STRATEJİ DİALOQ BƏRPA OLUNDU
Bakı ilə Vaşinqton münasibətləri daha yüksək səviyyəyə qaldırmağa hazır olduqlarını nümayiş etdirdilər
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ABŞ-ın dövlət başçısı Barak Obamanın dəvəti ilə növbəti Nüvə Təhlükəsizliyi Sammitində iştirak etmək üçün martın 31-dən aprelin 1-dək Vaşinqtonda səfərdə olub. Dünyada nüvə materialları və texnologiyalarının geniş yayılması, AES və onların təhlükəsiz istifadəsi, nüvə silahlarının yayılmasının qarşısının alınması, nüvə materiallarının terror qruplaşmalarının əlinə keçməsi təhlükəsi, nüvə obyektlərində texnogen və təbii fəlakətlərin önlənilməsi son dövrlərdə böyük aktuallıq qazanıb. Bütün bunlar sammitin gedişində müzakirə mövzusu olub.
Sammitə toplaşmış dünyanın 60-dan artıq ölkəsinin dövlət və hökumət başçıları və nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri qarşısında çıxış edən ABŞ Prezidenti Barak Obama hər kəsi nüvə təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsi işində əməkdaşlığa çağırıb. Azərbaycanla bağlı Obama bunları deyib: "Elə ölkələr var ki, potensial olaraq nüvə materiallarının qaçaqmalçılığında tranzitə çevrilə bilər və bu baxımdan, sərhədlərə nəzarət məsələsində bizimlə işləyirlər. Azərbaycan coğrafi mövqeyinə görə, bu prosesdə son dərəcə vacib tərəfdaşdır". ABŞ Prezidentinin birbaşa deməsə də, Azərbaycanın Rusiya ilə İranın arasında yerləşdiyinə eyham vurduğu bəllidir. Məlum olduğu kimi, bu ölkələrin nüvə sahəsində iddiaları uzun müddət dünya birliyində böyük narahatlığa səbəb olub. Azərbaycan isə həm də ABŞ-ın ciddi texniki və maddi yardımı sayəsində, həmçinin müvafiq informasiya mübadiləsi vasitəsilə öz hava, quru və su sərhədlərinə tam nəzarət edir. Bu, nüvə təhlükəsizliyi kontekstində önəmli töhfədir.
Vaşinqtonda keçirilmiş nüvə sammitinin yekununda qəbul olunmuş kommünikedə bildirilir ki, dünyada nüvə terroru təhlükəsi artır və bu, beynəlxalq təhlükəsizliyə əsas təhdidlərdən biridir. Sənəddə deyilir ki, "nüvə və radioaktiv terrorçuluqla mübarizədə beynəlxalq əməkdaşlığa, o cümlədən hər ölkənin qanunvericiliyinə, prosedurlarına uyğun informasiya mübadiləsinə ehtiyac var".
Sammit iştirakçılarının beynəlxalq nüvə təhlükəsizliyi üçün daha etibarlı arxitekturanın qurulmasında əməkdaşlığı gücləndirmək niyyətini bu cümlə də təsdiqləyir: "Biz beynəlxalq aləmdə nüvə terroru təhlükəsinin azalması, nüvə təhlükəsizliyin güclənməsi hesabına sülh və sabitliyin təmininə yardım etmək öhdəliyi götürürük".
Rusiya Nüvə Təhlükəsizliyi Sammitində iştirakdan imtina etmişdi. O, bu qərarını belə əsaslandırmışdı ki, Vaşinqton sammitin gündəliyini və qəbul olunması planlaşdırılan sənədləri Moskva ilə əvvəlcədən razılaşdırmayıb. Nəzərə alsaq ki, Rusiya dünyada nüvə silahı ehtiyatına, həmçinin nüvə texnologiyaları və materiallarının istehsalı, istifadəsi və ixracına görə aparıcı fövqəldövlətdir, onun sammitdə iştirakdan imtinası orada qəbul olunmuş qərarların effektivliyini azaldır. Qazaxıstan və Belarusun yüksəkrütbəli təmsilçilərinin də Vaşinqtona yollanmamaları, yəqin ki, Moskva ilə həmrəylik nümayişi idi. İran Prezidenti isə ABŞ-a dəvət olunmamışdı.
Sammitdə Azərbaycan Prezidentinin iştirakını və onun səfər çərçivəsində keçirdiyi görüşləri isə vacib və faydalı saymaq olar.
