Dirijor, Azərbaycanın Xalq Artisti R. MƏLİKASLANOV: "İstanbulda Azərbaycanın bütün simfonik musiqisi mənim əlimdən keçib"
O, həyatını iki şeysiz təsəvvür etmir: musiqi və orkestrə rəhbərlk etmək. Yıxılaraq ciddi zədə aldığı, əlil arabasının köməyilə hərəkət etdiyi dövrdə belə, işsiz qala bilməyib - bu vəziyyətdə də dirijorluq edib. Tanınmış azərbaycanlı dirijor, Azərbaycanın Xalq Artisti, İstanbul Konservatoriyasının professoru Ramil MƏLİKASLANOV 20 ildən çoxdur ki, İstanbulda yaşayır. Bu günlərdə o, Bakıya gəlib. İşinin çoxluğuna baxmayaraq, maestro həyatı, işi və gələcək planları barədə danışmaq üçün "R+"la söhbətləşməyə vaxt tapıb.
- Uşaqlığınız, ailəniz barədə danışın. Necə oldu ki, dirijorluq peşəsini seçdiniz?
- Əcdadlarım musiqinin beşiyi olan Qarabağdan çıxsalar da, ailəmizdə musiqiçi olmayıb. Babam Xudadat Məlikaslanov müstəqil Azərbaycanın qurucularından olub. Parlamentin üzvü, yollar, poçt və teleqraf naziri olmuş babam Azərbaycanın təşəkkülü barədə aktı imzalamış şəxslərdən biridir. Atam professor, texniki elmlər doktoru olub və Bakının neft institutlarının birində çalışıb. Övladlarım və nəvələrimin də musiqiyə adiyyəti yoxdur. Mən, sadəcə, ziyalı ailəsində böyümüşəm və hamı mənə musiqi öyrətmək barədə düşünüb. Ələlxüsus da nəzərə alsaq ki, konservatoriya yaxınlıqda yerləşirdi. Əvvəlcə İsaak Mixayloviç Turiçdən violonçel dərsləri aldım. Daha sonra Sabir Əliyevin tələbəsi oldum. O, öz tələbələrini Mstislav Rostropoviçə göstərirdi. Lakin bir alətdə ifa etmək məni razı salmırdı. Daha çox şey istəyirdim - orkestr. Nəticədə ilk cəhddən Peterburq Konservatoriyasının dirijorluq fakültəsinə daxil oldum. Orada SSRİ xalq artisti, professor Eduard Petroviç Qrikurovdan dərs aldım. Dirijor kimi ilk sınağım Bakıda, Opera və Balet Teatrında oldu. Orada mənə yalnız uşaqlar üçün "Qırmızıpapaq" tamaşaçında dirijorluq etməyi öyrətdilər. Teatra işə götürüldüm. Halbuki, hələ konservatoriyada təhsilimi başa vurmamışdım. Elə bu vaxt radio və televiziya nəzdində simfonik orkestrin yaradılması barədə xəbərlər yayıldı və mən bədii rəhbər Cahangir Cahangirovun dəvəti ilə artıq 28 yaşımda Azərbaycan Dövlət Televiziya və Radio Komitəsi sədrinin otağından simfonik orkestrin dirijoru kimi çıxdım. Bir sözlə, hər şey uğurlu alınırdı. Həyatım boyunca 6 il İraqda, Misirdə və Makedoniyada işləməli olmuşam. Lakin son dayanacağın İstanbul Konservatoriyası oldu. Yaradıcı insan üçün oranın şərtləri daha yaxşıdır. Əlimdə orta səviyyəli tələbə orkestri var idi. İndi o, beynəlxalq səviyyəyə yüksəlib. Hər bir ifaçını istər musiqiçi, istərsə də insan kimi tanıyıram. Onların hər biri mənim əlimdən keçir. Çox diqqətlə seçim aparıram. Onlar, əsasən, universitetin tələbələridir. 100 nəfərdirlər, türklər. Amma orkestrə kənardan da gəlirlər: almanlar, isveçrəlilər, kanadalılar və digərləri. Səviyyə uyğundursa, onları orkestrə qəbul edirəm. Simfonik opera hazırlığı kafedrasına rəhbərliklə yanaşı, gənclərdən ibarət orkestrlə də məşğul oluram. Yeri gəlmişkən, orkestr fransız sistemilə işləyir - tələbələrin yanında təcrübəli musiqiçilər də əyləşir. Onlar 20 nəfərdir. Bu, orkestrdə yer alan tələbələrin hazırlıq səviyyəsinə müsbət təsir göstərir. Biz bu orkestrlə bütün dünyanı gəzirik.
