Azərbaycan Prezidenti milli təhlükəsizlik orqanlarında qayda-qanun yaratdı
Xüsusi xidmət orqanlarının hansı işləri görməli olduğuna dair təsəvvürlər müxtəlifdir. Məsələn, anqlosakson dünyasında xüsusi bölüklərin adlarında bir çox hallarda "intelligence" sözünə rast gəlinir. Bu, "ağıl", "maarif" deməkdir. Bu, tamamilə məntiqlidir. Axı, Böyük Britaniyada və ABŞ-da bu işə qeyri-adi ağıla, bacarığa malik şəxslər cəlb olunur. Britaniyalı kəşfiyyatçılar real həyatdan götürülmüş faktlara əsaslanan əfsanələrin, miflərin qəhrəmanlarına çevriliblər. Lakin bunun əksi də olur - onların fəaliyyətinin daha az romantik tərəfi rəqib düşərgəsinə böyük faciələr yaşadıb.
Qərbin xüsusi xidmət orqanlarının ləkəsiz olduğunu söyləmək mümkün deyil. Çünki dünya dəfələrlə onların da iştirak etdiyi "İrangeyt", "Uoltergeyt", "Vikiliks" kimi səs-küylü qalmaqallara şahid olub. Bu sıraya MKİ-nin sabiq əməkdaşı Edvard Snoudenin ifşaedici açıqlamalarını da əlavə etmək olar.
Şərqdə isə biz milli təhlükəsizlik xidmətlərinə fərqli yanaşmaya şahid ola bilərik. Bir çox Şərq dövlətində bu strukturların adında "habar" ("xəbər" və ya "məlumat") sözünə rast gəlinir. Məsələn, "muxabarat" (Suriya, İordaniya, İraq, Misir), "istihbarat" (Türkiyə). Nəticədə, insanların kollektiv şüurunda xüsusi xidmət orqanlarının əməkdaşları əsasən, mənfi yüklü "donosçu" mənası ilə assosiasiya olunur.
Azərbaycanı isə nə birinci, nə də ikinci qrup ölkələrə aid etmək olar. Burada milli təhlükəsizlik orqanlarına hər zaman hörmət və ehtiyatlılığın sintezini özündə cəmləşdirmiş "Şahzadə" Makiavelli üslubunda yanaşılıb. Azərbaycanın Milli Təhlükəsizlik Nazirliyi (MTN) fəaliyyətdə olduğu əvvəlki illərdə ölkədə korrupsiya hallarının olmadığı qurum kimi tanınıb, təmiz, eyni zamanda kifayət qədər vahiməli imicə sahib olub. Xalq arasında daim belə bir fikir olub ki, "oraya" heç kəsi elə-belə götürmürlər". Bu, 2000-ci illərin ortalarınadək də, ondan əvvəl də belə olub. Amma...
Qalmaqal
...heç kəsin gözləmədiyi bir anda bu il oktyabrın 17-də Prezident İlham Əliyev milli təhlükəsizlik naziri Eldar Mahmudovu vəzifəsindən kənarlaşdırdı. Bunun ardınca bu strukturun rəhbərliyinin əməllərilə bağlı saysız-hesabsız ifşaedici məlumatlar KİV səhifələrinə axmağa başladı. Bu qalmaqalı yaratdığı səs-küyə görə, hətta Qərb xüsusi xidmət orqanları ilə bağlı artıq qeyd etdiyimiz qalmaqallarla müqayisə etmək olar. Bircə fərqlə - MTN ətrafındakı qalmaqalın miqyası lokal xarakter daşıyır. Lakin "Uoltergeyt" və ya "İrangeyt" insidentləri fraqment xarakteri dayışırdısa, Azərbaycan MTN-in metamorfozasını asayiş keşikçilərinin "poqonlu qulyabani"yə çevrildiyi uzun proses kimi xarakterzə etmək olar.
İndi istintaqa, MTN-nin artıq sabiq rəhbərliyinin qurbanlarının ifadələrinə əsaslanan məlumatlarda nələrə rast gəlinmir? Şantaj, reketçilik, həcmi milyonlarla ölçülən maliyyə maxinasiyalarına himayədarlıq. Bununla yanaşı, qruplaşma digər dövlət orqanlarına da "metastaz verməyi" bacarıb, həmin qurumların rəhbərliyini şantaj vasitəsilə törətdikləri kriminal əməllərə göz yummağa məcbur edib.
Nə baş verib?
