NƏSİBƏ NƏSİBƏ HAQQINDA
Əfsanəvi Nəsibə ZEYNALOVANIN nəvəsi: " İllər ötdükcə, heç vaxt görməyəcəyin doğmaların üçün çəkdiyin xiffət daha kəskin və təsirli olur"
Milyonlarla tamaşaçıya yaxın və doğma olan gözəl azərbaycanlı - Nəsibə Zeynalova. Ona etimad göstərirdilər və onu istisnasız olaraq hamı sevirdi. Yaradıcılıq karyerası boyu Nəsibə xanım çox mükafatlara - medallara, şərəf nişanlarına, orden və adlara layiq görülüb. O, Azərbaycan SSR-in  Əməkdar artisti (1960) və Azərbaycan SSR-in xalq artistidir (1967). "Hicran" tamaşasında Qızbacı rolu ona Dövlət Mükafatı bəxş edib. 1997-ci ildə milli incəsənətin inkişafındakı misilsiz xidmətlərinə görə, Nəsibə xanım "Şöhrət" ordeninə layiq görülüb. Vəfatı günü aktrisaya "Azərbaycan Teatr Xadimləri İttifaqı"nın medalı verilib. Bu dahi qadının şərəfinə Azərbaycan Gənclər Teatrı və Taqanroqda neftdaşıma tankerinə onun adı verilib. 20 aprel 2016-cı il tarixində Azərbaycanın baş "qayınanası"nın 100 yaşı tamam oldu. Nəsibə Zeynalovanın adi həyatda necə olduğu və başqa bir çox məqamlar barədə aktrisanın adı verildiyi nəvəsi Nəsibə Əsgərova xatırlayır...
- Nəsibə, nənəniz ekrandan və səhnədən kənarda necə idi?
- Qayğıkeş, xeyirxah, ədalətli və sərt. Ailə həyatı quranadək nənəmin evində yaşamışam. Onun ilk və sevimli nəvəsi olmuşam. Əlbəttə ki, məni çox sevirdi, lakin heç vaxt ərköyün etməyib. Nənəm çox sərt idi, buna görə, hətta ona minnətdaram. Bu gün artıq övladlarım var və anlayıram ki, Nəsibə xanım haqlı olub. Uşaqlara hər istədiklərini etməyə icazə vermək olmaz. Xüsusən də bizim informasiya, tovlanma, insanlar və tanışlıqlarla dolub-daşan dövrümüzdə, dünyamızda. Uşaqlar uşaq olaraq qalmalıdırlar və vaxtından xeyli əvvəl böyüməməlidirlər. Çoxları düşünürdürlər ki, məşhur və hamının sevimli aktrisası Nəsibə Zeynalovanın nəvəsi olduğumuz üçün bacım Nəzrinlə ərköyün və şıltaq böyümüşük. İnanın, belə deyil! Biz sərt qaydalarla böyümüşük. Həyətdə rəfiqələrimizlə boş-boş gəzməyə icazə verməzdilər, sinif yoldaşlarımızın doğum günlərinə getməyi qadağan edərdilər. Bütün bunlar bizə güvənmədikləri üçün deyil, daha çox, ətraf aləmə inanmsızlıqla bağlı idi. Yadımdadır, məktəbdə "Son zəng"imdən sonra nənəm məni Bakı restoranlarının birində keçirilən buraxılış gecəsinə buraxmadı. Onunla mübahisə etməyə, hətta cəhd belə etmədim. Nənəmin sözü qanun idi! Amma digər uşaqlarla müqayisədə, biz teatrlara, kinoya və sərgilərə çox gedərdik; nənəm və ya anamla. Nənəm hesab edirdi ki, qızın rəfiqəsi olmaz. Çünki özü demiş, onlar ev yıxar, həyatı korlayarlar. Nəsibə xanım tez-tez təkrarlayardı ki, rəfiqə ancaq ana, bacı və ya nənə ola bilər. O haqlı idi də. Mənim xeyli dostum və tanışlarım var, lakin gizli məqamları ancaq anama və bacıma etibar edirəm. Bu cür yaxın və isti münasibət 3 qızımla da qurulub. Mənim üçün o, sadəcə, nənə, sevimli nənə idi. Əlbəttə ki, onun bir də Azərbaycanda hamının tanıdığı məşhur aktrisa olduğunu anlayırdım. Şöhrət və xalq sevgisinin işığında üzərək, nənəm ulduz xəstəliyindən əziyyət çəkməyib. Nənəm o qədər təbii və səmimi idi ki, onu sevməyən bir nəfər də olmayıb.
