Türkiyə ilin əvvəlindən neçənci dəfədir ki, amansız terror hücumuna məruz qalır
Türkiyə son ayda ikincimiqyaslı terror aktı ilə sarsılıb. Martın 13-ü yerli vaxtla saat 20:45-də paytaxtın düz mərkəzində minalanmış avtomobil partladılıb. Jurnal çapa hazırlanan zaman terror aktı nəticəsində ölənlərin sayı 37 nəfər idi. Partlayış zamanı yaralanmış 125 nəfərdən 20-nin vəziyyəti ağır olaraq qalırdı.
Avtomobil Güvən parkındakı avtobus dayanacağının yaxınlığında, insanların sıx toplaşdığı zaman partladılıb. İnsan tələfatının çox olması da bununla izah edilir. Partlayış nəticəsində 1 bələdiyyə avtobusu və bir neçə avtomobil tam yanıb.
Terror aktı hökumət binalarının yaxınlığında törədilib - Türkiyə Baş nazirinin qərargahı hadisə yerinin bir neçə yüz metrliyində yerləşir.
Terror aktının törədilməsində istifadə olunmuş avtomobil hələ yanvarın 10-da oğurlanıbmış. "Haberturk" telekanalının məlumatına görə, "BMW" markalı avtomobil Şanlıurfa şəhərində yaşlı qadından oğurlanıb, elə həmin gün Diyarbəkirə aparılıb, fevralın 26-da isə Ankaraya gətirilib.
İlkin məlumatlara görə, partlayışı iki kamikadze həyata keçirib. Onlardan biri kişi, digəri qadındır. Qadın terrorçunun şəxsiyyəti artıq məlumdur. Türkiyə KİV-in məlumatına görə, bu, Balıkəsir Universitetinin tələbəsi Səhər Çağla Dəmirdir. Məlumata görə, hazırda onun və 4 tələbə rəfiqəsinin barəsində qaldırılmış cinayət işi üzrə məhkəmə gedir. Səhər Çağla Dəmir, həmçinin Həmidə, Kader, Sürəyya Saklı bacıları və Yeşim Akyürək terrorçu Kürd Fəhlə Partiyası (PKK) ilə əlaqələrdə günahlandırılırlar.
Ümumilikdə, qaynar izlərlə terror aktının hazırlanmasında şübhəli bilinən 14 nəfər saxlanılıb.
Təsadüf, yoxsa qəsd?!
Türkiyədə terror təhlükəsi hər zaman yüksək olub. Lakin son aylarda ölkənin cənub-şərqində PKK terrorçuları ilə aparılan mübarizə, Suriya münaqişəsi və Rusiya ilə münasibətlərin gərginləşməsi fonunda belə aktların sayı xeyli artıb.
Türkiyəni sarsıtmış son miqyaslı, amansız terror aktının üzərindən heç 1 ay keçməyib: fevralın 17-də də törədilmiş terror aktı zamanı terrorçuların hədəfi Türkiyə Silahlı Qüvvələri Baş Qərargahının pesonalını aparan avtomobil olmuşdu. Həmin hadisə nəticəsində 28 nəfər həlak olmuş, 68 insan yaralanmışdı. O zaman partlayışa görə məsuliyyəti "Kürdüstanın azadlığı şahinləri" qruplaşması öz üzərinə götürmüşdü. Bu, PKK ilə əlaqəli qruplaşmadır. Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan sonradan jurnalistlərlə söhbətində terror nəticəsində 20-dən artıq hərbçinin həlak olduğunu etiraf etmiş, lakin onların adlarını və rütbələrini açıqlamamışdı.
