2016-cı ilin ən vacib hadisələrindən biri ABŞ-da keçiriləcək prezident seçkiləri olmalıdır. Aparılan ictimai rəy sorğuları göstərir ki, hazırda demokratların namizədləri arasında lider Hillari Klinton, respublikaçılarda isə Donald Trampdır. Odur ki, ABŞ tarixinin ilk qaradərili prezidentini ilk qadın prezident əvəzləyə bilər. Amma Ağ Evin növbəti sahibinin ekssentrik milyarder olacağı da istisna deyil.
Trampın taleyinə iyulda Klivlenddə (Ohayo ştatı), Klintonun taleyinə isə Filadelfiyada (Pensilvaniya ştatı) aydınlıq gələcək. Hər iki partiya məhz həmin ay qurultay keçirərək, rəsmən prezidentliyə namizədini müəyyənləşdirəcək.
Hələliksə ölkədə partiyadaxili seçim prosesi gedir. İş elə gətirib ki, Ayova ştatında (ilk kokuslar, 1 fevral) və Nyu-Hempşirdə (ilk praymerizlər, 9 fevral) ilkin seçkilər kampaniyanın gedişi üçün ciddi əhəmiyyət daşıyır. Daha sonra martın 1-də super çərşənbə axşamı olacaq. Həmin gün Amerikanın ən azı 14 ştatı yarışa qatılacaq. Ümumxalq səsverməsi isə noyabrın 8-də keçirilməlidir. Məhz həmin seçkidən sonra, nəhayət, Ağ Evin 45-ci sahibinin adı məlum olacaq.
ABŞ-da "hər şey qalibindir" formuluna əsaslanan prezident seçkisi sistemi haqda çox danışılıb. Bu sistemlə bağlı əsas tənqidlər amerikalıların əslində bilavasitə namizədə deyil, "prezident+vitse-prezident" cütlüyünü seçəcək xüsusi nümayəndələrə səs vermələrilə bağlıdır (yəni "elektoral səslər" - onların sayı 538-dir). Bu halda nümayəndələrin əksəriyyətinin səsini qazanaraq prezident seçilmiş şəxsin, ümumxalq səsverməsində uduzmuş namizəd olması da mümkündür. Məsələn, Corc Buş ilə Albert Qor arasında prezidentlik uğrunda yarış zamanı belə hal yaşanmışdı. Buna baxmayaraq, əksər amerikalılar ölkənin seçki sisteminin sabit və ədalətli olduğunu düşünür.
Bu mənada, 2016-cı ildə seçki prosesinin hansı sürprizlərlə yadda qalacağı maraqlıdır. Belə sürprizlərdən biri Donald Trampdır. Məsələ ondadır ki, dekabrda CNN və "Fox News" tərəfindən keçirilmiş sosioloji sorğular onun Respublikaçılar Partiyasından olan rəqiblərini 20% üstələdiyini göstərib. Sorğuya qatılanların 39%-i Trampı dəstəklədiyini bildirib. Bu, noyabrdakı göstəricidən 3% çoxdur. Halbuki iyunda milyarderi dəstəkləyən, ümumiyyətlə, yox idi. "The Washington Post" yazır ki, Trampın gözlənilməz uğuru respublikaçıları "broker qurultayı" keçirmək məcburiyyətində qoya bilər. Bu cür qurultaylar aşkar favoritin olmadığı halda keçirilir və namizədin müəyyənləşdirilməsi üçün təkrar-təkrar səsvermələr, uzun-uzadı danışıqlar aparılır. Respublikaçılar son dəfə belə qurultayı 1976-cı ildə keçirmiş və seçkini uduzmuşdular. "Fillər" üçün partiyadaxili parçalanmaya yol verməmək vacibdir. Trampın seçkiyə müstəqil namizəd kimi qatılmaq qərarı verəcəyi təqdirdə isə belə parçalanma qaçılmaz ola bilər. Yeri gəlmişkən, milyarder artıq belə addım ata biləcəyini dilə gətirib. "USA Today" qəzeti və Saffolk Universiteti tərəfindən aparılmış sorğu göstərib ki, Trampın tərəfdarlarının 68%-i ona müstəqil namizəd olacağı təqdirdə də dəstək verəcək. Yeri gəlmişkən, respublikaçıların sıralarında daha bir maraqlı hadisə yaşanıb - milyarder Çarlz Kox noyabrda verdiyi bəyanatda hər hansı namizədi dəstəkləməklə bağlı planının olmadığını bildirib. Qeyd edək ki, Çarlz və Devid Kox qardaşları dünyanın ən zəngin sahibkarlarındandır. Dövriyyəsi 100 milyard dollardan çox olan "Koch Industries" şirkətinin sahibi olan qardaşlar uzun illər respublikaçıların seçki kampaniyalarının sponsoru olublar. KİV-in məlumatına görə, Trampla görüşən qardaşlar onu fikrindən daşındırmağa çalışıblar.