- Atanız sizi necə böyüdüb? O sizi yəqin əzizləyib?
- (Gülür) Heç də... O, ailəmizin ən ciddisi olub, lakin tərbiyə prosesinə radikal şəkildə qarışmayıb. Atam uzun müddət Şəki Dram Teatrında işləyib, evə ancaq bazar və bayram günlərində gələrdi. Ona görə də bacımla məni anam və nənəm böyüdüb. Yadımdadır, məktəbdə bulka almaq üçün bizə pul verərdirlər. Hər birimizə bunun üçün 5 qəpik ayırardılar. Bir dəfə yazın əvvəlində məktəbdən sonra bacımı bulka əvəzinə dondurma almaq üçün dilə tutdum. Bilirsiniz, 10 qəpiyə kiçik stəkanlarda qaymaqlı dondurma satılırdı. Əlbəttə, qərara gəldik ki, anam və nənəmin bunu bilmələri mütləq deyil. Hələ soyuq idi və biz xəstələnə bilərdik. İki kiçik stəkan ala bilmək üçün 2 gün bacımla bulkalara qənaət etdik. Sonra isə dadlı təamı ləzzətlə yedik. Bacım söz verdi ki, bu barədə deməyəcək. Lakin evə gələn kimi, kiçik bacım hər şeyi anama danışdı, nənəm isə eşitdi. Nəsibə xanım məni mətbəxə çağırdı, qarşısında əyləşdirdi və gözlərimə baxaraq soruşdu: "Danış, bu gün məktəbdən sonra nə yemisiniz?". Mən utanmadan dedim ki, bulka aldıq. Uzun aradan sonra nənəm qulağıma pıçıldadı: "Onda niyə sənin gözlərində 2 kiçik dondurma stəkanı görürəm?". O, cəlb başımdan tutdu, ağzımı açdı və mətbəx masasının üzərində olan istiotqabından ağzıma istiot səpdi: "Heç vaxt heç kimə yalan demə!". Yanan ağzımla məni axşamadək mətbəxdə oturmağa məcbur etdi.
- Onda anladınız ki, nənə ilə zarafat etmək olmaz. O, yalanı gözlərinizdən biləcək...
- (Gülür) Bu dərsi ömürlük yadda saxladım. Nənəm zabitəli idi, lakin ədalətsiz deyildi. Onun çox böyük səbri vardı. Bacımla mənə heç vaxt qışqırmayıb və küncə qoymayıb. Bizi "xeyirli" şeylərlə cəzalandırardı. Bizi çox sayda riyazi misallar həll etməyə və ya imla yazmağa məcbur edərdi. Nə isə öyrədəndə qışqırmazdı, səbirlə və düzgün necə etmək lazım olduğunu bəzən dəfələrlə izah edərdi. Yadımdadır, mənə masa üçün salfetlər toxumağı öyrədirdi. Tikməni sevirdim, amma çox səbirli deyildim. Bir dəfə qərara aldım ki, nənəmin qarşısında lovğalanmaq üçün salfeti tezcə toxuyum. Çox tələsirdim, bir neçə dəqiqəyə toxudum və Nəsibə xanımın yanına qaçdım. Diqqətlə əl işimə baxdı, sonra toxuduğum sxemi gətirməyi istədi və dedi: "Qızım, bir neçə sırada ilmələri buraxmısan, burada isə artıq yığmısan. Yadında saxla, bir işdən yapışırsansa, onu ideal şəkildə et". Nənəm ipi açmağı və lap əvvəldən, tələsmədən və sxemə uyğun başlamağa məcbur etdi. Nəticədə, bir salfeti 3 günə toxudum.
- Siz aktyor ailəsində doğulub, boya-başa çatmısınız. Maraqlıdır, Nəsibə Zeynalovanın nəvəsi hansı peşəni seçib?
