Kinorejissor Teymur HACIYEV: "Bu günədək etdiklərim mahiyyətcə məşqdir. Real işlər hələ qarşıdadır"
Teymur Hacıyev -xidməti dəftərçəsində Kannda "Rejissor ikihəftəliyi", Şimali Amerikanın ən nüfuzlu qısametrajlı film festivallarından olan - "Palm Springs ShortFest"də iştirak, habelə Lokarnoda festivalın yay akademiyasında rezidentura olan gənc azərbaycanlı kinematoqrafdır. Teymurun "Şanxay, Bakı" adlı yeni filmi Avropada qısametrajlı filmlərin mühüm festivallarından biri olan - "Tampere Film Festival"ın proqramına daxil edilib. "Şanxay, Bakı" - həvəskar kameradan, videoregistratordan, smartfon və digər qacetlərdən toplanmış, Roza adlı qız və onun yaxınlarının həyati, qismən təsirli həyat hekayəsidir.
- Beləliklə, sizin filminiz hansı festivallarda iştirak edir?
- 11 mart 2016-cı il tarixində filmimizin Tamperedə (Finlandiya) festivalda dünya premyerası baş tutdu. Bu, Klermon-Ferran (Fransa) və Oberhauzendəki (Almaniya) festivallarla bərabər, Avropada qısametrajlı filmlərin ən mühüm festivallarındandır. Bundan başqa, biz daha üç festivaldan təsdiq cavabı almışıq, lakin hələlik onların hansılar olduğunu rəsmi dərc edə bilmərik.
- Film indi popular olan "mokyumentari" - həqiqətin təqlidi janrında çəkilib. Siz məhz bu bədii üsulu büdcənizin məhdud olmasına görə seçmisiniz?
- Bu filmin "mokyumentari" üslubunda çəkildiyi ilə heç də razı deyiləm. Fikrimcə, kifayət qədər aydındır ki, film sənədli deyil və səhnələrin quruluşu göz qabağındadır. Vəsaitin məhdud olması, şübhəsiz, filmin istehsalat xüsusiyyətlərinə təsir edib, lakin bu cür nəqlin seçilməsinin əsas səbəbi - nə isə yeni bir şey göstərmək, yeni kinodilini sınaqdan keçirmək və ya dildə heç olmasa yeni vurğu tapmaq istəyidir. Mən açıq şəkildə göstərməyə çalışmışam ki, bizim üçün müasir reallıq ən gözlənilməz cihazlarla toplana bilər - bu, mobil telefon da, videoregistratorun kamerası da, küçə müşahidə kamerası da, müstəqil operatorun kamerası da, o cümlədən ev videosu da ola bilər. İndi görürəm ki, bütöv bir hekayəni danışmaq cəhdi mümkün olub. Hərçənd, çəkiliş zamanı ciddi şəkildə həyəcanlanırdım ki, bəzi səhnələr, sadəcə olaraq, bir-biri ilə qurulmayacaq. Məhz sabit səhnələr - müşahidə, habelə maşında videoregistratorun kamerası - qəhrəmanlardan birinin hissə-hissə əl kamerası ilə. Amma hər şeyi düzgün etmək alındı və bu işdə mənim dostum və virtuoz montajçı Rüfət Həsənovun böyük zəhməti var. Yeri gəlmişkən, o, "Şanxay, Bakı"nın həm də prodüseridir.
- Ssenari üzərində işdən montaj - tonvermə dövrünün bitməsinədək filmin yaradılma prosesi nə qədər vaxt aparıb?
- Biz 2014-cü ilin avqust ayında başlamışıq, master-faylın renderini isə 2015-ci ilin martında yekunlaşdırdıq - daha doğrusu, bütün işə yeddi ay sərf edilib.
- Bu bədii üslubdan istifadə etməyi davam etdirəcəksiniz?
- Çox güman ki, yox; eyni fəndən yapışmaq istəməzdim. Bundan başqa, süjet baxımından nə isə həyəcanlandırıcı bir şey etmək və aktyorlarla işdə yeni səviyyəyə çıxmağa çalışmaq istəyirəm. Ona görə də müəyyən müddət eksperimental hərəkətlərlə gözləmək lazımdır (gülür).
- Tammetrajlı filmə keçidlə bağlı peşəkar əndişələriniz varmı? Tempi itirməkdən qorxmursunuz?
- Tempi itirmək əndişəsi var, əlbəttə, amma o, böyük deyil. Ümumiyyətlə, durğunluq və tənəzzüldən qaçmaq üçün çalışıram, həmişə işimin keyfiyyətini yaxşılaşdırım. Bu günə qədər etdiklərimiz - mahiyyətcə məşqdir. Real işlər hələ irəlidədir.
