BOLŞEVİKLƏRİN QARA DƏFTƏRİNDƏ
ADR-in Daxili İşlər nazirinin müavini, şərqşünas alim Məhəmməd Sadıq bəy Ağabəyzadənin və qohumlarının sovet hakimiyyəti illərindəki taleyi haqqında
Yetmişillik Sovet hakimiyyəti dövründə Azərbaycanda bu insanın adının çəkilməsinə sərt tabu qoyulmuşdu. Onu görmək, onunla söhbətləşmək imkanı olmuş qohumları belə, ailələrində bu şəxs haqqında danışmağa cəsarət etmirdilər. Bu insanın adını hazırda Ədəbiyyat İnstitutunun professoru olan Gülər xanım Abdullabəyova gündəmə qaytarıb. Söhbət Çar ordusunun generalı, ADR-in Daxili İşlər nazirinin müavini olmuş şərqşünas alim Məhəmməd Sadıq bəy Ağabəyzadədən gedir.
Gülər Abdullabəyova onun həyatı və fəaliyyəti barədə sənədləri Polşa Elmlər Akademiyasının Krakov filialından hələ ötən əsrin 80-ci illərində aşkarlayıb. Onun tapdığı sənədlər əsasında hazırladığı məqalə elm ictimaiyyətinə 1989-cu ildə "Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının məruzəsi"ndə təqdim edilib.
Lvovda küçə
O vaxtdan 25 il ötür. Lakin təəssüf ki, biz bu gün də istedadlı sərkərdə və alim haqqında son dərəcə az şey bilirik. M.Ağabəyzadə (Çar hökumətinin sənədlərində və ADR dövründə Sadıq bəy Ağabəyov - Müəllif) general-mayor rütbəsinədək yüksəlib. Lakin onun xidməti dəftərçəsi hələ də tapılmayıb. M.Ağabəyzadə haqqında məlumatların olmamasında onun özünün də "günah"ı az deyil. Görünür o, istedadlı olduğu qədər də, təvazökar imiş. Onun 1939-cu ildə öz əlilə yazdığı tərcümeyi-halı 28 standart vərəqdən ibarətdir. Oradan bəlli olur ki, general 1865-ci ildə doğulub və Göyçayda atası Ismayıl ilə yaşayıb. 1882-ci ildə Bakıda real məktəbi bitirib: "Bundan sonra 1886-cı ildə keçmiş Peterburqda hərbi məktəbin piyada və artilleriya kurslarını bitirmişəm. 1899-cu ildə isə Peterburqda Hərbi Nazirliyin Baş Qərargahı yanında 3 illik Şərq Dilləri İnstitutunu başa vurmuşam. 1886-cı ildə Qafqazda artilleriya podporuçiki kimi xidmətə başlamışam. Şərq dilləri kursunu bitirdikdən sonra 1899-cu ildə 1913-cü ilədək Türkistan və Xəzəryanı vilayətdə xidmətdə olmuşam. Oradan öz istəyimlə istefaya getmişəm. İstefada olduğum dövrdə Bakı quberniyasının Göyçay adlanan ərazisində yaşamışam.
1919-cu ildə Azərbaycan Demokratik Respublikası hökumətində müvəqqəti olaraq baş nazirin müavini postunu tutmuşam. 1920-ci ildə İstanbula yollanmış, orada İstanbul Tibbi Akademiyasının Professoru olan qohumum Əli bəy Hüseynzadəyə baş çəkmişəm. 1921-ci ildən Fransada yaşamış, orada fransız dili təhsili almış, eyni zamanda türk və fars dillərini tədris etmişəm. 1927-ci ildə Y.K. universiteti (Yan Kazimej adına - Müəllif) tərəfindən dəvət alaraq Lvova yollanmışam. 1927-ci ilin fevralından Lvov Universitetində türk və fars dillərinin nəzəri və praktiki, ərəb dilinin isə qrammatik tədrisinə başlamışam".
