Heydər Əliyev Qarabağ nizamlanmasında Azərbaycanın ərazi bütövlüyü prinsipini qoruyub-saxladı
Hansı siyasi xadimin Qarabağ nizamlanması prosesinə daha böyük təsir göstərdiyi, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin dinc yolla həllinin strateji prioritetlərinin müəyyənləşdirilməsinə ən çox töhfə verdiyi haqda danışsaq, cavab birmənalı olar - Heydər Əliyev. Qarabağ böhranının həlli ilə bağlı məhz onun baxışları bitmək bilməyən bu münaqişənin bugünkü həll prosesinin nəzəri və praktiki əsasını təşkil edir və bu, beynəlxalq hüquqa da tam uyğun bir mövqedir. Bu əsasın alternativi yoxdur.
Ondan başlayaq ki, sonradan azğın erməni millətçiləri və onların xarici havadarları tərəfindən Dağlıq Qarabağ uğrunda qanlı münaqişəyə çevrilmiş erməni-azərbaycanlı düşmənçiliyini yalnız 1987-ci ildə Heydər Əliyevin SSRİ rəhbərliyindən kənarlaşdırılmasından sonra canlandırmaq mümkün olub. Onlar anlayırdı ki, Əliyevin si-yasi karyerasının qeyri-adi Moskva mərhələsinin davam etməsi ermənili-yin ovaxtkı Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin (DQMV) Azərbaycandan ayrılması ilə bağlı köhnə planının həyata keçirilməsinə ciddi maneə olacaq. Nəticədə, əvvəllər ermənilərin ekspansionist təşəbbüslərinin qarşısını dəfələrlə almış Heydər Əliyev İttifaqın rəhbəri Mixail Qorbaçovun "köməyi" ilə istefaya göndərildi. Bundan cəmi bir neçə gün sonra, Qorbaçovun köməkçisi Abel Aqanbekyan düz, Qərb dünyasının mərkəzindən - Parisdən verdiyi bəyanatda Dağlıq Qarabağın Azərbaycandan ayrılmasının vacibliyini bəyan etdi.
Bundan sonra Qorbaçovun ətrafı ilə sinxron olaraq, Azərbaycan SSR-in rəhbərliyi də Qarabağın dağlıq hissəsinin Azərbaycandan qoparılması planının reallaşdırılması işinə girişdi. 1988-ci ilin sonlarında Ermənistan monoetnik respublikaya çevrildi - oradan son 200 min yerli azərbaycanlı da qovuldu. 1991-ci ilin sonlarında SSRİ-nin dağılması tam bitdikdə isə Ermənistan qüdrətli xarici mərkəzlərin dəstəyi ilə Azərbaycana qarşı tammiqyaslı müharibəyə başladı. Azərbaycandakı qeyri-sabitlikdən istifadə edən ermənilər 1992-1993-cü illərdə nəinki Dağlıq Qarabağı, ona bitişik 7 rayonu da (Kəlbəcər, Laçın, Qubadlı, Cəbrayıl, Zəngilan, Ağdam və Füzuli) işğal edə bildilər. Nəticədə, 1 milyondan artıq azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünə çevrildi.
BMT Təhlükəsizlik Şurasının erməni qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş rayonlarından dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən 4 qətnamə qəbul etməsinə baxmayaraq, Ermənistan Azərbaycan ərazisinin 20%-nin işğalını hələ də davam etdirir. Ermənistan - Azərbaycan münaqişəsini beynəlxalq hüququn prinsipləri, BMT TŞ-nin qətnamələri, Helsinki Yekun Aktı və digər beynəlxalq hüquqi sənədlər əsasında dinc yolla çözmək məqsədilə hələ 1992-ci ilin martında yaradılmış ATƏT-in Minsk qrupunun fəaliyyəti də uğursuzdur.
