Devalvasiya ilə əlaqədar xərclərin artmasına baxmayaraq, sığorta şirkətləri tarifləri yüksəltməyi planlaşdırmır
Neftin qiymətinin düşməsi və milli valyutanın məzənnəsinin azalması Azərbaycanın, demək olar ki, maliyyə sektorunun bütün istiqamətlərinə təsir edib. Lakin hətta bu cür çətin şərtlərdə sığorta bazarı ümumilikdə artımın müsbət dinamikasını saxlaya bilib. Sığorta sferasında cari vəziyyət və birincinövbəli sabitləşdirici tədbirlər Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyasının (ASA) bu yaxınlardakı iclasında müzakirə predmeti olub.
ASA-nın məlumatlarına görə, ötən il ölkənin sığorta şirkətlərinin xətti ilə 442,9 milyon manat sığorta haqqı toplanıb. Bu, 2014-cü illə müqayisədə 3,2% çoxdur. Müqayisə üçün Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün son dərəcə uğurlu 2013-cü ildə ölkənin sığorta şirkətləri 18% nəzərəçarpacaq artım templərini təmin edərək, 405,6 milyon manat toplamışdılar. Bu cür artım templəri əvvəlki beş ilin ən yaxşı göstəricisi kimi qəbul edilmişdi.
Dəyişikliklər ölkədə fəaliyyət göstərən 26 sığorta şirkətinin daxilolmalar strukturuna da toxunub. Belə ki, əvvəlki illərdə könüllü sığortanın payına bütün toplanmış vəsaitlərin üçdəikisi, qalanları isə icbari növlərin payına düşüb. Lakin ötən ildə sığortanın könüllü növlərinin payı yığımların ümumi stukturunda 281 mln. manat təşkil edərək, 63,4%-dək azalıb. Bu isə 2014-cü ilin göstəricisindən 1,3% daha azdır. Əksinə, icbari sığortanın payı artıb: sığorta haqlarının yığım səviyyəsinə görə, 162 mln. manata yaxın. Bu seqment sahədə ən çox illik artım tepmini - 12,1% təmin edib.
Oxşar vəziyyət 2008-10-cu illərdəki qlobal böhran illərində də baş vermişdi. İstehsalın azalması və satışın düşməsi ilə üzləşən yerli sahibkarlar birincidərəcli əhəmiyyət kəsb etməyən xərcləri azaltmışdılar. Və təəssüf ki, sekvestr qoyulan xərclər siyahısına çox vaxt könüllü sığorta sferası da salınmışdı.
Daha çox zərərgörənlər sırasında - könüllü avtomobil sığortası sahəsidir: burada neqativ proseslər hələ 2014-cü ildə Mərkəzi Bankın avtomobillərin alışının bank kreditləşməsi qaydalarının sərtləşməsinə dair qərarından sonra başlayıb.
Bu, təəccüblü deyil, nəzərə alsaq ki, KASKO üzrə sığorta polisləri, əsasən, bank avtokreditləri ilə reallaşdırılırdı. 2015-ci ildə avtomobil idxalının ikiqat azalması sığortaçılar üçün fəaliyyət meydançasını daha da azaltdı. Bu amillərə görə ötən ildə KASKO-sığortası üzrə yığımlar 28,3 mln. manat təşkil edərək, 25,3% azalıb.
Öz növbəsində manatın devalvasiyası icbari avtomobil sığortası sahəsinə zərər vurub: "İcbari avtomobil sığortası üzrə sığorta şirkətlərinin itkisinin səviyyəsi 50%-ə, inzibati və digər xərclər isə artdıqca 80-90%-ə çatır", - ASA-nın rəhbəri Orxan Bayramov hesab edir. Məsələ ona görə çətinləşib ki, nəqliyyat vasitələrinin sahiblərinin vətəndaş məsuliyyəti sığortası dövlətlə tənzimlənir və onların artırılması məsələsi hələlik gündəmdə deyil. Ona görə də sığortaçılar xərcləri elektron onlayn-satışı genişləndirməklə, inzibati xərclərin azaldılması və agentlərin vasitəçilik xidmətləri hesabına azaltmaq niyyətindədirlər.
Könüllü avtomobil sığortası sahəsində tariflərin müəyyən edilməsinə gəldikdə, ötən il assosiasiyanın üzvləri Dövlət Sığorta Nəzarəti Xidməti ilə birgə KASKO-nun dəyərinin hesablanması üçün mexanizm işləyib hazırlamışdılar. Bu tariflər bazar iştirakçılarının hər birinin KASKO portfelinin səviyyəsinə aid ediləcək. Belə ki, ziyanın həcmi az olduqqda tariflər minimallaşdırılmalı, yüksək itkilər zamanı isə bu həddi müəyyən səviyyədən aşağı göstərmək olmaz.
