SÜKUT VƏ PARILTI RƏSSAMI
Rəşad Mehdiyev əməkdar rəssam, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının dosenti, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Rusiya İmperator Akademiyasının fəxri akademikidir. Onun rəsmləri Azərbaycanda və dünyanın müxtəlif ölkələrində dövlət və fərdi kolleksiyalarda saxlanılır. Rəşad Mehdiyev BMT-nin Avropa nümayəndəliyində sərgisi təşkil olunmuş yeganə azərbaycanlı rəssamdır. Hazırda o, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasında gənc rəssamlara bu sənətin incəliklərini öyrədir.
- Rəşad, Azərbaycanın xalq rəssamı Rafiq Mehdiyevin ailəsində doğulmusunuz. Uşaqlığınız haqda danışın...
- Uşaqlığımda atamın emalatxanasına tez-tez baş çəkirdim. Onun rəsm əsərlərini necə çəkdiyini müşahidə edir, atamın işlərinə baxırdım. Evdə atam rəsm çəkmirdi, nadir hallarda, sadəcə, eskizləri hazırlayırdı. Hesab edirdi ki, ruhlanmaq üçün sakitlik, təklik vacibdir. Bizdə isə həmişə səs-küy, şənlik idi. Atamın dostları bizə tez-tez qonaq gələrdilər: rəssamlar, yazıçılar, musiqiçilər, alimlər... Mənim üçün onları müşahidə etmək, söhbətlərini, fikirlərini dinləmək maraqlı idi. Anam dadlı xörəklər bişirərdi və adlı-sanlı qonaqları məmnuniyyətlə Azərbaycan xörəklərinə qonaq edərdi. Belə günlərdə evimiz, sanki, incəsənət adamlarının qapalı klubuna çevrilərdi. Bu cür anlarda sanki içimə qeyri-adi enerji dolurdu və nə vaxtsa onlar kimi məşhur rəssam olmağı arzulayırdım (gülür). O dövrdə uşaqların arzuları, düşüncələri başqa idi. Biz indiki uşaqlardan fərqlənirdik. Mənim uşaq olduğum dövrdə insanların prioritetləri fərqli idi. Bu gün isə əksər tələbələr özlərini uğurlu, varlı biznesmen, vəkil və ya səfir görürlər. Biz hər ay ailəvi Moskva yaxınlığında, Senej gölünün sahilində yerləşən rəssamların Ümumittifaq istirahət və yaradıcılıq evinə gedirdik. Orada bədii emalatxanalar açılır, müxtəlif sərgilər, simpoziumlar keçirilir, gənc istedadlar üçün yaradıcı məktəblər fəaliyyət göstərirdi. Dünyaca məşhur rəssam olmağı arzulayan uşaq kimi, mənim üçün o zaman bu, dünyanın ən maraqlı, qəribə məkanı idi. Orada əsl yaradıcı həyat var idi: güclü ideyalar, bədii fikirlər. Mən daim hərəkətdə olan, ilham axtaran rəssamların işini müşahidə edir və düşünürdüm: "Doğrudanmı, mən də nə vaxtsa bu cür dəli, ağılsız olacağam?"
2-3 il sonra, 14 yaşım tamam olduqda Əzim Əzimzadə adına Rəssamlıq Məktəbinə daxil oldum. Daha sonra SSRİ-nin əsas ali məktəblərindən biri olan V.İ.Surikov adına Moskva Dövlət Rəssamlıq Akademiyasına qəbul olmağa hazırlaşırdım. Artıq bu ali məktəbi necə fəth eləcəyim haqda düşünürdüm. Lakin SSRİ-nin dağılması və 1989-1990-cı illərdə Azərbaycanda məlum faciəvi hadisələrin başlanması planları dəyişdi. Ölkənin qarışdığı bir dönəmdə atam məni uzağa buraxmaq istəmirdi. Nəticədə, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinə qəbul olunmaq qərarına gəldim. Sonradan təhsilimi Memar Sinan adına İstanbul Gözəl Sənətlər Universitetində davam etdirdim. Türkiyədə təhsilimi başa vurduqdan sonra Bakıya qayıtdım, iki il müddətinə öz universitetimizdə assistenturada (mədəniyyət və incəsənət sahəsində yaradıcı-ifaçı ixtisası üzrə kadrların ali məktəbdən sonra hazırlıq forması) oxudum, dissertasiya müdafiə etdim və doğma ali məktəbimdə müəllimliyə başladım. 2000-ci ildə müəllim heyətimizi prezident Heydər Əliyevin sərəncamı ilə yeni yaradılmış Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasına köçürdülər.
