Azərbaycan Prezidenti milli təhlükəsizlik orqanlarında qayda-qanun yaratdı
Xüsusi xidmət orqanlarının hansı işləri görməli olduğuna dair təsəvvürlər müxtəlifdir. Məsələn, anqlosakson dünyasında xüsusi bölüklərin adlarında bir çox hallarda "intelligence" sözünə rast gəlinir. Bu, "ağıl", "maarif" deməkdir. Bu, tamamilə məntiqlidir. Axı, Böyük Britaniyada və ABŞ-da bu işə qeyri-adi ağıla, bacarığa malik şəxslər cəlb olunur. Britaniyalı kəşfiyyatçılar real həyatdan götürülmüş faktlara əsaslanan əfsanələrin, miflərin qəhrəmanlarına çevriliblər. Lakin bunun əksi də olur - onların fəaliyyətinin daha az romantik tərəfi rəqib düşərgəsinə böyük faciələr yaşadıb.
Qərbin xüsusi xidmət orqanlarının ləkəsiz olduğunu söyləmək mümkün deyil. Çünki dünya dəfələrlə onların da iştirak etdiyi "İrangeyt", "Uoltergeyt", "Vikiliks" kimi səs-küylü qalmaqallara şahid olub. Bu sıraya MKİ-nin sabiq əməkdaşı Edvard Snoudenin ifşaedici açıqlamalarını da əlavə etmək olar.
Şərqdə isə biz milli təhlükəsizlik xidmətlərinə fərqli yanaşmaya şahid ola bilərik. Bir çox Şərq dövlətində bu strukturların adında "habar" ("xəbər" və ya "məlumat") sözünə rast gəlinir. Məsələn, "muxabarat" (Suriya, İordaniya, İraq, Misir), "istihbarat" (Türkiyə). Nəticədə, insanların kollektiv şüurunda xüsusi xidmət orqanlarının əməkdaşları əsasən, mənfi yüklü "donosçu" mənası ilə assosiasiya olunur.
Azərbaycanı isə nə birinci, nə də ikinci qrup ölkələrə aid etmək olar. Burada milli təhlükəsizlik orqanlarına hər zaman hörmət və ehtiyatlılığın sintezini özündə cəmləşdirmiş "Şahzadə" Makiavelli üslubunda yanaşılıb. Azərbaycanın Milli Təhlükəsizlik Nazirliyi (MTN) fəaliyyətdə olduğu əvvəlki illərdə ölkədə korrupsiya hallarının olmadığı qurum kimi tanınıb, təmiz, eyni zamanda kifayət qədər vahiməli imicə sahib olub. Xalq arasında daim belə bir fikir olub ki, "oraya" heç kəsi elə-belə götürmürlər". Bu, 2000-ci illərin ortalarınadək də, ondan əvvəl də belə olub. Amma...
Qalmaqal
...heç kəsin gözləmədiyi bir anda bu il oktyabrın 17-də Prezident İlham Əliyev milli təhlükəsizlik naziri Eldar Mahmudovu vəzifəsindən kənarlaşdırdı. Bunun ardınca bu strukturun rəhbərliyinin əməllərilə bağlı saysız-hesabsız ifşaedici məlumatlar KİV səhifələrinə axmağa başladı. Bu qalmaqalı yaratdığı səs-küyə görə, hətta Qərb xüsusi xidmət orqanları ilə bağlı artıq qeyd etdiyimiz qalmaqallarla müqayisə etmək olar. Bircə fərqlə - MTN ətrafındakı qalmaqalın miqyası lokal xarakter daşıyır. Lakin "Uoltergeyt" və ya "İrangeyt" insidentləri fraqment xarakteri dayışırdısa, Azərbaycan MTN-in metamorfozasını asayiş keşikçilərinin "poqonlu qulyabani"yə çevrildiyi uzun proses kimi xarakterzə etmək olar.
İndi istintaqa, MTN-nin artıq sabiq rəhbərliyinin qurbanlarının ifadələrinə əsaslanan məlumatlarda nələrə rast gəlinmir? Şantaj, reketçilik, həcmi milyonlarla ölçülən maliyyə maxinasiyalarına himayədarlıq. Bununla yanaşı, qruplaşma digər dövlət orqanlarına da "metastaz verməyi" bacarıb, həmin qurumların rəhbərliyini şantaj vasitəsilə törətdikləri kriminal əməllərə göz yummağa məcbur edib.
