Opera və Balet Teatrının afişalarında 50 il bundan əvvəl oynadılmış "Qaraca qız" baleti əksini tapıb
Etiraf edək ki, təkcə Azərbaycan teatr sənətində deyil, həm də dünya miqyasında uşaqlar üçün opera və balet əsərlərinin sayı azdır. Amma bir maraqlı sual yaranır: hər kəs, xüsusilə də ciddi musiqi müəllifləri, ömrünü opera və balet kimi ciddi sənətə həsr edən sənətkarlar uşaqları kiçik yaşdan ciddi musiqiyə, klassik əsərlərə alışdırmağın vacibliyini, onlarda musiqi zövqünün məhz bu cür əsərlərlə formalaşdırılmasını tövsiyə edir. Bəs uşaqları öz yaşlarına uyuğn əsərlərlə maraqlandırmadan, sevdikləri nağıl qəhrəmanlarını belə əsərlərdə səhnəyə çıxarmadan onlar yetkinlik yaşına çatar-çatmaz, arzuladığımız yüksək sənət zövqunü tələb etmək nə dərəcədə düzgündür?
Bu günlərdə Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrı daha bir uşaq tamaşası ilə öz repertuarını zənginləşdirdi. Sonuncu dəfə, təxminən, əlli il əvvəl tamaşaya qoyulmuş "Qaraca qız" baletinin adı yenidən afişalara yazıldı. Bəstəkar Əşrəf Abbasovun bu baleti çox məhşur olan bir əsərin - görkəmli uşaq yazıçısı Süleyman Sani Axundovun eyni adlı hekayəsi əsasında bəstələnib. Librettonun müəllifi isə digər bir bəstəkar Əfrasiyab Bədəlbəylidir.
Başqa "Qaraca qiz"
Maraqlıdır ki, Azərbaycanın görkəmli uşaq yazıçısı Süleyman Sani Axundovun hələ 100 il əvvəl qələmə aldığı "Qorxulu nağıllar" silsiləsinin ən təsirli hekayəsi olan "Qaraca qız" əsəri əsasında çəkilmiş eyniadlı qısametrajlı film düz yarım əsrdir ki, ekranlardan düşmür. Hazırda isə Bakıdakı iki teatrın - Azərbaycan Dövlət Akademik Milli Dram Teatrının və Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrının repertuarındadır. Balet tamaşasında hekayənin əsas mövzusu, leytmotivi qorunsa da, janrın xüsusiyyətləri nəzərə alınaraq dəyişiklik edilib. Yəni milyonların sevimlisi, bədbəxt hadisə nəticəsində doğmalarını itirdiyindən, qaraçı köçündə böyüməli olan Tutu - əsərin baş qəhrəmanı Qaraca qız, balaca yox, yeniyetmədir.... Bu qız aşiq olmağın nə demək olduğunu bilir və sosial təbəqə fərqi üzündən sevgilisinin xəyanəti ilə rastlaşır. Bir zamanlar bəstəkar da demişdi ki, balet yazmaq fikrinə düşəndə öz əsərində dərin xarakterlərin olmasını istəyir və bu dəyişiklik onun bəstələmək istədiyi baletin musiqi ruhuna tam uyğun gəlir. Məhəbbət və biganəlik, fədakarlıq və rəhmsizlik, nəhayət, insanlıq naminə həyat və ölüm kimi əbədi ziddiyyətlərin səhnə əsərində qabardılması tamaşanın münaqişə xəttini aktivləşdirir. Bəstəkar bü səbəbdən də librettonun əsərdən bir qədər fərqlənməsini istəyir. Odur ki, əsərə yeni personajlar, dramaturji xətlər, o cümlədən Qaraca qız ilə Pərviz bəyin sevgi xətti əlavə edilir.
Uşaqlar üçün ilk Azərbaycan baleti sayılan "Qaraca qız" ilk dəfə 1965-ci ildə sentyabrın 15-də oynanılıb. SSRİ Xalq artisti Qəmər Almaszadənin quruluş verdiyi bu tamaşanın dirijoru da elə balet librettosunun müəllifi, Xalq artisti Əfrasiyab Bədəlbəyli, quruluşçu rəssamı isə Ənvər Almaszadə olub. İlk tamaşada əsas partiyaları adları Azərbaycan balet sənəti tarixinə qızıl hərflərlə yazılmış Leyla Vəkilova (Qaraca qız) və Çimnaz Babayeva (Ağca xanım) ifa ediblər.
Nə qədər qəribə olsa da, aradan keçən əlli bir il ərzində bu əsərə yenidən müraciət edilməyib. Yəni əslində "Qaraca qız" baleti ilk dəfə tamaşaya qoyulanda bir neçə il repertuarda qalıb, amma sonradan balet unudulub.
