SABİT ELEKTRİK ŞƏBƏKƏSİ
Azərbaycan regionlarının sosial-iqtisadi həyatının aktivləşməsi üçün mühüm vəzifələrdən biri yollar, elektrik, qaz və su təminatı da daxil olmaqla, müasir infrastrukturun yaradılmasıdır. Azərbaycan regionlarının sosial-iqtisadi inkişafı üzrə üç dövlət proqramı məhz bu məqsədi güdür. Bu proqramlar çərçivəsində həyat təminatının demək olar bütün sahələrinə - tibb, təhsil, yollar, kommunal xidmətlər və s. diqqət ayrılıb.
Digər tərəfdən, köhnəlmiş elektrik stansiyalarının yenilənməsi və yenilərinin tikintisi ilə bağlı sabit trend, mühüm ixrac imkanları yaradaraq, elektrik enerjisinin istehsalat potensialını artırıb.
Digər məsələ, paylayıcı şəbəkənin köhnəlməsi elektrik enerjini son istehlakçıya tam həcmdə çatdırmağa imkan vermirdi. Bakıda bu problem həllini çoxdan tapıb və Bakının enerji sistemində əsas işlər əlavə güclərin yaradılması, paytaxtın perspektivli inkişafına yönəlib. Regionlarda isə son vaxtlaradək texniki itkilərin payı yüksək idi, istehlak edilən elektrik enerjisinə görə vəsaitlərin toplanmasında problemlər mövcud idi. Məhz bu problemlərin həll edilməsi üçün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev 15 fevral 2015-ci il tarixində "Bakıelektrikşəbəkə"nin bazasında "Azərişıq" ASC-nin yaradılması haqqında sərəncam imzaladı. "Bakıelektrikşəbəkə"nin idarəetmə təcrübəsi Azərbaycan paytaxtı və Abşeronun rayonunun kəndləri səviyyəsində son dərəcə uğurlu oldu. Bakı sakinləri saatlarla davam edən elektrik enerjisindəki fasiləni unutdular, həyətlərdən və küçələrdən məftillərin təhlükəli "hörümçək tor"ları yox oldu. Digər tərəfdən də, istehlak edilən elektrik enerjisinə görə odənişlərin demək olar ki, 100% səviyyəsində toplanması da təmin olundu.
Bu nailiyyətləri nəzərə alaraq, Azərbaycanın bütün ərazisində səmərəli və sabit elektrik enerjisi sisteminin yaradılacağı şübhə doğurmur. Paylayıcı şəbəkələrin restrukturizasiya üzrə ilk vəzifə qismində - Enerji Təchizatı və Satışı üzrə yeddi regional idarə (RETSİ) yaradıldı: Bakı, Şimal, Şimal-Qərb, Qərb, Aran, Mərkəzi-Aran və Cənub Regional Enerji Təchizatı və Satışı İdarələri.
Paralel olaraq abunəçilərin elektrik enerjisi ilə etibarlı və keyfiyyətli təchiz olunmasına dair regionların sosial-iqtisadi inkişafı üzrə dövlət proqramlarına əsaslanmış, böyük yenidənqurma və inkişaf proqramı hazırlandı. 4 hissədən ibarət proqramın elektrik şəbəkələrinin reabilitasiyasını nəzərdə tutan birinci hissəsinin reallaşdırılmasına başlanılıb. Bu abunəçiləri sabit və fasiləsiz eletrik enerjisi ilə təmin etməyə imkan verəcək. Xüsusən, kənd təsərrüfatının inkişafı üçün suvarma sistemlərində elektrik təminatının yenidən qurulması, sənaye sahələrinin və turizm obyektlərinin elektrik təchizatının yaxşılaşdırılması nəzərdə tutulub.