- Məktəbi bitirəndən sonra, tərəddüd içində idim. Mən Azərbaycan Dillər Universiteti və Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti arasında qalmışdım. İngilis dilini uşaqlıqdan öyrənirdim və həmin vaxt artıq bu dildə orta səviyyədə danışırdım. Teatr səhnəsini də arzulayırdım və aktrisa olmaq istəyirdim. Atam isə həyatımı beynəlxalq diplomatiya ilə bağlamağımı istəyirdi. Lakin bu mənə tamamilə maraqsız idi. Siyahımdakı iki ali təhsil müəssisəsi arasında seçim etməli idim. Həmin vaxt atam dedi: "İngilis dilini onsuz da bilirsən. Artıq bildiyin şeyi öyrənməyə vaxt sərf etməyə dəyməz. Daha yaxşısı sənə maraqlı olan və çoxlu şeylər öyrənəcəyin peşəni seç". Atamın məsləhətinə əməl etdim, Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin teatrşünaslıq fakültəsini seçdim. Ali təhsil müəssisəsindən sonra, 2 il ərzində Gənc Tamaşaçılar Teatrında işlədim. Uşaqların qarşısında çıxış edirdim və bu, çox xoşuma gəlirdi. Təəssüf ki, həmin vaxtlar nənəm ağır xəstə idi və məni səhnədə görmək müvəffəq olmadı. Atam artıq Türkiyədə yaşayırdı və işləyirdi, yanımda mənə aktyorluq peşəsini öyrədəcək və təcrübəsi ilə bölüşəcək insanlar yox idi. İşimdə məyus olaraq, teatrdan getdim. Bunu eşidən nənəm məni qalmaq üçün dilə tutmadı, əksinə, hətta bir qədər də sevindi. O, tez-tez təkrar edirdi ki, aktyor həyatı çox ağır və bəzən dramatik olur (fikrə gedir); bilirsiniz, nənəmlə tez-tez söhbət edərdik. Mən balaca olanda nənəm öz həyatı, uşaqlıqda nələrə qatlandığı barədə danışmağı sevərdi. Təəssüf ki, o vaxtlar çox gənc idim və onun dediklərinə elə də əhəmiyyət vermirdim. Daha böyük olsa idim, onunla hər bir söhbətimizi yazardım. Mənlə Nəsibə xanım arasında olduqca böyük yaş fərqi vardı - 60 il və o, mənim böyük nənəm yaşında idi. Atam dünyaya gələndə nənəmin 39 yaşı olub.
- Nəsibə xanım sizə uşaqlığından danışıb?
- Bəli. Nənəmin uşaqlığı ağır keçib. O, teatr sənətini sevən və qiymətləndirən tacir Cahangir Zeynalovun ailəsində dünyaya gəlib. O, Azərbaycan realist teatrının təşəkkül tapmasında mühüm rol oynayıb. Nənəmin valideynləri qırxotaqlı böyük evdə yaşayıblar. Həmin ev o vaxt Mirzəağa Əliyev və Hüsü Hacıyev küçələrinin tinində, indiki Şahmat Məktəbinin yerində yerləşirdi. 250 nəfərin yerləşdiyi ən böyük otağı böyük babam aktyorlar üçün ayırıb və səhnə qurub. Aktyorlarsa hər gün bu səhnədə məşq edib, tamaşa oynayıblar. Məşqlərdən sonra isə Nəsibə xanımın valideynləri aktyorları böyük nənəm Hüsniyyənin əli ilə hazırladığı dadlı nahara qonaq edirdilər. Yeri gəlmişkən, Hüsniyyə xanım həyat yoldaşından, təxminən, 25 yaş kiçik olub. 12 il müddətində övlad sahibi ola bilməyiblər və balaca Nəsibə dünyaya gələndə sevinclərinin həddi olmayıb.