Lakin sponsorlardan asılı olmayan Trampa hələ ki, heç kəs təsir göstərə bilmir və onu heç nə narahat etmir. Tramp "Amerikanın qüdrətini özünə qaytarmaq üçün" sonadək gedəcəyini bildirir.
Tramp ABŞ-ın ən iri tikinti şirkətinin rəhbəri və beynəlxalq hotellər və kazinolar şəbəkəsinin sahibidir - yəni ABŞ prezidentliyinə ideal namizəd tipinin tam əksidir. Bircə onu xatırladaq ki, Tramp dəfələrlə qeyri-korrekt siyasi fikirlər səsləndirib. O, istənilən an təhqiramiz ifadələr işlədə, millətçi şüarlar səsləndirə bilər. ABŞ-da bir "yanlış söz"ün işdə, təhsildə, ümumiyyətlə, həyatda ciddi problemlərə yol aça biləcəyini nəzərə alsaq, bu, siyasətçi üçün kifayət qədər qaba davranışdır. Bu mənada Trampı qalmaqallı rus siyasətçisi Vladimir Jirinovski ilə müqayisə etmək olar. Məlum olduğu kimi, Jirinovski də ilk baxışdan hər kəsdə ikrah hissi yaratsa da, illərdir populyar siyasi və mediafiqur olaraq qalır. Tramp meksikalı miqrantları "vəhşi" və "qatil" adlandırıb, onları Amerikanın "yüksək mədəniyyətini" dağıtmaqda təqsirləndirib və "Meksikanın öz hesabına" divar tikərək, onların qarşısının kəsilməsini təklif edib. Ötən ilin dekabrında isə milyarder ABŞ-a müsəlmanların buraxılmasına "ümumi və tam qadağa" qoyulmasının vacibliyini bildirib. O, fikrini radikal islamın və qeyri-leqal immiqrantların Birləşmiş Ştatlara təhlükə yaratması ilə əsaslandırıb. Ölkə Konstitusiyasına ABŞ-da doğulmuş istənilən şəxsə vətəndaşlığın verilməsini nəzərdə tutan 14-cü düzəlişə Tramp, ümumiyyətlə, ləğv etməyi düşünür. Onun əsas elektoratı ağ amerikalılardır. Onların arasında daha çox ali təhsil olmayanlara, keçmiş hərbçilərə rast gəlinir. Sonuncular son illərdə yaşananların uşaqlıqdan tanıdıqları Amerikanı məhv edə biləcəyindən narahatdırlar. Belə çıxır ki, ölkənin siyasi Olimpində eyni adları görməkdən (Buşlar, Klintonlar), həmçinin əbədi siyasi nəzakətdən bezmiş amerikalılar milyarderin arxasında getməyi düşünür. Məsələn, "Bloomberg News" tərəfindən aparılmış sorğunun nəticələrinə əsasən, respondentlərin 65%-i Trampın müsəlmanların ölkəyə buraxılmasına müvəqqəti qadağa qoyulması ideyasını dəstəkləyir. Yeri gəlmişkən, bu, ABŞ-da 2016-cı ilin seçki prosesilə bağlı daha bir sualtı qaya proqnozlaşdırmağa imkan verir. Bəlkə də, bir çox amerikalı Trampa olan simpatiyasını sadəcə gizli saxlayır. Hələlik... Üstəlik, respublikaçıların digər namizədlərinin dəstəyi Trampla müqayisədə xeyli azdır. Məsələn, Texasdan olan senator Ted Kruz 18%, Floridadan olan senator Marko Rubio 10% səs yığa bilib. Florida ştatının sabiq qubernatoru Ceb Buşa dəstək isə 5-10% arasındadır. Halbuki onun siyasi və maddi imkanları daha çoxuna ümid etməyə əsas verirdi.
