BOLŞEVİKLƏRİN QARA DƏFTƏRİNDƏ
ADR-in Daxili İşlər nazirinin müavini, şərqşünas alim Məhəmməd Sadıq bəy Ağabəyzadənin və qohumlarının sovet hakimiyyəti illərindəki taleyi haqqında
Yetmişillik Sovet hakimiyyəti dövründə Azərbaycanda bu insanın adının çəkilməsinə sərt tabu qoyulmuşdu. Onu görmək, onunla söhbətləşmək imkanı olmuş qohumları belə, ailələrində bu şəxs haqqında danışmağa cəsarət etmirdilər. Bu insanın adını hazırda Ədəbiyyat İnstitutunun professoru olan Gülər xanım Abdullabəyova gündəmə qaytarıb. Söhbət Çar ordusunun generalı, ADR-in Daxili İşlər nazirinin müavini olmuş şərqşünas alim Məhəmməd Sadıq bəy Ağabəyzadədən gedir.
Gülər Abdullabəyova onun həyatı və fəaliyyəti barədə sənədləri Polşa Elmlər Akademiyasının Krakov filialından hələ ötən əsrin 80-ci illərində aşkarlayıb. Onun tapdığı sənədlər əsasında hazırladığı məqalə elm ictimaiyyətinə 1989-cu ildə "Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının məruzəsi"ndə təqdim edilib.
Lvovda küçə
O vaxtdan 25 il ötür. Lakin təəssüf ki, biz bu gün də istedadlı sərkərdə və alim haqqında son dərəcə az şey bilirik. M.Ağabəyzadə (Çar hökumətinin sənədlərində və ADR dövründə Sadıq bəy Ağabəyov - Müəllif) general-mayor rütbəsinədək yüksəlib. Lakin onun xidməti dəftərçəsi hələ də tapılmayıb. M.Ağabəyzadə haqqında məlumatların olmamasında onun özünün də "günah"ı az deyil. Görünür o, istedadlı olduğu qədər də, təvazökar imiş. Onun 1939-cu ildə öz əlilə yazdığı tərcümeyi-halı 28 standart vərəqdən ibarətdir. Oradan bəlli olur ki, general 1865-ci ildə doğulub və Göyçayda atası Ismayıl ilə yaşayıb. 1882-ci ildə Bakıda real məktəbi bitirib: "Bundan sonra 1886-cı ildə keçmiş Peterburqda hərbi məktəbin piyada və artilleriya kurslarını bitirmişəm. 1899-cu ildə isə Peterburqda Hərbi Nazirliyin Baş Qərargahı yanında 3 illik Şərq Dilləri İnstitutunu başa vurmuşam. 1886-cı ildə Qafqazda artilleriya podporuçiki kimi xidmətə başlamışam. Şərq dilləri kursunu bitirdikdən sonra 1899-cu ildə 1913-cü ilədək Türkistan və Xəzəryanı vilayətdə xidmətdə olmuşam. Oradan öz istəyimlə istefaya getmişəm. İstefada olduğum dövrdə Bakı quberniyasının Göyçay adlanan ərazisində yaşamışam.
1919-cu ildə Azərbaycan Demokratik Respublikası hökumətində müvəqqəti olaraq baş nazirin müavini postunu tutmuşam. 1920-ci ildə İstanbula yollanmış, orada İstanbul Tibbi Akademiyasının Professoru olan qohumum Əli bəy Hüseynzadəyə baş çəkmişəm. 1921-ci ildən Fransada yaşamış, orada fransız dili təhsili almış, eyni zamanda türk və fars dillərini tədris etmişəm. 1927-ci ildə Y.K. universiteti (Yan Kazimej adına - Müəllif) tərəfindən dəvət alaraq Lvova yollanmışam. 1927-ci ilin fevralından Lvov Universitetində türk və fars dillərinin nəzəri və praktiki, ərəb dilinin isə qrammatik tədrisinə başlamışam".
