BİRİNCİLƏR ARASINDA BİRİNCİ
İstedadlı pianoçu Xədicə Qayıbova son anadək Sovet hakimiyyətinin ona ən sərt cəzanı tətbiq etməyəcəyinə inanırdı
Stalinə "effektiv menecer" kimi pərəstiş edən şəxslər "rəhbər"in ölkəni "ac-yalavac qəbul edib, atom bombalı dövlətə çevirdiyini" deyirlər. Amma bununla yanaşı, XX əsrin 30-cu illərinin ortalarından 40-cı illərinin ortalarınadək onun "menecmenti" dövrün bir çox yaxşı insanlarının məhvinə səbəb olub. Həmin onillikdə Azərbaycan da bir çox dahi şairini, yazıçısını, rəssamını, aktyorunu və digər mədəniyyət xadimlərini itirib. Biz orta məktəb dərsliklərindən faciəli ölüm tarixlərinə vərdiş etmişik - 37, 38 və 39-cu illər. Cəlladların əlində ölən şəxsin qadın olması isə xüsusilə kədərlidir.
Ziyalı ailədə
Xədicə Qayıbova Azərbaycanın ilk peşəkar pianoçusu sayılır. Dövrünün adamları onu əsl virtuoz adlandırırdılar. Ümumiyyətlə, onun ətrafında hər kəs öz sahəsində "birinci" idi. Eyni nəsildən olan Fərrux ağa Qayıbov Azərbaycanın ilk təyyarəçisi olub. O, Birinci Dünya müharibəsi zamanı dünyanın ilk və məşhur çoxmühərrikli təyyarəsi olan "İlya Muromes"i idarə edib.
Onun həyat yolaşının bacısı Nigar Şıxlinskaya Azərbaycanın ilk şəfqət bacısı kimi tarixə düşüb. Xədicə Qayıbovanın həyat yoldaşının ulu babası Vəkil ağa Qayıbov Çar Rusiyasında ali tibb təhsili almış ilk azərbaycanlıdır. O, Qarabağ xanı İbrahimxəlil xanın şəxsi həkimi olub.
Xədicə xanımın özünə gəlincə, o, sünni dini lider Müftizadənin nəslindəndir. Atası Osman bəy də Tiflisdə ali dini rütbəyə malik olub. Başqa ailədə olsaydı, onu oxumamış, çoxuşaqlı ana taleyi gözləyərdi. Lakin Xədicə xanımın atası özünün fəaliyyət sahəsinə baxmayaraq, qızına dünyəvi təhsil verib. Xədicə xanımı Qafqazın ən yaxşı qadın gimnaziyası olan "Müqəddəs Nina" gimnaziyasında təhsil almağa məhz atası göndərib. Hələ uşaq yaşlarından ona müxtəlif dünyəvi fənlərdən dərs demək üçün müəllimlər tutulub. Müfti Osman bəy qızında xüsusi musiqi istedadını görən zaman isə uşağın fortepiano ifaçılığını öyrənməsinə üstünlük verib.
Böyük istedada malik qız tez ailə qurub. O, mühəndis Nadir Qayıbovla evlənib. Nadir Qayıbov ailənin dostu idi. Onların valideynləri də yaxşı tanış idilər. Çünki Nadirin atası Qafqaz müftisi Hüseyn əfəndi idi. Hüseyn əfəndi çox qeyri-adi müfti sayılırdı - o, ümumi maarifləndirmə tərəfdarı olmaqla yanaşı, məktəblərə maliyyə yardımı edirdi. Üstəlik, Hüseyn əfəndi Mirzə Fətəli Axundov ilə dost idi.
Hər iki ailə Tiflisdə yaşayırdı. XX əsrin əvvəlində Tiflis mədəniyyət mərkəzi idi və çox sayda tarixçi, etnoqraf, yazıçı və musiqişünas ekzotika, Şərq mədəniyyəti axtarışı ilə oraya üz tuturdu.
1911-ci ildə 18 yaşlı Xədicə açıq konsertlər verməyə başlayır.
Gənc qız və muğam
Faktiki olaraq bərabərliyin mövcud olduğu dövrümüzün rahatlığı şəraitində Qayıbova və ailəsinin qəhrəmanlığını tam qiymətləndirmək çətindir. O dövrdə müsəlman qızın konsert verməsini, üstəlik, musiqiyə özündən əlavələr etməyə çalışmasını təsəvvürə gətirmək çətin idi. Təxminən, 20 yaşı olarkən o, fortepianoda muğam ifaçılığına başlayıb. Muğam texnikası üçün əsas qaydaları müəyyənləşdirib, hətta rus-müsəlman məktəbində musiqi dərsi deyib. Həyat yoldaşı Nadir isə atası Osman bəy kimi, Qayıbovanın istedadını üzə çıxarmasına yalnız dəstək olub.
