DÜNYANI FƏTH EDƏN GÖZƏLLİK
Sona xanım Mehmandarova 1912-ci ildə Parisdə "Dünya gözəli" seçilsə də, xoşbəxtliyə nail ola bilmədi
Sanki nağıllar aləmindən gəlmişdi. Hara gedirdisə, heyran baxışlar onu izləyirdi. Bu ucqar əyalət qızı böyük çar imperiyasının mərkəz şəhərinin - Sankt-Peterburqun kübar məclislərinin yaraşığıydı. Haqqında çox eşidib, görmək arzusunda olanlar ilk dəfə qarşılaşanda istər-istəməz təsdiq edirdilər: nağıllardakı pəriləri xatırladan bu gənc qız, doğrudan da, aldığı titula - "Dünya gözəli" adına layiqdir. O, qənirsiz gözəliydi. Sadəcə, 1912-ci ildə ən qabaqcıl şəhərlərindən birində - Parisdə keçirilən mötəbər gözəllik müsabiqəsində Sona xanım Mehmandarovanın dünyanın ən gözəl qızı olduğu rəsmən təsdiq edilmişdi.
Gözəlliyində elə bil bir sirr, sehr pərdələnmişdi. Onu tanıdıqca bu sirrin, sehrin cavabı tapılırdı. Gözəllik gənc qızın yalnız simasında, canlar alan gözlərində, boy-buxununda, qədd-qamətində deyildi. Daxilindən gələn nəciblik, kübarlıq, məğrurluq onu daha da cazibədar edirdi.
Sankt-Peterburqdakı əsl-nəcabətli, yaraşıqlı, varlı kişilər ona vurulur, evlənmək təklifi edirdilər. Gənc xanımlar qıza həsrətlə, həsədlə baxırdılar. Tanrının gözəl yaratdığı, belə gənc yaşında şöhrətlənən, diqqət mərkəzində olan, ətrafa sevinc, təravət, şuxluq saçan birinin nə qəmi ola bilərdi ki?
Hərdən yol çəkən gözlərinin dərinliyindən boylanan kədəri görən olsaydı, belə düşünməzdi. Sona xanım Mehmandarova sevildiyi, əzizləndiyi, qədəminə çiçəklər səpilən bu aləmdə qərib idi. O, bu nağıla başqa bir nağıldan gəlib düşmüşdü. Orada - uzaq Lənkəranda qalmışdı şirin nağılabənzər, qayğısız çağları.
Nüfuzlu nəslin nümayəndəsi
Onun nağılı biri vardı, biri yoxdu ilə başlamamışdı. Bəxtəvər uşaqlıq illəri yaşayırdı. Məşhur Mehmandarovlar nəslinin bu xanım-xatın, nazlı qızının bütün arzuları dərhal yerinə yetirilirdi. Nağı bəy Mehmandarovun gözəllər gözəli qızı - Sona xanım Mehmandarova tam bir əsilzadə kimi böyüdü. Uşaqlıqdan mükəmməl tərbiyə, təhsil almasına xüsusi diqqət göstərildi. Gimnaziyada oxudu. Oranı bitirdikdən sonra da ali təhsil almaq xəyalı ilə yaşayırdı. Həm ata, həm də ana qohumları arasında o dövrün ən yüksək məktəblərində oxuyanlar, ad-san qazananlar, vəzifə sahibi olanlar çox idi. Sona xanımın babası Mirzə Sadıq bəy Mehmandarov Şuşada mədrəsədə və müctəhid Əbdürrəhman ağa Molla İsmayıl oğlunun şəxsi məktəbində oxuduqdan sonra Peterburq Universitetinin hüquq fakültəsində təhsil almışdı. Fransız, alman, ingilis dillərini bilirdi. Hacı Mir Abbas bəy Talışinski ilə də elə Peterburqda tanış oldu. Tərcüməçi, Lənkəran qəza rəisinin sahə iclasçısı, Muğanda pristav, Lənkəran polis komissarı vəzifələrində çalışdı. 1849-cu ildə əla xidmətinə görə tunc medalla təltif edildi. Həm də xeyirxahlığı, səxavəti ilə hörmət qazanan Mirzə Sadıq bəy 1840-cı ilin yayında Şuşadan gələndə Qaradonlu gömrükxanasında tanış olduğu şamaxılı şair Mirzə İsmayıl Qasiri Lənkərana dəvət edib. Mülkünün bir neçə otağını ona verib, "Üsuli-cədid" məktəbi açması üçün əlli nəfər uşaq toplamağa da köməklik göstərib.
