MAYDANIN SONU GÖRÜNMÜR
Maydan hadisələrinin ikinci ildönümü inqilabdan sonra ilk hökumət böhranı ilə üst-üstə düşüb. İndi hadisələr ən pis ssenari üzrə inkişaf edərsə, Ukrayna növbəti dəfə növbədənkənar seçki keçirməli olacaq. Kiyevin Azadlıq meydanında (Maydan) 2014-cü ilin fevralında baş vermiş və təxminən, 100 insanın həyatına son qoymuş faciəvi hadisələrin ildönümü ilə bağlı xatirə tədbirləri bütün ölkə ərazisində keçirilir. Xatırladaq ki, 2013-cü il noyabrın sonunda Maydan Avropaya inteqrasiya tərəfdarları ilə dolmuşdu. Buna səbəb Nikolay Azarov hökumətinin Aİ ilə Assosiativ Sazişi imzalamaqdan imtinası olmuşdu. 2014-cü il fevralın 22-də Ali Rada prezident Viktor Yanukoviçi vəzifədən kənarlaşdırmış, Konstitusiyaya dəyişikliklər etmiş, ölkədə növbədənkənar prezident seçkisi elan olunmuş və bu seçki nəticəsində Pyotr Poroşenko prezident seçilmişdi. Lakin Maydan hökumət əleyhdarlarının tam qələbəsilə bitsə də, 2 il sonra ölkədə hökumətin siyasətindən narazılıq əvvəlkitək yüksəkdir.
Mini Maydan və Yasenyuk
Maydanda fevralın 20-də keçirilmiş kütləvi aksiya zamanı sayı yüzlərlə olan mitinqçilər ənənəvi olaraq, təkərlərdən tonqal qalayıb, Milli Qvardiyanın döyüşçülərilə qarşıdurmaya gedib, "vətəndaş hökuməti"nin yaradıldığını elan ediblər. Onlar prezident və baş nazirin istefası, Minsk razılaşmasının qeyri-qanuni elan edilməsi, kommunal xidmətlərə görə tariflərin artırılmasının qadağan olunması və s. tələblər irəli sürüblər. Şəhərin mərkəzində Rusiya banklarının "törəmə"lərinin binası və biznesmen Rinat Axmetovun ofisi hücuma məruz qalıb. "Radikal (inqilabçı) sağçı qüvvələr" "Kozatski" hotelinin bir hissəsini ələ keçirib, oradan qərargah yaradıb və yeni hökumətin qurulduğunu elan edib. Lakin cəmi 2 gün sonra hər kəs evinə dağılışıb, kommunal xidmətlər çadırları yığışdırmağa, meydanı tullantılardan təmizləməyə başlayıb və bununla da, növbəti mini Maydan sağ-salamat başa çatıb.
Narazılığın baş qaldırmasına formal olaraq səbəb olmuş məsələlər isə çözülməmiş qalır və onların nələrə yol aça biləcəyini söyləmək çətindir. Hər halda, fevralın 16-da Ali Rada Arseni Yasenyuk hökumətinə etimadsızlıq haqda qətnaməni qəbul edə bilməyib. Qərarın qəbulu üçün 226 səsin tələb olunduğu halda, qətnaməni 194 deputat dəstəkləyib. Bununla yanaşı, parlamentarilər hökumətin fəaliyyətini qeyri-qənaətbəxş sayıblar.