Nə baş verib?
Əvvəllər polis orqanlarında işləmiş Eldar Mahmudov milli təhlükəsizlik naziri postuna 2004-cü ildə təyin olunmuşdu. Onun Olimpə çıxışı ölkənin Daxili İşlər Nazirliyinin yüksək rütbəli əməkdaşı Hacı Məmmədovun başçılıq etdiyi cinayətkar qruplaşmanın zərərsizləşdirilməsilə başlamışdı. Həmin əməliyyat yeni nazirə müəyyən kart-blanş da qazandırmışdı - Mahmudov sonradan həmin kart-blanşdan "super strukturunun" müstəsnalığı görüntüsünün yaradılmasında istifadə edirdi.
Əlbəttə, bu cür strukturun mövqelərini gücləndirməsi dövlət təhlükəsizliyi baxımından maraqlara uyğun idi. Birincisi, Azərbaycan ərazilərinin 20%-ni işğal etmiş Ermənistan Bakıya qarşı təxribatlar törətmək üçün bütün imkanlara əl atır. İkincisi, elə həmin illərdə postsovet məkanını "rəngli inqilab" əlamətləri bürümüşdü və bu cür ssenarilər Qərbin xüsusi xidmət orqanları tərəfindən onlara loyal olmayan hökumətlərin devrilməsi məqsədilə hazırlanırdı. O ana Gürcüstan, Ukrayna və Qırğızıstan artıq "liberal dəyərlərin" qurbanına çevrilmişdi. 2005-ci ildə isə Azərbaycanda keçirilən parlament seçkisi dövründə dövlət çevrilişinə cəhd olmuşdu.
Azərbaycanın coğrafi mövqeyi də nəzərə alınmalıdır. Məhz bu səbəbdən qüdrətli qonşuları onu bu gün də təhlükəli oyunlara cəlb etməyə çalışır. Həmin qonşular öz əməllərilə zaman-zaman göstərirlər ki, Azərbaycanın əsas və yeganə müttəfiqi onun ordusu, milli təhlükəsizliyin təminilə məşğul olan strukturlarıdır.
Bütün bunlarla yanaşı, inamdan, böyük səlahiyyətlərdən görünməmiş sui-istifadə halları MTN-i milli təhlükəsizliyə dayaqdan real təhlükəyə çevirdi. Bu illər ərzində bir çox peşəkarlar xüsusi xidmət orqanlarındakı işindən ya kənarlaşdırılıb, ya da kənarlaşmağa məcbur edilib.
Bu kimi halların nəticələrindən biri kimi terror təşkilatlarının ölkəyə caynaq atmasını, burada dini fanatikləri asanlıqla öz sıralarına cəlb etməsini göstərmək olar. MTN biznes mühitinə də az zərbə vurmayıb: iş adamlarının telefon danışıqları dinlənilib, şantajla üzləşib, MTN-in artıq sabiq əməkdaşları tərəfindən təqiblərə məruz qalıb.
Bütün bunlarla yanaşı, cinayətkar qruplaşma dövlətin milli təhlükəsizliyini tam çökdürməyə nail olmayıb. Dövlət başçısı məsələyə vaxtında müdaxilə edərək, milli təhlükəsizlik orqanlarında qayda-qanun yaradıb.
Eldar Mahmudovun vəzifədən kənarlaşdırılması ilə yanaşı, nazirliyin 19 yüksəkrütbəli əməkdaşı həbs olunub, 250 nəfər bu strukturdakı işindən kənarlaşdırılıb. Dövlət başçısı miqyasına görə böyük olsa belə, adi sağlamlaşdırma ilə kifayətlənməyərək, milli təhlükəsizlik sistemini kökündən dəyişmək qərarına gəlib.
Prezidentin 2015-ci il dekabrın 14-də imzaladığı Sərəncamla Milli Təhlükəsizlik Nazirliyi ləğv edilib, onun əvəzində iki müxtəlif qurum yaradılıb - Dövlət Təhlükəsizlik Xidməti və Xarici Kəşfiyyat Xidməti.
