SÜKUT VƏ PARILTI RƏSSAMI
Rəşad Mehdiyev əməkdar rəssam, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının dosenti, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Rusiya İmperator Akademiyasının fəxri akademikidir. Onun rəsmləri Azərbaycanda və dünyanın müxtəlif ölkələrində dövlət və fərdi kolleksiyalarda saxlanılır. Rəşad Mehdiyev BMT-nin Avropa nümayəndəliyində sərgisi təşkil olunmuş yeganə azərbaycanlı rəssamdır. Hazırda o, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasında gənc rəssamlara bu sənətin incəliklərini öyrədir.
- Rəşad, Azərbaycanın xalq rəssamı Rafiq Mehdiyevin ailəsində doğulmusunuz. Uşaqlığınız haqda danışın...
- Uşaqlığımda atamın emalatxanasına tez-tez baş çəkirdim. Onun rəsm əsərlərini necə çəkdiyini müşahidə edir, atamın işlərinə baxırdım. Evdə atam rəsm çəkmirdi, nadir hallarda, sadəcə, eskizləri hazırlayırdı. Hesab edirdi ki, ruhlanmaq üçün sakitlik, təklik vacibdir. Bizdə isə həmişə səs-küy, şənlik idi. Atamın dostları bizə tez-tez qonaq gələrdilər: rəssamlar, yazıçılar, musiqiçilər, alimlər... Mənim üçün onları müşahidə etmək, söhbətlərini, fikirlərini dinləmək maraqlı idi. Anam dadlı xörəklər bişirərdi və adlı-sanlı qonaqları məmnuniyyətlə Azərbaycan xörəklərinə qonaq edərdi. Belə günlərdə evimiz, sanki, incəsənət adamlarının qapalı klubuna çevrilərdi. Bu cür anlarda sanki içimə qeyri-adi enerji dolurdu və nə vaxtsa onlar kimi məşhur rəssam olmağı arzulayırdım (gülür). O dövrdə uşaqların arzuları, düşüncələri başqa idi. Biz indiki uşaqlardan fərqlənirdik. Mənim uşaq olduğum dövrdə insanların prioritetləri fərqli idi. Bu gün isə əksər tələbələr özlərini uğurlu, varlı biznesmen, vəkil və ya səfir görürlər. Biz hər ay ailəvi Moskva yaxınlığında, Senej gölünün sahilində yerləşən rəssamların Ümumittifaq istirahət və yaradıcılıq evinə gedirdik. Orada bədii emalatxanalar açılır, müxtəlif sərgilər, simpoziumlar keçirilir, gənc istedadlar üçün yaradıcı məktəblər fəaliyyət göstərirdi. Dünyaca məşhur rəssam olmağı arzulayan uşaq kimi, mənim üçün o zaman bu, dünyanın ən maraqlı, qəribə məkanı idi. Orada əsl yaradıcı həyat var idi: güclü ideyalar, bədii fikirlər. Mən daim hərəkətdə olan, ilham axtaran rəssamların işini müşahidə edir və düşünürdüm: "Doğrudanmı, mən də nə vaxtsa bu cür dəli, ağılsız olacağam?"
2-3 il sonra, 14 yaşım tamam olduqda Əzim Əzimzadə adına Rəssamlıq Məktəbinə daxil oldum. Daha sonra SSRİ-nin əsas ali məktəblərindən biri olan V.İ.Surikov adına Moskva Dövlət Rəssamlıq Akademiyasına qəbul olmağa hazırlaşırdım. Artıq bu ali məktəbi necə fəth eləcəyim haqda düşünürdüm. Lakin SSRİ-nin dağılması və 1989-1990-cı illərdə Azərbaycanda məlum faciəvi hadisələrin başlanması planları dəyişdi. Ölkənin qarışdığı bir dönəmdə atam məni uzağa buraxmaq istəmirdi. Nəticədə, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinə qəbul olunmaq qərarına gəldim. Sonradan təhsilimi Memar Sinan adına İstanbul Gözəl Sənətlər Universitetində davam etdirdim. Türkiyədə təhsilimi başa vurduqdan sonra Bakıya qayıtdım, iki il müddətinə öz universitetimizdə assistenturada (mədəniyyət və incəsənət sahəsində yaradıcı-ifaçı ixtisası üzrə kadrların ali məktəbdən sonra hazırlıq forması) oxudum, dissertasiya müdafiə etdim və doğma ali məktəbimdə müəllimliyə başladım. 2000-ci ildə müəllim heyətimizi prezident Heydər Əliyevin sərəncamı ilə yeni yaradılmış Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasına köçürdülər.