Bir müddət sonra onlar Bakıya köçmək qərarına gəlirlər. Düşünürlər ki, müsəlman şəhərində ailə daha geniş imkanlar qazanacaq. Bundan başqa, artıq 1919-cu il idi və Azərbaycan Demokratik Respublikası böyük perspektivlər vəd edirdi. Lakin cəmi 1 il sonra şəhər "Qızıl Ordu" tərəfindən işğal olunur. O dövrdə xalq maarifi komissarı Ruhulla Axundovla tanışlıqları və yaxşı münasibətləri olmasaydı, dindar nəslindən olan Qayıbovları çox pis günlər gözləyə bilərdi. Ruhulla Axundov nəinki onların tərəfini saxlayıb, hətta artıq 30-cu illərdə Qayıbovlara Xalq Maarifi Komissarlığında Şərq musiqisi bölməsinə rəhbərliyi həvalə edib. Orada çalışan Xədicə Qayıbova Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının yaradılmasına böyük töhfələr verib.
Təqib
20-ci illərin əvvəlləri, məlum olduğu kimi, kütləvi şəkildə teatr tikintisi ilə yadda qalıb. Kommunist Partiyası onlardan təbliğat vasitəsi kimi istifadə edirdi. Qayıbova da o dövrdə çox çalışır, teatrlar üçün gələcək aktyorların hazırlandığı maarifçilik kurslarında musiqi dərsi deyirdi. Daha sonra o, konservatoriyanın bəstəkarlıq fakültəsində təhsil alır. Bu mərhələdə həyat yoldaşı artıq Xədicə xanımı tərk etmişdi və o, bir neçə il idi tək yaşayırdı. Və 1933-cü ildə Xədicə Qayıbova həbs edilir. Əməkdar müəllim və virtuoz musiqiçiyə qarşı antisovet fəaliyyəti ittihamı irəli sürülür. İstintaq 3 ay davam edir və o, bütün bu dövrü həbsdə keçirir. Lakin istintaq lazımi sübutlar tapa bilmədiyindən, Xədicə xanım azadlığa çıxır.
Tezliklə o, Rəşid Qayıbovla (eyni soyadı daşıyan) ailə qurur. R.Qayıbov həmin dövrdə Karl Marks adına Sosial-Texniki İnstitutun (gələcək Xalq Təsərrüfatı İnstitutu) rektoru idi. Lakin onların birgə həyatı uzun sürmür. Məşum 37-ci illərdə Rəşid Qayıbov əvvəlcə vəzifədən azad olunur, daha sonra antisovet fəaliyyəti və müsavatçılarla əlaqələrdə günahlandırılaraq həbsə atılır. Elə həmin il o, güllələnir.
Xədicə Qayıbovanın taleyi də elə onda həll olunur. Çekistlərin "dəmir" məntiqinə görə, müftilər ailəsi, həyat yoldaşının güllələnməsi və əvvəllər həbsdə olması sübut üçün kifayət idi. 1938-ci ilin martında Xədicə xanım da müsavatçılarla əlaqədə və casusluqda təqsirli bilinərək həbs olunur.
"Onu 1 ay ərzində 9 dəfə dindirirlər. Lakin o, ittihamları rədd edir", - deyə tarixçi Fərid Əliyev bildirir: - "Bundan sonra dindirilmə dayandırılır. Onu bir də yayda 1 dəfə məhkəməyə çıxarırlar. Bu, o dövr üçün ənənəvi olaraq belə məsələlərin çözüldüyü, təxminən, 15 dəqiqə sürən, vəkilsiz, məşhur üçlüyün iştirakı ilə keçirilən məhkəmə idi".
Həmin ilin oktyabrında Xədicə xanım da güllələnir.
Tarixçilər Səid Gəncəlinin "Qadınlar, gözəllik və müqəddəslik" kitabına istinadla deyirlər ki, Xədicə xanım son anadək ən ağır cəzaya layiq görüləcəyinə inanmırmış. O, Sibirə sürgün olunacağını düşünürmüş. Həbsxanada onun kamera qonşusu eyni taleyi yaşayan Zivər Əfəndiyeva olub. Onun tanınmış partiya xadimi olan həyat yoldaşı Sultan Məcidi də 1 il əvvəl güllələmişdilər. Qadınlar çoxdan və yaxşı tanış idilər. Əfəndiyeva həmin dövrdən sağ çıxa bilib və sonralar danışırmış ki, Xədicə xanım Sibirə sürgün ediləcəyinə əmin imiş. O düşünürmüş ki, Sovet hakimiyyəti necə də olsa, qadını güllələməz.
X.Qayıbova Sibirdə müəllimlik fəaliyyətini davam etdirəcəyi ilə bağlı planlar da qurumuş. Təəssüf ki, onun bu arzusu gerçəkləşməyib. Beləliklə, daha bir gözəl və istedadlı insanın həyatı "effektiv menecment"in qurbanı olub.
1956-cı ildə Xədicə Qayıbovanın qızı Alanqi Sultanovanın xahişi ilə mərhumun cinayət işinə yenidən baxılıb və ona bəraət verilib.

Talented pianist Xadica Qayibova hoped until the last moment that the Soviet regime would not use the death penalty against her
Fans of Stalin as an "effective manager" say that the "leader" "accepted the country with a plough and left it with the atomic bomb". At the same time, his "management" killed many of the best men of his time from the mid-1930's to the mid-1940's. During this decade, Azerbaijan also lost a number of great poets, writers, painters, actors and other artists, and we are accustomed from school textbooks to fatal dates of death - 37, 38 and 39. It is particularly regrettable when executioners kill a woman.
