BİRİNCİLƏR ARASINDA BİRİNCİ
İstedadlı pianoçu Xədicə Qayıbova son anadək Sovet hakimiyyətinin ona ən sərt cəzanı tətbiq etməyəcəyinə inanırdı
Stalinə "effektiv menecer" kimi pərəstiş edən şəxslər "rəhbər"in ölkəni "ac-yalavac qəbul edib, atom bombalı dövlətə çevirdiyini" deyirlər. Amma bununla yanaşı, XX əsrin 30-cu illərinin ortalarından 40-cı illərinin ortalarınadək onun "menecmenti" dövrün bir çox yaxşı insanlarının məhvinə səbəb olub. Həmin onillikdə Azərbaycan da bir çox dahi şairini, yazıçısını, rəssamını, aktyorunu və digər mədəniyyət xadimlərini itirib. Biz orta məktəb dərsliklərindən faciəli ölüm tarixlərinə vərdiş etmişik - 37, 38 və 39-cu illər. Cəlladların əlində ölən şəxsin qadın olması isə xüsusilə kədərlidir.
Ziyalı ailədə
Xədicə Qayıbova Azərbaycanın ilk peşəkar pianoçusu sayılır. Dövrünün adamları onu əsl virtuoz adlandırırdılar. Ümumiyyətlə, onun ətrafında hər kəs öz sahəsində "birinci" idi. Eyni nəsildən olan Fərrux ağa Qayıbov Azərbaycanın ilk təyyarəçisi olub. O, Birinci Dünya müharibəsi zamanı dünyanın ilk və məşhur çoxmühərrikli təyyarəsi olan "İlya Muromes"i idarə edib.
Onun həyat yolaşının bacısı Nigar Şıxlinskaya Azərbaycanın ilk şəfqət bacısı kimi tarixə düşüb. Xədicə Qayıbovanın həyat yoldaşının ulu babası Vəkil ağa Qayıbov Çar Rusiyasında ali tibb təhsili almış ilk azərbaycanlıdır. O, Qarabağ xanı İbrahimxəlil xanın şəxsi həkimi olub.
Xədicə xanımın özünə gəlincə, o, sünni dini lider Müftizadənin nəslindəndir. Atası Osman bəy də Tiflisdə ali dini rütbəyə malik olub. Başqa ailədə olsaydı, onu oxumamış, çoxuşaqlı ana taleyi gözləyərdi. Lakin Xədicə xanımın atası özünün fəaliyyət sahəsinə baxmayaraq, qızına dünyəvi təhsil verib. Xədicə xanımı Qafqazın ən yaxşı qadın gimnaziyası olan "Müqəddəs Nina" gimnaziyasında təhsil almağa məhz atası göndərib. Hələ uşaq yaşlarından ona müxtəlif dünyəvi fənlərdən dərs demək üçün müəllimlər tutulub. Müfti Osman bəy qızında xüsusi musiqi istedadını görən zaman isə uşağın fortepiano ifaçılığını öyrənməsinə üstünlük verib.
Böyük istedada malik qız tez ailə qurub. O, mühəndis Nadir Qayıbovla evlənib. Nadir Qayıbov ailənin dostu idi. Onların valideynləri də yaxşı tanış idilər. Çünki Nadirin atası Qafqaz müftisi Hüseyn əfəndi idi. Hüseyn əfəndi çox qeyri-adi müfti sayılırdı - o, ümumi maarifləndirmə tərəfdarı olmaqla yanaşı, məktəblərə maliyyə yardımı edirdi. Üstəlik, Hüseyn əfəndi Mirzə Fətəli Axundov ilə dost idi.
Hər iki ailə Tiflisdə yaşayırdı. XX əsrin əvvəlində Tiflis mədəniyyət mərkəzi idi və çox sayda tarixçi, etnoqraf, yazıçı və musiqişünas ekzotika, Şərq mədəniyyəti axtarışı ilə oraya üz tuturdu.
1911-ci ildə 18 yaşlı Xədicə açıq konsertlər verməyə başlayır.
