Qlobal bədbinliyi necə aşmalı?
52-ci Münhen Təhlükəsizlik Konfransının bir çox iştirakçısı və müşahidəçisi beynəlxalq siyasətin əsas aktyorlarının dialoqa hazır olmadığından, münaqişələrin siyasi yolla həlli cəhdlərinin əksər vaxt uğursuzluqla nəticələndiyindən, ideya çatışmazlığından və ikili standartlardan danışıblar. Konfransın gündəliyini əvvəlcədən planlaşdırmağa ehtiyac yox idi - gözlənildiyi kimi, 40-dan artıq ölkə nümayəndəsinin əsas müzakirə mövzusu Suriya, "İD" ilə mübarizə, miqrasiya böhranı, Rusiya-Qərb münasibətləri, Ukraynadakı vəziyyət və qlobal iqtisadi çağırışlar olub. Bu mövzular həqiqətən də, nikbinliyə əsas vermir.
"Bu konfransı açarkən dedim ki, mənzərə son dərəcə bədbindir və onun nəticələri təəssüf ki, bu fikrin inkar olunmasına imkan vermir. Ümid edirəm, Münhendən verdiyimiz ismarış dünyada vəziyyətin daha da ağırlaşmasının qarşısını alacaq", - deyə konfransın rəhbəri Volfqanq İşinger yekun çıxışında bildirib. İşingerin fikrincə, forum iştirakçılarının bədbin fikirlərini Putinlə Obama arasında baş tutmuş telefon danışığı "bir qədər neytrallaşdırıb". Bu iki lider Münhen konfransında şəxsən iştirak etməsə də, şübhəsiz, Suriya ilə bağlı danışıqların gedişini diqqətlə izləyiblər.
Suriya və Ukrayna
Söhbət konfransın başlamasından əvvəl keçirilmiş Beynəlxalq Suriyaya Dəstək Qrupunun (BSDQ) iclasından gedir. İclasda BMT TŞ-nin 2254 saylı qətnaməsinin prinsip və müddəaları təsdiq olunub, bütün ölkə ərazisinə humanitar yüklərin çatdırılması ilə bağlı problemin bir həftə ərzində həll edilməsinə dair qərar qəbul edilib. Toplantı iştirakçıları hərbi əməliyyatların dayandırılmasına dair detalları müəyyənləşdirməyə (bu atəşkəs terrorçu dəstələrə qarşı əməliyyatlara şamil edilməyəcək) çalışıblar.
Real siyasi prosesə başlanılması məsələsi müzakirə olunur, lakin o, məlum səbəblərdən yuxarıda qeyd olunan şərtlərdən asılı vəziyyətdədir. Bununla yanaşı, ABŞ və Rusiyanın XİN başçıları iki ölkənin Müdafiə nazirliklərinin nümayəndələri arasında işgüzar əlaqələrin qurulması imkanlarından da danışıblar.
Lakin təəssüf ki, bədbinlik üçün əsas daha çoxdur və onlar əsasən Suriya münaqihşəsi tərəflərinin danışıqlardan bəhs etmələrinə rəğmən, bir-birinə tam zidd mövqedə dayanmaları ilə bağlıdır. Rusiya vahid antiterror cəbhəsinin yaradılmasında israr edir, Qərb isə Moskvanın Bəşər Əsəd rejimini dəstəklədiyi şəraitdə bunun mümkün olmadığını deyir. Suriya ərazisində baş verənlərin digər iştirakçıları da öz maraqlarını müdafiə edir; məsələn, Münhendə aparılan dialoqla paralel olaraq, Suriyanın şimalında vəziyyətin daha da gərginləşdiyinə dair xəbərlər gəlib. Orada Türkiyə Suriya kürdlərinin sərhəd boyunca yerləşən mövqelərini bombalamağa başlayıb. Türkiyənin baş naziri Əhməd Davudoğlunun sözlərinə görə, zərbələr "Demokratik ittifaq" partiyasının (PYD) hərbi qanadı olan Xalq Özünümüdafiə Dəstələrinin (YPG) mövqelərinə endirilir.
