Avropa Parlamentinin fevralın əvvəlində Strasburqda keçirilmiş sessiyasında Şengen zonasının xilası və Köhnə Qitə üçün ən ağrılı problem olaraq qalan miqrasiya böhranı müzakirə olunub. Üstəlik, sonuncu problemin nə qədər ciddi olduğunu Brüssel ilə London arasındakı ziddiyyət də təsdiqləyir - Böyük Britaniyanın miqrasiya probleminin həllilə bağlı öz baxışları var.
Hazırda Avropa İttifaqı Şurasına sədrlik edən Niderlandın xarici işlər naziri Albert Jerar Kunders Avropa Parlamentinin sessiyasındakı çıxışında Aİ üçün ölkələr arasında sərbəst hərəkətə daxili maneənin yaradılmamasını nəzərdə tutan Şengen zonasının vahidliyinin qorunub saxlanmasının son dərəcə vacib olduğunu bildirib. Bununla yanaşı, o, bir məqamı da etiraf edib: miqrasiya böhranı şəraitində bu prinsipə əməl olunması yalnız Avropanın xarici sərhədlərinə nəzarətin gücləndirilməsilə mümkündür.
Hazırda Avropa İttifaqı daxilində ziddiyyətin əsas səbəbi məhz miqrasiya böhranıdır. Avropa Komissiyasının sədri Dan-Klod Yunkerin də dediyi kimi, "qaçqınlarla bağlı böhran getdikcə Avropada həmrəylik böhranına çevrilir". O, Aİ üzvlərini qaçqınların qəbulu və paylanması ilə bağlı öhdəliklərə əməl etməyə çağırıb.
Böyük Britaniya miqrasiya böhranı ilə bağlı xüsusi mövqe ortaya qoyur. O, tələblərinə əməl olunmayacağı təqdirdə, Aİ-ni tərk edəcəyini belə, istisna etmir. Ötən ilin noyabrında Birləşmiş Krallığın baş naziri Devid Kemeron Londonun ümumavropa qanunvericiliyilə bağlı islahatların aparılması haqda tələblərini açıqlayıb. Orada avrozonaya daxil olmayan dövlətlərin hüquqlarının qorunması, hədsiz immiqrasiyanın qarşısının alınması kimi məqamlar var. Kemeron hökuməti hesab edir ki, ölkəyə gələn qaçqınlar Britaniya adasında yalnız 4 il yaşadıqdan sonra müavinat almalıdırlar. Amma gələcəkdə Avropanın inteqrasiyası üçün daha ciddi problem Londonun Aİ-nin dövlətüstü strukturlarının səylərini, yəni Aİ-nin "Avropa Birləşmiş Ştatları"na çevrilməsini qəbul etməməsi ola bilər. Britaniya Aİ daxilində avronun vahid valyuta olmasını da qəbul etmir. Bundan başqa, britaniyalıların fikrincə, Aİ-yə üzv ölkələrə qərarların qəbuluna veto qoymaq hüququ verilməlidir.
Aİ isə Londonun tələblərinə qarşıdır. Qurumda hesab edirlər ki, britaniyalıların tələbləri birliyə təhlükədir. Bununla yanaşı, Brüssel Böyük Britaniya ilə razılığa gəlinməsinin vacibliyini də dərk edir. Brüsseldə bilirlər ki, bu razılaşma olmazsa, Aİ Avropanın ən güclü siyasi və iqtisadi mərkəzini itirə bilər. Bu səbəbdən də, Avropa İttifaqı Şurasının prezidenti Donald Tusk Xüsusi razılaşma layihəsini hazırlayıb. Layihədə, ilk növbədə, milli parlamentlərin ümumavropa qanun layihələrinə yenidən baxması mexanizminin yaradılması nəzərdə tutulur. Bundan başqa, Avropa Parlamentinin qərarı Aİ-yə üzv dövlətlərin milli parlamentlərinin 55% tərəfindən "milli suverenliyin məhdudlaşdırılması" kimi dəyərləndirildiyi təqdirdə, bu qərar "dondurula" bilər. Tuskun planına görə, Böyük Britaniyaya birliyə daha dərin siyasi inteqrasiyadan çəkinmək hüququ verilir. Buraya avrozonadan və Şengen zonasından kənarda qalmaq da daxildir. Bu cür yanaşma, əslində, Aİ-nin multivalyuta ittifaqı statusunu saxlaması və təşkilat daxilində siyasi inteqrasiyanın dayandırılması deməkdir.
