QİTƏLƏRİ YAXINLAŞDIRMAQ
Azərbaycan postneft dövründə özünün siyasi və iqtisadi inkişafı baxımından regional əlaqələrə, Asiya və Avropanın kəsişməsində yerləşmənin verdiyi imkanlardan istifadəyə böyük ümidlər bəsləyir. Son illər rəsmi Bakı Asiya-Sakit okean ölkələri ilə münasibətlərin dərinləşdirilməsi istiqamətində ciddi addımlar atır. İndi o, Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatında (ŞƏT) müşahidəçi statusuna malik olmaqla yanaşı, Asiya İnfrastruktur İnvestisiyaları Bankının (AİİB) təsisçilərindəndir. Bundan başqa, Azərbaycan Çinin "İpək Yolu İqtisadi Kəməri" təşəbbüsünə də maraq göstərir.
Bu mənada, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Çin Xalq Respublikasının sədri Si Cinpinin dəvəti ilə dekabrın 8-11-də bu ölkəyə etdiyi dövlət səfərindən sonra, hansı yeni əməkdaşlıq üfüqlərinin açıldığı aydın olur; məsələn: səfər çərçivəsində İlham Əliyev Çinin Şaansi vilayətinin qubernatoru Lou Çincyan ilə görüşüb, regionun iqtisadi imkanları ilə tanış olub. Dövlət başçısının əsas görüşləri isə Pekində baş tutub: parlamentin sədri Can Decian, Çinin Dövlət Şurasının baş naziri Li Keçyan və əlbəttə ki, ÇXR sədri Si Cinpinlə.
Bu cür yüksəksəviyyəli görüşlərdə, əsasən, Azərbaycanla Çin arasında siyasi və iqtisadi əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub. Bütün görüşlərdə Çinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləməsi, Bakının isə "Vahid Çin" prinsipinə dəstək verdiyi xüsusi vurğulanıb.
Azərbaycan üçün dünyanın aparıcı fövqəldövlətlərindən biri, BMT Təhlükəsizlik Şurasının daimi üzvü olan Çinin Dağlıq Qarabağ münaqişəsi kontekstində ədalətli mövqe tutması, onun ərazi bütövlüyünü dəstəkləməsi çox vacibdir.
Məlum olduğu kimi, Dağlıq Qarabağ probleminin həlli ilə 20 ildən artıqdır məşğul olan ATƏT-in Minsk qrupunun fəaliyyəti heç bir nəticə vermir. Son zamanlar isə rəsmi Bakı həmsədrlərin faktiki olaraq fəaliyyətsizliyindən ciddi narazılıq ifadə edir. Azərbaycanda hesab edirlər ki, onların regiona səfərləri atəşkəs rejiminin dəstəklənməli olduğuna dair boş bəyanatlardan başqa, heç bir nəticə vermir. Beləliklə, Bakı münaqişənin sülh yolu ilə həlli üçün yeni imkanlar axtarır və bu konteksdə BMT-də veto hüququna malik Çinin mövqeyi işə yaraya bilər.
Çin və Azərbaycan rəhbərliyinin mövqeyi İ.Əliyev və S.Cinpin tərəfindən imzalanmış "Azərbaycan Respublikasının və Çin Xalq Respublikasının dostluq münasibətlərinin və əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi və dərinləşdirilməsi haqqında Birgə Bəyannamə"də öz əksini tapıb. Sənəddə iki ölkənin bir-birinin ərazi bütövlüyünə dəstəyi yer alır.
Danışıqlarda daha bir vacib məqam Çinin təşəbbüsü olan "İpək Yolu İqtisadi Kəməri" layihəsinin reallaşdırılması kontekstində iqtisadi əməkdaşlıq, Azərbaycanın ŞƏT və AİİB-də iştirakı məsələləri olub.
