"AVRO-2020"nin MƏŞQİ
Bakıda keçirilən 17 yaşadək gənclər arasında futbol üzrə Avropa Çempionatını faktiki olaraq "Avro-2020"nin baş məşqi hesab etmək olar. Dörd ildən sonra Azərbaycan paytaxtı qitə birinciliyinin final mərhələsinin bir neçə oyununu qəbul edəcək.
UEFA nümayəndələri də "U17" çempionatının keçirilmə şəraitindən heyran oldular. Onların fikrincə - təşkilatçılıq, infrasturktur, AFFA ilə UEFA komandaları arasındakı münasibətlər, bir sözlə, hər şey yüksək səviyyədə idi.
"U-17" Avropa Çempionatının paytaxtımızda keçirilməsi son illər yaradılan infrastrukturu sınaqdan keçirmək imkanı yaratdı. Olimpiya stadionu, "Baksel Arena", "Dalğa Arena", "Azersun Arena" - bütün bu stadionlar son illər tikilib və Avropa Çempionatı oyunlarını uğurla qəbul etdi. Beş yeni məşq yerləri - 3 - "Neftçi"nin bazasında, 1 - Bakı Olimpiya Stadionunda, 1 - "Dalğa” yığma komandasının bazasında yaradıldı.
Başa çatan turnir yerli Təşkilat Komitəsi üçün ikinci böyük təcrübə oldu. İlk analoji sınaq 2012-ci ildə FİFA-nın himayəsi altında Azərbaycanda qızlar arasında keçirilən çempionat oldu. Bu iki turnirdə iştirak etmək kollektivə 2020-ci ildə böyük fayda gətirəcək.
Bəs ötən çempionat Avropa futboluna nə bəxş etdi? Hər bir iri turnir kimi bu da yeni ulduzlar üçün yol açdı. Beş oyunda yeddi top vuran portuqaliyalı Joze Homeş nələrə qadirdir. Əgər o, bu templə irəliləsə, tezliklə "Benfika"dan Avropanın ən aparıcı klublarına keçə bilər.
Bakıda keçirilən Avropa Çempionatı dünyaya yeni sayda baxış rekordunu bəxş etdi. 33 min azarkeş Azərbaycan - Portuqaliya oyununun açılışına gəldi!
Bundan əlavə, UEFA FİFA-dan sonra özü üçün Avropa Çempionatının final mərhələsini yüksək səviyyədə təşkil edən yeni ölkə kəşf etdi. Əgər Bakı istəsə, yaxın illər ərzində Olimpiya Stadionunda Çempionlar Liqası və ya Avropa Liqasının finalını təşkil etməyi bacarar. UEFA bir daha əmin oldu ki, Azərbaycanın paytaxtında hər şey yüksək səviyyədə təşkil olunacaq.
Azərbaycan millisinin oyununa gəlincə, açılış matçında sonradan turnirin qalibi olacaq Portuqaliyaya məğlubiyyət millimiz üçün “soyuq duş” oldu. İlk oyunda portuqallara 0:5 hesabı ilə uduzan millimizin oyunu çox zəif alındı. 25 dəqiqə ərzində 3 qol buraxan yığma uzun müddət özünə gəlməkdə çətinlik çəkdi.
Yalnız bir oyuna görə Azərbaycan yığmasının "U-17" Avropa Çempionatına zəif hazırlaşdığını söyləmək çətindir. Açılış matçında yarışın əsas favoritlərindən biri Portuqaliyaya rəqib olmaq bəxtsizlik əlamətidir. Digər tərəfdən, ən güclü komandaya belə bu hesabla uduzmaq səviyyə fərqini göstərir. Futbolçularımız psixoloji cəhətdən "U-17" Avropa Çempionatına hazır deyildi.
İkinci görüşdə yarışın son qalibi Belçika ilə 1:1 oynayan Azərbaycan son matçda Şotlandiya üzərində 1:0 hesablı qələbə qazandı. 4 xalla qrupda 3-cü olan millimiz qitə birinciliyində mübarizəni erkən dayandırdı.
Ümumilikdə, Azərbaycan yığmasının çıxışını qənaətbəxş saymaq olar. Amma etiraf etmək lazımdır ki, Murad Mahmudov, Mətin Gülər və Fərid Nəbiyev gələcəkdə "U-19" və "U-21" komandalarında çıxış etmək potensialına malikdir. Digər futbolçular haqqında xoş sözlər demək mümkün deyil.