Siyasi baxışlarından asılı olmayaraq, bütün siyasətçilər prezidentin bu qərarını vaxtında atılmış, düzgün və vacib addım kimi qiymətləndirib. Xarici Kəşfiyyat Xidmətinin son dərəcə həssas məqamda yaradılması da diqqəti cəlb edən məqamlardandır: indi regiondakı durum kənar çağırışlara vaxtında və operativ reaksiya verilməsini zəruri edir. Ekspertlərin sözlərinə görə, indi işə götürülən bütün əməkdaşlar ciddi yoxlamadan keçirlər.
Yeri gəlmişkən, bu iki yeni strukturun yaradılmasını dünya təcrübəsi də diktə edirdi. Məsələn, ABŞ-da paralel olaraq Federal Tədqiqatlar Bürosu və Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsi fəaliyyətdədir. Böyük Britaniyada MI6 əsas kəşfiyyat xidmətidirsə, MI5 əks-kəşfiyyat idarəsidir. Almaniyanın BND xüsusi xidmət orqanı ölkənin maraqlarını xaricdə qorumaqla məşğuldursa, daxildə bu işi Almaniya Konstitusiyasının Müdafiəsi Federal Xidməti görür. Rusiyada Federal Təhlükəsizlik Xidməti əfsanəvi DTK-nın varisi sayılırsa, ölkədə kəşfiyyata cavabdeh olan Xarici Kəşfiyyat Xidməti də fəaliyyət göstərir.
Azərbaycana gəlincə, Dövlət Təhlükəsizlik Xidməti daxili kəşfiyyatla, Xarici Kəşfiyyat Xidmətisə adından da göründüyü kimi, xarici məsələlərlə məşğul olacaq. Bu görülən işlərin operativliyini və miqyasını artıracaq.
Beləliklə, MTN dövrü arxada qalıb. Bu qurumun son rəhbəri Eldar Mahmudov karyerasının Olimpinə "poqonlu qulyabaninin" ifşası ilə yüksəlsə də, mövqeyini də eyni qulyabanilərin əhatəsində tərk etdi.
Müstəqil Azərbaycanın cəmi 24 yaşı var. Tarix üçün bu, bir andır. Bir çox klassiklər dövləti canlı orqanizm kimi təqdim ediblər. Yəni, bizim ölkəmiz nəinki gənc, hətta lap uşaqdır. Bəzi, xüsusilə də ağır xəstəliklərisə uşaq vaxtı keçirmək daha yaxşıdır. Çünki bu halda orqanizmdə immunitet və müdafiə reaksiyası yaranır.

"SURGICAL" INTERVENTION
There are different ideas about what secret services should be like. In the Anglo-Saxon world, for example, the names of special units often include the word "intelligence", which means "intellect", "education". This is quite logical, because in the United Kingdom and the United States people of extraordinary intelligence and abilities have been hired to do this kind of work. British intelligence officers have become heroes of legends and myths that are based on facts from real life. But there has been a reverse and far less romantic side to their work, causing terrible tragedies and irreversible consequences to their opponent's camp.
The reputation of Western secret services cannot be called absolutely flawless, because the world has often seen big scandals involving them, such as Irangate, Watergate, Wikileaks, and incriminating stories by former CIA officer Edward Snowden.
However, in the East, we can see a different attitude to national state security services. The names of these agencies in many eastern countries include the word "khabar" ("news" or "tip-off"). For example, "mukhabarat" (Syria, Jordan, Iraq, Egypt) or "istihbarat" (Turkey). Consequently, people's collective consciousness often associates secret service officers with some kind of "informers" with a negative connotation.
But Azerbaijan cannot be placed in either the first or second group of countries. National security agencies in this country have always been viewed in the style of "The Prince" by Machiavelli, which demonstrates a kind of synthesis of respect and caution. Over the years that it existed, Azerbaijan's National Security Mi-nistry (NSM) was renowned for its lack of corruption and had a clean and at the same time quite a formidable reputation. There was a popular belief among common people that "nobody is taken 'there' for no reason". This was the case until the mid-2000s and before. However…
Scandal
… unexpectedly for all, President Ilham Aliyev dismissed National Security Minister Eldar Mahmudov on 17 October this year. Afterwards, media circulated an ocean of incriminating stories about what the leadership of this agency had done. In terms of how big it was, this scandal could even compare to the above-mentioned Western exposures. It is just that it is, perhaps, rather domestic. However, while the Watergate or Irangate incidents were fragmentary in nature, the metamorphosis of Azerbaijan's Na-tional Security Ministry could be described as a lengthy process of transformation of servants of law and order into werewolves in epaulettes. You can see all sorts of things in those media stories, which are usually based on investigation materials and statements by victims of the now former leadership of the NSM. Extortion, racketeering, giving patronage to multimillion-dollar financial fraud. The group also managed to "send metastases" to other state agencies, blackmailing their leaders into turning a blind eye to the criminal affairs of their subordinates.