Xatırladaq ki, Ukrayna hökumətində dəyişikliklər məsələsi iqtisadi inkişaf və ticarət naziri Ayvaras Abramaviçusun fevralın 3-də vəzifəsindən istefa verməsindən sonra gündəmə gəlib. O, istefasının səbəbi kimi islahatlar aparmaması üçün siyasi təzyiqlərlə üzləşməsini və iqtisadiyyatdakı korrupsiya sxemini göstərib. Fevralın 22-də isə "Baş nazirlə 10 dəqiqə" verilişində Yasenyukun özü inqilabdan sonrakı 2 ildə ukraynalıların bütün ümidərinin doğrulmadığını, bunda özünün də günahkar olduğunu etiraf edib. Həmvətənlərini bir qədər ürəkləndirmək üçün Yasenyuk Ukraynanın Avropa İttifaqı ilə Assosiativ Saziş imzaladığını xatırladıb, indi onların "sözün əsl mənasında müstəqil dövlət olduqlarını" deyib. Onun sözlərinə görə, bunadək Ukrayna "faktiki olaraq Rusiya tərəfindən idarə olunurdu". Hökumət böhranına necə son qoyulacağını isə baş nazir açıqlamayıb.
Ali Radada hökumətə etimadsızlıq qətnaməsinin iflasından dərhal sonra "Batkivşşina" fraksiyası hakim "Avropa Ukraynası" koalisiyasını tərk etdiyini açıqlayıb. Xatırladaq ki, 2014-cü ilin noyabrında formalaşdırılmış bu koalisiya 5 fraksiya tərəfindən yaradılmışdı - "Pyotr Poroşenkonun Bloku" (PPB), "Xalq cəbhəsi", Oleq Lyaşkonun Radikal Partiyası, "Samopomoş" və "Batkivşşina". 2015-ci ilin sentyabrında Ukrayna Konstitusiyasına "desentralizasiya" haqda dəyişiklik edilməsini, Donbasa isə xüsusi statusun verilməsini nəzərdə tutan qanun layihəsi Radikal Partiyanın koalisiyanı tərk etməsinə səbəb olmuşdu. Radikalların gedişi Radanın qarşısında iğtişaşlarla, qumbara partlaması və 4 asayiş keşikçisinin ölümü ilə nəticələnmişdi. Beləliklə, koalisiyada 281 deputat qalmışdı. Bu gün gedişilə koalisiyanı daha pis vəziyyətə salan "Batkivşşina" isə qərarını klan idarəçilik sisteminin dağıdılmasının vaciblyilə əsaslandırır. Bu partiyada hesab edirlər ki, sözügedən sistem dövlətə təhlükə yaradır, korrupsiyanın çiçəklənməsinə, iqtisadi problemlərin dərinləşməsinə səbəb olur. Partiyanın lideri Yuliya Timoşenko əmindir ki, Ukraynanı yalnız "yeni Konstitusiyaya əsasən köklü yenilənmə" xilas edə bilər. Sabiq baş nazir parlamentdə, əslində, heç zaman qərbpərəst koalisiyanın olmadığını, söhbətin hər zaman "kuluar, kölgə koalisiyasından" getdiyini bildirib.
Bütün bunlar azmış kimi, "Batkivşşina"ya "Samopomoş" da qoşulub. Sonuncular Yasenyukun vəzifədən kənarlaşdırılması cəhdinin iflasa uğramasını "prezidentin, baş nazirin, koalisiyanın kleptokratik hissəsinin və oliqarxlar blokunun iştirakı ilə hökumət çevrilişi" kimi qiymətləndirib. Beləliklə, parlamentdəki çoxluqda yalnız PPB və "Xalq cəbhəsi" qalıb.
