Ermənistanın KTMT-nın sessiyasındakı təxribatı baş tutmadı
Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatının (KTMT) Şura iclası 2016-cı ilin ikinci yarısında İrəvanda keçirilməliydi. Amma Ermənistan bu KTMT Şurasının növbədənkənar toplantısının bu ay Moskvada keçirilməsində israr etdi. Ola bilsin, rəsmi İrəvan proseslərin öz lehinə inişaf etdiyni düşünərək, yaranmış şəraitdən istifadə etmək niyyətində idi. Ermənistanda belə qərara gəldilər ki, indi hadisələr lap "əla" cərəyan edir: Rusiya ilə Türkiyənin münasibətləri korlanıb, dekabrın 21-nə təyin olunmuş Avrasiya İqtisadi İttifaqı Şurasının (AİİŞ) sessiyasında sədrlik Ermənistana keçir və s. Xatırladaq ki, Avrasiya Şurasının heyəti ilə KTMT üzvü olan ölkələr eynidir - Rusiya, Belarus, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Ermənistan. Yeganə fərq, hərbi ittifaqa Tacikistanın da üzv olmasıdır.
Beləliklə, heç kəs Erənistanın öz sədrlik səlahiyyətindən istifadə edərək, növbədənkənar toplantı çağırmasına mane ola bilməzdi və İrəvan özü üçün əlverişli geosiyasi vəziyyətdən yararlanaraq, Azərbaycan ərazilərindəki işğalçı hərəkətlərinə dəstək almaq ümidi ilə buna getdi.
İrəvanda toplantıya ciddi hazırlaşırdılar, ermənilərin Dağlıq Qarabağ probleminə dair mövqeyini hərbi blokdakı müttəfiqlərinə də qəbul etdirmək üçün arqumentlər toplayırdılar. Belə təsəvvür yaranır ki, Ermənistan Rusiya-Türkiyə münasibətlərindəki gərginliyin uzunmüddətli olacağına inanmadığından, çox tələsir. Artıq dekabrın 9-da - KTMT-nin Hərbi Komitəsinin iclasından dərhal sonra, Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargah rəisi Yuri Xaçaturov tələm-tələsik bəyan edib ki, onun həmkarları Rusiyanın Türkiyə ilə münaqişədəki mövqeyini dəstəkləyiblər və Türkiyə HHQ-nin ruslara məxsus "Su-24"ü vurmasını "arxadan zərbə" kimi qiymətləndirirlər. Onun sözlərinə görə, KTMT üzvü olan bütün ölkələrin Baş Qərargah rəisləri baş verənləri Türkiyə tərəfindən "alçaqcasına təcavüz" hesab edirlər.
Amma Belarus, Qazaxıstan və Qırğızıstanın müdafiə nazirlikləri dərhal təkziblə çıxış edərək bildiriblər ki, heç biri Xaçaturova onların adından bəyanat yaymaq səlahiyyəti verməyib. Üstəlik, bu ölkələr bəyan ediblər ki, Türkiyəni əvvəlkitək öz strateji tərəfdaşı hesab edirlər.
Belə görünür ki, erməni generalının açıqlaması Rusiyanı və hərbi ittifaqın digər üzvlərini narahat edib. Yoxsa, Ermənistan nümayəndəsinin KTMT-nin baş katibi vəzifəsinə seçilməsinə dair, faktiki olaraq, razılaşdırılmış qərar sonradan ləğv olunmazıdı.
Bəs, nə baş verir?
Beləliklə, dekabrın 21-də Ermənistanın xahişi və istəyi ilə KTMT Şurasının növbədənkənar sammiti keçirilib. Amma nədənsə, bu toplantı ənənəvi kimi açıq şəraitdə yox, bağlı qapılar arxasında baş tutub. İclasın gedişi haqqında informasiyalar "süzgəc"dən keçirilərək KİV-ə ötürülüsə də, diskussiyanın gedişi və detalları, təəssüf ki, gizli qalıb. Heyf, çünki Serj Sarqsyanın "KTMT öz nüfuzunu itirir" tipli bəyanatına dövlət başçılarının necə reaksiya verdiyini kənardan izləmək maraqlı olardı.
