Qlobal bədbinliyi necə aşmalı?
52-ci Münhen Təhlükəsizlik Konfransının bir çox iştirakçısı və müşahidəçisi beynəlxalq siyasətin əsas aktyorlarının dialoqa hazır olmadığından, münaqişələrin siyasi yolla həlli cəhdlərinin əksər vaxt uğursuzluqla nəticələndiyindən, ideya çatışmazlığından və ikili standartlardan danışıblar. Konfransın gündəliyini əvvəlcədən planlaşdırmağa ehtiyac yox idi - gözlənildiyi kimi, 40-dan artıq ölkə nümayəndəsinin əsas müzakirə mövzusu Suriya, "İD" ilə mübarizə, miqrasiya böhranı, Rusiya-Qərb münasibətləri, Ukraynadakı vəziyyət və qlobal iqtisadi çağırışlar olub. Bu mövzular həqiqətən də, nikbinliyə əsas vermir.
"Bu konfransı açarkən dedim ki, mənzərə son dərəcə bədbindir və onun nəticələri təəssüf ki, bu fikrin inkar olunmasına imkan vermir. Ümid edirəm, Münhendən verdiyimiz ismarış dünyada vəziyyətin daha da ağırlaşmasının qarşısını alacaq", - deyə konfransın rəhbəri Volfqanq İşinger yekun çıxışında bildirib. İşingerin fikrincə, forum iştirakçılarının bədbin fikirlərini Putinlə Obama arasında baş tutmuş telefon danışığı "bir qədər neytrallaşdırıb". Bu iki lider Münhen konfransında şəxsən iştirak etməsə də, şübhəsiz, Suriya ilə bağlı danışıqların gedişini diqqətlə izləyiblər.
Suriya və Ukrayna
Söhbət konfransın başlamasından əvvəl keçirilmiş Beynəlxalq Suriyaya Dəstək Qrupunun (BSDQ) iclasından gedir. İclasda BMT TŞ-nin 2254 saylı qətnaməsinin prinsip və müddəaları təsdiq olunub, bütün ölkə ərazisinə humanitar yüklərin çatdırılması ilə bağlı problemin bir həftə ərzində həll edilməsinə dair qərar qəbul edilib. Toplantı iştirakçıları hərbi əməliyyatların dayandırılmasına dair detalları müəyyənləşdirməyə (bu atəşkəs terrorçu dəstələrə qarşı əməliyyatlara şamil edilməyəcək) çalışıblar.
Real siyasi prosesə başlanılması məsələsi müzakirə olunur, lakin o, məlum səbəblərdən yuxarıda qeyd olunan şərtlərdən asılı vəziyyətdədir. Bununla yanaşı, ABŞ və Rusiyanın XİN başçıları iki ölkənin Müdafiə nazirliklərinin nümayəndələri arasında işgüzar əlaqələrin qurulması imkanlarından da danışıblar.
Lakin təəssüf ki, bədbinlik üçün əsas daha çoxdur və onlar əsasən Suriya münaqihşəsi tərəflərinin danışıqlardan bəhs etmələrinə rəğmən, bir-birinə tam zidd mövqedə dayanmaları ilə bağlıdır. Rusiya vahid antiterror cəbhəsinin yaradılmasında israr edir, Qərb isə Moskvanın Bəşər Əsəd rejimini dəstəklədiyi şəraitdə bunun mümkün olmadığını deyir. Suriya ərazisində baş verənlərin digər iştirakçıları da öz maraqlarını müdafiə edir; məsələn, Münhendə aparılan dialoqla paralel olaraq, Suriyanın şimalında vəziyyətin daha da gərginləşdiyinə dair xəbərlər gəlib. Orada Türkiyə Suriya kürdlərinin sərhəd boyunca yerləşən mövqelərini bombalamağa başlayıb. Türkiyənin baş naziri Əhməd Davudoğlunun sözlərinə görə, zərbələr "Demokratik ittifaq" partiyasının (PYD) hərbi qanadı olan Xalq Özünümüdafiə Dəstələrinin (YPG) mövqelərinə endirilir.