Lakin geridə qalmış, təxminən, 25 il ərzində Azərbaycan nəinki özünün dövlət müstəqilliyini möhkəmləndirib, həm də danışıqlar prosesində özünün ərazi bütövlüyü prinsipini, əzəli Azərbaycan torpağı olan Qarabağ üzərindəki suveren hüququnu addım-addım müdafiə edib. Və bu, şübhəsiz ki, əsasən, 1993-2003-cü illərdə Azərbaycana prezidentlik etmiş Heydər Əliyevin xidmətidir. Həmin 10 il Azərbaycan dövlətçiliyinin gücləndiyi, ölkədə si-yasi sabitliyin qurulduğu və bütün sahələrdə islahatların başlandığı dövrdür.
Heydər Əliyev dövət quruculuğunda Azərbaycanın təhlükəsizliyinin və ərazi bütövlüyünün qarantı olan Silahlı Qüvvələrin yaradılmasını əsas istiqamət kimi müəyyənləşdirmişdi. Onun döyüş qabiliyyətli nizami ordunun yaradılmasına yönəlmiş səyləri özünü prezident seçilməsindən cəmi 3 ay sonra göstərməyə başlamışdı. 1994-cü il yanvarın 5-6-da Azərbaycan Milli Ordusunun hissələri Qarabağın cənubunda uğurlu əks-hücum əməliyyyatı keçirmiş, Horadiz qəsəbəsini və Füzuli rayonunun daha 20 kəndini, həmçinin Cəbrayıl rayonunun 2 kəndini işğaldan azad etmişdi. Nəticədə, işğalçı erməni qoşunları ciddi tələfat verməklə, 25 kilometr geriləmək məcburiyyətində qalmışdı. Horadiz əməliyyatı Ermənistanın başladığı Qarabağ müharibəsində, sözün əsl mənasında, ən uğurlu əməliyyatlardan sayılır. O, əslində, müharibənin gedişində dönüş nöqtəsi ola bilərdi və məhz bundan ciddi narahatlıq keçirən erməni işğalçıları sülh prosesinə qoşulmağa razılıq vermişdilər.
Beləliklə, 1994-cü il mayın 5-də Rusiyanın vasitəçiliyi ilə tərəflər arasında Qarabağ cəbhəsində atəşkəsi nəzərdə tutan Bişkək protokolu imzalanır. Bunun ardınca Heydər Əliyev barışıqdan istifadə edərək, Azərbaycan dövlətinin hərtərəfli möhkəmlənməsi üçün çalışmağa başlayır. Onun "Qarabağ strategiya"sının əsasını münaqişənin uzunmüddətli həllinin Azərbaycanın güclənməsindən keçdiyi fikri təşkil edirdi. Məhz təcavüzkarı əldən salan uzunmüddətli qarşıdurmaya hazır olan güclü Azərbaycan amili, Bakının düşmənlə hər hansı əməkdaşlıqdan imtinası və onun regional inteqrasiya proseslərindən tam kənarlaşdırılması münaqişənin nizamlanması prosesinin inkişafında əsas rol oynayıb. Zaman bu yanaşmanın özünü tam doğrultduğunu göstərir.
Heydər Əliyevin daha bir vacib nailiyyəti Qarabağ probleminin Ermənistanla Azərbaycan arasındakı münaqişə kimi qəbul etdirə bilməsidir. Halbuki, erməni tərəfi onu "Qarabağ xalqının öz müqəddəratını təyin etmək uğrunda mübarizəsi" kimi tanıtmağa çalışırdı. Bakı Dağlıq Qarabağ ermənilərinə Azərbaycanın tərkibində ən yüksək muxtariyyət verməyə razılaşıb. İrəvanın bundan imtinası isə hər kəsə göstərib ki, Ermənistan, əslində, müqəddəratı təyinetmə prinsipindən öz işğalçı siyasətini pərdələmək üçün istifadə etməyə çalışır.