Tibbi sığorta sahəsində fəaliyyət göstərən təxminən yeddi şirkət ciddi problemlər yaşayır: bu istiqamət dərman preparatlarının qiymətinin qalxması eləcə də klinika və diaqnostika mərkəzlərində qiymətlərin yüksəldilməsi fonunda zərərli olur. "Sığortaçılar tibb müəssisələri ilə danışıqlara başlayıblar, onlar əlavə güzəştlərin verilməsinə ümid edirlər, habelə çox vaxt dərman preparatları və reaktivlərinin bahalaşması ilə bağlı olmayan xidmətlərin qiymətinin yüksəldilməsinin əsaslandırılmasını təklif ediblər. Bu və ya digər özəl klinikadan güzəşt rəddi aldıqda, sığortaçılar əməkdaşlıqdan imtina etmək və öz müştərilərini digər klinikalara yönəltmək hüququnu özlərində saxlayırlar", - O. Bayramov hesab edir. Onun sözlərinə görə, bu cür tədbirə haqq qazandırmaq olar, çünki sığortaçıların tarifləri devalvasiyadan sonra dəyişməyib. Lakin onlar klinikalarda heç həmişə əsaslandırılmış bahalaşma ilə qarşılaşmayıblar. Digər tərəfdən, bu sahədə vəziyyət banklar və iri şirkətlər (könüllü tibbi sığorta sferasında ənənəvi olaraq əsas sayılan müştərilər) tərəfindən "sosial paket" adlanan korporativ xərclərin azalmasına görə çətinləşib.
Ümumilikdə, manatın devalvasiyasına baxmayaraq, Maliyyə Nazirliyi icbari sığorta növlərində tariflərin yüksəldilməsini planlaşdırmır və sığortaçılara komissiya haqları, elektron xidmətlər, vicdansız agentlərə qarşı kəskin reaksiya göstərmək və s. hesabına bu növlər üzrə zərəri azaltmağı tövsiyə edib. Öz növbəsində, Dövlət Sığorta Nəzarət Xidmətinin ekspertləri güman edirlər ki, hazırda sığorta şirkətləri daşınmaz əmlakın icbari sığortası sahəsində yeni satış kanallarının axtarışları üçün daha çox səylər sərf etməlidirlər. Azərbaycanda daşınmaz əmlakın icbari sığortası 2011-ci ildən fəaliyyət göstərir. Ötən ildə isə bu fəaliyyət növü üzrə yığımlar əvvəlki illə müqayisədə 45,5% artaraq 25,3 mln. manat təşkil edib.
"Azərbaycanda sığorta şirkətləri üçün vergi güzəştləri tətbiq etməyə zərurət yoxdur", - Maliyyə Nazirliyinin Dövlət Sığorta Nəzarəti Xidmətinin rəisi Namiq Xəlilov hesab edir. Onun sözlərinə görə, 2009-2012-ci böhrandan əvvəlki dövrlərdə kapitallaşmanın genişləndirilməsi, maliyyə sahəsinin artım templərinin sürətləndirilməsi və xidmətin yüksəldilməsi məqsədilə sığorta, təkrar sığorta şirkətləri və banklar gəlir vergisindən azad edilmişdilər. Lakin bu gün sığortaçıların kapitallaşmasının yaxşı səviyyəsi nəzərə alınmaqla, bu cür güzəştlərin vacibliyi mövcud deyil. Dövlət Sığorta Nəzarəti Xidmətinin rəhbərinin sözlərinə görə, ölkənin sığorta sektoru maliyyə bazarının digər iştirakçılarından nəzərəçarpacaq dayanıqlığı ilə seçilir. Belə ki, bazar iştirakçılarının məcmu kapitalın tələblərinin yerinə yetirilməsi ilə bağlı problemi yoxdur, şirkətlərin aktivlərinin strukturu da bütövlükdə qənaətbəxşdir.
"Manatın fevralda məzənnəsinin düşməsindən sonra əksər sığorta şirkətləri vəsaitlərini xarici valyutaya keçirdilər, bununla da, ötən ilin dekabrında devalvasiyanın ikinci dalğası onların kapitalına təsir etmədi. Üstəlik, manata çevirdikdə sığortaçıların resursları artdı", - deyə N. Xəlilov qeyd edib.
