Çin özünü inkişaf etməkdə olan geosiyasi qüvvə kimi təsdiqləmək üçün ən uyğun anı seçib
ÇXR sədri Si Cinpinin Səudiyyə Ərəbistanı İran və Misirə yanvarın 19-24-də baş tutmuş turnesi politoloqların daim təkrarlamağı sevdikləri bir həqiqəti növbəti dəfə ortaya qoyub: geosiyasi və dini fikir ayrılıqları Pekini o qədər də narahat etmir, onun üçün yanız iqtisadi qazanc maraqlıdır. Amerikalı politoloq Coşua Kuper Ramonun fikrincə, Çin alternativ inkişaf nəzəriyyəsi və beynəlxalq münasibətlər modelini yaymaqdadır. Pekin sistematik şəkildə öz yolu ilə gedir. Məsələn, Yaxın Şərq münaqişəsində tərəflərdən hər hansını dəstəkləməkdən çəkinir, sünni-şiə qarşıdurmasına münasibət bildirmir, gurlayıb qurtarmış "ərəb baharı"nın nəticələrinə isə siyasi deyil, investisiya nöqteyi-nəzərindən baxır. Bu səbəbdən də, Çin lideri bir-birinin ardınca rəqib olan ölkələrə - İran və Səudiyyə Ərəbistanına səfər edib. Üstəlik, o, bunu tərəflər arasında diplomatik əlaqələrin kəsilməsilə nəticələnmiş gərginliyin pik mərhələsində edib.
Çin XİN-in Si Cinpinin Ər-Riyada səfərindən bir qədər əvvəl yaydığı "Ərəb ölkələrilə bağlı siyasət" adlı sənəddə ərəb dövlətlərinə daxili nüanslar, fikir ayrılıqları nəzərə alınmadan, vahid mərkəz kimi yanaşılır. Bu yanaşma ərəb ölkələrinə də sərf edib. Ərəb Dövlətləri Liqasının (ƏDL) baş katibi Nabil əl-Ərəbi "Sinhua"ya müsahibəsində Si Cinpinin bu səfərini tarixi səfər kimi qiymətləndirib. Onun fikrincə, hazırda Çinlə ərəb dövlətləri arasında ideal münasibət var. Pekin ərəb dünyasının ən böyük ikinci ticarət tərəfdaşıdır. Burada aparıcı rol məhz Səudiyyə Ərəbistanının üzərinə düşür. Halbuki Ər-Riyad ilə Pekin arasında diplomatik münasibətlər nisbətən yaxın keçmişdə qurulub. Bununla yanaşı, münasibətlərin inkişafında katalizator rolunu iqtisadiyyat oynayıb - Çin idxal etdiyi neftin, təxminən, altıda birini məhz Səudiyyə Ərəbistanından alır.
Si Cinpinin Ər-Riyada səfəri çərçivəsində tərəflər arasında karbohidrogen tədarükünün sabitliyini təmin edəcək bir sıra saziş memorandumu imzalanıb. Lakin haqqında çox danışılmasa da, bir razılaşma digərlərindən heç də az maraq doğurmur: tərəflər nüvə və "yaşıl" enerji sahəsində razılaşma əldə ediblər. Dünyanın aşkarlanmış neft ehtiyatının 24%-nə sahib olan Səudiyyə Ərəbistanı KİV-də əsasən neftdən tam asılı dövlət kimi təqdim olunur. Amma onun 2032-ci ilə qarşısında dəyəri onlarla milyard dollar olan nəhəng vəzifə qoyduğu haqda danışılmır: Ər-Riyad 2032-ci ilə 55 giqavatt günəş enerjisi əldə etmək və bu sahədə dünyanın liderinə çevrilmək niyyətindədir. Ölkədə enerji istehlakı ildə 7% artır. Lakin hazırda bütün bu, neftin yandırılması hesabına (hasil olunan ümumi neftin 25%-i) əldə olunur. Nəticədə, Səudiyyə Ərəbistanı dünyada "qara qızıl" istehlakçıları arasında 6-cı yeri tutur. İstehlak hazırkı templərlə artarsa, Səudiyyə Ərəbistanı, təxminən, 2040-cı ildə neft idxal etmək məcburiyyətində qalacaq. Bu, əlbəttə ki, krallığın gəlirlərinə ciddi zərbə vuracaq. Hər halda, Ər-Riyad indinin özündə neftin kəskin ucuzlaşmasının ciddi təsirlərini hiss etməkdədir. Odur ki, ölkədə alternativ mənbələrin inkişafına ehtiyac var. Bunun üçün isə Səudiyyə Ərəbistanı ideal şəraitə malikdir (qum fırtınaları nəzərə alınmazsa) - ucsuz-bucaqsız səhralar və intensiv günəş şüaları.
