DEVALVASİYANIN TƏRS ÜZÜ
Manatın ucuzlaşması, qiymətlərin kəskin artmasının qarşısı alınması şərtilə, özəl sektor üçün yeni imkanlar yaradır
12.01.2016
2015-ci ildə manatın ikiqat devalvasiyası, təbii ki, əhalinin gəlirlərinə və istehlak qiymətlərinə mənfi təsir göstərib. Bununla bərabər, qiymətlərin süni artırılmasının qarşısını almağa cəhd göstərməklə, hökumət əsas diqqətini məhz qiymətlərin üzərinə cəmləşdirib. Və buna çox hallarda müvəffəq olur.
Məhz manatın faktiki məzənnəsi ilə inflyasiyanın məqbul çərçivələrdə saxlanılması simbiozu qeyri-neft sektorunun inkişafı üçün yeni perspektivlər yarada bilər. Və bu halda indiki itkilər və çətinliklər gələcək rifah nöqteyi-nəzərdən kifayət qədər haqlı ola bilər.
İlk növbədə, söhbət turizm sektorunun inkişafından gedir. Devalvasiya faktiki olaraq Bakını dünyanın ən bahalı şəhərlər sırasından çıxarmalıdır.
Xarici turistlərin respublikaya cəlb edilməsinin vacib imkanlarından biri daşınmaz əmlakın icarəyə götürülməsidir. Cari ildə manatın kəskin devalvasiyası Bakıda daşınmaz əmlakın qiymətini 80-85% azaldaraq, bir kvadratmetr üçün 800-900$ səviyyəsinə çatdıra bilər.
Dollar ekvivalentində icarəhaqqı, təxminən, 50% düşə bilər.
Qeyd etmək lazımdır ki, daşınmaz əmlakın manatda qiyməti və icarəhaqqı dəyişilməz qalır, lakin turistlər üçün məhz bu valyuta ekvivalenti vacibdir. Əlbəttə, daşınmaz əmlakın sahibləri devalvasiyanı nəzərə alaraq qiyməti valyutada müəyyən edə bilərlər, lakin əhalinin alıcılıq qabiliyyətinin düşməsi qiymətlərin aşağı salınmasının vacibliyini göstərir.
Daşınmaz əmlak bazarından fərqli olaraq, istehlak bazarında qiymətlərin dəyişməsi ilə bağlı vəziyyət nəzərəçarpacaq dərəcədə fərqlənir. Fərq hətta qeyri-ərzaq məhsulları ilə müqayisədə ərzaq bazarında da qiymətlərin artmasında hiss olunur.
Bu gün ölkənin ərzaq bazarında dollarla olan qiymətlər praktiki olaraq qonşu ölkələrdə ərzaq məhsullarına olan qiymətlərlə eyni olub. Hökumət 50% səviyyəsində milli valyutanın devalvasiya dalğasında qiymətlərin artmasından yan keçə bilib, hərçənd 30%-lik artımın da əhali üçün ağrısız keçdiyini demək çətindir.
Hazırda dollar ekvivalentdə gəlir normalarını qorumağa çalışan işgüzar dairələr tərəfindən qiymətlərin süni artımının qarşısını almaq vacibdir. Sahibkarların bu sinfindən olan nümayəndələrlə mübarizəni İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinin Antiinhisar Siyasəti və İstehlakçıların Hüquqlarının Müdafiəsi Dövlət Xidməti və Baş Prokurorluğun Korrupsiya ilə Mübarizə üzrə Baş İdarəsinin əməkdaşları aparmalıdır. Hazırlanmış tədbirlər planında müvafiq qurumların nümayəndələri birgə tədbirlər zamanı təsərrüfat subyektləri tərəfindən qiymətlərin süni artırılması və malların çatışmazlıq faktlarını aşkar etməli, habelə qanunu pozanları inzibati, mülki və cinayət məsuliyyətinə cəlb etməlidirlər.
Bu, əhalinin ümumi kütləsi ilə müqayisədə milli valyuta devalvasiyası fonunda gəlirlərinin azalması ilə razılaşmayan sahibkarların əleyhinə mühüm bir arqumentdir. Lakin qeyd olunan tədbirlər idxal olunan mallara qiymətlərinə mühüm dərəcədə təsir edən gömrük tənzimləmə və inhisarların ləğv edilməsi sahəsində islahatlar olmadan istehlak bazarında uzunmüddətli təsirə malik olmayacaq. Burada əsas addım sahibkarlara idxal olunan malları "Elektron hökumət" portalından istifadə edərək bilavasitə bəyan etmək imkanıdır.