Real səbəblər
Amma dəfələrlə korrupsiyada ittiham olunmuş Timoşenkonun sözünə inananlar çox deyil. Odur ki, hər kəs onun qərarının real səbəblərini axtarır. Xatırladaq ki, Timoşenko Yasenyuk hökumətilə bağlı səsvermədən bir qədər əvvəl, fevralın əvvəlində ABŞ-a səfər edib. Birləşmiş Ştatlarda o, çox sayda yuxarı ranqlı Amerika siyasətçisilə görüşüb. Timoşenkonun bir araya gəldiyi şəxslər arasında Nümayəndələr Palatasının Silahlı Qüvvələr üzrə Komitəsinin rəhbəri Con Makkeyn, Xarici Məsələlər üzrə Komitəsinin rəhbəri Ed Roys, Nümayəndələr Palatasındakı respublikaçı çoxluğun lideri Kevin Makkarti, ABŞ dövlət katibinin müavini Viktoriya Nuland və digərləri olub. Əksər müşahidəçilərin fikrincə, Timoşenko səfər nəticəsində ABŞ-ın dəstəyini qazanıb və bu, ona özünü evdə inamlı hiss etmək imkanı verib. Yeri gəlmişkən, Ukraynada çoxdan belə bir lətifə danışılır ki, Yuliya Timoşenko hörüklərini açıb buraxıbsa, demək, tezliklə Ali Rada da buraxılacaq. Bu lətifənin, əslində, nə qədər həqiqət olduğunu görmək üçün bütün şanslar var. Hər halda, imicində köklü dəyişikliklər etmiş Timoşenko çox israrlı görünür. O, ilk növbədə, Ukrayna Təhlükəsizlik Xidmətinin sabiq rəhbəri Valentin Nalivayçenko ilə səylərini fəal şəkildə birləşdirir. Xatırladaq ki, Nalivayçenko vəzifəsindən Poroşenkonun təşəbbüsü ilə kənarlaşdırılıb və deyilənə görə, Vaşinqton prezidentliyə onun namizədliyini ciddi şəkildə nəzərdən keçirir. "Bizim komandamız qəti şəkildə əmindir ki, hökumət təcili olaraq istefaya getməlidir. Bundan sonra biz yeni texniki hökumətin formalaşdırılması üçün əlimizdən gələni etməyə borcluyuq. Bu alınmazsa, ümumi komandamız növbədənkənar seçkinin keçirilməsində israr edəcək", - deyə "Batkivşşina"nın lideri bildirib. Lakin Timoşenkonun yeni hökumətdə hansı rola yiyələnəcəyini söyləmək çətindir. Hər halda, o, baş nazirlik iddialarından imtina etməyib.
Bəs, bütün bunlar Vaşinqtonun nəyinə gərəkdir? Korrupsiya haqda söz-söhbətlərin, siyasi təzyiqlərin arxasında amerikalıların Ukraynaya birbaşa və müxtəlif beynəlxalq strukturların vasitəsilə yatırılan yatırımların nəticə verməməsindən narazılığı dayana bilər. Üstəlik, bu nəticə tezliklə gözlənilmir. Ölkə iqtisadi baxımdan getdikcə dərəyə yuvarlanır və hər ötən gün Ukrayna iqtisadiyyatına yeni yatırımlara ehtiyac yaranır.
Bu versiyanı Ukrayna prezidenti Pyotr Poroşenkonun əməlləri də dolayısı ilə təsdiqləyir. Hökumətin parlamentdəki hakim koalisiyanın inamını tam itirdiyini bəyan edən Poroşenko hesab edir ki, "hakimiyyətə inamın bərpası üçün Yasenyuk istefa verməlidir". Bununla bağlı, uğursuz səsvermədən sonra isə Poroşenko parlamenti buraxmaq səlahiyyətindən istifadə etməyə tələsmədiyini göstərib (hakim koalisiyanın dağılmasından sonrakı 30 gündə yeni koalisiya formalaşdırılmazsa, prezident parlamenti buraxa bilər). P. Poroşenkonun sözlərinə görə, o, Ali Radanın buraxılması ilə bağlı qərarı ən son anda qəbul edəcək: "Buna yol vermək olmaz. Çünki koalisiyanın dağılması ölkəni dərin və uzunmüddətli siyasi böhrana sürükləyəcək. Ölkənin, təxminən, 2 ildə 4-cü seçki kampaniyasına başlamağa vaxtı yoxdur. Üstəlik, təcavüzlə üzləşdiyimiz indiki şəraitdə".
