AVROPA TOLERANTLIĞININ İSTİBDADI
Yeni il gecəsi Almaniyanın Köln şəhərində miqrantların Yeni ili bayram edən Almaniya vətəndaşlarına kütləvi hücumu baş verib. Vağzalyanı meydanda və Mərkəzi kilsənin qarşısına yığışmış yüzlərlə suriyalı, iraqlı, əfqanıstanlı və Şimali Afrika ölkələrindən olan kişi özü ilə sığınacaq almaq üçün hazırlanmış sənədləri də götürüb. Bir qədər sonra onlar fişənglər partlatmağa, yolkeçənləri qarət etməyə, qadınlara hücum çəkib, onların ünvanına təhqirlər yağdırmağa başlayıblar. Eyni gündə Almaniyanın Ştutqart, Hamburq, Düsseldorf, Münhen və digr şəhərlərində də analoji hücumlar olub. KİV insidentə dair polisə müraciət etmiş şəxslərlə bağlı müxtəlif say göstərir - 160-dan 600-dək. Üstəlik, onların əksəriyyəti seksual təhrikə məruz qaldıqlarını bildiriblər. Almaniyanın Ədliyyə naziri Hayko Mass "Bild" nəşrinə açıqlamasında bildirib ki, bütün hücumların əvvəlcədən planlaşdırıldığına və koordinasiya olunduğuna şübhə yoxdur.
Polis baş verənləri müəyyən müddət gizli saxlamağa çalışıb, Yeni il gecəsinin sakit keçdiyini bildirib. KİV-də hücumlarla bağlı məlumatlar yalnız bir neçə gün sonra yayılıb və görünür bu, yalnız hadisədən hiddətlənənlərin yaşananları sosial şəbəkələrdə paylaşmasından sonra baş verib. Zərərçəkmişlər və şahidlər hadisə zamanı küçələrdə lazımi sayda polis əməkdaşının olmadığını bildirirlər. Üstəlik, polis onları olayları "aləmə car çəkməməyə" çağırıb. Yeri gəlmişkən, bu xahişlərin yalnız alman asayiş keşikçilərindən gəlmədiyi məlum olub. Köln hadisələri ilə bağlı KİV-də səs-küyün qalxmasından bir neçə gün sonra, İsveçin Baş naziri öz ölkəsinin polisini gənc qadınlara qarşı satqınlıqda günahlandırıb. O, fikrini hüquq-mühafizə orqanlarının son 2 il ərzində seksual təhriklərlə bağlı məlumatlara etinasız yanaşması ilə əsaslandırıb. Baş nazir xatırladıb ki, 2014 və 2015-ci illərdə Stokholmda keçirilmiş festivalda belə hallara çox rast gəlinib.
Eyni xahiş qaçqınlara yardımla məşğul olan bir sıra hüquq müdafiəsi təşkilatından da gəlib; məsələn, İtaliyanın Ventimilya şəhərciyində Şimali Afrikadan olan qaçqınlar üçün yaradılmış düşərgədə "No Borders" fəalı amansızlıqla zorlansa da, həmkarları ondan polisə müraciət etməməsini istəyib. Guya bu, ölkədə ksenofob əhvalı artıra bilərmiş. Polis isə ksenofob hallarının arta biləcəyi ilə bağlı narahatlıqla yanaşı, istintaqın çətin olduğunu da bildirir. Onlar bunu bütün miqrantların bir-birinə bənzəməsi, onlar haqqında məlumat bazasının olmaması ilə izah edir. Bundan başqa, yaşananlar fonunda KİV-in də yalnız Almaniyada deyil, Fransa, İtaliya, Avstriya, Skandinaviya ölkələrində də miqrantlar tərəfindən onlarca zorlanma faktının qeydə alınmasına həvəssiz yanaşdığı ortadadır.
