Eldar MANSUROV: "Uşaqlara musiqiyə sevgini körpəlikdən aşılamaq lazımdır"
Eldar Mansurov məşhur bəstəkar, Mansurovlar musiqiçi sülaləsinin layiqli davamçısı və Azərbaycan estradasının pərəstişkarlarının sevimlisidir. Azərbaycanın Xalq artisti təkcə 5 simfoniya, 2 simfonik poema, simli kvartet, konsertinin deyil, həmçinin bütöv bir instrumental və xor əsərlərinin, bir çox filmlərin və teatr tamaşalarının müəllifidir. O, 2000-dən artıq mahnı və instrumental mahnı yazıb, onların əksəriyyəti istər Azərbaycan, istərsə də onun hüdudlarından kənarda ifa edilir.
Onun simfo-folk-rok üslubunda olan, atası - tanınmış tarzən, respublikanın Xalq artisti Bəhram Mansurova həsr edilmiş "Bəhramnamə" əsəri və dünyanın bir çox dillərində ifa edilən "Bayatılar" mahnısı efirlərdən düşmür. "R+"a müsahibəsində maestro həyatı, yaradıcılıq yolu və ailəsi barədə danışıb.
- Eldar müəllim, siz necə bəstəkar oldunuz?
- Musiqiçi ailəsində böyümüşəm - böyük babam, babam və atam musiqiçi olublar. Fortepiano üzrə musiqi məktəbini bitirmişəm. Daha sonra Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının bəstəkarlıq fakültəsinə daxil olmuşam və professor Cövdət Hacıyevin sinfində təhsil almışam.
- İlk bəstəniz necə yarandı?
- Demək olar, lap təsadüfən: evdə Azərbaycan xalq mahnılarının məcmuəsini vərəqləyirdim və onlardan birinin sözləri o qədər ürə-yimə yatdı ki, ona öz musiqimi yazdım.
- Deyilənə görə, gəncliyinizdə müxtəlif rok-qruplarında klavişdə ifa etmisiniz və rok-festivallarda çıxış etmisiniz. Bu təcrübəniz yaradıcılığınızda gərəkli olubmu?
- Əlbəttə! Hər şey elə bundan başlandı; bu təcrübə xüsusən mahnıların, elə digər əsərlərin də yazılmasında yararlı oldu. Pianoçu-konsertmeyster qismində isə haralarda işləməmişəm: Opera və Balet Teatrında, Xoreoqrafiya Məktəbində və digər bir çox yerlərdə. Musiqi dərslərini məktəbdə də, musiqi məktəbində də, incəsənət gimnaziyasında da və konservatoriyada da tədris etmişəm. Televiziyada işləmişəm, musiqili verilişlər redaksiyasında baş redaktor vəzifəsinədək yüksəlmişəm, Səsyazma evində isə baş səs rejissoru olmuşam. Bütün bunlar mənim yaradıcılıq daxılımda toplanıb.
- Maestro, musiqini necə yazırsınız - yaradıcı ilhamın gəlməsini gözləyirsiniz?
- Mən ruh-ovqat adamıyam. Hər şey qəlbimdən asılıdır. Olur ki, hətta pis ovqat belə musiqidə parlaq həyatsevər bəstə ilə ifadə olunur və bu, heyrətamizdir.
- Birinci hansını edərdiniz: "Yeddi gözəl" rok-operasını, "Kleopatra" və "Olimp" rok-baletlərini qoyardınız, yoxsa yazdığınız 5 simfoniyadan birini ifa edərdiniz?
- Nə vaxtsa yazılan unudulmayıb, köhnəlməyib və öz dəyərini itirməyib. Lakin hazırda ruhum elədir ki, dünya klassikasının dahi bəstəkarlarının şəhərlərinə səfər etməyi çox istəyirəm. Bah və Qaydan, Motsart və Bethoven, Verdi və Bizenin vətəninə. Bu mənim arzumdur.
- Sizcə, uşaq musiqi ilə nə zaman məşğul olmağa başlamalıdır? Lap erkən yaşlarında nə dərəcədə düzgündür?