1918-ci ilin martında "daşnaksütyun"un bolşevik-erməni dəstələri şəhərin azərbaycanlı əhalisini qıranda nənəmin atası İranda qayınatasıgildə qonaq olub. Cahangir bəy faciəvi hadisə barədə öyrənən kimi Vətənə qayıdıb və ermənilərin anası Əsli xanımı öldürdüklərini öyrənib. Böyük babam xəstələnib və dünyasını dəyişib. Onun bütün əmlakını bolşeviklər müsadirə ediblər və balaca Nəsibə anası Hüsniyyə ilə heç nəsiz qalıblar. Məyus qalan böyük nənəm, qızının həyatının yaxşılaşacağına ümid edərək, ikinci dəfə ərə getmək qərarına gəlib. Lakin yeni əri vicdansız birisi çıxıb. Ən də-yərli olan hər şeyi satıb və ailəsini atıb. Hüsniyyə xanım bərk xəstələnib və 14 yaşlı Nəsibə işləməli olub. O, məktəbini tamam ataraq, barama qurdları üçün qovluq-zərflər hazırlayırmış. Nənəm danışırdı ki, bir dəfə gündəlik iş rejimi - 9 min zərfin əvəzinə, 14 min tikmişdi və buna görə 27 rubl almışdı. Həmin gün anasına - fildepers corab, kiçik bacı və qardaşına ( Hüsniyyə xanımın ikinci nikahdan qızı və oğlu - müəllif) isə konfet hədiyyə almışdı.
- Nəsibə xanım çoxlu müxtəlif rollar canlandırıb, bir obrazdan digərinə məharətlə daxil olurdu. Ən çox yaddaqalan obrazlarından biri də Hüseyn Seyidzadənin eyniadlı filmindəki qayınana Cənnət xaladır. Sizin ananız üçün o necə qayınana olub?
- O, ən yaxşı, səmimi qayınana olub. Amma mənim anam Elnarə xanım da yaxşı gəlin idi. Nəsibə xanım gəlinini dərhal, qeyd-şərtsiz və əbədi qəbul edib. Nənəm anama qızı kimi yanaşıb və o da nənəmə sevgi və hörmətlə qarşılıq verib. Anam həmişə deyərdi ki, gəlin qayınanasına ana kimi yanaşarsa, qayınana da onu qızı kimi sevəcək. Düşünürəm ki, ideal ailə münasibətləri bu sadə formuldan ibarətdir. Özüm artıq 16 ildir qayınanamla bir evdə yaşayırıq, onu doğmam və yaxın adamım hesab edirəm.
- Maraqlıdır, Nəsibə xanım sizin həyat yoldaşınızı necə qəbul edib? Onu sınaqdan necə keçirib?
- Camal ilə institutda tanış olmuşam. Biz uzun müddət ünsiyyət saxlamışıq, bir-birimizə öyrəşmişik. Evlənmək qərarına gəldikdə isə onu nənəmlə tanış olmağa apardım. Valideynlərim uzaqda idilər: anamla-atam o vaxt artıq Türkiyədə yaşayır və işləyirdilər. Atam nənəmdən bir qədər sərt idi və ərə getməklə bağlı onun yaxınına getmək elə də asan deyildi. Qərara gəldim ki, nənəm seçimimi qəbul etsə və razılaşsa, atam da onunla razılaşmalı olacaq. Nəsibə xanım Camalla xeyli söhbət etdi və o gedəndə dedi: "Qızım, o, xoşuma gəldi. Çox yaxşı oğlandır". Bu, nənəmin nikaha razılıq verməsi demək idi. Atamın "imtahan"ından keçmək qalırdı. Valideynlərim növbəti dəfə Bakıya gələndə, Camalı atamla tanış etdim. Onlar bağlı qapılar arxasında uzun-uzadı danışdılar, mən isə həyəcandan özümə yer tapa bilmirdim. Nənəm məni sakitləşdirirdi və təkrar edirdi ki, atam toya mütləq razılıq verəcək. Nəhayət, otaqdan çıxanda, atamın məmnun üz ifadəsindən anladım ki, Camal imtahandan keçib.
- Bəs Nəsibə xanım babanız Mütəlliblə necə tanış olduğu barədə nə danışıb? Yəqin, bu, çox maraqlı əhvalat olub...
