QAZANC MÜTLƏQ OLACAQ
TANAP-ın direktoru: "TANAP-ın tikinti xərclərinin azaldılması layihənin gəlirliliyini daha da artıracaq"
"Cənub Qaz Dəhlizi" (CQD) indiki mərhələdə Avropaya yeni mənbədən növbəti marşrutla qaz nəql etmək iqtidarında olan yeganə layihədir.
Təşəbbüskarı Azərbaycan olan layihə gələcəkdə Avropaya başqa mənbələrdən - Türkmənistan, İraq, İran, hətta İsraildən də qaz nəql edə bilər.
CQD-nin əsas hissələrindən olan Trans-Anadolu Qaz Kəməri (TANAP) tikintisinin gedişi ilə bağlı "R+"un suallarını TANAP “Dogal Gaz Iletisim A.S.” Şirkətinin baş direktoru Saltun DÜZYOL cavablandırıb.
- Bu günlərdə Bakıda "Cənub Qaz Dəhlizi" Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin ikinci toplantısı oldu. Və siz də TANAP-ın baş direktoru kimi bu tədbirdə iştirak etdiniz. Ümumilikdə, nəticələri necə qiymətləndirirsiniz?
- 2016-cı il fevralın 29-da Bakıda keçirilmiş iclasın yekununda Birgə Bəyannamə imzalandı. Sənəddə CQD layihəsində maraqlı olan bütün tərəflər təbii qaz tədarükçüləri, tranzitçilərı və alıcılar da daxil olmaqla, iştirakçı ölkələr arasında strateji əməkdaşlığın inkişafını davam etdirmək əzmində olduqlarını təsdiqləyiblər. Bə-yannamədə qaz kəməri marşrutu bo-yunca yerləşən ölkələrə enerji tədarükünün etibarlılığının təmini məsələsi də əksini tapıb. Sənəddə Avropa İttifaqının qalan bazarlarının da təbii qazla təmini məqsədilə CQD-nin tranzit imkanlarından maksimum istifadəsi haqqında qərar qəbul olunub. Hesab edirəm, bu iclas Aİ-nin CQD-yə tam dəstəyinin bir daha nümayiş olunması baxımından əhəmiyyətlidi.
- CQD-nin əsas hissəsi TANAP boru xəttidir. Onun tikintisi necə gedir? Layihənin neçə faizi hazırdır? Türkiyə TANAP vasitəsilə qazı nə zaman əldə edə biləcək?
- 2016-cı il martın sonuna boru xəttinin mühəndis-texniki layihələndirilməsi tam başa çatdırılıb. Boru xətti boyunca tikilməsi planlaşdırılan kompressor və ölçü stansiyaları ilə bağlı analoji işlər 77% başa çatdırılıb. Boru kəmərinin 48 dyümlük diametrə, 459 kilometr uzunluğa malik 4-cü hissəsinin tikintisinə dair müqavilə 2016-cı ilin yanvarında imzalanıb. Bu hissə Eskişehrlə (Türkiyə) Türkiyə-Yunanıstan sərhədini birləşdirməlidir. İki kompressor və 4 ölçü stansiyasının inşası haqqında razılaşma isə bu ilin yanvarında imzalanıb. Nəhayət, fevralda boru kəmərinin 36 dyümlük diametrə, 19 kilometr uzunluğa malik 2 sualtı qolunun tikintisində maraqlı olan tərəflər təkliflərini tenderə təqdim ediblər. Söhbət Dardaneldən keçəcək qanadlardan gedir. Apreldə isə müqavilənin texniki-iqtisadi əsaslandırılması üzrə müvafiq sənədlərin imzalanması planlaşdırılır.
Bu tikinti çərçivəsində martın sonunda 638 kilometrlik boru xətti trasının inşası işləri başa çatdırılıb (ümumi uzunluğun 48%-i); 521 kilometrlik boru (39%) artıq düzülüb, 394 kilometrlik (30%) boru qaynaq olunub. Bundan başqa, tikinti işlərində istifadə üçün 1 020 kilometr uzunluğunda 56 və 48 dyümlük boru hazırlanıb. Bunun 823 kilometri artıq tikinti meydançalarına gətirilib. Boru xəttinin altındakı torpaq sahələri tam həcmdə inşaat podratçılarına verilib. Tikinti işlərinin aparıldığı ümumi torpaq sahəsinin 32%-i onun mülkiyyətçilərindən qarşılıqlı razılaşma əsasında alınıb.
- Neftin ucuzlaşması metal, borular, avadanlıq, mal və materialların qiymətlərinə də təsir göstərib. Bütün bunlar əvvəllər, təxminən, 10 milyard dollar qiymətləndirilən TANAP-ın layihə dəyərinə təsir edibmi?
