OLİMPİADA BAHASINA BAŞA GƏLƏN ZƏDƏ
Atçılıq üzrə Azərbaycan milli komandasının üzvü Camal Rəhimov uğurları ilə bizləri sevindirməkdə davam edir. İspaniyada keçirilən "Oliva Nove" turnirində iştirak edən çaparımız bütün rəqiblərini qabaqlayaraq, birinci olub. Vaxt nəzərə alınmaqla keçirilən yarışlarda Rəhimov "Excenel V" ləqəbli atla marşrutu 72.62 saniyəyə qət edərək, 1-ci yerə çıxıb. Turnirdə 2-ci yeri "Summersalut" ləqəbli atla almaniyalı Ralf Range, 3-cü yeri isə "Surf du Moulin" ləqəbli atla fransalı Rafael Goers tutub. Yarışın yekunlarına əsasən, 50 lisenziya xalı qazanan Camal Rəhimov Rio de Janeyroda keçiriləcək Olimpiya Oyunlarına vəsiqə qazanmaq uğrunda gedən mübarizəyə uğurlu start verib.
Camal Rəhimovun İspaniyadakı yarışda "Excenel V" ləqəbli atla çıxış etməsi təsadüfi deyil. Belə ki, idmançımızın əsas atı "Warrior" zədələnib. Bu isə onun bu atla qazandığı lisenziya xallarının artıq heç bir önəm kəsb etmədiyi deməkdir. Azərbaycan Atıçılıq Federasiyasından verilən məlumata görə, hazırda Rəhimov "Excenel V" ləqəbli atla çıxış etdiyi yarışlarda qısa müddətdə lazımi lisenziya xalını toplamaq inandırıcı görünmür. Bu səbəbdən, Camalın "Rio-2016"da Azərbaycanı təmsil etməsi baş tutmayacaq.
"R+"a müsahibə verən Camal Rəhimov ilk olaraq sonuncu yarışı barədə danışdı: "Maraqlı mübarizə oldu. Qələbə qazanmaqda səhv etməməyimin böyük rolunu qeyd etməliyəm. Sürətli hərəkət etməklə bütün rəqiblərimdən yaxşı nəticə göstərdim. Turnirdə rəqabət yüksək olduğunu qeyd etməliyəm. Çünki qalib idmançı 50 lisezniya xalı qazanırdı. Çox sevinirəm ki, bu xallar mənə qismət oldu. Gümüş və bürünc medalların sahibi alman və fransız çaparlarının təcrübəli olduğunu unutmamalıyıq. Bundan əvvəl onlar bir neçə beynəlxalq yarışda qalib adını qazanıb".
Çapar hazırda əsas atının zədələndiyini bildirməklə yanaşı, Rio uğrunda mübarizəni davam etdirdiyini də söylədi: "Dövlət başçısı İlham Əliyev və federasiyamızın qayğısına layiqincə cavab verməliyəm. İdmançı kimi bilirəm ki, Olimpiadada uğur qazanmaq heç nə ilə müqayisə oluna bilməz. Bu gün mənim üçün hər cür şərait var. Lakin mən bunun qarşılığını nəticə ilə verməliyəm. Yenidən Yay Olimpiya Oyunlarında iştirak etməyi çox arzulayırdım. Sadəcə, son anda əsas atımın zədələnməsi planları pozdu. Son illər "Warrior" ləqəbli atla lisenziya xalları qazanmışdım. Rioya getmək şanslarım çox yüksək idi. Üstəlik, bu atla uzun illər məşq etmişəm. Bir-birimizə öyrəşmişik. Amma onun zədələnməsi məni pis vəziyyətdə qoydu. İndi "Warrior" müalicə olunur və yaxın zamanlarda yarışda iştirakı mümkün deyil. Bu isə o deməkdir ki, Rioda onunla birgə çıxış etməyəcəm. Olimpiadaya getmək üçün başqa atla lisenziya xarakterli turnirlərə qatılmalıyam. Bir neçə ay ərzində normativi yerinə yetirmək real görünməsə də, mübarizəni davam etdirirəm. Lakin Rioda iştirakım böyük ölçüdə baş tutmayacaq".
Rəhimov hazırda bir neçə atla məşq etdiyini dedi. Amma əsas atın zədələnməsi Braziliyaya yollanmaq şanslarını azaldıb: "Bir neçə atım var. "Warrior" mənim əsas atımdır. Biz bir-birimizi gözəl başa düşürük. Əsas mötəbər yarışlarda da məhz onunla yarışıram. Digər at yaşca bir qədər kiçikdir. Ona görə onunla gələcək turnirlərə hazırlaşırıq. Bildiyiniz kimi, bu idman növü üçün xüsusi atlar lazım olur. Həmin atlar uzun müddət çaparla hazırlıq keçməlidir. Tam hazır olandan sonra çapara öyrəşmək də çox vacibdir. Böyük xərclər tələb olunur. Adətən, çaparlar 2-3 atla işləyirlər. Əsas at xüsusi önəmli turnirlərdə mübarizə aparır. "Warrior"la çoxlu sayda turnirlərdə qələbə qazanmışıq. Uzun müddətdir ki, Rio barədə düşünürdük. Görünür, qismət deyil".