Qeyd etmək lazımdır ki, yerli sığorta şirkətlərinin inkişafına mane olan köhnə problemlərin qarşısını almaq məqsədilə, ötən il Maliyyə Nazirliyi Azərbaycan sığorta bazarının 2015-2017-ci illərdə inkişafına dair tədbirlər planını təsdiq edib.
Burada nəzərdə tutulan tədbirlər bir neçə istiqaməti, o cümlədən sığortaçıların və digər mənfəət əldəedənlərin maraqlarının daha səmərəli müdafiə mexanizmlərinin tətbiqi, həyat sığortasının inkişafı və Non-life seqmenti, kadr potensialının möhkənləndirilməsini əhatə edir. Həmçinin icbari sığortanın bir neçə yeni növlərinin tətbiqi gözlənilir. Xüsusən, müəyyən sahələrdə məşğul olan sahibkarlar və mütəxəssislərin peşəkar məsuliyyətlərinin, habelə onların üçüncü şəxslər qarşısında məsuliyyətinin sığortalanması planlaşdırılır. Həyat sığortası sahəsində məşğul olan şirkətlər üçün investisiya alətlərinin genişləndirilməsinə yönəlmiş qanunverici dəyişikliklər də nəzərdə tutulub. Yeni normativlər şirkətlərə müxtəlif pul aktivlərinə, o cümlədən daşınmaz əmlaka sərmayə yatırmaq hüququ verəcək. Daha uzaq perspektivdə Maliyyə Nazirliyi nəqliyyat vasitələrinin sahiblərinin vətəndaş məsuliyyəti sığortası üzrə sığorta məbləğini tədricən artırmaq, həmçinin sığorta halı nəticəsində avtomobil və daşınmaz əmlaka dəyən ziyanın hesablanmasının yeni standartlarının hesablanmasını nəzərdə tutur. Bütövlükdə isə sığorta bazarının inkişaf perspektivləri qeyri-neft - şübhəsiz, Azərbaycanın bütün maliyyə artımının əsas drayveri olan sektorun inkişaf dinamikası ilə bağlıdır. Bununla belə, ekspertlər istisna etmirlər ki, əlverişli şəraitdə yaxın on ildə sığorta bazarının həcmi milyard dollara yaxınlaşaraq, ikiqat arta bilər.

Insurance companies are trying not to raise their charges despite an increase in costs caused by devaluation
The fall in oil prices and the reduction in the exchange rate have impacted on virtually all areas of Azerbaijan's financial sector. However, even in such difficult circumstances, the insurance market has generally been able to maintain a positive growth. The current situation and the high-priority measures in the insurance sphere were the subject of discussion at a recent session of the Azerbaijani Insurers Association (ASA).
According to the ASA, last year the country's insurance companies provided a cumulative volume of premiums totalling just short of 442.9m manats, which was 3.2 per cent more than the figure for 2014. By way of comparison, in Azerbaijan's economically very successful year of 2013, the country's insurance companies amassed 405.6m manats, at the same time providing an appreciable growth rate of 18 per cent. This growth rate was acknowledged as the best figure for the past five years.
These changes also affected the structure of the revenues of the country's 26 insurance companies. For example, in previous years, voluntary insurance accounted for over two-thirds of all collected funds, with the remainder provided by compulsory types of insurance. However, last year the proportion of voluntary types of insurance in the overall receipts structure was reduced to 63.4 per cent, amounting to 281m manats, which was 1.3 per cent below the figure for 2014. On the other hand, the proportion of compulsory insurance has increased: in terms of premium income, just short of 162m manats, this segment has provided the highest annual growth rate in the industry - 12.1 per cent.
It was a similar situation during the global crisis of 2008-2010. Faced with a reduction in output and level of sales, local businessmen cut down on expenditure that was not of primary importance and, unfortunately, the sphere of voluntary insurance also often found its way on the list of sequestrated expenditure.
Among the spheres that suffered the most was that of voluntary motor insurance: the negative processes here began back in 2014 following the decision of the National Bank to tighten its rules on bank lending on purchases of motor vehicles. This comes as no surprise if you bear in mind that CASCO [comprehensive motor vehicle insurance] policies have been mainly sold along with auto loans from the banks. The reduction by half in the number of vehicles imported in 2015 reduced the insurance companies' scope of activity even more. By virtue of these factors, last year CASCO insurance proceeds were down by 25.3 per cent, amounting to 28.3m manats. In turn, the devaluation of the manat caused damage to the sphere of compulsory motor vehicle insurance. "The loss rate of compulsory motor vehicle insurance companies amounts to 50 per cent, and taking into account administrative and other costs, is increasing to 80-90 per cent," Orxan Bayramov, the head of ASA, believes. The situation was made worse by the fact that tariffs for compulsory civil liability insurance of owners of motor vehicles are regulated by the state, and at the moment the question of increasing them is not on the agenda. Therefore, insurance companies plan to cut their costs by reducing administrative expenditure and intermediary services of agents and expanding electronic online sales.
