"SƏUDİYYƏ ƏRƏBİSTANI TƏLƏSKƏNLİYƏ YOL VERDİ"
İran İslam Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Möhsün Pakayinin "R+"a müsahibəsi
-Bütün dünyanın hələ də müzakirə etməkdə olduğu Səudiyyə Ərəbistanı Krallığında 47 nəfər barəsində verilən edam hökmünə İran sərt reaksiya verdi və şiə ruhanisi Nimr ən-Nimrin edamı hər iki ölkə arasında münasibətlərin daha da kəskinləşməsinə səbəb oldu. Ümumiyyətlə, bu gərginliyin kökündə nə durur?
- Ayətullah Nimr Ərəbistanda tanınmış şiə alimi idi və Ərəbistanda az adam tapılar ki, onu tanımasın. O, nəinki bir din alimi, eləcə də insan hüquqları sahəsində aktiv bir siyasətçi idi. Sünni və şiə olmasından asılı olmayaraq, bütün Ərəbistan əhalisinin hüquqlarının müdafiəsi üçün çalışırdı. Onun və digər şiələrin heç kimə ziyanı dəyməmişdi. Onların mübarizəsi dinc surətdə, zorakılıqdan və silahlı müqavimətdən kənar idi. Onları terrorçuluqda ittiham etmək doğru deyil və bu, saxta bir ittihamdır.
Səud rejimi İŞİD-in tətbiq etdiyi metodla, yəni boynunu arxadan vurmaqla bu görkəmli şiə alimini edam etdi. Ərəbistanın bu hərəkətini nəinki İran və digər müsəlman ölkələri, eləcə də bir çox insan hüquqları təşkilatları pislədilər. Ərəbistan da ictimai rəyi çaşdırmaq üçün özünün İranla əlaqələrini kəsdi. Bizim əqidəmizə görə, bu mübariz ruhaninin edam olunması öz ölkəsində islahatlar etmək və parlamentli demokratiya sistemi qurmaq niyyətyində olan xalqın dinc mübarizəsinə hörmətsizlikdir. Şeyx Nimrin edamı Səud şahzadələrinin qurduğu bir tamaşa idi ki, bu vasitə ilə bu ölkədə, hətta digər müsəlman ölkələrində məzhəb və qəbilə ixtilaflarını qızışdırsınlar.
Ərəbistan bu ölkənin səfirliyi qarşısında baş verənləri bəhanə edərək, İranla diplomatik əlaqələrini kəsməklə öz ölkəsində və regionda törətdiyi insan hüquqlarına zidd əməlləri gizlətməyə çalışır. Ümumilikdə, region xalqları Ərəbistanın bu hərəkətinə görə narahat və narazıdırlar.
- Səudiyyə Ərəbistanı İranı terroru dəstəkləməkdə günahlandırır...
- Dünya əhalisinin çoxu, xüsusilə ekspertlər şübhə etmirlər ki, "Əl-Qaidə" və İŞİD kimi terrorçu qruplar bəzi Qərb ölkələri tərəfindən və Ərəbistanın maliyyə və silah dəstəyi ilə yaradılıb. Son illərdə ər-Riyad regiondakı terrorçuluğun, yəni İŞİD-in, "Əl-Qaidə"nin və hətta Yəmən xalqını al-qana boyayan dövlət səviyyəsində terrorun əsas himayəçisidir. Bu gün İran regionda terrorizmlə mübarizənin bayraqdarı və bu bəla ilə mübarizə aparan Suriya və İraq kimi ölkələrin əsas dəstəyidir. Ərəbistanın İranı ittiham etməsi ictimai fikri çaşdırmaq məqsədilə ortaya atılan saxta və əsassız ittihamlardır.
- Ötən il Həcc ziyarəti zamanı İran zəvvarları qəzaya uğradı və çox keçmədi ki, İran Həcc ziyarətindən imtina etdiyini açıqladı. Hadisələrin Məkkə ətrafında cərəyan etməsi, minlərlə müsəlman farsın ziyarətinə sədd çəkilməsi və s. bir sözlə, hadisələr hara gedir?
