Çərşənbə axşamı, 12:13
Bakıda ilk dəfə idman gimnastikası üzrə təşkil olunan Dünya Kuboku Azərbaycan idmançıları üçün uğurlu nəticələrlə yadda qaldı. Mötəbər yarışın yüksək səviyyədə təşkil olunmasına nail olan Azərbaycan Gimnastika Federasiyası 3 gün ərzində idmansevərlərə əsl bayram bəxş etdi. 19 ölkənin təmsilçiləri dünya standartlarına cavab verən arenada məharətini nümayiş etdirməklə yanaşı, həm də azarkeşlərin dəstəyini hiss etdi.
Azarkeşlər eyni zamanda məşhur idmançılara - üç qat dünya çempionu Kenzo Şirai kimi idmançıya qonaqpərvərliyimizi nümayiş etdirdi. Yarış vaxtı hər idmançının çıxışının ölkəsinin musiqisiylə müşayiət olunması tamaşaçılara xüsusi zövq verdi.
Dünya Kubokundakı nəticələrimizə gəlincə, Milli Gimnastika Arenasına gələn hər bir azarkeş qazanılan mükafatlardan razı qaldı. Azərbaycan gimnastı Oleq Stepko paralel qollar üzərində finalda tamaşaçıların ondan gözlədiyi nəticəni göstərdi. O, 15.550 xal toplayaraq, qızıl medala layiq görüldü. Fəxri kürsünün 2-ci pilləsinə Türkiyə təmsilçisi Ferhat Arican (15.350), 3-cü pilləsinə isə Yaponiya gimnastı Kaya Kazuma (15.250) yüksəldi.
Dayaqla tullanmada isə Oleqin çıxışı hakimlər tərəfindən 14.650 xalla dəyərləndirildi. Belə də ilk Avropa Oyunlarının qalibi gümüş medalla kifayətləndi. Bu alət üzərində hərəkətlərdə yarışların qalibi Yaponiya gimnastı Kenzo Şirai (14.975), bürünc medala isə Türkiyə idmançısı Ahmet Öndər (14.400) sahib oldu. Oleqin bir dəst medalını tamamlayan alət isə halqalar oldu. Bu alət üzərində o, 14.700 xal toplayaraq bürünc medal qazandı.
Azərbaycanın qadın idman gimnastikasının nümayəndəsi Marina Nekrasovanın sərbəst hərəkətlərdə uğurlu çıxışı ona yarışların bürünc medalını (13.200) gətirdi. Bu baxımdan, Nekrasovanın üçüncü yer tutması Azərbaycan qadın idman gimnastikasına olan marağı artıracaq.
Azərbaycan idmançılarından Dünya Kubokunun qalibi Oleq Stepkonun yüksək peşəkarlıq nümayiş etdirdiyini vurğulamaq lazımdır. Stepko ilk Avropa Oyunlarında olduğu kimi yenə də paralel qollarda uğur qazandı. Sürət və cəldlik sayəsində hərəkətləri səhvsiz yerinə yetirən təmsilçimiz hakimlərdən ən yüksək xalla qiymətləndirildi. Sözsüz ki, bu Stepko üçün Rio-de-Janeyroda baş tutacaq lisenziya xarakterli turnir ərəfəsində yaxşı motivasiya rolunu oynayacaq. Braziliyadakı yarışda Stepkoyla yanaşı, komandamızın digər üzvü Dünya Kubokunda 6-cı olan Petro Paxnyuk da iştirak edəcək.
"R+"a müsahibəsində Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının vitse-prezidenti Altay Həsənov Dünya Kubokunun nəticəsindən razı qaldığını bildirib: "Ən əsası odur ki, Milli Gimnastika Arenasında Azərbaycan himni səsləndi. Bizim növbəti gimnastika bayramımız baş tutdu. Azərbaycanın Birinci xanımı, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti Mehriban Əliyevaya təşəkkür edirəm. Bütün azarkeşlərə, Təşkilat Komitəsinə, bu günün belə yaxşı keçməsi üçün əlindən gələni əsirgəməyərək əmək sərf edən hər kəsə təşəkkür edirəm. KİV əməkdaşlarına da təşəkkürümü bildirirəm ki, bu hadisəni belə gözəl işıqlandırdılar".