Qayıdaq Kölnə. Qeyd olunan biabırçılıq ən miqyaslı və iyrənc şəkildə məhz Almaniyanın və ümumilikdə, Avropanın ən qədim şəhərlərindən olan Kölndə baş verib. Ötən il ən çox miqrantı qəbul etmiş ölkə Almaniyadır. Müxtəlif məlumatlara görə, 2015-ci ildə bu ölkəyə 1-1,5 milyon miqrant üz tutub. Berlinin miqrasiya siyasəti kansler Angela Merkelin ideyası əsasında formalaşır. O, "açıq qapı" fəlsəfəsinə əsaslanır və hesab edir ki, başqa ölkələrdən gələnlər zəngin, sabit və güclü Almaniya üçün səadət gətirir. Kansler əmindir ki, ölkəsi bununla nəinki xoş iş görür, insan haqlarını qoruyur, həm də əlavə işçi qüvvəsi, inkişaf stimulu qazanır. Nəticədə, Almaniya faktiki olaraq, sərhədlərində miqrant nəzarəti həyata keçirməkdən imtina edib. Üstəlik, Berlin Aİ-dən olan qonşularını Merkelin ideyalarını bölüşməməkdə, qaçqınları təhlükə saymaqda günahlandırır. Almaniyanın ARD telekanalı isə bu yaxınlarda Türkiyəni mütəmadi olaraq Suriyadan olan qaçqınları müharibənin tüğyan etdiyi bu ölkəyə qaytarmaqla, "beynəlxalq hüququ pozmaqda" təqsirləndirib.
Həqiqətən də, cəmi bir neçə il əvvəl Avropada "multikulturalizmin iflasa uğradığını" bəyan etmiş Merkelin gözlənilmədən yüz minlərlə qaçqına qucaq açmaq qərarına gəlməsinin səbəbini anlamaq çətindir. O, bunu həqiqətən düşünmədən edir. Çünki artıq indi onun özü Avropa hökumətlərinin vəziyyəti nəzarətdə saxlamaq iqtidarında olmadığını etiraf edir. Yanvarın 20-23-də Davosda keçiriləcək Dünya İqtisadi Forumuna səfəri təxirə salmış Merkel birdən-birə cinayət törətmiş miqrantların deportasiyası prosedurunun sadələşdirilməsi təklifini irəli sürüb. Miqrantların Almaniya ərazisində hərəkət azadlığının məhdudlaşdırılmasını Almaniyanın Saar torpağının daxili işlər naziri Klaus Buyon da vacib sayır. Almaniyanın vitse-kansleri Ziqmar Qabriel isə düşünür ki gələcəkdə qaçqınların Almaniya ərazisində konkret olaraq harada yaşamalı olduqları göstərilməlidir.
Bəs, alman siyasətçiləri Köln hadisələrinədək nə düşünürdülər? Antiqlobalçıların nümayişini, futbol fanatlarının yürüşlərini böyük həvəslə əngəlləyən Almaniya hökuməti Yeni il bayramı zamanı vəziyyətə niyə nəzarət edə bilməyib? Miqrasiya üzrə Beynəlxalq Təşkilat qaçqınların əksəriyyətini gənc kişilərin təşkil etdiyini bildirir. Bəs, Almaniya bu məsələnin öhdəsindən hansı yolla gəlməyi düşünür? Axı, əksər araşdırmalar cinslər arasında balansın ciddi şəkildə pozulduğu cəmiyyətlərdə zorlama, seksual təhrik faizlərinin yüksək olduğunu göstərir. Hətta miqrant kriminal və terrorçu keçmişə malik deyilsə belə (əksəriyyəti həqiqətən belə keçmişə malik deyil), pulsuz, əyləncəsiz, əks-cinsin olmadığı, darıxdırıcı düşərgədə yaşayan, üstəlik, boş vaxtı həddindən artıq çox olan qaçqın hər an pis əməllərə əl ata bilər. "Bir çox gənc suriyalı, əfqan, mərakeşli çalışqan işçiyə, dürüst vergi öləyicisinə çevrilə bilər. Lakin bəzi "qaçqın"lar xoş münasibətə rəğmən, polisləri - zəif, qadınları - ov, demokratları isə - axmaq sayacaqlar. Onlar klanların, mütəşəkkil dəstələrin üzvünə çevriləcək, islamçı əsgərlərin sayını artıracaqlar", - deyə "Frankfurter Allgemeine Zeitung" yazır. Üstəlik, miqrant problemi Avropa üçün heç də yenilik deyil. Avropanın bir sıra şəhərlərində miqrant məhəllələri çoxdan mövcuddur. Polis əməkdaşları həmin məhəllələrdən mümkün qədər uzaq durmağa çalışır. Paris isə əsl miqrant qiyamı ilə yaxşı tanışdır. Nəhayət, minlərlə insanın Almaniyaya üz tutması, üstəlik, onların əksəriyyətinin lazımi səviyyədə yoxlanılmaması rəsmi Berlini niyə narahat etməyib? Parisdə polis məntəqəsinə hücumla bağlı aparılmış araşdırmalar şok faktlar üzə çıxarıb: güllələnmiş terrorçu Almaniyada, sığınacaq axtarışında olan insanlar üçün nəzərdə tutulmuş mərkəzlərin birində yaşayıb, qanunsuz silah alveri və narkotik maddələrin dövriyyəsinə görə həbsdə olub, 5 il müddətinə Fransada qeyri-leqal həyat sürüb, özünü ya tunisli, ya mərakeşli, ya da gürcü kimi qələmə verib. Yəni, məsələn, Rusiya, Ukrayna və ya Azərbaycan vətəndaşı Amaniyaya getmək istəyirsə, onun nəsil-nəcabəti araşdırılır, psixoloji və maddi durumu müəyyənləşdirilir, başqalarına isə dərhal yaşıl işıq yandırılır.