- TANAP sırf tranzit layihəsidir. TANAP "Dogal Gaz Iletisim A.S." Şirkətinin AGSC və "Botas" ilə 15 illik müqavilə əsasında göstərəcyi xidmətdən əldə etməyi planlaşdırdığı illik gəlir əvvəlcədən təmin olunub. Neftin ucuzlaşması və nəticədə, dəyəri neftin qiymət indeksi əsasında təyin olunan qazın qiymətinin də kəskin şəkildə aşağı düşməsi, əsasən, təbii qaz istehsalçıları üçün əhəmiyyətlidir. Odur ki, bu hadisə TANAP-a bilavasitə təsir göstərmir. Çünki onun yeganə gəlir mənbəyi sabit nəql tarifi əsasında həyata keçirilən daşımalardır. Bununla yanaşı, neftin ucuzlaşması ilə neft-qaz bazarı məhdudlaşıb. Bu, mal və xidmət tədarükçüləri arasında rəqabəti kəskinləşdirib, xammalın qiymətinə öz təsirini göstərib. Nəticədə, TANAP layihəsinin reallaşdırılması xərclərinin əvvəl nəzərdə tutulduğundan, daha aşağı həddə salınması üçün əlverişli şərait yaranıb. Bu isə layihənin daxili mənfəət normasını (IRR) artırıb.
Layihənin maliyyələşdirilməsinə gəlincə, onun Dünya Bankı və Avropa İnvestisiya Bankı tərəfindən kompleks qiymətləndirilməsi davam edir. Bizim layihəmiz CQD-nin əsas bəndlərindən biridir və Aİ enerji resurslarının tədarükünün təhlükəsizliyi, şaxələndirilməsi baxımından, bu layihəyə strateji əhəmiyyət verir. Odur ki, beynəlxalq maliyyə qurumlarının qiymətləndirməsində TANAP-a bir qədər fərqli nöqteyi-nəzərdən yanaşılır.
Digər yandan, Avropa Komissiyası TANAP-a bəzi layihələrin reallaşdırılması üçün əvəzsiz yardım şəklində maliyyə dəstəyini davam etdirir. Bunlarla yanaşı, qiymətləndirilməsi hələ başa çatdırılmamış layihələr var.
- Hazırkı inşaat templərini nəzərə alsaq, TANAP vasitəsilə qaz Türkiyəyə nə vaxt çatacaq?
- TANAP çərçivəsində "Botas" Şirkətinin ilk qazı 2018-ci il iyunun sonunda əldə etməsi planlaşdırılır. Trans-Adriatik boru xəttinin inşası üzrə tikinti işlərinin qrafikinə uyğun olaraq, ilk qazın 2020-ci ilin əvvəlində nəqli nəzərdə tutulub. Hələlik, bütün işlər qrafik üzrə gedir və boru xəttimiz təbii qazın Avropaya nəqli üçün artıq 2019-cu ilin ortalarına hazır olacaq.
- Rusiya ilə Türkiyə arasında yaşanan gərginliyin enerji sahəsində əməkdaşlığı məhdudlaşdıra biləcəyi istisna deyil. Bu şəraitdə, TANAP Türkiyənin enerji təhlükəsizliyinə necə təsir göstərə bilər?
- Hazırda Rusiya Türkiyə və Aİ-yə əsas təbii qaz tədarükçüsüdür. Şübhəsiz, Rusiya TANAP-ın istismara verilməsindən sonra da təbii qaz tədarükü sahəsində lider mövqeyini qoruyub-saxlayacaq. Bizim boru xətti vasitəsilə Türkiyəyə, oradan isə Avropaya nəql olunacaq Azərbaycan qazı bu bazarlara tədarükü şaxələndirəcək və bazarda əlavə qaz həcminin yaranmasına səbəb olacaq. Bundan başqa, Rusiyadan və ya başqa mənbələrdən təbii qaz tədarükü dayandırılarsa və ya nəql həcmi azalarsa, TANAP-ın imkanları yalnız fayda gətirəcək, enerji tədarükü təhlükəsizliyinin təminini daha da gücləndirəcək.
- Türkiyənin Baş naziri Əhməd Davudoğlunun İrana son səfəri zamanı İran qazının TANAP-la nəqli ilə bağlı danışıqlar aparacağı deyilirdi. İran tərəfi layihəyə maraq göstərirmi? Bu istiqamətdə hansısa ilkin danışıqlar aparılırmı?