- Fəaliyyətinizdə Azərbaycan klassik musiqisini təbliğ edirsinizmi?
- Bəli, əlbəttə. Bundan başqa, hər bir çıxışımızda Azərbaycan haqqında məlumat veririk. Konsertlərdə, festivallarda əsas proqramla yanaşı, azərbaycanlı müəlliflərin əsərlərini səsləndiririk və bu, adətən dinləyiciləri valeh edir. Tez-tez "bis"ə Qara Qarayevin əsərləri səsləndirilir. Azərbaycanın bütün simfonik musiqisi mənim əlimdən keçib, biz demək olar ki bütün Azərbaycan musiqisini ifa etmişik. Onların çoxu ilk dəfə səsləndirilib. Bundan başqa, biz öz video və səsyazma studiyamızı yaratmışıq. Orada disklər ən yüksək səviyyədə yazılır. Buna əlbəttə ki, universitetin böyük maddi dəstəyilə, lakin öz gücümüzlə nail oluruq.
- Türkiyədə klassik musiqiyə münasbət necədir?
- Çox yaxşı. Bu ölkədə klassik musiqiyə münasibət uşaqlıqdan aşılanır. Pullu və ya pulsuz konsertlərə düşmək çox çətindir. Əksər hallarda anşlaq olur. Orada klassik musiqini gənclər də dinləyir. Belə konsertlərə bilet tapmaq, demək olar ki, mümkün deyil. Konsertlər, adətən, ağzınacan dolu zallarda keçirilir. Bəzi hallarda insanlar konserti pilləkənlərdə əyləşərək dinləyirlər. Halbuki, İstanbulda 5-6 orkestr var. Hələ mən az qala hər bir mədəniyyət mərkəzində rast gəlinən özəl orkestrləri saymıram. Həmin mərkəzlərdə də simfonik musiqi dinləmək, tamaşa və ya film izləmək mümkündür. Bir çox hallarda musiqiçilər bir neçə orkestrdə çıxış edir. Türkiyədə musiqi tədrisi də ən yüksək səviyyədədir. Musiqi dərsi almaq istəyənlər kifayət qədərdir və onların qəbulu müsabiqə yolu ilə həyata keçirilir. Odur ki, mən Türkiyədə işləməklə mənəvi həzz yaşayıram. Hesab edirəm ki, mənim taleyim elə bu imiş.
Konservatoriyada dirijorluq dərsləri də keçirəm. Mənim "İşıq" universitetinin filarmoniya kamera orkestrim var. Onunla da qastrollara yollanırıq. Rizvan Sadırxanov, Yusif Həsənov, Anar İbrahimov və digər tanınmış həmvətənlərimiz onlarla birlikdə çıxış edirlər. Hesab edirəm ki, indi mümkün qədər çox sayda istedadlı gənc dirijorları önə çəkməliyik ki, 10 il sonra onlar beynəlxalq səviyyəyə yüksəlsinlər. Ən başlıcası, gənclərdən ibarət orkestrimiz seçimlərin çətin olduğu bir şəraitdə Almaniya və Fransada nüfuzlu Bethoven festivallarında iştirak etmək hüququ qazanıb. 2002-ci ildə isə biz Bethoven festivalında iştirak uğrunda mübarizə aparmış və qalib gəlmişik. Demək olar ki, musiqinin "Oskar"ını qazanmışıq. Bu səbəbdən də 2013-cü ildə Bethoven festivalına dəvət almışıq.
- Maestro, sizi daha çox nə cəlb edir - opera və balet tamaşalarının musiqisini, yoxsa sırf simfonik musiqi ifası?
- Mənim üçün bu, xüsusi önəm daşımır. Əsas odur ki, yaxşı musiqi və layiqli ifa olsun.
- Bu cür gərgin rejimdə belə şənlik, nikbinlik, yaradıcılıq həvəsi haradandır?
- Bu, gənclərlə, yaradıcı insanlarla ünsiyyətdən gəlir. Yaradıcılığın ömrü uzatdığını bilirsiniz? Əslində, mən istədiyimi əldə etmişəm. Mənim üçün istər musiqiçilərin, istərsə də qədirbilən dinləyicilərin vəcdə gəlmiş simalarını görmək böyük xoşbəxtlikdir. Demək, boş yerə yaşamamısan, əməyin, öyrəndiklərin itməyib.
- Hansı bəstəkarlara üstünlük verirsiniz?
