Patriarx Kirilin bəyanatı ermənilərin "soyqırımı" haqqında mifini darmadağın etdi
İrəvan yenə Rusiyadan inciyib. Üstəlik, bu dəfə erməni siyasətçilərinin məzəmmətinə nə az, nə çox - Rus Pravoslav Kilsəsinin başçısı, bütün Rusiyanın Patriarxı Kiril tuş gəlib.
Rusiya yanvarın 7-də pravoslav Miladını qeyd edib. Bayram ərəfəsində patriarx Kiril "Rossiya" telekanalına ənənəvi Milad müsahibəsini verib.
Açığı, kamera qarşısında "Rusiya bu gün" holdinqinin rəhbəri, "Vesti nedeli" verilişinin aparıcısının, yoxsa Rus Pravoslav Kilsəsi başçısının daha inamlı dayandığını birmənalı söyləmək çətindir.
Patriarx Kiril, daha doğrusu, hələ patriarx olmayan gənc keşiş ilk dəfə efirə Vladimir Pozner ilə Fil Donahın apardıqları SSRİ-ABŞ telekörpüsü zamanı çıxmışdı. Sonradan bazar günləri "Rossiə" telekanalının efirində moizələr olurdu. Bir sözlə, Rus Provaslav Kilsəsinin rəhbəri ictimaiyyətlə "ekranın digər tərəfi"ndən danışmağı yaxşı bacarır. Bu dəfə də o, çoxlarını narahat edən məsələlərdən danışıb: pravoslavları, müsəlmanları, yəhudiləri, buddistləri, inanclıları və ateistləri, gəncləri və yaşlıları...
Kiril bir sıra digər məsələlərlə yanaşı, Suriyada baş verənlərə də toxunub. O, bu ölkədəki müharibənin dini xarakterini qəti şəkildə rədd edib. Rus Pravoslav Kilsəsinin başçısı fikrini belə davam etdirib: "Artıq bunun qətiyyən dini müharibə olmadığını söyləmək lazımdır. Mən bu fikrə qoşuluram". Daha sonra Kiril tarixə ekskursiya edib: bəli, bəzi hallarda ruslarla müsəlmanlar arasında münasibətlər yaxşı olmayıb. Sonra isə o xatırladıb: "Lakin hər zaman hər iki tərəfin itkiləri ilə nəticələnən hərbi əməliyyatları bir kənara qoysaq, İslam Dünyasında indi yaşanmaqda olanlar heç zaman baş verməyib; məsələn, türk, Osmanlı İmperiyasını yada salaq. Orada da xristian azlıq olub və onlar məhv edilməyib. Dini icmalar arasında münasibətlərin müəyyən qaydaları olub. İsa Peyğəmbərin (ə) qəbrinin olduğu məbədin açarı hələ də ərəb müsəlmanının əlindədir. Bütün bunlar müsəlmanın təhlükəsizliyə, xristianlara məxsus müqəddəs yerlərin qorunmasına məsul olduğu həmin türk dönəmindən gəlir".
Beləliklə, patriarxın bəyanatı erməni siyasətçilərinin sevimli nəzəriyyələrini, daha doğrusu, mifini darmadağın edib.
Məlum olduğu kimi, onlar Osmanlı İmperiyasının yalnız "ermən soyqırımı", həmçinin digər xristianlara qarşı "soyqırımı" törətməklə məşğul olduğunu iddia edirlər.
Rus Pravoslav Kilsəsi rəhbərinin Osmanlı İmperiyası haqqında müsbət tonda danışması İrəvan üçün çox gözlənilməz olub.
Ermənistan hakimiyyəti bu bəyanatı "görməməyə" çalışıb. Erməni müxalifətinə məxsus KİV isə qəzəbini gizlətmir. "Lragir" saytı yazır: "Məgər patriarx 100 il əvvəl baş vermiş hadisələrdən xəbərsizdir? Xəbərsizdirsə, rus keşişinin bütün xristianların lideri və müdafiəçisi roluna iddia etmək haqqı yoxdur. Məgər Kiril Osmanlı İmperiyasında "erməni soyqırımı"nın baş verdiyini, həmçinn yunanlara, asuriyalılara qarşı soyqırımı törətdiyini bilmir?".
