"İD"nin "YATMIŞ ÖZƏKLƏRİ"
Rusiyada neftin ucuzlaşması və Qərblə qarşıdurmada qarşılıqlı sanksiyalar üzündən yaranmış çətin iqtisadi vəziyyət ölkədə bir sıra problemlərə yol açıb. Onlardan biri də kriminogen durumun ağırlaşmasıdır.
Bu gün ölkədə cinayətlərin böyük əksəriyyəti məişət zəminində və əmlak mübahisələri üzündən baş versə də, terror təhlükəsi nəinki gündəmdən çıxmır, əksinə, getdikcə artır. Bu, İraq və Suriyanın əhəmiyyətli bir hissəsini işğal etmiş "İslam Dövləti"nin (İD) Rusiyanın ünvanına aşkar hədələri ilə bağlıdır. Rusiyanın ötən ilin sentyabrında Suri-yanı bombalamağa başlamasından sonra, "İD" ona qarşı cihad elan edib. Bir qədər sonra isə İnternetdə Rusiyanın "qan içərisində boğulacağı"na dair bəyanatlar yayılıb. Bu günlərdə İnternetdə yeni video yerləşdirilib. Orada Dağıstanda kamikadze tərəfindən avtomobilin partladılması kadrının fonunda, Rusiyada kütləvi terror aktlarının təşkil ediləcəyinə dair növbəti hədələr yer alıb. Hədəni səsləndirən yaraqlılar rus dilində danışırlar.
Müxtəlif məlumatlara görə, hazırda "İD" sıralarında 2,5 mindən 5 minədək (MDB-nin Antiterror Mərkəzinin məlumatı) Rusiya vətəndaşı var. Onların əksəriyyəti Şimali Qafqaz respublikalarından olanlardır.
Bununla yanaşı, çoxsaylı bəyanatlardan belə məlum olur ki, ölkənin hüquq-mühafizə orqanlarını daha çox narahat edən Suriyada döyüşən yaraqlıların vətənə qayıdışı yox, "İD"nin adamlarının Rusiyanın daxilində insanların ələ alınması istiqamətində apardığı işlərdir. Ekspertlər hesab edirlər ki, ölkəni tərk edərək müharibəyə yollanmış 1 nəfərə ürəyi yananların sayı onlarca, hətta yüzlərlədir. Məhz onlar "yatmış özəklər" adlandırılır və hansısa dövrdə cihadçılar onları asanlıqla səfərbər edə bilər.
İnsanların ələ alınması ilə məşğul olanlar pərakəndə şəkildə işləyir. Lakin onlar Şimali Qafqazda, Volqaboyunda, Sibir və Uzaq Şərqdə özəklər şəklində sabit bir strukturda cəmləşiblər. Beynəlxalq Araşdırmalar İnstitutunun direktoru Andrey Kazansev hesab edir ki, onlar, adətən, 3 müxtəlif şəbəkə halında fəaliyət göstərirlər.
Birincisi, insanların ələ alınması İnternet vasitəsilə həyata keçirilir. Baş Prokurorluğun məlumatına görə, yalnız son dövrlərdə cihada çağırışla məşğul olan 8 mindən artıq sayt qapadılıb. Saytlarda cihada maliyyə dəstəyinin göstərilməsi üçün bank və digər rekvizitlər də yerləşdirilirmiş. Amma bu, sadəcə, informasiya xarakteri daşıyır. Daha sonra şəxsi yazışmalar gəlir. Qeyd edək ki, insanların cəlbi ilə məşğul olanlar arasında xarici görünüşcə slavyanı xatırladan şəxslər kifayət qədər çoxdur. Onlar, adətən, yaxşı təhsilə malik olur, rus dilini əla bilirlər. Onlar qurbanlarını ya sosial şəbəkələrdən, ya da müxtəlif forumlardan tapır. Daha sonra işə bilavasitə "yeni əsgər"i ünvana çatdırmalı olan şəxslər qoşulur.