1911-ci ildə doxsan doqquz yaşında dünyadan köçən Sadıq bəyin Tutu xanımdan on övladı olub. Onların hamısı Mehmandarov soyadına layiq böyüyüb tərbiyə, təhsil alıblar. Oğlanlarından Ələkbər bəy iyirmi bir saylı Qafqaz hərbi taborunda xidmət edib. Səməd bəy isə Bakıda gimnaziya təhsili aldıqdan sonra Peterburq II Konstantinovka Artilleriya Məktəbində oxuyub. Tam artilleriya generalı adına layiq görülən ilk azərbaycanlı olub. Cəsurluğu, qəhrəmanlığıyla əfsanəyə çevrilib. Nağı bəy də yaxşı təhsil alıb. Lənkəran şəhərinin qradonaçalniki - şəhər rəisi vəzifəsinədək yüksəlib. O, Mir Əbülfət xan Talışxanovun qızı Bikə xanımla evlənib.
Gözəllik böyük qüvvədir
Onların qızı Sona xanım uşaqlıqdan oxumağa həvəsi, ağlı, nəcibliyi ilə seçilirdi. Yeniyetmə çağlarından qapılarını elçilər döyməyə başladı. Çoxları bu gözələ aşiq idi. Sona xanım da, valideynləri də bütün elçilərə "yox" deyirdilər. Ancaq rədd cavabı alanlar ümidlərini kəsmirdilər. Sona xanımla ata-anasının inadını qıracaqları günün gümanı ilə dönə-dönə elçi gəlməkdən yorulmurdular. Aldıqları rədd cavabından qəzəblənənlər, intiqam arzusu ilə yaşayanlar da var idi. Onlardan biri - Əhməd bəy Zeynalov fikrindən daşınmayan atadan intiqam aldı. Gecə yarısı dostu Xəlil bəylə birlikdə Nağı bəyi öz evindən oğurladı. Onu ölümcül yaralayıb dənizə atdılar.
Cinayət cəzasız qalmadı. Nağı bəy Mehmandarovun qatilləri tapıldı. Cinayətkarlar Sibirə sürgün olundular. Amma Nağı bəyin qətli həyat yoldaşının, qızının qəlbinə sağalmaz yara vurmuşdu. Yaslı Bikə xanım həm də qızının taleyindən narahat idi. Günahkarlar əməllərinə görə cavab versələr də, ana Sona xanımın Lənkəranda qalmasına ürək eləmirdi. O, dərdin belə gözəlliyini soldura, gizlədə bilmədiyi yeniyetmə qızını Bakıda yaşayan qohumlarıgilə yola saldı.
Sona xanım gündən-günə dəyişən, inkişaf edən, həm siyasi-iqtisadi, həm də mədəni həyatında maraqlı hadisələr baş verən bir şəhərlə qarşılaşdı. Buradakı qohumları, təzəcə tanış olduğu rəfiqələri sanki həyatdan qopmuş qızı ovudur, təsəlli verirdilər. Onların qayğısıyla yavaş-yavaş yeni mühitə, Lənkərana bənzəməyən Bakının qaynar həyatına alışmağa başlayırdı.
Amma burda da rahat yaşamaq arzusu gözündə qaldı. Çox keçmədi ki, gözəlliyi yenə dillərə düşdü. Bakının kübar cavanları arasında onunla görüşmək, evlənmək istəyənlərin sayı getdikcə çoxalırdı. Sona xanımın ürəyinə yol tapan, onu evlənməyə razı sala bilən isə hələ də yox idi.