Seçki ilini maraqlı edən daha bir məqam ənənəvi didişmənin yalnız bir partiyadan olan namizədlər arasında getməməsindədir. Hazırda əsl savaş Trampla demokratların əsas namizədi Hillari Klinton arasında yaşanır. Trampın Ayova və Nyu-Hempşirdən olan seçicilər üçün hazırlanmış ilk reklam çarxında müsəlmanların ABŞ-a girişinin qadağan olunmasının vacibliyi haqda fikirlərindən sonra Klinton milyarderin "İslam Dövləti"nin ən yaxşı əlaltısı" olduğunu bəyan edib. Məsələ ondadır ki, Trampın çıxışından bir hissə əvvəllər "Əl-Qaidə" ilə əlaqəli qruplaşmalardan biri olan terrorçularının təbliğat videosunda istifadə edilib. Tramp isə öz növbəsində Barak Obamanı və Hillari Klintonu açıq şəkildə İD-nin yaradılmasında günahlandırıb. Milyarder onu da deyib ki, Klinton ABŞ-ın dövlət katibi olarkən Yaxın Şərqdə "saysız-hesabsız ölümlərə" səbəb olub. Hillari Klinton Trampı "qadın düşməni" də adlandırıb. Milyarder isə cavabında Hillari Klintonun həyat yoldaşı, ABŞ-ın sabiq prezidenti Bill Klintonun "dünyada qadınları təhqir edən ən məşhur şəxslərdən biri" olduğunu bəyan edib. Ümumiyyətlə, Tramp, demək olar ki, hər şeyə cavab tapır. Məsələn, o, Meksika ilə sərhədə divar çəkilməsilə bağlı təklifinin Klinton tərəfindən etirazla qarşılanmasını anlamır: axı, o, İsraillə Fələstin arasında belə divarın çəkilməsinə etiraz etmir.
Etiraf etmək lazımdır ki, Cozef Baydenin prezidentlik yarışında qatılmaqdan imtinasından sonra demokratların əsas namizədinə çevrilmiş H.Klinton müxtəlif vəzifələrdə olduğu dövrdə bir çox zəif nöqtələrini hər kəsə nümayiş etdirib. Onun bəyanatlarında dəfələrlə ziddiyyətlərə, "boşluqlar"a rast gəlinib. Lakin bu, xanım Klintonu tərəfdarlardan məhrum etməyib. "Gallup" tərəfindən keçirilmiş sorğu onun 2015-ci ildə Amerikanın ən sayılan qadını olduğunu göstərib - respondentlərin 13%-i məhz Hillari Klintonun adını çəkib. Bununla yanaşı, ötən illə müqayisədə onun tərəfdarları 3% azalıb. Yeri gəlmişkən, xanım siyasətçinin tərəfdarları arasında çox sayda qadınla yanaşı, orta təbəqənin insanları və müxtəlif azlıqların təmsilçiləri də var. 12 yaşlı feminist Oliviyanın Klintona ünvanladığı (rəsmi saytda yerləşdirilib) məktub onun elektoral dəstəyinin göstəricisi sayıla bilər. Oliviya siyasətçiyə öz köməyini təklif edir, seçkidə Klintonun qələbə çalacağına çox inanır. Bundan başqa, qızcığaz bundan sonra bütün Amerika ərazisində geylərin nikahına icazə veriləcəyini sevinclə qarşılayır. Sabiq birinci ledinin imicmeykerinin hansı auditoriyaya işlədikləri aydındır.
