Leyla Namazova-BARANOVA: "Avropanın pediatriya assosiasiyası tarixində hələ qadın prezident olmamışdı"
Bugünkü həmsöhbətimiz - Leyla xanım NAMAZOVA-BARANOVA, tibb elmləri doktoru, professor, Rusiyada Tibb Elmləri Akademiyasının Uşaq Sağlamlığı Elmi Mərkəzinin profilaktik pediatriya və bərpa müalicəsi Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru (USEM RTEA), elmi iş üzrə USEM RTEA direktorunun müavini, Avropa Pediatriya Assosiasiyasının prezidentidir. O, həmçinin "Pediatriya farmakologiyası" jurnalının baş redaktoru, "Müasir pediatriyanın məsələləri" jurnalının elmi redaktoru, "World journal of pediatrics", "Asian journal of pediatric practice", "The turkish journal of pediatrics" jurnallarının redaksiya kollegiyasının üzvüdür.
- Leyla xanım, artıq iki ildən çoxdur, Avropa Pediatriya Assosiasiyasının prezidentisiniz. Bildiyim qədər, bu postu ilk dəfədir zərif cinsin nümayəndəsi tutur. Bu, böyük məsuliyyətdir...
- Siz haqlısınız, Avropa Pediatriya Assosiasiyasının tarixində qadın  prezident hələ olmamışdı. Düşünürəm, bu, aşağıdakılarla bağlıdır. Avropa Pediatriya Assosiasiyası
(EPA/UNEPSA) Avropa qitəsində işləyən bütün uşaq həkimlərini birləşdirir: Şimalda Skandinaviya ölkələrindən tutmuş, Cənubda Türkiyə və İsrail, Qərbdə Portuqaliyadan başlayaraq, Şərqdə Rusiya Federasiyasına kimi. Bildiyiniz kimi, postsovet məkanında pediatrlar - ənənəvi olaraq qadınlardır, Qərb, Şimal və Mərkəzi Avropada isə əksinə, kişilərdir. Orada əsas postlarda - ənənəvi olaraq həkimlər kişi cinsinin nümayəndələridir... Ona görə tamamilə məntiqlidir ki, bizim peşəkar assosiasiyanın rəhbər strukturunda (icraiyyə komitəsi və ya şura) doqquz nəfərdən, ən yaxşı halda, 2-si qadındır. Odur ki, qadının prezident olmaq ehtimalının nə qədər böyük olduğunu hesablayın. Bəli, ümumilikdə, düzünü desək, sıfra bərabərdir. Düşünürəm, mənim vəziyyətimdə bir neçə amil üst-üstə düşürdü. İlk növbədə, yaşım (2004-cü ildən işlədiyim şuranın bir çox üzvündən xeyli gəncəm); Rusiya pediatriyasına olan ehtiram və marağım - xüsusilə də 2009-cu ildə Moskvada, hazırkı postsovet məkanı və müasir Rusiyada tarixində ilk dəfə Avropa Pediatrlar Konqresini müvəffəqiyyətlə keçirdikdən sonra; bizim təşkilatın işinin effektivliyinin yüksəldilməsinə yönəlmiş çoxsaylı ideyalarım; nəhayət, sonuncu beynəlxalq layihələrdə özünü çox gözəl tanıdan mükəmməl bacarıqlı və yüksək təşkilatçılığa malik Rusiyanın pediatrlar komandası.
- Məqalələrin birində sizi "Avropanı döyüşsüz fəth edən ətəkli Napoleon" adlandırıblar. Siz güclü qadınsınız?
- Ümid edirəm ki, belədir. Görünür, belə tərbiyə almışam...
Mən ailədə böyük övladam və atam, Seymur Avaz oğlu Namazov, SSRİ-də məşhur radiofizikin mənə öyrətdiyi əsas məqam - istənilən işdə məqsədi dəqiq qoymaq, ona nail olmaq üçün optimal yollar axtarmaq, məqsədə nail olunmayıbsa, heç vaxt dayanmamaq. Onun sevimli ifadəsi olan "Başlamaq həmişə asandır, qurtarmaq isə çətin" deyimi qulaqlarımda hələ də səslənir...
- Peşəkar planda yüksək zirvələrə çatmısınız. Çox sayda titullarınız, adlarınız və nailiyyətləriniz var. Ən böyük nailiyyətinizi deyə bilərsinizmi?
