Türkiyə ilin əvvəlindən neçənci dəfədir ki, amansız terror hücumuna məruz qalır
Türkiyə son ayda ikincimiqyaslı terror aktı ilə sarsılıb. Martın 13-ü yerli vaxtla saat 20:45-də paytaxtın düz mərkəzində minalanmış avtomobil partladılıb. Jurnal çapa hazırlanan zaman terror aktı nəticəsində ölənlərin sayı 37 nəfər idi. Partlayış zamanı yaralanmış 125 nəfərdən 20-nin vəziyyəti ağır olaraq qalırdı.
Avtomobil Güvən parkındakı avtobus dayanacağının yaxınlığında, insanların sıx toplaşdığı zaman partladılıb. İnsan tələfatının çox olması da bununla izah edilir. Partlayış nəticəsində 1 bələdiyyə avtobusu və bir neçə avtomobil tam yanıb.
Terror aktı hökumət binalarının yaxınlığında törədilib - Türkiyə Baş nazirinin qərargahı hadisə yerinin bir neçə yüz metrliyində yerləşir.
Terror aktının törədilməsində istifadə olunmuş avtomobil hələ yanvarın 10-da oğurlanıbmış. "Haberturk" telekanalının məlumatına görə, "BMW" markalı avtomobil Şanlıurfa şəhərində yaşlı qadından oğurlanıb, elə həmin gün Diyarbəkirə aparılıb, fevralın 26-da isə Ankaraya gətirilib.
İlkin məlumatlara görə, partlayışı iki kamikadze həyata keçirib. Onlardan biri kişi, digəri qadındır. Qadın terrorçunun şəxsiyyəti artıq məlumdur. Türkiyə KİV-in məlumatına görə, bu, Balıkəsir Universitetinin tələbəsi Səhər Çağla Dəmirdir. Məlumata görə, hazırda onun və 4 tələbə rəfiqəsinin barəsində qaldırılmış cinayət işi üzrə məhkəmə gedir. Səhər Çağla Dəmir, həmçinin Həmidə, Kader, Sürəyya Saklı bacıları və Yeşim Akyürək terrorçu Kürd Fəhlə Partiyası (PKK) ilə əlaqələrdə günahlandırılırlar.
Ümumilikdə, qaynar izlərlə terror aktının hazırlanmasında şübhəli bilinən 14 nəfər saxlanılıb.
Təsadüf, yoxsa qəsd?!
Türkiyədə terror təhlükəsi hər zaman yüksək olub. Lakin son aylarda ölkənin cənub-şərqində PKK terrorçuları ilə aparılan mübarizə, Suriya münaqişəsi və Rusiya ilə münasibətlərin gərginləşməsi fonunda belə aktların sayı xeyli artıb.
Türkiyəni sarsıtmış son miqyaslı, amansız terror aktının üzərindən heç 1 ay keçməyib: fevralın 17-də də törədilmiş terror aktı zamanı terrorçuların hədəfi Türkiyə Silahlı Qüvvələri Baş Qərargahının pesonalını aparan avtomobil olmuşdu. Həmin hadisə nəticəsində 28 nəfər həlak olmuş, 68 insan yaralanmışdı. O zaman partlayışa görə məsuliyyəti "Kürdüstanın azadlığı şahinləri" qruplaşması öz üzərinə götürmüşdü. Bu, PKK ilə əlaqəli qruplaşmadır. Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan sonradan jurnalistlərlə söhbətində terror nəticəsində 20-dən artıq hərbçinin həlak olduğunu etiraf etmiş, lakin onların adlarını və rütbələrini açıqlamamışdı.
Fevral terrorundan dərhal sonra, Türkiyə Prezidenti Azərbaycanın dövlət başçısı İlham Əliyevə zəng etmiş, Türkiyə-Azərbaycan Yüksək Səviyyəli Strateji Əməkdaşlıq Şurasının toplantısına qatılmaq niyyəti ilə Bakıya nəzərdə tutulmuş səfəri təxirə saldığını bildirmişdi. O zaman toplantı qeyri-müəyyən vaxta təxirə salınmışdı. Cəmi bir neçə gün əvvəl isə Ərdoğanın Bakıya martın 15-də gələcəyi açıqlanmışdı. Və yenidən Ankarada terror aktı törədildi. Bundan başqa, martın 17-18-də Brüsseldə Aİ ilə Türkiyə miqrant böhranının həlli ilə bağlı razılaşma imzalamalı idilər. Bu, Suriya, İraq və digər qeyri-sabit regionlardan Avopaya miqrant axınını tənzimləməli idi. Bütün bunların təsadüf olub-olmadığını söyləmək çətindir. Üstəlik, Türkiyədə növbəti terror aktlarının mümkün olduğunu ABŞ-ın Ankaradakı səfirliyi də bir neçə gün əvvəl bəyan edibmiş. Səfirliyin saytında yerləşdirilmiş məlumatda ABŞ vətəndaşlarına insanların gur toplaşdıqları yerlərdən uzaq durmaları, xüsusilə hökumət binalarına yaxın ərazilərdə dolaşmamaları tövsiyə olunub.
Terror aktından sonra ABŞ səfirliyinin nümayəndələri bu məlumatı Türkiyə hökumətindən aldıqlarını təsdiqləyiblər. "Daily Sabah" xəbər verir ki, bunu kəşfiyyat məruzə edibmiş. Türkiyə mətbuatı yazır ki, ölkə kəşfiyyatı terror aktlarının martın 20-də törədilə biləcəyini müəyyənləşdiribmiş.