- İlk növbədə, Motsarta, Bethovenə, Malerə, Şostakoviçə, Qara Qarayevə, Fikrət Əmirova.
- Necə işləməyi sevirsiniz?
- Mənim qaydalarım sərtdir: iş günü üçün planlaşdırdıqlarımı vaxtında yerinə yetirməliyəm. Odur ki, mənim yarımçıq işim qalmır.
- Bakıya gələn zaman burada çıxışlarınız olurmu?
- 2009-cu ildə öz orkestrimi vətənə gətirmişdim. Ondan yaxşı təəssüratlar qalıb. XI Qəbələ festivalında iştirak etmişik. Bu musiqi forumu çox yüksək səviyyədədir. Düşünürəm ki, onun böyük gələcəyi var.
- Deyirlər, siz şən hadisələrin "kolleksioner"isiniz. Bizə bu "kolleksiya"nızdan nəsə danışa bilərsinizmi?
- Məmnuniyyətlə. Mən lətifələri sadəcə toplamağı deyil, onları danışmağı da sevirəm. Bilirsiniz ki, Sovetlər dönəmində ərlə-arvadı xaricə o qədər də həvəslə buraxmırdılar. Bu səbəbdən də kişilər öz xəstəliyi ilə bağlı əlavə ərizə yazırdılar; məsələn, mən hipertonikəm və ya ürəyim ağrıyır və demək, mənə qulluq edilməlidir. Hərtərəfli orijinal insan olan Slava Rostropoviç isə bunun tam əksini yazır: "Mən tamamilə sağlam bir kişiyəm. Odur ki, xanımımın mənimlə birlikdə xaricə getməsinə icazə verin. Musiqiçilərin qastrol səfəri elə olur ki, artist istənilən ruh halında, səhhətilə bağlı istənilən vəziyyətdə özündə səhnəyə çıxmağa, heç nə baş verməmiş kimi, çıxış etməyə güc tapmalıdır".
Daha bir lətifə yadıma düşür. Gipsdə yatan xəstəyə yaxınlaşan həkim ondan səhhətinin necə olduğunu soruşur. Xəstə: "Həkim, mən sağalandan sonra skripka çala biləcəyəm?". "Əlbəttə", - deyə həkim cavab verir. Xəstə: "Axı mən heç vaxt skripka çala bilməmişəm".
Danışacağım daha bir əhvalat isə bəxt barədədir. Deməli, Bakıya gəlməzdən əvvəl mən xanımımla birlikdə Neapola baş çəkdik. Orada ardarda 7 gün Jorj Bizenin "Karmen" operası səhnəyə qoyulmuşdu. Operaya biletin çox baha olmasına baxmayaraq, bir il əvvəldən hamısını almışdılar. Konsertin başlamasından xeyli əvvəl oraya gəldik və təsəvvür edin ki, alverçilərdən bilet tapa bildik. San-Karlo teatrında dirijor Zubina Meta da daxil olmaqla, dünyanın dahiləri çıxış edirdilər.
- İstirahət etməyə, hobbinizlə məşğul olmağa vaxt tapırsınız?
- Düzünü desəm, İstanbulda buna vaxtım olmur. Bakıda, Bilgəhdəki bağ evimdə olan zaman isə balıq tutmağa gedirəm. Ov yaxşı alındıqda 20-dək qonaq çağıra, onları özümün hazırladığım türk balıq kotletinə qonaq edə bilərəm. Bu kotletin reseptini də açıqlayım: əvvəlcə balıq sümüklərdən təmizlənməlidir. Daha sonra onu soğanla qarışdıraraq, farş hazırlamaq lazımdır. Bundan sonra farşa "Kaşar" sarı Türkiyə pendiri əlavə olunur, kotlet hazırlanır, una batırılır və qızardılır. Qarniri içərisinə kök və yaşıl noxud əlavə edilmiş qaynanmış düyüdən hazırlamaq yaxşı olar. Bu yeməyi istənilən balıqdan hazırlamaq mümkündür.
- Yaxın gələcəklə bağlı planlarınız nədən ibarətdir?
- Bu ilin aprelində İstanbulda ilk dəfə olaraq Fikrət Əmirovun "Nizami" simfoniyasının ifasını planlaşdırırıq. Mayda isə opera solistlərilə konsert verəcəyik. Orada populyar operalardan ariyalar və ansamblları dinləmək mümkün olacaq.