Əslində isə söhbət mümkün seçkilərə çoxdan immuniteti yaranmış Ukraynadan yox, "Pyotr Poroşenkonun Bloku"ndan gedir. Onun növbəti seçki kampaniyasından "sağ çıxma" ehtimalı o qədər də yüksək deyil. Poroşenko üçün hazırkı koalisiya daxilində yerdəyişmələr etmək daha sərfəlidir və bu işdə Lyaşko işə yaraya bilər. Yeri gəlmişkən, vaxtilə belə bir versiya var idi ki, Lyaşko hakim koalisiyanı "desentralizasiya"ya etirazı üzündən yox, hakimiyyətdən uzaqlaşaraq lazımi siyasi manevr imkanları qazanmaq və deputat həmkarları ilə "alver" imkanı əldə etmək üçün tərk edib. Məhz, bu səbəbdən, versiyalardan birinə görə, Yasenyukun istefaya göndərilməsinə uğursuz cəhddən sonra Maydandakı çıxışlar Poroşenkonun özü tərəfindən təşkil edilib. Maydan hadisələrinin ikinci ildönümündə Kiyevdə baş qaldırmış iğtişaşların arxasında Rusiyanın dayandığını bəyan edən Poroşenkonun nə demək istədiyi hər kəsə aydındır: ölkədə daxili qeyri-sabitlik, ilk növbədə, Kiyevin düşmənlərinə sərf edəcək. Demək, razılığa gəlmək, mümkün qədər hakimiyyətin əvvəlki tərkibilə davam etmək lazımdır.
İstənilən halda, aydındır ki, Ukrayna daxili siyasi böhran içərisindədir. İndi hakimiyyət başında dayanmış şəxslər arasında razılıq yoxdur. Hakimiyyəti yenidən qurmaq istəyirlər. Bu işdə əsas sözü isə güman ki, böyük parlament və idarəçilik təcrübəsi, həmçinin partiya resursları olan Timoşenko, ABŞ-la yaxşı münasibətləri, güc strukturlarına və xüsusi xidmət orqanlarına təsir imkanları olan Nalivayçenko deyəcək. Odur ki, Ukraynada növbədənkənar parlament seçkisi deyəsən qaçılmazdır.
Kiyevdə yaşananların Donbas probleminin həllinə necə təsir göstərəcəyisə ayrı mövzudur. Hər halda, Minsk razılaşmasının maddələri, ilk növbədə, parlament tərəfindən təsdiqlənməlidir. "Normand dördlüyü"nün Münhendə apardığı danışıqlar nəticəsiz bitib. Növbəti görüş martda Parisdə keçirilməlidir. Lakin o danışıqların da vəziyyəti köklü şəkildə dəyişəcəyi inandırıcı görünmür. Parlamentin iş qabiliyyəti isə, göründüyü kimi, o qədər də yüksək deyil.

Украине грозят очередные досрочные парламентские выборы
Вторая годовщина Майдана совпала по времени с первым после революции правительственным кризисом, в самом негативном сценарии развития которого Украине снова придется пережить досрочные парламентские выборы. Мемориальные мероприятия по случаю событий в феврале 2014 года, когда в противостоянии на площади Независимости (майдан Незалежности) в Киеве погибли около 100 человек, прошли по всей стране. Напомним, что в конце ноября 2013 года Майдан был занят сторонниками евроинтеграции сразу после заявления правительства Николая Азарова о приостановке подписания соглашения об ассоциации с ЕС. 22 февраля 2014 года Верховная рада отстранила президента Виктора Януковича от власти, изменила Конституцию и назначила внеочередные президентские выборы, по итогам которых новым президентом стал Петр Порошенко. Но хотя Евромайдан завершился полной победой, спустя два года градус недовольства политикой правительства в Украине по-прежнему высок.