Bir gün şöhrətli olacağını heç düşünmürdü. Heç 1912-ci ildə "Obşestvennoye sobraniye" adlanan, ictimai tədbirlərin keçirildiyi binada (indiki Azərbaycan Dövlət Filarmoniyası) təşkil olunan gözəllik müsabiqəsinə qatılacağını da ağlına gətirmirdi. Müsabiqədə rəfiqələrinin təkidilə iştirak etdi. Heyrətamiz gözəlliyi onu yenə fərqləndirdi. Münsiflər heyəti bir-birindən gözəl qızların arasından Sona xanım Mehmandarovanı seçdi. Bu qalibiyyətin onun həyatını dəyişəcəyini xəyalına belə gətirmirdi. Sona xanımın gözlədiyinin əksinə olaraq, nə bu müsabiqə, nə də bu uğur sonuncu olmadı.
Uğura aparan yol
XX əsrin əvvəllərində gözəllik yarışmaları kübar aləmində dəbdəydi. O zaman bu cür müsabiqə Zaqafqaziyanın mərkəzində - Tiflisdə də keçirilirdi. Bakı yarışmasının qalibi həmin müsabiqənin birbaşa iştirakçısı olurdu. Sona xanım Mehmandarovanı Tiflisə qohumları, rəfiqələri yola saldı. Elə bilirdi ki, bir neçə gün sonra geri dönəcək, ilk dəfə gördüyü qədim Tiflis şəhəri barədə doğmalarına danışacaq. Dönüşü olmayan bir yola çıxdığının fərqində deyildi. Hər şey ona yuxu kimi gəlirdi, gözəl Tiflis şəhəri, müsabiqə günü yaşadığı həyəcan və qalibiyyət duyğusu...
Burdan yolu Sankt-Peterburqa olmalıydı. Orda keçirilən "Miss Rusiya" müsabiqəsində də iştirak etməliydi. Və yenə birinci oldu. Başına qoyulan qiymətli tac gözəlliyinə bir əsrarəngizlik qatmışdı. Artıq görə bilirdi: ətrafdakılar ona valeh olmuşdular. Dərk etməyə başladığı gözəlliyi ona güvən gətirirdi. Elə 1912-ci ildə Parisdə keçirilən "Dünya gözəli" final müsabiqəsinə də bu hisslərlə yollandı. Dünyanın mərkəz şəhərlərindən birində - Parisdə güclü rəqibləri də Sona xanım Mehmandarovaya uduzdular. O, "Dünya gözəli" titulunu qazandı. O vaxtın məşhur qəzetlərinin ilk səhifələrində gözəllik müsabiqəsinin baş mükafatçısının - Sona xanım Mehmadarovanın zümrüd taclı şəklini və haqqında yazı dərc etdilər.
Şöhrətinin adı böyük idi. Əyalət qızı "Dünya gözəli"ydi. Vaxt keçdikcə, bu adın, şöhrətin gətirdiyi sıxıntıları da hiss etməyə başladı. Paris qələbəsi keçib gəldiyi bütün yolları bağlamışdı. Artıq Sona xanım Mehmandarova nə Lənkərana, nə də Bakıya dönə bilərdi. Böyük imperiyanın fəxri olan "Dünya gözəli" Sankt-Peterburqda - çarizmin paytaxtında yaşamalıydı. Şöhrəti ona çoxlu sərvət gətirdi, bütün kübar aləmdə, hətta çar ailəsində belə nüfuz qazandırdı. Sankt-Peterburqun mərkəzində təmtəraqlı mülk aldı, şəhərin kübar mühitində tituluna layiq yer tutdu.
Nəslin süqutu
Yeni şəhərdə yeni-yeni aşiqləri meydana çıxdı. Getdiyi bütün məclislərdə nəzərləri üzərində hiss edirdi. Ona vurulur, ümidsiz sevgiyə düşürdülər. Çünki hər kəsə məlum idi ki, mövcud qaydalara görə, gözəllik müsabiqələrinin qalibləri bir il ərə gedə bilməzlər. Gənc, yaraşıqlı, əsil-nəcabətli, varlı heyranlarının təkliflərinə Sona xanım rədd cavabı vermək məcburiyyətindəydi.