Birgə əməyin nəticəsi
Nəhayət, bu il teatrda çox maraqlı librettosu və gözəl musiqisi olan səhnə əsərini yenidən tamaşaya qoymaq qərarına gəldilər və 1 iyun - Uşaqların Beynəlxalq müdafiəsi günü ərəfəsində "Qaraca qız" baleti təqdim edildi.
İndiyədək bir neçə Avropa ölkəsində balet tamaşalarına quruluş vermiş Azərbaycanın əməkdar artisti, xoreoqraf Samir Səmədov librettoya bir sıra dəyişikliklər edib. Məsələn, Qaraca qızın öz uşaqlığını xatırladığı səhnə baletin əvvəlinə köçürülüb. Bu məntiqi ardıcıllıq balet qəhrəmanının çətin taleyini mərhələ üzrə açmağa kömək edir. Klassik balet ənənələrinin davamçısı olan xoreoqraf klassik balet prinsiplərini - solo variasiyaları, klassik adajio, kvartet, oktet çıxışlar xoreoqrafiya dramı elementləri - pantomim jestləri və mimika ilə uğurlu birləşdirməyi bacarıb. Həqiqətən də, balet tamaşasındakı solo ifaları da adi rəqs nömrəsindən fərqləndirən məhz bu elementlərdir. Üstəlik, əgər tamaşa əsasən, uşaqlar üçün nəzərdə tutulubsa, xoreoqrafik dram ünsürləri tamaşada çox olmalıdır ki, balaca tamaşaçıların diqqətini cəlb etsin.
Tamaşada əsas partiyaları teatrın gənc solistləri - may ayında keçirilmiş Qəmər Almaszadə adına I Beynəlxalq Klassik və Milli Rəqs müsabiqəsinin Qran-prisinin sahibi Cəmilə Kərimova və həmin müsabiqədə Birinci mükafatı qazanmış Timur Oduşev ifa edirlər.
Bu gənc balet artistlərini əvvəllər də digər tamaşalarda əsa partiyların ifaçısı kimi gördüyümüzdən yeni tamaşada da uğurlu çıxış edəcəkləri məlum idi. Qaraca qız - Pərviz bəy balet dueti ilk növbədə duet ortaqlarının bir-birini tam anlaması ilə diqqət çəkirdi.
Tamaşada pantomim teatr elementlərindən Pəricahan xanımın (Səbinə Abdullayeva) hökmranlıq bildirən jestlərində, Mürəbbiyənin (Yelena Çernousova) yerişində, Piri babanın (Faiq Hümbətov) qocafəndi rəqsində gentiş istifadə edilmişdi. Top-top oyunu səhnəsində də quruluşçu baletmeyster bu elementi yerində işlətmişdi. Qaraca qız gənc bəyzadələrin top-top oyununu görəndə uşaqlıqdan birlik və dostluq rəmzi kimi qəbul etdiyi oyuna qoşulur. Amma bu dəfə oyun məğzini dəyişir. Hər kəs onlara qoşulmaq istəyən Qaraca qızın onlardan olmadığını göstərməyə, ona qarşı istehza ilə yanaşdığı göstərməyə çalışır. Bircə Ağca xanım - Elmira Süleymanova Qaraca qıza bəldəyi hisslərində səmimidir. Rəfiqələrin qoşa rəqsi tamaşaya xüsusi məna verirdi. Alsu Gimadiyeva xeyirxah qaraçı Yasəmənin solo rəqsini çox böyük ehtiras və məharətlə ifa edirdi. Acgöz və qəddar Yusifin partiyasını ifa edən Anar Tahirov da rəqsin dili ilə maraqlı və dolğun obraz yarada bilmişdi.
Əlliillik fasilədən sonar, Opera və Balet Teatrı Azərbaycan klassik musiqisinin ən gözəl nümunələrindən birinə - "Qaraca qız" baletinə ikinci həyat verdi. Xoreoqraf Samir Səmədovun, rəssam Yusif Babayev və tamaşanı idarə edən teatrın baş dirijoru, Xalq artisti Cavanşir Cəfərovun balet truppası ilə birgə əməyinin bəhrəsi olan tamaşa yarandı. Budəfəki quruluşun daha uzunömürlü olmasını arzu edərdik.

The ballet "Chernushka" is again being announced in the Opera and Ballet Theatre's posters after a gap of roughly 50 years
It has to be admitted that there are extremely few works of opera and ballet for children, not only in the Azerbaijani theatre, but throughout the world. It is interesting however that everyone, especially the authors of well-known musical works, including eminent composers who have devoted their lives to composing operas and ballets, have, in stressing the importance of getting children accustomed to serious classical music, recommended using works like this to shape their musical taste. One interesting question that does arise is how fair is it to demand of teenagers who have hardly reached adulthood that they should possess high-level aesthetic taste, if an interest in works and in productions featuring their favourite fairy-tale characters has not been nurtured in them back in their childhood? In the next few days the Azerbaijan Academic Theatre of Opera and Ballet will enrich its repertoire with yet another production for children. The posters invite them to see the ballet "Chernushka" ["The Dark-Haired Girl"], which was last staged approximately 50 years ago. The ballet by the composer Ashraf Abbasov is based on the story of the same name by the eminent Azerbaijani writer Suleyman Sani Akhundov. The author of the libretto is the composer Afrasiyab Badalbeyli.