Qeyd edək ki, Azərbaycanla Çin arasında ticarət dövriyyəsi mövcud potensialdan xeyli geri qalır. 2014-cü ilin yekunlarına görə, Çin Azərbaycanın əsas xarici ticarət tərəfdaşları arasında 760 milyon dollarla 13-cü yerdədir. Bu, ölkənin ümumi xarici ticarət dövriyyəsinin cəmi 2,45%-i deməkdir.
Görüşdə İlham Əliyev Azərbaycanın əlverişli coğrafi mövqeyə sahibliyini, Çin məhsullarının Türkiyəyə, oradan isə Avropaya tranziti üçün yaxşı infrastruktur imkanlarına malik olduğunu bildirib. O, Azərbaycandan keçən marşrutun Şərq-Qərb dəhlizində ən qısa yol olduğunu deyib.
İ. Əliyev ilə ikitərəfli görüşdə ÇXR sədri S.Cinpin bildirib ki, tərəflər energetika, İKT, maliyyə sektoru və s. sahələrdə əməkdaşlığı genişləndirmək üçün böyük potensiala malikdirlər. O, Azərbaycanın AİİB, "İpək Yolu İqtisadi Kəməri", ŞƏT kimi layihələrdə iştirakını yüksək qiymətləndirib. Azərbaycanın Avrasiyanın mərkəzində yerləşdiyini xatırladan Si Cinpin deyib ki, logistika və beynəlxalq nəqliyyat baxımından onun yaxşı imkanları var. ÇXR sədri hesab edir ki, bu üzdən Azərbaycan Çinlə Avropa arasında vacib tranzit rolu oynaya bilər.
Azərbaycan Prezidenti isə energetika sahəsində Çin şirkətlərinin uğurlu fəaliyyətini vurğulayıb, onları Azərbaycanın İKT sahəsində investisiyaları artırmağa, həmçinin texnoparkların imkanlarından istifadəyə çağırıb.
Səfər çərçivəsində tərəflər arasında imzalanmış sənədlər əməkdaşlığın genişləndirilməsinə töhfə olmalıdır. Ümumilikdə, iki ölkə arasında dövlət başçılarının imzaladıqları bəyannamə də daxil olmaqla, 10 razılaşma imzalanıb. Razılaşmalar təhsil sahəsində əməkdaşlıq, məhkumların verilməsi, alternativ enerjinin inkişafı ilə yanaşı, kifayət qədər perspektivli sahələri də əhatə edir. Misal kimi, iqtisadi və nəqliyyat sahələrində "İpək Yolu İqtisadi Kəməri"nin yaradılmasının təşviqi, həmçinin hava və dəmir yolu əlaqəsi haqqında razılaşmaları göstərmək olar.
Bununla da Azərbaycanla Çin arasında sıx əməkdaşlıq üçün hüquqi baza yeni razılaşmalarla xeyli güclənib.
Azərbaycan Prezidenti Çinə səfəri zamanı bu ölkənin iki aparıcı müəssisəsində də olub və bu, iki ölkə arasında əməkdaşlığın potensialının daha bir göstəricisidir; məsələn: İlham Əliyev Sian şəhərində Şaansi Avtomobil Zavodu ilə tanış olub. Burada Almaniyanın "MAN" şirkəti ilə əməkdaşlıq çərçivəsində son illər Azərbaycanda da kifayət qədər populyarlıq qazanmış "SACHMAN" yük maşınları, həmçinin "Eurostar Bus" avtobusları istehsal olunur. Bu məhsullar dünyanın 90-dan artıq ölkəsinə ixrac edilir.
Daha sonra Azərbaycanın dövlət başçısı dünyanın aparıcı IT şirkətlərindən olan "Huawei" şirkətinin sərgi mərkəzinə baş çəkib. Şirkətin məhsullarına naqilsiz, baza və nəqliyyat şəbəkələri avadanlıqları, şəbəkə cihazları, optik cihazlar, marşrutizatorlar, şəbəkə kommutatorları, tətbiqi proqramlar, aparat təminatı, terminallar və s. daxildir.
