İri təsərrüfatlara keçid və ixracın genişləndirilməsi - Azərbaycanın kənd təsərrüfatının inkişafında əsas vəzifələrdir
Son üç ildə ölkədə kənd təsərrüfatı sahəsində genişmiqyaslı dəyişikliklər həyata keçirilir. Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi tərəfindən başlanılan islahatların əsas məqsədi - xərclərin azaldılmasına çatmaqla, ixracın çoxqat artımını təmin edərək, aqrar xırda əmtəə istehsalatının sənaye müstəvisinə keçidini təmin etməkdir.
"Son illərdə aqrar sektora intensiv dövlət dəstəyi sahənin ixrac imkanlarını nəzərəçarpacaq dərəcədə genişləndirib, Azərbaycanda istehsal olunan ASK məhsulunun rəqabətə davamlılığının artmasına imkan yaradıb", - deyə bu yaxınlarda Bakıda "WorldFood Azerbaijan 2016" və "VIII Süd Olimpiadası" beynəlxalq forumlarının açılışında Kənd Təsərüfatı naziri Heydər Əsədov deyib. Onun sözlərinə görə, cari il kənd təsərrüfatı torpaqlarının münbitliyinin artmasına xeyli yardım edir və yayda məhsulun yığılması üçün havanın yaxşı keçməsi davam edərsə, bir sıra istiqamətlər üzrə kənd təsərrüfatı istehsalının artımını gözləməyə dəyər.
İdxaldan - ixraca
Xüsusilə, əkinçilərə intensiv texniki dəstəyin göstərilməsi və taxıl təsərrüfatlarının genişləndirilməsi sa-yəsində 2015-ci ildə nə az-nə çox, 3 mln. ton yem və ərzaq taxılı yığılıb. Aqrar qurum ekspertlərinin fikrincə, taxılın eyni həcmini 2016-ci ildə də gözləməyə dəyər. Bununla yanaşı, taxıl növlərinin istehsalının artması ilə əkin strukturunun dəyişdirilməsi də planlaşdırılır: taxılın bərk növlərinin əkini artırılacaq, nəticədə Azərbaycan bir neçə il ərzində ərzaq taxılının idxalını əvəzləyə biləcək. Bu, təqribən, 300 mln. dollara qənaət etməyə imkan verəcək - ölkə məhz bu vəsait müqabilində ötən il 1,3 mln. ton taxıl idxal edib.
Bitkiçiliyin digər növlərinə gəlincə, burada tərəvəz, bağça və meyvə növlərinin istehsalı kifayət qədər böyük potensiala malikdir. Belə ki, ötən ildə ölkədə 1,256 mln. ton tərəvəz, 831 min ton kartof, 484 min ton bağça, 880 min ton meyvə, 153 min ton üzüm istehsal edilib. 2016-cı il üçün proqnozlara əsasən, meyvə-tərəvəz növlərinin 3-7%-lik artımı gözlənilir. Üstəlik, istehsalatın yüksək dinamikasını daha çox Avropa və Türkiyə ixracatçılarının getməsindən sonra qıtlıq yaranmış qonşu Rusiyada artan xarici tələbatı təmin edir. "2015-ci ildə ölkəmizdən ümumi dəyəri 312 mln. dollar həcmində meyvə və tərəvəz ixrac olunub, bu da 2014-cü ildəki göstəriciləri 7,2% üstələyir", - deyə aqrar qurumun rəhbəri H. Əsədov bildirib.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin mütəxəssisləri hesab edirlər ki, Azərbaycanda meyvə və tərəvəzin cari ildə ixracı ötən illərdəki göstəricilərdən heç də az olmayacaq. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatlara əsasən, 2016-cı ilin yanvar-mart ayları ərzində təkcə təzə mövsümü tərəvəzlərin ixracı 13, 6 mln. dollar həcmində 13 min ton təşkil edib. Bu da ötənilki göstəricilərdən çoxdur. Beynəlxalq ekspertlərin qiymətləndirmələrinə əsasən, Azərbaycan bir sıra meyvə növlərinin ixracında nəzərəçarpacaq inkişafa nail olub - yerli fermerlər xurma və narın postsovet məkanı bazarlarının təchizatında liderlər sırasındadırlar.