- Babam Azərbaycan Dövlət Konsertinin musiqiçisi olub. Zeynəb Xanlarova, Elmira Rəhimova və bir çox digər ifaçıları ilk müşayiət edən olub. Nəsibə xanımı babamla Özbəkistana qastrol səfəri zamanı Mirzə Babayev tanış edib. Mütəllib müəllim Nəsibə xanımdan 11 yaş kiçik olub. Lakin yaş fərqi onlara evlənməyə və 40 il uzun həyat sürməyə mane olmayıb. Yadımdadır, babam nənəmə necə şəfqət və riqqətlə yanaşırdı. Bu, əsl sevgi idi. Onlar bir-birlərini bir sözdən, bir baxışdan anlayırdılar. Ümumiyyətlə, babamla xüsusi münasibətim olub. Onu sonsuz dərəcədə sevirdim və aramızda görünməz bağ vardı. Onunla çox vaxt keçirirdim, mənimlə oynayırdı, məzəli əhvalatlar danışırdı, məsləhətlər verirdi. Yadımdadır, uşaq bağçasında yıxılanda və dizlərim parçalananda, var gücümlə ağlayırdım və ancaq babamı çağırırdım. O mənim dayağım və arxam idi. O, dünyasını dəyişəndə 16 yaşım vardı və bu itkini ağır keçirirdim. Bu, həyatımın bəlkə də ən ağır anlarından biridir. İndiyədək onun rəsmini özümlə hər yerdə gəzdirirəm. Mənim canımı üzən ikinci zərbə 10 il sonra, nənəm rəhmətə gedəndən sonra baş verdi. Deyirlər ki, zaman yaxınların itkilərinin ağrısını azaldır... Bu, düz deyil. Ağrı azalmır. Sadəcə, həqiqətlə barışırsan, lakin heç vaxt görməyəcəyin doğmalar üçün xiffət daha kəskin və təsirli olur.

Granddaughter of legendary Nasiba Zeynalova: "Over the years, the longing for your loved ones, whom you'll never see, becomes more acute and tangible"
Nasiba Zeynalova is a great Azerbaijani actress who became near and dear for millions of spectators. She was trusted and loved by all without exception. During her acting career, Nasiba Zeynalova received numerous awards - medals of honour and titles. She was an honoured artist of the Azerbaijan SSR (1960) and a people's artist of the Azerbaijan SSR (1967). The role of Qizbaci in the performance "Hicran" earned her a state prize. In 1997, Nasiba Zeynalova was awarded the Order of Glory for her invaluable contribution to the development of national art. And on the day of her death, the actress was awarded a medal of the Union of Theatrical Figures. The Azerbaijani youth theatre and an oil tanker in the port of Taganrog were named after this great woman. On 20 April 2016, the main "qaynana" (mother-in-law) of Azerbaijan would have turned 100. The actress's granddaughter, who was named after her grandmother, Nasiba Asgarova, recalls what Nasiba Zeynalova was like in real life and many other things.
- Nasiba, what was your grandmother like outside the screen and the scene?
- She was caring, kind, fair and strict. Until my marriage, I lived in my grandmother's house. I was her first and favourite granddaughter, and, of course, she was very fond of me, but she never spoiled me. My grandmother was very strict, for which I'm even grateful to her. Today, when I already have children of my own, I understand that Nasiba was right. Children shouldn't be allowed to do whatever they want, especially in our time and in our world, which is oversaturated with information, temptations, people and acquaintances. Children should be children and not grow up too soon. Many thought that my sister Nazrin and I grew up spoiled and capricious, because we are granddaughters of the famous and beloved actress Nasiba Zeynalova. Believe me, it's not true! We grew up in an iron grip. We were not allowed to idly mooch around the yard with friends and were forbidden to go to our classmates' birthday parties. All this was done not because they didn't trust us. Rather, it was distrust in the outside world. I remember, after my "last call" at school, my grandmother didn't let me go to the prom, which was held in a Baku restaurant. And I didn't even try to argue with her. My grandmother's word was law! But we went to theatres, cinemas and exhibitions more than other children. Together with grandma or mum. Grandma believed that a girl shouldn't have friends, because, in her words, "onlar ev yixar" - they ruin lives. Nasiba Zeynalova often said that only mother, sister or grandmother can be friends. And she was right. I have many friends and acquaintances, but I entrust the most intimate things only to my mother and sister. I have the same close and warm relationship with my three daughters. For me she was simply a grandmother, a beloved "nana" (grandma). Of course, I realized that she was also a famous actress that everyone knew in Azerbaijan. Basking in glory and national love, Nasiba never acted like a prima donna. She was so natural and genuine that there was not a single person who didn't like her.
- And how did dad bring you up? He certainly spoiled her favourite daughter?