Professor G.Abdullabəyovanın sözlərinə görə, Ağabəyzadə Lvov Universitetində çalışan zaman polyak dilində "Türk dili dərsliyi", "Fars dili dərsliyi", "Ərəb dilinin qrammatikası" kitablarını yazıb. O, daha əvvəl - Türkistanda xidmətdə olduğu 1904-cü ildə "Türkmən ləhcəsi dərsliyi - atalar misalları əlavələri ilə" kitabını yazıb. 1943-cü ildə M.Ağabəyzadə ağır xəstəliyə düçar olub və bir il sonra dünyasını dəyişib. O, Lvovda dəfn olunub. Onun qəbirüstü daşında türk və polyak dillərində bu sözlər yazılıb: "Burada general və professor Məhəmməd Sadıq bəy Ağabəyzadə (Ağabəyov) dəfn olunub". Lvovda küçələrin birinə onun adı verilib.
Bolşeviklərin "dəmir məntiqi"
1920-ci ilin aprelində Azərbaycanda hakimiyyətə gələn bolşeviklər ilk gündən ölkəni tərk etmiş məşhur siyasi və ictimai xadimlərin respublikada qalmış ailə üzvlərinə, qohumlarına təzyiqlərə başlayıb. M.Ağabəyzadənin ailəsi də istisna olmayıb. 1920-ci il mayın 13-də Ali İnqilab Tribunalı (AIT) sədri Hacı İlyasın qərarı ilə Bakı şəhər fəhlə-kəndli milisinin rəisi R.Hüseynov Sadıq bəy Ağabəyovun qardaşı Rəhim bəy İsmayıl bəy oğlu Ağabəyovun və qardaşı oğlu Hüseyn bəy Rəhim bəy oğlu Ağabəyovun Bakı həbsxanasına salınması barədə hökm çıxarıb. Onlar "daxili işlər nazirinin keçmiş köməkçisi (müavini) Sadıq bəy Ağabəyovu gizlətməkdə" təqsirli bilinirdilər.
"Mənim qardaşımı yeni hökumətdən gizlətməyimə heç bir ehtiyac yoxdur. Aprelin əvvəlində o istefa verərək Batumiyə yollanıb. Məqsədi oradan müalicə üçün Almaniyaya yollanmaq olub. Bunu yoxlamaq çətin deyil. Biz Sadıq bəyin nəinki Bakıda, ümumiyyətlə, Azərbaycan Sovet Respublikası ərazisində olmadığına dair iltizamnamə yazmağa hazırıq. Bunun yalan çıxacağı təqdirdə buna görə qanunla cavab verməyə, ən sərt inqilabi cəzaya layiq görülməyə razıyıq", - deyə Rəhim bəy şəhər milisinin sədrinə bildirmişdi.
Bu zaman istintaq Ağabəyovlara qarşı yeni ittiham irəli sürdü - ata-oğul Sadıq bəyi gizlətməyiblər, "onun ölkədən qaçışını təşkil ediblər".
Şəhər milisinin rəisi eyni ittihamı Vladimir Fyodoroviç Kulaka (Rəhim bəy onun evində qalırdı), Rəhim bəyin tanışı Qriqori Samoyloviç Brodskiyə, həmçinin ev sahibi Sergey Osipoviç Dildarova qarşı da irəli sürmüşdü. R.Hüseynovun qənaətinə görə, bu şəxslər Sadıq bəyin ölkədən "qaçması"ndan xəbərdar olmağa borclu idilər və müvafiq olaraq yeni hakimiyyətə bu barədə məlumat verməli imişlər. Sadıq bəyin ölkədən çıxdığı zaman bu yeni hakimiyyətin hələ mövcud olmadığına isə diqqət yetirən olmayıb.
Milis rəisi öz "dəmir" məntiqinə əsaslanaraq, 1920-ci il mayın 17-də Kulak, Levit, Brodski və Dildarovu Bayıl həbsxanasına saldırır. "Ağabəyovun qaçışının təşkili" ittihamı ilə Sadıq dəyin daha bir qardaşı - Həzrət bəy də həbs olunur. Lakin tezliklə ona qarşı əks-inqilabi fəaliyyətilə bağlı ittiham irəli sürülür və onunla bağlı cinayət işinə ayrıca baxılmağa başlanır.