Bununla da, malın gömrük rəsmiləşdirməsi zamanı insan amili kifayət qədər azalacaq, inhisar sövdələşmə imkanının aradan qaldırılması rəqabətliyinin inkişafına və qiymətlərin azalmasına imkan yaradacaq. İlk növbədə, bu, qeyri-ərzaq məhsulları qrupuna aiddir. Yerli istehsalat olmadığından, təəssüf ki, məhsulların məhz bu qrupu qiymətlərin kəskin artmasına meyillidir.
Ticarət obyektlərinin sahibləri qiymətlərin artması ilə manatın devalvasiyası arasında birbaşa əlaqənin olduğunu qeyd edirlər - qeyd olunan məhsullar valyuta ilə alınır və ona görə də onlar devalvasiyaya uyğun olaraq qiyməti qaldırmalıdırlar. Yəni bu gün ən böyük artım məhz qeyri-ərzaq malları seqmentində müşahidə olunur.
Daha bir nikbin məqam "Azərbaycan Hava Yolları"nın elan etdiyi aviabiletlərə qiymətlərin ucuzlaşmasıdır. Xüsusi ilə Moskva, Dubay, İstanbul və Antalyaya olan ucuzqiymətli istiqamətlərə biletlərin dəyəri 89 avro təşkil edəcək (10 avro səviyyəsində azalma).
Milli valyutanın avro ilə müqayisədə məzənnəsinin dəyişməsi ilə əlaqədar Azal-da da bir çox istiqamətlər üzrə (Rusiya, Ukrayna, Türkiyə, İran, Qazaxıstan və s.) qiymətlərə yenidən baxılır.
Bütün bu tədbirlər real olaraq turizm sektorunu canlandıra bilər, çünki ölkədə turist obyektlərinə və qidalanma sahəsində korrektləşdirilmiş qiymətlərlə ideal şərtlər yaradılır. Turizm biznesinin inkişafı iqtisadiyyatının qeyri-neft sektorunda vəziyyəti nəzərəçarpacaq dərəcədə canlandıra və yeni iş yerlərinn açılmasına şərait yarada bilər.
Devalvasiya şəraitində milli iqtisadiyyatın effektivliyinin artmasına ölkə ərazisində yük daşımaları da təsir edir. Azərbaycan rəhbərliyi nəqliyyat sektorunda struktur islahatlar apardı, qısa müddət ərzində yük daşımalarının tarifləri aşağı salındı, gömrük prosedurları sadələşdirildi. Bu arada, Avropa-Qafqaz-Asiya (TRASECA) beynəlxalq nəqliyyat dəhlizi yaxın zamanlarda Ukrayna da qoşula bilər.
TRASECA dəhlizi vasitəsi ilə yük axınının artım templərini qoruyub saxlanılsa, Azərbaycan nəqliyyatçılarının gəlirləri indiki 300-350 mln. $-dan ildə 2 mlrd. $-a qədər arta bilər.
Müəyyən dərəcədə buna geosiyasi vəziyyət də təsir edir, xüsusi ilə RF ilə Türkiyə arasında əlaqələrin pisləşməsi və Ukrayna yüklərinin Rusiya ərazisi ilə tranzit daşımalarının blokadası. Nəticədə, Türkiyə və Ukrayna yükgöndərənləri Mərkəzi Asiya və Çinə yük daşımalarda fəal şəkildə Azərbaycan marşrutundan istifadə edirlər.
Lakin TRASECA dəhlizi təkcə Azərbaycandan keçmir və ilk növbədə, Türkiyədən olan yüklər cənubdan - İran və sonradan Türkmənistan, Qazaxıstan və Çin vasitəsi ilə keçə bilərlər.
Və yük göndərənlərin cənub istiqamətə getməmələri üçün Azərbaycan da gürcü tərəfdaşları ilə maksimal dərəcədə sərfəli şərait yaratmalıdır. Hazırda Azərbaycan hökumətinin neftin qiymətinin aşağı düşməsi davam edən trenddə daha səmərəli çalışa bildiyini təsdiqləmək üçün ən münasib zamandır.
Əsas da odur ki, böhranın bütün mənfi dərsləri nəzərə alınsın, yəni neft qiymətinin artmasının növbəti dövründə (gec-tezi, lakin qiymətlər artacaq) neft-qaz sektorundan olan gəlirlər büdcədə kiçik paya sahib olsunlar.

THE OTHER SIDE OF DEVALUATION
The drop in the value of the manat is creating fresh opportunities for the private sector in that it is preventing a drastic rise in prices
A two-fold devaluation of the manat in 2015 has undoubtedly made a ne-gative impact on household incomes and consumer prices.
However, the government lays special emphasis on the issue of prices in an effort to prevent their artificial growth. And this effort seems to be largely rewarded.