Çinin və onun şirkətlərinin təcrübəsi Azərbaycana iqtisadiyyatın qeyri-neft sektorunun inkişafında kömək edə bilər. Çin şirkətlərinin dövlət səviyyəsində dəstəklənən fəal investisiya fəaliyyəti, xüsusilə "İpək Yolu İqtisadi Kəməri" ölkələrindəki fəaliyyəti Azərbaycana da əhəmiyyətli miqdarda investisiya axınına yol açmalıdır. İndiyədək bu sahədə ikitərəfli hüquqi bazanın olmaması belə işlərin görülməsinə mane olurdusa, İlham Əliyevin Çin səfəri zamanı imzalanmış sənədlər, qarşılıqlı iqtisadi əlaqələrə qarşılıqlı dəstəklə bağlı yüksək səviyyədə səsləndirilmiş bəyanatlar Çin şirkətlərinin Azərbaycanın müxtəlif istiqamətli texnoparklarında iştirakını artıra bilər.
Digər yandan, Azərbaycan Çin iqtisadiyyatının imkanlarından da fəal istifadə edir; məsələn, Azərbaycanın Dövlət Neft Fondu 2014-cü ilin ortalarında yuanla investisiya yatırmağa başlayıb və 3 milyard yuanadək investisiya qoyuluşu üçün icazə alıb. Sonrakı hadisələr ARDNF-in bu siyasətinin düzgün olduğunu təsdiqləyib: yuan bu yaxınlarda BMF-nin ehtiyat valyutalar səbətinə daxil edilib və orada 11%-lik pay alıb. İndi o, əldə etdiyi paya görə funt-sterlinqi və yuanı üstələyərək, yalnız ABŞ dolları və avrodan geri qalır.
Ümumilikdə, Çin dünya iqtisadiyyatındakı qlobal proseslərdə son dərəcə vacib rola malikdir. Təsadüfi deyil ki, ekspertlər Çinin inkişaf perspektivlərini qiymətləndirərkən, iqtisadi göstəricilərin neft, metal, qızıl və s. qiymətinə təsir imkanlarını da modelləşdirirlər.
"İpək Yolu İqtisadi Kəməri", AİİB və digər layihələrin reallaşdırılması Çinin dünya iqtisadiyyatına təsirini daha da artıracaq. Bu baxımdan, Azərbaycan Çinin bir sıra təşəbbüslərinə qoşulmaqla, regional inkişaf kontekstində tendensiyaları vaxtında duyduğunu göstərib.
"Uzun illərdir ki, Çin ilə Azərbaycan hüquq bərabərliyi, qarşılıqlı fayda və qarşılıqlı hörmət ruhunda ikitərəfli əlaqələri inkişaf etdirir, həyati əhəmiyyətli və ciddi narahatlıq doğuran məsələlərdə bir-birini qətiyyətlə dəstəkləyirlər. Siyasi sahədə qarşılıqlı etimad daim möhkəmlənir, çoxplanlı əməkdaşlıq fasiləsiz olaraq dərinləşir. Cənab Prezident, mən ikitərəfli münasibətlərin inkişafında yüksək dinamikanı daim saxlamaq üçün sizinlə bərabər işgüzar əlaqələri fəallaşdırmağa hazıram".
Si CİNPİN, ÇXR sədri
"Biz əlaqələrimizi genişləndirmək, siyasi dialoqu inkişaf etdirmək, beynəlxalq təşkilatlarla fəal əməkdaşlığı bundan sonra da davam etdirmək və iqtisadi əlaqələri möhkəmlətmək istəyirik. İpək Yolu iqtisadi zolağının yaradılması barədə sizin təşəbbüsünüzü biz Azərbaycan da çox yüksək qiymətləndiririk".