Heydər Əliyev BMT Baş Assambleyasının 1994-cü ilin sentyabrında keçirilmiş 49-cu sessiyasındakı çıxışında deyib: "Ermənistan Respublikası Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionunda yaşayan ermənilərin etnik qrupunun öz müqəddəratını təyin etmək hüququnu reallaşdırması bəhanəsi ilə dövlətimizin ərazilərinin ilhaqı, onun dövlət sərhədlərinin zorakılıqla dəyişdirilməsi və azərbaycanlı əhalinin öz doğma ev-eşiyindən qovulması planlarını açıq-aşkar həyata keçirir. Bütün bunlar xalqların öz müqəddəratını tə-yin etməsi hüququnun əsassız olaraq hər hansı bir etnik icmanın öz müstəqilliyini özbaşına elan etmək və başqa dövlətin tərkibinə daxil olmaq hüququ kimi yozulması ilə pərdələnir. Öz müqəddəratını təyin etmək hüququnun bu cür yozulması dövlətin suverenliyi və ərazi bütövlüyü prinsipləri ilə kəskin ziddiyyət təşkil edir. Bu hüququ mütləqləşdirmək sahəsində hər hansı bir cəhd amansız münaqişələrə gətirib çıxarır".
Heydər Əliyev bu uzaqgörən və günümüzdə də aktuallığını itirməyən fikrini 1994-cü ilin dekabrında ATƏM-in Budapeşt sammitində daha da inkişaf etdirib: "Bugünkü istənilən lokal münaqişə gələcəkdə özünü Avropada göstərəcək və tamamilə məntiqi olaraq, yeni böyük partlayışın detonatoru kimi qəbul olunur". Heydər Əliyev bu cür "partlayışlar"ın qarşısının alınması üçün münaqişənin mərhələli həllini nəzərdə tutan Böyük Siyasi Razılaşmasının imzalanmasını təklif etmişdi. Bu, erməni qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılmasını, Ermənistanın blokadasının aradan qaldırılmasını, qaçqınların ev-eşiklərinə qaytarılmasını, çoxmillətli sülhməramlı qüvvələrin münaqişə zonasına yerləşdirilməsini nəzərdə tuturdu. Dağlıq Qarabağın statusuna gəlincə, Heydər Əliyev demişdi: "Söhbət muxtariyyətdən, onun daha geniş formasından gedə bilər. Erməni tərəfi güc yoluna üstünlük verir... Bizim mövqeyimiz fərqlidir - biz problemin siyasi yolla həllinə tərəfdarıq".
Budapeşt sammitindən bir qədər sonra - 1995-ci ilin fevralında tərəflər arasında siyasi razılaşma ilə bağlı danışıqlar başlayır. Danışıqların gedişində Heydər Əliyevin rəhbərlik etdiyi Azərbaycan Dağlıq Qarabağı tamhüquqlu münaqişə tərəfi kimi qəbul etməkdən boyun qaçırır, bunu Dağlıq Qarabağın münaqişə subyekti deyil, obyekti olması ilə əsaslandırır. Bu yanaşmanın təntənəsi isə ATƏT-in 1996-cı ilin dekabrında keçirilmiş Lissabon sammitində baş verir.
Hələ Lissabon sammiti ərəfəsində Heydər Əliyev Avropa və Şimali Amerikanın dövlət və hökumət başçılarına müraciət etmiş, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin BMT Nizamnaməsi və ATƏT-in prinsiplərinə əsaslanan optimal həll formulunu göstərmişdi. Formul özündə 3 baza elementini əks etdirirdi: Azərbaycanın ərazi bütövlüyü, Dağlıq Qarabağa Azərbaycanın tərkibində yüksək muxtariyyətin verilməsi, Dağlıq Qarabağın bütün əhalisinə - erməni və azərbaycanlı icmalarına (əlbəttə ki, sonuncuların Dağlıq Qarabağa qayıtması ilə) təhlükəsizlik zəmanətinin verilməsi. Beləliklə, münaqişənin həlli ilə bağlı bu şərtlər Lissabon Bəyannaməsinin 20-ci paraqrafında əksini tapır. Bəyanat Lissabon sammitinin sənədlərinə də daxil edilir və bununla da Azərbaycanın nəhəng diplomatik qələbəsinə çevrilir. Çünki bu, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prinsiplərinin ilk təsdiqi idi. O, ATƏT-in Minsk qrupunun fəaliyyətinin siyasi-hüquqi konturlarını da müəyyənləşdirirdi.