Дирижер, народный артист Азербайджана Р.МЕЛИК-АСЛАНОВ: "Мы переиграли почти всю азербайджанскую музыку"
Без музыки и руководства оркестром он не представляет своего существования. Не мог сидеть без дела, даже когда при падении был серьезно травмирован и передвигался с помощью инвалидного кресла, - дирижировал и так. Известный азербайджанский дирижер, народный артист Азербайджана, профессор Стамбульской консерватории Рамиз МЕЛИК-АСЛАНОВ, который более 20 лет живет и работает в Стамбуле, недавно побывал в Баку. Несмотря на плотный график, маэстро все же выкроил время для беседы с R+, чтобы рассказать о своей жизни, трудовых буднях и дальнейших планах.
- Расскажите о своем детстве, семье. Как получилось, что вы избрали профессию дирижера?
- Хотя предки мои и выходцы из музыкального Карабаха, в семье не было музыкантов. Дед мой Худадат Мелик-Асланов - один из основателей независимого Азербайджана, член парламента, министр путей сообщения, один из тех, кто подписал акт о становлении Азербайджана. Отец - профессор и доктор технических наук, работал в одном из нефтяных институтов Баку. Дети и внуки тоже не имеют отношения к музыке. Я просто рос в интеллигентной семье, мальчика которой надо было учить музыке, тем более консерватория находилась рядом. Поначалу я учился на виолончели у Исаака Михайловича Турича, затем у Сабира Алиева, который показывал своих студентов Мстиславу Ростроповичу. Но звучание одного инструмента меня не устраивало, я стремился к большему, к оркестру, и поступил на дирижерский факультет Петербургской консерватории с первой попытки. Учился у народного артиста СССР, профессора Эдуарда Петровича Грикурова. Первая проба меня как дирижера прошла в Баку в Театре оперы и балета, где мне не только поручили дирижировать детским спектаклем "Красная Шапочка", но и взяли на работу в театр, хотя я еще не закончил учебу в консерватории. А тут еще прошел слух о создании симфонического оркестра при радио и телевидении и по приглашению художественного руководителя Джангира Джангирова в 28 лет от председателя Азгостелерадио я вышел главным дирижером симфонического оркестра. Так что все складывалось удачно. За свою жизнь мне пришлось поработать и в Ираке, и в Египте, и в Македонии 6 лет. Но осел я в Стамбульской консерватории, где условия оказались лучшими для творческого человека. В моих руках был студенческий оркестр среднего уровня, который сейчас поднялся до высокого международного класса. Каждого исполнителя я знаю и как музыканта, и как человека. Каждый проходит через мои руки. Делаю тщательный отбор, в основном это студенты университета, их 100 человек, это турки, но в оркестр просятся и со стороны: немцы и швейцарцы, канадцы и другие. И если уровень соответствующий, то я принимаю их в оркестр.
Кроме заведования кафедрой оперно-симфонической подготовки, занимаюсь с молодежным оркестром. Кстати, оркестр работает по французской системе, где рядом со студентами сидят опытные музыканты, их 20 человек, что улучшает уровень подготовки оркестрантов. С этим оркестром мы разъезжаем по всему миру.
- Пропагандируете ли вы в вашей работе азербайджанскую классическую музыку?
- Да, безусловно. Помимо этого каждое наше выступление предваряется информацией об Азербайджане. На концертах и фестивалях помимо обязательной программы мы исполняем произведения азербайджанских авторов, которые обычно вызывают восхищение. Часто на "бис" звучат произведения Гара Гараева. Через мои руки прошла вся симфоническая музыка Азербайджана, мы переиграли почти всю азербайджанскую музыку. Многое звучало впервые. А еще мы создали свою студию видео- и звукозаписи, диски которой выполнены на высочайшем уровне, конечно, при большом финансовом вложении со стороны университета, но своими силами.
- Каково отношение к классической музыке в Турции?
- Самое трепетное. Высокий уровень в отношении классической музыки прививается в этой стране с детства. На платные и бесплатные концерты трудно попасть, часто аншлаги. Классическую музыку слушают и молодые, билеты практически не достать. Концерты обычно проходят при переполненных залах. Порой люди сидят на ступеньках. И это несмотря на то, что только в Стамбуле 5-6 оркестров, не считая частных, которые есть почти в каждом культурном центре, где можно послушать концерт симфонической музыки, посмотреть спектакль или кинофильм. Зачастую музыканты заняты в нескольких оркестрах. И преподавание музыки также ведется на самом высоком уровне. Желающих учиться музыке предостаточно, прием осуществляется на конкурсной основе. Поэтому, работая здесь, я получаю моральное удовлетворение, считаю, что мое предназначение свыше свершилось.
