Yaxın Şərqdəki böyük oyuna qoşulanların sayı günü-gündən artır
Son günlər Suriyadakı vəziyyət, "İslam Dövləti" (İD) ilə mübarizə və Rusiya-Türkiyə münasibətləri, ən azı, iki önəmli hadisə ilə zənginləşdi. Bu, İslam Antiterror Koalisiyasının (İAK) yaradılması və ABŞ dövlət katibi Con Kerrinin dekabrın 15-də Moskvaya səfəridir.
Yeni koalisiya
İAK-ın yaradılmasının təşəbbüskarı Səudiyyə Ərəbistanıdır (SƏ), yeni koalisiyanın operativ mərkəzi də Ər-Riyadda yerləşəcək. Yeni ittifaqın 34 ölkəni birləşdirməsi onu analoqu olmayan koalisiyaya çevirir. SƏ-dən başqa koalisiyaya BƏƏ, Bəhreyn, Qətər, Küveyt, Yəmən kimi ölkələr də qoşulur. Afrika ölkələri də geniş təmsil olunurlar - onların arasında ən önəmli üzvlər kimi Misir, Liviya, Mərakeş, Nigeriyanı göstərmək olar. Yaradılacaq koalisiyanın digər önəmli üzvləri İordaniya, Livan, Türkiyə, Pakistan, Malayziya, həmçinin Fələstin muxtariyyətidir. Koalisiyanın məqsədi adından və məramından asılı olmayaraq, bütün terrorçu qruplar və təşkilatlardan islam millətini qorumaqdır. SƏ-nun xarici işlər naziri Adil əl-Cübeyr bildirib ki, koalisiya üzvləri bir-birilə informasiya mübadiləsi edəcəklər, hərbi dəstələrə təlim keçəcəklər, onlar silah-sursatla təchiz olunacaq, müasir hərbi avadanlıqdan istifadə edəcəklər. Artıq İAK-ın Suriyaya xüsusi təyinatlı dəstə göndərəcəyi məlum olub.
Hazırda İraq və Suriya ərazisində möhkəmlənmiş, amma başqa ölkələrdə də terror aksiyaları törədən, dünyanın əsas terror təşkilatı sayılan İD-yə qarşı ABŞ-ın rəhbərlik etdiyi koalisiya mübarizə aparır. Bu koalisiyada Avstraliyadan tutmuş Kanadayadək - 50-dən artıq ölkə təmsil olunur. Sentyabrın sonlarından Suriya ərazisində terrorla mübarizəyə Rusiya da qoşulub. O, bunu Suriya prezidenti Bəşər Əsədin xahişilə etdiyindən, özünü bu ölkə ərazisindəki hərbi əməliyyatların yeganə legitim iştirakçısı hesab edir. Amma problem ondadır ki, Əsədin özünü legitim hesab edənlər o qədər də çox deyil. Oktyabrda Parisdə baş vermiş qanlı terror aktlarından sonra Fransa prezidenti Fransua Olland İD-yə qarşı Rusiyanın da təmsil oluna biləcəyi bir koalisiya qurmağa cəhd göstərdi. Amma Türkiyənin rus qırıcısını vurmasından sonra Moskva ilə Ankaranın münasibətlərindəki görünməmiş gərginlik buna imkan vermədi. Yeri gəlmişkən, hələ ötən il Ərəb Dövlətləri Liqası (ƏDL) İD ilə birgə mübarizə aparmaq, özü də, bu məsələdə ABŞ və İraqla əməkdaşlıq etmək qərarına gəlmişdi, amma sonradan bu təşəbbüs elə təklif olaraq qaldı. İndi isə artıq SƏ yeni təşəbbüslə çıxış edir.