Məsələ isə yalnız Kirilin bəyanatında deyil. Xatırladaq ki, Moskva ilə Ankara arasında yaşanmaqda olan gərginlik İrəvan tərəfindən aşkar şövqlə qarşılanıb. Proses əvvəlcə sanki ermənilərin planına tam uyğun gedirdi. Rusiya liderləri Türkiyənin ünvanına sərt bəyanatlar səsləndiriblər və səsləndirirlər. Turizm şirkətlərinə bu ölkələrə turist qrupları göndərməmək tövsiyə olunub. Nəhayət, Dövlət Dumasının "Ədalətli Rusiya" fraksiyasından olan deputatları parlamentin aşağı palatasına 1915-ci ilin "erməni soyqırımı"nın qəbul edilməməsinə görə cinayət məsuliyyətini nəzərdə tutan qanun layihəsi təqdim edib, "Ədalətli Rusiya"nın lideri Sergey Mironov isə türk tərəfinə qarşı daha sərt addımların atılmasına çağırış edib. Bu yaxınlarda vəziyyət apofeoz həddinə çatıb. Rostovdan olan Hamlet Qriqoryan adlı şəxs (çətin ki, sırf öz təşəbbüsü olsun) 1921-ci il martın 16-da imzalanmış Moskva müqaviləsinin ləğvi ilə bağlı kampaniyaya başlayıb. Xatırladaq ki, həmin müqavilə daha əvvəl imzalanmış Qars müqaviləsi ilə birlikdə Sovet Rusiyası ilə Türkiyənin sərhədlərini müəyyənləşdirib, türk torpaqlarında "Qərbi Ermənistan" yaradılması arzularının üzərindən birdəfəlik xətt çəkib. Moskva ilə Ankara arasında gərginliyin artdığı indiki şəraitdə isə İrəvan fəalları öz-özlüyündə belə bir qənaətə gəliblər ki, onların 6 Şərqi Anadolu vilayətinə iddialarını yenidən gündəmə gətirməyin əsl vaxtıdır!
"1921-ci ilin daha çox "Moskva müqaviləsi" kimi tanınan Rusiya-Türkiyə müqaviləsi sovet illərində və ondan sonrakı dönəmdə siyasi məzmununun kəskinliyinə görə, tarixçilər və politoloqlar tərəfindən ən az araşdırılmış beynəlxalq sənəd olaraq qalıb. Sovet, sonradan erməni və rus, həmçinin Ermənistanla Rusiyanın birgə xarici siyasi maraqları baxımından, bu müqavilə Brest müqaviləsi və ya Cənubi Kuril adaları problemi, emosional baxımdansa, Alyaska və Krımın kimə məxsus olduğu məsələsi qədər önəmlidir", - deyə müəllif yazır.
Ortaya belə bir sual çıxa bilər: Ermənistan özü Moskva müqaviləsindən niyə imtina etmir? Amma sualın cavabı aydındır: İrəvanda yaxşı anlayırlar ki, Türkiyə ilə müharibə son dərəcə təhlükəli məsələdir. Üstəlik, bu halda paralel olaraq, Azərbaycanla da müharibə bərpa oluna, Gürcüstanla münaqişə meydana çıxa bilər. Odur ki, Rusiyanın "erməni arzusu" uğrunda mübarizəyə cəlb olunması daha "komfortlu"dur.
Bütün bunların fonunda patriarx Kirilin bəyanatı ermənilərin "soyqırımı" haqqında mifini, sözün əsl mənasında, darmadağın edib. Daha vacibi o, İrəvan siyasətçilərinin Rusiyanı tammiqyaslı müharibəyə "sövq etmək" arzusunun üzərindən xətt çəkib. Məlum olub ki, Moskvanın Türkiyəyə qarşı öz iddiaları olsa da (onların nə qədər əsaslı olduğu, günahkarın kimliyi ayrıca söhbətin mövzusudur), Rusiya "erməni arzusu" naminə bütünlükdə NATO ilə müharibəyə getmək niyyətində deyil.
Bir qədər "irəli getmiş" erməni ekspertləri isə bir məqamı xatırladırlar: "Ədalətli Rusiya" fraksiyasının irəli sürdüyü qanun layihəsinin elə layihə olaraq qalma şansı yüksəkdir. Analitiklər xatırladır ki, sənədi hakim "Vahid Rusiya" deyil, "Ədalətli Rusiya" irəli sürüb. O isə Dövlət Dumasında çoxluğa malik deiyl. Ən başlıcası, Rusiyanın Türkiyə ilə münasibətlərdə körpüləri tam yandırmaq niyyətində olmadığı aydındır. Belə olan təqdirdə, Moskvanın İrəvanın göstərişi ilə hərəkət edəcəyini gözləmək olmaz.

Заявление патриарха Кирилла вошло в клинч с ереванскими мифами о "геноциде"
У Еревана - очередные обиды на Россию. Причем на сей раз в фокусе явно недоброжелательного внимания ереванских политиков оказался ни много ни мало предстоятель Русской православной церкви (РПЦ), патриарх всея Руси Кирилл.
Россия 7 января отметила православное Рождество. Накануне праздника патриарх Кирилл дал свое традиционное рождественское интервью телеканалу "Россия".