Çin də enerji resurslarının çatışmazlığını daim hiss edir və ümumi istehlakda kömürün payını heç cür azalda bilmir. Bu isə öz növbəsində, ciddi ekoloji problemlərə yol açır. Odur ki, Pekinin alternativ enerjiyə ehtiyacı Ər-Riyadınkından az deyil. Hazırda Çinin enerji balansında "yaşıl enerji"nin payı son dərəcə az olsa da, onun inkişafına ciddi vəsait xərclənir. Ən cəsarətli hesablamalara görə, 2030-cu ilə ölkədə alternativ enerjinin payının, təxminən, 50%-ə çatdırılması planlaşdırılır. Maraqlıdır ki, müxtəlif hesablamalara görə, hazırda Çində bu sahəyə yatırılan investisiyalar bir çox Avropa ölkəsində və ABŞ-da olduğundan çoxdur. O, ən nəhəng günəş batareyası istehsalçısıdır. Odur ki, Çin ilə Səudiyyə Ərəbistanının bu sahədə əməkdaşlığı gələcəkdə enerji sahəsində öz sözünü deyə bilər - lap indiki "dünyanın ən nəhəng neft ixracatçısı və ən nəhəng neft alıcısı" sxemi kimi.
Lakin indi Çinə lazım olan böyük həcmdə neftdir. Onu İrana çəkib aparan da, güman ki, BMT Təhlükəsizlik Şurası, ABŞ və Avropa İttifaqının Tehrana tətbiq edilmiş sanksiyaları aradan qaldırması olub. Yeri gəlmişkən, sanksiyaların ləğvində Pekin də kifayət qədər konstruktiv rol oynayıb. ÇXR əvvəllər Qərbin Tehrana qarşı cəza tədbirlərinə o qədər də diqqət göstərmirdi. O, iranlılardan neft alışını davam etdirir, onlara hərbi texnologiyalar, sənaye avadanlıqları satırdı. Rəqiblərin olmaması Çinə əhəmiyyətli endirimlərdən yararlanmaq, İran biznesinə öz şərtlərini diktə etmək və s. imkanlar verirdi. İndisə tərəflər yeni müqavilələr imzalamalıdırlar. Tərəflərin əməkdaşlıq edə biləcəkləri sahələr kifayət qədər çoxdur - azad ticarət zonasının yaradılması, atom enerjisi, infrastruktur tikintisi və s. Odur ki, Çin sərfəli mövqelərə yiyələnməyə çalışır. Çin üçün İran neft və qaz sahəsində əməkdaşlıq üçün önəmli ölkə, həmçinin 78 milyonluq böyük istehlak bazarı olmaqla yanaşı, həm də yeni İpək Yolu layihəsinin vacib iştirakçısıdır.
Misirə gəlincə, siyasi hərc-mərclik, terrorçuların turizm biznesinə zərbəsindən sonra bu ölkəni "ələ keçirmək" daha asanlaşıb. Hələ səfərdən əvvəl bildirilirdi ki, Çin Misirin qızıl-valyuta ehtiyatlarını dəstəkləmək üçün bu ölkəyə 1 milyard dollarlıq kredit ayıracaq. Bundan başqa, Pekinin müxtəlif sahələrdə (enerjidən tutmuş, kənd təsərrüfatınadək) birgə layihələrin həyata keçirilməsi məqsədilə Misirə 800 milyon dollarlıq kredit xətti açacağı da deyilirdi.