Yeri gəlmişkən, bu gün bəziləri düşünür ki, Əzim Əzimzadə adına Rəssamlıq Məktəbinin dövrü keçib və onu bağlamaq vaxtıdır. Guya, rəssamlıq təhsili almaq üçün bir neçə ilini məktəbdə itirmək lazım deyil, birbaşa Rəssamlıq Akademiyasına daxil olmaq, ali təhsil haqda diplom almaq olar... Əzim Əzimzadə adına Rəssamlıq Məktəbi rəssamlıq üzrə təhsili sisteminin vacib bəndidir və o, bu sahədə kadrların hazırlıq səviyyəsində ciddi təsir göstərir. Yeri gəlmişkən, vaxtilə Tahir Salahov, Ömər Eldarov, Sakit Məmmədov, Nadir Əbdürrəhmanov, Arif Hüseynov, Toğrul Nərimanbəyov və bir sıra digər məşhur Azərbaycan rəssamları bu məktəbi bitiriblər. Onların hər biri xaricdə ölkəmizə şöhrət gətirib, yaradıcılıq Olimpinin zirvəsinə yüksəliblər. Əzim Əzimzadə adına Rəssamlıq Məktəbində tələbələr rəssamlıq sənətinin prinsiplərini, metodlarını, üsullarını mənimsəyirlər. Onlar bu təhsil ocağının xüsusi atmosferində "bişir", orada ən yaxşı, faydalı şeyləri öyrənirlər. Tələbələrin orada öyrəndikləri gələcəkdə onlara mütləq lazım olur. Məktəbin təhsilini Rəssamlıq Akademiyasında davam etdirmək qərarına gələn məzunları bu ali məktəbə hazır, necə deyərlər, "silahlanaraq" gəlirlər. Bizim üçün də akademiyanın müəllimləri olaraq, bu cür tələbələrlə işləmək ləzzət verir...
Düşünürəm ki, əla rəssam olmaq üçün Allahın verdiyi istedad, ilham kifayət deyil. Təkmilləşmək, çox oxumaq, incəsənətin tarixini öyrənmək, bu və ya digər rəssamın yaradıcılıq üsulu haqda təsəvvürə malik olmaq lazımdır... Öz işinin peşəkarı olmaq üçün daim öyrənmək, eksperimentlər aparmaq, istedadını inkişaf etdirmək, ona nəzarət etmək, müasir dünyanı dolduran və məqsədə nail olmağa maneə yaradan artıq informasiyaları özündən uzaqlaşdırmaq lazımdır. Odur ki, tələbələrimə daim bir şeyi deyirəm: İstedad sanki bir almazdır - parlaması üçün o, biliklərlə cilalanmalıdır.
- Fərdi sərgiləriniz haqda danışın. Sizin üçün onların ən əhəmiyyətlisi hansıdır?
- Həm Bakıda, həm də xaricdə 10-dan artıq fərdi sərgim olub. Onların hər biri mənim üçün vacib və əhəmiyyətlidir. Lakin bir sərgim xüsusi önəm daşıyır. Bu, 2006-cı ildə Vyanada, BMT-nin mənzil-qərargahında keçirilmiş sərgidir. O zaman Avstriyada yaşayırdım və Azərbaycanın Vyanadakı art-rezidenti idim. Azərbaycanın Xarici İşlər Nazirliyi sərginin təşkili üçün mənim namizədliyimin irəli sürülməsi təklifilə çıxış etmişdi. Nəticədə, ərizə verdim. Vyanada ərizəmə baxış üçün üç ay lazım gəldi və sonra sərgi baş tutdu.