Altay Həsənovun sözlərinə görə, Təşkilat Komitəsi əlindən gələni etdi və hamı tariximizdə ilk dəfə olaraq idman gimnastikası üzrə Dünya Kubokunun ən yüksək səviyyədə keçdiyinin şahidi oldu: "Biz də, idmançılar da səylə hazırlaşmışdıq. Bura gələn bütün qonaqlar, idmançılar, məşqçilər və idman rəsmiləri təşkilati səviyyədən çox razı qaldılar. Demək istəyirəm ki, biz də təşkilati işlərin öhdəsindən uğurla gəldiyimiz və bununla yanaşı, nəticələr əldə etdiyimiz üçün çox məmnunuq. Əlbəttə ki, Oleq Stepkodan yaxşı nəticələr gözləyirdik".
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının vitse-prezidenti vurğulayıb ki, Oleq Stepkonun əsas idman aləti paralel qollardır və o, bu növdə qızıl medal qazanmağı bacardı. Eyni zamanda Marina Nekrasova da yaxşı çıxış etdi.
Altay Həsənovun sözlərinə görə, yarışların ilk günü olduqca çətin keçdi: "Azarkeşlərimiz idmançılarımıza elə fəal azarkeşlik edirlər ki, bəzən onlara çıxış etmək çətin olur. Doğma divarlar arxasında çıxış etmək, həm asandır, həm də böyük məsuliyyət tələb edir. Ona görə də ilk gün Oleq Stepkonun işləri çox da yaxşı getmirdi, lakin sonra o, özünü toparladı və yaxşı çıxış etdi, hətta üç medal qazandı. İnşallah bizim hələ qələbələrimiz çox olacaq".
Altay Həsənov nəticələrdən məmnun qaldığını vurğuladı: "İndi hazırlıq dövrüdür, bütün iş və qələbələr hələ qabaqdadır. Ümid edirəm ki, Oleq Stepko daha da çox çalışacaq və Rio-de-Janeyro Olimpiadasında uğurlu çıxış edəcək. Lakin medallar barədə heç nə deyə bilmərəm. Medal qazana bilməyənlər də çox səy göstərdi. Unutmayaq ki, hazırda ilin əvvəlidir və uğurlar hələ qabaqdadır".
Federasiyanın vitse-prezidenti Təşkilat Komitəsinin işini də vurğulayıb: "Təşkilat Komitəsinin əməyini çox tərifləmək istəmirəm, lakin onların uğurlu işi göz qabağındadır. Bu bizim üçün idman gimnastikasında ilk belə təcrübədir. Bədii gimnastikada yüksək səviyyəli turnirlərin keçirilməsində təcrübəmiz var. İdman gimnastikasında bu, ilk təcrübədir və bu alındı. Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası, Texniki Komitənin rəsmi şəxslərinin rəyləri əsasında deyə bilərəm ki, onlar məmnun qalıblar. Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının İcraiyyə Komitəsinin üzvü Morinare Vatanabe Kubokun təşkilini çox yüksək qiymətləndirdi və bunu başa düşənlər, hiss edənlər görürlər ki, Bakıdakı Dünya Kuboku Dünya Çempionatı səviyyəsində təşkil edilib. Biz də yarışların belə yüksək səviyyədə keçməsindən çox razıyıq. Nəticələr də bizi qane edir. Bir sözlə, bayram baş tutdu. Bizim gimnastika bayramımızda iştirakınıza görə sizə təşəkkür edirəm".
Dünya Kubokunda üç medal qazanmaqla Azərbaycan azarkeşlərini sevindirən Oleq Stepko turnir ərəfəsində qarşıya qoyulan məqsədə nail olduğunu dedi. Onun fikrincə, bu medallar idman gimnastikasına olan marağı artıracaq: "Qarşıda Olimpiadaya qədər hələ çox turnirlər olacaq. Biz səhvlərimizi bilirik, onların düzəldilməsi və başqa dünya kuboku yarışlarında nəticələrimizi yaxşılaşdırmaq üzərində işləyəcəyik. Bakıdakı yarış üçün qarşıya qoyulan məqsədə nail olduq. Bütün azarkeşlərə təşəkkür edirəm. Onlar bizi qələbəyə doğru səsləyirdi".
