DEVALVASİYANIN TƏRS ÜZÜ
Manatın ucuzlaşması, qiymətlərin kəskin artmasının qarşısı alınması şərtilə, özəl sektor üçün yeni imkanlar yaradır
12.01.2016
2015-ci ildə manatın ikiqat devalvasiyası, təbii ki, əhalinin gəlirlərinə və istehlak qiymətlərinə mənfi təsir göstərib. Bununla bərabər, qiymətlərin süni artırılmasının qarşısını almağa cəhd göstərməklə, hökumət əsas diqqətini məhz qiymətlərin üzərinə cəmləşdirib. Və buna çox hallarda müvəffəq olur.
Məhz manatın faktiki məzənnəsi ilə inflyasiyanın məqbul çərçivələrdə saxlanılması simbiozu qeyri-neft sektorunun inkişafı üçün yeni perspektivlər yarada bilər. Və bu halda indiki itkilər və çətinliklər gələcək rifah nöqteyi-nəzərdən kifayət qədər haqlı ola bilər.
İlk növbədə, söhbət turizm sektorunun inkişafından gedir. Devalvasiya faktiki olaraq Bakını dünyanın ən bahalı şəhərlər sırasından çıxarmalıdır.
Xarici turistlərin respublikaya cəlb edilməsinin vacib imkanlarından biri daşınmaz əmlakın icarəyə götürülməsidir. Cari ildə manatın kəskin devalvasiyası Bakıda daşınmaz əmlakın qiymətini 80-85% azaldaraq, bir kvadratmetr üçün 800-900$ səviyyəsinə çatdıra bilər.
Dollar ekvivalentində icarəhaqqı, təxminən, 50% düşə bilər.
Qeyd etmək lazımdır ki, daşınmaz əmlakın manatda qiyməti və icarəhaqqı dəyişilməz qalır, lakin turistlər üçün məhz bu valyuta ekvivalenti vacibdir. Əlbəttə, daşınmaz əmlakın sahibləri devalvasiyanı nəzərə alaraq qiyməti valyutada müəyyən edə bilərlər, lakin əhalinin alıcılıq qabiliyyətinin düşməsi qiymətlərin aşağı salınmasının vacibliyini göstərir.
Daşınmaz əmlak bazarından fərqli olaraq, istehlak bazarında qiymətlərin dəyişməsi ilə bağlı vəziyyət nəzərəçarpacaq dərəcədə fərqlənir. Fərq hətta qeyri-ərzaq məhsulları ilə müqayisədə ərzaq bazarında da qiymətlərin artmasında hiss olunur.
Bu gün ölkənin ərzaq bazarında dollarla olan qiymətlər praktiki olaraq qonşu ölkələrdə ərzaq məhsullarına olan qiymətlərlə eyni olub. Hökumət 50% səviyyəsində milli valyutanın devalvasiya dalğasında qiymətlərin artmasından yan keçə bilib, hərçənd 30%-lik artımın da əhali üçün ağrısız keçdiyini demək çətindir.
Hazırda dollar ekvivalentdə gəlir normalarını qorumağa çalışan işgüzar dairələr tərəfindən qiymətlərin süni artımının qarşısını almaq vacibdir. Sahibkarların bu sinfindən olan nümayəndələrlə mübarizəni İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinin Antiinhisar Siyasəti və İstehlakçıların Hüquqlarının Müdafiəsi Dövlət Xidməti və Baş Prokurorluğun Korrupsiya ilə Mübarizə üzrə Baş İdarəsinin əməkdaşları aparmalıdır. Hazırlanmış tədbirlər planında müvafiq qurumların nümayəndələri birgə tədbirlər zamanı təsərrüfat subyektləri tərəfindən qiymətlərin süni artırılması və malların çatışmazlıq faktlarını aşkar etməli, habelə qanunu pozanları inzibati, mülki və cinayət məsuliyyətinə cəlb etməlidirlər.
Bu, əhalinin ümumi kütləsi ilə müqayisədə milli valyuta devalvasiyası fonunda gəlirlərinin azalması ilə razılaşmayan sahibkarların əleyhinə mühüm bir arqumentdir. Lakin qeyd olunan tədbirlər idxal olunan mallara qiymətlərinə mühüm dərəcədə təsir edən gömrük tənzimləmə və inhisarların ləğv edilməsi sahəsində islahatlar olmadan istehlak bazarında uzunmüddətli təsirə malik olmayacaq. Burada əsas addım sahibkarlara idxal olunan malları "Elektron hökumət" portalından istifadə edərək bilavasitə bəyan etmək imkanıdır.
Bununla da, malın gömrük rəsmiləşdirməsi zamanı insan amili kifayət qədər azalacaq, inhisar sövdələşmə imkanının aradan qaldırılması rəqabətliyinin inkişafına və qiymətlərin azalmasına imkan yaradacaq. İlk növbədə, bu, qeyri-ərzaq məhsulları qrupuna aiddir. Yerli istehsalat olmadığından, təəssüf ki, məhsulların məhz bu qrupu qiymətlərin kəskin artmasına meyillidir.