Münbit xarici vəziyyət bitkiçilik sahəsinə əcnəbi, xüsusilə, qonşu İrandan olan sərmayəçilərin cəlb edilməsinə yardım edir. İrandan olan şirkətlər birgə aqrar müəssisələrin yaradılmasında, habelə üçüncü ölkələrə ixrac etmək mümkün olan qida məhsullarının istehsalı üçün kənd təsərrüfatı torpaqlarının istifadə edilməsində maraqlıdırlar. Prioritetlər sırasına müasir istixana təsərrüfatlarının yaradılması, meyvəverən bitkilərin əkilməsi və quru meyvələrin istehsalı, konserv müəssisələrinin tikintisi, ipəkçiliyin inkişafı daxildir.
Yardım və subsidiyalar
Kənd təsərrüfatının inkişaf etdirilməsinin yeni strategiyasına əsasən, dövlət maliyyələşdirilməsinin əsas axını ən yüksək ixrac dəyərinə malik bir sıra istiqamətlərin inkişaf etdirilməsinə yönələcək. Nazir H. Əsədovun sözlərinə görə, cari ildə texniki növlərin - pambıq və tütünün, ipək ipliyin istehsalının artırılması üzrə genişmiqyaslı işlərə başlanılıb. Yardımın maksimal həcmi son illər ərzində ciddi problemlərlə üzləşən pambıqçılığa da göstəriləcək. Cari ilin mart-aprel aylarında 52 min ha ərazi əkilib və pambığın gözlənilən məhsulu 100 min ton həcmindədir. Bu da 2015-ci illə müqayisədə iki dəfə çoxdur. Prioritet sahələr sırasına həmçinin üzümçülük və şərabçılıq, çayçılıq, meşə arıçılığı da daxil edilib. Sərmayələrin həcmi və bu sahələrin kapitallaşmasının formatı ixrac potensialından asılı olaraq hesablanacaq.
"Böhran təzahürlərinə rəğmən, cari ilin ilk rübünün nəticələrin əsasən, aqrar istehsalatın templəri müsbət dinamikasını saxlayıb və 2,7% səviyyəsində artım təmin edilib", - deyə bu yaxınlarda baş tutan hökumətin iclası zamanı Prezident İlham Əliyev bildirib. - "Lakin bu gün istehsalat həcmini dəfələrlə artırmaq və kənd təsərrüfatının ixracını daha da yüksəltmək lazımdır. Bunun üçün maliyyələşdirmə, kənd təsərrüfatı istehsalçılarına dəstək mexanizmlərini optimallaşdırmaq lazımdır". Dövlət başçısnın sözlərinə əsasən, ölkədə fermerlərin dotasiyasının yeni mexanizmi tətbiq olunacaq: subsidiyalar paketi regional spesifika, iqlim zonalarının xüsusiyyətləri və sahə fərqləri nəzərə alımaqla hazırlanacaq.
Ümumilikdə, kənd təsərrüfatının dövlət subsidiyalaşdırılma sisteminin təkmilləşdirilməsi üzrə ciddi iş gözlənilir: keçmişdə müvafiq sahədə ciddi pozuntular və hətta vəsaitlərin mənimsənilməsi qeydə alınırdı. "Subsidiyaların paylanılması zamanı şəffaflığın təmin edilməsi ayrılan vəsaitlərlə bağlı məlumat nazirliyinin saytında dərc olunacaq. Bundan başqa, rayon komissiyalarının tərkibi dəyişdirilib: nazirliyin rayon idarələrinin rəisləri tərəfindən rəhbərlik edilən subsidiyaların ayrılması üzrə rayon qurumları yaradılıb. Bu da fermerlərə dotasiyaların verilməsi prosesində həm operativliyi, həm də şəffaflığı təmin edəcək", - Kənd Təsərrüfatı nazirinin müavini İlham Quliyev belə hesab edir. Dövlət vəsaitlərinin verilməsinin dövriyyəsində də dəyişikliklər edilib: yanacaq, mühərrik yağları və taxıl üzrə subsidiyalar fermerlərə əvvəl olduğu kimi yayda və ya payızda deyil, artıq eyni zamanda verilir. Bu sahənin optimallaşdırılması məqsədilə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi taxıl, pambıq və tütün istehsal edən fermerlərə əlavə imti-yazların tətbiq edilməsi və biohumus və pestisidlərin güzəştli satışını və mineral gübrələrdə olduğu kimi qiymətinə 70% güzəşt tətbiqi təşəbbüs ilə çıxış edib. Eyni zamanda əkin sahəsinin hər bir hektarına düşən mineral gübrələrə tətbiq olunan subsidiyaların maksimal həcminin 100 manat səviyyəsində, pestisidlərin alınmasına dotasiyaların maksimal həcmini 10 manat səviyyəsində müəyyən etmək təklif olunub.