- Rəşad, atanız sizə faydalı məsləhətlər veribmi? O, yaradıcılıq prosesinə müdaxilə edirdimi?
- Məsləhətləri, əlbəttə ki, olurdu. Lakin heç zaman məni heç nəyə məcbur etməyib. Hər zaman hər şeyə özümün nail olmalı olduğumu deyirdi. Öz yolunu özün getməlisən. Ali məktəbləri "tapşırıq"sız oxumuşam. Çox oxuyur, rəsmlər çəkir, eksperimentlər edirdim.
- Rəsmləriniz necə yaranır? Sizə ilham verən nədir?
- İstənilən şeydən ruhlana bilərəm: səyahətdə, oxuyarkən, hətta yuxuda olarkən. Rəssama ideya iki halda gəlir: bu və ya digər ideyanın daşıyıcısı kimi, şüurlu şəkildə, ya da qəlbdən gələn irrasional bir şey kimi. Peşəkar rəssam ağılla ruhu birləşdirməyi bacarmalı, lakin onlardan hansınınsa üstünlük təşkil etməsinə imkan verməməlidir. Hər şeydə harmoniyaya əməl olunmalıdır... (fikrə gedir)... Əslində, mənim üçün özümün rəssamlıq istiqamətimə dəqiq tərif vermək çətindir. Düşünürəm ki, bu, formal və real rəssamlığın qarışığıdır.
- Əsərləriniz sanki daxildən işıq saçır: bu effektə necə nail olursunuz? Xüsusi texnikadan istifadə edirsiniz?
- Heç bir xüsusi effektdən istifadə etmirəm. İşıq saçmaq uzun-uzadı və ağır işin nəticəsidir. Odur ki, mənim xüsusi sirrim yoxdur. Sadəcə, əşyaya ruh verməyə çalışıram...

PAINTER OF SILENCE AND GLOW
Rasad Mehdiyev is an honoured artist, associate professor of the Azerbaijan State Academy of Arts, doctor of art philosophy and an honorary academician of the Imperial Academy of Russia. His paintings are kept in private and public collections in Azerbaijan and around the world. Rasad Mehdiyev is the only Azerbaijani artist, who had an exhibition in the European representative office of the United Nations. Currently, he is a teacher at the Azerbaijan State Academy of Fine Arts, teaching young artists the art of painting.
- Rasad, you were born in the family of the people's artist of Azerbaijan, Rafiq Mehdiyev. Tell us about your childhood...
- When I was little, I was a frequent visitor to the studio of my father. I watched him draw and looked at my father's works. Dad didn't paint at home, but did sketches sometimes. He believed that silence and detachment are needed for inspiration. But at home it was always noisy and funny. His friends often visited us: artists, writers, musicians and scientists ... It was interesting for me to watch them and listen to their conversations and reflections. My mother cooked delicious food and entertained distinguished guests with Azerbaijani dishes. On such evenings, our apartment turned into a kind of private club for artists; I felt an unusual inflow of energy and dreamed that one day I, too, would become such a well-known and talented artist. (Laughs) At that time, children had other desires and dreams. It's not like those of today's children. In my childhood, people had other priorities in life. Today, most students see themselves as successful and affluent businessmen, lawyers or ambassadors in the future. Every summer my family and I went to the All-Union house of recreation and work for artists, which was located on the shore of the Lake Senezh in the Moscow region. Art workshops were opened there, various exhibitions and symposiums were held, and there were creative schools for young talents. For me, a boy who dreamed of world fame as a great artist, it was the most interesting and strangest place in the world at the time. It was bustling with real creative life full of crazy ideas and artistic designs. I watched the work of artists who were constantly on the move and sought inspiration, and thought: "Will I become so crazy and reckless too?" After two or three years, when I was 14 years old, I went to Azim Azimzada Art School, and after that, I was going to enroll in one of the leading art colleges of the USSR - the Surikov Moscow State Academy of Arts. I was already imagining how I would conquer the academy, but the collapse of the Soviet Union and the beginning of notorious tragic events in Azerbaijan in 1989-1990 ruined my plans. Dad didn't want to let me go in the darkest time for the country. And I had to enter the Azerbaijan State University of Culture and Arts. Then I continued my studies at the Memar Sinan Istanbul University of Fine Art. After completing my studies in Turkey, I returned to Baku, studied in the assistantship (a form of post-graduate training in creative and performing specialities in the field of culture and art - author) for two years at my university, defended my thesis and started to teach in my native university. In 2000, our teaching staff was transferred to the Azerbaijan State Academy of Arts, which had just opened by the decree of President Heydar Aliyev.
