert Uolterdir.
"R+" Avropa Şurası Parlament Assambleyasının İspaniyadan olan üzvü Arkadio Dias Texerin müsahibəsini təqdim edir. Qeyd edək ki, o, qurumda məruzəni, o cümlədən sənəddə Azərbaycanın təklif etdiyi vacib dəyişiklikləri ciddi şəkildə dəstəkləmiş şəxslərdəndir.
- Cənab Texera, icazə verin, söhbətimizə belə bir sualla başlayaq: Azərbaycan ərazilərinin beşdə birinin işğalına necə baxırsınız?
- Ümid edirəm ki, AŞPA-nın yeni məruzəsi Avropa Şurası Parlament Assambleyasının plenar iclasında təsdiqlənəcək və Dağlıq Qarabağ problemilə bağlı beynəlxaq qurumlar tərəfindən indiyədək qəbul olunmuş qərarlara bir əlavə olacaq. Mən, ilk növbədə, BMT Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistan silahlılarının Azərbaycanın bütün işğal olunmuş ərazilərindən qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən 4 qətnaməsini nəzərdə tuturam.
Qarabağ probleminə münasibətimə gəlincə, Avropa Şurasının üzvü olan bir dövlətin digər üzv dövlətin ərazilərinin 20%-ni işğalda saxlamasını qəbuledilməz sayıram. Bu ərazilər Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən, təxminən, 20 il əvvəl böyük müttəfiqinin dəstəyilə işğal olunub. Yeni sənəd, yəni cənab Uolterin məruzəsi də bundan danışır. Düşünürəm ki, Parlament Assambleyasının digər üzvlərində də bu məsələ ilə bağlı şübhə yoxdur. Avropa Şurasının üzvü olan dövlətlərin suverenlik, ərazi bütövlüyü, beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərin toxunulmazlığı məsələlərinə hörmətlə yanaşmaları vacibdir.
- Dəstəklədiyiniz dəyişikliklərin məğzi nədən ibarətdir?
- Söhbət azərbaycanlı deputat Elxan Süleymanovun təşəbbüsü ilə irəli sürülmüş 3 dəyişiklik təklifindən gedirdi. Onlar məruzənin daha konkret xarakter almasını təmin edirdi. Mən və polşalı həmkarım Tadeuş İvanski onları dəstəkləməyə bilməzdik.
Dəyişikliklərdən sonrakı məruzə layihəsində bildirilir ki, Azərbaycan ərazilərinin bir hissəsi əvvəlkitək Ermənistanın işğalı altındadır. Sənəd qarşı tərəfi işğala son qoymağa, qanunsuz şəkildə ələ keçirilmiş Azərbaycan vətəndaşları Şahbaz Quliyevlə Dilqəm Əsgərovu dərhal girovluqdan azad etməyə çağırır.
Bununla yanaşı, məruzədə erməni tərəfinin sənədin hazırlanmasında iştirakdan imtinası kəskin şəkildə pislənilir və İrəvanın Avropa Şurası qarşısındakı öhdəliklərini pozması kimi qiymətləndirilir. Məruzə layihəsində gələcəkdə məruzəçilərin mandatlarına uyğun fəaliyyət zamanı bu cür problemlərlə üzləşməmələri üçün tədbirlər görülməsinin vacibliyi vurğulanır.
Bundan başqa, sənəd Avropa Şurasının baş katibini Ermənistanla Azərbaycan arasında barışığa nail olunması üçün Minsk Qrupunun prinsipləri əsasında fəaliyyət planı hazırlamağa, bu iki ölkə ilə bağlı gələcək fəaliyyətində komitənin təsdiqlədiyi sənədi nəzərə almağa çağırır.
- AŞPA çərçivəsində məruzənin hazırlanmasında əməkdaşlıqdan imtina edən Ermənistan tərəfi bu addımını belə izah edir ki, Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həllinə yardım göstərilməsi ATƏT-in Minsk Qrupuna aid məsələdir. Onların fikrincə, bu istiqamətdə hər hansı başqa təşkilatlar tərəfindən atılan istənilən addım Minsk Qrupunun fəaliyyətinə ziyandır və hətta ona mane olur. Həqiqətdə isə bunun status-kvonun qorunması cəhdi olduğu, Azərbaycan torpaqlarının işğalının davam etdirilməsinə yönəldiyi ortadadır. Ermənilər sənədin müəllifinə qarşı başlatdıqları geniş yalan kampaniyası vasitəsilə layihənin müzakirəsinin növbəti mərhələsində hədəflərinə nail ola bilərmi?