Birinci Dünya müharibəsinin başlanması çox şeyi dəyişdi. Sona xanım Mehmandarova da, nəhayət, pərəstişkarlarından birinə müsbət cavab verdi. Əslən dağıstanlı olan Uruzovla evləndi. Onun bu qərarı qohumları tərəfindən etirazla qarşılandı. Ancaq Sona xanım heç kimi dinləmədi.
Varlı Uruzovla ailə həyatı da ona uğur gətirmədi. Uşaqları olmadı. 1917-ci ildə baş verən hakimiyyət çevrilişindən sonra isə həyatları tamamilə dəyişdi. Var-dövlətləri əllərindən alındı. Qohumlarının etirazına baxmadan ailə quran Sona xanım Azərbaycan Demokratik Respublikası qurulanda, əmisi Səməd bəy hərbi nazir olanda da vətəninə qayıtmamışdı. İndi isə hər şey dağılmışdı. Bolşevik hakimiyyəti Sona xanımın vətəninə də əl uzatmışdı. Azərbaycanda milli hökumət süquta yetirilmiş, bəylərə, xanlara qarşı mübarizə başlamışdı. Sona xanımın həm ata qohumlarının - Mehmandarovların, həm də ana qohumlarının - Talışinskilərin qara günləri başlamışdı.
Bolşevik hökuməti Sona xanımın əmisini - Çar ordusunun generalı, Azərbaycan Demokratik Respublikasının hərbi naziri olmuş Səməd bəyi həbs etdi. O, bir müddət Bakıda və Moskvada Butırsk zindanında saxlanıldı. General Əliağa Şıxlinski ilə birlikdə Stalinin məktubuna əsasən həbsdən azad edildi, bir il sonra da Nəriman Nərimanovun səyi nəticəsində Bakıya qaytarıldılar. 1923-cü ildə başqalarına da dərs vermək üçün bir vaxtlar milli hökumətin hərbi naziri işlədiyi (hazırda Azneft kimi tanınan) binanın ətrafını süpürməyə məcbur etdiyi Səməd bəy Mehmandarovun hərbi biliyindən Sovet hökuməti də imtina edə bilmədi. O, Azərbaycan Hərbiyyə məktəbində topçuluqdan dərs dedi. 1928-ci ildə səhhətinə görə istefaya çıxdı. 1931-ci ildə vəfat etdi. Çəmbərəkənd qəbiristanlığında dəfn olundu. Səməd bəydən sonra həyat yoldaşı oğlunu da götürüb Sankt-Peterburqa köçdü. Onları 1937-ci ildə Saratova, 1941-ci ildə isə Sibirə sürgün etdilər.
1930-cu illərin axırlarında Sergey Mironovıç Kirova heykəl qoyulması üçün Çəmbərəkənd qəbiristanlığı söküləndə dağıdılan qəbirlərdən biri də Səməd bəy Mehmandarovun idi. Qohumlarından kimsə qəbrinin köçürülməsində iştirak edə bilmədi...
Həm ata, həm də ana qohumlarının başına gətirilən müsibətləri eşidən Sona xanım uzaqdan da olsa, onların halına yanırdı. Təhlükə bütün əsilzadələr kimi onun üçün də var idi. Sona xanım Mehmandarova öz sənədlərini, fotoşəkillərini həmin illərdə yandırmalı oldu.
Unudulan gözəllik
O, 1920-ci illərdən Moskvada yaşadı. Yaxın münasibətdə olduğu, 1929-cu ilədək RSFSR-in maarif naziri işləmiş Anatoli Lunaçarskinin himayəsi yaşayış yerini dəyişməsinin əsas səbəbiydi.
Bakıya uzun illər sonra - 1966-cı ildə döndü. Bu şəhər 1912-ci ildə onu çox gənc, sağlam, dünya gözəli kimi yola salmışdı. Yarım əsrdən sonra isə dünyanı mat qoyan gözəlliyindən əsər-əlamət qalmamış, xəstə, yorğun, yaşlı bir qadın kimi qarşıladı. Həyat çox acılar çəkdirmişdi Sona xanım Mehmandarovaya. Ən böyük ağrıları isə Sovet hakimiyyəti illərində soykökünə görə yaşamışdı. Dünya bol-bol verdiyi gözəlliyi Sona xanımdan geri almışdı, yalnız səsindəki təravətə toxuna bilməmişdi. Bir də əvvəlki kimi məğrur, kübarıydı. Bir gün vəziyyəti yenə ağırlaşanda qohumları "Təcili yardım" çağırdılar. Ağrıların əldən saldığı Sona xanım belə halda da güzgü və kosmetika istədi. Həkimlərin qarşısına səliqəsiz çıxmadı.
