CƏNUBİ QAFQAZIN "NEWSWEEK"i
"Region Plus" analitik jurnalının o qədər böyük olmasa da, çox şən kollektivi jurnalın 10 illik yubileyinə həsr olunmuş fotosessiyaya toplaşıb. Bu bayram əhvalını izləyəndə istər-istəməz düşünürsən ki, burada - hər birimiz üçün çox rahat bir məkanda illər ərzində, doğrudan da, böyük işlər görülüb. Və insanın beynində bir dissonans yaranır - axı, necə? Bəzən, hətta uşaq təsiri bağışlayan bu adi insanların hər biri nə qədər hazırlıqlı olmalıdır ki, analitik məqalələrində dünyanı hansı kataklizmlərin gözlədiyini əvvəlcədən xəbər versin? Onlar hansı biliklərə sahib olmalıdırlar ki, müsahibə zamanı ən ciddi müsahibi belə, təvazökarlıqdan uzaq olsa da, virtuoz suallarla "dalana dirəsinlər"?..
Fotosessiya üçün hamını bir araya yığmaq çox çətin idi. Əvvəla, "R+"un kollektivi diqqət mərkəzində olmağı xoşlamır (hərçənd, 10 il ciddi səbəbdir); ikincisi, jurnalistin həyatı belədir - onun üçün sərt vaxt məhdudiyyəti qoymaq çox çətindir. Axı, o, eyni zamanda, bir neçə iş görməlidir: redaksiya tapşırığını yerinə yetirmək üçün qaçaqaçdadı, sonra redaksiyadakı həmkarlarına hələ xəbər vermədiyi jurnalist araşdırmasına girişir; yolüstü övladını götürmək üçün məktəbə qaçır və bəlkə də yolda olarkən, kiminləsə müsahibə razılaşdırır və sonda budur - doğma jurnalın redaksiyası. O, hər gün doğma insanları gördüyün ocaq kimidir - burada xoş söz eşidəcəksən, dəstək alacaqsan, birdən işlər qaydasında getməsə, sənə görə özün qədər narahatlıq keçirəcəklər. Bura çoxlarının arzuladığı yerdir - evdən həvəslə yollandığın və müsbət əhvalla geri döndüyün məkan.
Jurnalımızın ilk sayının işıq üzü gördüyü tarixdən - 16 fevral 2006-cı il - 10 il keçdiyinə inanmaq olmur. Vaxt çox sürətlə ötür. Nə demək olar? Yubiley hər zaman xüsusi təntənə və diqqətdir. Bu, eyni zamanda, həm sevincdir, həm məsuliyyət. Çünki ən kiçik yubiley belə, adamı geri boylanaraq düşünməyə vadar edir...
Nə işlər görmüşük?
Jurnal qısa vaxtda istər Azərbaycanda, istərsə də xaricdə böyük oxucu kütləsi toplayıb. Redaksiyamızda olmuş əcnəbi jurnalistlərdən birinin dediyi kimi, "Region Plus" Cənubi Qafqazın "Newsweek"nə çevrilib. Sadə dildə desək, o, regionda eyni vaxtda 3 dildə çıxan yeganə həftəlik analitik nəşrdir. Başı çıxan insanlar bu cür jurnalın cəmi 15-20 nəfərdən ibarət peşəkar heyətlə buraxılmasını təəccüblə qarşılayır. Üstəlik, "Region Plus" dünyaca tanınmış analoqlarından o qədər də fərqlənmir. Jurnala kifayət qədər tələbatın olması da bununla bağlıdır.
Yerdə, havada, İnternetdə...
Bir neçə il əvvəl beynəlxalq reyslərində "Region Plus"un da paylandığı AZAL Dövlət Şirkəti sərnişinləri üçün əlavə bir neçə yüz nüsxə jurnal istəmişdi. Bunu eşitmək çox xoş idi. Bəs, xarici diplomatların, ali məktəb müəllim və tələbələrinin, deputatların və məmurların dilindən analitik jurnalın materiallarından gündəlik həyatlarında istifadə etdiklərini eşitmək necədir? Jurnala Bakının "Port Baku", "Landmark" və digər nəhəng biznes mərkəzlərində dayanıqlı tələbat müşahidə olunur.