Lakin Klintonun və digər demokratların məqsədlərinə çatmasını çətinləşdirən daha bir məqam var: onlar amerikalıların diqqətini Obamanın prezidentliyi dönəmində baş vermiş mənfi məqamlardan yayındırmalıdırlar və belə məqamlar heç də az deyil. İndi onlar elektoratın diqqətini bu dövrdə baş vermiş müsbət məqamlara çəkməyi bacarmalıdırlar. Məsələn, demokratlar bildirirlər ki, respublikaçılar Obamanın səhiyyə sahəsindəki islahatları (Obamacare) ləğv edəcəksə, Nümayəndələr Palatası isə proqramın əsas müddəalarının ləğvinə artıq səs veribsə, bu, milyonlarla amerikalının sağlamlığına mənfi təsir göstərəcək. Amma demokratların əlində bu cür birmənalı kozırlar çox azdır. Çünki qeyri-leqal miqrantlar məsələsində Obama öz partiyadaşlarına çoxlu sayda problemlər qoyub gedir, Trampın, bununla bağlı, dəqiq hədəfə vurulan atmacaları isə problemin nə dərəcədə aktual olduğunu göstərir.
Obama administrasiyasının yeni ilin ilk günlərində atdığı daha bir mübahisəli addım ölkədə odlu silah dövriyyəsinin məhdudlaşdırılması ilə bağlıdır. Bu, dərhal cəmiyyəti iki yerə bölüb: bir hissə Konstitusion haqlarından, "Amerikanı qurmuş" qanunlardan danışır, digərlərisə hər il yüzlərlə insanın, o cümlədən uşağın ölümünə, zorakılığa və qətllərə görə məhz odlu silaha malik olma hüququnu səbəb göstərir. Bu günlərdə Oreqonda baş vermiş və KİV tərəfindən o qədər də işıqlandırılmayan bir hadisə bu məsələyə xüsusi aktuallıq qazandırıb. Söhbət qoruğun inzibati binalarını nəzarətə götürmüş fermerlərin silahlı qiyamından gedir. Fermerlər hesab edirlər ki, torpaqlara və rançoya federal hökumət tərəfindən nəzarət effektiv deyil.
Bütün bunlarla yanaşı, namizədlər üçün xarici hadisələr də ciddi aktuallıq daşıyır. Bu da tez-tez beynəlxalq arenada lənglikdə, həddindən artıq ehtiyatlılıqda və hətta aşkar zəiflikdə günahlandırılan Obamanın mirasıdır. 2011-ci ildə Obama İraqda hərbi kampaniyaya son qoyub, 2014-cü ildə eyni addımı Əfqanıstanla bağlı atıb. Bununla, o, sanki, Vaşinqtonun Yaxın Şərqdən uzaqlaşdığını nümayiş etdirməyə çalışıb. Lakin "ərəb baharı"nın nəticələri, Suriya müharibəsi, ən başlıcası isə İD-nin peyda olması Yaxın Şərq problemlərinin Amerikanın qapısına gəlib çıxa biləcəyini göstərir. Kaliforniyanın San-Bernardino şəhərində törədilmiş terror aktları, həmçinin Parisdə bu yaxınlarda baş vermiş qanlı hadisələr bunu göstərir. Bu faktlar Amerika ictimaiyyətində əməlli-başlı qorxuya səbəb olub. Odur ki, ABŞ-da 2016-cı ildə aparılacaq seçki kampaniyasında milli təhlükəsizlik məsələsi diqqət mərkəzində olacaq. Səhiyyə və ya digər amerikadaxili məsələlərdən fərqli olaraq, bu sahədə diskussiyaları bütün dünya izləyəcək - axı, ABŞ-da keçirilən seçkilər dünya siyasətində düzənə ciddi təsir göstərir və demək, söhbət bütünlükdə planetin təhlükəsizliyindən gedir.
