Kinorejissor Teymur HACIYEV: "Bu günədək etdiklərim mahiyyətcə məşqdir. Real işlər hələ qarşıdadır"
Teymur Hacıyev -xidməti dəftərçəsində Kannda "Rejissor ikihəftəliyi", Şimali Amerikanın ən nüfuzlu qısametrajlı film festivallarından olan - "Palm Springs ShortFest"də iştirak, habelə Lokarnoda festivalın yay akademiyasında rezidentura olan gənc azərbaycanlı kinematoqrafdır. Teymurun "Şanxay, Bakı" adlı yeni filmi Avropada qısametrajlı filmlərin mühüm festivallarından biri olan - "Tampere Film Festival"ın proqramına daxil edilib. "Şanxay, Bakı" - həvəskar kameradan, videoregistratordan, smartfon və digər qacetlərdən toplanmış, Roza adlı qız və onun yaxınlarının həyati, qismən təsirli həyat hekayəsidir.
- Beləliklə, sizin filminiz hansı festivallarda iştirak edir?
- 11 mart 2016-cı il tarixində filmimizin Tamperedə (Finlandiya) festivalda dünya premyerası baş tutdu. Bu, Klermon-Ferran (Fransa) və Oberhauzendəki (Almaniya) festivallarla bərabər, Avropada qısametrajlı filmlərin ən mühüm festivallarındandır. Bundan başqa, biz daha üç festivaldan təsdiq cavabı almışıq, lakin hələlik onların hansılar olduğunu rəsmi dərc edə bilmərik.
- Film indi popular olan "mokyumentari" - həqiqətin təqlidi janrında çəkilib. Siz məhz bu bədii üsulu büdcənizin məhdud olmasına görə seçmisiniz?
- Bu filmin "mokyumentari" üslubunda çəkildiyi ilə heç də razı deyiləm. Fikrimcə, kifayət qədər aydındır ki, film sənədli deyil və səhnələrin quruluşu göz qabağındadır. Vəsaitin məhdud olması, şübhəsiz, filmin istehsalat xüsusiyyətlərinə təsir edib, lakin bu cür nəqlin seçilməsinin əsas səbəbi - nə isə yeni bir şey göstərmək, yeni kinodilini sınaqdan keçirmək və ya dildə heç olmasa yeni vurğu tapmaq istəyidir. Mən açıq şəkildə göstərməyə çalışmışam ki, bizim üçün müasir reallıq ən gözlənilməz cihazlarla toplana bilər - bu, mobil telefon da, videoregistratorun kamerası da, küçə müşahidə kamerası da, müstəqil operatorun kamerası da, o cümlədən ev videosu da ola bilər. İndi görürəm ki, bütöv bir hekayəni danışmaq cəhdi mümkün olub. Hərçənd, çəkiliş zamanı ciddi şəkildə həyəcanlanırdım ki, bəzi səhnələr, sadəcə olaraq, bir-biri ilə qurulmayacaq. Məhz sabit səhnələr - müşahidə, habelə maşında videoregistratorun kamerası - qəhrəmanlardan birinin hissə-hissə əl kamerası ilə. Amma hər şeyi düzgün etmək alındı və bu işdə mənim dostum və virtuoz montajçı Rüfət Həsənovun böyük zəhməti var. Yeri gəlmişkən, o, "Şanxay, Bakı"nın həm də prodüseridir.
- Ssenari üzərində işdən montaj - tonvermə dövrünün bitməsinədək filmin yaradılma prosesi nə qədər vaxt aparıb?
- Biz 2014-cü ilin avqust ayında başlamışıq, master-faylın renderini isə 2015-ci ilin martında yekunlaşdırdıq - daha doğrusu, bütün işə yeddi ay sərf edilib.
- Bu bədii üslubdan istifadə etməyi davam etdirəcəksiniz?
- Çox güman ki, yox; eyni fəndən yapışmaq istəməzdim. Bundan başqa, süjet baxımından nə isə həyəcanlandırıcı bir şey etmək və aktyorlarla işdə yeni səviyyəyə çıxmağa çalışmaq istəyirəm. Ona görə də müəyyən müddət eksperimental hərəkətlərlə gözləmək lazımdır (gülür).