Məlum olduğu kimi, Ankara PYD-ni Kürd Fəhlə Partiyasının (PKK) bir hissəsi sayır və onu terrorçuluqda günahlandırır. Eyni zamanda, Türkiyənin "İncirlik"dəki bazasına Səudiyyə Ərəbistanı HHQ-nin bir neçə qırıcısı gətirilib. Onların Suriyanın Rakka şəhərinə hücum edəcəyi guman olunur. Xatırladaq ki, Rakkanı "İD"nin paytaxtı adlandırırlar. Eyni zamanda, Suriya Ordusunun da Rakka əyalətinə doğru hərəkətə keçməyə hazırlaşdığı bildirilir. Türkiyənin isə yerüstü əməliyyatlara başlayacağını istisna etməyən Səudiyyə Ərəbistanı, Bəhreyn və BƏƏ ilə eyni addımı atıb-atmayacağı bəlli deyil. Bu arada amerikalılar da bölgəyə əlavə quru qoşunlarının göndərilməsinin mümkünlüyünü bəyan ediblər. Odur ki, hələlik tam barışıq və ya hərbi əməliyyatların dayandırılması haqda danışmaq həddindən artıq nikbinlik olardı.
Yeri gəlmişkən, Münhendə Ukrayna ilə bağlı da danışıqlar aparılıb. Ukrayna problemi Suriya münaqişəsi və Avropadakı miqrasiya böhranı fonunda Qərb üçün üçüncü plana keçsə də, onun hər an partlaya biləcəyi hər kəsə məlumdur. "Normand formatı" ölkələrinin (Ukrayna, Rusiya, Almaniya və Fransa) XİN başçıları "Minsk-2" razılaşmasının reallaşdırılmasına başlanılması haqda razılığa gəlməyə çalışsalar da, bu cəhdlər nəticə verməyib. Münaqişə, əslində, dondurulub, amma təmas xəttində müntəzəm olaraq atışmalar baş verir. Humanitar vəziyyət isə getdikcə pisləşir. Qərb dövlətləri əvvəlkitək Ukraynanı dəstəkləsə də, onun iqtisadi siyasəti tez-tez tənqid olunur.
Üçüncü dünya silkələnməsi?!
Bütün bunların fonunda Rusiyanın Baş naziri Dmitri Medvedevin Münhendə Rusiya-NATO münasibətlərinin yeni "soyuq müharibə" dövrünə qədəm qoyduğunu söyləməsi, həmkarlarından "Üçüncü dünya silkələnməsinə ehtiyac varmı?" soruşması konfransda emosiyalara, müxtəlif fikirlərə yol açıb. Qərb müşahidəçilərinin sözlərinə görə, çıxışının əvvəlində Vladimir Putinin məşhur "anti-Qərb Münhen çıxışı"nı xatırladan Medvedev öz prezidentinin üslubunu və tonunu təkrarlamağa çalışıb. Lakin Medvedev yalnız 2007-ci ildən bu tərəfə vəziyyətin çox pisləşdiyini xatırlada bilib. Almaniyanın Xarici İşlər naziri Frank-Valter Ştaynmayer Rusiya Baş nazirinin sözlərini dünya birliyinə "bizi "soyuq müharibə"yə aparan vəziyyətdən qaçmağın vacibliyi" haqqında xəbərarlıq kimi qiymətləndirib. ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri və ya Litva prezidenti Dalya Qribauskayte isə melanxolik şəkildə bildiriblər ki, "soyuq müharibə" artıq çox "qaynardır". Yeri gəlmişkən, Qribauskayteni başa düşmək çətin deyil. Britaniyanın BBC telekanalında bu günlərdə nümayiş olunmuş "sənədli" filmdə Üçüncü Dünya müharibəsinin Rusiyanın qonşu Latviyaya hücumu ilə başlayacağı bildirilirdi.