Çoxsaylı oxucu rəyləri, istər dövlət, istərsə də özəl strukturlar, həmçinin diplomatik korpuslar tərəfindən verilmiş diplomlar, fəxri fərmanlar və sertifikatlar da "Region Plus"a marağın böyük olduğunu göstərir. Elə bu yaxınlarda "Region Plus" Rusiya Federasiyasının Azərbaycan Respublikasındakı səfirliyi tərəfindən "Rusiya-Azərbaycan münasibətlərinin dəstəklənməsi və işıqlandırılmasına töhfəsinə görə" diplomu ilə təltif olunub.
Qürur hissi ilə qeyd etmək istərdik ki, əməkdaşlarımızın fəaliyyəti ölkə rəhbərliyinin də diqqətindən kənarda qalmır. «Region Plus»un əməkdaşları Prezident İlham Əliyev tərəfindən medalla mükafatlandırılan, mənzillə təmin olunan jurnalistlər sırasındadır.
Bu illər ərzində jurnal minlərlə oxucu toplayıb, özünü yalnız Azərbaycanın deyil, həm də xarici jurnalist dairələrində qəbul etdirib. Jurnalın səhifələrində Rusiya və Türkiyənin tanınmış jurnalistləri, icmalçıları məqalələrlə, şərhlərlə çıxış ediblər.
Jurnala tələbatın nə dərəcədə olduğunu "Region Plus"un saytına daxil olan oxucuların sayı da göstərir. Kütlənin ciddi mətbuata marağının az olduğu indiki dövrdə, İnternetdə, təxminən, 20 minlik daimi oxucu Azərbaycanda nəşr olunan analitik jurnal üçün kiçik göstərici deyil. Saytın oxucuları arasında Azərbaycandan və Rusiyadan olanlar üstünlük təşkil edir. Ümumilikdə, "Region Plus"un elektron versiyası dünyanın 45-50 ölkəsini əhatə edir. Onlar arasında ABŞ və Avropa ökələri də var.
Jurnalın sosial şəbəkələrdəki səhifələrini dünyanın müxtəlif bölgələrindən minlərlə insan izləyir. Onlar arasında tanınmış siyasətçilər və politoloqlar, nüfuzlu xarici kütləvi informasiya vasitələri, araşdırma mərkəzləri və ekspertlər də var.
Turnir cədvəli
"Region Plus" Azərbaycanda keçirilən iri beynəlxalq tədbirlərə informasiya dəstəyinin verilməsində də fəal iştirak edir. Bu məqsədlə 2012-ci ildə jurnalın "Eurovision-2012" mahnı müsabiqəsinə həsr edilmiş xüsusi buraxılışı böyük tirajla çap olunub. Həmin buraxılış musiqi müsabiqəsinin qonaqları tərəfindən o qədər böyük maraqla qarşılanmışdı ki, redaksiyanın özü üçün həmin nömrənin nüsxələrini tapmaq çətin idi. Jurnalın Birinci Avropa Oyunlarına həsr olunmuş və Əməliyyat Komitəsi ilə birlikdə Atletlər Kəndi və Media Kəndində paylanılmış 3 xüsusi buraxılışına maraq ondan da böyük olub. Əməliyyat Komitəsinin məlumatına görə, həmin buraxılışlara, xüsusilə xarici jurnalistlər böyük maraq göstəriblər.
Tezliklə bu siyahıya 2016-cı il iyulun 17-də Bakıda ilk dəfə keçiriləcək "Formula-1" Avropa Qran-prisinin işıqlandırılması də əlavə olunacaq.
Paylaşmağa hər zaman hazırıq!
Əminik ki, ciddi nəşr, hətta bugünün reallıqlarında belə, maraqlı və əyləncəli ola bilər və olmalıdır. Bizim hələ cəmi 10 yaşımız olsa da, bacardığımızı paylaşmaqdan hər zaman məmnunuq. Bu, təcrübə, enerji və auditoriyamız üçün daha yaxşı olmaq istəyimizdən doğur.
Bizim üçün yubiley indiyədək əldə edə bildiyimiz uğurlara sevinmək üçün bir bəhanədir: təcrübə, hörmət, həmfikirlərin və sadiq dostların tapılması; regionda və ondan kənarda qazanılmış etibar...

NEWSWEEK OF SOUTH CAUCUSES
Great things are being done here, in this cosy place, where every person is close to each other. This thought occurred to everyone when a small but very cheerful staff of the analytical magazine Region Plus got together for a photo shoot dedicated to its 10-year anniversary. There was a certain discord in the mind - how can it be? How come that each of these ordinary people, who sometimes look like children, is so intellectually savvy that they can forecast, in their analytical articles, what global cataclysms are in store for us or baffle a serious opponent by putting, without false modesty, a brilliant question during an interview?
