Cahangir QURBANOV: "Arzular bitmir, sadəcə, zaman ötdükcə dəyişir və davam edir"
Azərbaycanın Əməkdar artisti Cahangir Qurbanov təkcə Opera və Balet Teatrının aparıcı solisti yox, eyni zamanda, solist və dirijor kimi çıxış etdiyi DİN-in (Daxili İşlər Nazirliyi) musiqi və rəqs ansamblının da rəhbəridir. Teatrda çalışdığı dörd il müddətində o, Azərbaycan və xarici klassikanın, demək olar ki, bütün repertuarını mənimsəyib. Məşğul olmasına baxmayaraq, o, "R+"a özü, işi və ailəsi barədə danışmağa vaxt tapdı.
- Nə vaxt hiss etdiniz ki, opera sizin sahənizdir?
- Ailəmizin səkkizincisi , ən kiçik övladıyam. Atam hərbçi, anam isə kimyaçı idi. Əslən Naxçıvandan olmasına baxmayaraq, ailəm doğulduğum Sumqayıtda yaşayırdı. Ancaq bir qardaşım Yaşar musiqiçi oldu. Onun da mənim kimi bariton səsi var və Naxçıvan Muxtar Respublikasının əməkdar artistidir. Hazırda Naxçıvan Dövlət Universitetinin filarmoniyasında çalışır. O, Naxçıvan Dövlət Universitetinin hərbi fiziki təlim fakültəsini bitirib. Tələbə ikən, 3 yaşından dostluq etdiyim dostumla dərsdən qaçmağı düşünürdük. Bunun üçün də əla fürsət yarandı - xor üçün kişi səsinin axtarışında olan musiqi kafedrasının müəlliməsi Tahirə xanım bizim səsimizi yoxlamaq istədi. Mən və dostum da daxil olmaqla, bir çoxları məmnuniyyətlə razılaşdılar. Nəticədə, ancaq məni saxladılar və dedilər ki, sən mütləq solist olacaqsan. Bu ifadə bütün həyatımı dəyişdirdi. Tahirə xanım mənə üç il dərs dedi.
- Nə üçün konservatoriyaya daxil olmaq qərarına gəldiniz?
- Sonradan, "Yeni ulduz" estrada müsabiqəsində məni münsiflər heyətinin üzvü Ruhəngiz Qasımova bəyəndi. O da məni bəstəkar və şair Eldar Həsənovla tanış etdi. O, yaradıcılığımda böyük rol oynayıb. Onunla birgə şansonlardan ibarət dörd albom yazdıq. Məhz, o mənə konservatoriyada təhsil almağı tövsiyə etdi.
- Siz estrada müğənnisi kimi başladınız. Bunu tez bir zamanda özünü tanıtdırmaq və məşhur olmaq üçün etdiniz?
- Bu barədə heç vaxt fikirləşmirdim. Ulduz olmaq mənim məqsədim deyildi, çünki ulduzlar tez parıldayır və tez də sönürlər. Yüksəksəviyyəli artist olmaq - mənim məqsədimdir. Bunun üçün də çalışıram. Konservatoriyada müəllim sarıdan bəxtim gətirib. Mənə respublikanın əməkdar artist, professor Hüseyn Əliyev dərs deyib. O, bütün zamanların pedaqoqudur. O, bir çox vokalçılar nəsli yetişdirib. İndiyə qədər birgündənbir onun yanına oxumağa gedirəm. Hələ 83 yaşında o, konservatoriyada işini davam etdirir. Məhz o, ən sevimli müəllimimdir və məni teatra gətirib.
- Deməli, sizin kimi artist də hər gün musiqi ilə məşğul olmalıdır?
- Konkret resept yoxdur. Mən, məsələn, hər gün oxuma məşqi üçün 20 dəqiqə və konsertmeysterlə oxumağa isə 2 saat sərf edirəm.
- Maraqlıdır, kumiriniz kimdir?
- Yerli musiqiçilərdən, əlbəttə ki, dahi Müslüm Maqomayev, avropalılardan isə Leo Nuççinidir. Bu, məşhur italyan opera müğənnisidir (bariton).
- Dinləyiciyə nəyi çatdırmaq vacibdir?