Yeri gəlmişkən, bu gün bəziləri düşünür ki, Əzim Əzimzadə adına Rəssamlıq Məktəbinin dövrü keçib və onu bağlamaq vaxtıdır. Guya, rəssamlıq təhsili almaq üçün bir neçə ilini məktəbdə itirmək lazım deyil, birbaşa Rəssamlıq Akademiyasına daxil olmaq, ali təhsil haqda diplom almaq olar... Əzim Əzimzadə adına Rəssamlıq Məktəbi rəssamlıq üzrə təhsili sisteminin vacib bəndidir və o, bu sahədə kadrların hazırlıq səviyyəsində ciddi təsir göstərir. Yeri gəlmişkən, vaxtilə Tahir Salahov, Ömər Eldarov, Sakit Məmmədov, Nadir Əbdürrəhmanov, Arif Hüseynov, Toğrul Nərimanbəyov və bir sıra digər məşhur Azərbaycan rəssamları bu məktəbi bitiriblər. Onların hər biri xaricdə ölkəmizə şöhrət gətirib, yaradıcılıq Olimpinin zirvəsinə yüksəliblər. Əzim Əzimzadə adına Rəssamlıq Məktəbində tələbələr rəssamlıq sənətinin prinsiplərini, metodlarını, üsullarını mənimsəyirlər. Onlar bu təhsil ocağının xüsusi atmosferində "bişir", orada ən yaxşı, faydalı şeyləri öyrənirlər. Tələbələrin orada öyrəndikləri gələcəkdə onlara mütləq lazım olur. Məktəbin təhsilini Rəssamlıq Akademiyasında davam etdirmək qərarına gələn məzunları bu ali məktəbə hazır, necə deyərlər, "silahlanaraq" gəlirlər. Bizim üçün də akademiyanın müəllimləri olaraq, bu cür tələbələrlə işləmək ləzzət verir...
Düşünürəm ki, əla rəssam olmaq üçün Allahın verdiyi istedad, ilham kifayət deyil. Təkmilləşmək, çox oxumaq, incəsənətin tarixini öyrənmək, bu və ya digər rəssamın yaradıcılıq üsulu haqda təsəvvürə malik olmaq lazımdır... Öz işinin peşəkarı olmaq üçün daim öyrənmək, eksperimentlər aparmaq, istedadını inkişaf etdirmək, ona nəzarət etmək, müasir dünyanı dolduran və məqsədə nail olmağa maneə yaradan artıq informasiyaları özündən uzaqlaşdırmaq lazımdır. Odur ki, tələbələrimə daim bir şeyi deyirəm: İstedad sanki bir almazdır - parlaması üçün o, biliklərlə cilalanmalıdır.
- Fərdi sərgiləriniz haqda danışın. Sizin üçün onların ən əhəmiyyətlisi hansıdır?
- Həm Bakıda, həm də xaricdə 10-dan artıq fərdi sərgim olub. Onların hər biri mənim üçün vacib və əhəmiyyətlidir. Lakin bir sərgim xüsusi önəm daşıyır. Bu, 2006-cı ildə Vyanada, BMT-nin mənzil-qərargahında keçirilmiş sərgidir. O zaman Avstriyada yaşayırdım və Azərbaycanın Vyanadakı art-rezidenti idim. Azərbaycanın Xarici İşlər Nazirliyi sərginin təşkili üçün mənim namizədliyimin irəli sürülməsi təklifilə çıxış etmişdi. Nəticədə, ərizə verdim. Vyanada ərizəmə baxış üçün üç ay lazım gəldi və sonra sərgi baş tutdu.
- Rəşad, atanız sizə faydalı məsləhətlər veribmi? O, yaradıcılıq prosesinə müdaxilə edirdimi?