Fərq nədədir? Fərq statusdadır - Şimali Afrikadan və Yaxın Şərqdən olan köçkünlər rəsmi olaraq qaçqın adlandırılırlar. Qaçqın üçün isə istənilən demokratik dövlətdə yardım, müdafiə nəzərdə tutulur. Üstəlik, onlara gələcəkdə ailələrinə qovuşmaq şansı yaradılır. Bu insanların deportasiyası isə çox çətindir. Bunun üçün məhkəmə qaçqını vətənində təhlükənin gözləyib-gözləmədiyini müəyyənləşdirməli, belə təhlükə varsa, qaçqının özü hər hansı təhlükənin olduğunu deyirsə, o, heç bir halda vətənə göndərilmir. Almaniyanın vitse-kansleri, iqtisadiyyat və energetika naziri Ziqmara Qabriel deyir: "Biz burada oğurluq edən insanı cəlladların gözlədiyi vətəninə göndərə bilmərik". Roma Papası Fransiskin dediyi kimi, öz vətəndaşlarının müdafiəsi ilə miqranta yardım arasında balansa əməl olunmalıdır. Yəni, miqrant heç bir halda dilindən, ənənəsindən, dinindən, mədəni və əxlaq normalarından imtinaya məcbur edilə bilməz. Əlbəttə ki, bu zaman miqrantın Almaniyanın dəyərlərinə və ənənələrinə hörmət etməsi də şərtdir. O da insan haqlarına hörmətlə yanaşmalı, ən azı, dini və gender bərabərliyini qəbul etməlidir.
Bütün bunlar çox gözəldir. Lakin görünən odur ki, bunlar təcrübədə əlçatmazdır. Aİ-nin rəhbər vəzifələrində kifayət qədər olan multikulturalizmin müdafiəçiləri bir sualın cavabını bilmirlər; məsələn, miqrantların ənənələri, mədəni normaları kişi-qadın bərabərliyinə ziddirsə, nə etməli? Bu cür ziddiyyətlər nəticəsində, insanlar seçim etmək məcburiyyətində qalırlar: ya sən miqrantı "məcbur edir/qəbul etmir/deportasiya edirsən", ya da tədricən, özün öz dəyərlərini, həyat yolunu dəyişirsən. Kölnün meri Genrietta Reker, deyəsən, birinci yolu seçib. O, qadınlara özlərinə qarşı mümkün seksual təhrik hallarına şərait yaratmamağı məsləhət görüb. Bu, yəqin ki, geyimdə, hərəkətetmədə müəyyən məhdudiyyətləri nəzərdə tutur. Bəs alman qadınları multikultural dəyərlər naminə buna getməyə razı olacaqlarmı? Bu sual hələ ki, açıq qalır. Qərb dünyasının tolerantlıq və fərdiyyəçiliyə baş əyməsi bizim gözümüz qarşısında çox paradoksal vəziyyət yaradıb - hansısa azlığın (etnik, dini, seksual və s.) hüquqlarını pozmamaq istəyi siyasi nəzakətin despotizminə gətirib-çıxarır və nəticədə, artıq çoxluğun hüquqları ciddi şəkildə pozulmağa başlayır.