Fermerlərin münasib qiymətlə kifayət qədər gübrə ilə təmin edilməsi son dərəcə mühüm məsələdir və çox təəssüf ki, burada tələb olunan normaya çatmaq hələ də mümkün olmayıb.
"Aqrar normativlərə əsasən, Azərbaycan əkin sahələrinə, təqribən, 1 mln. ton mineral gübrə tələb olunur, lakin onların real istifadəsi tələb olunan səviyyəsdən qat-qat aşağıdır", - deyə nazir H. Əsədov bildirib.
2014-cü ildə Azərbaycanda 85 min ton gübrə istifadə olunub, ötən ildə isə onun həcmi 152 min tona yüksəlib. Amma nəzərəçarpacaq artıma baxmayaraq, bu göstəricilər normativlərə uyğun deyil. Bu gün yerli sənaye tələb olunan gübrənin lazımi həcminin, təxminən, 16-17%-ni istehsal etməyə qadirdir. Qalan hissəsini idxal etməli oluruq, bu da ucuz başa gəlmir. Bu sahədə keyfiyyətli dəyişikləri 2018-ci ildə - Dövlət Neft Şirkətinin Karbamid zavodunun istifadəyə verilməsi və 600 min ton karbamidin və 400 min ton azot gübrəsinin istehsalından sonra gözləmək olar. Kənd təsərrüfatının yeni idarəetmə strategiyası dövlət vəsaitlərinin məqsədli şəkildə xərclənməsinə nəzarətin gücləndirilməsini tələb edir və uzunmüddətli planlaşdırma mexanizmlərinin yaradılması və aqrar istehsalın həcminin dəqiq hesabatını nəzərdə tutur. Ölkədə şəffaf nəzarətin təmin edilməsi məqsədilə "Elektron kənd təsərrüfatı" informasiya sistemi də yaradılır.
Kənd təsərrüfatı məhsullarının satış bazarına çıxışının asanlaşdırılması da mühüm vəzifələr sırasındadır. Bunun üçün "yaşıl" marketlər təşkil edilir, nəqliyyat və anbar logistikası və s. təkmilləşdirilir. Üç ilk aqroparkın - Şəmkir, Xaçmaz və Xızı rayonlarında yaradılmasına dair işlər yekunlaşır. Burada yüksək texnoloji parnik təsərrüfatları cəmləşib və emal sexləri, logistika və servis infrastrukturu yaradılıb. Ölkədə, həmçinin yerli ASK-nin dəstəklənməsi üçün əlavə stimullaşdırıcı mexanizmlər yaradılır: bu yaxınlarda Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə "Ərzaq məhsullarının tədarükü və təchizatı" ASC-nin yaradılmasına başlanılıb. Yeni strukturun vəzifələri sırasına prosesin optimallaşdırılması və yerli qida sənayesi müəssisələrindən qida məhsullarının dövlət satınalınmasının həcmini artırmaq daxildir. Zamanında görülən bu tədbir, daxili tələbatı yerli idxalı əvəzləyən müəssisələrin hesabına ödəyərək, dövlətin ərzaq təhlükəsizliyini möhkənləndirəcək.
Güclü baza
İdxalı əvəzetmə və ixrac səviyyəsinin imkanlarını yüksəltmək həmçinin heyvandarlıq və ətlik-südlük istiqamətli sənayedə də tələb edilir. Bu sahənin inkişafının perspketivləri 23-26 may tarixində Bakıda keçirilən VIII illik Süd Olimpiadasının gedişi zamanı müzakirə edilib. "Son illər Azərbaycanda süd istehsalının və südlük mal-qaranın məhsuldarlığının artmasına dair səmərəli strategiya reallaşdırılır", - deyə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin aparat rəhbəri İlham Bayramov bildirib. Onun sözlərinə görə, ölkədə 10-15 baş elit cinsdən ibarət orta fermer təsərrüfatı yaradılır. Hər bir inəyin verdiyi ortaillik südün miqdarı 6000 litrdən çoxdur". Heyvandarlığın yeni inkişaf strategi-yasının əsasını mal-qaranın böyük hissəsinin burdaqa köçürmək, yemləmə və sağım prosesinin mexanikləşdirmək təşkil edir. Bu isə məhsuldarlığı nəzərə çarpacaq dərəcədə artırıb və heyvanların saxlanılması üçün tələb olunan xəcrləri azaldıb. Regionlarda yaradılan iri və orta heyvandarlıq komplekslərinin səmərəliyini "Aqrolizinq" ASC-nin, təxminən, 10 min iribuynuzlu elit cins mal-qaranın idxalı və fermerlərə güzəştli şərtlərlə lizinqə verilməsi hesabına təmin etmək mümkün olub. Balavermə nəzərə alınmaqla, elit mal-qaranın sayı demək olar ki, ikiqat artıb və bu gün ölkədə yetirişiridilən qonur inəklərin Türkmənistana ixrac edilməsinə hazırlıq görülür.