Ölkə başçısı R.T.Ərdoğan baş vermiş partlayışın əsas səbəbi kimi, son illər regionda yaşanan qeyri-sabitliyi göstərib: "Həlak olmuş insanların yaxınlarına başsağlığı verir, yaralıların tezliklə sağalmalarını arzulayıram. Son illər regionda yaşanan qeyri-sabitlik Türkiyəni terrorçuların hədəfinə çevirib. Terrorçu təşkilatları və onlardan istifadə edənlər vətəndaşlarımızı hədəf seçiblər və ən alçaq, vicdansız yol ilə gedirlər. Bizim terrorçuluqla mübarizə əzmimiz daha da güclənir. Bu mübarizə uğurla bitəcək və terrorçular diz çökdürüləcək", - deyə Türkiyə Prezidenti qeyd edib.
Çətin anlarda qardaş xalqa ilk dəstək verənlərdən biri Azərbaycan Prezidenti olub. "Ankara şəhərində törədilmiş amansız terror aktı nəticəsində, çoxsaylı insan tələfatı xəbəri bizi olduqca kədərləndirdi", - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin başsağlığı məktubunda bildirilir: "Biz bu dəhşətli hadisədən son dərəcə hiddətlənir, terrorizmi qətiyyətlə pisləyir və ona qarşı ən kəskin şəkildə mübarizəni vacib hesab edirik. Baş vermiş bu faciə ilə əlaqədar Sizə, həlak olanların ailələrinə və yaxınlarına, qardaş Türkiyə xalqına öz adımdan və Azərbaycan xalqı adından dərin hüznlə başsağlığı verir, yaralananlara və xəsarət alanlara şəfa diləyirəm. Allah rəhmət eləsin!".

Turkey has been ruthlessly attacked by terrorists several times since the beginning of the year
Turkey was rocked by another major terrorist act in the past month. On 13 March, at 2045 local time, in the very centre of the capital, a bomb sent a car flying through the air. At the time this magazine went to print the number of dead had reached 37 and 125 people were injured, 20 of them in a serious condition.
The car was blown up at a bus stop next to Guven Park at a time when people were gathering, which explains the large number of victims. As a result of the explosion, one local bus and several cars were completely gutted.
The terrorist act occurred not far from government buildings - just a few hundred metres from the headquarters of the Turkish prime minister. The car used in the terrorist act in Ankara had been hijacked on 10 January. The Haberturk TV channel said that a BMW car had been stolen from an elderly woman in the town of Sanliurfa. That same day it was driven to Diyarbakir and to Ankara on 26 February.
First reports say that the explosion was carried out by two suicide bombers, a man and a woman. The identity of the woman has been established - she was a student at Balikesir University, Seher Cagla Demir, the Turkish media writes. They say that criminal litigation is underway in respect of this student and four of her friends. Seher Cagla Demir and her sisters Hamide, Kader, Sureyya Sakli and Yesim Akurek are charged with taking part in the activities of the terrorist Kurdistan Workers' Party (PKK). Fourteen people suspected of involvement in preparing the terrorist attack were swiftly arrested.
Coincidence or conspiracy?
A high threat of terrorism has always existed in Turkey. But in recent months, in the midst of the struggle against the PKK terrorists in the south-east of the country, the conflict in Syria and the deterioration of relations with Russia, terrorist acts in Turkey have become increasingly more frequent.
It is less than a month since the last serious and audacious terrorist act which shook the whole of Turkey. On 17 February, the terrorists' target was a car carrying members of the General Staff. That day 28 people died and 68 were injured. Members of the Kurdistan Freedom Hawks group, who were linked with the PKK, claimed responsibility. Later, Turkey's President Recep Tayyip Erdogan said in an interview with journalists that as a result of the terrorist act 20 senior military servicemen had been killed, without indicating names or rank.
Immediately after the February terrorist act, the Turkish president rang Azerbaijani President Ilham Aliyev and postponed his planned visit to Baku to attend a session of the Turkey-Azerbaijan high-level Strategic Cooperation Council. The session of the council had to be postponed indefinitely. Literally a day or two ago it was announced that Erdogan would come to Baku on 15 March. And then there was another explosion in Ankara on the day before the visit. Furthermore, on 17-18 March an agreement was expected to be reached in Brussels between the EU and Turkey to settle the migration crisis and to streamline the dispatch of migrants from Syria, Iraq and other unstable regions to Europe. Whether this was pure chance or someone's evil design is at the moment hard to say. The US embassy in Turkey warned about the possibility of a terrorist act a few days ago. In a report on the embassy's website US' citizens were asked to avoid crowded places, especially near government buildings.
After the terrorist act, members of the US embassy confirmed that they had received this information from the Turkish authorities, who had received intelligence reports, the Daily Sabah reports. According to Turkish intelligence, the next series of terrorist acts could take place on 20 March, the Turkish media reports.
The country's president, Recep Tayyip Erdogan, pointed to instability in the region in recent years as the main reason for the terrorist act: "I would like to express my condolences to the families of the deceased and I wish those injured a speedy recovery. Because of instability in the region in recent years Turkey has been the target of terrorists. Terrorist organizations and those who use them have taken our citizens in their sights and are treading a most wicked and ruthless path. Our resolve to fight the terrorists is even stronger. This struggle will be successful and the terrorists will be brought to their knees," the Turkish president said.
At this difficult time Azerbaijan was one of the first to support the fraternal people. "We were deeply saddened by the news of the many human lives lost as a result of this merciless terrorist act committed in the city of Ankara," said the message of condolences by Azerbaijani President Ilham Aliyev. "We are extremely angered by this terrible event, we resolutely condemn terrorism and believe it is important to wage the most acute struggle against it. In connection with this tragedy, on behalf of myself and the people of Azerbaijan I express deep condolences to you, the families and loved ones of the deceased and the fraternal people of Turkey, and I wish the injured a speedy recovery. Allah rahmat elasin!"