- Kino sizin üçün hələlik qazanc deyil?
- Təəssüf ki, hələlik yox, amma ümid edirəm olacaq. Bəzən, əlbəttə, bədbinlik dalğası bürüyür insanı və ruhdan salır, lakin nəticədə hansısa qüvvə məni irəli çəkir. Əks halda, çoxdan qiymətsiz işi atmışdım (gülür).
- Yaradıcı adam üçün ilham hissi çox vacibdir...
- Kinematoqrafiyada, istənilən yaradıcı prosesdə olduğu kimi, sadə prinsip işləyir: çəkə bilmirsən - çəkmə. Çəkiliş prosesinin ilhamlanma və digər incə elementləri ilə bərabər, ən mühüm hissələrindən biri - yaradıcı kollektivin daxilində qarşılıqlı əlaqədir. Əgər qəfil əsəblərin zəifləyir və ya kəskin kütbeyin tutması baş verirsə, yaxşı komanda səni belə vəziyyətdə qoymayacaq və işin bu hissəsini öz üzərinə götürəcək. Əsas - bundan sui-istifadə etməməkdir (gülür).
Təəssüf ki, ölkəmizdə uğurlu komanda oyununun nümunələri son dərəcə azdır. Bu, bizim idman qələbələrimizdən də görünür - bir qayda olaraq fərdi idman növləri: şahmat, döyüş, boks və s. Bu tendensiyanın dəyişəcəyini inanmaq istərdim.
- Yaradıcılıq prosesində uzlaşma axtarmaq çətindir?
- Kino - hər zaman şən və çəkiliş qrupunun qarşılıqlı əlaqədə olduğu kollektiv səylərin nəticəsidir. Bəli, maraqların toqquşması da olur və hətta münaqişələr də. Bu da özü-özlüyündə heç də həmişə pis deyil və hətta layihənin xeyrinə ola bilər. Təklif edilən yaradıcı qərarın film üçün mənim əvvəl planlaşdırdığımdan daha yaxşı olduğunu görürəmsə, hər hansı bir məsələdə kompromisə gəlmək mənim üçün problem deyil.
- Sıradan səslənsə də, necə oldu ki, kinoya gəldiniz və niyə məhz bu yolu seçdiniz?
- Dovlatovun sitatı ilə cavab vermək istərdim: "Yaradıcı peşələrdən ümumiyyətlə, uzaq durmaq lazımdır. Xilas ola bilmirsənsə, başqa məsələ. O zaman, sadəcə, çıxış yoxdur. Demək, sən onu deyil, o səni seçib...". Bu, lap mənə aiddir, mən başlayanda kinematoqrafiya sahəsində rəsmi təhsilim olmayıb. Artıq sonra, 2014-cü ilin uğurlarının zirvəsində Lokarnoda kinofestival yanında 13 nəfər üçün nəzərdə tutulmuş müsabiqə ilə məni Yay Kino Akademiyasına qəbul etdilər. Belədə isə mən BDU-nun "İqtisadi kibernetika" ixtisasını bitirmişəm, ABŞ-da marketinq üzrə MBA dərəcəsi almışam. Bundan sonra biznes-kommunikasiya və reklam sahəsində rəhbər vəzifələrdə bir neçə il çalışmışam. Sonra Misirdə rolikin çəkilişlərində oldum. Orada ilk dəfə çəkiliş meydançasının bilavasitə yaxınlığında oldum, daha sonra müvafiq olaraq Vergilər Nazirliyi və İçərişəhər Administrasiyasının dəstəyi ilə iki uğurlu kinoalmanaxın prodüserliyini həyata keçirdim. Bu layihələr çərçivəsində çəkilmiş məhz bu filmlər sayəsində biz həm Kannda, həm də Palm Sprinqzdə olduq. Düşünürəm, kinoya ona görə düşdüm ki, yazıçılıq, rəssamlıq xasiyyətin başqa tərzini tələb edir, bu, yaradıcılığın daha fərdi üsullarıdır - sən kompüterlə, kağız qalaqları, kətanla tək üz-üzə qalırsan. Kino isə tamamilə başqa yanaşma tələb edir. Bu, həmişə sən və kollektivin qarşılıqlı əlaqədə olduğu qrupun yaradıcılığıdır.
- Sıradan suallar silsiləsindən daha biri: yaradıcı planlarınız nələrdir?