Güclü heyvandarlıq bazası Azərbaycanın süd emalı sənayesini kifayət qədər xammalla təmin etmək iqtidarındadır. Ölkədə süd emalı ilə məş-ğul olan 78 iri və xırda müəssisə fəaliyyət göstərir. Bundan başqa, südün böyük hissəsi kənd yerlərində və fermerlərə məxsus təxminən 150 süd mini-sexlərində emal edilir. Sahənin inkişafı Sahibkarlığa Kömək Milli Fondunun xətti ilə güzəştli kredit hesabına həyata keçirilir. Qurum 42 heyvandarlıq kompleksinin və süd-lük-ətlik müəssisələrin yaradılmasına təxminən 140 mln. manat güzəştli kredit ayırıb.
İdxalıəvəzləmə siyasəti çərçivəsində texniki yenidən təchizetmə prosesi və yeni süd məhsullarının istehsalı davam edir. Tezliklə İmişlidə Hollandiya şirkətinin dəstəyi ilə müasir süd zavodu inşa ediləcək və ölkədə ilk dəfə "Gouda" və "Edam" bərk pendir növlərinin kütləvi istehsalı təşkil ediləcək.
Uzunmüddətli prioritetlər sırasında Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi ölkədən südlük-ətlik məmulatların, habelə quşçuluq məhsullarının kütləvi ixracını təmin edəcək. Bu iş artıq başlayıb və tezliklə Azərbaycan Rusiyaya südlük-ətlik məmulatların və quşçuluq məhsullarının ixracını həyata keçirəcək. Ötən ilin avqustunda Rusiya Baytarlıq və Fitosanitar Nəzarəti Federal Xidməti icazə verilən istehsalçılar və tədarükçülər siyahısına yeddi Azərbaycan müəssisəsini də daxil edib.
Lakin bu sahədə də heyvandarlıq məhsullarının yerli istehsalçıları idxalın qarşısını almaq və xarici bazarları öyrənməyə mane olan bir sıra ciddi problemləri həll etməlidirlər. Ətlik-südlük istiqamətli müəssisələr, əsasən, istehsalat avadanlıqlarının, habelə yem əlavələrinin, qablaşdırma və emal prosesində istifadə edilən vitaminlərin, materialların idxalı zamanı güzəştlər əldə etməkdə maraqlıdırlar. Bu amillər son məhsulun ixrac zamanı rəqabətədavamlılığını azaldaraq, onun maya dəyərinə xeyli təsir göstərir.

THE WEATHER IN THE FIELDS
The transition to large-scale farms and expansion of exports are key tasks in the development of Azerbaijan's agriculture
Far-reaching changes in the sphere of agriculture have been carried out in the country in the past three years. The main objective of the reforms initiated by the Ministry of Agriculture has been to switch small farm production on to an industrial scale, by reducing overheads and ensuring multiple export growth.
"Intensive state support for the agricultural sector in recent years has boosted the competitiveness of the output from Azerbaijan's agro-industrial sector, appreciably broadening the industry's export potential," Agricultural Minister Heydar Asadov said recently at the opening of industrial forums in Baku - WorldFood Azerbaijan 2016 and the VIIIth Dairy Olympics. He said that the current year bodes extremely well for land productivity, and if the weather remains fine for the harvest in the summer an increase in the output of agricultural production in a number of areas can be expected.