- Məsləhətləri, əlbəttə ki, olurdu. Lakin heç zaman məni heç nəyə məcbur etməyib. Hər zaman hər şeyə özümün nail olmalı olduğumu deyirdi. Öz yolunu özün getməlisən. Ali məktəbləri "tapşırıq"sız oxumuşam. Çox oxuyur, rəsmlər çəkir, eksperimentlər edirdim.
- Rəsmləriniz necə yaranır? Sizə ilham verən nədir?
- İstənilən şeydən ruhlana bilərəm: səyahətdə, oxuyarkən, hətta yuxuda olarkən. Rəssama ideya iki halda gəlir: bu və ya digər ideyanın daşıyıcısı kimi, şüurlu şəkildə, ya da qəlbdən gələn irrasional bir şey kimi. Peşəkar rəssam ağılla ruhu birləşdirməyi bacarmalı, lakin onlardan hansınınsa üstünlük təşkil etməsinə imkan verməməlidir. Hər şeydə harmoniyaya əməl olunmalıdır... (fikrə gedir)... Əslində, mənim üçün özümün rəssamlıq istiqamətimə dəqiq tərif vermək çətindir. Düşünürəm ki, bu, formal və real rəssamlığın qarışığıdır.
- Əsərləriniz sanki daxildən işıq saçır: bu effektə necə nail olursunuz? Xüsusi texnikadan istifadə edirsiniz?
- Heç bir xüsusi effektdən istifadə etmirəm. İşıq saçmaq uzun-uzadı və ağır işin nəticəsidir. Odur ki, mənim xüsusi sirrim yoxdur. Sadəcə, əşyaya ruh verməyə çalışıram...

ХУДОЖНИК ТИШИНЫ И СВЕЧЕНИЯ
Рашад Мехтиев - заслуженный художник, доцент Азербайджанской государственной академии художеств, доктор по философии искусства и почетный академик Императорской академии России. Его картины хранятся в частных и государственных коллекциях в Азербайджане и в разных странах мира. Рашад Мехтиев является единственным азербайджанским художником, выставка работ которого была проведена в Европейском представительстве ООН. В настоящее время преподает в Азербайджанской государственной академии художеств, обучая молодых художников мастерству живописи.
- Рашад, вы родились в семье народного художника Азербайджана Рафика Мехтиева. Расскажите о своем детстве…
- Когда я был маленький, часто бывал в мастерской у отца. Наблюдал, как он рисует, разглядывал отцовские работы. Дома папа не писал, только иногда делал наброски. Считал, что для вдохновения необходимы тишина и отстраненность. Зато дома у нас было всегда шумно и весело. В гости часто заходили его друзья: художники, писатели, музыканты, ученые… Мне было интересно наблюдать за ними, слушать их разговоры и размышления. Моя мама вкусно готовила и с удовольствием угощала именитых гостей азербайджанскими блюдами. В такие вечера наша квартира превращалась в своеобразный закрытый клуб для людей искусства; чувствовал необычайный приток энергии и мечтал, что однажды тоже стану таким же известным и талантливым художником (смеется). В то время у детей были другие желания и мечты. Совсем не такие, как у нынешних ребят. В моем детстве у людей были другие приоритеты в жизни. Сегодня же большинство студентов видят себя в будущем успешными и обеспеченными бизнесменами, адвокатами или послами. Каждое лето мы с семьей ездили во Всесоюзный дом отдыха и творчества художников, который располагался на берегу озера Сенеж в Подмосковье. Там были открыты художественные мастерские, проводились различные выставки и симпозиумы, работали творческие школы для юных дарований. Для меня, мальчишки, мечтающего о мировой славе великого художника, на тот момент это было самое интересное и странное место на свете. Там бурлила настоящая творческая жизнь, полная безумных идей и художественных замыслов. Я наблюдал за работой художников, находящихся в постоянном движении и поиске вдохновения, и думал: "Неужели и я когда-то стану таким же сумасшедшим и безрассудным?". Спустя два-три года, когда мне исполнилось 14 лет, я поступил в Художественное училище им. А.Азимзаде, а после собрался поступать в один из ведущих художественных вузов СССР - в Московскую государственную академию художеств им. В.И.Сурикова. Я уже представлял, как буду покорять "Суриковку", но развал Союза и начало небезызвестных трагических событий в Азербайджане в 1989-1990 годы разрушили мои планы. Отец ни в какую не хотел отпускать меня далеко в смутное для страны время. И мне пришлось поступать в Азербайджанский государственный университет культуры и искусств. Затем продолжил обучение в Стамбульском университете изящных искусств им. Мемара Синана. После завершения учебы в Турции вернулся в Баку, проучился в ассистентуре (форма послевузовской подготовки кадров по творческо-исполнительским специальностям в сфере культуры и искусства. - Авт.) два года в своем университете, защитил диссертацию и стал преподавать в родном вузе. В 2000 году наш преподавательский состав перевели в только что открывшуюся по указу президента страны Гейдара Алиева Азербайджанскую государственную академию художеств.