Əvvəllər polis orqanlarında işləmiş Eldar Mahmudov milli təhlükəsizlik naziri postuna 2004-cü ildə təyin olunmuşdu. Onun Olimpə çıxışı ölkənin Daxili İşlər Nazirliyinin yüksək rütbəli əməkdaşı Hacı Məmmədovun başçılıq etdiyi cinayətkar qruplaşmanın zərərsizləşdirilməsilə başlamışdı. Həmin əməliyyat yeni nazirə müəyyən kart-blanş da qazandırmışdı - Mahmudov sonradan həmin kart-blanşdan "super strukturunun" müstəsnalığı görüntüsünün yaradılmasında istifadə edirdi.
Əlbəttə, bu cür strukturun mövqelərini gücləndirməsi dövlət təhlükəsizliyi baxımından maraqlara uyğun idi. Birincisi, Azərbaycan ərazilərinin 20%-ni işğal etmiş Ermənistan Bakıya qarşı təxribatlar törətmək üçün bütün imkanlara əl atır. İkincisi, elə həmin illərdə postsovet məkanını "rəngli inqilab" əlamətləri bürümüşdü və bu cür ssenarilər Qərbin xüsusi xidmət orqanları tərəfindən onlara loyal olmayan hökumətlərin devrilməsi məqsədilə hazırlanırdı. O ana Gürcüstan, Ukrayna və Qırğızıstan artıq "liberal dəyərlərin" qurbanına çevrilmişdi. 2005-ci ildə isə Azərbaycanda keçirilən parlament seçkisi dövründə dövlət çevrilişinə cəhd olmuşdu.
Azərbaycanın coğrafi mövqeyi də nəzərə alınmalıdır. Məhz bu səbəbdən qüdrətli qonşuları onu bu gün də təhlükəli oyunlara cəlb etməyə çalışır. Həmin qonşular öz əməllərilə zaman-zaman göstərirlər ki, Azərbaycanın əsas və yeganə müttəfiqi onun ordusu, milli təhlükəsizliyin təminilə məşğul olan strukturlarıdır.
Bütün bunlarla yanaşı, inamdan, böyük səlahiyyətlərdən görünməmiş sui-istifadə halları MTN-i milli təhlükəsizliyə dayaqdan real təhlükəyə çevirdi. Bu illər ərzində bir çox peşəkarlar xüsusi xidmət orqanlarındakı işindən ya kənarlaşdırılıb, ya da kənarlaşmağa məcbur edilib.
Bu kimi halların nəticələrindən biri kimi terror təşkilatlarının ölkəyə caynaq atmasını, burada dini fanatikləri asanlıqla öz sıralarına cəlb etməsini göstərmək olar. MTN biznes mühitinə də az zərbə vurmayıb: iş adamlarının telefon danışıqları dinlənilib, şantajla üzləşib, MTN-in artıq sabiq əməkdaşları tərəfindən təqiblərə məruz qalıb.
Bütün bunlarla yanaşı, cinayətkar qruplaşma dövlətin milli təhlükəsizliyini tam çökdürməyə nail olmayıb. Dövlət başçısı məsələyə vaxtında müdaxilə edərək, milli təhlükəsizlik orqanlarında qayda-qanun yaradıb.
Eldar Mahmudovun vəzifədən kənarlaşdırılması ilə yanaşı, nazirliyin 19 yüksəkrütbəli əməkdaşı həbs olunub, 250 nəfər bu strukturdakı işindən kənarlaşdırılıb. Dövlət başçısı miqyasına görə böyük olsa belə, adi sağlamlaşdırma ilə kifayətlənməyərək, milli təhlükəsizlik sistemini kökündən dəyişmək qərarına gəlib.
Prezidentin 2015-ci il dekabrın 14-də imzaladığı Sərəncamla Milli Təhlükəsizlik Nazirliyi ləğv edilib, onun əvəzində iki müxtəlif qurum yaradılıb - Dövlət Təhlükəsizlik Xidməti və Xarici Kəşfiyyat Xidməti.
Siyasi baxışlarından asılı olmayaraq, bütün siyasətçilər prezidentin bu qərarını vaxtında atılmış, düzgün və vacib addım kimi qiymətləndirib. Xarici Kəşfiyyat Xidmətinin son dərəcə həssas məqamda yaradılması da diqqəti cəlb edən məqamlardandır: indi regiondakı durum kənar çağırışlara vaxtında və operativ reaksiya verilməsini zəruri edir. Ekspertlərin sözlərinə görə, indi işə götürülən bütün əməkdaşlar ciddi yoxlamadan keçirlər.