Мини-Майдан и Яценюк
Во время массовой акции на Майдане 20 февраля митингующие в составе нескольких сотен человек привычно разожгли костры, уничтожили несколько покрышек, устроили потасовку с бойцами Нацгвардии, объявили о начале формирования "гражданского правительства", потребовали отставки президента и премьер-министра, признания незаконными Минских соглашений, запрета на повышение коммунальных услуг и т.д. В центре города нападениям подверглись здания "дочек" российских банков и офис бизнесмена Рината Ахметова. Кроме того, около 50 человек в камуфляже, представившиеся членами организации "Радикальные (революционные) правые силы", заняли несколько помещений отеля "Козацкий", устроили там штаб и объявили о создании своего правительства. Впрочем, уже через два дня все разошлись, коммунальные службы начали демонтаж палаток и уборку мусора, и очередной мини-Майдан благополучно завершился.
Однако причина, которая формально послужила всплеску недовольства, повисла в воздухе и еще неизвестно, к чему может привести.   16 февраля Верховная рада не смогла принять резолюцию о недоверии правительству во главе с Арсением Яценюком. Вотум поддержали 194 депутата при необходимом минимуме в 226 голосов. При этом работу кабмина парламентарии все же признали неудовлетворительной. Вопрос об изменениях в правительстве Украины возник после того, как 3 февраля о своей отставке объявил министр экономического развития и торговли Украины Айварас Абромавичус. Причиной такого решения он назвал препятствия в проведении реформ в виде политического давления и коррупционных схем в экономике. 22 февраля Яценюк в программе "Десять минут с премьер-министром" и сам признал, что за два года, прошедшие после революции достоинства, страна еще не достигла всего, на что надеялись украинцы, и в этом также часть его вины. Чтобы приободрить соотечественников, Яценюк напомнил о подписании Украиной соглашения об ассоциации с Евросоюзом, подчеркнул, что Украина стала "на самом деле независимым государством", тогда как ранее была "фактически под внешним управлением" России. Как выходить из правительственного кризиса, Яценюк, впрочем, не сказал.
Сразу же после провала в Раде резолюции о недоверии правительству фракция "Батькивщины" заявила о своем выходе из правящей коалиции "Европейская Украина", которая существовала с ноября 2014 года в составе конституционного большинства из пяти фракций - "Блок Петра Порошенко" (БПП), "Народный фронт", Радикальная партия Олега Ляшко, "Самопомощь" и "Батькивщина". В сентябре 2015 года из-за законопроекта об изменениях Конституции Украины по поводу "децентрализации" и особого статуса Донбасса коалицию покинула Радикальная партия. После ухода радикалов, который сопровождался беспорядками у Рады, взрывом гранат и гибелью четырех силовиков, в коалиции остался 281 депутат. Сегодня "Батькивщина", которая еще больше обездолила коалицию, свой уход обосновывает необходимостью разрушения клановой системы управления, несущей в себе угрозу государству, расцвет коррупции и экономические проблемы. Лидер партии Юлия Тимошенко уверена, что Украину спасет только "коренная перезагрузка на основе новой Конституции". Бывший премьер-министр уверена, что проевропейской коалиции в парламенте никогда не существовало, а всегда была "кулуарная, теневая коалиция". К "Батькивщине" присоединилась и "Самопомощь", которая провал попытки попытку отстранить Яценюка назвала "циничным правительственным переворотом с участием президента, премьера, клептократической части коалиции и олигархического блока". Таким образом, в парламентском большинстве остались лишь БПП и "Народный фронт".