Yeni koalisiyaya İran, İraq, Suriya və Omanın daxil olmaması bir çox suallar yaradır, çünki İraq və Suriya terrorizmdən ən çox əziyyət çəkən ölkələrdir, İran isə İD-nə qarşı həm İraqda, həm də Suriyada mübarizə aparan güclü islam ölkəsidir. Elə isə, yeni koalisiya, həqiqətənmi, İslam koalisiyası olacaq, yoxsa onu sünni ittifaqı adlandırmaq daha doğru olardı? Koalisiyaya qoşulan bəzi ölkələrin bir-birilə dil tapıb-tapmaması məsələsi də suallar doğurur. Məsələn, SƏ ilə Qətər, və ya Qətərlə Misir arasındakı fikir ayrılıqları hamıya yaxşı məlumdur. Bu siyahını artırmaq da olar, amma deyəsən, səudiyyəlilər bəzi ziddiyyətləri pul hesabına aradan qaldırmaq niyyətindədirlər. Misal üçün, "ərəb baharı"ndan, sonrakı dövlət çevrilişlərindən, indisə rusiyalı turistlərin üz döndərməsindən ən çox əziyyət çəkən Misirə 8 milyard dollarlıq sərmayə vəd olunub, 5 il ərzində Ər-Riyad Misiri neftlə təmin edəcək, üstəlik, SƏ-nin gəmiləri Misir kanalına üstünlük verəcəklər.
Şübhəsiz, terrorizmlə daha güclü mübarizədən Türkiyə də imtiyazlar qazanacaq. Türkiyənin Qətərdəki səfiri Əhməd Demirok bildirib ki, Ankara bu ölkədə hərbi baza yerləşdirmək niyyətindədir - burada HDQ və HHQ, həmçinin 3 minlik quru qoşunu yerləşdiriləcək. "Bu gün biz yalnız yeni alyans yaratmırıq, həm də tarixi əməkdaşlığımıza yenidən baxırıq" - deyə Demirok vurğulayıb. Öz növbəsində Qətərin Ankaradakı səfiri Səlim Mübarək əl-Şafi bildirib ki, düynadakı "mavi yanacaq" ehtiyatının 13%-nə malik olan Doha Türkiyəyə lazım olan qədər təbii qaz nəql etməyə hazırdır.
Rusiya və Türkiyə: barışıq mümkün deyil
Türkiyə üçün Qətərlə bu yaxınlaşma indi - Rusiya ilə münasibətlərin gərgin həddə çatdığı dövrdə xüsusilə önəmlidir. Çünki bu gərginlik həm logistika, həm də qaz nəqli məsələsini təhlükə altına alır. KİV-in yazdığına görə, son vaxtlar Rusiyanın Qara dənizdəki limanlarda Türkiyə bayrağı altında üzən 8 gəmi saxlanılıb. Öz növbəsində türklər də Rusiya bayrağının dalğalandığı 27 gəmini "həbs ediblər". Dekabrın 13-də Yunanıstanın Lemnos adasının 22 kilometrliyində yerləşən Rusiyanın "Smetlivıy" gözətçi gəmisi ona 600 metrə qədər yaxınlaşmış türk balıqçı gəmisinə xəbərdarlıq atəşi açıb. Aralıq dənizi getdikcə daha təhlükəli məkana çevrilir ki, bu da Türkiyənin nə ticarətinə, nə də turizm biznesinə əl verir. Bundan başqa, Rusiya Ankaraya qarşı sanksiyaları sərtləşdirməkdədir. Dekabrın 17-də ənənəvi mətbuat konfransı keçirən Vladimir Putin bəyan edib ki, Rusiyanın Türkiyənin hazırkı rəhbərliyi ilə razılığa gəlməsi mümkün deyil, üstəlik, Moskva bunun üçün əsas da görmür. Rusiya prezidenti növbəti dəfə bildirib ki, "təyyarənin naməlum səbəbdən vurulması" arxadan zərbədir. Putin istisna etmir ki, bununla Türkiyə rusların Suriyanı tərk edəcəyinə ümid edirmiş. O, bildirib ki, indi Moskva Suriyada S-400 zenit-raket sistemi yerləşdirib və indi "Ankara burada uçuşlar keçirsin, görək, necə keçirir".
Bir sözlə, tərəflərin barışması haqda söhbət belə gedə bilməz.