Proqramın ikinci hissəsi regional elektrik şəbəkələrinin əsaslı yenidənqurulmasını nəzərdə tutur və reabilitasiya yekunlaşdıqdan sonra üç il müddətində reallaşdırılacaq. Bu mərhələdə Azərbaycanın 2013-2025-ci illər üzrə Enerji Sektoru üzrə Baş Planına əsasən, təxirəsalınmaz tədbirlər yerinə yetiriləcək. Bununla da, regionlarda abunəçilərin elektrik enerjisi ilə təminatı Bakının səviyyəsinə çatdırılacaq. Proqramın 2018-2025-ci illəri əhatə edən III hissəsində Azərbaycanın bütün ərazilərində istehlakçıların etibarlı, təhlükəsiz və səmərəli elektrik enerjisi ilə təchiz edilməsinə yönələn tədbirlər planlaşdırılr. Proqramın IV hissəsində informasiya - idarəetmə sistemlərinin təşkili, elektron vasitələrdən və "Asan Xidməti"dən istifadə olunmaqla, istehlakçılara nümunəvi xidmətin göstərilməsi ilə bağlı tədbirlər nəzərdə tutulur. Bu məqsədlə abonent bazasının idarə olunması və saxlanması üçün server avadanlıqları artıq sifariş verilib, "ASAN Xidmət" vasitəsi ilə göstərilən xidmətlərin sayının artırılması və prosedurlarının azaldılması üçün tədbirlər görülür.
Proqramın ilk hissəsinin işləri çərçivəsində istismar müddəti bitmiş transformator məntəqələri yeniləcək. Regionlarda abunəçiləri sabit elektrik enerjisi ilə təmin etməyə imkan verən müasir avadanlıqla təchiz edilmiş komplekt transformator məntəqələri (KTM) quraşdırılır. Paralel olaraq köhnəlmiş alüminium məftillər SİP-naqillərlə əvəz olunur. Yeni KTM-lər quraşdırılmazdan qabaq həmin ərazilərdə abonentlərin sayı tam dəqiqləşdirilir, tələbata uyğun perspektiv inkişaf istiqamətləri öyrənilir. Bütün bunlar elektrik enerjisi itkilərinin xeyli azaldılmasına və uçot sisteminin daha təkmil şəkildə aparılmasına imkan verir. Bu güc mərkəzlərinin təchizatı da müasir texnologiyalar əsasında aparılır - elektrik verilişi xətləri yenilənir, dayaqlar arasında olan məsafə qısaldılır. İqlim şəraiti nəzərə alınaraq KTM-lər üçün xüsusi daş binalar tikilir. Bu, avadanlığın istismar müddətini uzatmağa imkan verir.
Yaradıldığı andan "Azərişıq" yarımstansiyaların yenilənməsinə də xüsusi diqqət yetirir.
Bütövlükdə, 2015-ci ildə 110/ 35/10 kV-luq üç yeni yarımstansiya quraşdırılıb: Gədəbəy rayonunda "Gədəbəy", Şəki rayonunda "Göynük", Xəzər ra-yonunda "Buzovna -2". Həmçinin 35 kV-luq paylayıcı şəbəkələr üzrə 22 ədəd yarımstansiya, 1300 KTM inşa edilib, istər yüksəkvoltlu (110-, 35-, 6-10-kV), istərsə də paylayıcı şəbəkə üzrə elektrik xətlər yenilənib. Bununla belə, abunəçilərə elektrik enerjisinin tədarükü üçün müasir SİP-naqillərdən daha çox istifadə edilib. Abunəçilər üçün 185 mindən artıq yeni sayğaclar quraşdırılıb, 14 mindən çoxu SMS tipli müasir sayğaclardır.
Bütün bu tədbirlər istehlak edilən elektrik enerjisinə görə yığımların səviyyəsinə də müsbət təsir edib - Bakı şəhəri üzrə 98,3%, regional elektrik şəbəkələri üzrə isə 86,6% yığıma nail olunub. Elektrik şəbəkəsinin məsafədən idarə olunmasını təmin edən "SCADA" sisteminə 32 ədəd yarımstansiya qoşulub. Bakı şəhərində və regionlarda 17 yeni ofis binaları tikilib, daha bir neçə bina əsaslı təmir olunub.
"Azərişıq" ASC-də kadrların ixtisasının yüksəldilməsi üçün Təlim Mərkəzi fəaliyyət göstərir. Burada elektrik enerjisi təsərrüfatının bütün spektrləri üzrə təlimlər keçirilir. Cari ildə Gəncədə yeni 35kV-luq yarımstansiyanın nəznində Təlim Mərkəzinin qərb şöbəsi açılacaq. Gəncədə şəhər mərkəzinin elektrik enerjisi ilə təchizatında mühüm əhəmiyyətə malik olan bu yarımstansiyanın açılışında prezident İlham Əliyev də iştirak edib.