Gənc qız və muğam
Faktiki olaraq bərabərliyin mövcud olduğu dövrümüzün rahatlığı şəraitində Qayıbova və ailəsinin qəhrəmanlığını tam qiymətləndirmək çətindir. O dövrdə müsəlman qızın konsert verməsini, üstəlik, musiqiyə özündən əlavələr etməyə çalışmasını təsəvvürə gətirmək çətin idi. Təxminən, 20 yaşı olarkən o, fortepianoda muğam ifaçılığına başlayıb. Muğam texnikası üçün əsas qaydaları müəyyənləşdirib, hətta rus-müsəlman məktəbində musiqi dərsi deyib. Həyat yoldaşı Nadir isə atası Osman bəy kimi, Qayıbovanın istedadını üzə çıxarmasına yalnız dəstək olub.
Bir müddət sonra onlar Bakıya köçmək qərarına gəlirlər. Düşünürlər ki, müsəlman şəhərində ailə daha geniş imkanlar qazanacaq. Bundan başqa, artıq 1919-cu il idi və Azərbaycan Demokratik Respublikası böyük perspektivlər vəd edirdi. Lakin cəmi 1 il sonra şəhər "Qızıl Ordu" tərəfindən işğal olunur. O dövrdə xalq maarifi komissarı Ruhulla Axundovla tanışlıqları və yaxşı münasibətləri olmasaydı, dindar nəslindən olan Qayıbovları çox pis günlər gözləyə bilərdi. Ruhulla Axundov nəinki onların tərəfini saxlayıb, hətta artıq 30-cu illərdə Qayıbovlara Xalq Maarifi Komissarlığında Şərq musiqisi bölməsinə rəhbərliyi həvalə edib. Orada çalışan Xədicə Qayıbova Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının yaradılmasına böyük töhfələr verib.
Təqib
20-ci illərin əvvəlləri, məlum olduğu kimi, kütləvi şəkildə teatr tikintisi ilə yadda qalıb. Kommunist Partiyası onlardan təbliğat vasitəsi kimi istifadə edirdi. Qayıbova da o dövrdə çox çalışır, teatrlar üçün gələcək aktyorların hazırlandığı maarifçilik kurslarında musiqi dərsi deyirdi. Daha sonra o, konservatoriyanın bəstəkarlıq fakültəsində təhsil alır. Bu mərhələdə həyat yoldaşı artıq Xədicə xanımı tərk etmişdi və o, bir neçə il idi tək yaşayırdı. Və 1933-cü ildə Xədicə Qayıbova həbs edilir. Əməkdar müəllim və virtuoz musiqiçiyə qarşı antisovet fəaliyyəti ittihamı irəli sürülür. İstintaq 3 ay davam edir və o, bütün bu dövrü həbsdə keçirir. Lakin istintaq lazımi sübutlar tapa bilmədiyindən, Xədicə xanım azadlığa çıxır.
Tezliklə o, Rəşid Qayıbovla (eyni soyadı daşıyan) ailə qurur. R.Qayıbov həmin dövrdə Karl Marks adına Sosial-Texniki İnstitutun (gələcək Xalq Təsərrüfatı İnstitutu) rektoru idi. Lakin onların birgə həyatı uzun sürmür. Məşum 37-ci illərdə Rəşid Qayıbov əvvəlcə vəzifədən azad olunur, daha sonra antisovet fəaliyyəti və müsavatçılarla əlaqələrdə günahlandırılaraq həbsə atılır. Elə həmin il o, güllələnir.
Xədicə Qayıbovanın taleyi də elə onda həll olunur. Çekistlərin "dəmir" məntiqinə görə, müftilər ailəsi, həyat yoldaşının güllələnməsi və əvvəllər həbsdə olması sübut üçün kifayət idi. 1938-ci ilin martında Xədicə xanım da müsavatçılarla əlaqədə və casusluqda təqsirli bilinərək həbs olunur.