Aşılmayan maneə
Bütün bunların fonunda Kerrinin Moskvaya səfərini çoxları Qərblə Rusiyanın Suriyaya dair mövqeyindəki fikir ayrılıqlarının tədricən aradan qalxmasına işarə kimi qəbul edib. Bəzilər düşünürlər ki, ABŞ, nəhayət, Əsədin istefasını Suriyadakı siyasi nizamlanmanın əsas şərti kimi irəli sürməkdən vaz keçib, Rusiya isə Əsədin keçid dövründə vəzifəsindən getməsilə razılaşmaq üzrədir. Qərb ölkələrinin diplomatlarına istinadən "Reuters" agentlliyi də belə bir xəbər yayıb ki, Rusiya hakimiyyəti Suriyada Əsədi əvəz edə biləcək potensial namizədlərin siyahısını hazırlayıb. Mətbuat konfransında Putin bildirib ki, Rusiyaya Suriyada hərbi baza lazım deyil, çünki "kimisə yaxalamaq istəsək, bazasız da yaxalaya bilərik". Odur ki, Putinin sözlərinə görə, nə qədər ki, Suriya ordusunun terrorçulara qarşı mübarizədə dəstəyə ehtiyacı var, Rusiya ordusu bu ölkədə qalacaq.
Amma bu "mümkün razılıq" haqda proqnozları bəziləri Amerika administrasiyası daxilindəki ziddiyyətlərlə izah edirlər. Təsadüfi deyil ki, Kerrinin səfərindən cəmi bir gün sonra Ağ Evin nümayəndəsi Coş Ernest bəyan edib ki, ABŞ administrasiyası Bəşər Əsədin prezidentlikdən getməsini əvvəlki kimi vacib sayır.
Daha bir fikir ayrılığı isə onunla bağlıdır ki, tərəflər "hansı dəstələri terrorçu hesab etmək olar" sualına cavab tapa bilmirlər. Xüsusilə də nəzərə alsaq ki, bununla bağlı, müzakirələr yalnız Moskva ilə Vaşinqton arasında deyil, regiondakı bütün oyunçular, o cümlədən SƏ, Türkiyə və İran arasında da davam edir.
Kimdə daha çox "kozır" var?
Putin ölkəsinin "alver"ə getmədiyini iddia etsə də, alver gedir. Bəs, Rusiyanın əlində hansı kozırlar var? Rusiyanın Suriyadakı əməliyyatının konkret hansı nəticələr verdiyini heç kəs bilmir. Məsələn, "Fox News" xəbər verir ki, Rusiyanın aviazərbələri nəticəsində İD-nin neft satışından gəliri iki dəfə azalıb. Rusiya KİV-nin məlumatına görə, Əsədin ordusu mövqelərini nəinki əldən vermir, əksinə, hücuma da keçir. Bu məlumatlar həqiqətdirsə, etiraf etmək lazımdır ki Rusiyanın bölgədəki hərbi iştirakı Moskvaya Suriyaya və ümumilikdə, Yaxın Şərqdəki vəziyyətə güclü təsir imkanları verir. Kreml dönə-dönə təkrarlayır ki, "ölkələrinin gələcəyi haqda qərarı suriyalıların özləri qəbul etməlidirlər". Amma məsələ bundadır ki, talan edilmiş, faktiki olaraq müxtəlif hissələrə parçalanmış ölkədə "suriyalıların özlərinin öz gələcəyini" seçmək iqtidarında olması şübhə doğurur. Belə təsəvvür yaranır ki, Atlantikanın hər iki tərəfinin iddialarına rəğmən, Əsədin gələcəyi, əslində, elə də böyük problem deyil.
Amerikalılardakı kozırların sayı, şübhəsiz, daha çoxdur və İAK da onlardan biridir. Formal olaraq, ABŞ bu koalisiyanın yaradılmasında iştirak etmir, amma bu formallıq heç kəsi aldatmasın. Qərb koalisiyası, üstəgəl gələcək İslam koalisiyasının 34 üzvü Rusiya, İran, Suriya və İraq ətrafında say çoxluğu yaradır. Bundan başqa, ABŞ-ın müdafiə naziri Eşton Karter İraqa səfər edərək "regionda İD-nə qarşı mübarizədə Vaşinqtonla Bağdad arasında əməkdaşlığın genişlənməsinə" dair müzakirələr aparıb.