Gəncənin 3 ədəd 110 kV-luq yarımstansiyalarını 35-kV-luq şəbəkə ilə birləşdirən "Nizami" yarımstansi-yası dariəvi sxemin yaradılması üçün əsas oldu. Bu isə Azərbaycanın ikinci iri şəhərinin əhalisinin elektrik enerjisi ilə təminatının etibarlılığını yüksəldir.
Yarımstansiyanın yanında fəaliyyət göstərən regional təlim mərkəzində Şimal-Qərb, Qərb-Mərkəzi-Aran enerji idarələrinin əməkdaşları üçün təlimlər keçiriləcək.
İstehlakçılara xidmətin yaxşılaşdırılması üçün "Azərişıq" "ASAN Xidmət" mərkəzləri ilə fəal əməkdaşlıq edir. Burada abunçəlilər borcun olması və ya olmamasına dair arayışlar ala, elektrik şəbəkəsinə qoşulma, eıəcə də onları maraqlandıran digər problemlərlə bağlı məlumat da əldə edə bilərlər. "Azərişıq"ın paylayıcı şəbəkəsinin daha böyük inkişafına Asiya İnkişaf Bankı ilə müqavilənin həyata keçirilməsi yardım edir. Bu məqsədlə AİB 750 mln. dollar həcmində kredit ayıracaq, Azərbaycan hökuməti isə daha 250 mln. dollar məbləğində vəsaiti təmin edəcək.
Bu müqavilənin icrası ölkənin regionlarında paylayıcı şəbəkəni yüksək səviyyədə təkmilləşdirməyə, istehlak edilən elektrik enerjisinə görə yığımların göstəricisini yaxşılaşdırmağa və s. imkan verəcək. Göründüyü kimi, "Azərişıq" qısa vaxtda regionlarda paylayıcı şəbəkənin inkişafını paytaxt səviyyəsinə çatdırmağa çalışır. Bu ilk növbədə kəndlərdə əhalinin dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təminatına müsbət təsir göstərəcək, regionlarda sahibkarlığın inkişafı üçün şərtlərin yaradılmasına, kənd yerlərinə srəmayələrin cəlb olunmasına yardım edəcək. Bakıdakı iş təcrübəsi yaxın illərdə ölkənin regionlarında da elektrik enerjisi təminatının sabit səviyyədə olacağını əminliklə proqnozlaşdırmağa imkan verir.

STABLE ELECTRIC GRID
One of the priorities towards intensifying the socio-economic life of the Azerbaijani regions is to create modern infrastructure, including roads and electricity, gas and water supply. That is the target of three state programmes for the socio-economic development of the Azerbaijani regions.
Under these programmes, attention has been paid to almost all vital fields - medicine, education, roads, utilities, etc.
On the other hand, the stable tendency to upgrade obsolete power plants and build new ones has significantly increased electricity generation capacity and created considerable export opportunities.
Another issue is that the worn-out state of the distribution grid has not fully allowed electricity to be delivered to the end user. In Baku, the issue has been resolved, and most operations in the Baku electricity system aim to create [electricity-generating] capacity and ensure future growth of the capital, but in the regions there had until recently still been a high proportion of technical losses and problems with the collection of money due for electricity used.
To tackle these problems, Azerbaijani President Ilham Aliyev on 15 February 2015 ordered the establishment of Azerisiq JSC on the basis of Bakielektriksabaka open-type JSC. Bakielektriksabaka's managerial experience turned out be very successful at the level of Azerbaijan's capital city and villages in Abseron District. Baku residents have forgotten about hours-long power failures, and "webs" of wires have disappeared from courtyards and porches. On the other hand, almost 100 per cent of electric bills are paid.
Given these achievements, we can confidently expect an equally efficient and stable power supply system to be built across Azerbaijan.
Seven regional departments for supply and sale of electricity (RDSSE) have been established as a priority towards the restructuring of distribution grids: a Baku one, a Northern one, a Northwestern one, a Western one, an Aran one, a Central Aran one and a Southern one.