Another "Chernushka"
It is interesting that half a century ago a 40-metre-length film "Chernushka" was very popular at cinemas. It was based on the story of the same name, the most emotional of the series of "Scary Stories" written by S. S. Akhundov a century ago. But today this work is on the repertoire of two theatres in Baku, the Azerbaijan State Academic National Theatre and the Azerbaijan State Theatre of Young Spectators. Although the story's main plot and and leitmofit have been retained in the ballet production, some changes have been introduced in keeping with the features peculiar to the genre. Here the character Tutu, who went missing owing to an accident that happened to his relatives and who grew up in a gypsy encampment and is much-loved by millions has been left out, and the main female character Chernushka is no longer a little girl, but a fully grown girl. This girl already knows what it is to fall in love and comes up against her beloved's betrayal owing to social inequality. In his time, even the composer himself said that, when he was thinking about composing a ballet, he wished to have profound characters in it, and this change is completely in keeping with the spirit of the ballet's music which he was intending to compose. Bringing everlastingly contradictory ideas like love and apathy, selflessness and heartlessness, life and death in the name of humankind to the fore in a stage production spurs on the conflict in the production's plot. Taking this as his starting point, the composer wants the libretto to differ somewhat from the work itself. Therefore new characters and dramatic sub-plots, including the love story between Chernushka and Pyarviz bek [the feudal lord], have been added.
"Chernushka" which is considered to be the first Azerbaijani ballet for children, was first staged on 15 September 1965.
People's Artiste of the USSR Afrasiyab Badalbeyli, the conductor of the production staged by People's Artiste of the USSR Gyamyar Almaszade, was himself the author of the libretto, and the artist and producer was Anvar Almaszade. The main parts in the first production were played by Leyla Velikova (Chernushka) and Chimnaz Babayeva (Agdzha khanum), whose names have gone down in the history of Azerbaijani ballet art in gold lettering. Strange as it may seem, there has not been a new, revised version of the production over the past 51 years. This means that, after the first production, the ballet "Chernushka" was on the repertoire for a few years, but then forgotten.
The fruit of a joint effort
Finally, this year at the theatre they decided to revive this production with its interesting libretto and splendid music. Merited Artiste of Azerbaijan, choreographer Samir Samedov, who has staged several ballet productions in different European countries, has made a number of changes to the libretto. For example, the scene where Chernushka recalls her childhood has been moved to the start of the ballet. This logical sequence makes it possible to disclose the difficult fate of main character in the work. As an adherent to classical ballet traditions, the choreographer has managed to combine classical ballet principles such as solo variations, classical adagios and group dances involving four or eight dancers with elements of choreographic drama such as pantomime gestures and mime. In actual fact, it is precisely these elements that distinguish the solo performances in the production from the ordinary dance numbers. Moreover, whereas the production is mainly envisaged for children, there have to be many choreographic elements to the drama in order to hold the attention of the little spectators. The main dances in the production are performed by young soloists - Grand Prix winner of the Gyamyar Almaszade International Competition in May, Jamil Kerimov, and Timur Odushev who won the first prize in that competition.
Since we have seen these young ballet artistes before, performing the main dances in other productions, people felt sure that they would manage to perform well in the new production. The Chernushka-Pyarviz pas de deux attracted attention, first and foremost because the dancers displayed complete mutual understanding of their parts.
Pantomime elements can widely be seen in the production in the gestures of Pyaridzhakhan khanum (Sabina Abdullayeva) expressing her dominance, in the gait of the Governess (Yelena Chernousova) and in the old man's dance of Piri baba (Faig Gumbatov). It would be appropriate for the ballet master and producer to use this element in the ball games' scene. After seeing how the feudal lords' descendants play it, Chernushka joins in the game that was regarded as a symbol of unity and friendship when she was a child. But this time the essence of the game changes. Each of them tries to show Chernushka that she is not one of their circle and to demonstrate their contemptuous attitude towards her. Only Agdzha khanum, danced by Elmira Suleymanova, is sincere in her feelings towards Chernushka. The girl friends' pas de deux imparts a special meaning to the production. Alsu Gimadiyeva performed the dance of the good-natured gypsy Yasamyan in a passionate and highly professional manner. Anar Takhirov managed to create an interesting and superb depiction of the greedy, cruel Yusif in his dance.
Fifty years later the Theatre of Opera and Ballet has injected new life into the ballet "Chernushka", one of the splendid examples of Azerbaijani classical music. A production has appeared that is the outcome of a joint effort by choreographer Samir Samedov, artist Yusif Babayev, the production's chief conductor and supervisor People's Artiste Dzhavanshir Dzhafarov and his troupe. We hope that the new production will last for many years.