- Erməni tərəfi cənab Uolterə, həqiqətən də, ciddi təzyiqlər göstərir, onun nüfuzuna, qərəzsizliyinə, reputasiyasına zərbə vurmağa çalışır. Lakin bütün bunlar cənab Uolterin işinə mane olmayıb. AŞPA üzvləri müstəqil insanlardır. İşimizdə azadlıq, kənar təsirlərə boyun əyməmək bizim əsas prinsipimizdir. Ümid edirəm ki, məruzə AŞPA-nın yanvarda keçiriləcək sessiyasında təsdiqlənəcək.
- Maraqlıdır ki, AŞPA-nın məruzəsi heç də yalnız Ermənistan tərəfindən tənqidlə qarşılanmayıb. Məsələn, ATƏT-in Minsk Qrupunun amerikalı həmsədri Ceyms Uorlik bəyan edib ki, "AŞPA və digər beynəlxalq strukturlar Dağlıq Qarabağla bağlı hesabat və qətnamələri dərc etməzdən əvvəl ATƏT-in Minsk Qrupu ilə məsləhətləşməlidir". Bu haqda nə düşünürsünüz?
- ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri fəaliyyət göstərdikləri 20 ildən artıq müddətdə hər hansı dəyişikliyə, tərəflərin sülhə gəlməsinə nail olmayıblar. Bu səbəbdən də, münaqişənin həllinə yönəlmiş istənilən yeni addım çox vacibdir. Hər kəs AŞPA tərəfindən təsdiqlənməli olan sənədə hörmətlə yanaşmalıdır. Üstəlik, söhbət bu cür sənəddən gedirsə. Axı, biz sülh naminə çalışırıq.
- İrəvan ayrı-ayrı ölkələrdə əhalinin müstəqillik elan etməklə öz müqəddəratını təyin etməsinə şövqlə baxırlar. Onlar Dağlıq Qarabağdakı separatçı rejimə də bu prinsip əsasında haqq qazandırmağa çalışırlar. Ermənilər üçün bu cür nümunələrdən biri ölkənizin regionlarından birində, konkret desək, Kataloniyada baş verənlərdir. Bu cür paralel aparmaq nə dərəcədə doğrudur?
- Kataloniya və Dağlıq Qarabağdakı durumlar arasında heç bir bənzərlik yoxdur. Onlar kökündən fərqlənir. Bizdə qanunun aliliyi tam təmin olunub, bütün addımlar yalnız Konstitusiya çərçivəsində atılır. Bu, Dağlıq Qarabağda baş verənlərə heç nə ilə bənzəmir. Ermənistan Qarabağdan azərbaycanlıları silah gücünə qovub. Halbuki bu torpaqlar azərbaycanlılar üçün doğma torpaqlardır. Odur ki, bir daha deyirəm, bu iki hal arasında bənzərlik axtarmaq əsassızdır.

"ЛЮБОЙ ШАГ К МИРУ ОЧЕНЬ ВАЖЕН"
Член ПАСЕ от Испании Аркадио Диас ТЕХЕРА рассказал R+ о необходимости утверждения доклада Роберта Уолтера о карабахском конфликте
Комитет ПАСЕ по политическим вопросам и демократии 4 ноября в Париже, несмотря на яростное сопротивление армянской делегации и ей сочувствующих, одобрил доклад под названием "Повышение напряженности в оккупированном Нагорном Карабахе и на прилегающих территориях", подготовленный британским докладчиком Робертом Уолтером. R+ представляет интервью с членом Парламентской ассамблеи Совета Европы от Испании Аркадио Диасом ТЕХЕРА, одним из членов ПАСЕ, поддержавших доклад и важнейшие поправки в него, предложенные азербайджанской стороной.
- Господин Техера, разрешите начать наш разговор с вопроса о том, как вы видите проблему оккупации пятой части территории Азербайджана?
- Надеюсь, что новый доклад ПАСЕ будет утвержден на пленарном заседании Парламентской ассамблеи Совета Европы и дополнит ранее принятые решения международных организаций, касающиеся проблемы Нагорного Карабаха. В первую очередь я имею в виду четыре резолюции Совета Безопасности ООН, требующие безоговорочного вывода армянских вооруженных сил со всех оккупированных территорий Азербайджана.