- Oxuduğunun mənasını. Bunun üçün mətnin mahiyyətini anlayıram, xarici dildən tərcüməsini araşdırıram. Ancaq bundan sonra özümü səhnədə sərbəst hiss edirəm. Təbii ki, düzgün nəfəs almaq, üzərində işləmək, belkanto oxunuş tərzi üzərində çalışmaq vacibdir.
- Səhnədə ən yaddaqalan günləriniz?
- 2002-ci ildə "İpək Yolu" beynəlxalq festivalında Qran-pri mükafatını qazandım. Həmçinin, 2009-cu ildə birinci yer tutduğum "Yeni Ulduz" televiziya estrada müsabiqəsində iştirakım da yaddaqalandı. Həmçinin Berlində Azərbaycan Evinin açılışının beşilliyi qeyd olunan böyük konsert, habelə Almatıda Abay adına gözəl teatrda Müslüm Maqomayevin xatirə gecəsi.
- Estrada klassik musiqinin ifasına mane olmur? Deyilənə görə, bəzi müəllimlər öz yetirmələrinə bu cür dəyişiklikləri qadağan edirlər?
- Müəllimim estrada janrında ifaya müsbət yanaşır və bu, heç də mane olmur. Sadəcə, ifa tərzini dəyişdirirəm.
- Hansı opera tamaşalarında çıxış edirsiniz?
- "Koroğlu", "Leyli və Məcnun", "Şah İsmayil", "Sevil", habelə "Toska", "Sevgi içkisi", "Plaş" və digərlərində. Teatrımızda qoyulan, demək olar ki, bütün tamaşalarda. Mənim sonuncu rolum - Üzeyir Hacıbəyovun "Koroğlu" operasında Həsən xanın partiyasıdır. Əgər diqqət etmisinizsə, operalarda, adətən, baş rolu tenor səs ifa edir. Onu mütləq daha aşağıtonlu kişi səsi - bariton qalınlaşdırır. Bir qayda olaraq bu, ata, müdir və ya ərin roludur. Mən heç vaxt gördüyü işdən razı qalmayan və daim təkmilləşməyə meyilli olan yaradıcı insanlardanam. Ona görə də təhsilimi magistraturada davam etdirmək qərarına gəldim.
- Ailəniz böyükdür?
- 12 yaşında qızım var. O da oxuyur, lakin həkim olmağı arzulayır. Ona layiqli təhsil vermək istəyirəm.
- Hansısa nüfuzlu teatrda ifa etmək kimi cəlbedici təklif alsaydınız, Azərbaycanı tərk edə bilərdiniz?
- Heç vaxt, mən vətənpərvərəm. Burada dünyaya gəlmişəm, oxumuşam, hansısa zirvələrə çatmışam. Vətənsiz çox darıxardım. Xalqımıza parlaq istedadlı artistlər lazımdır və xoşbəxtlikdən, onlar bizdə var; məsələn, Opera və Balet Teatrımız.
- Mahnı və rəqs ansamblında nə qədər məşğul olursunuz?
- Hər gün məşqlərimiz olur və ayda iki dəfə müxtəlif hərbi hissələrdə konsertlər veririk.
- Necə dincəlməyi xoşlayırsınız və hobbiniz nədir?
- İstirahətim, adətən, evdə musiqili və ya dramatik tamaşa ilə qaranlıqda və sakitlikdə həzz almaqla keçir. Hobbim isə dostlarımla balıq tutmaq və ya ov etməkdir.
- Arzunuz nədir?
- Arzular bitmir, vaxt keçdikcə isə dəyişir və davam edir. Əgər əvvəllər Bakı Opera və Balet Teatrında çıxış etməyi arzulayırdımsa, indi bacarığımı Avropanın məşhur səhnələrində sınamaq istəyərdim.

FROM STAGE TO EPAULETTES
The honoured artist of Azerbaijan, Cahangir Qurbanov, is not only the leading soloist of the Opera and Ballet Theatre, but also head of the Song and Dance Ensemble of the Interior Ministry, where he works as a soloist and conductor. In the four years of work at the theatre, he learnt almost the entire repertoire of Azerbaijani and foreign classics. Despite his busy schedule, he found time to tell R+ about himself, his work and family.
- When did you feel that your vocation was opera?