What was happening
Eldar Mahmudov had previously worked in the police. He was appointed to the post of minister of national security in the summer of 2004. His entry to Olympus began with the high-profile exposure and arrest of a criminal group headed by Haci Mammadov, a senior Interior Ministry officer.
This operation actually let the new minister receive some kind of carte blanche, which he later used as window-dressing to lead people to think that his "super agency" was exceptional.
Certainly, the strengthening of the standing of this agency met interests of state security. First, Armenia, which occupied 20 per cent of Azerbaijani territory, takes advantage of every opportunity to conduct subversive activities against Azerbaijan. Second, in those years, the post-Soviet area was haunted by the spectre of "colour revolutions, which Western special agencies masterminded to overthrow governments that were not loyal. Georgia, Ukraine and Kyrgyzstan had already been sacrificed to the "gods" of liberal values. An attempted coup in Azerbaijan also took place ahead of the parliamentary election in 2005.
It is also important to take into account Azerbaijan's geographical location, because of which there are attempts that still continue to be made to involve this country in dangerous games against its powerful neighbours. The neighbors, actually, also convince [Azerbaijan] through their actions every now and again that this country's main and only ally are its army and agencies that are called upon to ensure national security.
However, years of flagrant abuse of trust and broad powers given to it effectively transformed the NSM from the pillar of to a real threat to national security. Over that period of time, many professionals were either dismissed from the secret services or had to resign.
One consequence of this was the fact that terrorist organizations put their tentacles into this country and easily recruited religious fanatics from among Azerbaijani citizens. An equally strong blow was dealt to business, representatives of which had their phones tapped and suffered from extortion and harassment by the now former senior staff of the NSM. However, the criminal group failed to completely undermine national security. The head of state intervened in a timely manner and established order in the national security agencies.
In addition to the dismissal of Eldar Mahmudov from his post, as many as 19 high-ranking officials of the ministry were arrested, and another 250 people appointed to posts by the disgraced minister were sacked. However, the head of state did not confine himself to a simple readjustment, even if a major one. He decided to radically reform the national security system.
On 14 December 2015, the president dissolved the National Security Ministry to replace it with two separate agencies - the State Security Service and the Foreign Intelligence Service.
All analysts, regardless of their political views, described the decision taken by the president as timely, correct, and necessary in all respects. Also noteworthy is the fact that the Foreign Intelligence Service has been established at a very sensitive time, when the situation in the region necessitates a prompt response to foreign challenges. Analysts have also drawn attention to the fact that all officers will now be subject to rigorous scrutiny before being employed.
Incidentally, the establishment of the two new agencies was also dictated by global practice. In the United States, for example, there operate in parallel the Federal Bureau of Investigation and the Central Intelligence Agency. In the UK, MI6 is the main intelligence service, and MI5 is the counterintelligence service. Germany's BND [Federal Intelligence Service] protects the interests of the country abroad, while the guardian of domestic state security is the Federal Office for the Protection of the Constitution. The FSB in Russia is considered to be the successor to the legendary KGB. However, there is also the SVR [Foreign Intelligence Service] operating in Russia, which is responsible for intelligence.
In Azerbaijan, the State Security Service will deal with internal intelligence, while the Foreign Intelligence Service, as the name suggests, will deal with issues outside the country. This will ensure efficiency and broaden the scope of work.
So, the NSM is history now. Although the last head of this agency, Eldar Mahmudov, did ascend to Olympus owing to his exposure of "werewolves in epaulettes", he came down from it surrounded by the same kinds of werewolves.
The independent Azerbaijan is only 24 years old. This is just one instant in history. Many classics defined the state as a living organism. That is to say, our republic is not even young but still only a child. It is better to experience some diseases, especially serious ones, while you are a child, so that your body can develop immunity and a defence mechanism.