Что касается отношения к карабахской проблеме, хочу подчеркнуть очевидность и неприемлемость того факта, что одно государство - участник Совета Европы продолжает удерживать под оккупацией 20% территории другого члена организации. Эти территории были захвачены вооруженными силами Армении при поддержке ее большого союзника более 20 лет назад. Новый документ, я имею в виду доклад господина Уолтера, прямо говорит об этом. Думаю, и у остальных членов Парламентской ассамблеи нет сомнений на этот счет. Очень важно, чтобы государства - члены Совета Европы с уважением относились к вопросам суверенитета, территориальной целостности и незыблемости границ всех государств, признанных на международном уровне.
- В чем состоит суть поправок, которые вы поддержали?
- Это три поправки, предложенные по инициативе азербайджанского депутата Эльхана Сулейманова, которые сделали проект доклада более конкретным, и я, а также мой коллега, польский депутат Тадеуш Иванский, не могли их не поддержать.
Проект доклада после внесения поправок подтверждает, что часть азербайджанских территорий по-прежнему остается под оккупацией, и Армения в этой связи призывается прекратить оккупацию, а также незамедлительно освободить незаконно удерживаемых в заложниках азербайджанских граждан Шахбаза Гулиева и Дильгама Аскерова.
Наряду с этим в докладе резко осуждается отказ армянской стороны от участия в подготовке доклада, что расценивается как нарушение Арменией своих обязательств перед Советом Европы. Проект доклада рекомендует к рассмотрению вопрос определения мер, чтобы в будущем не повторялись подобные проблемы в деятельности докладчиков в соответствии с их мандатом.
Помимо этого документ призывает генсека Совета Европы выдвинуть, согласно принципам Минской группы, план деятельности по процессу примирения Азербайджана и Армении, и учитывать одобренный комитетом документ в последующей деятельности, касающейся Азербайджана и Армении.
- Армянская сторона, обосновывая свой отказ от сотрудничества в подготовке доклада в рамках ПАСЕ, утверждает, что прерогативой содействия мирному решению карабахской проблемы обладает лишь Минская группа ОБСЕ, а любые попытки в этом направлении других организаций вредят ее деятельности и даже мешают. В действительности же совершенно очевидно, что за этим стоит попытка сохранить статус-кво и продолжить оккупацию азербайджанских земель. Может ли армянская сторона добиться своих целей на последующем этапе обсуждения доклада путем широкой кампании клеветы, развернутой против автора документа?
- На господина Уолтера армянская сторона действительно оказывала сильное давление, пытаясь ударить по его престижу, непредвзятости, бэкграунду. Но все это не смогло помешать целям его работы. Члены ПАСЕ - независимые люди. Независимость в деятельности, свобода от какого-либо влияния извне - это наш первостепенный принцип. Надеюсь, в январе доклад будет одобрен на сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы.
- Примечательно, что доклад ПАСЕ восприняли критично не только в Армении. К примеру, американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик заявил, что "ПАСЕ и другие международные организации должны советоваться с сопредседателями Минской группы ОБСЕ до издания отчетов и резолюций по Нагорному Карабаху". Что думаете по этому поводу?
- За более чем 20 лет своей деятельности сопредседатели Минской группы ОБСЕ не смогли изменить ситуацию и привести стороны к миру. По этой причине любой новый шаг в достижении урегулирования конфликта является очень важным. Все должны уважать документ, который должен быть одобрен Парламентской ассамблеей Совета Европы. Тем более, когда речь идет о таком документе. Ведь мы стараемся ради мира.
- В Ереване с воодушевлением смотрят на попытки самоопределения населения отдельных стран мира путем завоевания независимости, пытаясь оправдать свое желание узаконить признание сепаратистского режима в Нагорном Карабахе. Одним из таких примеров для армян является то, что происходит в одном из регионов вашей страны, я имею в виду Каталонию. Насколько уместны здесь параллели?
- Ситуации в Каталонии и Нагорном Карабахе не имеют ничего общего. Они разнятся в корне. У нас в полной мере обеспечено верховенство закона, все действия совершаются строго в рамках конституции. Это совсем не похоже на то, что происходило и происходит в Нагорном Карабахе, откуда Армения с оружием в руках изгнала азербайджанцев, для которых эта земля является родной. Так что подчеркну еще раз: любые попытки найти какую-то схожесть в этих случаях несостоятельны.