- I was born the eighth, youngest child in the family. I grew up in a non-musical family. My father was a military man and mother - a chemist. Although our ancestors are from Naxcivan, my family lived in Sumqayit, where I was born. Only one brother Yasar became a musician. He, like me, is a baritone, an honoured artist of the Naxcivan Autonomous Republic, and now works at the philharmonic of the city of Naxcivan. He graduated from the Faculty of Military Physical Education of Naxcivan State University. As a student, together with someone I've been friends with since three years, I decided to escape from the classes. And we got a golden opportunity - the teacher from the music department, Tahira xanim, looking for male voices for the choir, offered to listen to us. Many gladly agreed, including me and my friend. As a result, they kept only me with the words - you'll definitely be a soloist. This phrase became not only prophetic, but changed all my life. Tahira xanim worked with me for three years.
- Why did you decide to enter the conservatory?
- Later on the TV pop contest Yeni Ulduz, jury member Ruhangiz Qasimova liked me and introduced me to the composer and poet Eldar Hasanov. He played an important role in my career. I recorded four chanson albums with him. It was he who advised me to study at the conservatory.
- You started as a pop singer. Did you do it to quickly promote yourself and become popular?
- I've never even thought of it. Becoming a star isn't an end in itself for me, because stars light up quickly and go out just as quickly. To become a high-class artist - that's my objective. And that's what I'm working on. At the conservatory I was very lucky with the teacher. I was taught by the honoured artist of the republic, Professor Huseyn Aliyev. He's a teacher of all time. He has trained several generations of famous singers. I still visit him for practicing every second day. And at 83, he continues to work at the conservatory. It's my favourite teacher, and he brought me to the theatre.
- So, even such artists as you must practice every day?
- There are no specific recipes. I, for example, spend 20 minutes on practicing and two hours on singing with an accompanist.
- I wonder who you think is your idol.
- Among our countrymen, it's certainly the great Muslim Maqomayev, and among Europeans - it's Leo Nucci. It's a famous Italian opera singer (baritone).
- What's important to convey to the listener?
- The meaning of what you're singing about. To this end, I delve into the text and study the translation from a foreign language. And only then do I feel free on stage. And, of course, it's important to breathe correctly, work on diction and sing bel canto.
- What are your memorable days on stage?
- At the Ipek Yolu international festival in 2002, I won the Grand Prix. I also remembered my participation in the Yeni Ulduz televised pop contest in 2009, where I won first place. There was also a big concert in Berlin, where the fifth anniversary of the opening of the House of Azerbaijan was marked, as well as an evening in Almaty in memory of Muslim Maqomayev held in the beautiful Abay theatre.
- Does pop music get in the way of classics? They say that some teachers even ban their students from this kind of transformation.
- My teacher had a favourable attitude to my pop music and it doesn't get in the way. I just change my manner of performance.
- What opera shows are you busy with?
- "Koroglu", "Layla and Majnun", "Shah Ismayil", "Sevil" and "Anguish", "Elixir of Love", "Raincoat" and others, almost all the ones staged in our theatre. My latest role is the part of Hasan Xan in Uzeyir Hacibayov's opera "Koroglu". If you have noticed, in operas the protagonist is usually performed by the tenor, who is definitely followed by a baritone, a lower male voice. As a rule, it's the role of a father, boss or husband. I'm one of those creative people who are never satisfied with the work done and constantly strive for excellence, so I decided to continue my education in magistracy.
- Do you have a big family?
- I've got a daughter. She's 12 years old. She also sings, but dreams of becoming a doctor. I'd like to give her a good education.
- Would you be able to leave Azerbaijan, if there was a tempting offer to sing in any prestigious theatre?
- Never, I'm a patriot. I was born, studied and reached some heights here. I'd greatly miss my land. Our people need bright talented artists, and fortunately, we do have them. Take, for example, our Opera and Ballet Theatre.
- How often do you work in the Song and Dance Ensemble?
- Every day we have rehearsals, and twice a month we give concerts in different military units.
- How do you like to relax and what's your hobby?
- My holidays usually take place in the dark and quiet when I enjoy musical or dramatic performances at home. My hobby - I like to fish or hunt with friends.
- Your dream?
- Dreams don't come to an end, but change and continue over time. If before I dreamed of performing at the Opera and Ballet Theatre in Baku, now I'd like to try my hand on the famous stages of Europe.