"Ağabəyovun qaçışı" ilə bağlı Sadıq bəy və Rəhim bəyin qardaşı oğlu, 13 yaşlı şagird Həsən Ağabəyov da dindirilir. O, əmilərinin evində yaşayırdı. "Mən 2-ci kişilər gimnaziyasının 5-ci sinfində oxuyuram. Əmim Rəhim bəy Ağabəyovun evində yaşayıram. Tətil başladığından bir neçə günlüyə atamın yanına - Ucar stansiyasına getmək qərarına gəlmişdim. Əmimin kommersiya və şəxsi işlərilə bağlı heç nə bilmirəm", - deyə o, istintaqa ifadəsində bildirmişdi.
Lakin artıq mayın 22-də istintaq Rəhim bəy və Hüseyn bəy istisna olmaqla, bütün məhbusları azadlığa buraxmalı olub: Kulak və Dildarova qarşı irəli sürülmüş ittihamlar ləğv edilib, Levit və Brodski zaminə buraxılıblar. Üstəlik, Brodskiyə poçt və teleqraf xalq komissarı Cəmil Vəzirovla ədliyyə xalq komitəsi sədrinin müavini Apresov zamin durublar.
Oğru hakimiyyət
Rəhim bəyə qarşı Sadıq bəyin gizlədilməsi və qaçışının təşkililə bağlı irəli sürülmüş ittihamların da əsassız olduğu üzə çıxmışdı. Demək, o, azadlığa buraxılmalı idi. Amma yox. İndi Rəhim bəy Ağabəyov... spekulyasiyada təqsirləndirilirdi. Məsələ ondadır ki, Rəhim bəy və oğlu Hüseyn bəyin həbsə atılmasından sonra onların Gimnaziya küçəsi - indiki Tolstoy küçəsi, 179 ünvanında yerləşən mənzilində axtarış aparılmışdı. Protokola əsasən, axtarış nəticəsində mənzildən "qızıl portsiqar, 6 qızıl qolbaq, 22 qızıl üzük, 14 qızıl saat, 6 yarlıqsız qolbaq zümrüddən medalyonu olan 1 qızıl boyunbağı, 1 brilyant üzük, 177 ədəd 20 qəpiklik, 95 ədəd 10 qəpiklik gümüş sikkə və 1 gümüş rubl" tapılmışdı.
Halbuki, Rəhim bəyin evində bu cür zinət əşyalarının olması tamamilə təbiidir. O, zəngin tacir idi: Rəhim bəyin dəyirmanı, Ucarda çəltiktəmizləyən və pambıqtəmizləyən zavodları var idi. Onun daha bir pambıq təmizləyən zavodu Göyçayda fəaliyyət göstərirdi. Bakıda isə yuxarıda adı çəkilən Levitlə şərik yağ və sabun zavodu var idi. Bu da son deyil. Rəhim bəy Göyçayda karvansaraya və hamama, həmçinin onlarca mağazaya sahib idi. 1918-1919-cu illərdə o, Nijnı-Novqorodda İranın Baş Konsulluğu yanında agent təyin edilmişdi.
Qohumlarının çoxsaylı müraciətlərindən sonra Hüseyn bəy iyunun 13-də azadlığa buraxılıb. Qeyd olunan hadisələrin yaşandığı vaxtda o, Bakı Dövlət Universitetinin tibb fakültəsinin birinci kursunda oxuyurdu. Təhsilini başa vurduqdan sonra Hüseyn bəyi universitetin mama-ginekologiya klinikası kafedrasında saxlayıblar. Orada o, dissertasiya müdafiə edib və professor adı qazanıb. Daha sonra kafedraya rəhbərlik edib, Tibb İnstitutunun müalicə-profilaktika fakültəsinin dekanı olub. 1941-1942-ci illərdə Krımda gedən döyüşlərdə iştirak edib, iki dəfə kontuziya alıb. Müxtəlif orden və medallarla təltif olunub. 1956-cı ildə 58 yaşında vəfat edib.