- Ərəbistanın məsul şəxslərinin səhv idarəçiliyi nəticəsində baş verən Mina faciəsində, təqribən, 5 000 hacı, o cümlədən, 500-ə qədər iranlı zəvvar şəhid oldu. Beynəlxalq hüquq normalarına əsasən, bir xarici vətəndaşın digər ölkədə malik olduğu ən əsas hüququ mütləq şəkildə can təhlükəsizliyidir. Ev sahibliyi edən ölkə xarici vətəndaşların təhlükəsizliyini ən yüksək səviyyədə qorumağa borcludur. Hətta əgər ev sahibi olan ölkə fövqəladə vəziyyətlərdə bu təhlükəsizliyi qoruya bilmədikdə, beynəlxalq aləmə kömək üçün müraciət etməlidir. Lakin Mina faciəsində İran rəsmiləri dəfələrlə Ərəbistana kömək təklif etsələr də, bu ölkənin məsul şəxsləri qəbul etmədilər. İranla Hicaz və Nəcd arasında 1803-cü ildə bağlanan və hələ də qüvvədə olan dostluq müqaviləsinə əsasən, Ərəbistan iranlıların Həcc ziyarətini problemsiz yerinə yetirmələri üçün şərait yaratmağa borcludur. Həmçinin bu müqaviləyə əsasən, Ərəbistan iranlı hacıların təhlükəsizliyini və asayişini təmin etməlidir. Mina faciəsi barədə Ərəbistan dövləti tərəfindən müqəssirin tapılması üçün məsuliyyətin qəbul edilməməsi beynəlxalq hüquq baxımından, Ərəbistanın beynəlxalq məsuliyyətinin təsirini azaltmır. Ərəbistan dövlətinin xarici vətəndaşlar, o cümlədən bu ölkənin ərazisinə qanuni şəkildə daxil olmuş iranlılar qarşısında öhdəliyi insan hüquqları öhdəliyidir ki, beynəlxalq məsuliyyət sistemində xüsusi yerə malikdir. Çünki onların çoxu insan hüquqları öhdəlikləridir.
Mina faciəsi xüsusunda İrandan əlavə digər müsəlman dövlətləri də ziyan gördülər. Hətta digər dövlətlər və ümumilikdə, beynəlxalq aləm, ən azı, BMT və ya İƏT beynəlxalq hüquq barəsində öhdəliklərinə əsasən bu məsələyə müdaxilə etməlidirlər. Ərəbistan dövləti beynəlxalq hüquq normalarına əsasən, Mina faciəsinin baş verməsinə görə məsuliyyət daşıyır. İran və bu faciədən ziyan görmüş digər ölkələr siyasi və hüquqi yollarla, o cümlədən, müzakirə və vasitəçilik yolu ilə İƏT-ə və ya BMT-yə, yaxud beynəlxalq məhkəməyə müraciət etməklə faciə nəticəsində həyatlarını itirmiş şəxslərin hüquqlarının qorunmasını təmin və Ərəbistan dövlətinin məsuliyyət daşıdığını sübut etməlidirlər.
- Bəziləri neftin ucuzlaşmasını da Səudiyyə Ərəbistanı ilə İran arasındakı münasibətlərdəki gərginliklə bağlayırlar. Bu ucuzlaşmaya səbəbkar, doğrudanmı, Səudiyyə Ərəbistanıdır, yoxsa əsl səbəbkarlar başqalarıdır?
- İranla-Ərəbistan arasında ixtilafın yaranmasının əsas səbəbkarı ər-Riyadın səhvləri, xüsusilə bu ölkənin regionda sabitliyi pozmaq üçün terrorizmə dəstəyidir. Bizim əqidəmizə görə, Səudiyyə Ərəbistanı terroristlərlə əlaqələri kəsmək və onları dəstəkləməkdən çəkinməklə özünün keçmiş səhvlərini düzəltməli və yalnız bundan sonra başqa ölkələrlə, o cümlədən, İranla əlaqələrini gücləndirməyə çalışmalıdır.
- Səudiyyə Ərəbistanı ilə Qərb ən yaxın müttəfiqlərdir. Bu gərginlikdə Qərbin də marağı olduğunu düşünmək olar?
- Özlərini İsrailin təhlükəsizliyinin təminatçısı hesab edən bəzi Qərb ölkələri İslam ölkələri arasında ixtilaf və qarşıdurma yaratmağa çalışırlar və Ərəbistan bu ölkələrin əlaltısı olaraq, onların hədəflərinin gerçəkləşməsi üçün öz missiyasını yerinə yetirməkdədir.