Məlum olduğu kimi, Ankara PYD-ni Kürd Fəhlə Partiyasının (PKK) bir hissəsi sayır və onu terrorçuluqda günahlandırır. Eyni zamanda, Türkiyənin "İncirlik"dəki bazasına Səudiyyə Ərəbistanı HHQ-nin bir neçə qırıcısı gətirilib. Onların Suriyanın Rakka şəhərinə hücum edəcəyi guman olunur. Xatırladaq ki, Rakkanı "İD"nin paytaxtı adlandırırlar. Eyni zamanda, Suriya Ordusunun da Rakka əyalətinə doğru hərəkətə keçməyə hazırlaşdığı bildirilir. Türkiyənin isə yerüstü əməliyyatlara başlayacağını istisna etməyən Səudiyyə Ərəbistanı, Bəhreyn və BƏƏ ilə eyni addımı atıb-atmayacağı bəlli deyil. Bu arada amerikalılar da bölgəyə əlavə quru qoşunlarının göndərilməsinin mümkünlüyünü bəyan ediblər. Odur ki, hələlik tam barışıq və ya hərbi əməliyyatların dayandırılması haqda danışmaq həddindən artıq nikbinlik olardı.
Yeri gəlmişkən, Münhendə Ukrayna ilə bağlı da danışıqlar aparılıb. Ukrayna problemi Suriya münaqişəsi və Avropadakı miqrasiya böhranı fonunda Qərb üçün üçüncü plana keçsə də, onun hər an partlaya biləcəyi hər kəsə məlumdur. "Normand formatı" ölkələrinin (Ukrayna, Rusiya, Almaniya və Fransa) XİN başçıları "Minsk-2" razılaşmasının reallaşdırılmasına başlanılması haqda razılığa gəlməyə çalışsalar da, bu cəhdlər nəticə verməyib. Münaqişə, əslində, dondurulub, amma təmas xəttində müntəzəm olaraq atışmalar baş verir. Humanitar vəziyyət isə getdikcə pisləşir. Qərb dövlətləri əvvəlkitək Ukraynanı dəstəkləsə də, onun iqtisadi siyasəti tez-tez tənqid olunur.
Üçüncü dünya silkələnməsi?!
Bütün bunların fonunda Rusiyanın Baş naziri Dmitri Medvedevin Münhendə Rusiya-NATO münasibətlərinin yeni "soyuq müharibə" dövrünə qədəm qoyduğunu söyləməsi, həmkarlarından "Üçüncü dünya silkələnməsinə ehtiyac varmı?" soruşması konfransda emosiyalara, müxtəlif fikirlərə yol açıb. Qərb müşahidəçilərinin sözlərinə görə, çıxışının əvvəlində Vladimir Putinin məşhur "anti-Qərb Münhen çıxışı"nı xatırladan Medvedev öz prezidentinin üslubunu və tonunu təkrarlamağa çalışıb. Lakin Medvedev yalnız 2007-ci ildən bu tərəfə vəziyyətin çox pisləşdiyini xatırlada bilib. Almaniyanın Xarici İşlər naziri Frank-Valter Ştaynmayer Rusiya Baş nazirinin sözlərini dünya birliyinə "bizi "soyuq müharibə"yə aparan vəziyyətdən qaçmağın vacibliyi" haqqında xəbərarlıq kimi qiymətləndirib. ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri və ya Litva prezidenti Dalya Qribauskayte isə melanxolik şəkildə bildiriblər ki, "soyuq müharibə" artıq çox "qaynardır". Yeri gəlmişkən, Qribauskayteni başa düşmək çətin deyil. Britaniyanın BBC telekanalında bu günlərdə nümayiş olunmuş "sənədli" filmdə Üçüncü Dünya müharibəsinin Rusiyanın qonşu Latviyaya hücumu ilə başlayacağı bildirilirdi.