- Yenə də ən böyük uğurumu həyat yoldaşı, iki dəfə ana və iki dəfə nənə olmağımda hesab edirəm!
- Siz Profilaktik Pediatriya və Bərpa Müalicəsi Elmi-Tədqiqat İnstitutunun həmtəsisçisisiniz. Deyirlər ki, hətta dizayn da sizin iştirakınızla hazırlanıb...
- Bu, düzdür; bir işə başlayıramsa, bilirəm: istənilən işdə xırdaçılıq olmur. Əgər istəyiriksə ki, institutumuzda uşaqların səhhəti daha tez bərpa olunsun, deməli, divarlar da kömək etməlidir... Bir də ki, uşaqlıqdan xəstəxanada kifayət qədər çox vaxt keçirməli olmuşam. Ağ divarları, ağ palataları, ağ dəhlizləri sevirəm - bütün bunlar xəstəxana kimidir! Ona görə də bizim institutda hər şey - divarlar, qapılar, döşəmə rəngarəngdir, həyatdoludur və xəstəxana qoxusu qətiyyən gəlmir!
- Leyla xanım, nəslinizdə həkimlər olubmu?
- Anam - məşhur tarixçi, Avropanın yeni tarixi, habelə bütün həyatını tədqiqatlarına həsr etdiyi Belçika tarixinin ən yaxşı kitabının müəllifidir. Atam radiofizik olub, onun dörd bacısı isə həkim olub! Onların sırasında, şübhəsiz, mənim kumirim və ən çox sevdiyim pediatr onun böyük bacısı, sevimli bibim - Ədilə Avaz qızı Namazovadır!
- Nə üçün məhz pediatriyanı seçdiniz?
- Yəqin, həmin uşaqlıq xəstəliyi səbəb oldu. Bu xəstəliklə bağlı uzunsürən sınaqlardan sonra, xəstələnən uşaqların tez sağalmasına kömək etmək istədim!
- Sizin fikrinizcə, hər kəs pediatr ola bilməz. Peşəkar biliklərdən savayı nə lazımdır?
- Pediatrlar - xüsusi insanlardır. Sağlıq, ürək barədə standart sözlər danışmayacağam, hər şey göz qarşısındadır... Sadəcə, uşaqlar yalanı çox gözəl hiss edirlər, ona görə onları həqiqətən sevməyənləri özlərini sakit müayinə etməyə heç vaxt imkan verməzlər! Bundan başqa, tanınmış rusiyalı pediatr, belə desək, uşaq əhalisinə Rusiya pediatriya kömək sisteminin "atası" Q. N. Speranskinin olduqca düzgün ifadəsi var. O, pediatrlara belə deyirdi: "Həkimlər, xəstə uşağı müalicə edərkən, onun anasını da sağaltmağı unutmamalısınız". Yəni ki, pediatrlar, əlbəttə, həm də mükəmməl psixoloq olmalıdırlar.
- Sizi ilhamlandıran pedaqoq və ya müəlliminiz olubmu?
- Düşünürəm, sevimli bibilərimdən başqa, ali tədris ocağındakı gözəl müəllimlərim olub (N. Nərimanov adına Azərbaycan Dövlət Tibb İnstitutunda təhsil almağa başlamışam, hazırda N. İ. Piroqova adına olan RDTİ (əvvəllər N. İ. Piroqova adına 2-ci MLODTİ) fərqlənmə ilə bitirmişəm.
- Həyat yoldaşınız Aleksandr Baranov - akademik, Rusiya Səhiyyə Nazirliyinin baş pediatrıdır. Hansısa məsələ ilə bağlı onunla məsləhətləşirsinizmi?
- Əlbəttə! Ərim - həm də baş referimdir (bütün ideyalarımı, ilk növbədə, ona təqdim edirəm) və ən yaxşı məsləhətçi, olduqca konstruktiv tənqidçidir. Lakin ən əsası, durmadan öyrəndiyim insandır! Onun müdrikliyini, təşkilatçılıq təcrübəsini, dövlətçilik təfəkkürünü və çox gözəl yumor hissini!
- İş, ev, ailə, səfərlər... Necə çatdırırsınız?