Beləliklə, vəziyyət getdikcə daha maraqlı xarakter alır. Çünki döyüşməyə o qədər də can atmayan Avropa ölkələrindən fərqli olaraq, İslam koalisiyasının əksər iştirakçılarının real hərbi təcrübəsi var və onlar lazımi sayda quru qoşunları ayıra bilərlər. İndi tez-tez Rusiyanı Suriya müxalifətçilərinin mövqelərini bombalamaqda ittiham edirlər. Amma suriyalıların əvəzinə İAK olsa, vəziyyət artıq tamam başqa xarakter alacaq. Və bunun fonunda, Rusiya-Türkiyə münasibətlərini gərginləşdirmiş Su-24-ün vurulması, xırda insidenti xatırlada bilər.

The big game in the Middle East is attracting more and more participants
The situation in Syria, the fight against Islamic State and Russian-Turkish relations have been accompanied by at least two important events in the recent period. It is the creation of the Islamic anti-terrorist coalition (IAC) and the visit of US Secretary of State John Kerry to Moscow on 15 December.
The new coalition
The initiative to create the IAC belongs to Saudi Arabia, and the operations centre will be located in Riyadh. The alliance will unite 34 countries, which will make it unprecedented. Besides Saudi Arabia itself, participants will also be such Arab countries as the United Arab Emirates, Bahrain, Qatar, Kuwait and Yemen. African countries, including the most important ones - Egypt, Libya, Morocco and Nigeria - are also widely represented. Other important members of the future alliance are Jordan, Lebanon, Turkey, Pakistan, Malaysia, and the Palestinian Authority. The goal of the coalition is to protect the Islamic nation from terrorist groups and organizations regardless of their persuasion and name. Saudi Foreign Minister Adil al-Jubeir said that coalition members will share information with each other, train and equip military units and use modern military equipment. It has already been announced that the IAC plans to send a special force to Syria.
At the moment, an international coalition led by the United States operates against the main terrorist threat in the world - the Islamic State group, which has taken root in some parts of Iraq and Syria, but carries out attacks outside their borders as well. It includes more than 50 countries - from Australia to Canada. In late September, Russia also got involved in the fight against terrorism on the territory of Syria. They did it at the request of Syrian President Bashar al-Assad, and therefore, they consider themselves the only legitimate party to the hostilities in the territory of the Arab republic. The problem, however, is that there are few who regard Assad himself as legitimate. After the bloody terrorist attacks in Paris in November, French President Francois Hollande made an attempt to create a universal coalition against Islamic State, which would include Russia too. But the initiative failed after the unprecedented aggravation of Russian-Turkish relations due to Turkey's downing of a Russian bomber. It is noteworthy that last year members of the Arab League agreed to jointly counter Islamic State in cooperation with the United States and Iraq, but this idea was not really successful, and now Saudi Arabia has come up with a new proposal.
The coalition will not include Iran, Iraq, Syria and Oman, which caused certain questions, because it is Iraq and Syria that are the most affected by terrorism, while Iran is one of the strongest Islamic countries, which is fighting Islamic State in both Syria and Iraq. In such a case, will the coalition be really Islamic or is it more correct to call it a Sunni coalition? There are also questions about whether the rest of the coalition members will be able to coexist with each other. For example, everyone is aware of differences between Saudi Arabia and Qatar itself or between Qatar and Egypt. The list goes on, but it seems that Saudis decided to immediately settle some contradictions with money. For example, Egypt, which was strongly affected by the "Arab Spring", all subsequent revolutions, and now by the departure of Russian tourists, is promised investments totalling 8bn dollars, and in addition, Riyadh will provide Egypt with oil for 5 years, while Saudi ships will give priority to the new Egyptian channel.
It is noteworthy that Turkey will receive its own benefits from closer cooperation on terrorism. Turkish Ambassador to Qatar Ahmet Demirok said that Ankara is planning to set up a military base there - the navy and the air force - about 3,000 marines - will be deployed there. "Today we are not just creating a new alliance, but also reviewing historical cooperation," Demirok said. In turn, Qatari Ambassador Salim Mubarak Al-Shafi said that Doha, which has 14 per cent of all gas reserves in the world, is ready to supply Turkey with as much gas as it needs.