- Düşünürəm, tez başlamaq lazım deyil. Amma musiqiyə sevgi körpəlikdən aşılanmalıdır. Lakin uşağın musiqi qabiliyyəti və musiqiyə meyli yoxdursa, bunu etmək çətindir. Axı, quyuya su tökməklə quyu sulu olmaz.
- Ümumtədris məktəblərində böyüməkdə olan nəslin musiqi tərbiyəsi barədə nə düşünürsünüz? Bu, mütləqdir?
- Bəli, musiqi ilə bağlı olan insanlar daha şövqlüdürlər və digər adi sakinlərdən ikibaş üstündürlər.
- Sevgi və dostluq sizin üçün nədir? Həyatın əsas tərkib hissələridirlər?
- Bunlar olmadan, ümumiyyətlə, necə yaşamaq olar?! Amma buraya bütün varlığımın can atdığı yaradıcılığı da əlavə edərdim.
- Eldar müəllim, Allaha inanırsınız? Sizə ikinci həyat verilsəydi, onda nəyi dəyişərdiniz?
- Bəli, Allaha inanıram. Mən fatalistəm və düşünürəm ki, hər şey əvvəlcədən yuxarıdan müəyyən edilib və həyatımı dəyişmədən eləcə yaşayardım. Əsas onu layiqli yaşamaqdır. Dünyaya belə gəlmişəm və dəyişməyəcəyəm. Həyatsevər... Hər anı, hər saatı zövqlə yaşayıram. Mənə dəyərli olanlarla ünsiyyətdə olmaq sevincini gələcəyə saxlamayaraq, indicə və bu saat yaşayıram. Ruhuma yaxın doğma dostlarımla vaxt keçirmək çox dəyərlidir, onlar üçün royalın arxasında saatlarla musiqi çalmağa hazıram. Gümrahlıq, mehribanlıq və nikbinlik bəxş edən sədaqətli dostlarımla şən masa arxasında əyləşməyi sevirəm.
- Xoşbəxtlik sizin üçün nədir? Ən yaxşı şad günləriniz hansılardır?
- Bu həyatda hər şey paralel gedir: Xeyir və Şər, Ağ və Qara, Gülüş və Göz yaşı, Xoşbəxtlik və Kədər - bu Yer planetində hər şey yanaşı mövcuddur. Bütün bunları olduğu kimi qəbul edirəm və yaşadığıma, valideynlərimin mənə bu həyatı verdiklərinə sevinirəm. Buna görə qarşılarında baş əyirəm. Ən yaxşı, şad günlərim isə ailəmin ətrafında keçirdiyim günlər, bir yerdə qeyd etdiyimiz bayramlar, yaddaqalan hadisələr, uşaqlarımın və nəvələrim doğum günləridir. Uşaqları çox sevirəm. İki oğul böyütmüşəm, onlar musiqiçi olmadılar. İndi musiqini peşə seçmək üçün ona tələbat yoxdur. Onlar iqtisadçıdırlar, lakin mənim üçün əsas onların layiqli insan kimi böyümələridir. İki nəvəm var - qız və oğlan. Bəlkə, onlar musiqiçi oldular. Səyahəti çox sevirəm və vaxt var idi ki, bütün Sovet İttifaqını gəzmişəm. Lap çoxdan fotoqrafiya ilə maraqlanıram. Bir də böyük kitabsevərəm, diqqətimi fransız ədəbiyyatına cəmləyirəm və əsl kitabları oxuyuram. Görmə qabiliyyətini pozan və oxuyarkən narahatlıq yaradan elektron kitablara üstünlük vermirəm.
- Maestro, Azərbaycan muğamlarının öyrənilməsinə dair işiniz davam edir?
- İş hələ bitməyib. Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə çıxan "Mansurovlar. Nəslin tarixi" adlı kitabım nəşr edilib. Buna görə onlara son dərəcə minnətdaram. Bu kitabdan sonra indi babam Məşədi Süleyman bəy Mansurovun xatirələri, habelə atam Bəhramın xatirələri haqqında kitab yazıram.