- Hələlik, bu suala cavab verməkdə çətinlik çəkirəm. Azərbaycanda indiyədək heç bir (!) kinofestivalın olmaması bir qədər kədər doğurur, halbuki qonşu postsovet ölkələrində 6-7 belə tədbir olur. Bu isə özünüinkişafa və yeni zirvələrə nail olmaq üçün yaxşı stimuldur. Azərbaycan kinematoqrafiyasının uğurlarının ən çox hissəsinin (istər arthaus, istərsə də kommersiya) Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin, habelə "Azərbaycanfilm" kinostudiyasının rəsmi meydanından kənar baş verməsi son dərəcə maraq doğuran faktdır. Azərbaycan indiyə kimi "Eurimages" - nüfuzlu Avropa Şurası yanında kinematoqrafiyaya dəstək fondu ilə müqavilə imzalamayıb. Və bu, Azərbaycan Prezidentinin təsdiq etdiyi "Azərbaycan kinosunun 2008-2018-ci illər üzrə inkişafına dair Dövlət Proqramı"nın olmasına baxmayaraq belədir. Qonşu ölkələrin bu təşkilatın üzvü olduqları və ölkələrinin kinosunun inkişafı üçün onun bütün faydalarından istifadə etdiklərini deməyə ehtiyac yoxdur. Bu, beynəlxalq səviyyədə uğurlara nail olmaq üçün olduqca vacibdir.
- Beynəlxalq kinofestivallarda iştirak etmək məsələsində sizin üçün nə daha vacibdir - şəxsi iştirak, belə desək, ambisiyalar, yoxsa ölkəmizin sizin vasitənizlə iştirakı?
- Maksimal dərəcədə səmimiyyət tələb edən olduqca mühüm sualdır. Təkcə mən deyil - bütün azərbaycanlı kinematoqrafçılar bu və ya digər şəkildə ölkəmizi bütün beynəlxalq tədbirlərdə təmsil edirlər. Həqiqətən də, bizim işlərimizi seçərkən əksər festivallar təkcə biz - kinematoqrafların bu peşədə nə bacardıqlarımızı göstərməyə çalışmırlar, həm də öz tamaşaçılarına bizim təmsil etdiyimiz ölkəni qeyri-adi bucaqdan görmək imkanı verməyə çalışırlar. Lakin rəssamın yaradıcılıq inkişafı və onun işlərinin miqyasının artması kimi bəsit şeyi də anlamaq vacibdir. Sadə desək, böyük kino ciddi maddi dəstək olmadan, sadəcə, mümkün deyil. Azərbaycanda bu işə ciddi yanaşacaq insanlar tapılmasa, beyinlərin axını qaçılmazdır.

WHEN A PROFESSION CHOOSES YOU
Film director Teymur HACIYEV: "What I've done before today is, essentially, only a warm-up. The real thing is still to come"
Teymur Haciyev is a young Azerbaijani filmmaker whose achievements include an honourable mention at the Directors' Fortnight at Cannes, participation in the Palm Springs ShortFest - North America's largest short film festival - as well as a residency at the Summer Academy of the Locarno Film Festival. Teymur's new film, ?anxay, Bak?, was screened in competition at Tampere Film Festival, one of Europe's most important short film festivals. ?anxay, Bak? is an at-times-touching, true-to-life story of a girl named Roza and those close to her, assembled from amateur video and the recordings of a DVR, a smartphone, and other electronic devices.
- For starters, at which festivals is your film being shown?
- On March 11, 2016, the world premiere of our film took place in Tampere, Finland. That is the most important short film festival in Europe, together with the festivals in Clermont-Ferrand (France) and Oberhausen (Germany). Additionally, we have received confirmation from another three festivals, but I cannot yet officially announce which ones they are.
- The film is shot as a "mockumentary", a mock documentary, a genre that is popular now. Did you choose that artistic technique due to the limited budget?
- I don't completely agree that the film is shot as a mockumentary. In my view, it's fairly obvious that the film isn't a documentary and that the scenes have been staged. The limited funding definitely did influence the production values of the film, but the main reason that type of storytelling was chosen was the wish to show something new, to try a new film language or at least touch upon a new accent in film language. I tried to show how our contemporary reality is recorded by the most unexpected devices - it could be a mobile telephone, it could be the camera of a DVR, a surveillance camera on the street, the camera of someone filming a wedding, someone shooting a home movie. Now I see that the attempt to tell a complete story was successful, but during filming I was very concerned that some scenes simply wouldn't fit together with one another. Those were the static scenes - the surveillance cameras as well as the DVR in the car - along with the jumpy rhythms of one of the characters' camcorder. But in the end everything was done correctly, and it's all thanks to the work of my friend and masterful editor Rufat Hasanov, who incidentally is the co-producer of ?anxay, Bak?.
- How long did it take to create the film - from the work on the screenplay to the end of post-production?