Müvafiq olaraq, bu, erməni diplomatiyasının məğlubiyyəti idi. Çünki o, münaqişənin fərqli formul əsasında həllinə çalışırdı: Dağlıq Qarabağa müstəqillik verilməsi və bunun əvəzində, ona bitişik rayonların işğaldan azad olunması.
1997-ci ilin sentyabrında ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri (ABŞ, Rusiya, Fransa) ortaya münaqişənin sülh yolu ilə həllini nəzərdə tutan yeni plan qoyurlar. O, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin mərhələli şəkildə həllini nəzərdə tuturdu. Planda Dağlıq Qarabağa Azərbaycanın tərkibində özünüidarəetmə hüququnun verilməsi şərti də əksini tapmışdı. Ermənistanın ozamankı prezidenti Levon Ter-Petrosyan getdikcə güclənən Azərbaycanın ərazilərini işğal altında saxlamaq strategiyasının perspektivsizliyini anlayırdı və bu səbəbdən də kompromisə getməyə razılaşmışdı: o, vasitəçilərin təklifini qəbul etmişdi. Lakin çox keçmir ki, Ter-Petrosyan İrəvanın Azərbaycan ərazilərinin işğalından imtinasını nəzərdə tutan istənilən kompromisə qarşı olan "Qarabağ klanı" tərəfindən devrilir. Nəticədə, bu qüvvələr Ermənistanda hakimiyyətə gəlir. Ölkənin yeni prezidenti sabiq baş nazir Robert Koçaryan olur. Onun hakimiyyətə gəlişindən bir müddət sonra - 1999-cu il oktyabrın 27-də isə "Qarabağ klanı"nın tərəfdarları Ermənistan Parlamentinin binasında görünməmiş qətliam törədirlər. Parlamentin iclas zalına daxil olan yaraqlılar 8 nəfəri güllələyir - Parlamentin spikeri Karen Dəmirçyan, Baş nazir Vazgen Sarqsyan, 2 vitse-spiker, 1 nazir və 3 deputat. Qətlə yetirilmiş bu siyasətçilərin demək olar ki, hamısı Qarabağ münaqişəsinin həllində bu və ya digər dərəcədə kompromislərə meyilli şəxslər sayılırdılar. Lakin həmin kompromislər Koçaryana və ətrafına sərf etmirdi və bu, özünü danışıqlar prosesində aydın şəkildə göstərirdi.
Maraqlıdır ki, Ermənistan Parlamentindəki terror aktı ATƏT-in İstanbul sammiti ərəfəsində baş vermişdi və məqsəd İrəvanın Azərbaycanla razılaşmaya qəti etirazının növbəti nümayişi idi. Belə olan təqdirdə, ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri Koçaryanla "oyun oynamağa" və faktiki olaraq, Ermənistandakı "müharibə partiyası"nın dediyi ilə oturub-durmağa başladılar. Beləliklə, ATƏT-in İstanbul sammitinin yekun sənədlərində Qarabağ probleminin həlli kontekstində Azərbaycanın ərazi bütövlüyü prinsipinin birmənalı şəkildə əks olunmaması heç də təəccüblü deyildi. Forumda çıxış edən Heydər Əliyev bu səbəbdən, Minsk qrupunun fəaliyyətini sərt tənqid etmiş, onu Lissabon sammiti zamanı qarşıya qoyulmuş vəzifənin öhdəsindən gələ bilməməkdə təqsirləndirmişdi. Bir qədər sonra o, vasitəçilərin "Azərbaycan və Dağlıq Qarabağ ümumi dövləti" layihəsini də rədd edir. Çünki bu, faktiki olaraq ermənilərin Azərbaycan ərazilərinin işğalının legitimləşdirilməsi demək idi.