Sona xanım Mehmandarova vətənində çox yaşamadı. Bir neçə il sonra vəfat etdi. Bakı qəbiristanlıqlarının birində dəfn olundu. Bu gün qohumları belə onun məzarının yerini xatırlamırlar. XX əsrdə gözəlliyi ilə dünyanı heyran edən Sona xanım Mehmandarova hazırda hansı bir qəbiristanlıqdasa naməlum məzarda adsız-sansız uyuyur.

BEAUTY THAT WON OVER THE WORLD
Sona xanim Mehmandarova became "Miss World" in Paris in 1912, but she was unable to enjoy happiness and be master of her own fate in spite of that
She was a fairy-tale beauty, constantly followed by admiring glances. This girl from a remote province adorned the secular receptions in St. Petersburg, the capital of the tsarist empire. Those who had heard about her, but never seen her, asserted that, after the first meeting, this young girl reminded one of a fairy-tale fairy, but in actual fact she quite rightly bore the "Miss World" title. Sona xanim [expression of respect for a woman in Azerbaijan] Mehmandarova officially received that title at the 1912 beauty contest in Paris, which was one of the most modern cities in the world at that time. In her beauty there was veiled mystery, charm, the secret of which was revealed when you got to know her better. The girl's beauty was not just a matter of her bewitching look and slender figure.
Her inner nobleness, gracefulness and pride made her especially attractive. Handsome, wealthy men from high society fell in love with her and offered their hands and hearts. Young girls and women envied her, watching her all the time with envious glances. It would have appeared that there was no reason for a splendid creation of the Almighty like her, who had won fame at such a young age, was bathed in the rays of glory and was the embodiment of beauty and joie de vivre, to be sad and grieve… But deep down in her look there was a hint of that sadness that she was hiding from everyone… This world which was in love with her, showering her with flowers and affection was alien to Sona Mehmandarova. She was all alone in it, like a female protagonist who has accidentally found herself in the wrong fairy-tale. The fairy story and the care-free moments of her life remained in far-away Lankaran...
From a worthy family
She had a happy childhood. Every wish of this affectionate little girl surrounded by the care of the famous Mehmandarov family, was immediately fulfilled. Sona khanum, the beauty, who was the daughter of Naqi bay Mehmandarov, grew up a real aristocrat. Right from childhood her parents paid her particular attention. She received a splendid education and upbringing. While she was still at the grammar school, she dreamt of receiving higher education when she left school. Among her relatives, both on her father's side and her mother's, there were many graduates of universities that were famous at that time, who were renowned and occupied important, high posts.
After studying at the madrassah [religious school] and the private Abdurrahim Aga Molla Ismayil oglu vocational school in Susa [Shusha, Karabakh, Azerbaijan], Sona's uncle, Mirza Sadig bay Mehmandarov, continued his studies at the law faculty of St. Petersburg University. He spoke French, German and English. It was there that he became acquainted with Haci Mir Abbas bay Talisinski. He worked as a translator, as a police chief under the head of Lankaran district, under the police officer in Mugan and as the police commissar of Lankaran. In 1849, he was awarded a bronze medal for his irreproachable service.
He was famous for his respectability and being patron of the arts. hen he returned from Shusha in 1840, at the customs house in Qara Donlu, Mirza Sadyg bey became acquainted with a poet from Samaxi, Mirza Ismayil Qasiri, whom he invited to Lankaran. He allocated rooms for him on his estate and helped to find 50 children so he opened the "Usili Cadid" (new style school - Author),
Sadyg bey left for another world in 1911. He had 11 children from his marriage to Tutu. They all received the extremely decent upbringing and education which was typical of the Mehmandarov family. His son served in the 21st Caucasus Regiment. Another son, Samed bey, who finished the grammar school in Baku, enrolled at the Second Konstantinov Artillery College in St. Petersburg. He became the first Azerbaijani to be awarded the rank of full artillery general. His heroism and bravery were legendary. Sona's father, Naqi bey, who eventually rose to the position of town governor in Lankaran, married Bika , the daughter of Mir Abulfat khan Talisxanov.
