Pambıqçılığın geniş inkişaf perspektivlərini Azərbaycanın tekstil sənayesinin yenilənməsi ilə də dəstəkləmək lazımdır
Qeyri-neft sektorunun inkişafının mühüm sahələrindən biri kənd təsərrüfatıdır. Bu sfera, ilk növbədə, idxaldan asılılığı xeyli dərəcədə azalda bilər, habelə böyük ixrac potensialına da malikdir.
Qida sənayesi sferasında son illər ərzində böyük işlər görülübsə və mağazalarda məhsulların böyük əksəriyyəti milli brendlərdirsə, tekstil sənayesinin yerli istehsalçısı öz istehlakçılarını öz məhsulları ilə xüsusi olaraq ərköyünləşdirmir. Hərçənd bu sektorun inkişafı üçün ölkədə bütün təməl amillər möv-cuddur. Ona görə də pambıqçılığın, ipəkçiliyin geniş inkişaf perspektivlərinə Azərbaycanın tekstil sənayesinin inkişafı ilə dəstək vermək lazımdır.
Azərbaycanlı biznes-dairələrin vaxtilə öz rəqibləri ilə mübarizədə uğurlu nəticələr əldə etmələrinə dair xeyli layiqli nümunələr var. Hələ XX əsrin əvvəlində Hacı Zeynalabdin Tağıyev "Rusiyanın toxuculuq şahı" Savva Morozovun rəhbərlik etdiyi 28 iri fabrikçi ilə qızğın rəqabətə girərək, məşhur pambıq parça fabriki tikdirdi.
Tağıyevin fabriki Rusiyada, təxminən, 2,5 min müxtəlif mexanizmdən ibarət Avropadan müasir texnika ilə təchiz edilmiş müəssisələrdən biri oldu. Toxuculuq dəz-gahları İngiltərədən alınmışdı. Gücü 30 mln. arşın bez olan (1 arşın - 71,12 sm) fabrikə ildə 1,7 mln. rubl həcmində qızıl xərclənmişdi.
Tağıyevin Bakı Toxuculuq Fabriki sayca Rusiyada 9-cu, lakin Qafqazda yeganə olmuşdu. Tağıyevin istehsalı yoluna qoymasının nə dərəcə çətin olduğunu rusiyalı fabrikçilərin öz əlaqələrindən istifadə edərək, bu fabrikdə çit və digər parçaların buraxılmasına necə maneə olduqları faktı da xəbər verir. Lakin tezliklə Tağıyevin fabrikində buraxılan bez fəal şəkildə təkcə Qafqaz ölkələrinin bazarını deyil, həm də bir çox müsəlman ölkələrində aparıcı yerləri tutdu. Onu müqəddəs yerlərə - Məkkə, Kərbəla, Xorasana zəvvarlıq üçün alırdılar.
Tağıyevin xidməti ondan ibarət idi ki, o, məsələyə nə qədər əmək və vəsait sərf edilməsindən asılı olmayaraq, həmişə onu kompleks şəkildə həll edirdi. Zavod tikməzdən və təchiz etməzdən öncə, Tağıyev torpaq sahələri əldə etmiş və pambıq əkinini 40 desyatindən 250 desyatinədək (1 desyatin = 1, 09 ha) artırmışdı. Bununla da o, məhsuldarlığı bir neçə dəfə yüksəltmişdi.
Azərbaycan rəhbərliyi pambıqçılığın inkişaf imkanlarını artıq cari ildə müəyyənləşdirib. Hökumətin 2016-cı ilin birinci yarısının sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına dair iclasında İlham Əliyev pambıqçılığın inkişafı üçün konkret tapşırıqlar verib.