ATƏT-in Minsk qrupunun vasitəçiliyi ilə danışıqların növbəti fəal raundu bir də 2001-ci ilin aprelində Amerikanın Ki-Uest şəhərində keçirilir. Bu görüş nəticəsində, tərəflər münaqişənin həlli üzrə yeni planın hazırlanması ilə bağlı razılığa gəlir. Heydər Əliyev Ki-Uestdə hər kəsə aydın şəkildə göstərir ki, problem yalnız dövlətlərin ərazi bütövlüyü prinsipinə əməl olunmaqla çözülə bilər. Mətbuat üçün bəyanatında o, Ermənistanı bir daha Azərbaycana qarşı təcavüzkarlıqda, Dağlıq Qarabağda və digər işğal olunmuş ərazilərdə etnik təmizləmə siyasəti aparmaqda günahlandırır.
Bu gün Heydər Əliyev kursunu varisi İlham Əliyev davam etdirir. Onun da münaqişə ilə bağlı mövqeyi eyni postulata əsaslanır - Azərbaycanın ərazi bütövlüyü danışıqlar mövzusu deyil və heç zaman olmayacaq. Bakının getməyə hazır olduğu kompromisə gəlincə, İlham Əliyevin dəfələrlə bəyan etdiyi kimi, "Bizim ən böyük kompromisimiz sülh danışıqlarına sadiqliyimzdir".
Bununla yanaşı, Azərbaycan öz Silahlı Qüvvələrinin işğal altındakı əraziləri azad etməyə hazır olduğunu nümayiş etdirir. Bu, Qarabağda bir neçə gün əvvəl baş vermiş döyüşlərdə bir daha hər kəsə tam aydın oldu. Son dövrlərədək törətdiyi cinayətlərə görə cəzasızlıq hissi ilə yaşayan Ermənistan prezidentinin lovğalığını məhz Azərbaycan Ordusunun son uğurları əhəmiyyətli dərəcədə "söndürüb". Nəticədə o, məsləhət üçün 15 il əvvəl Heydər Əliyevlə danışıqlarda geri çəkildiyi üçün devirdiyi Levon Ler-Petrosyanın ayağına getməli olub. Amma vaxtilə öz xalqına Azərbaycanla razılığa getməyi məsləhət görmüş və sonra gec olacağını etiraf etmiş Ter-Petrosyan ümidsizlikdən başını itirmiş Sarqsyana indi nə məsləhət verə bilərdi ki?
Ermənistan anlayır ki, bu bərəkətli torpaqlar gec-tez Azərbaycan dövlətinin nəzarətinə qaytarılacaq və yalnız onda bölgədə sülh və çiçəklənmə başlayacaq. Ölkəsinin bütün sakinlərinin xoşbəxt, firavan yaşamasını arzulayan Heydər Əliyev də buna çox çalışıb. Heydər Əliyev inanırdı ki, "dövlət özündə nə qədər çox xalqı birləşdirirsə, o qədər zəngindir, çünki onların hər biri dünya mədəniyyətinə və sivilizasiyasına öz töhfəsini verir".

Гейдар Алиев отстоял принцип территориальной целостности Азербайджана в карабахском урегулировании
Если рассуждать на тему о том, кто из политических деятелей оказал наибольшее влияние на процесс карабахского урегулирования, внес ключевой вклад в определение стратегических приоритетов мирного разрешения армяно-азербайджанского конфликта, то однозначно можно утверждать - Гейдар Алиев. Именно его видение путей преодоления карабахского кризиса, объективным образом соответствующее международному праву, составляет теоретическую и практическую основу сегодняшнего процесса разрешения затянувшегося конфликта. Основу, не имеющую иной альтернативы.