- (Laughs) Not really ... He was the strictest in the family, though he didn't interfere in the educational process radically. Dad worked in the Saki Drama Theatre for a long time and came home only on weekends and holidays. Therefore, my sister and I were brought up by my grandmother and mother. I remember that as children we were given money to buy buns at school. Each of us was given 5 qapiks. Once, in early spring, I persuaded my sister after school to buy an ice cream instead of buns. You know this ice cream in cups for 10 qapiks. Naturally, we decided that mum and grandma don't need to know about it. It was still very cool outside, and we could become ill. My sister and I saved on buns for two days so as to have enough money for two cups. And then we ate the tasty delicacy with great pleasure. I made my sister promise that she would keep it secret. But as soon as we came home, my younger sister told my mother about everything and my grandmother overheard it. Nasiba xanim called me into the kitchen, sat me in front of her and looking straight in my eyes, she asked: "Tell me what you ate after school today." I shamelessly said that we bought buns. After a long pause, grandma whispered in my ear: "Then why do I see two cups of ice cream in your eyes?" She deftly grabbed my head, opened my mouth and quickly emptied the pepper shaker on the kitchen table in it. "Never lie to anyone," she said and made me sit in the kitchen with a burning mouth until the evening.
- And then you realized that grandma wasn't to be trifled with. She recognized lies from the eyes...
- (Laughs) I'll remember this lesson all my life. My grandmother was strict, but fair. She had enormous patience. She never screamed at my sister and me and didn't put us into the corner. She punished us, as they say, "for the benefit of the mind". She forced us to solve a huge number of mathematical examples and write dictations. If she taught us something, she didn't scream, but explained patiently and sometimes several times how to do it right. I remember that she taught me to knit napkins for the table. I liked to do needlework, but wasn't very patient. Once I decided to quickly knit a napkin to show off in front of my grandmother. I hurried a lot, knitted it in a few minutes and ran to Nasiba xanim. She looked at my needlework, asked me to bring the scheme by which I was knitting, and said to me: "My daughter, you missed loops in several places, and here you have an extra loop. Remember, if you start doing something, do it perfectly." Grandma made me dissolve the thread and begin to knit from the beginning, slowly checking the scheme. As a result, I spent three days knitting one napkin.
- You were born and raised in a family of actors. I wonder what profession the granddaughter of Nasiba Zeynalova chose.
- After school, I was at a crossroads. I had to choose between the Azerbaijan Languages University and the Azerbaijan State University of Culture and Arts. I had been learning English since childhood and already spoke it sufficiently well. I also dreamed of the theatre stage and wanted to become an actress. Dad wanted me to connect my life with international diplomacy. But I wasn't interested in it. I had to choose one of the two universities on my list. And then dad told me: "You already know English anyway. Don't waste your time studying what you already know. It's better to choose a profession which you might be interested in learning to comprehend and in which you'll learn a lot." I followed my father's advice and entered the Theatre Faculty of the University of Culture and Arts. Grandma supported me in my choice. After the university, I worked in the Theatre of the Young Spectator for two years. I performed in front of children, which I really liked. Unfortunately, grandmother was already seriously ill at the time, and she couldn't see me on the stage. Dad already lived and worked in Turkey, and beside me there were no people who could teach me the acting profession and share experience. Disappointed in the job, I decided to leave the theatre. On hearing this, grandma didn't try to persuade me to stay, and it seemed to me, she was even a little happy. She often said to me that an actor's life is very difficult and sometimes dramatic. (Thoughtful) You know, my grandmother and I often talked. When I was little, she loved to tell me about her life and how much she suffered as a child. Unfortunately, I was too young at the time and didn't attach great importance to her stories. If I was older, I would have recorded each of our conversations. Between me and Nasiba xanim there was a very large difference in age - 60 years, and she could have been my great-grandmother. When my father was born, grandma was 39 years old.
- Did Nasiba xanim tell you about her childhood?