İyulun 11-də Xalq Maarifi komissarı Dadaş Bünyadzadənin qərarı ilə Rəhim bəy Ağabəyov da azadlığa buraxılıb. 1921-ci il martın 14-də AIT Ağabəyovlarla bağlı işi dayandırmaq qərarına gəlib. Təqiblərin bitməsindən sonra Rəhim bəy Ağabəyov əlindən alınmış zinət əşyalarının miras olduğunu deyərək, onları geri qaytarmağa çalışıb. Amma onun bu cəhdləri nəticə verməyib. Qızıl portsiqar istisna olmaqla, bütün zinət əşyaları artıq dövlətin mülkiyyətində idi.
Qızıl portsiqarın sirri
Mayın 15-də, yəni, Rəhim bəy Ağabəyovun mənzilində axtarışın aparılmasından və zinət əşyalarının götürülməsindən 1 gün sonra milis rəisinin müavini Çxeidze akt tərtib etmişdi: "15 may 1920-ci il. Mən, yoldaş Çxeidze, Bakı şəhərinin milis rəisinin müavini aşağıda göstərilən aktı tərtib edirəm: mənim yanıma MK-nın nümayəndəsi yoldaş Xutulaşvili gəldi (partiya ləqəbi Volodya) və Rəhim bəy Ağabəyovun evində aşkar edilmiş qızıl və brilyant əşyalar ona verildi. Bu zaman yoldaş Xutulaşvili (o zaman o, Azərbaycan Ordusunun bölmələrinə siyasi nəzarət üzrə xüsusi səlahiyyətli, 1920-ci ildən isə İnqilabi Hərbi Tribunalın kollegiya üzvü - Müəllif) qızıl portsiqarı tanıdı və bu əşyanın ondan 1919-cu ilin sonunda Həştərxandan Bakıya gəldiyi zaman Müsavat hakimiyyəti tərəfindən müsadirə edildiyini bildirdi. Mən qeyd olunan qızıl portsiqarı Yepifan Kvantalianinin (xalq hərbi və dəniz işləri komissarı Qarayevin birinci müavini - Müəllif) şahidliyi ilə cənab Xutulaşviliyə verdim". Akt imzalıdır.
Müstəntiq İzmaylov portsiqarın maddi sübut kimi işə əlavə olunması üçün geri qaytarılmasını dəfələrlə tələb etsə də, bu, nəticə vermədi və portsiqar "Müsavat hakimiyyətindən zərər çəkmiş" kommunistə qismət oldu.
P.S. Müəllif təgdim olunmush fotolara gorə Polsha Respublikasının Elmlər Akademiyası Krakov şöbəsının arxivinə minnətdarlığını bildirir.

OUT OF FAVOUR WITH THE BOLSHEVIKS
On the fate of the deputy interior minister of the ADR, Oriental sciences scholar Mahammad Sadig bay Agabayzada, and his relatives under Soviet rule
During the 70 years of Soviet rule any mention of his name in Azerbaijan was taboo. Even his closest relatives, who were able to see him and chat with him in private, were shy of talking about him. The name of this man - a general in the tsarist army, deputy interior minister of the ADR and Oriental scientists scholar Mahammad Sadig bay Agabayzada - has now been revived by Gular xanim Abdullabayova, professor of the Institute of Literature. She discovered documents about his life and work in the archives of the Krakow branch of the Polish Academy of Sciences at the end of the 1980s. An article she prepared based on these documents was presented to the academic public in "Reports of the Academy of Sciences of the Azerbaijani SSR" in 1989.