Начнем с того, что запустить армяно-азербайджанскую вражду, вылившуюся в кровопролитный конфликт из-за Нагорного Карабаха, оголтелым армянским националистам и их внешним покровителям удалось только после отстранения    Гейдара Алиева от высшего руководства СССР в октябре 1987 года. Они отдавали себе отчет в том, что продолжение московского этапа незаурядной политической карьеры Алиева станет непреодолимым препятствием на пути уже давно планируемого армянством отделения тогдашней Нагорно-Карабахской автономной области (НКАО) от Азербайджана. В результате Гейдар Алиев, ранее неоднократно пресекавший армянские экспансионистские инициативы, был отправлен в отставку с помощью советского руководителя Михаила Горбачева. Через считанные дни советник последнего Абел Аганбекян озвучил не откуда-нибудь, а из центра западного мира - Парижа идею о необходимости отторжения Нагорного Карабаха от Азербайджана.
Синхронно с политическими телодвижениями горбачевского окружения руководство Армянской ССР приступило к реализации плана отторжения нагорной части Карабаха у Азербайджана. К концу 1988 года Армения стала моноэтнической республикой, из которой были изгнаны последние 200 тысяч местных азербайджанцев. А с распадом СССР в конце 1991 года Армения при поддержке могущественных внешних центров развернула полномасштабные военные действия против Азербайджана. Пользуясь политической нестабильностью в нашей стране, армянам в 1992-1993 годах удалось захватить не только территорию Нагорного Карабаха, но и прилегающие 7 районов - Кяльбаджарский, Лачинский, Губадлинский, Джебраильский, Зангиланский, Агдамский и Физулинский. Более 1 миллиона азербайджанцев стали беженцами и вынужденными переселенцами.
Несмотря на принятие Советом Безопасности ООН четырех резолюций, требующих незамедлительного вывода армянских военных сил из захваченных районов Азербайджана, Армения до сих пор не прекратила оккупацию пятой части территории нашего государства. Безуспешна и деятельность созданной еще в марте 1992 года Минской группы ОБСЕ, призванной способствовать мирному урегулированию армяно-азербайджанского конфликта на основе принципов международного права, резолюций СБ ООН, Хельсинкского заключительного акта и других международно-правовых документов.
Однако все эти четверть века Азербайджан не только укреплял свою государственную независимость, но и шаг за шагом отстаивал в переговорном процессе незыблемость принципа своей территориальной целостности, своего суверенного права над Карабахом - исконной азербайджанской землей. И главная заслуга в этом, несомненно, принадлежит Гейдару Алиеву, президентство которого пришлось на 1993-2003 годы - историческое десятилетие, ознаменовавшееся укреплением азербайджанской государственности, установлением политической стабильности в стране и началом реформ во всех областях.
Гейдар Алиев обозначил в качестве ключевой сферы государственного строительства создание мощных Вооруженных сил как гаранта безопасности и территориальной целостности Азербайджана. Его усилия, направленные на формирование регулярной боеспособной армии, дали о себе знать уже спустя три месяца после избрания главой государства. 5-6 января 1994 года части Национальной армии Азербайджана провели успешное контрнаступление на юге Карабаха, освободив поселок Горадиз и еще 20 сел Физулинского района, а также два села Джебраильского района. В результате армянские оккупационные войска были отброшены на 25 км, понеся тяжелые потери. Горадизская операция по праву считается одной из самых успешных в ходе развязанной Арменией карабахской войны. По сути она могла стать переломным моментом в ее ходе, и всерьез обеспокоенные усилением азербайджанских позиций армянские оккупанты согласились приступить к мирному процессу.
5 мая 1994 года при посредничестве России был подписан Бишкекский протокол о прекращении огня на линии карабахского фронта. Впоследствии Гейдар Алиев использовал перемирие для всестороннего укрепления азербайджанского государства. Собственно, основное содержание "карабахской" стратегии Гейдара Алиева и состоит в том, что долгосрочное решение конфликта лежит через усиление Азербайджана. Именно фактор сильного Азербайджана, готового на длительное противостояние, изматывающее агрессора, отказ Баку от какого-либо сотрудничества с врагом и его полную изоляцию от процессов региональной интеграции, и стал играть ключевую роль в развитии процесса урегулирования конфликта. И этот подход, как показало время, оправдал себя в полной мере.