Ticarət obyektlərinin sahibləri qiymətlərin artması ilə manatın devalvasiyası arasında birbaşa əlaqənin olduğunu qeyd edirlər - qeyd olunan məhsullar valyuta ilə alınır və ona görə də onlar devalvasiyaya uyğun olaraq qiyməti qaldırmalıdırlar. Yəni bu gün ən böyük artım məhz qeyri-ərzaq malları seqmentində müşahidə olunur.
Daha bir nikbin məqam "Azərbaycan Hava Yolları"nın elan etdiyi aviabiletlərə qiymətlərin ucuzlaşmasıdır. Xüsusi ilə Moskva, Dubay, İstanbul və Antalyaya olan ucuzqiymətli istiqamətlərə biletlərin dəyəri 89 avro təşkil edəcək (10 avro səviyyəsində azalma).
Milli valyutanın avro ilə müqayisədə məzənnəsinin dəyişməsi ilə əlaqədar Azal-da da bir çox istiqamətlər üzrə (Rusiya, Ukrayna, Türkiyə, İran, Qazaxıstan və s.) qiymətlərə yenidən baxılır.
Bütün bu tədbirlər real olaraq turizm sektorunu canlandıra bilər, çünki ölkədə turist obyektlərinə və qidalanma sahəsində korrektləşdirilmiş qiymətlərlə ideal şərtlər yaradılır. Turizm biznesinin inkişafı iqtisadiyyatının qeyri-neft sektorunda vəziyyəti nəzərəçarpacaq dərəcədə canlandıra və yeni iş yerlərinn açılmasına şərait yarada bilər.
Devalvasiya şəraitində milli iqtisadiyyatın effektivliyinin artmasına ölkə ərazisində yük daşımaları da təsir edir. Azərbaycan rəhbərliyi nəqliyyat sektorunda struktur islahatlar apardı, qısa müddət ərzində yük daşımalarının tarifləri aşağı salındı, gömrük prosedurları sadələşdirildi. Bu arada, Avropa-Qafqaz-Asiya (TRASECA) beynəlxalq nəqliyyat dəhlizi yaxın zamanlarda Ukrayna da qoşula bilər.
TRASECA dəhlizi vasitəsi ilə yük axınının artım templərini qoruyub saxlanılsa, Azərbaycan nəqliyyatçılarının gəlirləri indiki 300-350 mln. $-dan ildə 2 mlrd. $-a qədər arta bilər.
Müəyyən dərəcədə buna geosiyasi vəziyyət də təsir edir, xüsusi ilə RF ilə Türkiyə arasında əlaqələrin pisləşməsi və Ukrayna yüklərinin Rusiya ərazisi ilə tranzit daşımalarının blokadası. Nəticədə, Türkiyə və Ukrayna yükgöndərənləri Mərkəzi Asiya və Çinə yük daşımalarda fəal şəkildə Azərbaycan marşrutundan istifadə edirlər.
Lakin TRASECA dəhlizi təkcə Azərbaycandan keçmir və ilk növbədə, Türkiyədən olan yüklər cənubdan - İran və sonradan Türkmənistan, Qazaxıstan və Çin vasitəsi ilə keçə bilərlər.
Və yük göndərənlərin cənub istiqamətə getməmələri üçün Azərbaycan da gürcü tərəfdaşları ilə maksimal dərəcədə sərfəli şərait yaratmalıdır. Hazırda Azərbaycan hökumətinin neftin qiymətinin aşağı düşməsi davam edən trenddə daha səmərəli çalışa bildiyini təsdiqləmək üçün ən münasib zamandır.
Əsas da odur ki, böhranın bütün mənfi dərsləri nəzərə alınsın, yəni neft qiymətinin artmasının növbəti dövründə (gec-tezi, lakin qiymətlər artacaq) neft-qaz sektorundan olan gəlirlər büdcədə kiçik paya sahib olsunlar.

ОБРАТНАЯ СТОРОНА ДЕВАЛЬВАЦИИ
Удешевление маната создает новые возможности для частного сектора при условии недопущения резкого роста цен
Двукратная девальвация маната за 2015 год, естественно, негативно отразилась на доходах населения и потребительских ценах.
При этом именно на цены и делает основной упор правительство, стремясь не допустить их искусственного роста. И в немалой степени это удается.
Именно симбиоз фактического курса маната с удержанием в приемлемых нормах инфляции может создать новые перспективы для развития ненефтяного сектора. И в этом случае нынешние потери и трудности будут вполне оправданы с точки зрения будущего благосостояния.
В первую очередь речь идет о развитии сектора туризма. Девальвация фактически должна вывести Баку из числа одного из дорогих городов мира.