- Mən televizora baxmağa, rəfiqələrimlə saatlarla telefon söhbətlərinə, lazımsız mübahisələrə və münasibətlərə aydınlıq gətirilməsinə vaxt sərf etmirəm. Bilirsiniz, bu, xeyli vaxt itkisinə qənaət edir. Bu zamanı - işə, səfərlərə və əlbəttə, ailən üçün istifadə edə bilərsən!
- İstirahət üçün zaman qalırmı?
- Baxır, istirahət nədir. Ayda bir dəfə böyük masamızın ətrafında mehriban ailəmiz toplananda çox sevinirəm - mən ərimlə, anam, bacım əri və üç qızı ilə, ərimin qızı öz ailəsi ilə, mənim uşaqlarım öz övladları və yeni qohumları ilə - cəmi 20 nəfər. Nə isə dadlı bir təam hazırlayıram, son görüşümüzdən sonra nə baş veribsə danışırıq, keçmişimizdən olan məzəli əhvalatları xatırlayırıq, gələcək səfərlərimizi planlaşdırırıq. Bunu əsl istirahət hesab edirəm! Vaxtımı televizora, rəfiqələrimlə uzun-uzadı telefon söhbətlərinə sərf etmirəm.
- Qızlarınız sizin yolunuzu davam ediblər?
- İki qızım var. Mariya, böyük qızımdır. İki körpəsi var. Sosioloqdur, hazırda dissertasiyasını bitirir. Kiçik Anastasiya, tibb elminin sirlərinə yiyələnir - İ. M. Seçenov adına 1-ci MDTİ-nin üçüncü kurs tələbəsidir.

Лейла Намазова-БАРАНОВА: "В истории Европейской педиатрической ассоциации еще не было президента женского пола"
Наш собеседник - Лейла ханым НАМАЗОВА-БАРАНОВА, доктор медицинских наук, профессор, директор Научно-исследовательского института профилактической педиатрии и восстановительного лечения Научного центра здоровья детей Российской академии медицинских наук (НЦЗД РАМН), заместитель директора НЦЗД РАМН по научной работе, президент Европейской педиатрической ассоциации. Она также является главным редактором журнала "Педиатрическая фармакология", научным редактором журнала "Вопросы современной педиатрии", членом редакционных коллегий международных журналов World journal of pediatrics, Asian journal of pediatric practice, The turkish journal of pediatrics.
- Лейла ханым, вот уже более двух лет вы являетесь президентом Европейской педиатрической ассоциации. Насколько мне известно, впервые этот пост занимает представитель слабого пола. Это же такая ответственность…
- Вы правы, в истории Европейской педиатрической ассоциации  (EPA/UNEPSA) еще не было президента женского пола. Я думаю, это связано со следующим. Европейская педиатрическая ассоциация объединяет всех детских врачей, работающих на Европейском континенте: от скандинавских стран на севере до Турции и Израиля на юге и от Португалии на западе до Российской Федерации на востоке. Как вы знаете, на постсоветском пространстве педиатры - традиционно женщины, а вот в Западной, Северной и Центральной Европе - наоборот, мужчины. И на ключевых постах и там и там - традиционно доктора мужского пола… Поэтому совершенно логично, что в руководящей структуре нашей профессиональной ассоциации (а это исполком или совет) из девяти человек в лучшем случае две женщины. Вот и считайте, насколько велика вероятность для женщины стать президентом. Да в общем, честно говоря, близка к нулю. Я думаю, в моем случае совпало несколько факторов. Мой возраст (значительно моложе многих членов совета, в котором я работала с 2004 года), уважение и интерес к российской педиатрии, особенно укрепившиеся после того, как мы в 2009 году блестяще провели в Москве, кстати, впервые в истории нынешнего постсоветского пространства и современной России, европейский конгресс педиатров, мои многочисленные идеи, направленные на повышение эффективности работы нашей организации, и, наконец, наша отличная дееспособная и высокоорганизованная российская команда педиатров, прекрасно зарекомендовавшая себя в последних международных проектах.
- В одной статье вас назвали Наполеоном в юбке, который без боя завоевал Европу. Вы сильная женщина?
- Надеюсь, что да. Видно, воспитана так… Я старшая в семье, и мой отец, Сеймур Аваз оглу Намазов, известный в СССР ученый-радиофизик, научил меня главному - в любом деле четко формулировать цель, выбирать оптимальные пути для ее достижения, никогда не останавливаться, если цель не достигнута. Его любимая фраза "Начать всегда легко, а вот закончить трудно" всегда звучит у меня в ушах…
- В профессиональном плане вы достигли колоссальных высот. У вас масса регалий, званий и должностей. Не могли бы назвать ваш самый большой успех?