Bir qayda olaraq, bu işdə əsas hədəf gənclərdir. Söhbət vətənində heç bir perspektivə malik olmadığını düşünən, dini baxışlarına görə təqib olunan, ətrafdakıların ədalətsizliyindən, korrupsiyadan, özünüifadə məhdudiyyətindən narazılıq edən cavan oğlanlardan və qızlardan gedir.
Bu ilin fevral-mart aylarına olan məlumata görə, gənclər arasında yoxsulluq 15, əhalinin fəal hissəsi arasında 17% təşkil edir. Rublun dəyərini kəskin şəkildə itirməsi nəticəsində, Rusiya əməkhaqqının ən aşağı olduğu ölkələrin siyahısında son yerlərdə qərarlaşıb.
"Tələyə düşənlər" arasında cəmiyyətə inteqrasiya edə bilməyən şəxslər çoxdur. Söhbət qastarbayterlərdən, xüsusilə ətrafdan təcrid vəziyyətdə yaşayan qeyri-leqallardan gedir. Ölkənin şimalında - Surqut, Nefteyuqansk, Radujnı, Xantı-Mansiysk, Salehard - son zamanlar milli və dini zəmində toqquşmaların son dərəcə intensiv xarakter alması hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən məhz "İD"nin insanları ələalma fəaliyyətinin nəticəsi kimi qiymətləndirilir. Ölkənin neft gəlirləri hesabına cəlbedici olan rayonlarında, əsasən, Mərkəzi Asiya ölkələrindən olan miqrantlar daha həvəslə məskunlaşır. Ekstremizm təbliğçiləri də onların arasından çıxır. Hüquq-mühafizə orqanları artıq "Hizm ut-Təhrir" və "İD"nin tərəfdarlarından ibarət gizli təşkilatları ifşa ediblər.
Həbsxanalarda da insanların ələ alınmaları prosesi son dərəcə fəal gedir. Rusiyada hər il, orta hesabla, 250 min insan həbsdən azad olunur və təxminən, eyni sayda azadlıqdan məhrum edilir. Onların, təxminən, 55%-i təkrar cinayət üstündə saxlanılır. Cəzasını başa vurmuş şəxslər cəmiyyətə işsiz, pulsuz və mənzilsiz, əsəbi qayıdır və onların cinayət əlaqələri olur. Ekspertlərin fikrincə, belə insanlar terror təşkilatları üçün "asan ov"dur.
Sadalanan sosial təbəqələrlə yanaşı, güc strukturlarının təmsilçilərinə də böyük diqqət ayrılır və bu, heç də təəccüblü deyil. Bu işdə rəhbərlikdən narazılıq hallarından istifadə olunur.
Bir məqamı da bilmək lazımıdır ki, "İD" tərəfindən ələ alınan şəxslər heç də hər zaman yoxsul, təqib olunan, sıxışdırılan insanlar olmur. Vəhhabi bandit dəstələrinin sıralarında maddi durumu yüksək şəxslərə, o cümlədən sahibkarlara və zəngin valideynlərin övladlarına da rast gəlinir. "İD"nin təbliğatı onlara ədalət, qardaş məhəbbəti, bu ölkədə yol verilən yanlışlıqların təkrarlanmadığı dövlətdə yaşamaq vəd edir. Bu, yalnız yoxsullar üçün deyil, kifayət qədər varlı şəxslər üçün də cəlbedicidir.
Bu yerdə "İD" ideoloqlarının bir etirafı kifayət qədər maraqlı sayıla bilər. Onlar deyir ki, bu və digər cəlbetmə vasitəsi "Əl-Qaidə" da daxil olmaqla, İslam terroru təşkilatlarının təcrübəsindən yox, bu yaxınlaradək Latın Amerikası və Avropada fəaliyyət göstərmiş solçu terror qurumlarının təcrübəsindən götürülüb.