Ümumiyyətlə, Çinin Misirdə hər zaman böyük maliyyə maraqları olub - Qahirə ilə Pekin arasında ikitərəfli ticarət dövriyyəsi ötən il 2 milyard dollar təşkil edib. Hazırda Çin Misirin ən böyük ticarət tərəfdaşıdır.
Bu ölkəyə səfəri çərçivəsində Si Cinpin Çin-Misir iqtisadi-ticarət əməkdaşlığına dair Ayn-Soxna rayonunda ikinci iqtisadi zonanın açılışında iştirak etməyi planlaşdırmışdı. Buraya artıq, təxminən, 900 milyon dollar investisiya qoyulub və bu məbləğin 30 milyard dollara çatdırılacağı bildirilir. Çin üçün Misir yalnız Afrika qitəsindəki vacib meydan deyil. O, Pekinin diqqətini həm də Avropa bazarlarına yaxınlığı ilə çəkir.
Son zamanlar Çin iqtisadiyyatındakı ləngimələrə, beynəlxalq ekspertlərin onu qeyri-dəqiq rəsmi statistika - deməli, ÜDM artımı ilə bağlı da şübhəli rəqəmlər yaymaqda təqsirləndirməsinə rəğmən, bu ölkə Qərbin ən ciddi rəqibi olaraq qalır. Pekinin Böyük İpək yolunun bərpası ilə bağlı layihələri xüsusilə iddialı təsir bağışlayır. "Bir yol - bir qurşaq" ideyası nəhəng regionun ayrı-ayrı ölkələrini məhz Çində birləşdirməlidir. Ərəb ölkələri və İran Çin investisiyalarına və texnologiyalarına ehtiyac duyursa, Pekin yeni satış bazarlarına, tranzitə, həmçinin artıq qeyd olunduğu kimi, neftə alternativ enerji mənbələrinə, faydalı qazıntılara çıxmaqda maraqlıdır (bu, Böyük Yaxın Şərqdə istədiyin qədərdir). Bütün bunlar Pekinə sənayesinin inkişafı baxımından vacibdir.
Lakin unutmayaq ki, bura son dərəcə problemli regiondur. Orada sabitliyi bərqərar etmək mümkün olmur, beynəlxalq terrorçuluq isə iqtisadi planların həyata keçirilməsinə ciddi maneədir. Xarici iqtisadi əlaqələrə xüsusi önəm verən Çin, əlbəttə ki, bunları nəzərə almaya bilməz. Məhz bu üzdən Çinin hərbi gəmiləri Aden körfəzində dəniz quldurlarına qarşı əməliyyatlarda iştirak edir. Bundan başqa, yeni ilə az qalmış Pekinin Cibutidə HDQ bazası yaratmağa hazırlaşdığına dair xəbərlər yayılıb. Bu, Pekinin Afrikadakı ilk hərbi obyekti olacaq. Amerikalı ekspertlərin sözlərinə görə, aerodromdan gerçəkləşdiriləcək uçuşlar Çinə Fars körfəzi, Yaxın Şərq və Afrika regionlarından kəşfiyyat məlumatları toplamaq imkanı verəcək.