From import to export
Specifically, thanks to intensive technical support for the cereal farmers, as well as grain-farm amalgamation, just short of 3 million tones of forage and cereal grain were harvested in 2015. One can expect a similar size of harvest this year, too, experts in the agricultural department believe. What is more, together with an increase in the production of cereal crops, there are also plans to alter the sowing structure: by increasing the sowing area of hardy grades of wheat, Azerbaijan will in the course of a few years replace the import of cereal grain. This will help to save about 300m dollars - this is the amount the country spent on importing 1.3m tonnes of wheat last year.
As regards other area of plant-growing, the production of vegetables, cucurbits and fruit has great potential. For example, last year 1.256m tonnes of vegetables, 831,000 t of potatoes, 484,000 t of cucurbits, 880,000 t of fruit and 153,000 t of grapes were produced in the country. According to the forecasts, in 2016 we can expect a 3-7 per cent increase in production of fruit and vegetables. This high production performance has been achieved in many ways thanks to increased foreign demand, mainly in neighbouring Russia, where a deficit emerged following the departure of European and Turkish exporters. "In 2015, fruit and vegetables to the value of 312m dollars were exported from our country, which was 7.2 per cent up on the figure for 2014," minister Asadov said. Agricultural Ministry experts believe that the export of Azerbaijani fruit and vegetables this year will not be less than last year's figure. According to State Statistical Committee figures, in January-March this year, the export of seasonal fresh vegetables alone amounted to 13,000 t to the value of 13.6m dollars, which is above last year's figure. International experts estimate that Azerbaijan has made perceptible progress in the export of a number of types of fruit - our farmers lead the way in supplies of date plums and pomegranates to markets in the countries of the former Soviet Union.
The favourable external situation is conducive to attracting foreign investments in the sphere of plant-growing, specifically from neighbouring Iran. Companies in the Islamic Republic are keen on setting up joint agricultural enterprises in Azerbaijan, as well as using agricultural land for the production of food products which could be exported to third countries. Among the priorities are creating state-of-the-art glasshouses, fruit growing and dried fruit production, the construction of canneries and the development of silkworm breeding.
Aid and subsidies
According to the new strategy for the development of agriculture, the main flow of state funding will be directed towards the development of several areas representing the greatest export value. Minister Asadov says that large-scale work has begun this year on increasing the production of industrial crops, such as cotton and tobacco, as well as silk yarn. The maximum amount of assistance will be provided for cotton growing, an industry that has experienced serious problems in recent years. Some 52,000 hectares were sown in March-April of this year and a cotton harvest of about 100,000 tonnes is expected - three times that of last year. Also included among the priority industries are the wine trade, tea-growing and bee-keeping. The amount of investments and the format of capitalization will be determined according to their export potential.
"Notwithstanding crisis developments, agricultural production rates as of the first quarter this year have remained positive, providing a growth of 2.7 per cent," President Ilham Aliyev said during a recent meeting of the government. "However, we need to increase production volumes dramatically and build up our agricultural exports even more, which means we must optimize the mechanisms of funding and support for the farmers." According to the head of state, a new mechanism for subsidizing farmers will be introduced in the country: packages of subsidies will be drawn up based on regional characteristics, the special nature of climate zones and industrial specifics.
Broadly speaking, determined efforts will be made to improve the system of state subsidies for agriculture: in the past there have been serious violations and even embezzlement of funds in this sphere. "In order to ensure transparency in the distribution of subsidies, all information about these funds will be available on the ministry's website. Besides this, the composition of regional commissions has been changed: regional departments for the issue of subsidies have been set up, headed by the heads of regional ministerial departments, and this measure will help to ensure efficiency and transparency of the process of issuing subsidies to farmers," Deputy Agricultural Minister Ilham Quliyev believes. Changes have also been introduced to the frequency of issuing state funds: henceforth subsidies for fuel, engine oils and grain will be issued to farmers simultaneously, and not in the summer and autumn as was the case previously.
With the aim of optimizing this sphere, the Ministry of Agriculture has put forward an initiative to introduce additional benefits to farmers producing grain, cotton and tobacco and to ensure a favourable sale of bio-compost and pesticides, and also to offset 70 per cent of their cost, as in the case with mineral fertilizers. It has also been proposed to set a cap on subsidies applied to the cost of mineral fertilizers for each hectare of area under crops at 100 manats, and subsidies for the acquisition of pesticides at 10 manats. Supplying farmers with a sufficient quantity of fertilizer at affordable prices is an extremely important question and, unfortunately, we are not even close to the required goal here.