"Onu 1 ay ərzində 9 dəfə dindirirlər. Lakin o, ittihamları rədd edir", - deyə tarixçi Fərid Əliyev bildirir: - "Bundan sonra dindirilmə dayandırılır. Onu bir də yayda 1 dəfə məhkəməyə çıxarırlar. Bu, o dövr üçün ənənəvi olaraq belə məsələlərin çözüldüyü, təxminən, 15 dəqiqə sürən, vəkilsiz, məşhur üçlüyün iştirakı ilə keçirilən məhkəmə idi".
Həmin ilin oktyabrında Xədicə xanım da güllələnir.
Tarixçilər Səid Gəncəlinin "Qadınlar, gözəllik və müqəddəslik" kitabına istinadla deyirlər ki, Xədicə xanım son anadək ən ağır cəzaya layiq görüləcəyinə inanmırmış. O, Sibirə sürgün olunacağını düşünürmüş. Həbsxanada onun kamera qonşusu eyni taleyi yaşayan Zivər Əfəndiyeva olub. Onun tanınmış partiya xadimi olan həyat yoldaşı Sultan Məcidi də 1 il əvvəl güllələmişdilər. Qadınlar çoxdan və yaxşı tanış idilər. Əfəndiyeva həmin dövrdən sağ çıxa bilib və sonralar danışırmış ki, Xədicə xanım Sibirə sürgün ediləcəyinə əmin imiş. O düşünürmüş ki, Sovet hakimiyyəti necə də olsa, qadını güllələməz.
X.Qayıbova Sibirdə müəllimlik fəaliyyətini davam etdirəcəyi ilə bağlı planlar da qurumuş. Təəssüf ki, onun bu arzusu gerçəkləşməyib. Beləliklə, daha bir gözəl və istedadlı insanın həyatı "effektiv menecment"in qurbanı olub.
1956-cı ildə Xədicə Qayıbovanın qızı Alanqi Sultanovanın xahişi ilə mərhumun cinayət işinə yenidən baxılıb və ona bəraət verilib.

Поклонники Сталина как "эффективного менеджера" говорят о том, что "вождь" "принял страну с сохой и оставил с атомной бомбой". При этом с середины 30-х по середину 40-х годов XX века от его "менеджмента" погибло множество лучших людей своего времени. Азербайджан за это десятилетие также потерял целый ряд великих поэтов, писателей, художников, актеров и других деятелей культуры, и мы со школьных учебников привыкли к роковым датам смерти - 37-й, 38-й, 39-й годы. Особенно прискорбно, когда от рук палачей погибает женщина.
В просвещенной семье
Хадиджа Гаибова считается первой профессиональной пианисткой Азербайджана, современники называли ее истинным виртуозом. Вообще в ее окружении все были "первыми" на своем поприще. В ее родне был Фарух Ага Гаибов - первый азербайджанский летчик, участник Первой мировой войны на знаменитом первом в мире многомоторном самолете "Илья Муромец". А сестрой ее мужа была Нигяр Шихлинская - первая в Азербайджане сестра милосердия. Прадедом ее мужа являлся Векил Ага Гаибов - первый азербайджанец, который получил высшее профессиональное медицинское образование в царской России и был личным врачом Ибрагим Халил хана Карабахского.
Сама Хадиджа ханым вышла из рода Муфтизаде, религиозных суннитских лидеров. Ее отец Осман бек также имел высокий духовный сан в Тифлисе. При других обстоятельствах в подобной семье ее ждала бы участь многодетной матери без профессии. Но отец, несмотря на род деятельности, дал дочери светское образование - а именно направил учиться в лучшую на Кавказе женскую гимназию имени Святой Нины. С детства у Хадиджи ханым были репетиторы по различным светским предметам. А увидев в дочери особый музыкальный талант, муфтий Осман бек сконцентрировал обучение дочери на фортепиано.
В высшей степени одаренная девушка вышла замуж рано. Ее супругом стал молодой инженер Надир Гаибов. Он был другом семьи, их родители были также хорошо знакомы, так как отцом Надира был муфтий Кавказа Гусейн эфенди. Это был очень необычный священнослужитель - он ратовал за общее просвещение, финансировал школы и даже был близким другом Мирзы Фатали Ахундова.