"Pambıq elə məhsuldur ki, onun üçün bazar axtarmağa ehtiyac yoxdur. Vaxtilə ulu öndər Heydər Əliyevin zəhməti, səyləri nəticəsində pambığın istehsalı Azərbaycanda 1 mln. tona qalxmışdır. O, 1969-cu ildə hakimiyyətə gələndə, indi mənim dəqiq yadımda deyil, təqribən, 100-200 min ton pambıq istehsal olunurdu. Keçən il Azərbaycanda cəmi 35 min ton pambıq yığılıbdır. Bir milyon hara, 35 min hara?! Özəl qurumlar bunu təkbaşına edə bilməyəcəklər. Pambıqçılığı inkişaf etdirmək üçün dövlət birinci rol oynayır, ikinci yerli icra orqanları və ondan sonra özəl qurumlar. Biz pambıqçılığı bərpa etməliyik. Keçən il 18 min hektar əkilib. Bu il mən qarşıya vəzifə qoymuşam ki, 50 min hektar əkilsin və əkin, yəqin ki, yaxın zamanlarda başlanacaqdır. Əgər keçən il biz 35 min ton pambıq yığa bilmişiksə, bu il 50 min hektar əkilərsə və məhsuldarlığı lap aşağı səviyyədə, 20 sentnerdən götürsək, bu, 100 min ton pambıq edəcək - keçənildəkindən 3 dəfə çox. Ancaq indi yeni texnologiyalar, o cümlədən suvarma texnologiyaları möv-cuddur və biz məhsuldarlığı artırmaqla daha da böyük nəticəyə çata bilərik. 1970-1980-ci illərdə 200-250 min hektar pambıq əkilirdi, keçən il 18 min hektar. Ona görə, məhsuldarlığın artırılması və əkin sahələrinin dövriyyəyə buraxılması, normal suvarmanın təmin edilməsi, toxumla təminat məsələləri öz həllini tapmalıdır və biz bu il 100 min ton pambıq gözləyirik. Ancaq bir il ərzində, gələn ilin əkininə qədər bütün lazımi tədbirlər görülməlidir ki, 2017-ci ildə - mən indi rəqəm demək istəmirəm - Azərbaycanda bir neçə dəfə çox pambıq yığılmalıdır", - deyə Prezident İ. Əliyev bildirib.
Pambıqçılığın inkişafı üçün, sadəcə, pambıq xammalının ixracı barədə deyil, həm də istər parça istehsalı, istərsə də toxuculuq sənayesində son məhsulu əhatə etməklə, tamhəcmli istehsalat dövrəsi barədə də çox düşünmək olar.
Ona görə də azərbaycanlı biznes-strukturlar toxuculuq (tekstil) infrastrukturunu Bakı, Gəncə, Min-gəçevir, Şəki və Sumqayıtda bərpa etməlidirlər. İlk növbədə, Azərbaycanın işgüzar dairələri Türkiyə, Çin, Hindistan və s. toxuculuq məhsulları ilə dolmuş Azərbaycan bazarının qarşısını almalıdır.
İkinci mərhələdə Fars körfəzi, Rusiya və digər ölkələrin bazarlarına yiyələnmək olar. Unutmaq lazım deyil ki, yerli xammala əsaslanan Azərbaycan məhsulu, habelə əlverişli logistika nəqliyyatı pambıq parça məhsuluna xarici bazarda rəqabətədavamlı olmağa imkan verməlidir.
Toxuculuq sahəsinin inkişafı yolunda dövlətin çiyninə böyük məsuliyyət düşür. Bu sahənin sürətli inkişafı üçün rəqabətli mühitin yaradılması zəruridir. Bununla yanaşı, Azərbaycan hökuməti işgüzar dairələri güzəştli maliyyə vasitələri ilə dəstəkləməyə hazırdır.
Dövlətin ayırdığı kreditlər, İqtisadiyyat Nazirliyinin Sahibkarlığa Kömək Milli Fondunun xətti ilə keçirdiyi işlər xüsusi önəm daşıyır. Fond ümumi dəyəri 60 mln. manat olan 7 tekstil fabrikinin yaradılmasına, Almaniya, Belçika, İsveçrə, Avstriya, İtaliya, İspaniya, Yaponiya və Türkiyədən olan müasir avadanlıqlarla təchiz edilməsinə 28,4 mln. manat güzəştli kredit ayırıb. Bu fabriklərin fəaliyyətə başlaması istehlakçıların tələbata uyğun yüksəkkeyfiyyətli müxtəlif tekstil və trikotaj məhsulları ilə təmin edilməsinə imkan yaradıb.