İlham Əliyev ABŞ-a səfərindən tanınmış siyasətçilər, işgüzar dairələr, Amerika ictimaiyyətinin nümayəndələrilə fəal ünsiyyətin qurulması baxımından yaxşı istifadə edib. O, Vaşinqtonda bir sıra konqresmenlə, həmçinin "Armitage International" Şirkətinin prezidenti Riçard Armitac, "Karnegi" Fondunun prezidenti Uilyam Börns, "Export-Import Bank"ının prezidenti Fred Xokberq, Amerikanın "General Electric" Şirkətinin vitse-prezidenti Con Rays, ABŞ-ın eks-prezident aparatının keçmiş rəhbəri Con Sununu, Amerikanın əsas yəhudi təşkilatlarının (CPMAJO) liderləri və digərləri ilə görüşüb.
Azərbaycan Prezidenti Vaşinqtonda hazırkı ABŞ administrasiyasının aparıcı nümayəndələri ilə də məhsuldar görüşlər keçirib: Ticarət naziri P.Pritsker, Dövlət Katibi C.Kerri və vitse-prezident C.Bayden. İlham Əliyev bildirib ki, ABŞ-Azərbaycan münasibətlərinin artıq 25 illik tarixi var və bu münasibətlər strateji xarakter alıb. Onun sözlərinə görə, ABŞ şirkətləri Azərbaycan iqtisadiyyatına 10 milyard dollardan artıq sərmayə qoyub. Amerikanın dəstəyi ilə Xəzər və Aralıq dənizlərini birləşdirən neft kəmərlərinin çəkilişi kimi önəmli layihələr həyata keçirilib, hazırda isə "Cənub Qaz Dəhlizi" layihəsi üzərində iş gedir. Prezident İlham Əliyev bildirib ki, ABŞ-ın dəstəyi olmasaydı, bu la-yihənin reallaşdırılmasına daha çox vaxt və zəhmət tələb olunardı. O, Azərbaycan ilə ABŞ-ın regional təhlükəsizlik məsələlərində tərəfdaş olduqlarını söyləyib: "Azərbaycan Əfqanıstandakı əməliyyatlara öz logistika dəstəyini təmin edir, ərazimiz üzərindən aparılan uçuşlara və yerüstü daşımalara şərait yaradır. Həmçinin bizim NATO hərbçiləri ilə çiyin-çiyinə Əfqanıstanda xidmət göstərən 100-ə yaxın hərbçimiz var".
ABŞ-ın vitse-prezidenti C.Bayden isə öz növbəsində, ABŞ hökumətinin bundan sonra da Azərbaycanın suverenliyini və ərazi bütövlüyünü dəstəkləyəcəyinə əminliyini ifadə edib. O, ölkəsinin iki ölkə arasında bütün sahələrdə əməkdaşlığı genişləndirməkdə maraqlı olduğunu söyləyib. Tərəflər iqtisadi münasibətlərin inkişafından, Azərbaycanın, xüsusilə Əfqanıstanda terrorçuluqla mübarizə aparan beynəlxalq koalisiyada iştirakından məmnunluqlarını dilə gətirib. Bayden iki ölkənin müdafiə sahəsində əməkdaşlığını və hərbi tərəfdaşlığını xüsusi vurğulayıb.
Azərbaycan liderinin ABŞ-a uğurlu səfəri fonunda Ermənistanın dövlət başçısı Serj Sarqsyan Vaşinqtonda sanki diqqətdən kənarda qalıb. Ermənistan Prezidentinin mətbuat xidməti onun vitse-prezident C.Bayden və dövlət katibi C.Kerrinin iştirakı ilə protokol söhbətindən başqa heç bir önəmli görüşü haqda məlumat yaymayıb. Bunun əvəzində S.Sarqsyan martın 30-da Harvard Universitetinin Kennedi adına İdarəetmə Məktəbində mühazirə (?) oxuyub. Doğrudan da gülməlidir.
İngilis dilini bilmədiyindən, tərcüməçi vasitəsilə oxuduğu mühazirəsində o, Azərbaycan haqqında ənənəvi sərsəm fikirlərini dilə gətirib. Əslində, aydındır ki, Rusiyanın forpostu olan, bərbad iqtisadiyyata, dalan sayıla biləcək coğrafiyaya malik ölkənin əyalət prezidentinin Amerika ziyalılarına deyəcək sözü yoxdur. O, Xocalıda azərbaycanlılara qarşı soyqırımını necə təşkil etdiyindən, onun rəhbərliyi altında Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində həyata keçirilmiş talançılıqdan, Ermənistanda Koçaryan ilə birlikdə yaratdığı kriminal-oliqarx rejimdən, digər böyük və kiçik cinayətlərdən danışmayacaq ki...