Professor G.Abdullabəyovanın sözlərinə görə, Ağabəyzadə Lvov Universitetində çalışan zaman polyak dilində "Türk dili dərsliyi", "Fars dili dərsliyi", "Ərəb dilinin qrammatikası" kitablarını yazıb. O, daha əvvəl - Türkistanda xidmətdə olduğu 1904-cü ildə "Türkmən ləhcəsi dərsliyi - atalar misalları əlavələri ilə" kitabını yazıb. 1943-cü ildə M.Ağabəyzadə ağır xəstəliyə düçar olub və bir il sonra dünyasını dəyişib. O, Lvovda dəfn olunub. Onun qəbirüstü daşında türk və polyak dillərində bu sözlər yazılıb: "Burada general və professor Məhəmməd Sadıq bəy Ağabəyzadə (Ağabəyov) dəfn olunub". Lvovda küçələrin birinə onun adı verilib.
Bolşeviklərin "dəmir məntiqi"
1920-ci ilin aprelində Azərbaycanda hakimiyyətə gələn bolşeviklər ilk gündən ölkəni tərk etmiş məşhur siyasi və ictimai xadimlərin respublikada qalmış ailə üzvlərinə, qohumlarına təzyiqlərə başlayıb. M.Ağabəyzadənin ailəsi də istisna olmayıb. 1920-ci il mayın 13-də Ali İnqilab Tribunalı (AIT) sədri Hacı İlyasın qərarı ilə Bakı şəhər fəhlə-kəndli milisinin rəisi R.Hüseynov Sadıq bəy Ağabəyovun qardaşı Rəhim bəy İsmayıl bəy oğlu Ağabəyovun və qardaşı oğlu Hüseyn bəy Rəhim bəy oğlu Ağabəyovun Bakı həbsxanasına salınması barədə hökm çıxarıb. Onlar "daxili işlər nazirinin keçmiş köməkçisi (müavini) Sadıq bəy Ağabəyovu gizlətməkdə" təqsirli bilinirdilər.
"Mənim qardaşımı yeni hökumətdən gizlətməyimə heç bir ehtiyac yoxdur. Aprelin əvvəlində o istefa verərək Batumiyə yollanıb. Məqsədi oradan müalicə üçün Almaniyaya yollanmaq olub. Bunu yoxlamaq çətin deyil. Biz Sadıq bəyin nəinki Bakıda, ümumiyyətlə, Azərbaycan Sovet Respublikası ərazisində olmadığına dair iltizamnamə yazmağa hazırıq. Bunun yalan çıxacağı təqdirdə buna görə qanunla cavab verməyə, ən sərt inqilabi cəzaya layiq görülməyə razıyıq", - deyə Rəhim bəy şəhər milisinin sədrinə bildirmişdi.
Bu zaman istintaq Ağabəyovlara qarşı yeni ittiham irəli sürdü - ata-oğul Sadıq bəyi gizlətməyiblər, "onun ölkədən qaçışını təşkil ediblər".
Şəhər milisinin rəisi eyni ittihamı Vladimir Fyodoroviç Kulaka (Rəhim bəy onun evində qalırdı), Rəhim bəyin tanışı Qriqori Samoyloviç Brodskiyə, həmçinin ev sahibi Sergey Osipoviç Dildarova qarşı da irəli sürmüşdü. R.Hüseynovun qənaətinə görə, bu şəxslər Sadıq bəyin ölkədən "qaçması"ndan xəbərdar olmağa borclu idilər və müvafiq olaraq yeni hakimiyyətə bu barədə məlumat verməli imişlər. Sadıq bəyin ölkədən çıxdığı zaman bu yeni hakimiyyətin hələ mövcud olmadığına isə diqqət yetirən olmayıb.
Milis rəisi öz "dəmir" məntiqinə əsaslanaraq, 1920-ci il mayın 17-də Kulak, Levit, Brodski və Dildarovu Bayıl həbsxanasına saldırır. "Ağabəyovun qaçışının təşkili" ittihamı ilə Sadıq dəyin daha bir qardaşı - Həzrət bəy də həbs olunur. Lakin tezliklə ona qarşı əks-inqilabi fəaliyyətilə bağlı ittiham irəli sürülür və onunla bağlı cinayət işinə ayrıca baxılmağa başlanır.
