Zərif cinsin nümayəndələri Avropa Çempionatının iki qızılı ilə güləş üzrə Azərbaycan millisinin şöhrətini qoruyublar
Latviyanın paytaxtı Riqada güləş üzrə böyüklər arasında Avropa Çempionatı Azərbaycan yığmasının 8 medal qazanması ilə əlamətdar oldu. Bununla belə, qitə birinciliyi yığmada olan problemləri üzrə çıxardı. Azərbaycan millisinin əldə etdiyi hər iki qızıl zərif cinsin nümayəndələrinin adına yazıldı.
Latviyadakı Avropa Çempionatı xanım güləşçilərimizin benefisi ilə yadda qaldı. Qadın güləşi üzrə yığmamızın kapitanı Mariya Stadnik növbəti dəfə Avropa çempionu olmaqla, 48 kq-da ona rəqib olmadığını sübut etdi. Stadnik əvvəlcə Ukrayna təmsilçisi Oleksandra Kogutu, ardınca Rusiya güləşçisi Valentina İslamovanı, yarımfinalda isə Bolqarıstandan Elitsa Yakonvanı tam üstünlüklə məğlub edərək finala yüksəldi. Finalda güləşçimizin rəqibi Rumıniya idmançısı Emilia Vucça qarşı 4 fənd işlədərək, qızıl medal qazandı. Mariya bugünədək 4 dəfə (2008, 2009, 2011, 2014) Avropa çempionu olub.
"Qadınların bayramında özümə qızıl medal hədiyyə etdim. Xoşbəxtəm ki, yenidən Azərbaycan Himnini səsləndirdim. 5-ci dəfə Avropa çempionu olmaq mənim üçün beşqat sevindiricidir. Yeganə arzum olimpiada ilə bağlıdır. Rioda da qızıl medal qazanmaq istəyirəm", - deyərək Stadnik bildirib.
Millinin qazandığı ikinci qızıl medal 58 kq-da mübarizə aparan Nataliya Sinişinin adına yazıldı. İlk görüşdə belaruslu Veranika İvanova ilə üz-üzə gələn güləşçi gərgin keçən döyüşdə qələbəyə sevindi - 4:2. O, ardınca Anna Vasilyenko (Ukrayna) və Elin Yohanna Nilssonla (İsveç) dueldən qalib ayrıldı. Həlledici görüşdə Qrays Yakob Bulleni (Norveç) 3:1 hesablı ilə üstələyən Sinişin karyerasında ilk dəfə qitənin ən güclüsü adını qazandı.
60 kq-da yarışan dünya və Avropa çempionumuz Yuliya Ratkeviç 1/4 finalda bolqarıstanlı Canan Manolovanı yarışdan kənarlaşdırdı. Lakin yarımfinalda Ukrayna idmançısı Oksana Herhelə uduzan Radkevin çempionluq şansını itirib. Bürünc medal uğrunda döyüşdə norveçli Şarlotta Skauenla qüvvəsini sınayan təmsilçimiz təmiz qələbə qazanaraq, çempionatı bürünc medalla tamamlayıb.
Sərbəst güləşçilər Avropa Çempionatında onlara bəslənən ümidi doğrultmadı. Olimpiya çempionu Şərif Şərifovun zədə səbəbindən son anda xalça üzərinə çıxmaqdan imtina etməsi məşqçilərin planını pozub. Digər idmançılarımız isə səviyyələrindən aşağı çıxış edib. Sərbəst güləş üzrə yarışlarda 86 kq çəki dərəcəsində mübarizə aparan təmsilçimiz Aleksandr Qostiyev finala qədər bütün rəqiblərindən üstün olub. Finalda güləşçimizin rəqibi Rusiyadan Şamil Kudiamaqomedov olub. Gərgin keçən qarşılaşma rəqibin üstünlüyü ilə tamamlanıb, güləşçimiz Avropa Çempionatını gümüş medalla başa vurub.
İkiqat dünya çempionumuz Hacı Əliyev (61 kq) litvalı Şarinas Yurkisə və bolqarıstanlı Vladimir Dubova 11:0 hesabı ilə qələbə qazanıb. Təmsilçimiz yarımfinalda Vladimir Xinçeqaşviliyə (Gürcüstan) uduzub. O, bürünc medal uğrunda ermənistanlı Valodya Franqulyanla qarşılaşıb. Güləşçimiz rəqibini 7:0 hesabı ilə darmadağın edərək, bürünc medal qazanıb.