- İstehsal-satış zəncirinin yaradılması üçün müvafiq maddi-texniki bazanın yaradılması vacibdir: xammalın kəşfiyyat və hasilatı, emalı və nəqli sahəsində investisiyalaşdırma işinin birgə planlaşdırılması; bu gün ciddi kapital tələb edən investisiya layihələrinin reallaşdırılması üçün lazımi texnologiyalara və kapitala malik şirkətlərin səylərinin birləşdirilməsi; satıcılarla-alıcılar arasında (istər ölkələr, istərsə də ayrı-ayrı şirkətlər) uzunmüd-dətli alqı-satqı müqavilələrinin bağ-lanması; maraqlı tərəflərlə təbii qaz istehsalı, satışı və nəqli ilə bağlı razılaşmaların bağlanması (boru xətlərinin ötürücülük qabiliyyətinə zəmanət alınması); razılaşmaların legitimliyinin təmini məqsədilə ölkələrlə istehsalçı/satıcı şirkətlər, həmçinin nəql şirkətləri arasında hökumətlərarası sazişlərin imzalanması və ratifikasiyası.
İran qazı, hələ ki, "sanksiyalı qaz"dır, yəni, ona beynəlxalq sanksiyalar tətbiq olunub. Odur ki, bu qazın Türkiyəyə, oradan isə Avropaya TANAP vasitəsilə nəqli üçün, ilk növbədə, bu beynəlxalq sanksiyalar aradan qaldırılmalıdır. Hazırda TANAP, hüquqi olaraq, Türkiyə-Gürcüstan sərhədində yeganə çıxış nöqtəsi olan tranzit boru xəttidir. Onun çoxçıxışlı olması, İran qazının müvafiq nəql infrastrukturunun yaradılması üçün qazı qəbul edən ölkə kimi, Türkiyə ilə mövcud razılaşmaya dəyişiklik edilməli, bütün maraqlı tərəflərlə bu istiqamətdə lazımi addımların atılmasına dair razılıq əldə olunmalıdır.
- Öz qazını Avropaya TANAP vasitəsilə nəql etməkdə maraqlı olan ölkələr hansılardır?
- Hələlik, biz bununla bağlı hər hansı təklif və ya sorğu almamışıq. Gələcəkdə, bunun üçün şərtlərin yaranacağı vaxt, boru xətti ilə Türkmənistan, İran, Şərqi Aralıq dənizi və Şimali İraq qazının da nəqli haqqında düşünmək mümkün olacaq.

"Reducing expenses on the construction of TANAP will further increase the profitability of the project," director general of TANAP
The Southern Gas Corridor (SGC) is the only project at this stage that can deliver gas to Europe from a new source by a new route.
The project initiated by Azerbaijan is able to bring gas to Europe from other sources in the future - Turkmenistan, Iraq, Iran and even Israel.
The general director of TANAP Dogal Gaz Iletim A.S. Saltuk Duzyol told R+ about the progress of the work on the construction of one of the main parts of the SGC - the Trans-Anatolian Pipeline (TANAP).
- You participated in the second meeting of the Advisory Council on the Southern Gas Corridor as the executive director of TANAP. How do you assess the results of this meeting?
- The meeting held on 29 February 2016 in Baku resulted in the adoption of the Joint Declaration, in which all the stakeholders of the SGC project reiterated their determination to continue the development of strategic cooperation between the participating countries, including suppliers, transit countries and natural gas customers, and to ensure reliable energy supplies to the countries along the pipeline route. The Joint Declaration also decided to strengthen measures aimed at the maximum use of SGC transit opportunities with the aim of providing other markets of the European Union (EU) with natural gas in the long-term. I think this meeting was important as it made it possible to openly demonstrate the full support of the EU for the SGC one more time.
- The main part of the Southern Gas Corridor is the TANAP pipeline. How is the work on the construction of the pipeline progressing? How far has the project got? When will Turkey be able to receive gas via TANAP?
- By the end of March 2016, the design and engineering work on the pipeline was fully implemented. Similar work on the compressor and metering stations to be built along the route of the pipeline has been completed by 77 per cent. The contract for the construction of the fourth section of the pipeline with a diameter of 48 inches and a length of 459 km, connecting the stretch of the way between Eskisehir (Turkey) and the Turkish-Greek border, was signed in January 2016 and for the construction of two compressor and four metering stations in February this year. Finally, in February we received proposals from the parties interested in the tender for the construction of two lines of an underwater pipeline with a diameter of 36 inches and a length of 19 km passing through the Dardanelles. In April, it is planned to sign the relevant documents on the feasibility study of the contract.