It is a symbiosis of the actual ex-change rate of the manat and the retention of inflation within acceptable limits that can create new prospects for the development of the non-oil sector. In this case, the current losses and difficulties will be fully justified in terms of the future well-being.
First of all, we are talking about the development of the tourism sector. Devaluation should do away with Baku's status as one of the most expensive cities in the world.
An important tool for attracting foreign tourists to Azerbaijan is renting out real properties. The sharp devaluation of the manat during the year may reduce the price of real estate in Baku by some 80-85 per cent, down to 800-900 dollars per square meter. Rents in dollar terms could be reduced by almost 50 per cent. It is noteworthy that property prices and rents in manats will remain unchanged, but tourists are primarily interested in currency equivalents. Of course, property owners can set prices in foreign currency with due account for the devaluation, but the declining purchasing power of the population speaks of the need to reduce prices.
Meanwhile, the situation with the change in prices on the consumer market, as against the real estate market, differs noticeably. The difference can even be observed in price rises in the food market as compared with non-food items.
Today, dollar prices on Azerbai-jan's food market are almost equal to food prices in neighbouring countries. Authorities have managed to avoid the rise in food market prices in the wake of the national currency devaluation by 50 per cent, although even a 30 per cent rise is hardly painless for the population.
Now it is important to prevent an artificial increase in prices on the part of businessmen who are seeking to maintain their profit margins in dollar terms.
Struggle with representatives of this class of entrepreneurs is to be carried out by the staff of the State Service for Antimonopoly Policy and Consumer Rights Protection under the Ministry of Economy and Industry and the Main Directorate for Combating Corruption under the General Prose-cutor's Office. Based on their action plan, representatives of these agencies should, in the course of joint activities, identify instances of artificially high prices and shortages of goods provoked by economic agents and hold the offenders administratively, materially and criminally liable.
This is a very powerful argument against the entrepreneurs who, unlike the general population, are not ready to sustain the loss of their income in the light of the national currency devaluation. But these measures will not have a long-term effect in the consumer market without reforms in the sphere of customs regulation and elimination of monopolies appreciably affecting the prices of imported goods.
An important step here is the opportunity for entrepreneurs to declare imported goods using the Electronic Government portal. This will greatly reduce the human factor in the process of customs clearance of goods and eliminate opportunities for monopolistic collusion, which is going to promote competition and lower prices. It concerns, first of all, a group of non-food products. Unfortunately, this group of goods is subject to rapid price increases due to the lack of local production. Retail outlet owners suggest that there is a direct link between the rise in prices and the devaluation of the manat, as these goods have to be purchased for foreign currency and the owners are forced to raise prices in proportion to devaluation. Today, the largest price increase is observed in the segment of non-food products.
Another advantage is the reduction in air ticket prices announced by Azerbaijan Airlines (AZAL). In particular, the price of tickets for low-cost destinations - including Moscow, Dubai, Istanbul and Antalya - will be 89 euros, a reduction of 10 euros.
Due to the change in the national currency rate against the euro, AZAL is also revising fares for most destinations (Russia, Ukraine, Turkey, Iran, Kazakhstan, etc.).
All these measures can actually strengthen the tourism sector, as the country enjoys ideal conditions with low prices at tourist attractions and adjusted prices at catering facilities. The development of the tourism business is going to significantly revive the situation in the non-oil sector of the economy and create new jobs.
Freight traffic through the country can also contribute to increasing the efficiency of the national economy in devaluation circumstances. The leadership of Azerbaijan has conducted structural reforms in the transport sector, with freight rates being reduced and customs procedures simplified within a short time. By the way, Ukraine may soon join in the international Transport Corridor Europe-Caucasus-Asia (TRACECA).
If the rate of growth in freight traffic through the TRACECA corridor can be maintained, revenues of Azerbaijani transport workers may increase from the current 300-350m dollars to 2bn dollars per year.
In part, this is facilitated by the geopolitical situation, including the deterioration of relations between Russia and Turkey and the blockade of Ukrainian transit goods through the territory of Russia. As a result, Turkish and Ukrainian shippers actively use the Azerbaijani route for making deliveries to Central Asia and China.
However, the TRACECA corridor passes not only through Azerbaijan, and goods, primarily from Turkey, can be transported along a more southern route - through Iran, and then to Turkmenistan, Kazakhstan and China. Thus, Azerbaijan and its Georgian partners need to create the most favourable conditions so that shippers do not go for routes more to the south.
Now is the time to prove that the Azerbaijani government can work even more effectively despite the continuing downward trend in oil prices.
Most importantly, we must take into account all the negative lessons of this crisis, so that in the subsequent period of rising oil prices (sooner or later, the prices will rise) the income from the oil and gas sector would account but for a small share in the budget.