Обе семьи жили в Тифлисе. Тогда, в начале XX века, это был культурный центр, куда за экзотикой и восточной культурой приезжало много путешественников - историков, этнографов, писателей и музыковедов. В 1911 году 18-летняя Хадиджа начала давать открытые концерты.
Молодая девушка и мугам
С позиции нашего комфортного времени, когда уже достигнуто фактическое равноправие, трудно всецело оценить героизм Гаибовой и ее семьи. Но в те дни трудно было представить, чтобы девушка-мусульманка давала концерты, да еще к тому же пыталась внести в музыку собственный вклад. Ей было чуть за 20, когда она всерьез взялась за фортепианную обработку мугама. Выработала основные правила для техники мугама и даже преподавала музыку в русско-мусульманской школе. Муж Надир, как и ее отец, поддерживал дарование Гаибовой.
Позже они решили перебраться в Баку, рассудив, что в мусульманском городе у семьи будет больше возможностей. Кроме того, это был уже 1919 год, и перспективы Азербайджанской Демократической Республики казались многообещающими. Но в следующем году в город вошла Красная армия. Чету потомственных духовников Гаибовых ждала не лучшая судьба, если бы не знакомство и хорошие отношения с наркомпросом Рухуллой Ахундовым, который не только заступился за них, но и дал Гаибовой возможность уже к 30 годам возглавить отдел восточной музыки в Наркомате просвещения. Работая там, Хадиджа Гаибова внесла значительный вклад в создание Азербайджанской государственной консерватории.
Гонения
Начало 20-х годов, как известно, было периодом массового строительства театров, которые компартия намеревалась использовать в агитационных целях. В это время Гаибова много работала - преподавала музыку на просветительских курсах, где готовили будущих актеров театра. Затем училась на композиторском факультете в консерватории. В этот период от нее ушел муж, и на несколько лет Хадиджа ханым осталась одна. В 1933 году она подверглась аресту. Заслуженного преподавателя и музыкального виртуоза коммунисты обвинили в антисоветской деятельности. Следствие длилось три месяца, и все это время она находилась в заключении. Не сумев ничего доказать, ее все же отпустили.
Вскоре она вышла замуж за Рашида Гаибова (однофамильца), бывшего в тот момент ректором социально-технического института имени Карла Маркса (будущий Нархоз). Совместная жизнь продолжалась недолго. В роковом 37-м Рашида Гаибова сначала уволили со всех должностей, а затем арестовали за антисоветскую деятельность и связь с мусаватистами. В том же году его расстреляли.
Тогда же была решена и судьба Хадиджи Гаибовой. Если следовать "железной" логике чекистов - семьи муфтиев, расстрелянного мужа и предыдущего ареста вполне хватало для доказательств. В марте 38-го ее арестовали, обвинив в тайном мусаватизме и шпионаже.
"Девять раз в течение одного только месяца ее вывозили на допрос, но она отказывалась признавать свою вину, - рассказывает историк Фарид Алиев. - Затем допросы прекратились, и только летом один раз ее вывезли на суд. Он продолжался всего 15 минут, как это обычно бывало в таких случаях, без адвоката и в присутствии пресловутой тройки, которая решала подобные дела". В октябре того же года ее расстреляли.
Историк говорит, ссылаясь на книгу Саида Гянджали "Женщины, красота и святость", что Хадиджа ханым до конца не верила в высшую меру. Она предполагала, что ее вышлют в Сибирь. Соседкой ее по камере была Зивер Эфендиева, имевшая схожую судьбу. Ее мужа Султана Меджида, известного партийного деятеля, тоже расстреляли годом ранее. Женщины были давно и хорошо знакомы. Эфендиевой удалось выжить, и позже она рассказывала, что Хадиджа ханым была уверена, что ее вышлют в Сибирь, что советская власть, какой бы она ни была, не будет расстреливать женщину. Она даже надеялась продолжить педагогическую деятельность в Сибири. Увы, надеждам не суждено было сбыться. Так судьба еще одного прекрасного и талантливого человека стала жертвой "эффективного менеджмента".
В 1956 году по просьбe дочери Хадиджи Гаибовой Алангу Султановой ее уголовное дело было пересмотрено и Гаибову реабилитировали.