Su - təcavüz vasitəsi kimi
Münhendə yalnız siyasi və hərbi təhlükəsizlik məsələləri yox, əhəmiyyətinə görə onlardan heç də geri qalmayan qlobal miqyaslı digər təhlükələr də müzakirə edilib. Söhbət ilk baxışdan o qədər də sərt görünməyən, lakin uzaq perspektivdə bəşəriyyət üçün Yaxın Şərqdəki indiki durumla müqayisədə daha ciddi problemlər yarada biləcək məsələlərdən gedir. Bu cür qlobal miqyaslı problemlər arasında iqlim problemləri, enerji təhlükəsizliyi və resursların çatışmazlığı daha kəskin xarakter alıb. Məhz konfransın keçirildiyi günlərdə "Nyu-York tayms" qəzetində Niderlandın Tvente Universitetinin alimləri tərəfindən aparılmış araşdırmaların nəticələrinin dərci təsadüf deyil. Araşdırmalar göstərir ki, su çatışmazlığı ilə əlaqədar problemlərlə mütəmadi olaraq (ən azı, ildə 1 ay) dünya əhalisinin, təxminən, dörddəüçü qarşılaşır. Bu problem əsas şirin su təminatını Kür və Araz çaylarından götürən Azərbaycan üçün də yad deyil.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev "İqlim və enerji təhlükəsizliyi. İstiləşmə hələ də davam edirmi?" mövzusunda keçirilən panel-müzakirədə çıxışı zamanı bildirib ki, bu mənada Azərbaycan üçün əsas təhlükə ölkəni su ilə təmin edən çayların mənbəyini qonşu ölkələrdən götürməsindədir. Onun sözlərinə görə, xüsusilə Ermənistanda Araz çayının çox ciddi çirklənməsi müşahidə olunur. "Çayın çirklənməsinin dayandırılması ilə bağlı etdiyimiz bütün müraciətlərimizə baxmayaraq, əfsuslar olsun, Ermənistan bu siyasəti davam etdirir. Biz iyirmi ildən artıqdır ki, təcavüz və işğaldan əziyyət çəkirik. Ərazilərimizin 20 faizi işğal altındadır. İnsanların əziyyət çəkməsindən savayı, təbiətimiz də əziyyət çəkir. Çünki hər hansı beynəlxalq nəzarət altında olmayan bu ərazilərdə çoxlu qeyri-qanuni fəaliyyət, xüsusilə meşələrin qırılması baş verir. Çünki bu ərazilər öz qədim ağac və meşələri ilə çox məşhurdur. İndi isə bu meşələr kommersiya məqsədləri üçün kəsilir", - deyə İlham Əliyev bildirib. O, xatırladıb ki, bu yaxınlarda Avropa Şurası Parlament Assambleyası qonşu regionlara suyun təchizatında problem törətdiyinə görə Ermənistanı pisləyən qətnamə qəbul edib.
Müzakirələrdə iştirak edən Ermənistan XİN təmsilçiləri isə əsaslı ittihamlara cavab verməkdənsə, Azərbaycanda insan haqlarının vəziyyəti ilə bağlı danışmağa başlayıblar. Lakin İlham Əliyev regionda insan haqlarını pozan varsa, bunun rəsmi İrəvan olduğunu, bununla bağlı BMT də daxil olmaqla, bir sıra beynəlxalq təşklatlarda qətnamələrin qəbul edildiyini xatırladıb.