Ermənistan prezidenti, təbii ki, çıxışına Rusiya təyyarəsi ətrafındakı qalmaqalla başlayıb və "Su-24"ün vurulmasını "terrorizmlə mübarizəyə qarşı yönəlmiş ciddi çağırış" kimi qiymətləndirib. Onun gəldiyi nəticə budur ki, təyyarənin vurulması şəxsən Rusiyaya qarşı deyil, terrorizmlə mübarizə aparan bütün bəşəriyyətə qarşı yönəlmiş addımdır. Bu zaman Sarqsyan xatırladıb ki, yaranmış durumda NATO-nun bütün üzvləri "Bir nəfər hamı üçün, hamı bir nəfər üçün" prinsipi ilə bir nəfər kimi, Türkiyəyə dəstək veriblər. Dartanyan haqqında filmin pərəstişkarı olan Sarqsyan "Biz bu məsələdə onlardan çox şey öyrənməliyik", - deyərək, növbədənkənar toplantını çağırılmasının kökündə duran əsas məsələyə keçdi: "Sözsüz ki, hər bir ölkənin öz maraqları, öz prioritetləri var, amma bu, təşkilatın üzv ölkələrinin ümumi maraqlarına və ümumi vəzifələrinə qarşı qoyulmamalıdır. Azərbaycan Silahlı Qüvvələri hər dəfə bütün kalibrli silahlardan, minaatanlardan və artilleriya qurğularından Ermənistana qarşı atəş açanda, onlar Astana, Düşənbə və Bişkəkə, Moskva və Minskə atəş açırlar".
Daha sonra Sarqsyan öz müttəfiqlərini "Ermənistanda nə baş verdiyi ilə maraqlanmamaqda", "beynəlxalq təşkilatlarda müttəfiqə qarşı səs verməkdə", həmçinin "üçüncü ölkə ilə mətni KTMT üzrə müttəfiqinə qarşı olan ikitərəfli deklarasiyalar qəbul etməkdə" suçlamağa başlayıb.
Ermənistan prezidenti bütün bunların yekununda KTMT-nin öz siyasi, diplomatik və hətta hərbi resursları hansı istiqamətə "yönəltməli" olduğuna da işarə vurub: "Regionda yaranan gərgin mühiti nəzətə alaraq, istisna etmək olmaz ki, Azərbaycan bütün bu addımları xaricdən gələn təhrik və dəstək müqabilində atır".
Bundan sonra yaşananları təsəvvür edirəm. Alovlu çıxışdan sonra sədr (Ermənistan gələn ilin sentyabrına qədər KTMT-ya sədrlik edəcək) müzakirələrin başlanacağını zənn edib.
Amma müzakirə-filan olmayıb. Bunun əvəzinə, təşkilatın növbəti baş katibinin taleyi bu iclasdaca həll edilib. Sammit iştirakçıları çox haqlı olaraq düşünüblər ki, Ermənistan nümayəndəsinin bu vəzifəyə seçilməsi Türkiyə ilə münasibətləri gərginləşdirmək istəyi kimi yozula bilər. Beləliklə, KTMT-nin baş katibi vəzifəsini daha bir il Nikolay Bordyuja tutacaq.
KTMT-nin "Beynəlxalq terrorizmə qarşı mübarizəyə dair" yekun bəyanatında çoxlu sayda ağıllı və yaxşı fikirlər yer alıb. Sənəddə, məsələn, "terrorizmlə effektli mübarizə naminə bütün dünya birliyinin öz səyini birləşdirməsi" zərurəti, və ya "terrorçuların dinc əhalini kütləvi şəkildə qırması, tarixi abidələrin vəhşicəsinə dağıdılması, dini abidələrin təhqir edilməsi"nin mənəvyyat və humanizm normalarına zidd olması kimi fikirlərə rast gəlirik. Amma bu bəyanatda nə Türkiyənin, nə də onun vurduğu "Su-24"ün adı çəkilir.
Suriyaya dair mövqeyə gəlincə, sənəddə yalnız BMT TŞ-nın bu ölkədəki siyasi nizamlamaya dair qəbul etdiyi son qətnaməyə dəstək ifadə olunur.