It was very difficult to gather everybody at one time for the photo shoot. Firstly, because the R+ team does not like to show off (though 10 years is still a reason), and secondly, because such is the life of journalists - they could hardly squeeze this appointment into their busy schedules. After all, they do a lot of things along the way: they run on editorial assignments, pursue their journalistic investigations they have not yet told the editorial board about, pick up their children from school, possibly make an appointment for an interview, and only then they return to the premises of their beloved magazine. It is like a home, where you see dear faces every day. Here you can always find encouragement, support and sympathy if something suddenly goes wrong. This is a place many are craving for - a job that offers moral satisfaction and positive emotions which you can bring home, a place where journalists live their lives.
It is hard to believe that already 10 years have passed since the release of the first issue of our magazine on 16 February 2006. Time goes very quickly. What can we say? An anniversary birthday deserves special solemnity and attention. It is a joy and a responsibility at the same time, because any anniversary, even the smallest one, makes one look back and ask:
What has been accomplished?
In a short time, the magazine has managed to win great reader recognition both in Azerbaijan and abroad. According to the words of one of the foreign journalists who visited the editorial board, Region Plus has turned into a Newsweek of the South Caucasus. Simply put, the magazine has become the region's only weekly analytical edition published in three languages. People with relevant knowledge in the field wonder how such a publication can be produced by a small professional staff of some 15-20 persons. Furthermore, the quality of Region Plus is not much different from the known world counterparts. This is why the magazine is in high demand.
On the ground, in the skies and on the web
It was nice to learn a few years ago that the state company AZAL, which also distributes Region Plus on its international flights, had asked for several hundred extra copies for its passengers. How pleasing it is to hear foreign diplomats, higher school teachers and students, lawmakers and officials say that they use analytical materials from the magazine in their everyday activity. We can also see steady demand for the magazine at large business centres in Baku, such as Port Baku, Landmark and others.
Numerous responses from its readers are evidence that there is great interest in Region Plus, and so are diplomas and certificates awarded to the magazine both by state and private agencies, as well as the diplomatic corps. By the way, quite recently, Region Plus received a Diploma from the Embassy of the Russian Federation in the Republic of Azerbaijan "For Contribution to the Coverage and Support of Russian-Azerbaijani Relations".
We are proud of the fact that the country’s leadership also takes notice of the services of our journalists. Region’s members of staff are among those awarded medals by President Ilham Aliyev and those who have been given flats in the apartment block for journalists.
Over these years, the magazine has gathered many thousands of readers and won recognition in journalistic circles, and not only in Azerbaijan. Well-known Russian and Turkish journalists and columnists have published their articles and comments on the pages of the magazine.
The Region Plus website traffic statistics also show that the magazine is in great demand. Now that there is little interest in serious reading among the masses, having some 20,000 regular readers on the web is not a small figure for an analytical publication in Azerbaijan. The website guests are mostly readers from Azerbaijan and Russia. Geographically, the electronic version has audiences in some 45-50 countries worldwide, including the USA and Europe. Thousands of users in many countries also keep an eye on Region Plus' pages in social networks for updates. These include well-known politicians and political scientists, influential foreign media, research centres and expert forums.
Standings
Region Plus is also actively involved in information support of major international events held in Azerbaijan. To this end, in 2012, the magazine published a special large issue dedicated to the international song contest Eurovision 2012. The special issue gained so much popularity among the guests of the music contest that there were not enough copies left for editorial needs. There was even greater demand for three special editions of Region Plus devoted to the First European Games and distributed in cooperation with the Operation Committee in the Athletes Village and the Media Village. According to information from the Operation Committee, the editions were in high demand, especially with foreign journalists. This list will soon include the coverage of the European Grand Prix of the Formula 1 Motor Racing Championship to be held in Baku for the first time on 17 July 2016.
Always willing to share!
We rest assured that a serious media outlet, even in today's realities, can and must be interesting and, I dare say, exciting. Although we can boast a history of only 10 years, we are always happy to share what we have: our experience, energies and inexhaustible desire to become better for our audience. For us, this anniversary is an occasion to enjoy all the good things that we have gained by today: experience, recognition, supporters and faithful friends, and a strong reputation in and beyond the region. All our attainments will serve as a basis for further development and our faults will drop out along the way to make room for something new.