Russia and Turkey: reconciliation is out of the question
For Turkey, this is even more important in light of the fact that Russian-Turkish relations continue to teeter on the brink, and thus gas supplies and logistics are still at risk. According to various media reports, eight ships with Turkish flags were detained in the Black Sea ports of Russia in the recent period. In turn, the Turks detained 27 ships under the Russian flag. On 13 December, the Russian patrol ship Smetliviy, located 22 km from the Greek island of Lemnos, fired warning shots towards a Turkish fishing boat that approached the ship for about 600 metres. The Mediterranean is becoming more and more dangerous, which, of course, is not in the interests of Turkish trade and tourist business. Moreover, Russia continues to talk about the expansion of sanctions against Ankara. At the annual press conference for journalists on 17 December, Vladimir Putin said that it is almost impossible for Russia to reach an agreement with the current leadership of Turkey, and Moscow sees no reasons for this. The Russian president continued to insist that the plane, which was downed "for absolutely unknown reasons", was a stab in the back. Putin suggested that Turkey did so in the hope that the Russians would withdraw from Syria, and added that now that Moscow has deployed S-400 anti-aircraft missile systems in Syria, "let Ankara itself try and fly there". In short, reconciliation is out of the question.
Immovable "stumbling blocks"
Meanwhile, in Kerry's visit to Moscow, many observers suddenly saw the hope that differences in the positions of Russia and the West on the Syrian issue are gradually decreasing. There are suggestions that the United States refuses to demand the resignation of al-Assad as an indispensable condition for the beginning of a political settlement in Syria, while Russia finalizes the terms of Assad's departure in the transition process. The same was reported by Reuters referring to Western diplomats who noted that the Russian authorities have already prepared a list of potential candidates to replace Assad. During the press conference, Putin said that Russia does not need a base in Syria, because if Russia wants "to get someone, it will get them anyway", and the Russian Federation will remain in Syria as long as the Syrian army needs support against terrorists. However, this enthusiasm is most likely a consequence of differences within the US administration. The next day after Kerry's visit, White House spokesman Josh Earnest stated that the US administration insists on the departure of Bashar al-Assad as president of Syria. Another immovable "stumbling block" is which groups should be considered terrorist, especially as not only Moscow and Washington, but all players in the region, including Saudi Arabia, Turkey and Iran are talking about this.
Who has more trump cards?
Although Putin says Russia is not bargaining, bargaining is still under way. What trump cards does Russia have? No one knows the exact results of the Russian operation in Syria. Fox News reports that the revenues of Islamic State militants from oil have halved because of Russian air strikes. According to Russian media, Assad's troops are not giving up their positions and are even going on the offensive. The possible veracity of this information and the unquestionably serious presence of Russian weapons in the region give Moscow a considerable opportunity to influence the situation in Syria and the Middle East. It is not in vain that the Kremlin constantly emphasizes that "the Syrians themselves must decide the future of their country". However, the thing is that in a country ravaged by war and actually broken into different parts, the ability of the "Syrians themselves" to choose "their own future" raises serious doubts. Hence, we can conclude that the future of Assad is not really that big a problem as it is presented in many media on both sides of the Atlantic.
The Americans have a lot more trump cards, of course, and the creation of the IAC is seen as just one of them. Formally, the US is not involved in it, but this formality is unlikely to mislead anyone. The Western coalition and the 34 countries from the future Islamic coalition create an overwhelming numerical superiority around Russia, Iran, Syria and Iraq. Moreover, US Secretary of Defence Ashton Carter paid an unplanned visit to Iraq to "discuss the opportunities for the expansion of cooperation between Washington and Baghdad in the fight against Islamic State militants in the region". The situation is all the more interesting because unlike European countries that are not too willing to fight, many members of the Islamic coalition have real and recent combat experience and can provide ground forces in any quantity. It's one thing when Russia is accused of hitting the positions of the Syrian opposition, and another thing is when they face IAC forces instead of Syrians. Against this background, the downed Su-24, which became the cause of aggravation in Russian-Turkish relations, can be a minor incident.