Beauty is a terrifying force
From childhood Sona had stood out for her intellectual ability, her nobleness and striving for education. She got offers of marriage from her early years. Many people were in love with that beauty. Although Sona and her parents turned them all down, the suitors kept on bothering them. Some people went crazy when they were refused. Proposals of marriage were made over and over again, in the hope of receiving a positive answer. One of the suitors, Ahmad bay Zeynalov decided to take revenge on Sona khanum's father, and he and a friend kidnapped Naqi bay from his own home one night. Having fatally wounded him they threw his body into the sea. This monstrous crime did not go unpunished. Naqi bay Mehmandarov's murderers were caught and banished to Siberia.
Naqi bey's death left an open wound in the hearts of his wife and daughter which could not be healed. Already an elderly woman, Bika, who was worried about Sona's fate, did not want to leave her daughter in Lankaran and sent the young woman, whose beauty had not faded in spite of the sorrow she had experienced, to relatives in Baku. Sona found herself in a city which changed with every passing day. The political, economic and cultural life there was packed with interesting events. The relatives living there and her new friends made every effort to distract the girl from the enormous sorrow she had experienced, awakening in her a thirst for life. Thanks to their care, she gradually began to adapt to the new environment, to the busy life style which made Baku completely different from Lankaran. But her dreams of a quiet life were not destined to come true. The fame of her beauty was rapidly spreading, and soon she was once again the focus of attention. The number of young men from distinguished Baku families who longed to meet her and marry her kept on growing. But none of them was to her liking.
She had never ever thought that she might one day be famous. It never occurred to her that at some point she would take part in a beauty contest. But in 1912 her friends persuaded her to participate in the competition which had been organised at the "Public Assembly" building (currently the Azerbaijan State Philharmonic Society - Author). Her incomparable beauty made her stand out there among all the other beautiful participants and determined the jury's decision. At that moment, Sona could not even have imagined how this event would change the whole of her life. In spite of her expectations, neither this competition nor this victory would be the last in her life.
The path to success
At the beginning of the 20th century beauty contests were the height of fashion in high society. A beauty competition of this type was held in Tiflis [now Tbilisi], which was the centre of Transcaucasia at that time. The winner of the Baku contest was awarded a trip to the Tbilisi competition. Her relatives and friends accompanied her to Tiflis. Sona khanum had no intention of staying there for long. She thought she would take a look at this ancient city and, when she returned, she would tell her near ones about her impressions of it. She did not even guess that she was setting out on a path along which there was no turning back. Everything happened as if in dream: she found Tiflis to be splendid, she was engulfed by anxiety during the contest and then she experienced the joy of winning which she had not realised before…
Now her path lay in the direction of St. Petersburg. She was to take part in the "Miss Russia" contest there. Once again she was the most beautiful contestant. Placing the valuable crown on the head of Sona only emphasized her mysterious beauty. Now she saw that those around her were charmed by her. Her own beauty, which she started to be aware of, brought her confidence in herself. It was precisely with these feelings that Sona set out for the finals of the Miss World competition in Paris in 1912. There, in one of the most prestigious cities in the world, she had no rival, winning that honorary title. All the major newspapers in the world at that time published the photograph of the contest's winner on their front pages, showing Sona Mehmandarova in an emerald crown, accompanied by an article about her.
She enjoyed fame all over the world. The girl from the provinces became Miss World. With time she began to be aware of the burden that fame brings with it. The success in Paris meant that all the ways back had been cut off. Now Sona Mehman-darova did not have the right to return to either Lankaran or Baku. Pride in the great empire meant having to live in the capital, St. Petersburg. Now she not only had influence in high society, but even at court. She acquired a luxurious mansion right in the centre of St. Petersburg and occupied a place in society that was worthy of her name and she became involved in secular life.