100 faiz pambıqdan istehsal edilən məhsullarda heç bir kimyəvi qatqı yoxdur, insan sağlamlığı üçün təhlükəsizdir və ekoloji təmiz, bütün beynəlxalq keyfiyyət standartlarına uyğundur. Məhz buna görə, istehsal edilən hərbi geyimlər və xüsusi uniformalar, hamam xalatları və dəsmallar, yataq dəyişəcəyi, ədyal və balışlar, otellər və idman kompleksləri üçün xüsusi dəstlər, köynək və kostyumların buraxılışı bazarı fəth etmək şansına malikdir.
Qeyd edək ki, qarşıya qoyulan məqsədlərə nail olmaq və pambıq parça məhsullarının genişlənməsi üçün firma məhsulunun buraxılışını təşkil etməklə, daha bir addım atılmalıdır. Buraxılan məhsulun məşhur markasının yaradılması üçün 2 yol mümkündür: artıq məşhur olan brendlərlə məhsulun buraxılması və ya öz brendini yaratmaq.
Əksər ölkələr inkişafın birinci yolu ilə gediblər. Belə ki, bir çox inkişaf etmiş ölkələrin dünya brendlərini əldə edərək, onların Hindistan, Pakistan, Çin və hətta Vyetnamda hazırladığı yazılan etiketlərini görmək mümkündür.
İkinci variant ağır yoldur və böyük xərclər tələb edir. Lakin "Azərbaycanda hazırlanıb" markası altında və geyimlərdə milli atributların rəzmləri olan məhsullar, bu, təkcə milli iqtisadiyyatın deyil, eləcə də bir daha ölkənin uğurlarınını ucadan bəyan etmək şansıdır.
Bakıda Birinci Avropa oyunlarının, "Formula-1" avtoyarışı mərhələsinin və digər iri idman tədbirlərinin keçirilməsi turistlərin cəlb edilməsi baxımından əcnəbilərin Azərbaycanla daha yaxşı tanış olmaları üçün zəruridir. Lakin artıq Bakını Şərq üçün moda mərkəzi kimi də təqdim etmək vaxtıdır. Bu istiqamətdə görüləcək xeyli iş var və azərbaycanlı modelyerləri moda və paltar istehsalı dünyası bazarında öz yerlərini tapmaq gözləyir.

FROM COTTON TO DRESS
Azerbaijan's textile industry needs an upgrade for support for broad prospects for development of cotton farming
One of the most important areas of the development of the non-oil sector is agriculture, which will, first of all, significantly reduce dependence on imports and also has a great export potential.
Although a lot of work has been done in the field of food industry over the past few years and most foods in stores are domestically made, local manufacturers in the textile industry do not particularly indulge consumers in their output. This is despite the fact that all basic things that are needed for this sector to develop in this country are available. Therefore, Azerbaijan's textile industry needs an upgrade for support for broad prospects for development of cotton farming and sericulture.
Azerbaijani businesses have a role model in their fight against competitors. Back in the early 20th century, Haci Zeynalabdin Tagiyev built Baku's famous cotton factory, embarking on a fierce competition with 28 major manufacturers headed by "the king of Russian textile", Savva Morozov.
Tagiyev's factory came to be one of Russia's plants that were equipped with modern machinery from Europe, presumably composed of 2,500 different mechanisms. The factory bought weaving machines in England. A total of R1.7m rubles in gold were spent on the factory that had a capacity of 30m arshins (1 arshin is 71.12 cm) of calico a year.
Tagiyev's textile factory in Baku was the twenty-ninth in Russia but the only one in the Caucasus. It was not easy for Tagiyev to organize production because Russian manufacturers used their connections to impede the production of chintz and other fabrics at this factory. However, a short while later, calico made at Tagiyev's factory not only actively conquered the markets of the Caucasus countries but also took a leading place in many Muslim countries. It was bought for pilgrimage to holy places - Mecca, Karbala, Khorasan.
Tagiyev's merit is that he always tackled issues in a comprehensive manner, regardless of how much work and money had to be invested. Before building and equipping the factory with modern machinery, Tagiyev bought plots of land and expanded cotton crops from 40 to 250 dessiatines (1 dessiatine is 1.09 ha), thereby increasing yield several times over!