Кстати, сегодня некоторые поступающие считают, что Художественное училище им. А.Азимзаде полностью изжило себя и пора его закрыть. Мол, чтобы получить художественное образование, не обязательно тратить несколько лет в училище. Можно сразу поступить в Академию художеств и получить заветный диплом о высшем образовании… Художественное училище им. А.Азимзаде является важным звеном в системе художественного образования и существенным образом влияет на повышение уровня подготовки художественных кадров. Кстати, в свое время это училище закончили Таир Салахов, Омар Эльдаров, Сакит Мамедов, Надир Абдурахманов, Ариф Гусейнов, Тогрул Нариманбеков и многие другие известные азербайджанские художники. Каждый из них прославил нашу страну за рубежом и достиг вершин художественного Олимпа. В Художественном училище им. А.Азимзаде студенты осваивают принципы, методы и приемы художественного мастерства. Они "варятся" в особой атмосфере этого учебного заведения, впитывая все самое лучшее и полезное, которое обязательно пригодится в дальнейшем творческом развитии. Выпускники училища, решившие продолжить обучение в Академии художеств, приходят в этот вуз подготовленными и, что называется, во всеоружии. И нам, преподавателям академии, работать с такими студентами одно удовольствие…
Знаете, думаю, чтобы стать блестящим художником, недостаточно вдохновения и таланта от Бога. Нужно совершенствоваться, много читать, изу-чать историю искусства, иметь представление о творческом методе того или иного художника… Чтобы стать настоящим профессионалом своего дела, нужно постоянно учиться, экспериментировать, развивать и контролировать свой дар, сбрасывая с себя лишнюю информацию, заполонившую современный мир и мешающую достичь цели. Поэтому я всегда говорю своим студентам: талант - это алмаз, который может засверкать только после обработки его знаниями.
- Расскажите о своих персональных выставках. Какие из них особо значимы для вас?
- На моем счету более 10 персональных выставок, которые проходили как в Баку, так и за рубежом. Каждая из экспозиций для меня важна и значима, но есть среди них одна, которая для меня особо знаменательна. Это выставка в Вене, в штаб-квартире ООН, в 2006 году. Я тогда жил в Австрии, где был арт-резидентом Азербайджана в Вене. МИД Азербайджана предложил выдвинуть мою кандидатуру для организации выставки. Я подал заявку, в Вене ее рассматривали три месяца, но в итоге она состоялась.
- Рашад, отец давал вам полезные советы? Вмешивался в творческий процесс?
- Советы, конечно, давал, но никогда ни к чему не подталкивал. Он всегда говорил, что я должен добиться всего сам. Сам должен пройти свой путь. В вузах я учился, что называется, "без тапша", много читал, писал картины, экспериментировал.
- Как рождаются ваши картины? Откуда черпаете вдохновение?
- Я могу поймать вдохновение в любых областях: путешествиях, чтении и даже во сне. Идея приходит к художнику в двух вариантах: как нечто разумное, несущее ту или иную информацию, или как нечто иррациональное, исходящее из души. Профессиональный художник должен уметь соединять разум и душу и контролировать, чтобы не было перевеса в какую-то одну сторону. Во всем нужно соблюдать гармонию…
(задумался) Мне даже сложно дать точное определение художественного направления, которого я придерживаюсь. Думаю, это микс формальной и реалистической живописи.
- Ваши работы часто как будто светятся изнутри: за счет чего достигается такой эффект? Вы используете специальную технику?
- Свечение получается за счет долгой и кропотливой работы, никаких спецэффектов я не использую. Так что у меня особенных секретов нет, я просто пытаюсь добиться того, чтобы предмет ожил…