- Şiə-sünni məzhəbini bu qədər qabartmaq müsəlman dünyasının zəifləməsinə yönələn bir siyasət kimi qəbul edilə bilərmi? Və Səudiyyə Ərəbistanı bu prosesdə İranı günahlandırır...
- Şiə və sünnilər terrorizmin əleyhinədirlər. İŞİD və "Əl-Qaidə" kimi terror təşkilatlarının yaranmasının əsas ideoloji bazası İslama zidd olan vəhhabilik təfəkkürüdür ki, bu təfəkkür də Ərəbistan tərəfindən dəstəklənir. İslam sülh dinidir və əsla İŞİD və "Əl-Qaidə" kimi terrorçu dəstələrin cinayətlərini təsdiqləmir.
- Bəzi ekspertlər İranla-Səudiyyə Ərəbistanı arasında baş verənləri müsəlman dünyasına liderlik uğrunda mübarizə kimi də xarakterizə edirlər...
- Bizim Ərəbistanla hər hansı mübarizəmiz yoxdur. Səudiyyə Ərəbistanı İranla əlaqələrini kəsməkdə tələskənliyə yol verdi. Bu ölkə terrorçuları dəstəkləməkdən əl çəkməli və öz keçmiş səhvlərini düzəltməlidir. Hal-hazırda bu ölkə iki seçim qarşısındadır: ya terrorçu qruplaşmalara dəstəyini davam etdirməli, ya da region ölkələri ilə münasibətlərini qaydaya salmalıdır. Əgər bu ölkə öz rəftarını düzəltsə, İranla dostluq edə bilər.
- Səudiyyə Ərəbistanı terrorçuluğa qarşı mübarizə üçün İslam ölkələrindən ibarət koalisiya yaratdığını bəyan edib. İranın bu koalisiyanı tənqid etməsini necə izah edərdiniz?
- Özü terrorun əsas himayəçisi və İŞİD kimi terrorçu qruplaşmanın meydana gəlməsinin əsl səbəbkarı olan bir dövlətin terrorizmlə mübarizə aparmaq üçün koalisiya yaratması heç bir işə yaramayacaq. Buna görə də dünya ölkələri bu koalisiyaya ciddi yanaşmadılar. İran terrorizmlə mübarizə üçün formal olaraq yaradılan koalisiyalara qoşulmağa ehtiyac duymur. Ölkəmiz hələ çoxdan və bu kimi koalisiyalar yaranmazdan əvvəl terrorizmlə əməli mübarizəyə başlayıb və bu zəmində təsirli işlər görüb. Bu gün Suriya, İraq və Yəmən terrorizmlə mübarizə aparırlar və İran terrorizmlə mübarizədə bu ölkələrin yanındadır.

"SAUDI ARABIA HAS ACTED IN HASTE"
-The world is still discussing the execution of 47 people, including the Shia Ayatollah Nimr al-Nimr in Saudi Arabia, which triggered an extremely negative response from Iran and a deterioration in relations between our countries. Where do the roots of the current tension lie?
- Ayatollah Nimr al-Nimr was a well-known Shia scholar throughout Arabia, There were few people who didn't know him. He was not only a religious academic, but also an active fighter for human rights. Nimr fought for the protection of the rights of all the people of Arabia, regardless of their Shia or Sunni brand of Islam. Neither he, nor the other Shias, acted maliciously towards anyone. Their struggle was a peaceful one, far removed from violence and armed confrontation. That is why the charges against them of terrorism were wrong and the accusation a fabricated one.
The Saudi regime executed a well-known scholar by a method used by ISIL, beheading. This action has been condemned not only by Iran and other Muslim countries, but also by many human-rights organizations. In response, in order to confuse public opinion, Saudi Arabia has broken off relations with Iran. We believe that the execution of this religious figure was evidence of a lack of respect for a people waging a peaceful struggle for reforms in the country and the formation of a democratic parliament. The execution of Sheikh Nimr al-Nimr was a show in a production by Saudi princes who want to foment inter-religious and inter-tribal confrontations in their own country and even other Muslim states.
By breaking off relations with Iran, Saudi Arabia is, in fact, trying to hide its unlawful actions in the country and in the region. The peoples of the region are generally worried and unhappy at these actions.
- But isn't Saudi Arabia accusing Iran of supporting terrorism?