İclasın sonunda KTMT-ya sədrlik edən ölkənin (unutmayın ki, bu sədrlik artıq formaldır) rəhbəri kimi, S.Sarqsyan mətbuata bildirib ki, KTMT Suriya münaqişəsində Suriyanı dəstəkləyir, "rus qırıcısı ilə bağlı insident isə Suriyada vəziyyətin nizamlanması, terrorizmə qarşı yönəlmiş beynəlxalq səylərin birləşdirilməsi və regionda sülh, əmin-amanlığın bərpasına" mane olan amildir.
Gördüyünüz kimi, Sarqsyanın əvvəlki ifadələri əməlli-başlı redaktə olunub. Amma onun fikirləri, hətta belə "yumşaq" formada belə yekun sənəddə əksini tapmayıb.
Kimlərəsə belə gələ bilər ki, mövzunu artıq bağlamaq olar, çünki qonşularımızın növbəti təxribatı baş tutmayıb.
Amma bizcə, Ermənistan prezidentinin çıxışındakı bəzi məqamlara xüsusi diqqət yetirmək lazımdır.
Birincisi, Ermənistan prezidenti yenidən faktları təhrif edib. Azərbaycanı Ermənistana qarşı silah işlətməkdə suçlayan Sarqsyan, bu atəşin Azərbaycan ərazisindəki Ermənistan ordusunun mövqelərinə, yəni işğalçı qoşunlara açıldığını gizli saxlayır. Düzdür, hamı söhbətin nədən getdiyini yaxşı anlayır, amma istənilən halda, bu yalana qulaq asanlar da olur.
İkincisi, Sarqsyan KTMT üzvlərini açıq mətnlə Ermənistana qarşı yönəlmiş digər beynəlxalq təşkilatlarda təmsil olunduğuna görə ittiham edir. Bu zaman o, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsindəki mövqeyini dəstəkləyən İslam Konfransı Təşkilatı, Türk Şurası və digər təşkilatları nəzərdə tutur.
Öz məruzəsində Sarqsyan bir faktı - NATO-nun rus qırıcısını vurmuş Türkiyəyə verdiyi dəstəyi xüsusilə qabardıb. Halbuki Şimali Atlantika Alyansı təyyarə qalmaqalından sonra, dəfələrlə Türkiyəyə işarə edib ki, Rusiya ilə münaqişəni onun özü həll etməlidir.
Yeri gəlmişkən, Ermənistanın özü artıq 20 ildən çoxdur NATO ilə fərdi əməkdaşlıq proqramının üzvüdür və cəmi bir neçə həftə əvvəl - dekabrın 10-da bildirib ki, gələn il NATO-nun dünyanın müxtəlif ölkələrində reallaşdırdığı sülhyaratma missiyalarında iştirak etməyə hazırdır. Bundan başqa, Brüsseldə NATO-nun mənzil-qərargahında keçirilən görüşlər zamanı Ermənistan xarici işlər nazirinin müavini Aşot Ovakimyan və müdafiə nazirinin müavini Davit Tonoyan Ermənistan SQ-də aparılan islahatlar, hərbi təhsil proqramları və s. haqqında ətraflı hesabat veriblər.
Bax, KTMT-nın erməni müttəfiqi belə "etibarlı" imiş!
Nəhayət, terrorizm məsələsinə gələk. Çıxışının böyük bir hissəsini bu problemə həsr edən Sarqsyanın prezident olduğu ölkədə dünyanın ən böyük terror təşkilatlarından olan "Daşnaksutyun" partiyası fəaliyyət göstərir! Özü də fəaliyyəti bir yana, bu partiya hakim dairələrdə də kifayət qədər güclü təmsil olunur. Yeri gəlmişkən, elə bu dekabr ayında bu partiyanın 125 yaşı tamam olur. Və tarixn ironiyasına baxın ki, dekabrın 21-də Moskvada terrorçuları və onlarla əlbir olanları söyən bu adam, təxminən, elə eyni günlərdə daşnakların yubileyini təbrik edirdi. Onların "qəhrəmanlığının erməni xalqının tarixinə qızıl hərflərlə yazıldığını" bildirirdi...