A street in Lviv
Twenty-five years have passed since those times, but today, most regretfully, all we have are a few scanty facts about the life of this gifted military leader and academic. M. Agabayzada (according to documents of the tsarist government and the period of the ADR, Sadig bay Agabayov - Author) reached the rank of major-general, but his full service record has still not been found. Some "blame" for the lack of information about Agabayzada lies with the man himself. Clearly, he was as modest as he was gifted. He wrote his own autobiography in December 1939 on 28 standard sheets of paper. From this we learn that the future general was born in 1865 and that he lived with his father Ismail in the municipality of Geokchai. He graduated from a non-classical secondary school in Baku in 1882. "I then completed courses at infantry and artillery academies in the former St Petersburg in 1886. Later - in 1899, to be precise - I completed three-year courses at the Institute of Oriental Languages at the Main Headquarters of the War Department in St Petersburg. I started out as a sub-lieutenant in 1886 in the artillery in the Caucasus. After completing my course in oriental languages in 1899 I served in Turkestan and the Transcaspian Region until the end of 1913, when I retired at my own request. I then lived permanently in Goycay in the Baku Guberniya.
In 1919 I was appointed temporarily to the post of deputy minister in the government of the Azerbaijani Democratic Republic. In 1920 I went to Istanbul and stayed with my cousin, Alibay Huseynzada, a professor of the medical academy in Istanbul. From 1921 I lived in France where I completed my education in the French language and taught Turkish and Persian at the same time. In 1927 I arrived in Lviv after being invited by the Jan Kazimierz University. In February 1927 I started teaching at Lviv University as a lecturer in Turkish and Persian, practice and theory, and Arabic - elementary practical grammar."
As professor Abdullabayova remarks, while he was working at Lviv University, Agabayzada wrote "A Textbook of the Turkish Language", "A Textbook of the Persian Language" and "A Grammar of the Arabic Language" in Polish. Earlier, in 1904, while serving in Turkestan, he wrote "A Book of Turkmen Idioms (Akhalteki dialect), with an appendix of sayings and proverbs". In 1943 Agabayzada was struck down by a serious illness and died within a year. He was buried in Lviv. The following inscription is on his gravestone in Turkish and Polish: "Here lies buried General and Professor Mahammed Sadig bay Agabayzada (Agabayov)". A street in Lviv is named after him.
The "cast-iron logic" of the Bolsheviks
Since they first came to power in Azerbaijan in April 1920, the Bolsheviks pressurized members of the families who were still in the country and relatives of well-known political and public figures who had quit the country. Agabayzada's family was no exception. On 13 May 1920, on the instructions of the chairman of the Supreme Revolutionary Tribunal (SRT), Haci Ilyas, the chief of the Baku Municipal Workers and Peasants Militia, R. Huseynov, ordered the brother and nephew of Agabayov, Rahim bay Ismail bay oglu Agabayov and Huseyn bay Rahim bay oglu Agabayov, to be imprisoned in the Baku gaol "for harbouring their former comrade (deputy) minister of the interior, Sadig bay Agabayov". "I had no reason to hide my brother from the new rulers. He retired at the beginning of April and went to Batumi in order to go on to Germany for treatment. This is easy to check. We signed a testimony that Sadig was not only not in Baku, he was not in the Azerbaijani Soviet Republic, and if our statement is proved to be incorrect we are prepared to answer to the law and undergo the most severe revolutionary punishment," Rahim bay told the chief of the municipal police.
The investigation then brought a new charge against Agabayov - they said that father and son did not harbour Sadig, but "organized his escape from the country". The chief of police brought the same charges against Vladimir Fedorovich Kulak, in whose apartment Rahim bay Agabayov was living, Ilya Samaryevich Levit, a friend of Rahim bay's, Grigoriy Samoylovich Brodskiy, a friend of Levit's, and the landlord, Sergey Osipovich Dildarov. In Huseynov's opinion, the aforementioned persons simply had to know about Sadig bay's "escape" and, accordingly, warn the new authorities about it. The fact that the new rulers didn't exist when Sadig left was not taken into account.