İkiqat Avropa çempionumuz Cəbrayıl Həsənov Yakob Maxaraşvilini (Gürcüstan), Giya Çixladzeni (Ukrayna) və Miroslav Kirovu (Bolqarıstan) mübarizdən kənarlaşdırıb. Qızıl medal uğrunda görüşdə isə Sönər Dəmirtaşa (Türkiyə) 1:2 hesabı ilə uduzan pəhləvanımız ikinciliklə barışmalı olub.
Yunan-Roma güləşçilərimizə Avropa Çempionatından xatirə kimi 2 bürünc qismət oldu, bunları da Kamran Məmmədov (66 kq) və Həsən Əliyev qazandı. Avropa Çempionatının artıq üçüncü bürünc mükafatını qazanan Kamran Məmmədov üçün bu nəticə məğbul sayılsa da, dünya və Avropa çempionu Həsən Əliyevdən gözləntilər daha artıq idi.
"Beynəlxalq yarışlarda ilk dəfə 71 kq çəki dərəcəsində güləşirdim. Bu səbəbdən, rəqiblərim barədə ətraflı məlumatım yox idi. Avropa çempionatında hamı dilxordu, mən 3-cü yeri tutmuşam, sevinmirəm. Çünki komandada finalçı yoxdur. Çıxışımdan razı qalmadım. Ola bilər, gələcəkdə çəkimi 66 kq-a salım. Bütün qərarları məşqçilər verəcəklər. Əsas lisenziyanı əldə etməyimizdi", - deyərək H.Əliyev bildirib.
Ümumilikdə, 2 bürünc medal qazanan yunan-Roma güləşçilərimiz komanda hesabında üçüncü pillədə qərarlaşdılar. Avropa Çempionatında 2 qızıl və 1 bürünc medal qazanan qadın güləşçilərimiz isə komanda hesabında 4-cü yeri tutdu. Çempionatı 2 gümüş və 1 bürünc medalla tamamlayan sərbəst güləş yığmamız isə komanda hesabında 5-ci oldu.
Qadın güləşçiləri Avropa Çempionatında çıxışına görə alqışlamaq olar. İki qızıl medal qazanan milli, sözün əsl mənasında, Riqada rəqib tanımadı. Yığmanın lideri Mariya Stadnik bütün görüşlərini yüksək səviyyədə keçirdi. Amma bu xoş sözləri sərbəst və yunan-Roma güləşçiləri haqqında söyləmək mümkün deyil. Olimpiya çempionu Toğrul Əsgərovun yoxluğunda Şərif Şərifovun zədələnməsi məşqçilər üçün ciddi siqnal sayılmalıdır. Bərabərsəviyyəli görüşlərdə çoxlu sayda səhvə yol verən pəhləvanlar Olimpiada ərəfəsində bütün fikrini hazırlığa yönəltməlidir. Yunan-Roma güləşçilərinin çıxışını da qənaətbəxş saymaq olmaz. Sabiq Avropa çempionu Həsən Əliyevin bürünc medalla kifayətlənməsini 71 kq-da ilk dəfə çıxış etməsi ilə əlaqələndirmək mümkündür. Bununla belə, bu çəkidə Rəsul Çunayevin Rioya getmək şansı daha çoxdur. Elvin Mürsəliyev, Rafiq Hüseynov, İslam Abbasov qitə birinciliyində layiqli çıxış etmədiyinə görə cəzalanmalıdırlar.
Qeyd edək ki, qarşıda güləşçilərimizi daha 3 beynəlxalq turnir gözləyir. Bundan sonra isə Rioya yollanacaq heyət elan olunacaq və Olimpiadaya xüsusi plan üzrə hazırlıq başlayacaq.

Представительницы слабого пола двумя золотыми медалями ЧЕ поддержали реноме сборной Азербайджана по борьбе
На чемпионате Европы по борьбе в Риге сборная Азербайджана завоевала 8 медалей. Но вместе с тем континентальное первенство выявило большие проблемы в подготовке команд. Мужские сборные по вольной и греко-римской борьбе остались в тени представительниц "слабого" пола.
Из 8 медалей ЧЕ две приходятся на "золото", и обе завоевали женщины.
В целом женская сборная Азербайджана устроила бенефис в Риге. Капитан сборной Мария Стадник в очередной раз доказала, что не знает равных в весе до 48 кг. На пути к финалу она без проблем победила украинку Александру Когуту, россиянку Валентину Исламову и болгарку Элицу Янкову. В финале Стадник применила четыре приема против румынки Эмилии Вук и завоевала "золото" чемпионата Европы. Это уже пятый титул чемпионки Европы для Стадник (2008, 2009, 2011, 2014).