Digər yandan, hər şeyi müxtəlif mədəni və maddi dəyərlərin üzərinə atmaq da olmaz. Hər halda, Tunisin, Mərakeşin, Misirin və digər Şimali Afrika və Yaxın Şərq ölkələrinin kurortlarında Avropa qadınına heç kəsin toxunmadığını, onların bəzi hallarda toples gün şüası qəbul etdiklərini, gecə klublarını dolaşdıqlarını, kafelərə çimərlik paltarında gəldiklərini çoxları görüb. Və onlar qəflətən evlərində, Avropanın mərkəzində gözlənilməz halla qarşılaşırlar. Axı Kölndəki hücumlar gecənin qaranlığında deyil, açıq şəkildə, insanların gur olduğu meydanda, yerli, alman kişilərin gözləri qarşısında baş verib. Düşünmək olardı ki, kütlənin bu cür özündənçıxması Avropada deyil, yalnız "ərəb baharı"nın tüğyan etdiyi Qahirədə, Təhrir meydanında baş verə bilərdi.
Məlum olduğu kimi, Qahirədə cinayətkarlar aranın qarışmasından, hakimiyyətdə, hüquq-mühafizə strukturlarındakı xaosdan istifadə edərək, elə meydanda qadınları zorlayırdılar. Eyni sözləri Köln haqqında demək mümkün deyil. Bəs onda nə baş verir? Deyəsən, bu sualın cavabı havadan asılı vəziyyətdədir.
Hakimiyyət və polis tərəfindən bu cinayətlərə proporsional və sərt cavabın olmaması ("qaçqın" statusuna baxmayaraq), cəmiyyətdə millətçiliyə, ksenofobiyaya yol açır. Yəni, əslində, hakimiyyətin ən qorxduğu, problemi ört-basdır etməklə yayınmağa çalışdığı vəziyyət yaranır. Avropa diplomatiyasının rəhbəri Federika Moqerini son dərəcə müdrikcəsinə bildirib ki, "avropalı qadınlara qarşı zorakılıq hallarına Avropaya kütləvi miqrant axınından əvvəl də rast gəlinib" və "milliyyətindən, mənşəyindən asılı olmayaraq, yaxşı və pis insanlar var". Bəla ondadır ki, miqrant və ya neonasist olmasından asılı olmayaraq, müdriklik kütləyə xas deyil. Odur ki, millətçi şüarların, ksenofob qrupaşmaların, başıqırxıq özünümüdafiə dəstələrinin peyda olması heç zaman təəccüblü olmamalıdır. Nə qədər ki, dövlət miqrant problemini nəzarətə götürmək əvəzinə, öz "nasist"lərinə təzyiq göstərəcək, cəmiyyətdə gərginlik o qədər güclü olacaq. Leypsiqdə PEQİDA-nın yerli qanadının "Onları deportasiya edin!" şüarı ilə keçirdiyi antiimmiqrant aksiyası talanla, polislə toqquşmalarla və həbslərlə bitib. Yanvarın 10-da Kölndə naməlum şəxslər 6 pakistanlıya hücum edib, nəticədə, onlardan 2-si yaralanıb. Bir qədər sonra daha bir suriyalı da yaralanıb. Bəlkə də bu insidentlər nəticəsində heç bir günahı olmayan, kiminsə xətrinə dəyməyi, sataşmağı düşünməyən insanlar zərər çəkib. Hər halda, ölkədə sağçı-populist "Almaniya üçün alternativ" partiyasının populyarlığı artmaqdadır. Köln polisinin məlumatına görə, pnevmatik tapança əldə etmək üçün lisenziya almağa çalışanların sayı kəskin şəkildə artıb. Mövzuya aid olmasa da, bir faktı nəzərinizə çatdıraq ki, Üçüncü Reyxin məğlubiyyətindən sonra, Almaniyada ilk dəfə Hitlerin "Mayn kampf" kitabı dərc olunub. Və bütün bunların fonunda, Almaniyanın iqtisadi əməkdaşlıq və inkişaf məsələləri üzrə naziri Gerd Müllerin yaxın illərdə Almaniya və ümumilikdə, Avropaya 8-10 milyon qaçqının üz tutacağına dair proqnozu adamı daha çox narahat etməyə başlayır...