Donad Tuskun Londonda apardığı danışıqların yekununda faktiki olaraq, Böyük Britaniyanın əmək miqrantlarını ölkənin sosial sisteminə buraxmasını 4 il müddətinə təxirə salması razılaşdırılıb. Üstəlik, sosial ödəmələrin və güzəştlərin həcmi konkret miqrantın Birləşmiş Krallıq ərazisində nə qədər qalmasından və orada vergi ödəməsindən asılı olacaq. Baş nazir Kemeronun Tuskun planını Londonu narahat edən məsələlərin həllində real irəliləyiş kimi qiymətləndirməsi təəccüblü deyil. Onun sözlərindən belə çıxıb ki, Brüsselin güzəştləri Britaniya hökumətinə krallıqda Aİ-ni tərk etməyin əleyhinə səs verilməsi üçün təbliğat aparılmasına imkan verəcək. Qeyd edək ki, bu məsələ artıq bu ilin yayında referenduma çıxarıla bilər. Bununla yanaşı, Brüsselin mövqeyində 2 vacib məqam var və bu, mübahisəli məsələlərin Londonla razılaşdırılmasına mənfi təsir göstərə bilər. Birincisi, Aİ Böyük Britaniyanın ittifaqı tərk etməsinin qarşısını almaq üçün "ağıllı" güzəştlərə gedə biləcəyini göstərsə də, Avropa ölkələrində işçilərin sərbəst hərəkəti və onların hüquqlarının qorunması kimi fundamental prinsiplərdə güzəştin olmayacağını nümayiş etdirir.
İkincisi, Brüssel Londonla razılaşmanın Aİ-nin bütün üzvlərilə müzakirə edilməsini lazım bilir. Lakin Avropa İttifaqı rəhbərliyinin Londonla razılaşmasının ayrı-ayrı ölkələr tərəfindən qəbul edilməyəcəyi riski böyükdür.
Məsələ ondadır ki, Britaniyanın miqrasiya probleminin həllinə yanaşması yalnız müharibələrin tüğyan etdiyi müsəlman Şərqindən Avropaya üz tutmuş qaçqınların deyil, Aİ üzvü olan digər ölkələrdən olan miqrantların da maraqlarına ziddir. Bu, ilk növbədə, "Vışeqrad dördlüyü" ölkələrinə - Polşa, Çexiya, Macarıstan və Sloveniya - aiddir. Onlar Böyük Britaniyaya əsas işçi qüvvəsi tədarükçüsü sayılırlar. Bu səbəbdən də, onlar artıq Brüssel ilə London arasında mümkün razılaşmaya "veto qoymaq" niyyətlərini açıqlayıblar. Bu, xüsusilə Şərqdə Avropanın əsas ölkəsi olaraq geosiyasi iddiaların daim ortaya qoyan Polşaya aiddir. Polşa hökuməti Böyük Britaniyaya Aİ-nin digər ölkələrindən olan əmək miqrantlarının güzəştlərdən məhrum edilməsi planını dəstəkləməyəcəyinə dair xəbərdarlıq edib. "Bu təklif xoşuma gəlmir", - deyə Polşanın baş naziri Beata Şidlo açıq şəkildə bildirib. Onun sözlərinə görə, Polşa hökuməti Böyük Britaniyada işləyən polyakların maraqlarını ardıcıl şəkildə müdafiə edəcək. Şidlo Varşavanın prioritetləri arasında olan bir məqamı açıq şəkildə dilə gətirib: "Sosial təminat sistemində dəyişiklik hazırda Böyük Britaniyada leqal şəkildə yaşayan və çalışan 700 min polyaka təsir etməməlidir".
Varşavanın mövqeyi göstərir ki, Britaniyanın baş naziri Kemeron Aİ-nin fevralın 18-nə planlaşdırılan sammiti ərəfəsində Avropa İttifaqında islahatların aparılması və miqrasiya probleminin həllilə bağlı planın razılaşdırılması üçün əməlli-başlı tər tökməli olacaq. O, Polşa paytaxtına da, bu səbəbdən, tələm-tələsik səfər edib: Kemeron Şidlonu əmək miqrantlarına güzəştlərin 4 il müddətinə dayandırılmasına dəstək verməyə razı salmağa çalışıb. Həmkarını razı salmaq üçün o, vasitələrdən biri kimi, sırf ingilis siyasi gedişindən istifadə edib.
"Biz Polşa ilə tam strateji tərəfdaşlıq istəyirik. Çünki xüsusilə Rusiya tərəfindən gələn təhlükəni nəzərə alsaq, bizim təhlükəsizlik və müdafiə sahəsində ümumi maraqlarımız var", - deyə Britaniyanın baş naziri Varşavada verdiyi açıqlamasında bildirib. Bununla o, əslində, Polşanın "Şərqi Avropada rus işğalı" qarşısında nə qədər zəif olduğunu, Varşavanın Böyük Britaniya kimi qüdrətli müttəfiqin dəstəyinə ehtiyac duyduğunu ifadə edib. Kemeronun növbəti fikri də bunu təsdiqləyir: "Böyük Britaniya Polşanın NATO-nun şərq cinahının güclənməsinə yönəlmiş cəhdlərini dəstəkləyir".