Важным достижением Гейдара Алиева стало утверждение карабахской проблемы именно в качестве конфликта между Арменией и Азербайджаном, а не "борьбы за самоопределение карабахского народа", как того добивалась армянская сторона. Баку согласился предоставить армянам Нагорного Карабаха самую высокую степень самоуправления в составе Азербайджана, а отказ Еревана от данного предложения стал убедительным свидетельством того, что Армения использует принцип само-определения как ширму при реализации своей оккупационной политики.
Выступая на 49-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в сентябре 1994 года, Гейдар Алиев заявил: "Республика Армения под предлогом реализации права на самоопределение этнической группы армян, проживающих в Нагорно-Карабахском регионе Азербайджана, открыто проводит в жизнь планы аннексии территории нашего государства, насильственного изменения его государственных границ и изгнания азербайджанского населения с родных очагов. Все это прикрывается произвольным толкованием права народов на самоопределение как права любой этнической общины самочинно провозглашать свою независимость и вступать в состав другого государства. Такое толкование права на самоопределение входит в резкое противоречие с принципом суверенитета и территориальной целостности государства. Любые попытки абсолютизировать это право приводят к жестоким конфликтам".
Эту столь дальновидную и актуальную в наши дни мысль Гейдар Алиев развил на состоявшемся в декабре 1994 года Будапештском саммите СБСЕ: "Сегодня любой локальный конфликт проецируется на будущее Европы и вполне логично воспринимается как детонатор нового большого взрыва". С целью предотвратить подобный "взрыв" Гейдар Алиев предложил заключить Большое политическое соглашение, пре-дусматривающее поэтапное урегулирование конфликта - вывод армянских войск с оккупированных территорий Азербайджана, снятие блокады Армении, возвращение беженцев, ввод многонациональных миротворческих сил. Относительно статуса Нагорного Карабаха Гейдар Алиев заявил: "Речь может идти об автономии, о ее более широких формах. Армянская сторона пытается действовать с позиций силы... Наша позиция иная - мы за политическое решение проблемы...".
Вскоре после Будапештского саммита в феврале 1995 года состоялись переговоры по Политическому соглашению, в ходе которых возглавляемый Гейдаром Алиевым Азербайджан отказался от признания Нагорного Карабаха полноценной стороной урегулирования конфликта, поскольку Нагорный Карабах не субъект, а объект конфликта. Но торжество данного подхода произошло на Лиссабонском саммите ОБСЕ в декабре 1996 года.
Еще накануне Лиссабонского саммита Гейдар Алиев направил специальное послание главам государств и правительств Европы и Северной Америки, в котором изложил оптимальную формулу урегулирования армяно-азербайджанского конфликта, базирующуюся на Уставе ООН и принципах ОБСЕ. Формула включает в себя три базовых элемента: территориальная целостность Азербайджана, высокий статус автономии Нагорного Карабаха в составе Азербайджана, гарантии безопасности для всего населения Нагорного Карабаха, армянской и азербайджанской общин (последняя, разумеется, должна будет вернуться в Нагорный Карабах). Эти условия урегулирования конфликта были включены в 20-й параграф Лиссабонской декларации. Данное заявление было включено в документы Лиссабонского саммита, обозначив тем самым крупную дипломатическую победу Азербайджана. Поскольку впервые были утверждены принципы урегулирования армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта, определившие также и политико-правовые контуры деятельности Минской группы ОБСЕ. Это соответствующим образом означало и поражение армянской дипломатии, добивавшейся решения конфликта на основе формулы: независимость Нагорного Карабаха в обмен на освобождение прилегающих оккупированных территорий.