Beləliklə, demək olar ki, Klintonun liderliyi, müəyyən dərəcədə, məcburi seçimdir. Bu, böyük ölçüdə həm də Demokratlar Partiyası daxilində rəqabətin zəif olması ilə əlaqədardır. Lakin o, hədəfinə doğru inamla irəliləyir və təslim olmağa hazırlaşmır.
Trampın populyarlığına gəlincə, o, daha çox milyarderin qələbə şansı baxımından deyil, Amerika ictimaiyyətində yaşananlar baxımından düşündürücüdür və siyasi korrekt üzlüyün altında nələrin gizləndiyini göstərir. O da nəzərə alınmalıdır ki, Trampın bəyanatları həqiqət olsa da, olmasa da, əsasən populistliyilə seçilirsə, Klinton hələ dövlət katibi olarkən bir sıra ciddi səhvlərə yol verib və bu günə kimi ona bu səhvləri xatırladırlar. Bütün bunlar prezidentlik uğrunda, hələ ki, potensial rəqiblər arasında savaşı daha da qızışdırır. Əsas hadisəyə, təxminən, 1 il qaldığı vaxtda seçki kampaniyası artıq aqressivliyi, kəskin tonu və kompromatları ilə fərqlənir. Onlardan birinin Ağ Evə rəhbərliyə başlamasından sonra nələrin baş verəcəyini söyləmək hələ ki, tezdir. İstənilən halda, tələsməyək - 58-ci dəfə keçiriləcək prezident seçkilərinə qalan bu bir il hələ Obamanın ilidir...

The USA is setting out on one of the most interesting presidential campaigns in history
The 2016 presidential elections in the USA promise to be one of the most important events in 2016. According to the public opinion polls, at this moment Hillary Clinton is the leading candidate for the Democrats and Donald Trump for the Republicans. So, after the USA's first African American president, there is every chance that a first woman president could be elected, although the probability that an eccentric billionaire could occupy the main seat in the White House is also very high for the moment.
Ultimately, Trump's fate will be determined in Cleveland (the state of Ohio) in July and that of Clinton in Philadelphia (the state of Pennsylvania), when the Democrat and the Republican conventions are to take place, at which the candidates will officially be put forward. For the moment, the USA is only undergoing the process of internal party selection. Customarily, the first elections in the state of Iowa (first caucuses, 1 February) and in New Hampshire (the first primaries, 9 February) are of particular significance for the further course of the campaigns. Then on 1 March there is Super Tuesday when no less than 14 American states join the race. The nationwide presidential elections are to be held on 8 November, following which the name of the 45th head of the White House will be made known.
Quite a bit has already been said about the system of presidential elections in the USA, according to which "the winner takes all". The criticism is mainly that the Americans do not essentially vote directly for the president, but for the "president+vice president" pair of candidates (i.e. electoral votes of which there are only 538). This leads to a possible situation whereby a candidate who has received the most of the electorate's votes and become the president, loses according to the electorate's votes on a nationwide level. For example, this happened during the battle between [former presidential candidates] George Bush and Albert Gore. But most Americans regard their electoral system as stable and fair all the same.
It will be all the more interesting to see how this system will cope from beginning to end with the surprises that 2016 will most likely serve up. Donald Trump has already been one of them, who, according to the December public opinion polls conducted by CNN and Fox News, is more than 20 per cent ahead of his rivals in the Republican Party primaries. Trump was supported by 39 per cent of those questioned, which is 3 per cent more than in November, whereas in June the billionaire did not have any support at all. The Washington Post writes that Trump's unexpected successes may force the Republicans to hold a so called "brokered convention", when there is no obvious favourite and multiple votes and complicated negotiations have to be held in order to determine the name of the candidate.