"Ermənistan Avropa Şurası, Avropa Parlamenti tərəfindən insan hüquqlarının kobud şəkildə pozulmasına, prezident və parlament seçkilərinin saxtalaşdırılmasına və hökumətinizin törətdiyi bir çox digər işlərə görə tənqid edilir. Biz Ermənistanı işğala görə günahlandırırıq və bunu təkcə biz etmirik. Bunu ən ali beynəlxalq qurum olan BMT Təhlükəsizlik Şurası da edir. BMT Təhlükəsizlik Şurası erməni qüvvələrinin işğal olunmuş ərazilərdən dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən dörd qətnamə qəbul edib. Biz Ermənistan xalqını yox, Ermənistan hökumətini yalnız azərbaycanlı olduqlarına görə günahsız insanların erməni vandalları tərəfindən qətlə yetirildiyi Xocalı soyqırımına görə günahlandırırıq və bu soyqırımı 10-dan artıq ölkə tərəfindən tanınır. Biz Ermənistanı öz doğma torpaqlarında qaçqına çevrilmiş bir milyon qaçqın və məcburi köçkünlərimizin iztirabına görə günahlandırırıq. Onların 40 mini Dağlıq Qarabağdandır, 750 mini Azərbaycanın digər işğal olunmuş rayonlarındandır, 200 mini isə Ermənistandan qovulub və etnik təmizləməyə məruz qalıb. Bütün bunlar sizin işğalınızın nəticəsidir. Bu, sizin qonşu ölkəyə qarşı yürütdüyünüz siyasətin nəticəsidir və işğala son qoyulmalıdır. Regionda sülhə nail olmaq üçün birinci şərt Azərbaycan torpaqlarının işğaldan azad edilməsidir", - deyə Azərbaycan Prezidenti bildirib.
Real çağırış
Azərbaycan Prezidenti Münhen konfransı çərçivəsinə enerji təhlükəsizliyinə dair "dəyirmi masa"da da çıxış edib. Söhbət "Neftin qiymətinin aşağı düşməsi geosiyasi məsələlər üzrə enerji təhlükəsizliyi"
mövzusunda keçirilmiş "dəyirmi masa"dan gedir. İlham Əliyevin bu toplantıdakı çıxışının əsas hissəsi enerji resurslarının qiymətinin kəskin ucuzlaşmasından sonra bir sıra çağırışlarla qarşı-qarşıya qalmış Azərbaycan iqtisadiyyatının durumuna həsr olunub. Bu, ilk növbədə, ixrac potensialının şaxələndirilməsidir ki, bunun üçün iqtisadi islahatlar davam etdirilməli, özəl sektor üçün ən yaxşı şərait yaradılmalı, nəhəng investisiyalar cəlb olunmalı, miqyaslı özəlləşdirmə proqramının reallaşdırılmasına başlanılmalıdır.
"Bütün bu elementlər dövlət siyasətimiz kimi artıq bəyan olunub və mən əminəm ki, biz uğur qazanacağıq. biz postneft dövrünə 2030-cu ildən sonra hazırlaşmağı planlaşdırırdıq. Lakin bu yaxınlarda Nazirlər Kabinetinin iclasında söylədiyim kimi, neftdən sonrakı dövr artıq bizim üçün başlayıb və bu, gözlənilməz idi. Səmimi söyləsəm, hesab edirəm ki, neftin qiymətinin dörd dəfə aşağı düşəcəyini heç kim təsəvvürünə gətirə bilməzdi. Biz hazır deyildik, heç kim hazır deyildi. Ona görə çox qısa vaxt çərçivəsində biz büdcənin necə tarazlaşdırılması, sosial proqramların necə davam etdirilməsi və hansı investisiya layihələrinə olan maliyyələşdirmənin dayandırılması yolunu tapmalı idik", - deyə Azərbaycanınr dövlət başçısı qeyd edib.
Yekunda
1963-cü ildə NATO-ya üzv ölkələrin müdafiə idarələri rəhbərlərinin toplantısı şəklində əsası qoyulmuş konfrans bu gün ən vacib beynəlxalq diskussiya forumu, dünya arenasındakı əhvalın əsas barometrlərindən biridir. Bu əhval isə tam əsaslı olaraq, ciddi narahatlıqlar yaradır. İşingerin də qeyd etdiyi kimi, bu gün siyasi və iqtisadi böhranlar daha mürəkkəb və proqnozlaşdırılması çətin olan şəkil alır. Bundan başqa, son zamanlar dünyada diplomatiyaya inam itib. Diplomatların gücsüz olduğu şəraitdə isə oyuna hərbçilər qoşulur. İndi hər kəs var gücünü sərf edərək və beynəlxalq hüquq normalarına əsaslanaraq, buna qarşı birgə çıxış etməlidır.