В сентябре 1997 года сопредседатели Минской группы ОБСЕ (США, Россия, Франция) представили новый план мирного урегулирования, который предусматривал поэтапное урегулирование армяно-азербайджанского конфликта с условием, что Нагорный Карабах является государственным и территориальным образованием в составе Азербайджана. Тогдашний президент Армении Левон Тер-Петросян отдавал себе отчет в стратегической бесперспективности попыток удержания под контролем Еревана оккупированных территорий все более усиливающегося Азербайджана, а потому согласился пойти на компромисс и одобрил посреднические предложения. Но вслед за этим последовало свержение Тер-Петросяна, организованное так называемым "карабахским кланом" - группировкой, отвергавшей любой компромисс, предусматривавший отказ Еревана от оккупации азербайджанских земель. Эта сила и пришла к власти в Армении. Ее новым президентом стал бывший премьер Роберт Кочарян, вскоре после прихода к власти которого, 27 октября 1999 года, сторонники "карабахского клана" учинили беспрецедентное побоище в здании армянского парламента. Ворвавшиеся в зал заседаний боевики расстреляли 8 человек - спикера парламента Карена Демирчяна, премьер-министра Вазгена Саркисяна, двух вице-спикеров, одного министра и трех депутатов. Почти все они считались политиками, склонными к тому или иному компромиссу в карабахском урегулировании. Но этот компромисс был неприемлем для Кочаряна и его окружения, что отчетливо дало о себе знать в ходе переговорного процесса.
Показательно, что теракт в армянском парламенте произошел накануне Стамбульского саммита ОБСЕ и, по сути, был призван вновь продемонстрировать категорический отказ Еревана от достижения соглашения с Азербайджаном. В такой ситуации сопредседатели МГ ОБСЕ встали на путь заигрывания с Кочаряном, фактически пойдя на поводу у представителей армянской "партии войны". Неудивительно, что в итоговых документах Стамбульского саммита ОБСЕ отсутствовала прямая ссылка на принцип территориальной целостности Азербайджана в контексте урегулирования карабахского конфликта. Выступая на форуме, Гейдар Алиев подверг деятельность Минской группы резкой критике, поскольку эта структура не смогла решить задачи, поставленные на Лиссабонском саммите. Чуть позже он отверг предложенный посредниками проект "общего государства Азербайджана и Нагорного Карабаха", который фактически был нацелен на легитимацию армянской оккупации азербайджанских территорий. Очередной активный раунд переговоров при посредничестве МГ ОБСЕ состоялся в американском Ки-Уэсте в апреле 2001 года. Их результатом стало согласие участников приступить к разработке нового плана по урегулированию конфликта. В Ки-Уэсте Гейдар Алиев твердо дал понять, что решение проблемы возможно только на основе соблюдения принципа территориальной целостности государств. В заявлении для прессы он вновь обвинил Армению в агрессии против Азербайджана и осуществлении в Нагорном Карабахе и на других оккупированных территориях политики этнических чисток.
Сегодня курс Гейдара Алиева продолжает его преемник - Ильхам Алиев, позиция которого по вопросу Карабаха базируется на том постулате, что территориальная целостность Азербайджана не является и никогда не будет темой переговоров. Если же говорить о компромиссе, на который готов пойти Баку, то, как неоднократно заявлял Ильхам Алиев, "наш самый большой компромисс - это приверженность мирным переговорам".
Вместе с тем Азербайджан демонстрирует готовность своих Вооруженных сил приступить к освобождению оккупированных территорий. Это стало предельно ясно для всех в ходе недавних боестолкновений в Карабахе. Именно последние успехи азербайджанской армии значительно поубавили спесь армянского президента, выросшую некогда из ощущения полнейшей безнаказанности за совершенные им преступления. И вот он поплелся за советом к Тер-Петросяну, которого полтора десятилетия назад сам же свергал за то, что тот отступил на переговорах с Гейдаром Алиевым. Но что может посоветовать потерявшему голову от отчаяния Саргсяну тот, кто предупреждал свой народ, что с Азербайджаном лучше договориться, иначе потом будет поздно.
В Армении отдают себе отчет, что эта благодатная земля рано или поздно вернется под сень азербайджанской государственности и только тогда она обретет мир и процветание. Ради этого отдал много сил Гейдар Алиев, мечтавший о счастливой и спокойной жизни всех жителей страны. Гейдар Алиев был движим благородной верой в то, что "государство тем богаче, чем больше народов оно объединяет, ибо каждый из них вносит в мировую культуру и цивилизацию свою лепту".