Fevral terrorundan dərhal sonra, Türkiyə Prezidenti Azərbaycanın dövlət başçısı İlham Əliyevə zəng etmiş, Türkiyə-Azərbaycan Yüksək Səviyyəli Strateji Əməkdaşlıq Şurasının toplantısına qatılmaq niyyəti ilə Bakıya nəzərdə tutulmuş səfəri təxirə saldığını bildirmişdi. O zaman toplantı qeyri-müəyyən vaxta təxirə salınmışdı. Cəmi bir neçə gün əvvəl isə Ərdoğanın Bakıya martın 15-də gələcəyi açıqlanmışdı. Və yenidən Ankarada terror aktı törədildi. Bundan başqa, martın 17-18-də Brüsseldə Aİ ilə Türkiyə miqrant böhranının həlli ilə bağlı razılaşma imzalamalı idilər. Bu, Suriya, İraq və digər qeyri-sabit regionlardan Avopaya miqrant axınını tənzimləməli idi. Bütün bunların təsadüf olub-olmadığını söyləmək çətindir. Üstəlik, Türkiyədə növbəti terror aktlarının mümkün olduğunu ABŞ-ın Ankaradakı səfirliyi də bir neçə gün əvvəl bəyan edibmiş. Səfirliyin saytında yerləşdirilmiş məlumatda ABŞ vətəndaşlarına insanların gur toplaşdıqları yerlərdən uzaq durmaları, xüsusilə hökumət binalarına yaxın ərazilərdə dolaşmamaları tövsiyə olunub.
Terror aktından sonra ABŞ səfirliyinin nümayəndələri bu məlumatı Türkiyə hökumətindən aldıqlarını təsdiqləyiblər. "Daily Sabah" xəbər verir ki, bunu kəşfiyyat məruzə edibmiş. Türkiyə mətbuatı yazır ki, ölkə kəşfiyyatı terror aktlarının martın 20-də törədilə biləcəyini müəyyənləşdiribmiş.
Ölkə başçısı R.T.Ərdoğan baş vermiş partlayışın əsas səbəbi kimi, son illər regionda yaşanan qeyri-sabitliyi göstərib: "Həlak olmuş insanların yaxınlarına başsağlığı verir, yaralıların tezliklə sağalmalarını arzulayıram. Son illər regionda yaşanan qeyri-sabitlik Türkiyəni terrorçuların hədəfinə çevirib. Terrorçu təşkilatları və onlardan istifadə edənlər vətəndaşlarımızı hədəf seçiblər və ən alçaq, vicdansız yol ilə gedirlər. Bizim terrorçuluqla mübarizə əzmimiz daha da güclənir. Bu mübarizə uğurla bitəcək və terrorçular diz çökdürüləcək", - deyə Türkiyə Prezidenti qeyd edib.
Çətin anlarda qardaş xalqa ilk dəstək verənlərdən biri Azərbaycan Prezidenti olub. "Ankara şəhərində törədilmiş amansız terror aktı nəticəsində, çoxsaylı insan tələfatı xəbəri bizi olduqca kədərləndirdi", - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin başsağlığı məktubunda bildirilir: "Biz bu dəhşətli hadisədən son dərəcə hiddətlənir, terrorizmi qətiyyətlə pisləyir və ona qarşı ən kəskin şəkildə mübarizəni vacib hesab edirik. Baş vermiş bu faciə ilə əlaqədar Sizə, həlak olanların ailələrinə və yaxınlarına, qardaş Türkiyə xalqına öz adımdan və Azərbaycan xalqı adından dərin hüznlə başsağlığı verir, yaralananlara və xəsarət alanlara şəfa diləyirəm. Allah rəhmət eləsin!".

Турция в который раз с начала года подвергается безжалостной атаке террористов
Турцию потряс очередной крупномасштабный теракт за последний месяц. 13 марта в 20.45 по местному времени в самом центре столицы взлетел на воздух заминированный автомобиль. На момент верстки журнала число погибших достигло 37 человек, 125 человек получили ранения, 20 из них находятся в тяжелом состоянии.
Автомобиль взорвался на автобусной остановке рядом с парком Гювен в момент скопления людей, чем и объясняется большое количество жертв. В результате взрыва полностью сгорели один муниципальный автобус и несколько автомобилей.
Теракт произошел недалеко от правительственных зданий - до штаба премьер-министра Турции всего несколько сотен метров.