Stepko yarışlardakı nəticələrindən razı qaldığını bildirb: "Bir şey deyə bilərəm ki, nəyin üzərində işləyirsənsə, nəyə doğru can atırsansa, ona da nail olursan. Bu gün nəticələrimdən məmnunam, eyni zamanda bilirəm hansı səhvlərimi düzəltməliyəm. Düşünürəm yarışa 70 faiz hazır idim, ilk növbədə, hazırlaşdığım tapşırıqlara düşmədim. Bəli, halqalarda və turnikdə finala düşdüm, halbuki sərbəst hərəkətlərdə və gimnastika atında finala düşməli idim. Bir aydan sonra Qətərdə yarışlar başlayır, bütün səhvlərimizi düzəltməyə çalışacağıq".
Qeyd edək ki, martın 5-6-da Milli Gimnastika Arenasında batut gimnastikası üzrə Dünya Kuboku keçiriləcək. Azərbaycanda 2013-cü ilin sonundan inkişaf etməyə başlayan batut gimnastikası üzrə Dünya Kuboku ölkəmizdə ilk dəfədir təşkil olunur. Olimpiya ilinin batut gimnastikası üzrə ilk yarış mövsümünün açılışını edən Kubokda 18 ölkəni təmsil edən 78 gimnast fərdi və sinxron çıxış proqramında mübarizə aparacaq. Bunlardan 46-sı kişi, 32-si isə qadındır. Batut gimnastikası üzrə Azərbaycan yığma komandasının lideri, İlk Avropa Oyunlarının bürünc medalçısı İlya Qrişuninlə yanaşı, ölkəmizi yarışlarda Açıq Azərbaycan Çempionatının qızıl medalçısı Oleq Piunov, Dmitri Fedorovski və Ruslan Ağamirov, həmçinin zərif cinsin nümayəndələri - İlk Avropa Oyunlarının finalçısı Svetlana Makştarova və Sabina Zaytseva təmsil edir.

ЧЕТЫРЕ МЕДАЛИ КУБКА МИРА
Азербайджанский гимнаст Олег Степко собрал комплект из золотой, серебряной и бронзовой медалей на соревнованиях в Баку
Азербайджанские гимнасты добились хороших результатов на Кубке мира по спортивной гимнастике, проведенном впервые в Баку. Великолепная организация соревнования Федерацией гимнастики Азербайджана (ФГА) позволила представителям 19 стран мира продемонстрировать все свои возможности болельщикам на Национальной гимнастической арене. При этом зрители смогли увидеть трехкратного чемпиона мира, японского гимнаста Кензо Шираи, выступления которого горячо приветствовали. Можно отметить также, что выступления сопровождались музыкальными композициями, связанными с представляемыми спортсменами странами.
Что касается азербайджанских спортсменов, то гимнаст Олег Степко в финале на параллельных брусьях показал результат, который и ожидали от него зрители. Набрав 15,550 балла, он завоевал золотую медаль. На вторую ступень почетного пьедестала поднялся представитель Турции Ферхат Ариджан (15,350), а на третью - гимнаст из Японии Кая Казума (15,250).
А опорный прыжок Олега, оцененный судьями в 14,650 балла, был удостоен серебряной медали. Победителем в этом виде соревнований стал японец Кензо Шираи (14,975), бронзовую же медаль завоевал спортсмен из Турции Ахмет Ондер (14,400).
На кольцах Олег пополнил комплект медалей. Набрав на этом снаряде 14,700 балла, он завоевал "бронзу". В упражнениях на этом снаряде звания победителя удостоился еще один гимнаст из Турции - Ибрахим Чолак (15,450), а "серебро" в зачете Каи Казумы (14,800).
Успешное выступление представительницы женской спортивной гимнастики Марины Некрасовой в вольных упражнениях принесло ей бронзовую медаль (13,200). Этот результат Марины, несомненно, повысит интерес к женской спортивной гимнастике.
Результаты Олега Степко показывают его высокий уровень профессионализма. Как и на Европейских играх, Степко наивысшего результата добился на параллельных брусьях. Безусловно, это дополнительно мотивирует спортсмена перед лицензионным турниром в Рио-де-Жанейро. В этом соревновании также примет участие и Петро Пахнюк, ставший шестым на Кубке мира в Баку.