Честно говоря, кто держался увереннее и органичнее перед камерой - глава холдинга "Россия сегодня", ведущий "Вестей недели" Дмитрий Киселев или предстоятель РПЦ, это еще надо посмотреть. Патриарх Кирилл, впрочем, тогда еще не патриарх, а молодой священник, впервые появился на экране во времена телемостов СССР - США, которые вели Владимир Познер и Фил Донахью. Затем были воскресные проповеди в эфире того же канала "Россия". Словом, общаться с аудиторией "по ту сторону экрана" предстоятель РПЦ умеет прекрасно. И на сей раз он говорил о том, что волновало и волнует многих: православных, мусульман, иудеев, буддистов, верующих и атеистов, молодых и старых…
В числе прочего предстоятель РПЦ коснулся и событий в Сирии. Религиозный характер войны в этой стране он категорически отверг. После чего твердо заявил: "Уже стало общим местом говорить, что это никакая не религиозная война, и я присоединяюсь к такому отношению к этому конфликту". А затем сделал экскурс в историю. Патриарх Кирилл признал: да, порой отношения между христианами и мусульманами складывались не безоблачно. Но затем напомнил: "Но если оставить за скобками собственно военные действия, которые всегда сопровождались потерями с обеих сторон, то никогда ничего подобного тому, что сейчас происходит, в исламском мире не было. Возьмем, к примеру, турецкую, Османскую империю, где были христианские меньшинства, но они не были уничтожены. Существовал определенный порядок отношений между религиозными общинами. До сих пор в руках мусульманина-араба - ключи от Храма Гроба Господня. Это все с тех самых турецких времен, когда мусульманин был ответствен за безопасность, за хранение христианских святынь".
Нетрудно заметить: заявление патриарха вошло в жесткий клинч с излюбленными теориями, а вернее сказать, мифами ереванских политиков, согласно которым в Османской империи занимались исключительно "геноцидом армян" и других христиан. К тому, что предстоятель РПЦ будет говорить о Блистательной Порте в положительном ключе, в Ереване оказались банально не готовы.
Официальные власти Армении постарались этого заявления не заметить. А вот оппозиционная пресса негодования скрывать не стала. Ереванская "Лрагир" возмущается: "Разве патриарх не в курсе произошедших 100 лет назад событий? Возможно, не в курсе, хотя это не делает чести российскому пастырю, который претендует на роль лидера и защитника всех христиан. Разве Кирилл не знает, что в Османской империи был осуществлен "геноцид армян", понтийских греков, ассирийцев?".
Дело, впрочем, не только, а точнее, не столько в заявлении предстоятеля РПЦ. Напомним, что нынешнее обострение отношений между Москвой и Анкарой в Ереване восприняли с нескрываемым воодушевлением. Вначале все шло вроде бы в полном соответствии с ереванскими планами. Лидеры России выступали и выступают с жесткими заявлениями в адрес Турции. Туристическим фирмам предписано не отправлять в эту страну организованные группы. Наконец, депутаты Госдумы от фракции "Справедливая Россия" внесли на рассмотрение нижней палаты парламента законопроект об ответственности за непризнание "геноцида армян" в 1915 году, а лидер "Справедливой России" Сергей Миронов также призвал и к более жестким ответным мерам по отношению к турецкой стороне. А недавно ситуация достигла апофеоза. Некий Гамлет Григорян из Ростова-на-Дону, и вряд ли исключительно по собственной инициативе, составил петицию с требованием о денонсации Московского договора, подписанного 16 марта 1921 года. Данный договор, вместе с подписанным ранее Карсским договором, определил конфигурацию границ советской России и Турции и поставил жирный крест на мечтах о создании "Западной Армении" на турецких землях. И теперь, на фоне роста напряженности между Москвой и Анкарой, ереванские активисты пришли к выводу: настал самый удобный момент, чтобы реанимировать свои притязания на шесть восточноанатолийских вилайетов!
"Русско-турецкий договор 1921 года, известный больше как "Московский", в силу остроты политического содержания в советское время и последующие годы оставался одним из наименее исследованных историками и политологами международных документов. Значение договора в ракурсе советских, а позже армянских и российских, а также армяно-российских совместных внешнеполитических интересов сопоставимо с Брестским договором или проблемой Южных Курил, а в эмоциональном звучании - с вопросом о принадлежности Аляски и Крымского полуострова", - уверяет автор петиции.
Может возникнуть вопрос: почему Армения не денонсирует Московский договор сама? Однако это как раз-таки понятно: в Ереване прекрасно отдают себе отчет, что война с Турцией - дело опасное. Особенно если одновременно возобновить боевые действия с Азербайджаном и развязать конфликт с Грузией. Куда "комфортнее" заставить воевать Россию за "армянскую мечту".
И на этом фоне заявление патриарха Кирилла не просто вошло в клинч с ереванскими мифами о "геноциде". Куда важнее, что оно поставило крест на надеждах ереванских политиков толкнуть Россию на полномасштабную войну. Как выяснилось, у Москвы есть, конечно, свои претензии к Турции (насколько они обоснованные, кто здесь прав, кто виноват - тема отдельного разговора), но вот ввязываться в войну со всем блоком НАТО за "армянскую мечту" в Москве не намерены.
А наиболее "продвинутые" ереванские эксперты напоминают: вполне возможно, что предложенный "справедливороссами" законопроект о криминализации отрицания "геноцида армян" тоже имеет все шансы так и остаться "законопроектом". Его, напоминают аналитики, предложила не правящая "Единая Россия", а "Справедливая Россия". У которой, напомним, в Госдуме нет большинства. И самое главное, как оказалось, в России не намерены полностью сжигать мосты во взаимоотношениях с Турцией. И уж тем более делать это по указке Еревана.