THE DESPOTISM OF EUROPEAN TOLERANCE
On the New Year's Eve, the German city of Cologne saw mass attacks by immigrants on German citizens celebrating the New Year. Hundreds of men - from Syria, Iraq, Afghanistan and North Africa, who have documents requesting asylum, gathered outside the train station and on the forecourt of the central cathedral. Refugees blew up firecrackers, robbed passers-by, attacked women and shouted insults at them. New Year attacks also occurred in other German cities - in Stuttgart, Hamburg, Dusseldorf, Munich, etc. The media give different data on complaints to the police - from 160 to more than 600 with most of them related to sexual harassment. German Minister of Justice Heiko Maas told Bild newspaper that there was no doubt that all attacks were planned and coordinated.
The local police, which first reported a quiet New Year's Eve, and the local media, which reported the attacks a few days later, apparently, only after outrage started to heat up on social networks, tried to conceal the incident for some time. Victims and witnesses noted that on the ill-fated night there were not enough police on the streets. The police also asked not to disclose instances of attacks.
By the way, it turned out that such requests come not only from the German police. A few days after the beginning of the media hype about the Cologne events, the Swedish prime minister accused the police of his country of betraying young women because over the last two years the law enforcers have ignored reports of sexual harassment, which, for example, took place en masse at the Stockholm festival in 2014 and 2015.
Several human rights activists and organizations involved in assistance to refugees asked for the same. In a refugee camp for North Africans in the Italian town of Ventimiglia, a No Borders activist was brutally raped, but her colleagues advised her not to go to the police so as not to stoke xenophobic sentiments. In addition to the fear of provoking xenophobic attacks, the police also noted difficulties in the investigation, since all immigrants look alike and there is no database on them. It turned out that the media is also not too eager to talk about the dozens of cases of alleged rape by immigrants not only in Germany but also in France, Italy, Austria and the Scandinavian countries.
However, the biggest and ugliest incident took place in Cologne, one of the oldest cities in all of Europe and Germany. Germany received the largest number of immigrants last year - according to various sources, 1-1.5m people. The immigration policy of Berlin is formed under the influence of ideas of Chancellor Angela Merkel who professes the philosophy of "open doors" and believes that incomers from other countries are good for the rich, stable and strong Germany. The Chancellor is convinced that in this way the country is not only doing a good thing, protecting human rights, but also getting extra manpower and incentives for development. As a result, Germany in fact refused immigration control on its own borders and strongly criticized its EU neighbours who do not share Merkel's ideas and see the refugees as a threat. Also recently, the German ARD TV channel accused Turkey of "violating international law" because it systematically sends refugees back into war-torn Syria.
Indeed, it is not clear why Merkel, who herself proclaimed the "failure of multiculturalism" in Europe a few years ago, suddenly and so recklessly decided to welcome hundreds of thousands of refugees. It was done recklessly because now she herself admits that the European authorities do not have the capacity to keep the situation under control. Cancelling a trip to the World Economic Forum in Davos on 20-23 January, which she has always attended, Merkel changed her mind and offered to simplify the procedure for the deportation of immigrants who have committed a crime. The interior minister of Saarland, Klaus Bouillon, also spoke out in favour of restricting the freedom of movement for immigrants on the territory of Germany. German Vice-Chancellor Sigmar Gabriel considers it necessary to instruct refugees in the future where specifically they should reside in Germany.
But what did the German politicians think about before the events in Cologne? Why did the German authorities, which carefully guard any anti-globalization demonstration and numerous gatherings of football fans, miss the usual New Year celebrations?
How is Germany going to deal with the fact that most of the refugees, according to the International Organization for Migration, are young men? After all, most of the studies show that in societies where there is a pronounced imbalance between the sexes, there is a high percentage of rape and sexual harassment. Even if immigrants do not have any criminal or terrorist past (and most of them most likely do not have any), staying in an overcrowded refugee camp without money, without entertainment and without the opposite sex, but with an excess of free time will clearly led to a bad end. "Many young Syrians, Afghans and Moroccans will become diligent workers and honest taxpayers. However, other refugees, despite the ongoing friendly attitude, will consider the police contained from above to be weaklings, women - permitted game, and democrats - imbeciles. They will become members of clans and organized gangs, and increase the number of recruited Islamists," Frankfurter Allgemeine Zeitung predicts. Moreover, the problem of immigrants is not new to Europe. Immigrant neighbourhoods where the police try not to turn up have long existed in some European cities, while Paris has experienced real immigrant riots.