Qeyd edək ki, Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya xalları iki il ərzində oynanılır. Çapar yarışda yer tutmaqla, xalını artırır və yekunda planetin ən böyük turnirinə vəsiqə qazanır. İndiki halda Rəhimovun lisenziya qazanacağı real görünürdü. Amma həmin xalları əldə etdiyi yarışlarda "Warrior"la çıxış etməsi planları pozub. At zədələndiyi üçün onunla birgə Rioda çıxış etmək alınmayacaq. Digər atla qısa zamanda lazımi xalları toplayaraq, reytinqdə irəliləmək mümkünsüz görünür.

ТРАВМА ЦЕНОЙ В ОЛИМПИАДУ
Наездник Джамал Рагимов не сможет участвовать в Олимпийских играх 2016 года из-за травмы своего коня
Член сборной Азербайджана по конному спорту Джамал Рагимов стал победителем турнира Oliva Nove, состоявшегося в Испании.
На соревнованиях Дж.Рагимов занял первое место, проскакав маршрут на лошади Excenel V за 72,62 секунды. Второе место у немца Ральфа Ранге на скакуне Summer-salut, третьим был француз Рафаэль Гоерс на Surf du Moulin. Завоевав 50 лицензионных очков, Джамал Рагимов успешно стартовал в борьбе за путевку на Олимпийские игры в Рио-де-Жанейро.
То, что в Испании Джамал Рагимов выступал на Excenel V, не случайно. Его основная лошадь Warrior травмирована. А это значит, что завоеванные Джамалом на этом скакуне лицензионные очки не пойдут в зачет. По информации Азербайджанской федерации конного спорта, Рагимов вряд ли сумеет завоевать на скакуне Excenel V необходимое количество лицензионных очков для Олимпиады. По этой причине Джамал не сможет представлять Азербайджан на Рио-2016.
В интервью R+ Джамал Рагимов рассказал о последнем соревновании: "Борьба получилась захватывающей. Большую роль в моей победе сыграло то, что я не допустил ошибок. Двигаясь на скорости, опередил всех соперников, показав лучший результат. Хочу отметить высокий уровень конкуренции на турнире. Ведь победитель получал 50 лицензионных очков. Очень рад, что эти очки достались именно мне. Не надо забывать, что обладатели серебряной и бронзовой медалей - немец и француз - были опытными наездниками. До этого они побеждали на нескольких соревнованиях".
Упомянув о травме своей основной лошади, наездник, тем не менее, заявил и о намерении продолжить борьбу за участие в Олимпиаде в Рио: "Я обязан достойно ответить на заботу со стороны президента Ильхама Алиева и федерации. Как спортсмен я знаю, что ничто не может сравниться с успехом на Олимпиаде. Сейчас мне созданы все условия. И я обязан добиваться хороших результатов. Очень хотел снова выступить на Олимпийских играх. Однако травма основной лошади нарушила наши планы. В последние годы я завоевывал лицензионные очки на Warrior. Имел достаточно высокие шансы поехать в Рио. К тому же тренировался с ней многие годы. Уже привыкли друг к другу. Травма поставила меня в трудное положение. Сейчас Warrior лечится и в ближайшее время участвовать в соревнованиях не сможет. А это значит, что в Рио я не смогу выступить на ней. Чтобы поехать на Олимпиаду, я должен участвовать в соревнованиях лицензионного характера на другой лошади. Хотя выполнение норматива всего за несколько месяцев и выглядит нереально, я продолжаю борьбу. Однако выступить в Рио мне, скорее всего, не доведется". Рагимов сказал, что в данный момент тренируется с несколькими скакунами: "У меня несколько лошадей. Warrior - основная, именно на ней я выступал на главных авторитетных соревнованиях. Другая лошадь несколько моложе. Поэтому с ней мы готовились к будущим соревнованиям. Как вам известно, для этого вида спорта нужны особые лошади. Они должны пройти длительную подготовку вместе с наездником. После полной подготовки крайне важно привыкнуть к наезднику. Необходимы также и большие финансовые средства. Обычно наездники работают с 2-3 лошадьми, основная лошадь предназначена для борьбы на самых важных соревнованиях. С Warrior мы побеждали на многих турнирах. Мечтали о Рио. Видно, не судьба".
Отметим, что лицензионные очки на летние Олимпийские игры разыгрываются на протяжении двух лет. Заняв призовое место, наездник набирает лицензионные очки, получая в конечном счете путевку на крупнейший турнир планеты. До последнего момента завоевание Рагимовым лицензии было вполне реальным. Однако травма основной лошади Warrior практически лишила шансов на Олимпиаду-2016.
Дж.Рагимов уже дважды представлял Азербайджан на Олимпийских играх - в 2008 и 2012 годах. Причем на последней Олимпиаде в Лондоне он выступал как раз на коне Warrior.