"На женский праздник 8 Марта сама себе подарила золотую медаль. Очень рада, что в очередной раз прозвучал гимн Азербайджана. Сейчас мое единственное желание связано с Олимпиадой, хочу взять в Рио "золото", - сказала М.Стадник.
Почин подруги по сборной поддержала и Наталья Синишина (58 кг), хотя ее путь к успеху был заметно сложнее. В первой встрече она победила представительницу Беларуси Веронику Иванову со счетом 4:2. Затем Синишина без проблем выбила из борьбы Анну Василенько (Украина) и Элин Йоханну Нильсон (Швеция), а в финале победила норвежскую спортсменку Грейс Якоб Бюлент со счетом 3:1 и завоевала первое "золото" ЧЕ в своей карьере.
Выступающая в весовой категории 60 кг чемпионка мира и Европы Юлия Раткевич начала борьбу с четвертьфинала и победила болгарку Джанан Манолову. Но в полуфинале она не смогла справиться с украинкой Оксаной Херхель. В схватке за третье месте азербайджанская спортсменка одержала чистую победу над норвежкой Шарлоттой Скауен и завоевала бронзовую медаль.
"Вольники" не смогли оправдать возлагаемых на них надежд. Олимпийский чемпион Шариф Шарифов из-за травмы в последний момент не смог выйти на ковер и спутал планы тренеров. Другие спортсмены же не оправдали ожиданий. Выступавший в весовой категории до 86 кг Александр Гостиев до финала был сильнее всех своих соперников, но в главной схватке уступил россиянину Шамилю Кудиамагомедову и довольствовался серебряной медалью.
Двукратный чемпион мира Гаджи Алиев (61 кг) с одинаковым счетом 11:0 победил литовца Шаринаса Юркиса и болгарина Владимира Дубова. Но в полуфинале уступил грузину Владимиру Хинчегашвили. В схватке за третье место он оказался намного сильнее армянина Володи Франгуляна (7:0) и завоевал бронзовую медаль.
Двукратный чемпион Европы Джабраил Гасанов (74 кг) на пути к финалу победил Якоба Махарашвили (Грузия), Гию Чихладзе (Украина) и Мирослава Кирова (Болгария). В борьбе же за "золото" он уступил со счетом 1:2 турецкому спортсмену Сонеру Демирташу и довольствовался "серебром".
Еще худшее впечатление оставили борцы в греко-римском стиле. На их счету всего две бронзовые медали, которые завоевали Камран Мамедов (66 кг) и Гасан Алиев. И если для К.Мамедова это уже третья "бронза" чемпионата Европы и он, в принципе, показал схожий результат, то для чемпиона мира и Европы Гасана Алиева бронзовый отлив медали был отнюдь не самым ожидаемым и желанным.
"Я в первый раз выступал на международном турнире в новой для себя весовой категории до 71 кг. Поэтому у меня не было подробной информации о соперниках. В целом, вся команда разочарована, ведь у нас не было даже финалистов. Я сам недоволен своим выступлением, может быть, вернусь в категорию до 66 кг. Решение примут тренеры. Но хотя бы получил лицензию", - сказал Г.Алиев.
Между тем парадокс в том, что сборная по греко-римской борьбе всего с двумя бронзовыми медалями заняла третье место в командном зачете, тогда как женская сборная с двумя золотыми и одной бронзовой медалью - лишь четвертое, а сборная по вольной борьбе с двумя серебряными и одной бронзовой медалями была пятой.
Выступление женской сборной Азербайджана можно только приветствовать, так как команда практически не знала соперников. Лидер сборной Мария Стадник вновь провела турнир на высшем уровне.
Сказать то же самое в отношении сборных по вольной и греко-римской борьбе, к сожалению, нельзя. В отсутствие Тогрула Аскерова травму получил и Шариф Шарифов. Борцы совершали много ошибок, над исправлением которых следует хорошо поработать перед Олимпиадой.
Бронзовая медаль экс-чемпиона Европы Гасана Алиева может быть связана с переходом в весовую категорию до 71 кг. Но при этом надо отметить, что в этой категории у Расула Чунаева больше шансов поехать в Рио-де-Жанейро. Необходимо принять меры в отношении Эльвина Мурсалиева, Рафига Гасанова и Ислама Аббасова, которые выступили в Риге неудовлетворительно.
Напомним, что спортсменов ждут еще три международных турнира до Олимпиады, после которых будет объявлен состав олимпийских сборных по борьбе и начнется подготовка по специальному плану.