"Ağabəyovun qaçışı" ilə bağlı Sadıq bəy və Rəhim bəyin qardaşı oğlu, 13 yaşlı şagird Həsən Ağabəyov da dindirilir. O, əmilərinin evində yaşayırdı. "Mən 2-ci kişilər gimnaziyasının 5-ci sinfində oxuyuram. Əmim Rəhim bəy Ağabəyovun evində yaşayıram. Tətil başladığından bir neçə günlüyə atamın yanına - Ucar stansiyasına getmək qərarına gəlmişdim. Əmimin kommersiya və şəxsi işlərilə bağlı heç nə bilmirəm", - deyə o, istintaqa ifadəsində bildirmişdi.
Lakin artıq mayın 22-də istintaq Rəhim bəy və Hüseyn bəy istisna olmaqla, bütün məhbusları azadlığa buraxmalı olub: Kulak və Dildarova qarşı irəli sürülmüş ittihamlar ləğv edilib, Levit və Brodski zaminə buraxılıblar. Üstəlik, Brodskiyə poçt və teleqraf xalq komissarı Cəmil Vəzirovla ədliyyə xalq komitəsi sədrinin müavini Apresov zamin durublar.
Oğru hakimiyyət
Rəhim bəyə qarşı Sadıq bəyin gizlədilməsi və qaçışının təşkililə bağlı irəli sürülmüş ittihamların da əsassız olduğu üzə çıxmışdı. Demək, o, azadlığa buraxılmalı idi. Amma yox. İndi Rəhim bəy Ağabəyov... spekulyasiyada təqsirləndirilirdi. Məsələ ondadır ki, Rəhim bəy və oğlu Hüseyn bəyin həbsə atılmasından sonra onların Gimnaziya küçəsi - indiki Tolstoy küçəsi, 179 ünvanında yerləşən mənzilində axtarış aparılmışdı. Protokola əsasən, axtarış nəticəsində mənzildən "qızıl portsiqar, 6 qızıl qolbaq, 22 qızıl üzük, 14 qızıl saat, 6 yarlıqsız qolbaq zümrüddən medalyonu olan 1 qızıl boyunbağı, 1 brilyant üzük, 177 ədəd 20 qəpiklik, 95 ədəd 10 qəpiklik gümüş sikkə və 1 gümüş rubl" tapılmışdı.
Halbuki, Rəhim bəyin evində bu cür zinət əşyalarının olması tamamilə təbiidir. O, zəngin tacir idi: Rəhim bəyin dəyirmanı, Ucarda çəltiktəmizləyən və pambıqtəmizləyən zavodları var idi. Onun daha bir pambıq təmizləyən zavodu Göyçayda fəaliyyət göstərirdi. Bakıda isə yuxarıda adı çəkilən Levitlə şərik yağ və sabun zavodu var idi. Bu da son deyil. Rəhim bəy Göyçayda karvansaraya və hamama, həmçinin onlarca mağazaya sahib idi. 1918-1919-cu illərdə o, Nijnı-Novqorodda İranın Baş Konsulluğu yanında agent təyin edilmişdi.
Qohumlarının çoxsaylı müraciətlərindən sonra Hüseyn bəy iyunun 13-də azadlığa buraxılıb. Qeyd olunan hadisələrin yaşandığı vaxtda o, Bakı Dövlət Universitetinin tibb fakültəsinin birinci kursunda oxuyurdu. Təhsilini başa vurduqdan sonra Hüseyn bəyi universitetin mama-ginekologiya klinikası kafedrasında saxlayıblar. Orada o, dissertasiya müdafiə edib və professor adı qazanıb. Daha sonra kafedraya rəhbərlik edib, Tibb İnstitutunun müalicə-profilaktika fakültəsinin dekanı olub. 1941-1942-ci illərdə Krımda gedən döyüşlərdə iştirak edib, iki dəfə kontuziya alıb. Müxtəlif orden və medallarla təltif olunub. 1956-cı ildə 58 yaşında vəfat edib.
İyulun 11-də Xalq Maarifi komissarı Dadaş Bünyadzadənin qərarı ilə Rəhim bəy Ağabəyov da azadlığa buraxılıb. 1921-ci il martın 14-də AIT Ağabəyovlarla bağlı işi dayandırmaq qərarına gəlib. Təqiblərin bitməsindən sonra Rəhim bəy Ağabəyov əlindən alınmış zinət əşyalarının miras olduğunu deyərək, onları geri qaytarmağa çalışıb. Amma onun bu cəhdləri nəticə verməyib. Qızıl portsiqar istisna olmaqla, bütün zinət əşyaları artıq dövlətin mülkiyyətində idi.