- Babanızın "Muğam evi" durur? Bu ev necə oldu? Bir qədər onun və qardaşlarınız barədə danışın...
- Bu ev İçərişəhərdə yerləşir. Bu, babamın sağlığında ən yaxşı muğam ifaçılarının toplaşdığı sadə yaşayış evidir. Mən Mansurovlar nəslində böyüyəm, ortancıl qardaşım Aydın İctimai Televiziyada operatordur, kiçik qardaşım Elxan isə atam kimi tarzən, Opera və Balet Teatrının artistidir. Yaradıcı peşənin insanlarıyıq və mümkün olduqca, bir-birimizə təkcə məsləhətlə yardım etmirik; məsələn, Elxan tar partiyasının yazıldığı bəstələrimi ifa edir.
- Azərbaycan estradasının metri kimi, Azərbaycanda estrada musiqisinin səviyyəsini necə qiymətləndirirsiniz?
- Müasir estradanın bugünkü xaos vəziyyətindəki səviyyəsi yüksək deyil.
- İndi tez-tez deyirlər ki, dünya mənəviyyatsızlaşıb. Sizcə, mənəviyyatı dirçəltmək olarmı? Bu necə edilməlidir?
- Düşünürəm, kütləvi informasiya vasitəsilə - televiziyada, radioda, qəzetdə, jurnallarda, habelə internetdə dünya ədəbiyyatı və musiqisinin ən yaxşı obrazlarını geniş şəkildə təbliğ etmək lazımdır. Bütün bunlar isə bağçalardan, hazırlıq kursları və məktəblərdən başlanmalıdır .
- Gələn il 65 yaşınız olacaq. Milyonlarla pərəstişkarınız kumirlərindən səslənmə rezonansına görə, "Bayatılar", "Bəhramnamə" və digər populyar kompozisiyalara bərabər bəstələr gözləyirlər. Onlar sevimli bəstəkarlarının yaradıcılıq gecələrinin birində yenə səsləndiriləcək?

SUCCESSOR OF A DYNASTY
Eldar Mansurov is a well-known composer, a worthy successor of a musical dynasty, a descendant of the noble Mansurov family and a favourite of fans of Azerbaijani music. The people's artist of Azerbaijan is the author not only of five symphonies, two symphonic poems, a string quartet, a violin concerto and a number of instrumental and choral works, but also of music for many films and theatre productions. He has written more than 2,000 songs and instrumental pieces, many of which are performed both in Azerbaijan and abroad. His composition in the style of symphonic rock and mugam "Bahramnama" is dedicated to his father - a famous tar player and people's artist of the republic, Bahram Mansurov, and the song "Bayatilar", which is sung in many languages of the world, still remains on the air. In an interview with R+, the maestro spoke about his life, creative development and family.
- Eldar Bahramovich, how did you become a composer?
- I grew up in a musical family - my great-grandfather, grandfather and father were musicians. I graduated from a music school and college in the piano class. Then I entered the Azerbaijan State Conservatory in the composition class, where I attended classes of composer and Professor Covdat Haciyev.
- And how did your first work appear?
- I can say quite by accident: at home, I was looking through a collection of Azerbaijani folk songs, and I liked the words of one of them so much that I wrote music for it.
- They say that in your youth you played keyboard instruments in various rock bands and performed at rock festivals. Did this experience come in handy in your work?
- Oh yeah! It all started with it, and this experience was especially helpful in songwriting and in other works too. And as a pianist and accompanist I had to work in many places: at the Theatre of Opera and Ballet, at the Ballet School, and in many other places. I taught music in schools, musical colleges, art gymnasiums and in the conservatory. While working on television, I reached the post of editor-in-chief of the music programmes department, and in the house of sound recording, I was chief sound engineer. And all this was put in my creative piggy bank.
- Maestro, how do you write music - do you wait for inspiration?
- I'm a man of mood. For me it all depends on the state of my soul. Sometimes even a bad mood is expressed in music in a bright cheerful composition, and it's amazing.