The last time the Republicans had to hold a "brokered convention" was in 1976, and they lost the elections. For the "party bigwigs" it is important not to allow an internal party schism, which may happen, if Trump decides to stand as an independent candidate in the elections, which he has already threatened to do incidentally. According to the results of the poll conducted by the USA Today newspaper and the University of Suffolk, 68 per cent of Trump's supporters would continue to support him even as an independent candidate.
Another interesting incident has taken place in the Republican camp incidentally. In November billionaire Charles Koch stated that he has no intention of supporting any of the candidates. The brothers Charles and David Koch, who are among the wealthiest entrepreneurs in the world and the co-owners of Koch Industries with a turnover of 100bn dollars per year, have been the main sponsors of the Republican election campaigns for many years now. According to the media, they met with Trump and tried to dissuade him from standing in the campaign.
But for the moment nothing is making any impact on Trump who does not depend on sponsors, and nothing puts him off, because he states that he will see the course through to the end in order "to make America great again". Trump, who is the head of the largest construction company in the USA and the owner of a world-wide chain of hotels and casinos, appears to be the exact opposite of what is perceived, according to all the canons, to be the ideal candidate for the seat of US president. It is sufficient to recall that he has repeatedly been noted for making politically incorrect pronouncements, may simply say things that are offensive and comes out with nationalistic slogans.
For the United States where saying the "wrong" thing may cause serious problems at work, in educational establishments and even in life in general, this is extremely audacious behaviour. In this sense, Trump may be compared with the scandalous Russian politician Vladimir Zhirinovsky, who also provokes a blatantly hostile attitude in everyone, but has still remained a popular political and media figure for many years now in spite of that. So, Trump called the Mexican migrants "rapists" and "killers" who are damaging America's superior culture and has proposed keeping them out with a high fence "for which Mexico itself should pay".
In December last year the billionaire spoke out in favour of a general and complete ban on Muslims entering the USA, justifying this by the danger that radical Islam and illegal immigrants pose to the USA. Trump is promising to abolish the 14th amendment in the US Constitution which allows all those who are born in the States to obtain citizenship. Those who would vote for Trump are mainly white Americans, often without higher education, former military men who fear that the events of the last few years may destroy the America that they have known since childhood.…
It turns out that Americans are tired of hearing the same names in the political Olympus (Bush, Clinton) and also fed up with the everlasting political correctness, so this is to the advantage of the scandalous billionaire. For example, according to the results of a poll conducted by Bloomberg News, 65 per cent of respondents supported Trump's idea on introducing a temporary ban on Muslims entering the country. This does incidentally allow yet another unforeseen impediment to the 2016 electoral process to be forecast. For it is possible that many Americans are simply hiding their sympathies for Trump and keeping them to themselves for the moment…
It is indicative that the other Republican candidates are getting far less votes. Thus, the senator from the state of Texas, Ted Cruz, received 18 per cent, the senator for the state of Florida, Marco Rubio, 10 per cent, and the former governor of the state of Florida, Jeb Bush, from 5 to 10 per cent, although his political and financial possibilities would have permitted him to count on more.
The election year is becoming increasingly interesting because the customary squabbles are not only taking place among the candidates from one party, but a real war is being waged between Trump and the main Democrat candidate Hillary Clinton. Thus, after the first set of Trump's campaign advertisements for the electorate in Iowa and New Hampshire, in which he talks about the need to ban Muslims from entering the USA, Clinton stated that the billionaire is "the best recruiter for the Islamic State".
The fact is that the terrorists in one of the Al-Qaeda-linked groupings previously used an excerpt from Trump's speech in their propaganda video. In his turn, Trump openly accused Barack Obama and Hillary Clinton of creating IS [Islamic State], also claiming that Hillary Clinton had caused numerous deaths in the Middle East during her tenure in the post of US Secretary of State. Clinton is calling Trump a woman-hater, in response to which he referred to Clinton's husband, former US president Bill Clinton, as one of the biggest women abusers in the world. In general, Trump has an answer for almost everything. For example, he does not understand why Clinton is indignant at his suggestion that Mexico should be fenced off from the USA, when nothing is being said about the wall between Israel and Palestine.