17 yaşlılardan ibarət Azərbaycan millisinin əsas problemi start həyəcanını dəf edə bilməsi oldu. Sözsüz ki, futbolçularımız Portuqaliya və İspaniya komandalarındakı həmyaşıdları kimi, yüksək texnika və sürətə malik deyil. Onların potensialı maksimum bir hissə mübarizə aparmağa kifayət edir. Doğma meydan amilinin təsiri sayəsində futbolçularımız bütün görüşlərdə nisbətən həyəcanlı göründü.
Avropa Çempionatı “U-17” Azərbaycan millisinin ciddi islahatlara ehtiyacı olması göstərdi. Gələn il millidə baş verəcək nəsil dəyişikliyi komandaya yeni oyunçuların cəlb olunmasına səbəb olacaq. Belə yeni məşqçi komandayla kompleks qaydada çalışmalıdır. 2 il sonra bu uşaqların "U-19"a cəlb olunması baş tutmayacaqsa o zaman 17 yaşlılardan ibarət yığmanın fəaliyyəti nəticəsiz qalacaq.
Bakıda keçirilən qitə birinciliyi Portuqaliya, İspaniya, Belçika, Almaniya kimi komandalar üçün uğurlu oldu. Bu yığmaların heyətində gənc futbolçular sözün əsl mənasında gələcəklərinin parlaq olacağını sübut etdi. Bu komandaların azarkeşləri əsas milli üçün narahat olmaya bilər. Çünki indiki nəsilin layiqli əvəzedicisi olacaq.
AFFA-nın baş katibi Elxan Məmmədov "R+"a açıqlamasında 17 yaşlılardan ibarət Avropa Çempionatının keçirilməsi və Azərbaycan millisinin çıxışı barədə danışıb: "Avropa Çempionatının final mərhələsində iştirak etmək istənilən futbol federasiyası üçün uğurdu. Məsələnin idman tərəfinə gəlincə - yığmamız cəmi 1 oyunda məğlub oldu. Futbolçularımızın məğlub olduğu komanda Avropa çempionu adını qazandı".
Baş katib qitənin ən güclü 16 komandasının iştirakı ilə baş tutan yarışın ölkəmizə faydasının böyük olduğunu vurğulayıb: "Bu cür tədbirlərin təşkili zamanı ölkənin nə əldə edə biləcəyi barədə düşünmək və təhlillər aparmaq lazımdı. Bu fikir bizi çempionatdan əvvəl də, turnir dövründə də tərk etməyib və artıq Avropa çempionatının bizə hansı irsi miras qoyduğu haqda danışmaq olar. Bunlardan birincisi meydanlarla bağlıdı. Çempionatla əlaqədar üçü İsmət Qayıbov adına təlim-məşq bazasında, biri Bakı Olimpiya Stadionunda, biri isə Milli Komandaların Məşq Mərkəzində olmaqla 5 yeni məşq meydanı quruldu. Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyasının meydanında ot örtüyü yenisi ilə əvəz olundu".
Məmmədov bu yarışın ölkəmizin reklamı baxımından da əhəmiyyətli olduğunu, vurğulayıb: "Eurosport-1" və "Eurosport-2" kanallarında oyunlar nümayiş etdirildi. Eyni zamanda, Avropanın idman ictimaiyyəti qitə çempionatının nəticələrini diqqət mərkəzində saxlayaraq mütəmadi izlədi. Bundan başqa, illər ötəcək və stadionlarımızda çıxış etmiş yeniyetmə futbolçular dünya ulduzlarına çevriləcək. Bu, məhz ulduzların parlamağa başladığı bir çempionatdır", - deyən Elxan Məmmədov Azərbaycan paytaxtının "AVRO-2020"yə ev sahibliyi etməyə hazır olduğunu söyləyib.

Что дало Азербайджану проведение чемпионата Европы U-17?
Прошедший в Баку чемпионат Европы среди 17-летних футболистов можно считать фактически генеральной репетицией Евро-2020, часть игр которого примет и столица Азербайджана.
Функционеры УЕФА высоко оценили уровень проведенного чемпионата. По их мнению, организация, инфраструктура, взаимоотношения между командами АФФА и УЕФА, словом, все компоненты были на высшем уровне.
Чемпионат Европы U-17 позволил провести испытания всей созданной за последние годы инфраструктуры. Олимпийский стадион, "Баксель Арена", "Далга Арена", "Азерсун Арена" - все эти стадионы, принявшие игры ЧЕ, построены за последние годы. Также командам были представлены пять полей для тренировок - три на базе "Нефтчи" и по одной на Олимпийском стадионе и базе "Далга" сборной страны.