Su - təcavüz vasitəsi kimi
Münhendə yalnız siyasi və hərbi təhlükəsizlik məsələləri yox, əhəmiyyətinə görə onlardan heç də geri qalmayan qlobal miqyaslı digər təhlükələr də müzakirə edilib. Söhbət ilk baxışdan o qədər də sərt görünməyən, lakin uzaq perspektivdə bəşəriyyət üçün Yaxın Şərqdəki indiki durumla müqayisədə daha ciddi problemlər yarada biləcək məsələlərdən gedir. Bu cür qlobal miqyaslı problemlər arasında iqlim problemləri, enerji təhlükəsizliyi və resursların çatışmazlığı daha kəskin xarakter alıb. Məhz konfransın keçirildiyi günlərdə "Nyu-York tayms" qəzetində Niderlandın Tvente Universitetinin alimləri tərəfindən aparılmış araşdırmaların nəticələrinin dərci təsadüf deyil. Araşdırmalar göstərir ki, su çatışmazlığı ilə əlaqədar problemlərlə mütəmadi olaraq (ən azı, ildə 1 ay) dünya əhalisinin, təxminən, dörddəüçü qarşılaşır. Bu problem əsas şirin su təminatını Kür və Araz çaylarından götürən Azərbaycan üçün də yad deyil.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev "İqlim və enerji təhlükəsizliyi. İstiləşmə hələ də davam edirmi?" mövzusunda keçirilən panel-müzakirədə çıxışı zamanı bildirib ki, bu mənada Azərbaycan üçün əsas təhlükə ölkəni su ilə təmin edən çayların mənbəyini qonşu ölkələrdən götürməsindədir. Onun sözlərinə görə, xüsusilə Ermənistanda Araz çayının çox ciddi çirklənməsi müşahidə olunur. "Çayın çirklənməsinin dayandırılması ilə bağlı etdiyimiz bütün müraciətlərimizə baxmayaraq, əfsuslar olsun, Ermənistan bu siyasəti davam etdirir. Biz iyirmi ildən artıqdır ki, təcavüz və işğaldan əziyyət çəkirik. Ərazilərimizin 20 faizi işğal altındadır. İnsanların əziyyət çəkməsindən savayı, təbiətimiz də əziyyət çəkir. Çünki hər hansı beynəlxalq nəzarət altında olmayan bu ərazilərdə çoxlu qeyri-qanuni fəaliyyət, xüsusilə meşələrin qırılması baş verir. Çünki bu ərazilər öz qədim ağac və meşələri ilə çox məşhurdur. İndi isə bu meşələr kommersiya məqsədləri üçün kəsilir", - deyə İlham Əliyev bildirib. O, xatırladıb ki, bu yaxınlarda Avropa Şurası Parlament Assambleyası qonşu regionlara suyun təchizatında problem törətdiyinə görə Ermənistanı pisləyən qətnamə qəbul edib.
Müzakirələrdə iştirak edən Ermənistan XİN təmsilçiləri isə əsaslı ittihamlara cavab verməkdənsə, Azərbaycanda insan haqlarının vəziyyəti ilə bağlı danışmağa başlayıblar. Lakin İlham Əliyev regionda insan haqlarını pozan varsa, bunun rəsmi İrəvan olduğunu, bununla bağlı BMT də daxil olmaqla, bir sıra beynəlxalq təşklatlarda qətnamələrin qəbul edildiyini xatırladıb.
"Ermənistan Avropa Şurası, Avropa Parlamenti tərəfindən insan hüquqlarının kobud şəkildə pozulmasına, prezident və parlament seçkilərinin saxtalaşdırılmasına və hökumətinizin törətdiyi bir çox digər işlərə görə tənqid edilir. Biz Ermənistanı işğala görə günahlandırırıq və bunu təkcə biz etmirik. Bunu ən ali beynəlxalq qurum olan BMT Təhlükəsizlik Şurası da edir. BMT Təhlükəsizlik Şurası erməni qüvvələrinin işğal olunmuş ərazilərdən dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən dörd qətnamə qəbul edib. Biz Ermənistan xalqını yox, Ermənistan hökumətini yalnız azərbaycanlı olduqlarına görə günahsız insanların erməni vandalları tərəfindən qətlə yetirildiyi Xocalı soyqırımına görə günahlandırırıq və bu soyqırımı 10-dan artıq ölkə tərəfindən tanınır. Biz Ermənistanı öz doğma torpaqlarında qaçqına çevrilmiş bir milyon qaçqın və məcburi köçkünlərimizin iztirabına görə günahlandırırıq. Onların 40 mini Dağlıq Qarabağdandır, 750 mini Azərbaycanın digər işğal olunmuş rayonlarındandır, 200 mini isə Ermənistandan qovulub və etnik təmizləməyə məruz qalıb. Bütün bunlar sizin işğalınızın nəticəsidir. Bu, sizin qonşu ölkəyə qarşı yürütdüyünüz siyasətin nəticəsidir və işğala son qoyulmalıdır. Regionda sülhə nail olmaq üçün birinci şərt Azərbaycan torpaqlarının işğaldan azad edilməsidir", - deyə Azərbaycan Prezidenti bildirib.