2015-ci ildə Şimali Qafqazda 770 yaraqlı və onlarla əlbir olan şəxs saxlanılıb, 156 yaraqlı məhv edilib. Məhv edilmiş şəxslər arasında "İD"yə sadiqliyə and içmiş 26 liderdən 20-nin adına rast gəlinir. Mətbuatın yazdığına görə, yalnız Dağıstanda Çeçenistan, Moskva, Sankt-Peterburq, Yekaterinburq, Stavropol və Krasnodarda təbliğat aparan 40 nəfər saxlanılaraq mühakimə olunub. Dağıstan prokurorluğunun məlumatına görə, respublikada 15 min nəfər xüsusi nəzarətdədir. Onların arasında yaraqlıların xanımları, dul qadınları və bacıları, övladları və valideynləri də var.
Dövlət Dumasının Beynəlxalq Məsələlər Komitəsinin üzvü Adalbi Şxaqoşevin dediyi kimi, qanunvericilik, az qala, "onlayn" vəziyyətdə dəyişdirilir, çünki gündəlik olaraq terrorçuların cinayət məsuliyyətindən hansı yollarla yayındığı araşdırılır. Bu səbəbdən, qanunlar da sərtləşdirilir; məsələn, terror aktının törədilməsi, insanların girov götürülmələri və terror aktının törədiləcəyinə dair yalan məlumat yayılmasına görə, cinayət məsuliyyətinə cəlb olunma yaşının aşağı həddi 20-dən     14-ə endirilib. Bundan başqa, terror aktı nəticəsində dəymiş maddi və mənəvi ziyanın əvəzi, həm onu törətmiş şəxsin, həm də qohum və yaxınlarının hesabına ödənilir - o halda ki, onların əmlakı terrorçuluq fəaliyyəti nəticəsində əldə edilmiş olsun.
Qanunvericiliyin daha da sərtləşdirilməsinin tərəfdarları istəyirlər ki, terror aktını həyata keçirmiş şəxsi ələ almış adam da terrorçu sayılsın və indiki kimi 5-7 il yox, ömürlük azadlıqdan məhrum olunsun.
Lakin bu cür tələbləri artırmaq Rusiya cəmiyyətinin bir çox təbəqəsi tərəfindən qəbul edilmir. Bunun səbəbi var. Hələ birinci və ikinci Çeçenistan müharibələri dövründən (1994-1996 və 1999-2000) dövlətin antiterror siyasətində terrorçulara və onlarla əlbir olan şəxslərə qarşı mübarizədə sərt üsullara üstünlük verilib. Amma bunun effektivi yaxşı olmayıb - hər öldürülən yaraqlının yerinə yeniləri peyda olub.
Yalnız 2010-cu ilin payızında sosial gərginliyin azaldılmasına yönəlmiş mexanizmlər işə salınıb. Şimali Qafqaz respublikalarında icra hakimiyyətləri yanında adaptasiya komissiyaları yaradılıb, İslamın müxtəlif cərəyanlarına aid qüvvələr arasında konstruktiv dialoqa başlanılıb. Bundan sonra respublikaların rəhbərliyi insanların fərqli inanca malik olduğu, fərqli ibadət etdiyi və fərqli geyindiyi üçün təqibə məruz qalmasının yolverilməzliyindən danışmağa başlayıblar. Və bu, dərhal müsbət effekt verib.
Şimali Qafqaz meşələrində gizlənmiş insanların əksəriyyətinin qarşısına seçim qoyulub - cinayətə yol veriblərsə, təslim olaraq həbsə getmək, yaxud antiterror əməliyyatları nəticəsində məhv edilmək. Nəticədə, cinayətkar qruplara qoşulmuş, lakin heç bir cinayətdə iştirak etməmiş şəxslər dinc həyata qayıdıblar.
Ekstremizm yalnız xarici qüvvələrin təsirinin nəticəsi deyil. O, həm də cəmiyyətdə yaşanan proseslərin ortaya çıxardığı nəticə ola bilər. Onda bu və ya digər ölkədə siyasi, iqtisadi, sosial, mədəni və ideoloji sahələrdə vəziyyətin qaydasında olmamasına etiraz elementləri də var. Ekstremizmin qarşısının alınması üçün profilaktik tədbirlər yalnız güc tətbiqi ilə, cəza üsulları ilə yox, kompleks həyata keçirilməlidir. Əks təqdirdə, xəstəliyin səbəbləri ilə deyil, onun əlamətləri ilə sonu görünməyən müharibə alınacaq.