Yeri gəlmişkən, İlham Əliyev Münhendə bu məsələyə də bir neçə dəfə diqqət çəkib. Bəs, qlobal bədbinliyi necə aradan qaldırmaq olar? Ümid edək ki, 2017-ci il fevralın 10-da başlayacaq təhlükəsizlik məsələləri üzrə 53-cü Münhen Konfransınadək beynəlxalq gərginlik az da olsa, səngiyəcək.

Как преодолеть общемировой пессимизм?
О неготовности главных акторов международной политики к диалогу, о том, что попытки политического решения конфликтов все чаще заканчиваются неудачей, о дефиците идей и двойных стандартах говорили многие участники и наблюдатели 52-й Мюнхенской конференции по безопасности. Повестку дня определять заранее не пришлось - как и ожидалось, самыми важными темами для представителей более 40 стран стали Сирия, борьба с ИГ, миграционный кризис, отношения России и Запада, ситуация в Украине, глобальные экономические вызовы. Эти темы, действительно, пока не дают поводов для оптимизма.
"Открывая нынешнюю конференцию, я сказал, что картина достаточно пессимистична, и ее итоги, к сожалению, не позволяют опровергнуть это высказывание. Я надеюсь, что послание, которое мы передаем из Мюнхена, не приведет к дальнейшему нагнетанию ситуации в мире", - выразил надежду глава конференции Вольфганг Ишингер в заключительном слове. По мнению Ишингера, пессимистические высказывания участников форума "несколько нейтрализовал" телефонный разговор Путина и Обамы, которые лично в Мюнхене не присутствовали, но, понятное дело, внимательно наблюдали за переговорами по Сирии.
Сирия и Украина
Речь идет о прошедшем перед началом конференции в Мюнхене заседании Международной группы поддержки Сирии (МГПС), где были подтверждены принципы и положения резолюции СБ ООН №2254 и приняты решения о необходимости в течение недели решить вопрос о доставке гуманитарных грузов во все части страны, а также определить модальности прекращения вооруженных действий, которое не будет распространяться на террористические группировки. Вопрос запуска реального политического процесса обсуждается, но, по понятным причинам, ставится в зависимость от вышеобозначенных условий. Наряду с этим главы американского и российского МИД обговаривали возможность налаживания рабочих контактов между представителями министерств обороны России и США.
Поводов для пессимизма, увы, гораздо больше и связаны они в основном с тем, что стороны конфликта в Сирии, говоря о переговорах, продолжают твердо стоять на своих диаметрально противоположных позициях. Россия настаивает на создании единого антитеррористического фронта, Запад отвечает, что это невозможно до тех пор, пока Москва продолжает поддерживать режим Башара Асада. При этом остальные участники происходящего на территории САР отстаивают свои интересы. Так, параллельно, с диалогом в Мюнхене приходили новости о том, что обострилась обстановка на севере Сирии, где Турция начала трансграничные обстрелы позиций сирийских курдов. По словам премьер-министра Турции Ахмета Давутоглу, удары наносятся по позициям курдских Отрядов народной самообороны (YPG), которые являются боевым крылом партии "Демократический союз" (PYD), которую Турция считает подразделением Рабочей партии Курдистана и причисляет к террористам. В то же время в Турцию на базу "Инджирлик" переброшено несколько истребителей ВВС Саудовской Аравии, которые, как предполагается, будут атаковать сирийский город Ракка, считающийся столицей ИГ. Одновременно с этим идут слухи о том, что сирийская армия также планирует продвигаться к провинции Ракка. Неизвестно, решится ли Турция на введение наземных войск, как и СА, Бахрейн и ОАЭ, которые не исключали вероятность наземной операции. О возможности ввода дополнительного сухопутного контингента упоминали и американцы. Говорить о полноценном перемирии или о прекращении вооруженных действий хоть на какой-то срок пока кажется чересчур многообещающим.