And finally, why was Berlin not worried that thousands of people, many of whom, it turns out, were not thoroughly checked by anyone are coming to Germany? The investigation into the attack on a police station in Paris revealed shocking facts: a terrorist who was shot was living in Germany in one of the centres for asylum seekers, was arrested for trafficking in weapons and drugs and illegally lived in France for five years, identifying himself as a Tunisian, Moroccan or Georgian. That is to say if a citizen of Russia, Ukraine or Azerbaijan, for example, decides to move to Germany, they will check his lineage to the tenth generation, as well as his physical, mental and financial condition, but here a huge number of people were given the green light at once.
What's the difference? The difference is the status - the immigrants from North Africa and the Middle East are officially referred to as refugees. In any democratic state, a refugee is provided with protection, assistance, future family reunification, and it is pretty hard to deport him. The court will investigate whether the fugitive will be in danger at home, and if yes, then even if the refugee is dangerous, it is impossible to send him back in any case. That is what German Vice-Chancellor and Minister of Economy and Energy Sigmar Gabriel thinks: "We cannot send a man who is stealing here back home where the executioner is waiting for him."
Pope Francis said that it is necessary to observe a balance between the protection of your own citizens and aid to immigrants. That is to say immigrants cannot be forced to give up their language, traditions, religion, cultural and moral norms. Of course, this in turn means that the immigrants themselves will respect the traditions and values of Germany, as well as human rights, which, at least, involves the recognition of religious and gender equality.
It's all very nice in theory, but, as it turned out, it's almost unattainable in practice. Apologists of multiculturalism, of whom there are many in senior positions in the EU, do not know the answer to the question of what to do if, for example, the traditions and cultural norms of immigrants deny equality between men and women. As a result of this contradiction, it turns out that people have to choose: either you "compel/reject/deport" immigrants, or gradually change your own values and attitudes. Mayor of Cologne Henriette Reker, it seems, preferred the second way and advised women to avoid provoking possible sexual harassment, which apparently involves restrictions on dress and movement. Whether German women will accept it in the name of multiculturalist values remains an open question. In front of our eyes, the Western world's worship of the ideals of tolerance and individualism causes a paradoxical situation where the desire not to violate the rights of some minorities (ethnic, religious, sexual, etc.) leads to the despotism of political correctness where the rights of the majority are already beginning to seriously suffer.
On the other hand, you cannot blame everything on different cultural and moral values. Many people have noticed that in the resorts of Tunisia, Morocco, Egypt and other North African and Middle Eastern countries, no one has ever touched European women, who sometimes sunbathe topless, visit nightclubs or come to the cafe in the swimsuit. And suddenly, at home, in the heart of Europe, something incredible happens. After all, the attacks in Cologne took place not on the back streets under the cover of the night, but openly, in a crowded square and in the presence of local German men. It seemed that this madness of the crowd was only possible on some Tahrir Square in Cairo overwhelmed by the "Arab spring", but not in Europe. In Cairo, when criminals raped women right on the square, they took advantage of their large number and chaos in the government and law enforcement agencies. But we cannot say the same about Cologne. So what's the deal? It seems that the answer to this question is also hanging in the air.
The lack of a harsh and proportional response to the crimes (regardless of the "refugee" status) by the authorities and the police generates bursts of nationalism and xenophobia in society. That is to say what is happening is exactly what the authorities are so afraid of and try to avoid by hushing the problem up. The head of European diplomacy, Federica Mogherini, wisely noted that "violence against European women existed before the mass influx of immigrants into Europe" and that "there are good and bad people regardless of their nationality or origin". The trouble is that the crowd - whether it is immigrants or neo-Nazis - has no wisdom. Therefore, the emergence of nationalist slogans, xenophobic groups and skinhead self-defence units should not surprise anyone. And the more the state puts pressure on its own "Nazis" instead of controlling the immigration problem, the more tensions will increase in society. The protest against immigrants in Leipzig, organized by the local branch of PEGIDA attacked six people from Pakistan in Cologne, wounding two of them, and later they wounded a Syrian man. Perhaps absolutely innocent people who did not intend to harass or hurt anyone suffered. The popularity of the right-wing populist party Alternative for Germany is growing. The Cologne police reported a significant increase in the number of requests for licences for air weapons. And deviating from the subject, as they say, Hitler's creation "Mein Kampf" was reprinted in Germany for the first time since the defeat of the Third Reich. Against this background, the prophecy of German Minister for Economic Cooperation and Develop-ment Gerd Muller that in the coming years Germany and Europe as a whole will be flooded by 8m to 10m refugees sounds depressing.