Борьба с международным терроризмом начинается дома
Непростая экономическая ситуация в России, вызванная падением цен на нефть, двусторонними санкциями в противостоянии с Западом, породила в стране ряд проблем. Одна из них - ухудшение криминогенной обстановки.
Хотя подавляющее большинство преступлений совершаются на бытовой и имущественной почве, нельзя не признать, что опасность террористических актов не только не снята с повестки дня, но и нарастает в связи с откровенными угрозами в адрес России со стороны так называемого "Исламского государства" (ИГ), оккупировавшего значительные территории Ирака и Сирии. После того как Россия в сентябре прошлого года начала бомбардировки в Сирии, ИГ объявило ей джихад, а чуть позже в сети появилось видео, в котором звучало обещание залить Россию "морем крови". Недавно было опубликовано новое видео. На фоне кадров подрыва машины террористом-смертником в Дагестане снова прозвучали угрозы проведения массовых терактов в России. Боевики говорили на русском языке.
По разным данным, в рядах ИГ в настоящее время воюют от 2,5 до 5 тыс. (цифра Антитеррористического центра СНГ) российских граждан, в основном выходцы из республик Северного Кавказа. Однако, судя по многочисленным заявлениям, серьезную обеспокоенность у правоохранительных органов вызывает не столько вероятное возвращение на родину воевавших в Сирии боевиков, сколько активная работа вербовщиков ИГ внутри самой России. На одного уехавшего боевика приходятся десятки, сотни сочувствующих, считают эксперты. Их они называют "спящими ячейками", которые очень легко могут быть мобилизованы джихадистами в определенный период.
Действуют вербовщики не разрозненно, а объединены в стабильную структуру с ячейками на Северном Кавказе, в Поволжье, Сибири и на Дальнем Востоке. Обычно взаимодействуют три разные сети, считает директор Института международных исследований Андрей Казанцев.
Во-первых, вербовка идет через Интернет. По данным Генпрокуратуры, только в последнее время было закрыто более 8 тыс. сайтов, призывающих к джихаду. В них в том числе размещались банковские и иные реквизиты для пожертвований на джихад. Но это как бы информационная настройка. Дальше идет личное общение. Причем среди вербовщиков очень много людей славянской внешности. Обычно они имеют хорошее образование и отлично владеют русским языком. Вербовщики находят своих жертв в социальных сетях либо на различных форумах. Затем подключаются уже непосредственно те, кто обеспечивает доставку "новобранца" до места назначения.
Как правило, основными объектами вербовки становятся молодые люди - как юноши, так и девушки, считающие, что они не имеют никаких перспектив у себя на родине, преследуемые за свои религиозные взгляды, недовольные окружающей их несправедливостью, коррупцией и ограниченностью самовыражения.
По данным за февраль-март этого года, среди молодежи бедность составляет 15%, среди активной части населения - 17%. Из-за резкого падения курса рубля Россия оказалась в самом конце списка стран по размеру минимального размера оплаты труда.
Обработка также эффективна и в среде людей, не интегрированных в общество, речь идет о гастарбайтерах, особенно нелегалах, которые в большинстве своем существуют изолированно от окружающего мира, общаясь в очень закрытых сообществах. Проявляющиеся в последнее время с тревожным постоянством столкновения на национальной и конфессиональной почве на севере страны - в Сургуте, Нефтеюганске, Радужном, Ханты-Мансийске, Салехарде - силовые структуры склонны считать результатом активной вербовки со стороны эмиссаров ИГ. Привлекательные своими нефтяными доходами районы страны активно заселяются мигрантами, в основном из Средней Азии. Вот в их среде и орудуют проповедники экстремизма. Выявлены подпольные организации, в том числе сторонников "Хизб ут-Тахрир" и ИГ.
Весьма активно идет обработка людей в тюрьмах. В России ежегодно из мест заключения в среднем выходят 250 тыс. человек и столько же приговариваются к тюремному наказанию. Примерно 55% из них за повторное преступление. Отбывшие наказание возвращаются без профессии, денег и жилья, озлобленные и с уголовными связями. По мнению экспертов, они представляют легкую добычу для вербовки террористическими организациями.