Провокация Армении на сессии ОДКБ провалилась
Было бы большой ошибкой не воспользоваться удачно складывающимися обстоятельствами, подумало, возможно, руководство Армении и настояло на проведении в Москве внеочередного Совета Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ). Планировалось же это сделать в Ереване во втором полугодии 2016 года.
В Армении решили, что именно сейчас все складывается для нее как нельзя лучше: испорченные отношения между Россией и Турцией, председательство в ОДКБ и намеченное на 21 декабря заседание Высшего евразийского экономического совета (ВЕАЭС). Состав Евразийского совета тот же, что и в ОДКБ, - Россия, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан, Армения, с той лишь разницей, что в военный союз входит еще и Таджикистан.
Никто не мешает Армении воспользоваться своим правом председателя о созыве внеочередного совета, что она и сделала, надеясь в выгодных для себя геополитических условиях заручиться поддержкой своих захватнических действий на территории Азербайджана.
Подготовка шла основательно. Тщательно подбирались аргументы, могущие склонить партнеров по военному блоку к признанию ереванской позиции по решению карабахской проблемы.
Причем создается такое впечатление, что Армения и сама не верит в долгосрочное ухудшение отношений между Россией и Турцией и пытается поторопить события. Уже 9 декабря - сразу после завершения заседания Военного комитета ОДКБ - его председатель, начальник Генштаба Вооруженных сил Армении Юрий Хачатуров, поспешил заявить о том, что его коллеги поддержали позицию России в конфликте с Турцией и так же, как и Россия, считают уничтожение Су-24 турецкими ВВС "ударом в спину". По его словам, все начальники генштабов стран - участниц ОДКБ охарактеризовали эти действия как "подлую" агрессию со стороны Турции.
Но вот незадача - министерства обороны Беларуси, Казахстана и Кыргызстана не замедлили с опровержением, отметив, что они не уполномочивали Хачатурова делать заявления от их имени. Мало того, эти страны заявили, что по-прежнему считают Турцию своим стратегическим партнером.
Судя по всему, заявление армянского генерала встревожило Россию и других участников военного союза. Иначе как объяснить отмену уже практически решенного назначения представителя Армении на должность генерального секретаря ОДКБ. Но обо всем по порядку.
Итак, 21 декабря состоялся внеочередной саммит Совета Организации договора о коллективной безопасности. Как и просила Армения. Однако вопреки устоявшейся традиции встреча прошла за закрытыми дверями. О ходе заседания поступала дозированная и отфильтрованная информация. Впоследствии каждая из сторон опубликовала тексты выступлений, но вот сам ход дискуссии, к сожалению, не известен.
А хотелось бы посмотреть реакцию глав государств на заявление Сержа Саргсяна, что ОДКБ теряет свой престиж. Президент Армении начал свою речь, конечно, с того, что назвал инцидент с российским самолетом "серьезным вызовом, брошенным усилиям, направленным на противодействие терроризму". Из чего он делает вывод, что это действие совершено не против России лично, а против всего человечества, сражающегося против терроризма. И вот в таких условиях, развивает он свою мысль, все страны - члены НАТО поддержали Турцию, причем по одному-единственному принципу: "Один за всех и все за одного!".
"Нам надо этому учиться, - пояснил поклонник фильма про Д'Артаньяна и перешел к теме, ради которой он и настаивал на внеочередном собрании. - Конечно, у каждой страны свои интересы, свои приоритеты, но это не должно противопоставляться нашим общим интересам и взаимным обязательствам. Каждый раз, когда Вооруженные силы Азербайджана применяют стрелковое оружие всех калибров, минометы и артиллерийские установки против Республики Армения, они стреляют по Астане, Душанбе и Бишкеку, по Москве и Минску". Далее Саргсян обвинил своих коллег в том, что они не только не интересуются тем, что "происходит в союзнической Армении", но и голосуют "против интересов союзника в международных организациях", а также принимают "двусторонние декларации с третьими странами, текст которых направлен против союзников по ОДКБ".