As part of this construction, the preparation of the pipeline route for 638 km (48 per cent of the total length) had been completed by the end of March; 521 km (39 per cent) had been laid and 394 km (30 per cent) of pipes had been welded. 1,020 km of pipes with a diameter of 56 and 48 inches, used in construction work, had been produced. Of this amount, 823 km of pipes have already been delivered to the construction sites. Land plots for the pipeline have been handed over to construction contractors in full. 32 per cent of the total land area used for construction has been bought from their owners by the mutual agreement of the parties.
- Lower oil prices also affect the prices of metals, pipes, equipment, and so on. How much impact did this trend have on the reduction of prices and the financial cost of the TANAP project, which was originally estimated at 10bn dollars?
- TANAP is an exclusively transport project. The annual profits that TANAP Dogal Gaz Iletim A.S. plans to get for its services to transport natural gas as part of 15-year agreements with AGSC and Botas gas transport companies are guaranteed in advance. The decline in oil prices followed by the collapse in natural gas prices, the value of which is determined on the basis of price indices for oil derivatives, mainly matters to natural gas producers. Therefore, this event does not have a direct impact on TANAP, for which the only source of profit is the profit from transportation based on a sustainable transport tariff.
At the same time, as a result of falling oil prices, the oil and gas market has narrowed, which led to increased competition between suppliers of goods and services and affected on prices for raw materials. As a result, there is a favourable environment to reduce expenses on the implementation of the TANAP project to a level below the original estimated costs, which increased the project's internal rate of return (IRR).
With regard to the financing of the project, work continues on its comprehensive assessment by the World Bank and the European Investment Bank. Our project is one of the essential parts of the SGC, and the EU attaches strategic importance to this corridor in terms of ensuring the security of energy supplies and diversifying energy resources. Therefore, in the estimates of international financial institutions, TANAP is considered from a somewhat different point of view.
On the other hand, the European Commission continues to provide financial support for TANAP in the form of grants for the implementation of some sub-projects. Along with such sub-projects implemented with free financial aid, there are projects, the estimation of which is not yet complete.
- Given the current pace of construction, when will TANAP gas reach Turkey?
- As part of TANAP, it is planned that Botas will get the first gas at the end of June 2018. In accordance with the schedule of work on the construction of the Trans-Adriatic Pipeline, it is planned to receive the first volumes of gas by the beginning of 2020. So far, all work has been going on according to schedule, and our pipeline will be ready to supply gas to Europe by the middle of 2019.
- In light of the tensions between Turkey and Russia, one cannot completely rule out possible limitations on energy cooperation. How can TANAP influence the energy security of Turkey in such conditions?
- At the moment, Russia is the largest supplier of natural gas to Turkey and the EU. Undoubtedly, Russia will continue to retain its leading position as the main supplier of natural gas even after the TANAP pipeline is put into operation. Azerbaijani gas to be transported via our pipeline to Turkey and further to Europe will ensure the diversification of supplies to those markets and additional volumes of gas. In addition, if supplies from Russia or other sources of natural gas are suspended or reduced, the potential of TANAP will only be of benefit and increase the security of energy supplies.
- During the last visit of Turkish Prime Minister Ahmet Davutoglu to Iran, they talked about discussions on the transportation of Iranian gas through TANAP. Is Iran interested in this project? Have there been any discussions about this?
- In order to create a production and marketing chain, it is necessary to provide the appropriate material and technical base, including: joint planning of investment in exploration and production, refining and transportation of raw materials; joining the efforts of companies that own the necessary technology and capital to carry out such capital investment projects; signing long-term contracts for the sale of natural gas to buyers and sellers, i.e. countries or individual companies; agreements with interested parties on the production, marketing and transportation of gas (obtaining guarantees on the throughput capacity of the pipeline); signing and ratification of intergovernmental agreements to ensure the legitimacy of the agreements concluded between producers/retailers and transport companies. Iranian gas is "sanctioned gas", i.e. it is under international sanctions. Therefore, in order to transport this gas to Turkey and further to Europe through TANAP, first of all you need to lift international sanctions on it. At present, TANAP is legally a transit pipeline with a single entry point on the Turkish-Georgian border. In order for TANAP to become a pipeline with multiple entry points and to create the appropriate infrastructure for the transportation of Iranian gas, it is necessary to make an appropriate amendment to the existing agreement with the Republic of Turkey as the host country and agree with the stakeholders of the project on future steps in this field.
- Which countries are mainly interested in transporting their gas to Europe through TANAP?
- To date, we have not received any offers or queries on this subject, although in the future, if there are necessary conditions, we can think about the transportation of natural gas produced in Turkmenistan, Iran, Eastern Mediter-ranean and Northern Iraq.