Для местного организационного комитета это стало вторым большим опытом - первый такого уровня турнир - чемпионат мира среди девушек под эгидой ФИФА был проведен в 2012 году. Вкупе с прошедшим чемпионатом Европы эти два турнира стали важным опытом для коллектива в рамках подготовки к Евро-2020.
Чем же запомнился прошедший чемпионат U17 для европейского футбола? Как и на любом турнире, здесь также заблистали новые звездочки. Особое внимание привлек португалец Жозе Гомеш, забивший семь мячей в пяти матчах. При таких темпах он может в ближайшее время перейти из "Бенфики" в один из ведущих европейских клубов.
На игре открытия Азербайджан - Португалия также установлен новый рекорд по количеству зрителей на чемпионатах Европы U17 - на матче присутствовали 33 тыс. зрителей.
УЕФА также убедился в превосходной организации финальной стадии ЧЕ. При желании Баку может провести на Олимпийском стадионе финал Лиги чемпионов или Лиги Европы на самом высоком уровне.
Что касается непосредственно игр чемпионата Европы, в частности сборной Азербайджана, то первая игра с будущими победителями турнира сборной Португалии стала холодным душем для хозяев.
Азербайджанская команда проиграла сверстникам из Португалии со счетом 0:5, пропустив первые три гола в течение начальных 25 минут.
Этот счет показал разницу в уровне подготовки, а также волнение азербайджанских футболистов. Фактически команда не была готова к ЧЕ именно психологически.
Уже во второй игре сборная Азербайджана сыграла вничью с бельгийцами (1:1), а в третьей игре сумела добиться победы над сборной Шотландии (1:0). Но набранных 4 очков не хватило для выхода из группы, где сборная Азербайджана заняла третье место.
В целом выступление команды можно оценить удовлетворительно. Но надо признать, что только Мурад Махмудов, Метин Гюляр и Фарид Набиев могут рассчитывать на места в U19 и U21. Остальные члены команды ничем особенным не выделялись.
Основной проблемой для U17 является стартовое волнение. Понятно, что азербайджанские юные футболисты не обладают такой техникой и скоростью, как их сверстники в сборных Португалии и Испании. Их сил для борьбы хватало лишь на один тайм. При этом надо отметить, что фактор своего поля привел к тому, что во всех встречах наши футболисты излишне волновались.
Результат на ЧЕ показал, что сборной Азербайджана требуются серьезные реформы. В следующем году сборной предстоит пережить смену поколений. И новый тренерский состав должен подойти к подготовке комплексно. Если через два года этих футболистов не привлекут к сборной U19, значит, работа U17 была бесполезна.
Континентальное первенство в Баку было успешным для Португалии, Испании, Бельгии, Германии. Юные футболисты этих сборных уже показали, что у них хорошие перспективы. Болельщики этих стран могут не беспокоиться за будущее своих сборных, у нынешнего поколения есть достойная замена.
Генеральный секретарь АФФА Эльхан Мамедов прокомментировал R+ выступление сборной Азербайджана на турнире: "Участие в финальном этапе чемпионата Европы - успех для любой футбольной федерации. Что касается спортивных результатов, то наша сборная проиграла лишь одну игру. Причем команда, победившая наших футболистов, стала чемпионом Европы".
Он отметил, что проведение турнира с участием 16 сильнейших команд Европы дало большой опыт. "Необходимо анализировать, что получит страна при организации таких турниров. Эта мысль была главной и перед чемпионатом, и в период его проведения, и сейчас мы можем говорить о том, что нам оставил чемпионат Европы. В первую очередь хочу упомянуть площадки. В связи с чемпионатом были организованы пять новых площадок для тренировок - три на базе имени Исмета Гаибова и по одной на Бакинском олимпийском стадионе и в тренировочном центре национальной команды. Было заменено также покрытие на стадионе Госакадемии по физподготовке и спорту", - сказал Э.Мамедов.
Он отметил, что турнир способствовал также рекламе страны: "Телеканалы Eurosport-1 и Eurosport-2 транслировали матчи чемпионата. Спортивная общественность Европы следила за играми чемпионата. Пройдут годы, и выступавшие на наших стадионах юноши превратятся в мировых звезд. Это чемпионат, где эти звезды начали блистать", - сказал Э.Мамедов, добавив, что Баку уже готов принять игры Евро-2020.