Qızıl portsiqarın sirri
Mayın 15-də, yəni, Rəhim bəy Ağabəyovun mənzilində axtarışın aparılmasından və zinət əşyalarının götürülməsindən 1 gün sonra milis rəisinin müavini Çxeidze akt tərtib etmişdi: "15 may 1920-ci il. Mən, yoldaş Çxeidze, Bakı şəhərinin milis rəisinin müavini aşağıda göstərilən aktı tərtib edirəm: mənim yanıma MK-nın nümayəndəsi yoldaş Xutulaşvili gəldi (partiya ləqəbi Volodya) və Rəhim bəy Ağabəyovun evində aşkar edilmiş qızıl və brilyant əşyalar ona verildi. Bu zaman yoldaş Xutulaşvili (o zaman o, Azərbaycan Ordusunun bölmələrinə siyasi nəzarət üzrə xüsusi səlahiyyətli, 1920-ci ildən isə İnqilabi Hərbi Tribunalın kollegiya üzvü - Müəllif) qızıl portsiqarı tanıdı və bu əşyanın ondan 1919-cu ilin sonunda Həştərxandan Bakıya gəldiyi zaman Müsavat hakimiyyəti tərəfindən müsadirə edildiyini bildirdi. Mən qeyd olunan qızıl portsiqarı Yepifan Kvantalianinin (xalq hərbi və dəniz işləri komissarı Qarayevin birinci müavini - Müəllif) şahidliyi ilə cənab Xutulaşviliyə verdim". Akt imzalıdır.
Müstəntiq İzmaylov portsiqarın maddi sübut kimi işə əlavə olunması üçün geri qaytarılmasını dəfələrlə tələb etsə də, bu, nəticə vermədi və portsiqar "Müsavat hakimiyyətindən zərər çəkmiş" kommunistə qismət oldu.
P.S. Müəllif təgdim olunmush fotolara gorə Polsha Respublikasının Elmlər Akademiyası Krakov şöbəsının arxivinə minnətdarlığını bildirir.

В НЕМИЛОСТИ У БОЛЬШЕВИКОВ
О судьбе заместителя министра внутренних дел АДР, ученого-востоковеда Мухаммеда Садых бека Агабекзаде и его родственников при советской власти
В течение семидесяти советских лет на упоминание имени этого человека в Азербайджане было наложено табу. Даже ближайшие родственники, на долю которых выпало счастье видеть, общаться с ним, в узком семейном кругу не решались говорить о нем. Реанимировала имя этого человека - генерала царской армии, заместителя министра внутренних дел АДР, ученого-востоковеда Мухаммеда Садых бека Агабекзаде - ныне профессор Института литературы Гюляр ханым Абдуллабекова. Она обнаружила документы о его жизни и деятельности в архиве Краковского филиала Польской академии наук в конце 80-х годов прошлого столетия. Подготовленная ею на основе этих документов статья была представлена научной общественности в "Докладах Академии наук Азербайджанской ССР" в 1989 году.
Улица во Львове
С того времени прошло двадцать пять лет, однако и сегодня, к величайшему сожалению, мы располагаем лишь некоторыми скупыми фактами о жизни талантливого военачальника и ученого. М.Агабекзаде (по документам царского правительства и периода АДР Садых бек Агабеков - Авт.) дослужился до звания генерал-майора, однако полный послужной список до сих пор не найден. Немалая "вина" в отсутствии сведений о М.Агабекзаде ложится и на него самого. Видимо, он настолько был скромен, насколько талантлив. Собственноручно написанную в декабре 1939 года автобиографию он уместил на двадцати восьми строчках стандартного листа. Из нее мы узнаем, что будущий генерал родился в 1865 году, проживал у отца Исмаила в местечке Геокчай. В 1882 году окончил реальное училище в Баку: "После окончил курсы военных училищ пехотных и артиллерийских в бывшем Петербурге в 1886 году. Позднее, а именно в 1899 году, окончил трехлетние курсы Института восточных языков, состоящего при Главном штабе военного министерства в Петербурге. Начал службу подпоручиком в 1886 году в артиллерии на Кавказе. По окончании курса восточных языков в 1899 году служил в Туркестане и в Закаспийской области до конца 1913 года, когда вышел в отставку по собственному желанию. По отставке постоянное местожительство имел в Геокчае Бакинской губернии.