Azerbaijan's leadership has identified horizons for the development of cotton farming for this year. At a government session held to discuss the results of socio-economic development in the first quarter of 2016, President Ilham Aliyev issued concrete instructions towards the development of cotton farming.
"Cotton is a product that does not need to search for a market. There was a time when owing to the work and efforts of great leader Heydar Aliyev, cotton production reached 1m t in Azerbaijan. In 1969, when he came to power, approximately - I cannot remember well now - 100,000-200,000 t were produced. Last year, only 35,000 t of cotton were harvested in Azerbaijan. There is a difference between one million and 35,000, isn't there?! Private companies are unable to do it on their own. The government plays the main role in the development of cotton farming, local executive bodies play the second role, and then follow private companies. We must resume cotton farming. Last year, 18,000 hectares were sown. For this year, I have set a target to sow 50,000 hectares, and sowing will probably start very soon. Last year, we were able to harvest 35,000 t of cotton, but this year, if 50,000 hectares are sown and the lowest yield is 20 quintals, then 100,000 t of cotton will be harvested, which is three times more than last year. But there now exist new technologies, including irrigation ones, and if we increase our yield, we will be able to achieve even better results. In the 1970s-80s, cotton was sown in 200,000 to 250,000 hectares, but last year it was 18,000. Therefore, we must find a way to increase productivity and put into sown areas into work, ensure normal irrigation and seed supply, and this year we expect 100,000 [t of] cotton. But all necessary measures must be taken in the course of this year, before next year's sowing, so that in 2017 - I do not want to name a number now - Azerbaijan's cotton harvest is several times greater," President Aliyev said.
With this focus on the development of cotton farming, we could actually think about not simply exporting raw cotton but also about a full production cycle that would include both production of fabrics and of end output of the textile industry.
Therefore, Azerbaijani businesses should restore textile infrastructure in Baku, Ganca, Mingacavir, Saki and Sumqayit. First of all, Azerbaijani businesses should give a fight to textile output from Turkey, China, India etc that has filled the Azerbaijani market.
Then, we can start conquering the markets of Persian Gulf countries, Russia and other countries. We should not forget that Azerbaijani output, which is made from domestic raw materials, as well as favourable transport logistics should allow our cotton output to be competitive in the foreign market.
On the path of the development of the textile industry, significant responsibility falls on the shoulders of the government. The government needs to create a competitive environment for a rapid development of this industry. The Azerbaijani government is willing to support businesses with concessional funding.
From this point of view, of particular importance are loans issued by the government and work done by the Economy Ministry's National Fund for Entrepreneurship Support. The foundation has issued more than 28.4m manats in soft loans towards the establishment of seven textile factories that cost a total of 60m manats and their provision with modern equipment from Germany, Belgium, Switzerland, Austria, Italy, Spain, Japan and Turkey. The start of the operation of these plants has helped supply consumers with different kinds of high-quality textile and knitted output according to their needs.
Their output, manufactured from 100-per-cent cotton, does not contain any chemical additives, is safe for human health and is considered environmentally friendly and meeting all international quality standards. That is why their output such as military uniforms and special uniforms, bathrobes and towels, bed linen, blankets and pillows, special sets for hotels and sports complexes, and shirts and suits stand a chance of winning the market.
We should note, however, that to achieve the goals set and expand cotton output we need to take one more step, which is to start to make trademark output.
To create a famous brand product, there are two options: to agree to organize the production of output under already well-known brands or develop one's own brand.
Many countries have chosen option one. In many developed countries, when buying items from world-famous brands, you can see labels that say that they were made in India, Pakistan, China and even Vietnam.
Option two involves a thorny path and requires large spending. But output under the brand "Made in Azerbaijan", with emblems of national attributes on clothes, is an opportunity to once again declare loudly not only the successes of our national economy but also those of this country.
The 1st European Games, a stage of Formula One auto racing, and other major sporting events held in Baku are necessary so that foreigners get to know Azerbaijan better and tourists visit. But it is time to also present Baku as a fashion hub for the East. There is a lot of work to be done in this regard, and Azerbaijani fashion designers are yet to find their place in the market in the world of fashion and production of clothing.