Свою задачу президент Армении не считал бы выполненной до конца, если бы не обозначил ось зла, против которого, по его представлению, ОДКБ должна направить все свои политические, дипломатические, а если повезет, и военные ресурсы: "Учитывая складывающуюся в последнее время напряженную атмосферу в регионе, не следует исключать вероятность того, что на этот шаг Азербайджан пошел с подсказки и при поддержке извне".
Представляю себе картину того, что было дальше. Закончив свою пламенную речь, председатель (именно Армения до сентября 2016 года председательствует в ОДКБ) стал готовиться к прениям.
Но они не последовали. Зато участь следующего генерального секретаря организации была решена. Участники саммита отказались от намерения избрать на эту должность представителя Армении, справедливо решив, что этот шаг может быть воспринят как желание обострить отношения с Турцией. Генеральным секретарем ОДКБ еще на один год остался Николай Бордюжа.
В итоговом заявлении ОДКБ "О противодействии международному терроризму" написано много хороших и правильных слов о необходимости "консолидации усилий всего мирового сообщества для эффективной борьбы с терроризмом", несовместимости "с нормами морали, гуманизма и духовности массовых убийств террористами мирных граждан, варварского разрушения памятников истории, осквернения религиозных святынь". Однако не упоминается ни Турция, ни инцидент со сбитым самолетом Су-24. Позиция по Сирии ограничивается словами о поддержке недавней резолюции Совбеза ООН о политическом урегулировании в стране.
По окончании заседания Серж Саргсян как глава страны, председательствующей (надо заметить, что уже формально) в ОДКБ, заявил прессе, что организация поддерживает Россию в сирийском конфликте и "инцидент с российским бомбардировщиком никак не способствует консолидации международных усилий, направленных на противодействие терроризму, урегулированию ситуации в Сирии и восстановлению мира в регионе". Как видим, его предыдущие высказывания были сильно отредактированы. Но даже в таком виде они не попали в итоговый документ.
Казалось бы, на этом можно и поставить точку. Очередная провокация неугомонных соседей не прошла. И все же стоит подробней остановиться на некоторых пассажах из выступления президента Армении.
Во-первых, подтасовка фактов. Когда Саргсян говорит о том, что Азербайджан применяет оружие против Армении, он не уточняет, что обстрелы ведутся по вооруженным силам Армении, находящимся на территории Азербайджана, то есть по оккупационным войскам. Все, безусловно, понимают, о чем идет речь, но, тем не менее, ложь не пресекается.
Во-вторых, члены ОДКБ открытым текстом обвиняются в участии в других международных организациях, направленных против Армении, союзника по этому блоку. Подразумеваются, к примеру, Организация Исламская конференция, Тюркский совет и другие, поддерживающие азербайджанскую позицию в нагорно-карабахском конфликте.
В своем докладе Саргсян отметил также тот факт, что НАТО поддержало Турцию после сбитого самолета. Между тем, однако, Североатлантический блок недвусмысленно дал понять Турции, что она сама должна разрешить этот конфликт с Россией.
Кстати, сама Армения уже более 20 лет является членом программы индивидуального партнерства с НАТО и не далее как 10 декабря подтвердила свою готовность участвовать также в следующем, 2016 году в миротворческих миссиях НАТО в разных странах мира.
Кроме того, во встрече в штаб-квартире НАТО в Брюсселе заместитель министра иностранных дел Армении Ашот Овакимян и первый заместитель министра обороны этой страны Давид Тоноян рассказывали о ходе реформ в вооруженных силах Армении, реализуемых министерством обороны, программах военного образования и т.д. Надежный, однако, у стран ОДКБ союзник, ничего не скажешь.
Ну и, наконец, о терроризме. Этой теме посвящена немалая часть доклада президента страны, где легально функционирует и, мало того, основательно представлена в правящих кругах одна из крупнейших террористических организаций мира - "Дашнакцутюн". Ей, кстати, в этом году, и тоже в декабре, исполнилось 125 лет. И тот же человек, который 21 декабря в Москве клеймил позором террористов и их пособников, примерно в те же самые дни поздравил дашнаков с юбилеем, отметив, что их "подвиг золотыми буквами вписан в страницы истории армянского народа".