- Yes. Grandmother had a difficult childhood. She was born in a family of merchant Cahangir Zeynalov, who loved and admired theatre. He played an important role in the development of Azerbaijani realistic theatre. My grandmother's parents lived in a huge house with forty rooms, which was located on the site of the present chess school at the corner of Mirzaga Aliyev and Husu Haciyev streets. My great-grandfather allocated the largest room, which accommodated 250 people, to actors and installed a stage. Every day, they rehearsed there and staged plays. And after rehearsals, Nasiba's parents treated the actors to a delicious lunch, which my great-grandmother Husniya cooked herself. By the way, Husniya was younger than her husband by 25-odd years. They didn't have children for 12 years, and when the little Nasiba was born, their joy knew no bounds. In March 1918, when the Bolshevik and Armenian Dashnaktsutyun forces massacred the Azerbaijani population of the city, granny's father was visiting his father-in-law in Iran. As soon as Cahangir learned of the tragic events, he returned home and found out that the Armenians had killed his mother Asli. After that, my great-grandfather became ill and died. All his possessions were taken away by the Bolsheviks, and the little Nasiba and her mom Husniya were left with nothing. Desperate, grandmother decided to marry again, hoping that this would improve her daughter's life. But her new husband turned out to be a dishonest person. He sold off the most valuable things and left the family. Husniya was very ill, and 14-year-old Nasiba had to work. She made folders and envelopes for silkworms, completely abandoning school. My grandmother told me that she once made 14,000 envelopes instead of the daily working norm of 9,000 envelopes and received 27 roubles for that. On that day, she bought her mother a gift - Persian-thread stockings and candies for her younger sister and brother (Husniya's daughter and son from her second marriage - author).
- Nasiba xanim played many different roles, ably turning from one image into another. One of the most memorable ones was the role of qaynana Cannat xala in Huseyn Seyidzada's film with the same name. And what kind of qaynana was she for your mom?
- She was the best and the most sincere qaynana. But my mother Elnara was a good daughter-in-law. Nasiba accepted her daughter-in-law immediately, unconditionally and forever. My grandmother treated my mother like a daughter, and she responded to her with love and respect. Mom always said that if a daughter-in-law treats her mother-in-law like a mother, the mother-in-law will also love her like a daughter. I believe that ideal family relations lie in this simple formula. I myself have been living under the same roof as my mother-in-law for 16 years, and I regard her as my family and loved one.
- I wonder how Nasiba xanim accepted your spouse. What was the "test of strength" like?
- I met Camal at the institute. We talked for a long time and got used to each other. And when we decided that we wanted to get married, I first took him to get acquainted with my grandmother. My parents were away: father and mother were already living and working in Turkey. My father was much stricter than my grandmother, and approaching him with talk about marriage was not so easy. I decided that if grandmother approves my choice and my future husband, dad will have to agree with her. Nasiba xanim had a long talk with Camal, and when he left, she told me: "My daughter, I liked him. He's a very nice guy." This meant that my grandmother had agreed to the marriage. It remained to pass dad's "test". When my parents visited Baku again, I introduced Camal to dad. They had a long conversation behind closed doors, and I couldn't find a place for myself from the excitement. Grandmother comforted me and repeated that dad will definitely agree to the wedding. When they finally left the room, I realized from the contended face of my dad that Camal passed the test.
- And what did your grandmother say about how she met your grandfather Mutallib? It was probably a very interesting story...
- My grandfather was a musician of Azgoskonsert. He was the first to accompany Zeynab Xanlarova, Elmira Rahimova and many other performers. Nasiba was introduced to my grandfather by Mirza Babayev during a tour in Uzbekistan. Mutallib muallim was younger than Nasiba xanim by 11 years! But the age difference didn't prevent them from marrying and being together for a long 40 years of life. I remember how gently and tenderly granddad treated grandma. It was true love. They understood each other perfectly well. Actually, I had a special relationship with grandfather. I loved him madly and was connected with him by some invisible thread. I spent a lot of time with him, he was playing with me, telling some funny stories and giving advice. I remember that when I fell over and cut my knees in the kindergarten, I desperately cried and called my grandfather for help. He was my support and protection. When he died, I was 16 years old, and I grieved over his death. It was perhaps one of the most dramatic moments of my life. I still always carry a photograph of him with me. The second blow, which crippled me very much, came after 10 years after his death, when grandma died. They say that time dulls the pain of losing loved ones ... It's not true. There isn't less pain. You just resign yourself to the reality, but the longing for your loved ones, whom you'll never see, becomes more acute and tangible.