- We began in August of 2014, and completed rendering of the master file in March 2015 - so everything took seven months.
- Will you continue to use this artistic technique in the future?
- Probably not; I wouldn't want to leech on to one approach. Besides that, I would like to make something exciting in terms of plot, and try to reach a new level in my work with the actors. So for a while I'm going to have to hold off with the experimental tricks (laughs).
- Do you have any professional concerns about moving over to full-length work? Are you afraid of losing your sense of pacing?
- The concerns about losing my sense of pacing are there, of course, but they're not serious. In general, I always try to improve the quality of my work so as to avoid stagnation and regression. What I've done before today is, essentially, only a warm-up. The real thing is still to come.
- Is filmmaking a source of income for you yet?
Unfortunately, it isn't yet, but I hope it will be. Sometimes, of course, I'm overcome by pessimism and my hands go down of their own accord, but in the end some force still carries me on - otherwise I would have given up on this heavy burden (laughs).
- And how about inspiration?
In filmmaking, as in any other creative process, a simple principle is at work: if you can keep yourself from filming, then don't film. The most important part of the filming process - together with inspiration and other subtle aspects - is the cooperation among the creative team, and if suddenly your nerves give out or you're struck with a bout of stupidity, a good team won't leave you in that situation and will take on that part of the work for themselves. The most important thing is not to abuse that (laughs).
Unfortunately, our country has few examples of successful teamwork. You can see that in our sports victories - as a rule, they are individual sports: chess, wrestling, boxing, etc. I want to believe that this trend can be changed.
- Isn't it difficult for you to look for compromises in the creative process?
- Film is always the result of collective efforts in which you and the film crew depend on one another. Yes, there are sometimes clashing interests, and even conflicts, which in itself isn't always bad and can even be good for the project. For me it's no problem to come to a compromise on an issue if I see that the creative solution suggested to me will be better for the film than what I initially planned to do.
- I don't like giving worn-out questions like this one, but nevertheless - how did you get involved with film and why did you choose this path in particular?
- Allow me to answer with a quotation from Dovlatov: "Creative professions should be totally avoided. If you can't avoid them, then that's another matter. Then you've simply got no way out. That means it wasn't you that chose it, but it that chose you…" That describes my situation perfectly, since when I was just starting, I had no formal education in filmmaking. Only later, in the wake of the successes of 2014, was I accepted into the Locarno Summer Academy, part of the Locarno Film Festival, in which thirteen people competed for each spot. But I graduated Baku State University with a degree in Economic Cybernetics, got an MBA in marketing in the US, then spent a few years working in management positions in the field of business communication and advertising.
Then there was filming of a clip in Egypt, where I was right on the film set for the first time. Later I produced two successful anthology films with the support of the Ministry of Taxation and the administration of the Old City, respectively. It was thanks to the films shot as part of those projects that I made it to Cannes and Palm Springs. I think that I made it into film because writing and painting require a different temperament - they're more individual forms of art. You sit one-on-one with the computer, a stack of paper, canvas. Film, though, requires completely different approaches - it's always a group creation in which you and the collective are interdependent.
- One more cliche question: what are your artistic plans?
- It's still hard for me to answer that question. I'm somewhat disheartened by the fact that Azerbaijan still does not have a single (!) film festival, while neighbouring post-Soviet states have more than six or seven, when film festivals are a good stimulus for self-development and reaching new heights. Another curious fact is that the lion's share of success by Azerbaijani filmmakers (both arthouse and commercial) take place outside of the official sphere, the Ministry of Culture and Tourism, as well as the film studio Azerbaijanfilm. Azerbaijan has yet to sign a contract with Eurimages, a very influential support filmmaking support fund from the Council of Europe. This in spite of the "State Programme for the Develop-ment of Azerbaijani Film from 2008-2018", approved by the president of Azerbaijan in 2007. Needless to say, our neighbours are members of this organization and use all of its advantages to develop the filmmaking of their countries - that's very important to be successful internationally.
- What's more important when you participate at international film festivals - your personal participation, your personal ambitions if you like, or our country's participation in them through you?
- That's a very important question that requires as frank an answer as possible. Not only myself, but all Azerbaijani filmmakers in some way or another represent our country at all international film festivals. And truly, when selecting our work, many festivals try to show not only what we, filmmakers, can do with our craft, but also to give their audiences a chance to see the country we represent from a fresh angle. However, it's essential to understand a thing as simple as an artist's creative growth and the increasing scale of his works. To put it simply, making a major film is practically impossible without serious financial support, and if there aren't people in Azerbaijan who will seriously take on this field, then brain drain is inevitable.