- Tammetrajlı filmə keçidlə bağlı peşəkar əndişələriniz varmı? Tempi itirməkdən qorxmursunuz?
- Tempi itirmək əndişəsi var, əlbəttə, amma o, böyük deyil. Ümumiyyətlə, durğunluq və tənəzzüldən qaçmaq üçün çalışıram, həmişə işimin keyfiyyətini yaxşılaşdırım. Bu günə qədər etdiklərimiz - mahiyyətcə məşqdir. Real işlər hələ irəlidədir.
- Kino sizin üçün hələlik qazanc deyil?
- Təəssüf ki, hələlik yox, amma ümid edirəm olacaq. Bəzən, əlbəttə, bədbinlik dalğası bürüyür insanı və ruhdan salır, lakin nəticədə hansısa qüvvə məni irəli çəkir. Əks halda, çoxdan qiymətsiz işi atmışdım (gülür).
- Yaradıcı adam üçün ilham hissi çox vacibdir...
- Kinematoqrafiyada, istənilən yaradıcı prosesdə olduğu kimi, sadə prinsip işləyir: çəkə bilmirsən - çəkmə. Çəkiliş prosesinin ilhamlanma və digər incə elementləri ilə bərabər, ən mühüm hissələrindən biri - yaradıcı kollektivin daxilində qarşılıqlı əlaqədir. Əgər qəfil əsəblərin zəifləyir və ya kəskin kütbeyin tutması baş verirsə, yaxşı komanda səni belə vəziyyətdə qoymayacaq və işin bu hissəsini öz üzərinə götürəcək. Əsas - bundan sui-istifadə etməməkdir (gülür).
Təəssüf ki, ölkəmizdə uğurlu komanda oyununun nümunələri son dərəcə azdır. Bu, bizim idman qələbələrimizdən də görünür - bir qayda olaraq fərdi idman növləri: şahmat, döyüş, boks və s. Bu tendensiyanın dəyişəcəyini inanmaq istərdim.
- Yaradıcılıq prosesində uzlaşma axtarmaq çətindir?
- Kino - hər zaman şən və çəkiliş qrupunun qarşılıqlı əlaqədə olduğu kollektiv səylərin nəticəsidir. Bəli, maraqların toqquşması da olur və hətta münaqişələr də. Bu da özü-özlüyündə heç də həmişə pis deyil və hətta layihənin xeyrinə ola bilər. Təklif edilən yaradıcı qərarın film üçün mənim əvvəl planlaşdırdığımdan daha yaxşı olduğunu görürəmsə, hər hansı bir məsələdə kompromisə gəlmək mənim üçün problem deyil.
- Sıradan səslənsə də, necə oldu ki, kinoya gəldiniz və niyə məhz bu yolu seçdiniz?
- Dovlatovun sitatı ilə cavab vermək istərdim: "Yaradıcı peşələrdən ümumiyyətlə, uzaq durmaq lazımdır. Xilas ola bilmirsənsə, başqa məsələ. O zaman, sadəcə, çıxış yoxdur. Demək, sən onu deyil, o səni seçib...". Bu, lap mənə aiddir, mən başlayanda kinematoqrafiya sahəsində rəsmi təhsilim olmayıb. Artıq sonra, 2014-cü ilin uğurlarının zirvəsində Lokarnoda kinofestival yanında 13 nəfər üçün nəzərdə tutulmuş müsabiqə ilə məni Yay Kino Akademiyasına qəbul etdilər. Belədə isə mən BDU-nun "İqtisadi kibernetika" ixtisasını bitirmişəm, ABŞ-da marketinq üzrə MBA dərəcəsi almışam. Bundan sonra biznes-kommunikasiya və reklam sahəsində rəhbər vəzifələrdə bir neçə il çalışmışam. Sonra Misirdə rolikin çəkilişlərində oldum. Orada ilk dəfə çəkiliş meydançasının bilavasitə yaxınlığında oldum, daha sonra müvafiq olaraq Vergilər Nazirliyi və İçərişəhər Administrasiyasının dəstəyi ilə iki uğurlu kinoalmanaxın prodüserliyini həyata keçirdim. Bu layihələr çərçivəsində çəkilmiş məhz bu filmlər sayəsində biz həm Kannda, həm də Palm Sprinqzdə olduq. Düşünürəm, kinoya ona görə düşdüm ki, yazıçılıq, rəssamlıq xasiyyətin başqa tərzini tələb edir, bu, yaradıcılığın daha fərdi üsullarıdır - sən kompüterlə, kağız qalaqları, kətanla tək üz-üzə qalırsan. Kino isə tamamilə başqa yanaşma tələb edir. Bu, həmişə sən və kollektivin qarşılıqlı əlaqədə olduğu qrupun yaradıcılığıdır.