- И все-таки самым большим своим успехом я считаю, что я жена, дважды мама и дважды бабушка!
- Вы - создатель Научно-исследовательского института профилактической педиатрии и восстановительного лечения. Говорят, что даже дизайн был разработан с вашим участием…
- Это правда, если берусь за что-то, то знаю: в любом деле мелочей не бывает. Если мы хотим, чтобы в нашем институте детишки побыстрее восстанавливали свое здоровье, значит, и стены должны помогать… А потом, я с детства, когда мне пришлось довольно много времени самой провести в больнице, не люблю белых стен, белых палат, белых коридоров, это ведь так по-больничному! Поэтому у нас в институте все цветное, жизнерадостное, стены, двери, пол, и совсем нет больничных запахов!
- Лейла ханым, в роду у вас были медики?
- Моя мама - известный историк, автор множества книг по новой истории Европы, в том числе лучшей книги по истории Бельгии, страны, изучению которой она посвятила всю свою жизнь. Отец был радиофизиком, но его четыре сестры - все медики! Среди них, безусловно, моим кумиром и самым обожаемым педиатром является его самая старшая сестра, моя горячо любимая тетя - Аделя Аваз гызы Намазова!
- Почему вы выбрали именно педиатрию?
- Наверное, все же тот детский недуг тому причиной. Пройдя через многие испытания, связанные с той болезнью, захотелось помогать заболевшим детишкам быстрее вставать на ноги!
- Согласно вашему мнению, не каждый может быть педиатром. Что же нужно, помимо профессиональных знаний?
- Педиатры - особые люди. Не буду говорить стандартных слов про душу, про сердце, все и так очевидно… Просто дети прекрасно чувствуют фальшь, поэтому они никогда не дадут себя спокойно осмотреть тому, кто их искренне не любит! А потом есть еще очень правильное выражение самого известного российского педиатра Г.Н.Сперанского, так сказать, "отца" российской системы педиатрической помощи детскому населению. Он так говорил педиатрам: "Доктора, когда вы имеете дело с больным ребенком, не забывайте, что вы должны вылечить и его мамочку". То есть, конечно, педиатры должны быть еще и отличными психологами.
- Был педагог или наставник, который вдохновил вас?
- Я думаю, кроме моих любимых тетушек это также все мои замечательные преподаватели в вузе (я начинала учиться в Азгосмединституте им. Н.Нариманова, а закончила с отличием 2-й МОЛГМИ им. Н.И.Пирогова, ныне РГМУ им. Н.И.Пирогова).
- Ваш супруг Александр Баранов - академик, главный педиатр Министерства здравоохранения России. Советуетесь ли с ним по каким-то вопросам?
- Конечно! Мой муж - это и мой главный рефери (я все свои идеи, прежде всего, представляю на его суд), и лучший советчик, и очень конструктивный критик. Но главное - это человек, у которого я не перестаю учиться! Его мудрости, организационному опыту, государственному мышлению и потрясающему чувству юмора!
- Работа, дом, семья, поездки… Как вы все успеваете?
- Я не трачу время на просмотр телевизора, часовые телефонные разговоры с подругами, на ненужные споры и выяснение отношений. Знаете, это экономит массу времени, которое можно использовать с большей пользой - на работу, поездки и семью, конечно!
- Остается ли время для отдыха?
- Смотря что считать отдыхом. Я очень радуюсь, когда раз в месяц у нас за большим обеденным столом собирается вся наша дружная семья - мы с мужем, моя мама, сестра с мужем и тремя дочерьми, дочь моего мужа со своей семьей, мои дети со своими детьми и новыми родственниками - всего 20 человек. Я готовлю что-нибудь вкусненькое, мы рассказываем то, что произошло за время с последней встречи, вспоминаем смешные истории из нашего прошлого, планируем будущие поездки. Вот это я считаю лучшим отдыхом!
- А дочери пошли по вашим стопам?
- У меня две дочери. Мария, старшая, сама мама двух малышей, социолог, сейчас заканчивает диссертацию. Младшая, Анастасия, грызет, так сказать, гранит медицинской науки - она студентка третьего курса 1-го МГМУ им. И.М.Сеченова.