İlham Əliyevə gəlincə, onun ABŞ-a səfəri Amerika KİV tərəfindən geniş işıqlandırılıb. Məlumatlı, ixtisaslı ekspert, ABŞ dövlət katibinin Cənubi Qafqaz üzrə sabiq köməkçisi, ABŞ-ın Azərbaycandakı keçmiş səfiri Metyu Brayza bu səfərlə bağlı şərhində Azərbaycan liderinin ABŞ səfərini forma və məzmunca əhəmiyyətli hadisə adlandırıb. Bu səfər Azərbaycan-Amerika münasibətlərində yeni səhifə aça bilər. Bu münasibətlər indiyədək yüksəliş və tənəzzül dövrlərini yaşayıb. Lakin ümumilikdə, o, hər zaman qənaətbəxş səviyyədə olub. Xüsusilə təhlükəsizlik və enerji sahəsində intensiv dialoq hər zaman davam edib. Bununla yanaşı, münasibətlərin daha yüksək, strateji səviyyəyə qaldırılması üçün ciddi potensial var. Hər halda, Azərbaycan dünyəvi dövlət və cəmiyyəti olan, müasirlik yolu ilə gedən azsaylı müsəlman ölkələrindəndir. Bu mənada, onun problemlərinin, çətinliklərinin daha yaxşı başa düşülməsinə və dəstəyə ehtiyacı var. Üstəlik, zəngin resurslara, kifayət qədər savadlı, təhsilli əhaliyə malik Azərbaycanın müstəsna əlverişli coğrafi mövqeyi də bu cür tərəfdaşlığı hər iki tərəf üçün sərfəli edir. ABŞ-ın bir çox "müştəri"lərindən fərqli olaraq, Azərbaycan maddi yardım üçün ona yalvarmır və məhz tərəfdaş olmağa hazırdır.
Bütün sadalananları ümumiləşdirərək demək olar ki, ABŞ-a Nüvə Təhlükəsizliyi Sammitində iştirak etmək üçün yollanmış Prezident İlham Əliyevin bu səfərinin əsas nəticəsi Vaşinqtonla dialoqun bərpası, tərəflərin münasibətləri inkişaf etdirmək istəyinin ortaya qoyulmasıdır.
Beləliklə, Azərbaycanın "beynəlxalq təcridi" və ölkə rəhbərliyinin "cəzalandırılacağı" ilə bağlı proqnozlar verən bir sıra daxili və xarici bədxahlar, sadəcə, rüsvay oldular.

STRATEGIC DIALOGUE RESUMED
From 31 March to 2 April, Azerbaijani President Ilham Aliyev paid a visit to Washington at the invitation of US President Barack Obama to attend the Nuclear Security Summit. Due to the wide spread of nuclear materials and technology in the world, nuclear power plants and so on, the problem of their safe use and preventing the proliferation of nuclear weapons, nuclear materials falling into the hands of terrorist groups and man-made and natural disasters at nuclear facilities has become extremely urgent. All this was the subject of a heated debate during the summit.
Speaking to heads of state and governments from more than 60 countries and heads of influential international organizations, US President Barack Obama urged them to strengthen cooperation to ensure nuclear security. Regarding Azerbaijan, he said: "There are countries that have the potential to be transit points for smuggling nuclear materials and that have been working with us in the field of border control. Due to its location, Azerbaijan is a critically important partner in this process." Although he did not say it directly, it is obvious that the US president was referring to the fact that Azerbaijan is located between Russia and Iran, whose nuclear ambitions have caused great concern in the world for a long time. Azerbaijan, including through substantial technical and financial assistance from the United States, as well as the exchange of relevant information, is in full control of its own air, land and sea borders, and this is a significant contribution in the context of nuclear security.
The communique issued after the summit on nuclear security in Washington says that the threat of nuclear terrorism is growing and remains one of the main challenges to international security. It stresses that "opposition to nuclear and radiological terrorism requires international cooperation, including exchange of information in accordance with the law and the procedures in force in each country". The intention to strengthen international cooperation in order to promote a more robust architecture of international nuclear security is evidenced by the following statement of the summit: "We commit ourselves to ensuring that the international situation is peaceful and stable by reducing the threat of nuclear terrorism and strengthening nuclear security."