Bu yaxınlarda mətbuatda Çinin İD-yə qarşı əməliyyatlara qatılmaq imkanını da nəzərdən keçirdiyinə dair məlumatlar yer alıb. Pekin İD sıralarında Çin əsilli yaraqlıların durmadan artmasından narahatdır - yaxşı təlim keçmiş terrorçular narahat Sintszyan-Uyğur muxtar bölgəsində Pekinə çox başağrısı yaşada bilər. Bununla yanaşı, iqtisadi maraqlara olan təhlükə də öz rolunu oynayır. Hər halda, ekspertlər İraq və Suriyada sıxışdırılan terror qruplaşmalarının Mərkəzi Asiya ölkələrinə üz tutacaqlarını istisna etmir. Həmin ölkələrdə Çinin nəhəng layihələrinin olduğu isə heç kəsə sirr deyil. Düzdür, Çinin İD ilə mübarizəyə bilavasitə qoşulacağı gözlənilən deyil. Amma bilmək olmaz - bəlkə də, Pekin real hərbi şəraitdə öz silahlı qüvvələrini yoxlamaq şansından imtina etmədi. Çin öz potensialından istifadə etməklə, İD ilə mübarizə aparan ölkələr arasında ortaq məxrəcin tapılmasına da çalışa bilər. Onların arasındakı fikir ayrılıqları faktiki olaraq, həmin dövlətlərin bir-birlərilə mübarizə aparmasına gətirib çıxarıb. Çinin isə istər İranla, istər ərəb dövlətləri, istərsə də Rusiya, Türkiyə və İsraillə yaxşı münasibətləri var. Əgər Pekin inkişaf etməkdə olan geosiyasi qüvvə kimi öz mövqeyini gücləndirmək istəyirsə, indi bunun üçün ən əlverişli andır. Çindəki hazırkı iqtisadi çətinliklər bu prosesi yalnız canlandıra bilər. Çünki iqtisadi ekspansiya ciddi diplomatiya və hərbi mövcudluğun artırılması ilə müşayiət olunmaya bilməz.

China has chosen the best moment to strengthen its position as a growing geopolitical force
Chinese president Xi Jinping's visit to Saudi Arabia, Iran, and Egypt on January 19-24 once again demonstrated the truth that political scientists love to repeat: the "Chinese dragon" is not worried by geopolitical or religious differences, because only its economic gain is important. As American political scientist Joshua Cooper Ramo noted, China is spreading an alternative theory of development and international relations. Beijing is methodically following its own path. For example, it refrains from supporting this or that side in Middle Eastern conflicts, makes no statements regarding the Sunni-Shiite confrontation, and looks at the consequences of the now-subsided Arab Spring in terms of investments, not politics. For this reason the Chinese leader visited the rival countries - Iran and Saudi Arabia - one after another at the very height of yet another round in their confrontation, one which has led to a break in their diplomatic relations.
In a document titled "Policy Regarding Arab Countries" which the Chinese Foreign Ministry released shortly before Xi Jinping's trip to Riyadh, the countries of the Arab world are viewed not in light of their internal nuances and disagreements, but as a single whole. This approach, apparently, suits these Arab countries as well. In an interview with Xinhua, Arab League Secretary-General Nabil Elaraby called Xi Jinping's visit historic, and said that current relations between the Arab states and China are ideal. China is the Arab world's second largest trading partner, and a leading role here is played by Saudi Arabia, even though diplomatic relations between Riyadh and Beijing were set up relatively recently. The catalyst was economics - China imports approximately one-sixth of its oil from Saudi Arabia.
During Xi Jinping's visit to Saudi Arabia a number of agreements and memoranda were signed that guarantee the stable delivery of fossil fuels. However, no less notable, albeit not as widely discussed, are the agreements on nuclear and green energy. Saudi Arabia, whose territory contains up to 24 per cent of the world's known oil reserves, is presented in the media largely as a state entirely dependent on its oil wealth. At the same time, it is not especially advertised that Riyadh has set itself an ambitious plan - one that will cost it tens of billions of dollars - of producing 55 gigawatts of solar energy by 2032 and becoming one of the world leaders in the field. Energy consumption in Saudi Arabia is growing by seven percent annually, but currently it is generated by burning oil (25 per cent of all that is extracted), which accounts for the country occupying sixth place in use of "black gold" world-wide. If consumption continues to grow at the same rate, by 2040 the country will have to import oil, which will deal a heavy blow to the kingdom's income, which is already reeling from the negative effects of a serious fall in oil prices. This is why development of alternative sources is necessary, and nearly ideal conditions (sandstorms aside) exist for that development - vast deserts and intense solar exposure. China also senses a constant deficit of energy resources and cannot reduce the proportion of coal in overall usage, which is leading to serious ecological problems; for this reason the development of alternative energy is just as necessary to China as it is to Saudi Arabia. Although the share of green energy in China's overall energy balance is currently very small, tremendous sums are being allocated for its development. The boldest estimates indicate that by 2030 that alternative energy is planned to make up approximately 50 per cent of the total. Interestingly, several sources currently state that by volume of investments in alternative energy the People's Republic of China, which is also the largest producer of solar batteries, leads over many European countries and the United States. Therefore the PRC and Saudi Arabia are currently setting up a partnership which in future might set the tone for the energy sector - something just as serious as its current arrangement, that of "largest oil-seller in the world and the world's largest oil-buyer."