Реальные причины
Однако словам Тимошенко, которую саму не раз обвиняли в коррупции, верят не все и поэтому ищут реальную причину ее действий. Незадолго до голосования по кабинету Яценюка, в начале февраля, Тимошенко побывала с визитом в США. Там она встретилась с множеством вышестоящих американских политиков, среди которых были глава комитета по вооруженным силам Сената Джон Маккейн, глава комитета по иностранным делам Палаты представителей Эд Ройс, лидер республиканского большинства Палаты представителей Кевин Маккарти, заместитель госсекретаря США Виктория Нуланд и другие. Многие наблюдатели считают, что Тимошенко заручилась в США поддержкой, которая позволила ей почувствовать себя весьма уверенной дома. Кстати, в самой Украине уже давно ходит шутка, что если Юлия Тимошенко распустила косу - это четкая примета к скорому роспуску рады. Есть все шансы еще раз убедиться, насколько правдив этот анекдот, ведь кардинально сменившая имидж глава "Батькивщины" настроена весьма решительно. Прежде всего она активно объединяет усилия с бывшим руководителем СБУ Валентином Наливайченко, которого уволили по инициативе Порошенко и про которого говорят, что Вашингтон всерьез рассматривает его кандидатуру на президентское кресло. "Наши команды твердо стоят на необходимости скорейшей отставки правительства. После этого мы обязаны сделать все возможное, чтобы сформировать новое техническое правительство, но если этого не получится - наша общая команда будет настаивать на досрочных выборах", - заявила глава "Батькивщины". Правда, пока непонятно, какую роль в новом раскладе может играть сама Тимошенко, ведь от премьерских амбиций она отказывается. Для чего это нужно Вашингтону? За разговорами о коррупции и политическом давлении может стоять недовольство американцами тем, что конкретного результата от вкладываемых в Украину средств напрямую и по линии различных международных организаций не было и не предвидится. Страна экономически скатывается все ниже и требует все новых вливаний.
Данную версию косвенно подтверждают и действия президента Украины Петра Порошенко, который заявил, что правительство полностью потеряло поддержку со стороны парламентской коалиции, и "для восстановления доверия к власти" призвал Яценюка уйти в отставку. Однако после неудачного голосования Порошенко показал, что не хотел бы спешить воспользоваться своим правом роспуска парламента (если через   30 дней после расформирования нынешней коалиции не приступит к работе другое большинство). По его словам, он сделает это только в крайнем случае, "которого допустить нельзя", поскольку распад коалиции "погрузит страну в глубокий и продолжительный политический кризис". "Страна не имеет резерва времени, чтобы за неполные два года уже в четвертый раз окунуться в избирательную кампанию, да еще и в условиях внешней агрессии", - заявил президент Украины. В действительности дело, скорее, не во всей Украине, у которой ко всевозможным выборам уже давно выработался стойкий иммунитет, а в самом "Блоке Петра Порошенко", который избирательную кампанию может сейчас и не перенести. Порошенко было бы гораздо выгоднее перетасовать правящую коалицию, и вот тут, кстати, вполне может понадобиться Ляшко. Были же ведь подозрения, что Ляшко в свое время покинул коалицию вовсе не из-за несогласия по "децентрализации", а желая развязаться с властью, что расширяло поле для политических маневров и давало возможность для торга с коллегами-парламентариями. Именно поэтому, по одной из версий, показательные выступления на Майдане вслед за неудачной попыткой отставки Яценюка были организованы самим Порошенко. Заявив, что за беспорядками в Киеве во вторую годовщину Майдана стоит Россия, он явно хотел сказать, что внутренняя нестабильность в стране, прежде всего, будет выгодна тем, кого Киев считает своим врагом, а значит, нужно суметь договориться и оставаться, насколько это возможно, в прежнем составе.
В любом случае понятно, что Украина переживает внутриполитический кризис, и согласия между теми, кто стоит у руля власти, нет. Власть хотят переформатировать, и, скорее всего, тон в этом процессе будут задавать Тимошенко, у которой есть большой парламентский и управленческий опыт, а также партийный ресурс, и Наливайченко, с его связями в США и влиянием на силовиков и спецслужбы. Так что, думается, досрочных парламентских выборов Украине все же не миновать.
Отдельный вопрос, как происходящее в Киеве отразится на урегулировании в Донбассе. Ведь пункты Минского соглашения в первую очередь должны получить одобрение парламента. Переговоры "нормандской четверки" в Мюнхене по Украине завершились безрезультатно. Следующая встреча состоится в начале марта в Париже, но вряд ли она как-то изменит ситуацию. Парламент же пока, как видно, не слишком дееспособен.