Кстати, в Мюнхене также состоялись и переговоры по Украине, которая на фоне войны в Сирии и миграционного кризиса в Европе явно отошла для Запада на третий план, но отнюдь не растеряла своей взрывоопасности. Участники встречи глав МИД "нормандского формата" (Украина, России, Германия и Франция) попытались договориться о том, как на деле начать реализовывать соглашение "Минск-2", но встреча завершилась безрезультатно. Конфликт, по сути, заморожен в условиях, когда на линии соприкосновения регулярно происходят обстрелы. Все сильнее обостряется гуманитарная ситуация. Страны Запада по-прежнему Украину поддерживают, но ее экономическая политика все чаще становится объектом критики.
Третья мировая встряска?
На фоне всего этого слова премьер-министра Дмитрия Медведева в Мюнхене о том, что отношения РФ и НАТО скатились к временам новой "холодной войны", и вопрос к коллегам, а нужна ли им "третья мировая встряска?", вызвали на конференции много эмоций и откликов. Как заметили западные наблюдатели, Медведев, который в самом начале своей речи вспомнил о знаменитой антизападной "мюнхенской речи" Владимира Путина, явно пытался скопировать тон и стиль выступления своего президента.
Впрочем, получилось у Медведева лишь напомнить о том, что с 2007 года все стало только сложнее. И если глава МИД ФРГ Франк-Вальтер Штайнмайер предпочел увидеть в словах российского премьера лишь предупреждение, что мировому сообществу нужно "избежать ситуации, которая ведет нас к "холодной войне", то госсекретарь США Джон Керри или президент Литвы Даля Грибаускайте меланхолично отметили, что "холодная война" уже чувствуется достаточно "горячей". Грибаускайте, кстати, можно вполне понять. Недавно британский телеканал BBC начал показывать "документальный" фильм, где Третья мировая начинается с нападения России на соседнюю Латвию.
Вода - как рычаг агрессии
В Мюнхене обсуждались вопросы не только политической и военной безопасности, но также и другие, не менее важные угрозы глобального масштаба, которые если на первый взгляд и не являются острыми, то в долгосрочной перспективе несут для человечества, может, еще большие опасности, нежели нынешняя ситуация на Ближнем Востоке. Среди таких проблем глобального масштаба остро стоят проблемы климатической и энергетической безопасности, нехватки ресурсов. Не случайно именно в дни проведения конференции газета "Нью-Йорк таймс" опубликовала результаты исследования ученых из университета Твенте в Нидерландах, где говорится, что с проблемами из-за нехватки воды регулярно (не менее одного месяца в год) сталкиваются примерно две трети населения (около 4 млрд. человек) планеты.
И эта проблема не чужда и Азербайджану, в свете того, что основный поток пресной воды страна получает из трансграничных рек Кура и Араз.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев, выступивший на панельной секции "Климатическая и энергетическая безопасность. Продолжается ли потепление?", подчеркнул, что основная угроза для Азербайджана в этом смысле заключается в том, что реки, обеспечивающие страну водой, берут свои истоки в соседних государствах, и, в частности, в Армении наблюдается очень серьезное загрязнение реки Араз. "Несмотря на все наши обращения о прекращении загрязнения реки, Армения, к сожалению, продолжает эту политику. Мы уже более двадцати лет страдаем от агрессии и оккупации. 20 процентов наших территорий находится под оккупацией. Страдают не только люди, но и наша природа, так как на этих территориях, где отсутствует какой-либо международный контроль, осуществляется всякого рода незаконная деятельность, в частности происходит вырубка лесов. Ведь эти территории знамениты своими реликтовыми деревьями и лесами. А сейчас эти леса вырубаются в коммерческих целях", - заявил Ильхам Алиев, отметив, что недавно ПАСЕ приняла резолюцию, осуждающую Армению за проблемы, чинимые в обеспечении соседних регионов водой.