Real çağırış
Azərbaycan Prezidenti Münhen konfransı çərçivəsinə enerji təhlükəsizliyinə dair "dəyirmi masa"da da çıxış edib. Söhbət "Neftin qiymətinin aşağı düşməsi geosiyasi məsələlər üzrə enerji təhlükəsizliyi"
mövzusunda keçirilmiş "dəyirmi masa"dan gedir. İlham Əliyevin bu toplantıdakı çıxışının əsas hissəsi enerji resurslarının qiymətinin kəskin ucuzlaşmasından sonra bir sıra çağırışlarla qarşı-qarşıya qalmış Azərbaycan iqtisadiyyatının durumuna həsr olunub. Bu, ilk növbədə, ixrac potensialının şaxələndirilməsidir ki, bunun üçün iqtisadi islahatlar davam etdirilməli, özəl sektor üçün ən yaxşı şərait yaradılmalı, nəhəng investisiyalar cəlb olunmalı, miqyaslı özəlləşdirmə proqramının reallaşdırılmasına başlanılmalıdır.
"Bütün bu elementlər dövlət siyasətimiz kimi artıq bəyan olunub və mən əminəm ki, biz uğur qazanacağıq. biz postneft dövrünə 2030-cu ildən sonra hazırlaşmağı planlaşdırırdıq. Lakin bu yaxınlarda Nazirlər Kabinetinin iclasında söylədiyim kimi, neftdən sonrakı dövr artıq bizim üçün başlayıb və bu, gözlənilməz idi. Səmimi söyləsəm, hesab edirəm ki, neftin qiymətinin dörd dəfə aşağı düşəcəyini heç kim təsəvvürünə gətirə bilməzdi. Biz hazır deyildik, heç kim hazır deyildi. Ona görə çox qısa vaxt çərçivəsində biz büdcənin necə tarazlaşdırılması, sosial proqramların necə davam etdirilməsi və hansı investisiya layihələrinə olan maliyyələşdirmənin dayandırılması yolunu tapmalı idik", - deyə Azərbaycanınr dövlət başçısı qeyd edib.
Yekunda
1963-cü ildə NATO-ya üzv ölkələrin müdafiə idarələri rəhbərlərinin toplantısı şəklində əsası qoyulmuş konfrans bu gün ən vacib beynəlxalq diskussiya forumu, dünya arenasındakı əhvalın əsas barometrlərindən biridir. Bu əhval isə tam əsaslı olaraq, ciddi narahatlıqlar yaradır. İşingerin də qeyd etdiyi kimi, bu gün siyasi və iqtisadi böhranlar daha mürəkkəb və proqnozlaşdırılması çətin olan şəkil alır. Bundan başqa, son zamanlar dünyada diplomatiyaya inam itib. Diplomatların gücsüz olduğu şəraitdə isə oyuna hərbçilər qoşulur. İndi hər kəs var gücünü sərf edərək və beynəlxalq hüquq normalarına əsaslanaraq, buna qarşı birgə çıxış etməlidır.
Yeri gəlmişkən, İlham Əliyev Münhendə bu məsələyə də bir neçə dəfə diqqət çəkib. Bəs, qlobal bədbinliyi necə aradan qaldırmaq olar? Ümid edək ki, 2017-ci il fevralın 10-da başlayacaq təhlükəsizlik məsələləri üzrə 53-cü Münhen Konfransınadək beynəlxalq gərginlik az da olsa, səngiyəcək.

How to overcome global pessimism?
Many participants and observers of the 52nd Munich Security Conference spoke about the unwillingness of the main actors in international politics to have a dialogue, about the fact that attempts to find a political solution to conflicts increasingly often result in failure, about the lack of ideas and double standards. There was no need to draw up the agenda in advance: the most important topics for representatives from more than 40 countries were, as expected, Syria, the fight against the Islamic State (IS), the migration crisis, relations between Russia and the West, the situation in Ukraine, and the global economic challenges. Indeed, these topics do not give cause for optimism.