Китай видит Азербайджан главным партнером на Великом Шелковом пути
Азербайджан в своем политическом и экономическом развитии в постнефтяной этап возлагает большие надежды на развитие региональных связей и использование возможностей географического положения страны на стыке Азии и Европы.
И в последние годы официальный Баку сделал заметные шаги в направлении углубления отношений со странами Азиатско-Тихоокеанского региона, получив статус наблюдателя в Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) и войдя в число учредителей Азиатского банка инфраструктурных инвестиций (АБИИ), а также проявляя интерес к новой инициативе Китая - проекту "Экономический пояс Шелкового пути".
В этой связи становится ясным, какие новые горизонты сотрудничества открываются перед страной после государственного визита с 8 по 11 декабря в Китай по приглашению председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина президента Азербайджана Ильхама Алиева.
В частности, в рамках визита президент Ильхам Алиев провел встречи с губернатором китайской провинции Шэньси Лоу Циньцзянем, ознакомившись с экономическими возможностями региона. Основные же встречи были проведены в Пекине со спикером парламента Чжаном Дэцзяном, премьер-министром Госсовета Китая Ли Кэцяном и, конечно, председателем КНР Си Цзиньпином.
Во главу переговоров на столь высоком уровне были поставлены вопросы политического и экономического сотрудничества между Азербайджаном и Китаем.
На всех встречах особый упор был сделан на поддержку Китая территориальной целостности Азербайджана и поддержку страной принципа "Единый Китай".
Для Азербайджана очень важно, чтобы одна из ведущих держав мира, постоянный член Совета Безопасности ООН, коим является Китай, занял справедливую позицию в вопросе территориальной целостности Азербайджана в контексте армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта.
Как известно, деятельность Минской группы ОБСЕ, занимающейся урегулированием карабахского конфликта уже более 20 лет, ни к каким результатам так и не привела. В последнее время официальный Баку выражает особое недовольство фактическим бездействием сопредседателей МГ ОБСЕ, ограничивающихся лишь визитами в регион, после которых следуют, по сути, пустые заявления о необходимости поддержания режима прекращения огня. Азербайджан же ищет новые возможности для мирного решения конфликта, и в этом контексте позиция Пекина, имеющего право вето в ООН, может стать хорошей подмогой.
Позиция руководства Китая и Азербайджана нашла свое отражение в подписанной И.Алиевым и Си Цзиньпинем декларации о дальнейшем развитии и углублении дружественных отношений и сотрудничества, в которой была подтверждена поддержка территориальной целостности двух стран.
Еще одной важной темой в переговорах стало экономическое сотрудничество в контексте реализации проекта "Экономический пояс Шелкового пути", инициированного Китаем, участие Азербайджана в ШОС и АБИИ.
Отметим, что потенциал товарооборота между Азербайджаном и Китаем находится явно на низком уровне. Китай по итогам 2014 года занимает лишь 13-е место в списке основных внешнеторговых партнеров Азербайджана с оборотом $760 млн., что составляет лишь 2,45% от всего объема внешнеторгового оборота страны.
Во время встреч президент Ильхам Алиев подчеркивал, что Азербайджан имеет благоприятное географическое положение и обладает инфраструктурными возможностями для транзита китайских товаров в Турцию, а оттуда - в Европу. Маршрут через Азербайджан является кратчайшим путем в коридоре Восток - Запад.
В ходе двусторонней встречи с И.Алиевым председатель КНР Си Цзиньпинь подчеркнул, что страны имеют широкие перспективы для расширения сотрудничества в сфере энергетики, ИКТ, финансового сектора и т.д. Он высоко оценил участие Азербайджана в проектах АБИИ, "Экономический пояс Шелкового пути", ШОС. Отметив, что Азербайджан находится в центре Евразии, Си Цзиньпин сказал, что страна располагает хорошими возможностями в системе логистики и международного транспорта и может играть в этой сфере важную транзитную роль между Китаем и Европой.