Наряду с перечисленными социальными группами большое внимание уделяется, как это ни странно, представителям силовых структур. В этом случае используется недовольство начальством.
Важно понять также, что далеко не все завербованные в ИГ происходят из бедных, преследуемых или ущемляемых слоев населения. В ряды ваххабитских бандформирований часто вступают материально обеспеченные люди, в том числе предприниматели, дети богатых родителей. Пропаганда ИГ обещает присоединившимся справедливость, братскую любовь, жизнь в государстве, не повторяющем тех ошибок, которые совершают страны, где живут эти люди. И это привлекательно не только для бедных людей, но и вполне состоявшихся.
Любопытно признание идеологов ИГ, что эти и другие приемы вербовки взяты зачастую не из практики исламистских террористических движений, включая "Аль-Каиду", а от левых террористических движений, действовавших не так давно в Латинской Америке и Европе.
В 2015 году на Северном Кавказе были задержаны 770 боевиков и их пособников, 156 боевиков на Северном Кавказе были убиты, включая 20 из 26 лидеров формирований, которые присягнули на верность ИГ. Согласно публикациям в прессе, только в одном Дагестане арестованы и осуждены 40 вербовщиков за агитацию в Чечне, а также в Москве, Санкт-Петербурге, Екатеринбурге, Ставрополье и Краснодарском крае. В том же Дагестане, по информации прокуратуры республики, на учет поставлены 15 тыс. человек, включая жен, вдов и сестер боевиков, их детей и родителей.
Как выразился член Комитета Госдумы по международным делам РФ Адальби Шхагошев, законодательство изменяется практически "онлайн", сообразуясь с обстановкой, изучая, каким образом террористу удается уходить от уголовного преследования. Исходя из этого, ужесточаются законы.
К примеру, снижен возраст наступления уголовной ответственности за совершение террористических актов, захват заложников и заведомо ложное сообщение об акте терроризма с 20 до 14 лет. Возмещение вреда, включая морального, причиненного в результате террористического акта, происходит как за счет средств лица, совершившего эти действия, так и за счет его родственников и близких людей, в случае, если имущество нажито в результате террористической деятельности.
Сторонники дальнейшего ужесточения законодательства предлагают вербовщика, чей "клиент" совершил доказанное преступление, признать террористом и определить ему в качестве наказания пожизненное заключение, а не 5-7 лет, как это происходит сейчас.
Такое "завинчивание гаек" не получает одобрения во многих слоях российского общества. И этому есть объяснение. Со времен еще первой и второй чеченских войн (1994-1996 и 1999-2000) в антитеррористической политике государства доминировали жесткие силовые методы борьбы с террористами и их пособниками. Однако это не давало нужного эффекта - на смену убитому боевику приходили новые.
Лишь с осени 2010 года были задействованы механизмы, призванные снизить социальную напряженность. В cеверокавказских республиках при исполнительной власти были созданы адаптационные комиссии, завязался конструктивный диалог между приверженцами различных исламских религиозных течений. В руководстве республик стали говорить, что люди не могут подвергаться преследованиям за то, что "не так" веруют, молятся, одеваются. Это сразу дало положительный эффект.
Многие прятавшиеся в лесах Северного Кавказа были поставлены перед выбором - сдаться и получить тюремные сроки, если они совершили преступления, или быть уничтоженными в ходе контртеррористических операций. Те, кто был втянут в бандитские формирования, но не совершал преступлений, возвращаются к мирной жизни.
Экстремизм является не только результатом влияния внешних сил. Он также возможен как побочный продукт тех процессов, которые происходят в самом обществе. В нем содержится элемент протеста против того, что не очень ладно в той или иной стране в сфере политических, экономических, социальных, культурных и идеологических отношений. Профилактика проявлений экстремизма должна быть комплексной, а не только с использованием силовых, правоприменительных методов. В противном случае получается бесконечная война с симптомами болезни, а не с ее причинами.