В 1919 году исполнял временно должность вице-министра в правительстве Азербайджанской Демократической Республики. В 1920 году поехал в Стамбул и гостил у своего двоюродного брата Алибека Гусейнзаде, профессора медицинской академии в Стамбуле. С 1921 года жил во Франции, где довершил свое образование по французскому языку и занимался одновременно преподаванием турецкого и персидского языков. В 1927 году прибыл во Львов, будучи приглашенным со стороны университета Я.К. (им. Яна Казимежа. - Авт.). С февраля 1927 года начал педагогическую деятельность во Львовском университете в качестве лектора турецкого и персидского языков, практического и теоретического, а арабского - элементарной грамматики практически".
Как отмечает профессор Г.Абдуллабекова, за годы работы во Львовском университете Агабекзаде были написаны на польском языке "Учебник турецкого языка", "Учебник персидского языка", "Грамматика арабского языка". Ранее, в 1904 году, в период службы в Туркестане, им был написан "Учебник туркменского наречия (ахалтекинский диалект) с приложением сборника пословиц и поговорок". В 1943 году М.Агабекзаде заболел тяжелой болезнью и через год скончался. Похоронен он во Львове. На надгробном камне высечено на турецком и польском языках: "Здесь похоронен генерал и профессор Мухаммед Садык бек Агабекзаде (Агабеков)". В его честь названа одна из улиц Львова.
"Железная логика" большевиков
Пришедшие в апреле 1920 года к власти в Азербайджане большевики с первых дней своего правления оказывали давление на оставшихся в стране членов семей и родственников известных политических и общественных деятелей, которые покинули страну. Не стала исключением и семья М.Агабекзаде. 13 мая 1920 года по распоряжению председателя Верховного революционного трибунала (ВРТ) Гаджи Ильяса начальник Бакинской городской рабоче-крестьянской милиции Р.Гусейнов постановил заключить в Бакинскую тюрьму "за укрывательство бывшего товарища (заместителя) министра внутренних дел Садых бека Агабекова" брата и племянника последнего Рагим бека Исмаил бек оглу Агабекова и Гусейн бека Рагим бек оглу Агабекова. "Мне незачем было прятать брата от новой власти. В начале апреля он подал в отставку и уехал в Батум, чтобы дальше следовать для лечения в Германию. Проверить это нетрудно. Мы дадим подписку, что Садых бека нет не только в Баку, но и в Азербайджанской Советской Республике, и в случае неправильного нашего заявления готовы отвечать по закону и понести самое суровое революционное наказание", - заявил Рагим бек начальнику городской милиции.
Тогда следствие предъявило Агабековым новое обвинение - оно сочло, что отец и сын не укрывают, а "организовали побег Садых бека из страны". Такое обвинение начальник городской милиции предъявил также Владимиру Федоровичу Кулаку, в квартире которого проживал Рагим бек Агабеков, Илье Самарьевичу Левиту - компаньону Рагим бека, Григорию Самойловичу Бродскому - знакомому Левита, а также домовладельцу Сергею Осиповичу Дильдарову. По заключению Р.Гусейнова, вышеперечисленные лица просто обязаны были знать о "побеге" Садых бека и, соответственно, предупредить об этом новую власть. Тот факт, что во время отъезда Садых бека за границу этой новой власти еще не существовало, во внимание не принимался.
Следуя своей "железной" логике, 17 мая 1920 года начальник милиции заключил Кулака, Левита, Бродского и Дильдарова в Баиловскую тюрьму. "За организацию побега Агабекова" был арестован и второй брат Садых бека - Хазрат бек. Однако вскоре ему было предъявлено обвинение в контрреволюционной деятельности и уголовное дело в его отношении было выделено в отдельное производство. По "делу о побеге Агабекова" был опрошен племянник Садых бека и Рагим бека, тринадцатилетний учащийся Гасан Агабеков, который жил в квартире дяди. "Я ученик 5-го класса 2-й мужской гимназии, живу у своего дяди Рагим бека Агабекова, ввиду наступления каникул предполагал на днях выехать к своему отцу на ст.Уджар. О коммерческих и частных делах моего дяди мне ничего не известно", - заявил он следствию.