Автомобиль, который использовался при теракте в Анкаре, был угнан еще 10 января. Как отмечает канал Haberturk, машину марки BMW украли у пожилой женщины в городе Шанлыурфа. В тот же день ее перегнали в Диярбакыр, а в Анкару - 26 февраля.
По предварительным данным, взрыв был осуществлен двумя террористами-смертниками - мужчиной и женщиной. На данный момент установлена личность террористки - это студентка университета Балыкесир Сехер Чагла Демир, пишут турецкие СМИ. Сообщается, что в настоящее время ведется судебный процесс по уголовному делу, возбужденному в отношении этой студентки и четырех ее подруг. Сехер Чагла Демир и сестры Хамида, Кадер, Сурея Саклы и Йешим Акюрек обвиняются в участии в деятельности террористической Рабочей партии Курдистана (PKK).
В целом, по горячим следам были задержаны 14 человек, подозреваемые в причастности к подготовке теракта.
Совпадение или заговор?
В Турции всегда существовала высокая террористическая угроза. Однако в последние месяцы на фоне борьбы с террористами PKK на юго-востоке страны, конфликта в Сирии и ухудшения отношений с Россией теракты в Турции значительно участились.
Со времени последнего громкого и дерзкого теракта, потрясшего всю Турцию, прошло менее месяца. 17 февраля целью террористов стал автомобиль с персоналом Генштаба. В тот день погибли 28 и были ранены 68 человек. Ответственность за теракт взяли на себя члены группировки "Ястребы свободы Курдистана", которые были связаны с PKK. Позже президент Турции Реджеп Тайиб Эрдоган в беседе с журналистами заявил, что в результате теракта погибли более 20 высокопоставленных военных, не уточнив при этом их имена и звания.
Сразу после февральского теракта президент Турции позвонил президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву и отложил намечаемый в Баку визит для участия в заседании Совета стратегического сотрудничества высокого уровня Турция - Азербайджан.
Заседание совета пришлось отложить на неопределенный срок. Буквально пару дней назад было объявлено, что Эрдоган приедет в Баку 15 марта. И вновь в Анкаре накануне визита прогремел взрыв. Кроме того, 17-18 марта в Брюсселе ожидалось достижение договоренности ЕС с Турцией для урегулирования миграционного кризиса и упорядочения отправки мигрантов из Сирии, Ирака и других нестабильных регионов в Европу. Случайность это или чей-то злой умысел, сказать пока сложно. Причем о возможности теракта несколько дней назад предупредило посольство США в Турции. В сообщении на сайте посольства гражданам США было рекомендовано избегать скоплений людей, особенно вблизи правительственных зданий.
После теракта представители посольства США подтвердили, что получили данную информацию от властей Турции, которым об этом доложила разведка, сообщает Daily Sabah.
По данным разведки Турции, очередная серия терактов может произойти 20 марта, пишут турецкие СМИ.
Президент страны Реджеп Тайиб Эрдоган как главную причину теракта в Анкаре указал нестабильность в регионе в последние годы: "Приношу соболезнования родным погибших и желаю скорейшего выздоровления раненым. Из-за нестабильности в регионе в последние годы Турция является целью террористов. Террористические организации и те, кто их использует, взяли на прицел наших граждан и идут самым подлым и бессовестным путем. Наша решимость бороться с терроризмом еще больше усиливается. Эта борьба увенчается успехом и террористы будут поставлены на колени", - заявил президент Турции.
В трудную минуту одним из первых братский народ поддержал Азербайджан. "Глубоко опечалены известием о многочисленных человеческих жертвах в результате беспощадного террористического акта, совершенного в городе Анкара", - говорится в соболезновании президента Азербайджана Ильхама Алиева.
"Мы крайне возмущены эти ужасным событием, решительно осуждаем терроризм и считаем важным вести с ним самую острую борьбу. В связи с произошедшей трагедией от своего имени и от имени народа Азербайджана выражаю глубокие соболезнования Вам, семьям и близким погибших, братскому народу Турции, желаю исцеления раненым и пострадавшим. Аллах рехмет элясин!".