- Most of the peaceful population, especially experts, are in no doubt that such terrorist groups as al-Qa'eda and ISIL have been created by some Western states and with the financial and military support of Saudi Arabia. In recent years al-Riyadh has become the main guardian of terrorism in the region, i.e. ISIL, al-Qa'eda, and even the state terror that has drowned the Yemeni people in blood.
Today, Iran acts as a standard bearer of the struggle against terrorism in the region and is the main support for such countries fighting terrorism as Syria and Iraq. Saudi Arabia's false and groundless charges against Iran are merely aimed at confusing public opinion.
- Last year, during the hajj in Mecca, there was a tragic disaster which took the lives of Iranian pilgrims. Soon after this, Iran rejected the hajj, banning thousands of Iranian Muslims from visiting holy places in Saudi Arabia. What are all these events leading to?
- Through the fault of responsible people in Saudi Arabia, the tragedy on the Mountain of Mercy took the lives of about 5,000 pilgrims, 500 of whom were Iranians. According to international laws, personal safety is a law of obligation for any foreigner in a foreign country. The owners of a house are obliged to ensure the safety of a foreign citizen at the highest level. Even if, in extreme circumstances, this becomes impossible, they must turn to the international community for help. However, during the tragedy at the Mountain of Mercy, responsible persons of Saudi Arabia refused assistance frequently offered by Iran. According to the treaty of 1803, which is still in force, Saudi Arabia is obliged to create all conditions for the unimpeded completion of the holy pilgrimage by Iranians. Also, according to this treaty, they must ensure the safety of Iranian pilgrims. The fact that the Arabian state did not undertake a commitment to find those guilty of the tragedy during the hajj does not exonerate it from international responsibility. The responsibility which Saudi Arabia bears towards foreign citizens, including Iranians, lawfully arriving on the territory of that country is an obligation of human rights, which are allocated a special place in international law.
Other Muslim countries, as well as Iran, also suffered as a result of the tragedy on the Mountain of Mercy. But neither individual countries, nor the international community as a whole, including at the level of the UN or the Organization of Islamic Cooperation, have intervened in the situation, as required by international law. And yet, according to the norms of international law, Saudi Arabia bears responsibility for this tragedy. Iran and the other countries that suffered must extract a confession of guilt from Saudi Arabia.
- The slump in oil prices is also being linked with the cooling of relations between Saudi Arabia and Iran. Is it really all about Saudi Arabia, or others to blame, too?
- The differences between Iran and Arabia arose because of the mistakes of el-Riyadh, which is supporting terrorism in order to disturb the stability in the region. We believe that Saudi Arabia must correct its mistakes by breaking off relations with terrorists and stop supporting them, and only then try to strengthen relations with other countries, including Iran.
- Saudi Arabia is a close ally of the West. Can one believe that the current tension is in the interests of the West?
- Some western countries, who regard themselves as the guarantor of Israel's security, are trying to spark a confrontation between the Islamic countries, and Saudi Arabia, being a cohort of these western countries, is fulfilling its mission to implement their objectives.
- Is the fanning of the Shia and Sunni factors not a policy aimed at weakening the Muslim world? Incidentally, Saudi Arabia is accusing Iran of this.
- Both the Shias and the Sunnis are opposed to terror. The main ideological base for the creation of such terrorist organizations as ISIL and al-Qa'eda has been Wahhabism, which goes against Islam. And Wahhabism is supported by Saudi Arabia. Islam is a religion of peace and in no way approves of the crimes of terrorist gangs like ISIL and al-Qa'eda.
- Some experts describe what is happening between Iran and Saudi Arabia as a leadership struggle in the Muslim world. Is it?
- We are not waging any struggle with Arabia. By breaking off relations with Iran, Saudi Arabia has acted in haste. It must refrain from supporting terrorists and must correct its past mistakes. It now faces a choice: to continue to support terrorist groups or to normalize its relations with the countries of the region. If it sees sense, it can develop friendly relations with Iran.
- Saudi Arabia has spoken about setting up an anti-terrorist coalition of Islamic countries. How can you explain Iran's critical attitude to this initiative?
- The setting up of a coalition by a country which itself is the main patron of terror and is to blame for the emergence of ISIL will not do any good. That is why the countries of the world have not taken this coalition seriously. Iran sees no need for formal coalitions in the struggle against terrorism. Long before the creation of such coalitions, Iran had begun a struggle against terrorism and adopted a number of effective measures in this sphere. Today, Syria, Iraq and Yemen are waging a struggle against terror, and Iran is with them in this struggle.