"Opening this conference, I said that the outlook was quite pessimistic, and the results of the conference unfortunately do not allow us to disprove this statement. I hope that the message that we are sending from Munich will not lead to further aggravation of the situation in the world," the chairman of the conference, Wolfgang Ischinger, said in his closing remarks. According to Ischinger, the pessimistic statements made by forum participants were "somewhat neutralized" by a phone conversation between Putin and Obama, who were personally absent from Munich but, of course, closely watched the negotiations on Syria.
Syria and Ukraine
We are talking about a meeting of the International Syria Support Group (ISSG), held before the beginning of the conference in Munich, which confirmed the principles and provisions of UN Security Council Resolution 2254 and adopted decisions on the need to resolve the issue of delivering humanitarian supplies to all parts of the country within a week as well as to identify modalities of cessation of hostilities, which would not apply to the terrorist groups. The question of launching a real political process is under discussion but, for obvious reasons, is subordinate to the above conditions. Along with that, the heads of the US and Russian foreign ministries talked about the possibility of establishing working contacts between representatives of the Russian and US defence ministries.
However, reasons for pessimism are much more numerous. They are mainly associated with the fact that the parties to the conflict in Syria, while speaking about the negotiations, continue to maintain their diametrically opposed positions. Russia insists on the formation of a common front against terrorism, the West says that this is impossible as long as Moscow continues to support the regime of Bashar al-Assad. At the same time, the other participants in what is happening on the territory of the Syrian Arab Republic defend their respective interests. Thus, alongside the dialogue in Munich, reports were coming in about the aggravation of the situation in northern Syria, where Turkey began cross-border shelling of the positions of Syrian Kurds. According to Turkish Prime Minister Ahmet Davutoglu, strikes are being delivered at the positions of the Kurdish People's Protection Units (YPG) that are the military wing of the Democratic Union Party (PYD), which Turkey considers to be a Kurdistan Workers' Party subdivision and reckons as a terrorist organization. Meanwhile, several fighter aircraft of the Saudi Arabian Air Force were redeployed to the Incirlik base in Turkey and are expected to attack the Syrian city of Raqqa that is believed to be the IS capital. In the meantime, there are rumours that the Syrian army is also planning to advance towards the province of Raqqa. It is not known whether Turkey will venture deploying its ground troops, as well as Saudi Arabia, Bahrain and the UAE, which did not rule out the likelihood of a ground operation. The Americans mentioned the possibility of deploying additional land contingent, too. To speak about the full truce or cessation of hostilities at least for a certain period appears to be too optimistic.
By the way, talks on Ukraine were also conducted in Munich. However, against the backdrop of the war in Syria and the migration crisis in Europe, the country clearly merged into the background for the West, but by no means lost its explosiveness. The participants in the meeting of foreign ministers, held in the so-called "Normandy format" (Ukraine, Russia, Germany and France), tried to agree on how to actually start implementing the Minsk-2 agreement, but the meeting brought about no results. The conflict is in fact frozen, with bombardments occurring regularly along the contact line. The humanitarian crisis is becoming ever more acute. Western countries continue to support Ukraine, but its economic policies are increasingly subjected to criticism.
A third world shake-up?
Amid all this, the words of Russian Prime Minister Dmitry Medvedev that Russia's relations with NATO have sunk to the level of a new "cold war", as well as his question to colleagues whether they needed a "third world shake-up?" generated a lot of emotions and responses at the Munich conference. As noted by Western observers, Medvedev, who recalled Putin's well-known anti-Western "Munich speech" at the beginning of his address, was clearly trying to copy his president's tone and speaking style. But the only thing Medvedev managed to achieve was to remind that everything has become more difficult since 2007. While German Foreign Minister Frank-Walter Steinmeier preferred to see only a warning in the words of the Russian Prime Minister that the international community should "avoid the situation which leads us to a cold war", US Secretary of State John Kerry and Lithuanian President Dalia Grybauskaite melancholically noted that a "cold" war was already felt quite "hot". One can understand Grybauskaite, by the way. Recently, the British television channel BBC began to show a "documentary", where the Third World War begins with Russia's attack on neighbouring Latvia.