Президент Азербайджана в свою очередь подчеркнул успешную работу китайских компаний в сфере энергетики и призвал увеличить инвестиции в сфере ИКТ, а также воспользоваться возможностями технопарков.
И способствовать наращиванию сотрудничества должны подписанные в ходе визита двусторонние соглашения. В целом стороны подписали 10 соглашений, включая декларацию между главами государств. Эти соглашения наряду с сотрудничеством в сферах образования, развитием альтернативной энергетики охватывают также весьма перспективные направления. Это поощрение создания "Экономического пояса Шелкового пути", в экономической и транспортной сферах, а также воздушного и железнодорожного сообщения. Тем самым правовая база для более тесного сотрудничества между Азербайджаном и Китаем заметно пополнилась новыми договорами.
В ходе визита в Китай президент Азербайджана посетил также два ведущих китайских предприятия, которые показывают потенциал сотрудничества между двумя странами.
Так, И.Алиев ознакомился с автомобильным заводом "Шааньси" в городе Сиань, где выпускаются весьма популярные в последние годы в Азербайджане грузовики Shacman при сотрудничестве с германской Man и автобусы Eurostar Bus. Эта продукция реализуется более чем в 90 странах мира.
Также глава Азербайджана побывал в выставочном центре одной из ведущих IT-компаний мира Huawei. Продукция компании включает оборудование для беспроводных, базовых и транспортных сетей, сетевые приборы, оптические приборы, маршрутизаторы, сетевые коммутаторы, прикладные программы, аппаратное обеспечение, терминалы и др.
Опыт Китая и компаний из Поднебесной может помочь Азербайджану осуществить прорыв в развитии ненефтяного сектора экономики. Активная инвестиционная деятельность китайских компаний, поддерживаемых на государственном уровне, особенно в странах Экономического пояса Шелкового пути, должна привести и значимые объемы инвестиций в Азербайджан. И если до сих пор определенным ограничивающим фактором была недостаточность двусторонней правовой базы, то подписанные в ходе визита И.Алиева в Китай соглашения и заявления на высшем уровне о поддержке взаимных экономических связей активизируют китайские компании на участие в разнопрофильных технопарках Азербайджана.
С другой стороны, Азербайджан также активно пользуется возможностями китайской экономики. В частности, Госнефтефонд Азербайджана в середине 2014 года начал инвестиции в юань, получив разрешение вложить до 3 млрд. юаней. И последующие события показали верное направление политики ГНФАР, так как недавно юань был включен в корзину резервных валют МВФ, получив долю в 11%. По доле юань опередил фунт стерлингов и иену, уступив лишь американскому доллару и евро.
В целом экономика Китая играет очень важную роль в глобальных процессах в мировой экономике. Не зря эксперты оценивают перспективы роста Китая, моделируя влияние экономических показателей на цены на нефть, металлы, золото и т.д. И реализация таких проектов, как Экономический пояс Шелкового пути, АБИИ и прочих, еще больше укрепит влияние Китая на мировую экономику. И в этой связи Азербайджан своевременно уловил тенденции в контексте регионального развития, подключившись к нескольким инициативам Поднебесной.
"Многие годы Китай и Азербайджан развивают двусторонние отношения в духе равноправия, взаимной выгоды, взаимоуважения, решительно поддерживают друг друга по вопросам, касающимся жизненно важных интересов и вызывающим серьезную озабоченность. Постоянно укрепляется политическое взаимодоверие, непрерывно углубляется многоплановое сотрудничество. Я готов вместе с Вами, господин Президент, активизировать рабочие связи с тем, чтобы сохранить постоянную высокую динамику в развитии двусторонних отношений".
Си ЦЗИНЬПИНЬ, председатель КНР
"Мы хотим наращивать отношения, развивать политический диалог, дальше продолжать активно сотрудничать в международных организациях и укреплять экономические связи. Мы в Азербайджане очень высоко ценим Вашу инициативу по созданию Экономического пояса Шелкового пути".