The fall of the clan
She had numerous admirers. She was the centre of attention in any society. People fell in love with her, even without any hope of their love being returned. For everyone knew that, according to the existing rules, the winners of beauty contests could not marry for a year. Sona was forced to turn down her handsome, wealthy, young admirers from distinguished families.
Many things changed after the First World War started. Finally, Sona Mehmandarova felt inclined to accept the offer of one of her admirers. She married Uruzov who hailed from Dagestan. Although her relatives were against the marriage, Sona did not listen to anyone. Her husband was a wealthy man, but their family life was not a happy since fate did not bless them with a child. Everything changed yet again after the 1917 October Revolution. The new authorities confiscated everything from them and destroyed their entire way of life. Since she had not heeded her relatives protests in their time, Sona did not return to her homeland, even when Azerbaijan became a democratic republic and her own uncle, Samad Mehmandarov, was appointed the defence minister.
The Bolsheviks soon made their way to her motherland as well. The national government of Azerbaijan was overthrown, and a struggle began against the former bays and khans. Hard times began for the Mehman-darovs, for Sona's relatives on her father's side and for the Talisinskies, her relatives on her mother's side. The Bolshevik government arrested Sona's uncle, Samad bay Mehman-darov, who had been a famous general in the tsarist army and the minister of defence in the Democratic Republic of Azerbaijan. He was incarcerated in Baku for some time and then in Butyrka prison in Moscow. He was released together with General Aliaga Shikhlinsky on the basis of a letter from Stalin, and they returned to Baku a year later thanks to the efforts of [the head of the Soviet Azerbaijan government] Nariman Narimanov.
The Soviet authority could not deny that they knew that General Mehmandarov had been forced to sweep the area around the building which had housed the ministry he had once headed under the Azerbaijani government (now the building known as Azneft - Author). From 1923 he started to lecture on artillery science at the Azerbaijan Military Academy. He retired due to his health in 1928. He passed away in 1931 and was buried in the Cambarakand cemetery. After the death of Samad bay, his wife moved to St. Petersburg, taking their son with her. In 1937 they were banished to [the Russian Volga city of] Saratov and in 1941 to Siberia.
When they began to clear away the Cambarakand cemetery at the end of the 1930s in order to erect a monument to [Bolshevik leader Sergey] Kirov, one of the destroyed graves turned out to be that of Samad bay Mehmandarov. None of the relatives was able to move the grave to another cemetery…
When she heard about the misfortunes that had befallen her relatives, Sona was truly upset about it. She herself, like all members of the aristocracy, was living under the threat of being subjected to repressions. In those years, Sona Mehmandarova had to burn all her documents and photographs; many people hastened to do that, destroying evidence of their birth with well-known surnames like Mehmandarov and many others.
Beauty consigned to oblivion
From the 1920s she began to live in Moscow. The main reason for her change of residence was the guardianship offered by Anatoliy Lu-nacharskiy. Formerly, until 1929, he was People's Commissar of Education of the Russian Soviet Federal Socia-list Republic. The friendship with him evidently helped her to survive the post-revolutionary repressions which close representatives of many distinguished families were unable to bear. Sona Mehmandarova only returned to Baku many years later, in 1966. In 1912 the city had given her a send-off, when she had still been very young and was not aware that she was unparalleled in her beauty. Half a century later there was not a trace of that former beauty left which had amazed the world. When she returned here she was already a tired, sick old woman. Many misfortunes had befallen Sona Mehmandarova. The most bitter of them was what she had to endure because of her social background.
Life took away the beauty that the Almighty had bestowed upon Sona in abundance. The only thing that had not changed was the former melodious sound of her voice, as well as her proud, bearing and aristocratic nature. But, when she was not feeling well yet again, the relatives would call the ambulance. Even in that state, Sona would ask them to bring her a mirror and some make-up. She would not face the doctors unless she was properly made up.
Sona Mehmandarova did not live long in her homeland, dying after just a few years. She was buried at one of the cemeteries in Baku. But even her relatives cannot indicate exactly where she was buried. So, Sona Mehmandarova, whose beauty was admired by the whole world in the 20th century, but has now been consigned to oblivion, lies in an unidentified grave today.