Water as a tool for aggression
The Munich conference discussed not only matters of political and economic security but also other no less important global-scale threats. They may look not so acute at first glance but, in the long term, they may pose even greater risks than the current situation in the Middle East. Looming large among such global-scale challenges are problems related to climatic and energy security and the shortage of resources. It is not mere coincidence that, just during the conference days, The New York Times published the findings of a study by researchers at the University of Twente in the Netherlands, showing that approximately two-thirds of the planet's population (about 4bn people) meet with problems caused by water shortage regularly (at least one month in a year).
And this problem is not alien to Azerbaijan, either, given that the country's main sources of fresh water are the transborder rivers Kura and Araz.
Speaking at the panel session on "Climate and Energy Security: Is the Heat Still on?", Azerbaijani President Ilham Aliyev emphasized that a major threat to Azerbaijan, in this sense, consists in the fact that the rivers providing this country with water have their sources in its neighbouring states and the river Araz, in particular, is very seriously contaminated in Armenia. "Despite all our requests to stop polluting the river, Armenia regrettably sticks to this policy. We have suffered from aggression and occupation for more than 20 years. Twenty per cent of our territories are under occupation. Not only people suffer but also our nature does, because, having no international control in those areas, all kinds of illegitimate activities are going on there, in particular, wood cutting. Those areas are famous for their relict trees and forests. Now those forests are being cut for commercial purposes," Ilham Aliyev said. PACE recently approved a resolution that censures Armenia for problems it causes in water supply to neighbouring regions.
A spokesman for the Foreign Ministry of Armenia was taking part in the discussion. For some reason, he switched to the human rights situation in Azerbaijan instead of replying to the well-founded accusations. But Ilham Aliyev emphasized that, if someone does violate human rights in the region, it is official Yerevan itself and there are several resolutions to this effect approved by international organizations, including the UN.
"Armenia is being criticized by the Council of Europe and the European Parliament for gross violations of human rights, falsifying presidential and parliamentary polls and many other things done by your government. We, but not only, accuse Armenia of the occupation. The highest international body - the UN Security Council - also does. It has approved four resolutions demanding the immediate and unconditional pullout of Armenian forces from the occupied territories. We accuse not the Armenian people but the government of Armenia for the Xocali [Khojali] genocide when Armenian vandals slaughtered innocent people just for being Azerbaijanis, and that genocide has been recognized by more than 10 countries. We blame Armenia for the sufferings of one million refugees and displaced persons who became refugees on their native soil. Of this number, 40,000 are from Nagornyy Karabakh, 750,000 from other occupied areas of Azerbaijan and 200,000 were exiled from Armenia and subjected to an ethnic purge. All this is the result of your occupation. All this results from the policy pursued by you against your neighbouring country and the occupation should be put an end to. The main condition for reaching peace in the region is to free the Azerbaijani lands from occupation," the Azerbaijani president replied.
Real challenge
At the Munich conference, the Azerbaijani president also addressed the Energy Security Roundtable dedicated to geopolitical issues behind oil price reduction. The main part of Ilham Aliyev's speech focused on the current economic status of Azerbaijan facing a number of challenges after the sharp fall in prices for energy resources. The challenges include in the first place the need to diversify the export potential for which it is necessary to continue economic reform, create better conditions for the private sector, attract large investments and start a programme for large-scale privatization.
"All these elements have already been proclaimed as our state policy and I am sure that we shall score a success. We were planning to prepare for the post-oil period to start after the 2030s. But, as I said at a recent meeting of the Cabinet of Ministers, the post-oil period has already begun for us and quite unexpectedly. To speak honestly, I believe that no-one could have imagined that oil prices would fall four times. We were not prepared and nobody was. This is why we had, within a very short time, to find ways to balance the budget, to carry on social programmes and identify projects to stop funding," the president of Azerbaijan said.
Summing up
The conference founded in 1963 as an assembly of the defence departments of the NATO member states is now an important international discussion forum, a major barometer for sentiments prevailing on the world arena. And the current sentiments cause quite justified concerns. As Ischinger said, political and economic crises are becoming increasingly unpredictable. Moreover, confidence in diplomacy has been significantly undermined in the world of late. And when diplomats are powerless, the military come into play, so to speak. This should be opposed with all our might, jointly and, above all, relying on norms of international law which, apropos, Ilham Aliyev repeatedly pointed out in Munich. This is the only way to overcome global pessimism. It remains to be hoped that tensions in the international situation will ease at least slightly by the opening of the 53rd Munich conference on security issues on 10 February 2017.