Yeri gəlmişkən, bu iki yeni strukturun yaradılmasını dünya təcrübəsi də diktə edirdi. Məsələn, ABŞ-da paralel olaraq Federal Tədqiqatlar Bürosu və Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsi fəaliyyətdədir. Böyük Britaniyada MI6 əsas kəşfiyyat xidmətidirsə, MI5 əks-kəşfiyyat idarəsidir. Almaniyanın BND xüsusi xidmət orqanı ölkənin maraqlarını xaricdə qorumaqla məşğuldursa, daxildə bu işi Almaniya Konstitusiyasının Müdafiəsi Federal Xidməti görür. Rusiyada Federal Təhlükəsizlik Xidməti əfsanəvi DTK-nın varisi sayılırsa, ölkədə kəşfiyyata cavabdeh olan Xarici Kəşfiyyat Xidməti də fəaliyyət göstərir.
Azərbaycana gəlincə, Dövlət Təhlükəsizlik Xidməti daxili kəşfiyyatla, Xarici Kəşfiyyat Xidmətisə adından da göründüyü kimi, xarici məsələlərlə məşğul olacaq. Bu görülən işlərin operativliyini və miqyasını artıracaq.
Beləliklə, MTN dövrü arxada qalıb. Bu qurumun son rəhbəri Eldar Mahmudov karyerasının Olimpinə "poqonlu qulyabaninin" ifşası ilə yüksəlsə də, mövqeyini də eyni qulyabanilərin əhatəsində tərk etdi.
Müstəqil Azərbaycanın cəmi 24 yaşı var. Tarix üçün bu, bir andır. Bir çox klassiklər dövləti canlı orqanizm kimi təqdim ediblər. Yəni, bizim ölkəmiz nəinki gənc, hətta lap uşaqdır. Bəzi, xüsusilə də ağır xəstəliklərisə uşaq vaxtı keçirmək daha yaxşıdır. Çünki bu halda orqanizmdə immunitet və müdafiə reaksiyası yaranır.

"ХИРУРГИЧЕСКОЕ" ВМЕШАТЕЛЬСТВО
Отношения к тому, что из себя должны представлять спецслужбы, различны. В англосаксонском мире, например, в названиях специальных подразделений часто присутствует слово intelligence, что означает "интеллект", "просвещение". И это вполне логично, ведь в Великобритании и США на такую работу нанимались люди неординарного ума и способностей. Британские разведчики превратились в героев легенд и мифов, в основе которых лежат факты из реальной жизни. Но была и обратная - куда менее романтичная сторона их деятельности, которая приносила страшные трагедии и необратимые последствия в лагерь соперника.
Репутацию западных спецслужб нельзя назвать абсолютно безупречной, так как нередко мир будоражили такие громкие скандалы с их участием, как "Ирангейт", "Уолтергейт", сливы "Викиликс" и разоблачительные показания бывшего сотрудника ЦРУ Эдварда Сноудена.
На Востоке же мы можем наблюдать иное отношение к национальным службам госбезопасности. В названии этих структур у многих восточных стран присутствует слово "хабар" ("новость" или "донесение"). Например, "мухабарат" (Сирия, Иордания, Ирак, Египет) или "истихбарат" (Турция). Как следствие, в коллективном сознании людей сотрудники спецслужб часто ассоциируются с некими "доносчиками" с негативной смысловой нагрузкой.
Но Азербайджан нельзя отнести ни к первой, ни ко второй группе стран. Здесь к органам национальной безопасности всегда относились в стиле "принца" Макиавелли, которому присущ этакий синтез уважения и осторожности. Все прежние годы своего существования Министерство национальной безопасности (МНБ) Азербайджана славилось отсутствием коррупции и имело чистую и в то же время достаточно грозную репутацию. В простонародье была популярной мысль о том, что "просто так "туда" никого не забирают". Так было до середины нулевых, так было раньше. Однако...
Скандал
…неожиданно для всех, 17 октября текущего года президент Ильхам Алиев отстранил министра национальной безопасности Эльдара Махмудова от занимаемой должности. Вслед за этим в прессе появилось море разоблачительных материалов о деяниях руководства данной структуры. По громкости скандал можно сравнить даже с вышеуказанными западными разоблачениями. Масштабы, разве что, локальные. Но если инциденты с "Уолтергейт" или "Ирангейт" носили фрагментарный характер, то метаморфозу Министерства национальной безопасности Азербайджана можно характеризовать как длительный процесс превращения слуг правопорядка в оборотней в погонах. О чем только можно было прочитать в публикациях, которые, как правило, основываются на материалах следствия и показаниях жертв теперь уже бывшего руководства МНБ. Вымогательство, рэкет, опека многомиллионных финансовых махинаций. При этом группировка успела "пустить метастазы" и в другие государственные структуры, вынудив путем шантажа их руководство закрывать глаза на криминальные дела своих подчиненных.