Kemeronun Varşavanın mövqeyində qismən də olsa dəyişikliyə nə dərəcədə nail olduğu yaxın zamanlarda, xüsusilə Aİ-nin sammitində məlum olacaq. Beata Şidlo miqrasiya məsələsində Londonun tələblərini qəbul edəcəklərini göstərən bir kəlmə belə, söyləməyib. O, sadəcə, "Böyük Britaniyanın Avropa İttifaqından çıxacağını təsəvvür etmədiyini" deyib. Şidlo bildirib ki, Polşa iqtisadiyyatı və siyasəti üçün Böyük Britaniyanın Aİ-də qalması vacibdir.
Bu arada qitədə ənənəvi olaraq Britaniyanın hegemonluq iddialarına rəqib olan dövlətin başçısı Londonun Aİ-də islahatların aparılması ideyasına qarşı çıxıb. Fransa prezidenti Fransua Olland Londonun tələbilə Aİ-də islahatların aparılmasına dair hər hansı danışıqlara qəti etirazını bildirib. Ollandın fikrincə, Tuskun planı kompromis variantdır və Böyük Britaniya bu plana hörmətlə yanaşmalıdır. Fransa liderinin bu sözləri, əslində, açıq çağırışdır - London Brüsseldən yeni siyasi və iqtisadi imtiyazların alınmasına yönəlmiş addımlar atmamalıdır.
Beləliklə, Aİ daxilində, güman ki, yalnız miqrasiya deyil, birliyin iqtisadi və sosial gələcəyinə aid məsələlərlə bağlı da ciddi mübarizə davam edəcək. Avropanın inteqrasiya tərəfdarı olan Fransa və Almaniya kimi nəhəng ölkələrində olduğu kimi, Aİ rəhbərliyində də belə bir fikir var ki, Londonun tələblərinə əməl olunması Avropanın digər ölkələrini İttifaqa öz şərtlərini diktə etmək həvəsi yarada bilər. Bu isə Aİ-nin mövcudluğuna birbaşa təhlükə deməkdir. Üstəlik, Aİ üzvü olan bir sıra ölkələrdə avroskeptiklərin mövqeləri güclənməkdədir.

LONDON AGAINST EVERYONE
At the plenary session of the European Parliament held in Strasbourg at the beginning of February Schengen-zone rescue measures and the migration crisis that continues to remain the most burning topic for the Old World were discussed. Moreover, the differences between Brussels and London, which has its own view on resolving the migration crisis in Great Britain itself, are only further emphasizing the acuteness of these issues.
Albert Gerard Koenders, the foreign minister of the Netherlands, who is currently chairing the Council of the European Union, stated in his speech at the European Parliament session that it was exceedingly important for the fate of the European Union that the Schengen zone should be preserved in its entirety, providing for the free movement of peoples among countries, unhindered by internal borders. At the same time, he acknowledged that, owing to the migration crisis, this principle cannot be observed unless monitoring of the European Union's external frontiers is stepped up.
It is precisely the migration crisis that is largely promoting the currently growing differences within the European Union. European Commission head Jean-Claude Juncker has said that every day the refugee crisis is increasingly becoming a crisis threatening European solidarity. He called upon the European member-states to meet their commitments regarding the reception and distribution of refugees on their territory.
Great Britain, which has even posed the question of its possible exit from the European Union unless its demands are fulfilled, is taking a particular stand on the migration problem. In November last year United Kingdom Prime Minister David Cameron announced London's demands regarding reforms in Pan-European legislation. In particular, these related to protection of the rights of states that are not members of the Euro-zone and restraining excessive immigration.
Cameron's government is proposing the introduction of a statute, according to which refugees arriving in the country will only be able to access welfare benefits after they have resided in the British Isles for four years. But London's rejection of a strengthening EU supra-state structures and of transforming the European Union into a so-called "United States of Europe" may have even greater consequences for future European integration. Britain is insisting that the euro should not be the sole currency inside the EU and that member-states should be granted the right of veto in the course of adopting decisions.
The European Union is opposed to London's demands, seeing in them a threat to the organisation's unity. At the same time, Brussels recognises the need to achieve an agreement with Great Britain, without which the EU may lose one of the most powerful centres of European politics and economy. Therefore European Council President Donald Tusk has tabled a special draft agreement that primarily envisages the creation of a mechanism according to which the national parliaments can review Pan-European draft laws.