As regards tariff-setting in the sphere of voluntary motor vehicle insurance, last year members of the association, along with the State Insurance Supervision Service, drew up a mechanism for calculating the cost of CASCO. These tariffs will be tied to the level of the CASCO portfolio of each player in the market - with low losses tariffs should be minimized and with high losses the tariff bar should not be set below a certain level.
About eight companies operating in the medical insurance sphere are experiencing serious problems: this area is becoming loss-making against a background of an increase in prices for medication and price hikes in out-patients clinics and diagnostic centres.
"The insurance companies have entered into talks with the medical establishments, they are counting on the granting of additional benefits and they have also proposed justifying an increase in prices on services which are frequently not linked with the increasingly costly medicines and chemicals. If some private clinics refuse to compromise, the insurance companies reserve the right to refuse to work with them and direct their clients to other medical establishments," Bayramov believes. He says such a measure is justified because insurance companies' tariffs have remained unchanged since devaluation, but they have come up against not always justified increased costs for services at clinics. On the other hand, the situation in this sphere has been made more complicated because of the reduction in corporative spending on the so-called "social package" by banks and major companies, who have traditionally been the main customers in the sphere of voluntary medical insurance.
Generally speaking, despite the devaluation of the manat, the Ministry of Finance is not planning to initiate an increase in the tariffs for compulsory types of insurance, and the insurance companies have been asked to scale down their loss ratio by reducing commission fees, using electronic services, creating a pool and taking a hard line against unscrupulous agents, and so on. For their part, State Insurance Supervision Service experts believe that right now the insurance companies should make more efforts to seek new sales channels in the sphere of compulsory real-estate insurance. Compulsory real-estate insurance has been operating in Azerbaijan since 2011, and last year proceeds from this type of activity increased by 45.4 per cent compared with the previous year, amounting to 25.3m manats.
"There is also no need to introduce tax benefits for insurance companies in Azerbaijan," the head of the State Insurance Supervision Service of the Ministry of Finance, Namiq Xalilov, believes. He says that in the post-crisis period of 2009-2012, with the purpose of increasing capitalization, speeding up growth rate in the financial sphere and improving the quality of services, re-insurance companies and the banks, too, were exempted from paying profit tax, but today, taking into account the good level of capitalization of the insurance companies, there is no longer a need for such benefits. In the opinion of the head of the State Insurance Supervision Service, the country's insurance sector is noted for its marked stability among other players in the financial market. For example, the players in the market have no problems with fulfilling demands for overall capital, and the structure of the companies' assets is also generally satisfactory.
"After the February reduction in the exchange rate of the manat, most insurance companies transferred their funds to foreign currency, and so the second wave of devaluation in December last year did not affect their capital; in fact, recalculated into mantas the insurance companies' resources increased," Xalilov said.
It should be recalled that, with the purpose of overcoming recurrent problems that have been preventing the development of the country's insurance companies, last year the Ministry of Finance approved a plan of measures for the development of Azerbaijan's insurance market for 2015-2017. The measures envisaged in it cover a number of areas, including the introduction of more effective measures for protecting the interests of insurers and other beneficiary parties, the development of life insurance and the Non-Life segment and strengthening human resources. Among other things, a number of new types of compulsory insurance are expected to be introduced. Specifically, insurance of the professional laibility of entrepreneurs and experts engaged in certain spheres, and also their responsibility to third parties. Legislative changes, aimed at extending investment instruments for companies in the life insurance sphere, are also planned. The new standards will provide companies with the right to invest in various monetary assets, as well as real estate. In the more distant prospect, the Finance Ministry plans to gradually increase the amount insured for compulsory third-party car insurance, and also to draw up new standards for calculating the amount of damages inflicted on vehicles and real estate following an accident.
In general, the prospects for the development of the insurance market are linked with the dynamics of the development of the non-oil sector, which is, without doubt, a key driver in the growth of the whole of Azerbaijan's financial sphere. That said, experts do not rule out that, given a favourable clash of circumstances, in the next decade the volumes of the insurance market could double and approach a billion dollars.