В консерватории я даю и уроки дирижирования. Есть еще у меня филармонический камерный оркестр университета "Ишыг", с которым также осуществляем гастрольные поездки. С ним выступают наши известные соотечественники, такие, как Ризван Садырханов, Юсиф Гасанов, Анар Ибрагимов, и другие. Считаю, что сейчас надо больше выдвигать молодых талантливых дирижеров, чтобы лет через 10 они достигли международного уровня. Самое главное, наш молодежный оркестр при строгом отборе завоевал право участвовать в престижных фестивалях Бетховена в Германии и Франции. И в 2002 году мы боролись за право участвовать в бетховенском фестивале и победили. Можно сказать, получили музыкального "Оскара". И поэтому были приглашены на фестиваль Бетховена и в 2013 году.
- Маэстро, что вас больше привлекает - исполнение музыки из оперных и балетных спектаклей или же сугубо симфонической музыки?
- Для меня это не имеет особого значения, главное, чтобы были хорошая музыка и достойное исполнение.
- Как вам удается при такой загруженности оставаться таким жизнерадостным, оптимистичным, полным сил для созидания?
- Это общение и с молодежью, и с творческими людьми. Знаете, что творчество продлевает жизнь? И, по большому счету, я получил то, что хотел. Видеть одухотворенные лица, как музыкантов, так и благодарных слушателей, - это большое счастье для меня. Значит, ты не зря жил, трудился и учился.
- Каким композиторам отдаете предпочтение?
- Это прежде всего Моцарт, Бетховен, Малер, Шостакович, Гара Гараев, Фикрет Амиров.
- Как любите работать?
- У меня жесткое правило: запланированную на день работу выполнять в срок, поэтому не остается незавершенных дел.
- Когда вы бываете в Баку, выступаете ли?
- В 2009 году я привозил на родину свой оркестр, который оставил хорошее впечатление, участвовал в XI Габалинском фестивале. У этого музыкального форума очень высокий уровень, и думаю, что у него большое будущее.
- О вас говорят, что вы собиратель веселых историй. Может, и нам расскажете что-нибудь?
- С удовольствием. Я люблю не только собирать анекдоты, но и рассказывать их. Было время, когда в советское время жен с мужьями неохотно выпускали за границу. Поэтому мужчины прилагали дополнительно заявления о своей болезни. К примеру, я гипертоник или у меня больное сердце, необходим уход. А Слава Ростропович, оригинальный во всем человек, написал противоположное заявление. "Я совершенно здоровый мужчина, поэтому прошу разрешения супруге выехать со мной за границу. Гастрольная жизнь музыканта такова, что в любом состоянии духа и здоровья артист должен найти силы выйти на сцену и выступить так, будто ничего не случилось".
Вспоминается другой анекдот. К больному в гипсе приходит врач и спрашивает того о здоровье, а больной в ответ: "Доктор, когда я вылечусь, смогу играть на скрипке?". "Конечно", - отвечает врач. "Но я же никогда не играл на скрипке", - удивляется больной. А этот случай о своего рода везении: перед Баку мы с супругой заехали в Неаполь, где семь дней подряд шла опера "Кармен" Жоржа Бизе, дорогостоящих билетов на которую за год вперед уже не было. Мы с супругой пришли намного раньше начала и, представьте себе, смогли достать билеты у спекулянта. В театре Сан-Карло выступали звезды мировой величины, включая дирижера Зубина Мета.
- Есть ли у вас время отдыхать, заниматься хобби?
- Если сказать честно, то в Стамбуле у меня на это времени не бывает, а когда приезжаю в Баку, на дачу в Бильгя, то рыбачу. И при хорошей рыбалке могу пригласить 20 гостей и угостить их рыбными котлетами по-турецки собственного приготовления. Могу даже открыть секрет рецепта этих котлет. Вначале надо очистить рыбу от косточек, смешать с луком и сделать фарш, добавить в него желтый турецкий сыр "Кашар", слепить котлетки, обвалять их в муке и поджарить. Гарнир неплохо бы сделать из отварного риса с добавлением моркови и зеленого горошка. Можно готовить из любой рыбы.
- Каковы планы на ближайшее время?
- В апреле этого года запланировано исполнение симфонии Фикрета Амирова "Низами", которая в Стамбуле прозвучит впервые. А в мае дадим концерт с солистами оперы, на котором можно будет услышать арии и ансамбли из популярных опер.