- Sıradan suallar silsiləsindən daha biri: yaradıcı planlarınız nələrdir?
- Hələlik, bu suala cavab verməkdə çətinlik çəkirəm. Azərbaycanda indiyədək heç bir (!) kinofestivalın olmaması bir qədər kədər doğurur, halbuki qonşu postsovet ölkələrində 6-7 belə tədbir olur. Bu isə özünüinkişafa və yeni zirvələrə nail olmaq üçün yaxşı stimuldur. Azərbaycan kinematoqrafiyasının uğurlarının ən çox hissəsinin (istər arthaus, istərsə də kommersiya) Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin, habelə "Azərbaycanfilm" kinostudiyasının rəsmi meydanından kənar baş verməsi son dərəcə maraq doğuran faktdır. Azərbaycan indiyə kimi "Eurimages" - nüfuzlu Avropa Şurası yanında kinematoqrafiyaya dəstək fondu ilə müqavilə imzalamayıb. Və bu, Azərbaycan Prezidentinin təsdiq etdiyi "Azərbaycan kinosunun 2008-2018-ci illər üzrə inkişafına dair Dövlət Proqramı"nın olmasına baxmayaraq belədir. Qonşu ölkələrin bu təşkilatın üzvü olduqları və ölkələrinin kinosunun inkişafı üçün onun bütün faydalarından istifadə etdiklərini deməyə ehtiyac yoxdur. Bu, beynəlxalq səviyyədə uğurlara nail olmaq üçün olduqca vacibdir.
- Beynəlxalq kinofestivallarda iştirak etmək məsələsində sizin üçün nə daha vacibdir - şəxsi iştirak, belə desək, ambisiyalar, yoxsa ölkəmizin sizin vasitənizlə iştirakı?
- Maksimal dərəcədə səmimiyyət tələb edən olduqca mühüm sualdır. Təkcə mən deyil - bütün azərbaycanlı kinematoqrafçılar bu və ya digər şəkildə ölkəmizi bütün beynəlxalq tədbirlərdə təmsil edirlər. Həqiqətən də, bizim işlərimizi seçərkən əksər festivallar təkcə biz - kinematoqrafların bu peşədə nə bacardıqlarımızı göstərməyə çalışmırlar, həm də öz tamaşaçılarına bizim təmsil etdiyimiz ölkəni qeyri-adi bucaqdan görmək imkanı verməyə çalışırlar. Lakin rəssamın yaradıcılıq inkişafı və onun işlərinin miqyasının artması kimi bəsit şeyi də anlamaq vacibdir. Sadə desək, böyük kino ciddi maddi dəstək olmadan, sadəcə, mümkün deyil. Azərbaycanda bu işə ciddi yanaşacaq insanlar tapılmasa, beyinlərin axını qaçılmazdır.

КОГДА ВЫБИРАЕТ ПРОФЕССИЯ
Кинорежиссер Теймур ГАДЖИЕВ: "То, что я делал до сегодняшнего дня, - это, по сути, разминка. Реальные дела еще впереди"
Теймур Гаджиев - молодой азербайджанский кинематографист, в послужном списке которого "Двухнедельник режиссеров" в Каннах, участие в Palm Springs Short Fest - крупнейшем фестивале короткометражных фильмов Северной Америки, а также резидентура в Летней академии кино в Локарно. Новый фильм Теймура ГАДЖИЕВА "Şanxay, Bakı" вошел в конкурсную программу Tampere Film Festival - одного из самых важных кинофестивалей короткометражного кино в Европе.