Russia refused to participate in the Nuclear Security Summit, justifying it by the fact that at the preliminary stage, the American side did not coordinate the agenda and the documents to be adopted with Moscow. Taking into account that Russia is a major power in the world in terms of reserves of nuclear weapons and the scale of production, use and export of nuclear technology and fissile material, its refusal to participate in the summit reduces the effectiveness of the decisions made. Apparently, in solidarity with Russia, high-ranking representatives of Kazakhstan and Belarus did not go to Washington. The president of Iran was not invited to the United States either.
The participation of the Azerbaijani president in the summit and his meetings during the visit should be recognized as important and useful.
Ilham Aliyev used his visit to the US for active contacts with prominent politicians, the business community and representatives of the American public. In Washington, he met with a number of congressmen, as well as the president of Armitage International, Richard Armitage; the president of the Carnegie Endowment, William Burns; the president of Export-Import Bank, Fred Hochberg; the vice-president of the US company General Electric, John Rice; the former chief of the US presidential administration, John Sununu, the leaders of major US Jewish organizations (CPMAJO) and others.
The Azerbaijani president held fruitful meetings and talks with leading members of the current US administration: Secretary of Trade Penny Pritzker, Secretary of State John Kerry and Vice President Joe Biden. The Azerbaijani leader noted that US-Azerbaijan relations already have a 25-year history and have reached the level of relations of strategic importance. He noted that US companies have invested more than 10bn dollars in Azerbaijan's economy. Such important projects as the construction of oil pipelines connecting the Caspian Sea and the Mediterranean have been implemented with US support, and now work is under way on the Southern Gas Corridor project. President Ilham Aliyev stressed that without US support, the implementation of the project would require more time and effort. He also noted that Azerbaijan and the United States are partners in regional security, adding that "Azerbaijan provides logistical support for operations in Afghanistan and creates conditions for flights over our territory and land transportation. Also, about 100 of our soldiers serve in Afghanistan alongside NATO soldiers."
For his part, Vice President Joe Biden expressed confidence that the US government will continue to support the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan, as well as the interest in expanding cooperation between the two countries in all areas. The sides expressed satisfaction with the development of economic relations and Azerbaijan's participation in the international coalition against terrorism, particularly in Afghanistan. Joe Biden highlighted the two countries' cooperation in the field of defence and military partnership.
Against the background of the Azerbaijani leader's successful visit to the US, the presence of Armenian President Serzh Sargsyan in Washington went almost unnoticed. Apart from the protocol conversation with Vice President Joe Biden and Secretary of State John Kerry, the Armenian presidential press service did not report any important meetings. Instead, Serzh Sargsyan gave a lecture (?) at the Kennedy School of Government at Harvard University on 30 March. It's enough to make a cat laugh. As he does not speak English, he talked the usual nonsense about Azerbaijan through an interpreter. Although it is clear that the provincial president of a country, which is a vassal outpost of Russia, has a negligible economy and is landlocked geographically, in essence, has nothing to tell American intellectuals. Indeed, he would not tell them about how he organized the genocide of Azerbaijanis in Xocali, how the occupied Azerbaijani territories were looted under his leadership, the criminal-oligarchic regime in Armenia created together with Kocharyan and other major and minor crimes.
President Ilham Aliyev's visit to the United States received favourable coverage in the US media. In his commentary, the informed and qualified expert, former US Assistant Secretary for the South Caucasus and former US ambassador to Azerbaijan, Matthew Bryza, characterized the visit of the Azerbaijani leader as significant in form and substance. This visit could open a new chapter in US-Azerbaijani relations. These relations have seen ups and downs, but overall, have been maintained at a satisfactory level. Intensive dialogue, particularly on security and energy issues, has always continued. However, there is considerable potential to raise relations to a higher, strategic level. After all, Azerbaijan is one of the few Muslim countries that have chosen the secular organization of the state and society and have taken the path of modernization, and in this sense, it needs and deserves support and a better understanding of its problems and difficulties. For its part, the exceptionally advantageous geopolitical position of Azerbaijan, which has rich resources and fairly educated and skilled people, makes this partnership between the parties mutually beneficial. Unlike many of the US "clients", Azerbaijan is not begging for financial assistance and is ready to be a partner.
Summarizing, we can say that the main result of the visit of President Ilham Aliyev to the United States to attend the Nuclear Security Summit is that it resumed dialogue with Washington and confirmed the desire of the parties to develop relations. Forecasts of some domestic and foreign enemies about the international "isolation" of Azerbaijan and the "punishment" of its leadership proved wrong.