При этом участвовавший в обсуждениях представитель МИД Армении вместо ответов на обоснованные обвинения перешел почему-то на положение в области прав человека в Азербайджане. Но Ильхам Алиев подчеркнул, что если в регионе кто и нарушает права человека, то это сам официальный Ереван, о чем есть несколько резолюций международных организаций, включая и ООН.
"Армения подвергается критике Совета Европы, Европейского парламента за грубое нарушение прав человека, фальсификацию президентских и парламентских выборов и многое другое, совершенное вашим правительством. Мы обвиняем Армению в оккупации, но это делаем не только мы. Это делает и высшая международная структура - Совет Безопасности ООН, который принял четыре резолюции, требующие незамедлительного и безоговорочного вывода армянских сил с оккупированных территорий. Мы обвиняем не армянский народ, а правительство Армении за Ходжалинский геноцид, когда армянские вандалы убили невинных людей только за то, что они были азербайджанцами, и этот геноцид признан уже более чем 10 странами. Мы обвиняем Армению в страданиях миллиона беженцев и вынужденных переселенцев, ставших беженцами на родной земле. Из них 40 тысяч - из Нагорного Карабаха, 750 тысяч - из других оккупированных районов Азербайджана, а 200 тысяч были изгнаны из Армении и подверглись этнической чистке. Все это - результат вашей оккупации. Это результат политики, проводимой вами против соседней страны, и оккупации должен быть положен конец. Главное условие для достижения мира в регионе - это освобождение азербайджанских земель от оккупации", - ответил президент Азербайджана.
Реальный вызов
В рамках Мюнхенской конференции президент Азербайджана также выступил в ходе "круглого стола" на тему "Энергетическая безопасность по геополитическим вопросам снижения цен на нефть". Основная часть выступления Ильхама Алиева была посвящена состоянию экономики Азербайджана, которая после резкого падения цен на энергоресурсы оказалась лицом к лицу с рядом вызовов. Прежде всего это диверсификация экспортного потенциала, для чего необходимы продолжение экономических реформ, создание лучших условий для частного сектора, привлечение крупных инвестиций и начало программы крупномасштабной приватизации.
"Все эти элементы уже провозглашены в качестве нашей государственной политики, и я уверен, что мы добьемся успеха. Мы планировали подготовиться к постнефтяному периоду после 2030 года. Но, как я сказал на недавнем заседании Кабинета министров, постнефтяной период для нас уже начался, и это было неожиданно. Честно говоря, считаю, что никто не мог представить, что цены на нефть снизятся в четыре раза. Мы не были готовы, никто не был готов. Поэтому в рамках очень короткого времени мы должны были найти пути того, как сбалансировать бюджет, как продолжать социальные программы и финансирование каких инвестиционных проектов остановить", - подчеркнул президент Азербайджана.
В итоге
Конференция, основанная в 1963 году как собрание представителей оборонных ведомств стран - членов НАТО, сейчас является важным международным дискуссионным форумом, одним из основных барометров настроений, царящих на мировой арене. И это настроение вполне обоснованно вызывает тревогу. Как отметил Ишингер, политические и экономические кризисы сейчас все чаще становятся непредсказуемыми. Более того, в последнее время в мире значительно подорвано доверие к дипломатии. А ведь когда дипломаты бессильны, в игру вступают, так сказать, военные. Этому нужно противостоять изо всех сил, сообща и прежде всего с опорой на нормы международного права, на что, кстати, не раз обращал внимание в Мюнхене Ильхам Алиев. Только так можно преодолеть общемировой пессимизм. Остается надеяться, что к открытию 53-й Мюнхенской конференции по вопросам безопасности 10 февраля 2017 года международная ситуация хотя бы немного снизит градус напряженности.