Что происходило
Работавший ранее в органах полиции Эльдар Махмудов был назначен министром национальной безопасности летом 2004 года. Его восхождение на Олимп началось с громкого разоблачения и ареста преступной группировки, возглавляемой высокопоставленным сотрудником МВД страны Гаджи Мамедовым.
Данная операция и позволила новому министру получить некий карт-бланш, которым министр впоследствии воспользоваться для создания видимости некой исключительности своего "суперведомства".
Конечно, усиление позиций этого ведомства отвечало интересам государственной безопасности. Во-первых, оккупировавшая 20% азербайджанских территорий, Армения использует все возможности для ведения подрывной деятельности против Азербайджана. Во-вторых, в те годы по постсоветскому пространству бродил призрак "цветных революций", сценарий которых разрабатывался западными спецслужбами в целях свержения нелояльных им правительств. Грузия, Украина и Кыргызстан уже были принесены в жертву "богам" либеральных ценностей. Попытка государственного переворота в Азербайджане также имела место в период парламентских выборов 2005 года.
Важно учитывать и географические местоположение Азербайджана, из-за которого по сей день наблюдаются попытки вовлечь страну в опасные игры против могущественных соседей. Да и соседи своими действиями время от времени убеждают, что главный и единственный союзник страны - это ее армия и структуры, которые призваны обеспечивать национальную безопасность.
Вместе с тем годы злостного злоупотребления оказанным доверием и высокими полномочиями фактически превратили МНБ из опоры в реальную угрозу национальной безопасности. За этот период многие профессионалы либо были отстранены от работы в спецслужбах, либо были вынуждены покинуть работу.
Одним из последствий этого стало и то, что свои щупальца в страну пустили террористические организации, которые спокойно привлекали на свою сторону религиозных фанатиков из числа граждан Азербайджана. Не меньший удар был нанесен и бизнес-среде, представители которой подвергались прослушиванию телефонных переговоров, вымогательству, преследованиям со стороны теперь уже бывших руководящих сотрудников МНБ. Вместе с тем окончательно подорвать основы национальной безопасности преступной группировке не удалось. Глава государства своевременно вмешался и навел в органах национальной безопасности порядок.
Кроме снятия Эльдара Махмудова с занимаемого поста был произведен также арест 19 высокопоставленных сотрудников министерства, еще 250 кадров опального министра были отстранены от работы. Но простой, пусть даже крупной по масштабам, санацией глава государства не ограничился, приняв решение в корне реформировать систему национальной безопасности.
Распоряжением президента от    14 декабря 2015 года Министерство национальной безопасности было расформировано, а на его месте созданы два отдельных ведомства - Служба государственной безопасности и Служба внешней разведки.
Все эксперты, независимо от политических взглядов, расценили данное решение президента как своевременное, верное и во всех отношениях необходимое. Также обращает на ссебя внимание тот факт, что Служба внешней разведки создается в весьма чувствительный момент, когда ситуация в регионе заставляет оперативно и быстро реагировать на внешние вызовы. Эксперты обращают внимание и на то, что все сотрудники отныне до поступления на работу будут проходить тщательную проверку.
Кстати, создание двух новых ведомств продиктовано и мировой практикой. В США, например, параллельно действуют Федеральное бюро расследований и Центральное разведывательное управление. В Великобритании MI6 - это основная разведывательная служба, а МI5 - служба контрразведки. Спецслужба Германии BND стоит на страже интересов страны за ее пределами, а внутри обеспечивает безопасность государства Федеральная служба защиты конституции Германии. ФСБ России считается наследником легендарного КГБ. Однако в России также работает СВР, которая отвечает за разведку.
В Азербайджане Служба госбе-зопасности будет заниматься контр-разведкой, а Служба внешней разведки, как и следует из названия, вопросами за пределами страны. Это обеспечит оперативность и расширит масштабы проводимой работы.
Таким образом, эпоха МНБ осталась позади. Последний руководитель данного ведомства Эльдар Махмудов хоть и взошел на Олимп разоблачением "оборотней в погонах", но и сам сошел с него в окружении таких же оборотней.
Независимому Азербайджану всего 24 года. Для истории это один миг. Многие классики определяли государство как живой организм. То есть наша республика не то что молодая, она еще совсем ребенок. А некоторые заболевания, в особенности тяжелые, лучше перенести в детстве, дабы потом в организме выработались иммунитет и защитная реакция.