Одной из важных возможностей привлечения иностранных туристов в республику является аренда недвижимости. Резкая девальвация маната в течение текущего года может снизить цены на недвижимость в Баку до 80-85% - до $800-900 за один квадратный метр. Арендная плата в долларовом эквиваленте может сократиться почти на 50%. Примечательно, что в манатах цена на недвижимость и его аренду останется без изменений, но для туристов важен именно валютный эквивалент. Конечно же, владельцы недвижимости могут установить цены в валюте с учетом девальвации, но снижение покупательской способности населения говорит о необходимости снижения цен.
В отличие от рынка недвижимости ситуация с изменением цен на потребительском рынке заметно отличается. Различие прослеживается даже в росте цен на продовольственном рынке в сравнении с непродовольственными товарами.
На сегодня цены в долларах на продовольственном рынке страны практически сравнялись с ценами на продукты питания в соседних странах. Властям на продовольственном рынке удалось избежать роста цен на волне девальвации национальной валюты на уровне 50%, хотя и 30-процентный рост трудно назвать безболезненным для населения.
Сейчас важно предотвратить искусственный рост цен со стороны деловых кругов, которые стремятся сохранить свои нормы прибыли в долларовом эквиваленте.
Борьбу с представителями такого класса предпринимателей призваны вести сотрудники Государственной службы по антимонопольной политике и защите прав потребителей Министерства экономики и промышленности и Главного управления по борьбе с коррупцией Генеральной прокуратуры. В разработанном плане мероприятий представители данных ведомств в ходе совместных мероприятий должны выявлять факты искусственного завышения цен и дефицита товаров со стороны хозяйствующих субъектов, а также привлекать нарушителей к административной, имущественной и уголовной ответственности.
Это весьма весомый аргумент против предпринимателей, которые, в отличие от общей массы населения, не согласны на потери своих доходов в свете девальвации национальной валюты. Но указанные мероприятия не будут иметь на потребительском рынке длительного эффекта без реформ в сфере таможенного регулирования и ликвидации монополий, в значительной степени влияющих на цены на импортируемые товары.
Важным шагом здесь является возможность для предпринимателей декларировать завозимые товары непосредственно с использованием портала "Электронное правительство". Тем самым значительно уменьшится человеческий фактор при таможенном оформлении товара, а устранение возможностей монопольного сговора будет способствовать развитию конкуренции и снижению цен. В первую очередь это касается группы непродовольственных товаров. Из-за отсутствия местного производства, к сожалению, именно данная группа товаров подвержена стремительному росту цен. Владельцы торговых объектов указывают на прямую связь роста цен и девальвации маната - указанные товары приходится приобретать за валюту, и поэтому они вынуждены поднимать цены на них соответственно девальвации. То есть сегодня наибольший рост прослеживается именно в сегменте непродовольственных товаров.
Еще одним плюсом является снижение цен на авиабилеты, о котором объявили "Азербайджанские авиалинии". В частности, стоимость билетов на низкобюджетные направления - в Москву, Дубай, Стамбул и Анталью составят 89 евро (снижение на 10 евро).
В связи с изменением курса национальной валюты по отношению к евро пересматривают цены по большинству направлений (Россия, Украина, Турция, Иран, Казахстан и т.д.) также в AZAL.
Все эти меры могут реально активизировать туристический сектор, так как в стране складываются идеальные условия с низкими ценами на туробъектах и скорректированными ценами в сфере питания. Развитие туристического бизнеса сможет заметно оживить ситуацию в ненефтяном секторе экономики и способствовать созданию новых рабочих мест.
На повышение эффективности национальной экономики в условиях девальвации влияет грузопоток через территорию страны. Руководство Азербайджана провело структурные реформы в транспортном секторе, в короткий срок были снижены тарифы на грузоперевозки, упрощены таможенные процедуры. Кстати, к международному транспортному коридору Европа - Кавказ - Азия (ТРАСЕКА) в ближайшее время может присоединиться и Украина.
Если удержать темпы увеличения грузопотока через коридор ТРАСЕКА, то доходы азербайджанских транспортников могут с нынешних $300-350 млн. возрасти до $2 млрд. в год.
В определенной степени этому способствует и геополитическая ситуация, в частности ухудшение отношений между РФ и Турцией и блокада транзитных перевозок украинских грузов через территорию России. В итоге турецкие и украинские грузоотправители активно используют азербайджанский маршрут для поставок в Центральную Азию и Китай. Но коридор ТРАСЕКА проходит не только через Азербайджан, и грузы, в первую очередь из Турции, могут пройти южнее - через Иран, а далее Туркменистан, Казахстан и Китай. И Азербайджану со своими грузинскими партнерами необходимо создать максимально выгодные условия, чтобы грузоотправители не ушли в южном направлении.
Сейчас самое время доказать, что азербайджанское правительство может работать еще эффективнее при продолжающемся тренде снижения цен на нефть.
И главное, учесть все негативные уроки этого кризиса, чтобы даже в последующий период роста цен на нефть (рано или поздно, но цены будут расти) доходы от нефтегазового сектора занимали бы небольшую долю в бюджете.