In parallel, a major reconstruction and development programme has been developed based on state programmes for the socio-economic development of the regions to ensure reliable and quality electricity supply to users. Part one of the programme is in progress already. It consists of four parts and includes the rehabilitation of electricity grids. This will ensure uninterrupted power supply to users. In particular, there are plans to reconstruct power supply to irrigation systems towards the development of agriculture, and to make power supply to industrial areas and tourist facilities more reliable.
Part two of the programme involves fundamental reconstruction of regional electricity grids. It will be implemented within three years after the rehabilitation is completed. This phase will see the implementation of urgent measures, under the master plan for the Azerbaijani electricity sector for 2013-25 years. In this way, electricity supply to users in the regions will be improved up to the level it is on in Baku.
In the third phase of work under the reconstruction and development programme, which covers 2018-25, work will be done to ensure safe, reliable and efficient electricity supply to users across Azerbaijan.
Part four of the programme provides for the organization of information and management systems, and rendering of exemplary services to users through ASAN Service and electronic systems. To this end, server equipment has been ordered for storing and managing the user database, and an increase is planned in the number of services provided by ASAN Service and reduction in the number of procedures.
Within the framework of work under part one of the programme, transformer stations that have completed their service life are being upgraded. Mainly, transformer station sets (TSS) with modern equipment are being installed in the regions that ensure uninterrupted power supply to users. In parallel, old aluminium wires are being replaced with SIP cables. Before installing TSS, the precise number of users is counted and a future increase in their number is calculated in order to meet growing needs. All this enables a significant reduction in technical losses and improvements in the accounting system.
These power hubs are also supplied using modern technologies - power lines and utility poles are replaced and the distance between utility poles is reduced. Depending on climate conditions, individual stone buildings are built for TSS, which makes it possible to extend the service life of the equipment.
Ever since Azerisiq was established, it has also paid special attention to upgrading its substations.
A total of three new substations - 110, 35 and 10 kV - were built in 2015: Gadabay in Gadabay District, Goynuk in Saki District, and Buzovna-2 in Baku's Xazar district.
The company has built 22 new 35-kV substations and nearly 1,300 TSS, and replaced power lines - both high-voltage ones (110-, 35-, and 6-10-kV) and those on the distribution grid. Modern SIP cables have been used a lot to deliver electricity to consumers.
Users have had almost 185,000 new meters installed for them, including more than 14,000 modern SMS [Smart Metering Systems] ones.
All these measures have had a positive impact towards electric bill payments. The payment rate has reached 98.3 per cent in Baku and 86.6 per cent in the regions.
There is Scada system operating for remote management of the high-voltage substation grid. A total of 32 substations are connected to the system.
Seventeen new office buildings have been built in Baku and the regions, and two more buildings have been renovated. There is a training centre, whose goal is to improve the skills of staff employed by Azerisiq JSC. The training centre runs courses relevant to the entire range of the electricity sector.
This year has seen the opening of the western branch of the training centre under the new Nizami 35-kilovolt substation in Ganca.
President Ilham Aliyev attended the opening of the substation, which is crucial for power supply to downtown Ganca. He also attended the opening of the regional training centre.
The Nizami substation, which connects three 110-kilovolt substations in Ganca to the 35-kilovolt grid, was the basis for the establishment a circular scheme, and this considerably enhances the reliability of power supply to the residents of Azerbaijan's second largest city.
A regional training centre, which operates under the substation, will deliver training to staff employed at the Northwestern, Western and Central Aran electricity departments.
To improve customer services, Azerisiq actively cooperates with ASAN Service centres, where users can find out if they have any debt, obtain documents confirming that they have no debt, file an application for connection to the grid, etc.
The implementation of an agreement with the Asian Development Bank helps develop Azerisiq's distribution grid even further. Under this agreement, the ADB will provide a loan to the tune of 750m dollars, and another 250m dollars are the government's share.
The implementation of this agreement will significantly improve the distribution grid in the regions of the country, improve electric bill payments, etc.
As one can see, Azerisiq seeks to raise the level of the development of the distribution grid in the regions to the level in the capital city within the shortest period of time possible. This is having a positive impact primarily towards stable power supply to people in the villages and, secondly, will help to develop business in the regions and attract investment to the countryside.
Experience of work in Baku generates the confident forecast that stable energy supply will also be ensured in the country's regions in the next few years.