By the way, today, some entrants believe that the Azimzada Art School has completely outlived its usefulness and it's time to close it. They say that in order to get art education, one doesn't necessarily have to spend a few years in college. You can immediately enter the Academy of Arts and get the coveted diploma of higher education ... The Azimzada Art School is an important link in the system of art education and has a significant impact on raising the level of training of artists. By the way, Tahir Salahov, Omar Eldarov, Sakit Mammadov, Nadir Abdurahmanov, Arif Huseynov, Togrul Narimanbayov and many other well-known Azerbaijani artists also graduated from this school. Each of them glorified our country abroad and reached the peaks of artistic Olympus. In the Azimzada Art School, students master the principles, methods and techniques of artistic craftsmanship. They are "stewing" in the special atmosphere of the institution, absorbing all the best and useful things, which are sure to come in handy in future creative development.
College graduates who choose to continue their studies at the Academy of Arts come to this university trained and, as they say, fully prepared. And it's such a pleasure for us, teachers of the academy, to work with these students...
You know, I think, to become a great artist, it's not enough to have inspiration and talent from God. You need to improve your skills, read a lot, study the history of art, have an idea about the creative method of an artist ... In order to become a true professional in your field, you need to constantly learn, experiment, develop and control your gift, relieving yourself of unnecessary information that has filled the modern world and prevents you from achieving your goal. So I always tell my students: talent is a diamond that can shine only after it's treated with knowledge.
- Tell us about your solo exhibitions. Which of them are especially important for you?
- I have more than 10 solo exhibitions to my credit, which were held both in Baku and abroad. Each of these exhibitions is important and significant for me, but there's one among them, which is particularly remarkable for me. It's the exhibition in Vienna, at the UN headquarters in 2006. I was living in Austria, where I was an art resident of Azerbaijan in Vienna. The Azerbaijani Foreign Ministry offered to put forward my candidacy for the organization of the exhibition. I applied, and it was considered in Vienna for three months, but in the end it did take place.
- Rasad, did your father give you good advice? Did he interfere in the creative process?
- Of course, he gave me tips, but never pushed me to do anything. He always said that I have to get everything myself and make my own way in life. I studied in universities, as say they, "without a backer", read a lot, painted and experimented.
- How are your pictures born? Where do you get your inspiration from?
- I can catch inspiration in all areas: travel, reading, and even in my sleep. An idea comes to an artist in two ways: as something reasonable that bears this or other information or as something irrational that comes from the soul. A professional artist must be able to connect the mind and the soul and make sure that there's no overbalance in any one direction. It's necessary to observe harmony in everything...
(Thinks) I even find it difficult to give a precise definition of the artistic direction, which I adhere to. I think it's a mix of formal and realistic painting.
- Your works often seem to be glowing from inside: How do you achieve such an effect? Do you use a special technique?
- The glow is obtained through long and laborious work. I use no special effects. So I have no special secrets, I'm just trying to make sure that the object is alive again...