- What would you do first: stage your own rock opera "Seven Beauties" and rock ballets "Cleopatra" and "Olympus" or perform one of the five symphonies you've written?
- What was once written is not forgotten, is not out of date and hasn't lost its value. But the state of my soul now is that I'd like to visit the cities of the great composers of world classics - the homelands of Bach and Haydn, Mozart and Beethoven, Verdi and Bizet. This is my dream.
- When do you think a child should start studying music? Is it advisable at an early age?
- I think there's no need to start it too early, but the love of music needs to be cultivated from infancy. But still, if a child has no musical ability and no inclination to music, it's difficult to do so. After all, no matter how much water you pour into a dry well, it won't start producing water.
- What about the musical education of the younger generation at schools. Is it necessary?
- Yes, because people familiar with music are more inspired and are head and shoulders above ordinary citizens.
- What's love and friendship for you? The main components of life?
- How is it possible to live without this at all? But here I'd like to add creativity for which all my being strives.
- Eldar muallim, do you believe in God? If you were given a second life, what would you change in it?
- Yes, I believe in God. By nature I'm a fatalist, and I think that everything is predetermined from above, and I would have lived it exactly in the same way without changing anything, the main thing is dignity. This is the way I came to this world and I won't change. Active ... I live every moment and every hour with relish. Here and now, without postponing for the future the joy of communicating with those who are dear to me. For me, spending time with in a circle of people who are related to me in spirit is of great value, and for them, I'm ready to improvise at the piano for hours. I like cheerful feasts with loyal friends who fill me with cheerfulness, kindness and optimism.
- What's happiness for you? And your best happy days - what are they like?
- Everything in life runs in parallel: both good and evil, black and white, a smile and tears, happiness and misery - everything on this planet Earth exists nearby, and I accept all this for what it is, and I'm pleased that I live and that my parents gave me this life. I'm grateful to them for that. And the best happy days for me are days spent with the family, the holidays we celebrate together, memorable important events, birthdays of children and grandchildren. I love children very much. I raised two sons, but they didn't become musicians. Music is not in such demand to make it a profession. They are economists, but for me the most important thing is that they've grown up to be worthy people. I have two grandchildren - a girl and a boy, perhaps they'll become musicians.
I love to travel and travelled almost the entire Soviet Union in the past. A long time ago, I was interested in photography. And I'm a great bibliophile, I focus more on French literature and read real books, not in an electronic presentation, which spoils the vision and creates discomfort while reading.
- Maestro, do you continue your work to study the history of Azerbaijani mugam?
- The work isn't finished yet. After the publication of my book "The Mansurovs. Family History", which came out with the support of the Heydar Aliyev Foundation, to which I am very grateful, I'm now writing about the memories of my grandfather Mashadi Suleyman bay Mansurov and the memories of my father Bahram.
- Has the house of your grandfather "Mugam Evi" survived? What happened to it? Tell us a little about this and your brothers.
- This house is located in Icarisahar, it's just a house, where the best performers of mugam gathered when my grandfather was alive. I'm the eldest in our Mansurov family, my middle brother Aydin is a Public Television cameraman, and my younger brother Elxan, like my dad, is a tar player and a member of the orchestra of the Theatre of Opera and Ballet. We, people of creative professions, help each other as much as possible not only with advice. For example, Elxan performs my compositions where a part is written for the tar.
- As a master of Azerbaijani pop, how do you assess the level of pop music in Azerbaijan?
- In today's chaos of modern pop its level is low.
- They often say that the world has become unspiritual. Do you think it's possible to revive spirituality and how should it be done?
- I think through the media - television, radio, newspapers, magazines and the Internet, we promote the best examples of world literature and music more widely, and it's necessary to start from kindergartens, preparatory courses and schools.
- Next year you turn 65. Millions of your fans expect from their idol works that are equal to "Bayatilar", "Bahramnama" and other popular compositions by the resonance of the sound. Will they be heard again at the creative soiree of their favourite composer?