"According to established agricultural standards, land sown to crops in Azerbaijan requires about 1 million tonnes of mineral fertilizer, but their actual intake is many times less than this," minister Asadov believes. In 2014, 85,000 tonnes of fertilizer were used in Azerbaijan, and last year this amount rose to 152,000 tonnes, but despite this evident increase, these figures are way below the standard required. Today, local industry is capable of producing 16-17 per cent of the required amount of fertilizer and the rest has to be imported, which is extremely costly. Qualitative changes in this sphere may be expected in 2018 following the commissioning of the Carbamide plant of the State Oil Company and the production of 660,000 tonnes of carbamide and about 400,000 t of potassium fertilizer.
The new strategy for the management of agriculture entails tightening control over the appropriate expenditure of state funds and provides for the creation of mechanisms for the long-term planning and detailed accounting of the volumes of agricultural production. With the objective of ensuring transparent monitoring an information system - "Electronic Agriculture" - is being developed in the country.
Facilitating access of agricultural produce to the sales markets is seen to be a no less important task, and to this end "green" markets are being organized, transport and warehouse logistics are being improved, and so on. Work is being completed on setting up the first three agricultural parks - in Samkir, Xacmaz and Xizi Districts, where hi-tech greenhouse farms will be concentrated and processing shops and a logistics and services infrastructure will be created.
Additional incentive mechanisms are also being created in the country to support the local agro-industrial sector: recently, at President Ilham Aliyev's initiative, construction began of an open joint-stock company "Procurement and Supply of Food Produce". The new structure has been charged with optimizing the process and increasing the volume of state purchases of food from local food industry enterprises. The object of this timely measure is to strengthen the state's food security, covering domestic demand through the output of local import-substituting enterprises.
A strong base
The level of import substitution and export potential is also to be increased in the sphere of livestock breeding and the meat and dairy industry. Prospects for the development of this branch of industry were discussed at the international forum, the VIIIth Dairy Olympics, which was held in Baku from 23 to 26 May this year. "An effective strategy of increasing the production of milk and the productivity of dairy cattle has been implemented in Azerbaijan in recent years," the head of the Agricultural Ministry's apparatus, Ilham Bayramov, said. "Specifically, medium-size farms with elite breeds of 10-15 head, where the average annual yield is in excess of 6,000 litres a head, are being created in the country." At the basis of this new strategy for the development of livestock breeding is the transfer of a greater part of the herd to a stabling system and the mechanization of the feeding and watering processes, which has considerably increased productivity and reduced the costs of livestock management. The import by the "Agrolizing" OJSC of about 10,000 elite breeds of cattle and leasing them out to farmers on favourable terms has increased the efficiency of the large and medium-size stockbreeding complexes that have been set up in the regions. Thanks to breeding, the number of elite cattle has almost doubled, and today the country is preparing to export a portion of the pedigree cows bred in Azerbaijan to Turkmenistan.
A strong stockbreeding base is capable of supplying Azerbaijan's dairy milk processing plants with sufficient volumes of raw material. There are 78 large and medium-size dairy processing plants in the country. Besides this, a considerable portion of the milk is processed at small farmsteads and at about 1,500 mini production facilities belonging to farmers. The development of this industry is also supported through preferential credits via the National Fund for Entrepreneurship Support (NFPP), which has allocated about 140 million manats of preferential credit for the creation of 42 stockbreeding complexes and dairy milk processing plants.
The process of the technical re-equipment and production of new dairy products in the context of the policy of import substitution continues. A state of the art dairy will soon be built with the help of a Dutch company in Imisli District and mass production of strong types of cheese - Gouda and Edam - will be developed for the first time in the country.
One of the Agricultural Ministry's long-term priorities is the large-scale export of dairy produce, as well as poultry products. This work had already begun, and Azerbaijan will soon be exporting beef-and-dairy and poultry products to Russia. Last August, the Russian Federal Service for Veterinary and Phytosanitary Supervision included seven Azerbaijani enterprises in its register of permitted producers and suppliers. However, a number of serious problems which are preventing local manufacturers of stockbreeding produce from squeezing out imports and developing foreign markets are still to be resolved in this sphere. Specifically, beef and dairy enterprises are extremely interested in obtaining privileges when importing production equipment, as well as feed additives and materials used for packing and processing. These factors have a perceptible impact on the price of the end product, reducing its export competitiveness.