Besides this, the European Parliament's decisions may be blocked, if 55 per cent of the EU member-states' national parliaments are not in agreement with them and when "their national sovereignty is being encroached upon". According to Tusk's plan, Great Britain has the right to refrain from further political integration into the Union, including the right to remain outside the Euro-zone and outside the Schengen zone. This approach essentially means that the European Union is retaining the status of a multi-currency union and is suspending further political integration within the organisation.
The outcome of Donald Tusk's talks in London does in fact mean that the possibility of Britain delaying the inclusion of working migrants in the country's social security system for four years has been fully discussed. Moreover, the amount of benefits and allowances paid out will depend on how long a given migrant has resided on United Kingdom territory and paid tax there. It is not surprising that Prime Minister David Cameron has described Tusk's plan as real progress in resolving the issues worrying London.
He even let it be understood that the concessions made by Brussels will allow the British government to find arguments to encourage the United Kingdom's citizens to vote against leaving the EU in the referendum which may be held as early as summer this year.
There are moreover two important elements in Brussels' stand, which may impact negatively in coming to an agreement with London on disputed issues. Firstly, in expressing its willingness to make reasonable compromises in order to prevent Britain from leaving the Union, the EU has given it to be understood that it will not tolerate infringement of fundamental principles like the free movement of workers and violation of their rights in the countries of Europe. Secondly, Brussels' standpoint envisages discussion of the accords with London by all EU member-states. There is much concern that the agreement reached with London by the European Union leadership will not be accepted by individual countries.
The fact is that the British approach to resolving the migration crisis is neither in the interests of the refugees crowding into Europe from the war-torn countries of the Muslim East nor in the interests of migrants from other EU member-states. This applies mainly to the countries from the so-called "Visegrad Four" consisting of Poland, the Czech Republic, Hungary and Slovakia which are the main providers of manpower to Great Britain. Therefore these countries have already signalled their intention to block the possible accords between Brussels and London. This particularly applies to Poland which is consistently realising its geopolitical ambitions as a key European country on the eastern flank.
Poland's government has warned Great Britain that it does not back the plans to withdraw in-work welfare benefits from working migrants from other EU countries. Polish Prime Minister Beata Szydlo has frankly stated that the proposal is not to her liking, noting that her government will consistently defend the interests of Poles working in Great Britain. According to Beata Szydlo, one of Warsaw's priorities is that the changes in the social security system should not affect the 700,000 Polish citizens residing and working legally in Great Britain at the present time.
Warsaw's standpoint is evidence of the fact that, at the EU summit scheduled for 18 February, British Prime Minister Cameron will have to apply considerable effort to get the agreed plan for reform of the European Union adopted and the migrant crisis resolved. He has therefore hastened to the Polish capital [Warsaw] to persuade Beata Szydlo to support the abolition of in-work benefits for migrants for four years. One of the methods of persuasion that Cameron has used is a purely English political move.
The British prime minister stated in Warsaw that Britain wanted "a full strategic partnership" with Poland, since the two countries have interests in common in the field of security and defence, especially taking into account the threat from Russia. In saying this, he was essentially recalling how vulnerable Poland is when confronting "Russian expansion in Eastern Europe" and how it needs further support from a powerful ally like Great Britain. Cameron's statement that Great Britain supports Poland in its striving to fortify NATO's eastern flank is indicative of this.
To what extent the British prime minister was able to influence the change, albeit partial, in Warsaw's position, will become clear in the very near future, especially at the EU summit. Beata Szydlo did not say a word about Poland reconciling itself to London's demands regarding the migration issue. She only admitted that she "could not imagine Great Britain leaving the European Union" and that it was important to retain the United Kingdom within the EU for Poland's economy and politics.
Moreover, the head of the country which traditionally rivals Great Britain in expressing its hegemonic ambitions on the continent has stated his intention not to allow London to go on applying further pressure in relation to EU reform. French President Francois Hollande categorically stated his opposition to any kind of follow-up talks on EU reform as demanded by London. Hollande's statement that Great Britain should respect the compromise in the form of the so-called Tusk plan essentially means that London should refrain from possible steps aimed at extracting from Brussels all the new political and economic conditions it prefers.
Thus, it is most likely that a serious struggle will continue within the EU with regard to not only migration, but other issues relating to the political, economic and social future of the Union as well. As the leaders of the European Union, both France and Germany, which are equally integration-minded EU countries, are concerned that meeting London's demands will convince other European countries that they may also be able to impose their will on the Union. This would be a direct threat to the very existence of the European Union, especially in view of the strengthening positions of the Euro-sceptics in a range of its membercountries.