"Şanxay, Bakı" - это жизненная, местами трогательная история жизни девушки Розы и ее близких, собранная из записей любительской камеры, видеорегистратора, смартфона и прочих гаджетов.
- Итак, в каких фестивалях участвует ваш фильм?
- 11 марта 2016 года состоялась мировая премьера нашего фильма на фестивале в Тампере (Финляндия). Это важнейший фестиваль короткометражных фильмов в Европе наряду с фестивалями в Клермон-Ферране (Франция) и Оберхаузене (Германия).
Кроме того, мы получили подтверждение еще от трех фестивалей, но пока не можем опубликовать официально, от каких именно.
- Фильм снят в популярном сейчас жанре "мокьюментари" - имитация документальности. Вы выбрали именно этот художественный метод из-за ограничений в бюджете?
- Я не совсем согласен с тем, что этот фильм снят в стиле "мокьюментари". На мой взгляд, достаточно очевидно, что данный фильм не является документальным и налицо постановочность сцен. Ограниченность в средствах, несомненно, сказалась на производственных особенностях картины, но главная причина, по которой был выбран такой тип повествования, - желание постараться показать нечто новое, попробовать новый киноязык или хотя бы нащупать свежий акцент в языке. Я попытался наглядно показать, что современная нам реальность фиксируется самыми неожиданными приборами - это могут быть и мобильный телефон, и камера видеорегистратора, уличная камера наблюдения, камера свадебного оператора, а также домашнее видео. Теперь я вижу, что попытка рассказать целостную историю удалась. Хотя во время съемок я серьезно волновался, что некоторые сцены попросту не смонтируются друг с другом. А именно статичные сцены - камеры наблюдения, а также видеорегистратора в машине - с рваным темпом ручной камеры одного из героев. Однако удалось всё сделать правильно, и в этом большая заслуга моего друга и виртуозного монтажера Руфата Гасанова, который, кстати, является сопродюсером "Şanxay, Bakı".
- Сколько времени занял процесс создания фильма - от работы над сценарием до окончания монтажно-тонировочного периода?
- Начали мы в августе 2014 года, а завершили рендер мастер-файла в марте 2015-го, т.е. вся работа заняла семь месяцев.
- Вы продолжите использовать данный художественный метод?
- Скорее всего нет; не хотелось бы паразитировать на одном и том же приеме. Кроме того, хочется сделать нечто волнующее, с точки зрения сюжета, и попытаться взять новую планку в работе с актерами. Поэтому на какое-то время следует повременить с экспериментальными выходками (смеется).
- У вас есть профессиональные опасения по поводу перехода на полнометражный формат? Не боитесь потерять темп?
- Опасения потерять темп есть, конечно, но они не существенны. Вообще я всегда стараюсь улучшать качество своей работы, дабы избежать застоя и деградации. То, что я делал до сегодняшнего дня, - это, по сути, разминка. Реальные дела еще впереди.
- Кино для вас пока не является заработком?
- К сожалению, пока нет, но я надеюсь, что будет. Иногда, конечно, накатывает волна пессимизма и руки сами собой опускаются, но в итоге какая-то сила все же тащит меня дальше, иначе я давно уже бросил бы это неблагодарное дело (смеется).
- А как обстоят дела с вдохновением?
- В кинематографе, впрочем, как и в любом творческом процессе, действует простой принцип: можешь не снимать - не снимай. Важнейшей частью съемочного процесса - наряду с вдохновением и иными тонкими элементами - является взаимодействие внутри творческого коллектива, и если вдруг у тебя сдают нервы или же охватил острый приступ тупоумия, хорошая команда не оставит тебя в такой ситуации и вытянет на себе этот участок работы. Главное - не злоупотреблять этим (смеется).