Однако уже 22 мая следствию пришлось выпустить из тюрьмы всех арестованных, за исключением Рагим бека и Гусейн бека: с Кулака и Дильдарова обвинение было снято, Левит и Бродский были взяты на поруки. Причем за Бродского поручились народный комиссар почты и телеграфа Джамиль Везиров и заместитель наркома юстиции Апресов.
Воровская власть
Обвинения в укрывательстве и побеге Садых бека, предъявленные Рагим беку, оказались лишенными оснований. Таким образом, его должны были выпустить на свободу. Ан нет. Теперь Рагим бек Агабеков обвинялся… в спекуляции. Дело в том, что после ареста и заключения в тюрьму Рагим бека и его сына Гусейн бека в их квартире в доме №179 по Гимназической улице (ныне Толстого) был произведен обыск. Согласно протоколу были обнаружены "золотой портсигар, шесть золотых браслетов, двадцать два золотых кольца, 14 золотых часов, 6 браслетов без ярлыков, одна золотая цепь с медальоном из изумруда и одно бриллиантовое кольцо при ней, 177 серебряных монет двадцатикопеечного достоинства, 95 монет десятикопеечного достоинства, один серебряный рубль". Наличие у Рагим бека такого количества драгоценностей вполне объяснимо. Он был богатым купцом: имел мукомольный, рисоочистительный и хлопкоочистительный заводы в Уджаре, еще один хлопкоочистительный завод в Геокчае, совместный (с упомянутым выше Левитом) маслобойный и мыловаренный завод в Баку, постоялый двор и баню в Геокчае, а также несколько десятков магазинов. В 1918-1919 годах он был назначен агентом при Генеральном персидском консульстве в Нижнем Новгороде.
После многочисленных обращений родственников 13 июня Гусейн бек был освобожден из-под стражи. В период описываемых событий он был студентом первого курса медицинского факультета Бакинского государственного университета. По завершении учебы был оставлен на кафедре акушерско-гинекологической клиники университета. Защитил диссертацию, стал профессором, руководил кафедрой, был деканом лечебно-профилактического факультета медицинского института. В 1941-1942 годах участвовал в боях в Крыму. Дважды был контужен. Награжден орденом Трудового Красного Знамени и медалями. Скончался в 1956 году в возрасте 58 лет.
11 июля под поручительство народного комиссара просвещения Дадаша Буниатзаде вышел на свободу и Рагим бек Агабеков. А 14 марта 1921 года ВРТ постановил дело по обвинению Агабековых прекратить. После прекращения уголовного преследования Рагим бек Агабеков попытался вернуть отобранные у него драгоценности, заявив, что они являются фамильными. Но тщетно. Все драгоценности, за исключением золотого портсигара, перешли в собственность государства.
Тайна золотого портсигара
15 мая, т.е. на следующий день после обыска в квартире Рагим бека Агабекова и изъятия драгоценностей, замначальника милиции Чхеидзе составил акт: "15 мая 1920 года. Я, товарищ Чхеидзе, заместитель начальника милиции г.Баку, составил настоящий акт о нижеследующем: ко мне явился товарищ уполномоченный ЦК Хутулашвили (партийная кличка Володя), которому были предъявлены золотые и бриллиантовые вещи, отобранные у Рагим бека Агабекова, проживающего по адресу угол Гимназической и Марьинской. В числе отобранных вещей тов. Хутулашвили (в тот момент особоуполномоченный по политическому контролю частей Азербайджанской армии, а с декабря 1920 года одновременно член коллегии Революционного военно-полевого трибунала - Авт.) был опознан золотой портсигар, отобранный мусаватским правительством во время приезда его из Астрахани в Баку в конце ноября 1919 года. Мною вышеупомянутый золотой портсигар был выдан тов. Хутулашвили в присутствии Епифана Кванталиани (первый заместитель народного комиссара по военным и морским делам Караева - Авт.)". Акт заверен подписями.
Следователь Измайлов не раз требовал вернуть портсигар для приобщения к делу в качестве вещественного доказательства, но все было бесполезно, и достался он, таким образом, "пострадавшему от мусаватского правительства", ныне облаченному властью коммунисту.
P.S. За предоставленные фотографии автор благодарит Архив Краковского отделения Академии наук Республики Польша.