Following their "cast-iron" logic, on 17 May 1920, the chief of police committed Kulak, Levit, Brodskiy and Dildarov to Bayil prison. Sadig bay's second brother, Hazrat bay, was also arrested "for organizing Agabayov's escape". However, he was soon charged with counter-revolutionary activities and a separate case was brought against him. A 13-year old pupil, Hasan Agabayov, a nephew of Sadig bay and Rahim bay, who lived in his uncle's flat, was also questioned in the "case of Agabayov's escape". "I am a pupil in class 5 of secondary school No 2, I live with my uncle Rahim bay Agabayov, and with the holidays coming up I suggested going to see my father in Ucar district. I know nothing about my uncle's commercial and private affairs," he told the investigation.
However, on 22 May the investigation had to release all the detainees from prison, with the exception of Rahim bay and Huseyn bay: the charges against Kulak and Dildarov were dropped and Brodskiy was bailed out. Camil Vazirov, the people's commissar for post and telegraph, and Apresov, deputy people's commissar for justice, stood bail for Brodskiy.
Power among thieves
The charges brought against Rahim bay of harbouring Sadig bay and helping him escape proved to be unfounded, and so he had to be released. But, no. Now, Rahim bay Agabayov was charged…with speculation. After their arrest and confinement to prison Rahim bay and his son Huseyn bay were searched at their apartment in house No 179 on Gimnazicheskaya (now Tolstoy) Street. According to the records,  "one gold cigarette case, six gold bracelets, 22 gold rings, 14 gold watches, six bracelets without labels, one gold chain with an emerald medallion and one diamond ring in it, 177 silver 20-kopeck coins, 95 10-kopeck coins and one silver rouble" were found. The fact that Rahim bay had so many valuables was easily explained. He was a wealthy merchant: he had a flour mill, a rice-cleaning mill and a cotton-cleaning plant in Ucar, another cotton-cleaning plant in Goycay, a joint (with the aforementioned Levit) oil-pressing mill and soap factory in Baku, a hostelry and bath house in Goycay and also several dozen shops. In 1918-1919 he was appointed agent to the General Persian Consulate in Nizhniy Novgorod. After numerous petitions by relatives, Huseyn was released from custody on 13 June. At the time of these events he was a first-course student at the medical faculty of Baku State University. After completing his studies he stayed on at a department of the clinic of obstetrics and gynaecology at the university. He defended his thesis, became a professor, ran the department and was head of the treatment and prophylactics department of the medical institute. In 1941-1942 he served in the war in the Crimea and was twice shell-shocked. He was awarded the Order of the Labour Red Banner and medals. He died in 1956 at the age of 58.
On 11 July, on the orders of the people's commissar for education Dadas Buniatzada, Rahim bay Agabayov was also released. And on 14 March, the SRT ordered the case against the Agabayovs to be terminated. When the investigation was over, Rahim bay Agabayov tried to recover the valuables taken from him, saying they were hereditary. But it was in vain. All the valuables, with the exception of the gold cigarette case, were handed over to state ownership.
The secret of the gold cigarette case
On 15 May, i.e. the day after the search of Rahim bay Agabayov's apartment and the confiscation of his valuables, deputy chief of police Chkheidze drew up an act: "15 May, 1920. I, comrade Chkheidze, deputy chief of police of Baku, have drawn up this act as follows: appearing before me is comrade Khutulashvili (party name Volodya), authorized by the Central Committee, who was presented with gold and diamond articles confiscated from Rahim bay Agabayov, residing at the corner of Gimnazicheskaya and Maryinskaya Streets. Among the articles confiscated by comrade Khutulashvili (at that time specially authorized representative for political control of units of the Azerbaijani army, and since December 1920 simultaneously member of the board of the Revolutionary Military-Field Tribunal - Author) was identified a gold cigarette case, selected by the Musavat government during its arrival in Baku from Astrakhan at the end of November, 1919. This gold cigarette case was handed over by me to comrade Khutulashvili in the presence of Yepifan Kvantaliani (first deputy of people's commissar for military and naval affairs Qarayev - Author)." The act is completed with signatures. Investigator Ismayilov several times asked for the cigarette case to be entered on the record as evidence, but all to no avail, and so it fell into the hands of a now power-invested communist "who suffered at the hands of the Musavat government".