К сожалению, у нас в стране крайне мало примеров успешной командной игры, это видно и по нашим спортивным победам - как правило, это индивидуальные виды спорта: шахматы, борьба, бокс и т.п. Хочется верить, что эту тенденцию можно изменить.
- Не сложно ли вам искать компромиссы в творческом процессе?
- Кино - это всегда результат коллективных усилий, где ты и съемочная группа взаимозависимы. Да, бывают и столкновения интересов, и даже конфликты, что само по себе не всегда плохо и даже может пойти на пользу проекту. Для меня не проблема прийти к компромиссу в каком-либо вопросе, если я вижу, что предлагаемое мне творческое решение в итоге окажется лучшим для фильма, чем то, что я планировал сделать изначально.
- Не хочется задавать дежурных вопросов, но всё же, как вы оказались в кино и почему выбрали именно эту стезю?
- Позволю себе ответить цитатой из Довлатова: "Творческих профессий вообще надо избегать. Не можешь избежать, тогда другой вопрос. Тогда просто выхода нет. Значит, не ты ее выбрал, а она тебя...". Это точно мой случай, так как когда я начинал, у меня не было формального образования в области кинематографии. Уже позже, на волне успехов 2014 года, меня приняли в Летнюю академию кино при кинофестивале в Локарно при конкурсе 13 человек на место. А так - я окончил БГУ по специальности "экономическая кибернетика", получил степень MBA по маркетингу в США, после чего несколько лет проработал на руководящих должностях в сфере бизнес-коммуникаций и рекламы.
Потом были съемки ролика в Египте, где я впервые был в непосредственной близости от съемочной площадки, далее я спродюсировал два успешных киноальманаха при поддержке Министерства по налогам и администрации Ичери шэхэр соответственно. Именно благодаря фильмам, снятым в рамках этих проектов, мы и оказались в Каннах и Палм-Спрингзе. Думаю, что попал я в кино потому, что писательство, живопись требуют другого склада характера, это более индивидуальные методы творчества - ты сидишь один на один с компьютером, стопкой бумаги, холстом. Кино же требует совсем других подходов, это всегда групповое творчество, где ты и коллектив взаимозависимы.
- И еще один вопрос из разряда дежурных: каковы ваши творческие планы?
- Мне пока сложно отвечать на этот вопрос. Несколько удручает тот факт, что в Азербайджане до сих пор нет ни одного (!) кинофестиваля, в то время как в соседних постсоветских странах их больше 6-7, а это хороший стимул к саморазвитию и достижению новых высот. Также весьма любопытным фактом является то, что львиная доля успехов азербайджанского кинематографа (как артхаусного, так и коммерческого) происходит вне официального поля, Министерства культуры и туризма, а также киностудии "Азербайджанфильм". Азербайджан до сих пор не подписал соглашение с Eurimages - влиятельнейшим фондом поддержки кинематографии при Совете Европы. И это несмотря на то, что есть утвержденная президентом Азербайджана в 2007 году Государственная программа развития азербайджанского кино на 2008-2018 годы. Нет нужды говорить, что соседние страны являются членами этой организации и пользуются всеми ее благами для развития кино своих стран - это очень важно для достижения успехов на международном уровне.
- Что для вас важнее в вопросе участия в международных кинофестивалях - личное участие, так сказать, амбиции, или же участие в них нашей страны через вас?
- Очень важный вопрос, который требует максимальной откровенности. Не только я - все азербайджанские кинематографисты так или иначе представляют нашу страну на всех международных мероприятиях. И действительно, многие фестивали, отбирая наши работы, стремятся показать не только то, что мы, кинематографисты, умеем в своем ремесле, но и дать возможность своим зрителям увидеть под необычным углом ту страну, которую мы представляем. Однако необходимо понимать такую простую вещь, как творческий рост художника и увеличение масштаба его работ. Проще говоря, большое кино практически невозможно сделать без серьезной материальной поддержки, и если в Азербайджане не найдутся люди, которые всерьез возьмутся за эту отрасль, то утечка мозгов неизбежна.