In actual fact, after [US Vice President] Joe Biden refused to stand for president, the Democrats, who had largely staked on Clinton, discovered very many weak spots, flaws and contradictions in her political career in the different posts she had occupied. But this does not stop her from having enthusiastic supporters. According to a Gallup poll, Clinton became the most admired woman in America in 2015, with 13 per cent of respondents preferring her.
But, compared with the previous year, the number of her supporters, among whom there were many women, society's middle classes and representatives of various minorities, support for her has waned by 3 per cent. The letter (displayed on an official site) from 12-year-old feminist supporter Olivia, is an expression of the electorate's support for Clinton. She is offering the politician her help, says she very much hopes that she will win and is pleased that gay marriages are now permitted throughout America. It is clear which part of the electorate the former first lady's spin-doctors are aiming at.
But the task facing Clinton and the other Democrats is complicated by the fact that she will need to distract Americans from the negative elements in Obama's presidency (of which there are quite a few) and concentrate on the positive ones. For example, the Democrats mention that, if the Republicans abolish Obama's healthcare reforms (Obamacare), and the House of Representatives has already voted for key clauses in the programme to be abolished, this will affect the health and well-being of millions of Americans. But there are not too many of these clear-cut trump cards, for when it comes to the issue of Obama's illegal migrants for whom he has long tried to push through his own "Dream Act" ["Development, Relief and Education for Alien Minors" Act], this issue is still causing his fellow party members bigger problems than achievements, and Trump's toxic, hard-hitting pronouncements on this subject only stress how topical these are.
Yet another contentious element that the Obama Administration has had to contend with since the first days of the New Year are measures to limit gun turn-over in the country. This has immediately split society into two camps, one of which keeps recalling its constitutional right and those laws that "made America", and the other which blames the right to bear arms for the outburst of violence and deaths caused by the carelessness of hundreds of people, including children, each year. The recent armed uprising of farmers in Oregon who have taken over a national park's administration building for several days, although not especially well covered by the media, is highlighting how particularly acute the situation is. The farmers believe that the land and ranches are being incompetently managed by the federal government.
External events are possibly more pressing for the candidates than domestic affairs, and this is also an Obama heritage. Obama is increasingly being blamed for being slow to act, for being overcautious and even simply weak in dealing with affairs in the international arena. In 2011, Obama wound up the military campaign in Iraq, in 2014 the campaign in Afghanistan and tried to make out that Washington is distancing itself from the Middle East.
But the consequences of the "Arab spring", the war in Syria, and what is most important, the emergence of IS, points to the threat that Middle East problems might cross the American threshold. This has been shown by the acts of terrorism in San Bernadino and also the recent bloody events in Paris which frightened the American public. National security will obviously be at the heart of the 2016 election campaign in the USA and, unlike the healthcare and other domestic American affairs, the whole world will be focusing on this issue in the course of the discussion, for the elections in the USA have a tangible impact on the way that world politics take shape, and this means on the security of the entire planet.
So, it may be said that Clinton's leadership is to a certain extent forced upon her, wrenched out of her, owing to the relative dearth of competition within the Democratic Party. But she is moving loyally towards her goal and does not have any intention of giving up. As far as Trump's popularity is concerned, she makes one think not so much about his chances of winning, as about what will happen to American society and how many strata will open up there under the main cover of political correctness itself. It is also necessary to take into consideration the fact that Trump's pronouncements, irrespective of whether they are true or not, are largely of a populistic nature, but Clinton, while she was in the post of Secretary of State, accrued a fairly solid list of errors she made, and she is constantly being reminded of them.
All this is only heating up the battle which is for the moment still among the potential rivals for the post of president. Practically a year before the main event, the election campaign is already distinguished by its aggressiveness, the scathing tone of the pronouncements and the amount of compromising material being cited. It is too early to say what will happen when one of them turns up in the White House. Moreover, before the presidential elections take place in the USA for the 58th time, almost the whole of 2016 will pass under Obama's tenure, which means it is completely predictable.