In an enlightened family
Xadica Qayibova is considered the first professional pianist of Azerbaijan, and contemporaries called her a true virtuoso. Generally, in her environment everyone was the "first" in their career. One of her relatives was Farrux Aga Qayibov - the first Azerbaijani pilot and participant in the First World War on the world's famous first multi-engine airplane Ilya Muromets. A sister of her husband was Nigar Sixlinskaya - the first sister of charity in Azerbaijan. Her husband's great-grandfather was Vakil Aga Qayibov - the first Azerbaijani who got higher professional medical education in tsarist Russia and was the personal physician of Ibrahim Xalil Xan of Karabakh.
Xadica herself hailed from the Muftizada family, religious Sunni leaders. Her father Osman also had a high religious rank in Tiflis. In other circumstances, in such a family she would be fated to be a mother of many children without a profession. But despite his occupation, her father gave his daughter a secular education - namely, he sent her to study at St. Nina's gymnasium, the best women's gymnasium in the Caucasus. From childhood, Xadica had tutors on various secular subjects. And seeing her daughter's special musical talent, Mufti Osman focused on teaching her daughter to play the piano.
The highly gifted girl married early. Her husband was a young engineer Nadir Qayibov. He was a friend of the family, and their parents knew each other very well as Nadir's father was the mufti of the Caucasus, Huseyn Afandi. It was a very unusual mufti - he advocated general education, funded schools and was even a close friend of Mirza Fatali Axundov.
Both families lived in Tiflis. Then, at the beginning of the 20th century, it was a cultural centre visited by a lot of travellers - historians, ethnographers, writers and musicologists - for exoticism and oriental culture. In 1911, 18-year-old Xadica began giving public concerts.
Young girl and mugam
From the standpoint of our comfortable time when de facto equality has been achieved, it is difficult to fully assess the heroism of Qayibova and her family. But in those days it was difficult to imagine a Muslim girl giving concerts and even trying to make her own contribution to music. She was just 20 when she seriously decided to adapt mugam to the piano. She developed the basic rules for the art of mugam and even taught music in a Russian-Muslim school. Her husband Nadir, like her father, supported Qayibova's talent.
Later, they decided to move to Baku, reasoning that in a Muslim city the family would have more opportunities. In addition, it was already 1919, and the prospects of the Azerbaijan Democratic Republic seemed promising. But next year, the city was invaded by the Red Army. The family of hereditary clerics, the Qayibovs, would have had no better fate had they not had good relations with People's Commissar Ruhulla Axundov, who not only stood up for them, but also gave Qayibova the opportunity to head the oriental music department at the People's Commissariat of Education before she turned 30. While working there, Xadica Qayibova made a significant contribution to the creation of the Azerbaijan State Conservatory.
Persecution
The early 1920's, as we know, were a period of mass construction of theatres, which the Communist Party intended to use for propaganda purposes. At this time, Qayibova worked hard - she taught music at educational courses that trained future theatre actors. Then she studied at the composers' faculty at the conservatory. During this period, her husband left her, and Xadica was left alone for several years. In 1933, she was arrested. Communists accused the honoured teacher and musical virtuoso of anti-Soviet activity. The investigation lasted three months, and all this time she was in custody. Unable to prove anything, they released her.
Soon she married Rasid Qayibov (no relation), who was rector of the Karl Marx socio-technical institute (future Narkhoz) at the time. Their joint life did not last long. In the fateful 1937, Rasid Qayibov was first dismissed from all posts and then arrested for anti-Soviet activity and links with Musavat. In the same year, he was executed.
The fate of Xadica Qayibova was decided at the same time. If you follow the "iron" logic of Cheka officials - the family of muftis, the executed husband and the previous arrest were sufficient as evidence. In March 1938, she was arrested and accused of secret Musavatism and espionage.
"Nine times in one month alone, she was taken for questioning, but she refused to admit her guilt," historian Farid Aliyev says. "Then the interrogations stopped, and only once in summer she was taken to court. The trial lasted only 15 minutes, as was usual in such cases, without a lawyer and in the presence of the infamous troika that decided such matters." In October of the same year, she was executed.
The historian says, referring to the book "Women, beauty, and holiness" by Said Gancali that Xadica did not really believe in the capital punishment. She assumed that she would be sent to Siberia. Her cellmate was Zivar Afandiyev, who had a similar fate. Her husband Sultan Macid, a well-known party leader, was also executed a year earlier. The women had long known each other. Afandiyeva survived, and later she said that Xadica was sure that she would be sent to Siberia and that the Soviet government, whatever it may be, would not execute a woman. She even hoped to continue her teaching career in Siberia. Alas, her hopes did not come true. So yet another wonderful and talented person became a victim of "effective management".
In 1956, at the request of Xadica Qayibova's daughter Alanqa Sultanova, her criminal case was reviewed and Qayibova was rehabilitated.