Вице-президент Федерации гимнастики Азербайджана Алтай Гасанов в интервью R+ выразил удовлетворение результатами Кубка мира.
"Главное, что на Национальной гимнастической арене прозвучал гимн Азербайджана. Мы стали участниками праздника гимнастики, в связи с чем выражаю благодарность первой леди Азербайджана, президенту Федерации гимнастики Азербайджана Мехрибан Алиевой, а также членам организационного комитета, болельщикам, отдельно представителям СМИ за освещение турнира", - сказал А.Гасанов.
Он подчеркнул, что Организационный комитет приложил максимум усилий для проведения первого в Баку Кубка мира по спортивной гимнастике и добился максимальных результатов.
"Все спортсмены, тренеры и официальные лица остались довольны уровнем организации турнира. А мы, наряду с уровнем организации, остались довольны и спортивными результатами. Естественно, мы ждали наивысшего результата от Олега Степко. Ведь параллельные брусья - это главный спортивный инструмент Олега и именно на этом снаряде он смог взять "золото". Хочу также отметить выступление Марины Некрасовой", - сказал вице-президент ФГА.
При этом А.Гасанов подчеркнул, что первый день соревнований выдался особенно тяжелым. "Болельщики так активно поддерживали наших спортсменов, что порой это им даже мешало. Выступать в родных стенах, с одной стороны, и проще, но с другой - это большая ответственность. В первый день Олегу Степко удавалось отнюдь не все. Но потом он смог собраться и завоевать три медали. Я надеюсь, что Олег усилит подготовку и сможет успешно выступить на Олимпиаде в Рио-де-Жанейро", - сказал он, отметив, что остальные спортсмены с течением времени также смогут улучшить свои результаты.
Вице-президент федерации отдельно подчеркнул работу Организационного комитета: "Я не хотел бы особо хвалить Организационный комитет, но их работа перед глазами. Для нас это был первый опыт в спортивной гимнастике. Мы проводили несколько международных турниров высшей категории по художественной гимнастике. А сейчас получили и опыт по спортивной гимнастике. Функционеры Международной федерации гимнастики, технического комитета остались очень довольны уровнем организации. В частности, член исполнительного комитета Международного комитета гимнастики Моринаре Ватанабе очень высоко оценил организацию турнира. Многие считают, что Кубок мира соответствовал уровню чемпионата мира. А мы довольны еще и результатами. Так что праздник гимнастики состоялся, и я всех благодарю за участие в этом празднике", - сказал А.Гасанов.
Олег Степко, завоевавший три медали, отметил, что достиг поставленных целей. По его мнению, эти медали повысят интерес к спортивной гимнастике: "До Олимпиады у нас будет еще много соревнований. Мы знаем свои ошибки и будем работать над ними, чтобы улучшить свои результаты на других кубках мира. Мы достигли целей, поставленных перед соревнованием в Баку. Благодарю всех болельщиков, их поддержка была очень важна", - сказал Олег.
Касаясь личных результатов, Степко отметил достижение им большинства задач: "Могу сказать, что если усиленно работаешь, стремишься к своей цели, то достигаешь ее. Я доволен своими результатами и знаю, какие ошибки мне надо исправлять. Могу сказать, что был готов к соревнованиям на 70%. Я попал в финал выступлений на кольцах и турнике, хотя должен был попасть в финал также по вольным упражнениям и упражнениям на гимнастическом коне. Через месяц пройдут соревнования в Катаре, там я постараюсь исправить все свои недочеты".
Уже 5-6 марта на Национальной гимнастической арене пройдет Кубок мира по прыжкам на батуте. В Азербайджане это соревнование также будет проведено впервые и станет открытием нового мирового сезона по гимнастике на батуте. На этом соревновании выступят 78 спортсменов из 18 стран мира в индивидуальных и синхронных прыжках. Из них 46 мужчин и 32 женщины. Азербайджан на соревновании представят бронзовый призер Европейских игр Илья Гришин, победитель открытого чемпионата Азербайджана Олег Пиунов, а также Дмитрий Федоровский и Руслан Агамиров. В выступлениях же "слабого пола" Азербайджан представят финалистка Евроигр Светлана Макштарова и Сабина Зайцева.