However, China currently needs large amounts of oil, and what brought the head of the People's Republic to Iran was, most likely, the lifting of sanctions against Tehran by the UN Security Council, the United States, and the EU. Beijing, by the way, played a constructive role in that lifting of sanctions. Until then the PRC paid no real attention to the punitive measures enacted against Tehran by the West, continuing to buy oil and deliver military technology and industrial equipment to the Iranians. In the absence of competitors, China gained significant discounts, and could also dictate its conditions to the Iranian business world and in other areas. Now new contracts must be made, and the scope of cooperation looks rather vast - the creation of a free trade zone, atomic energy, the construction of infrastructure, etc., which is why China is trying so hard to occupy favourable positions. Aside from oil and gas, not to mention an enormous consumer market of 78 million people, to China Iran is its most important participant in the project for a new Silk Road.
As for Egypt, after the political turmoil and the blow struck by terrorists against its tourist business, the country can now be, as they say, taken for granted. Even before the visit it was noted that China had given Egypt a credit of one billion dollars to support its gold reserves and is opening a credit line of 800 million dollars to carry out joint projects in various fields - from energy to agriculture. However, China has always had large financial interests in Egypt - the volume of bilateral trade between Cairo and Beijing reached 12 billion dollars last year, and China is currently Egypt's largest trading partner. Xi Jinping had beforehand planned to participate in the opening of a second line of a Chinese-Egyptian trade and economic cooperation zone in the region of Ain Sukhna, in which approximately 900 million dollars have already been invested, a figure that should grow to 30 billion. For China Egypt is not only a very important staging point for the African continent, but also means proximity to European markets.
Despite the slowdown in the Chinese economy and criticism from international experts that Beijing publishes unreliable official statistics, meaning that figures for growth in its national GDP cannot be trusted completely, the Chinese dragon remains the West's most serious competitor. Especially ambitious are Beijing's external projects related to the restoration of the Great Silk Road. The idea of a "single zone, a single road" should tie various countries in an enormous area to China in particular. Iran and the countries of the Arab world need Chinese investments and technologies, while China is interested in transit, entering new markets, and - as has been mentioned already - sources of energy other than oil and the fossil fuels (of which the territory of what's called the Greater Middle East has an incredible amount) essential for the development of industry.
The region, however, is extremely unstable. International terrorism is a serious problem for future economic plans, and China, going far beyond its borders, cannot sidestep the issue. It is for this reason that Chinese warships take part in operations against pirates in the Gulf of Aden. In addition, just before the New Year news came out that China is creating a naval base in Djibouti, its first military base in Africa. According to American experts, flights from its airfield will allow Beijing to gather intelligence in the Persian Gulf, Middle East, and Africa. Recently rumours have even leaked into the media that the PRC is considering participation in military operations against Islamic State. China is disturbed by the growing number of militants of Chinese origin - terrorists having gone through military training could give Beijing significant trouble in the unstable Xinjiang Uyghur Autonomous Region. At the same time threats to its economic interest also play an important role, of course. Experts do not exclude the possibility that terrorist groups, forced out of Iraq and Syria, will begin to make inroads into the countries of Central Asia, where China already has many large projects. China's intervention in the battle against ISIS is unlikely to be direct, although it is possible that Beijing will not resist the urge to indirectly try its strength in real combat conditions. In addition, China's potential can also be used to find a common denominator for those countries who are battling ISIS but whose disagreements mean that a war against terrorism begins to look like a war against one another. The People's Republic of China has good relations with Iran, the countries of the Arab world, Russia, Turkey, and Israel. If China wants to strengthen its position as a growing geopolitical force, this is the best moment for it. The PRC's current economic troubles can only spur on this process, since economic expansion must be accompanied by serious diplomacy and growing military presence.