Ucuz mənzil tikitisinə başlanılması və ipoteka kreditləşməsinin sadələşdirilməsi Azərbaycanda bütün ailələrin mənzillərlə təmin edilməsinə yönəlib
Dövlət idarəçiliyi sektorunda, xüsusən də əhaliyə xidmət sferasında həyata keçirilən islahatlar məmur-vətəndaş münasibətlərini xeyli asanlaşdırıb. İslahatların əsas istiqaməti elektron hökumət xidmətlərinin imkanlarından fəal şəkildə istifadə etməkdir. Bu isə bürokratik süründürməçilik hallarını azaltmağa, koorupsiya və rüşvətxorluq faktlarını aradan qaldırmağa imkan verir. Burada aparıcı rolu, əsasən, şəxsiyyət vəsiqələri, pasportlar, sürücülük hüququ, "kupça"ların verilməsindən başlayaraq, kommunal xidmətlərdən ayrıca arayışların alınmasındək dövlət orqanları tərəfindən əhaliyə xidmət göstərilməsinə cəmlənmiş "ASAN xidmət" mərkəzləri oynayırlar.
Bu istiqamətdə islahatların daha bir mühüm yönü Prezident İlham Əliyevin ipoteka kreditləşməsinin bəzi məsələlərini tənzimləyən fərmanı oldu. Bu fərmana uyğun olaraq, "Azərbaycan İpoteka Fondu" ASC-nin nizamnaməsi və "AİF vəsaiti hesabına ipoteka kreditinin, o cümlədən güzəştli ipoteka kreditinin verilməsi Qaydası" təsdiq edildi.
İpoteka kreditinin verilməsi prosedurlarının sadələşdirilməsi məqsədilə "Elektron hökumət" portalında "Elektron ipoteka" sisteminin yaradılması və 2017-ci il yanvarın 1-dən başlayaraq bu institutun təcrübədə tətbiq edilməsi barədə qərar verildi.
Fərmanda qeyd edilib ki, "Elektron ipoteka" sistemində ipoteka kreditinin alınması üçün tələb olunan sənədlərin siyahısının və şərtlər barədə məlumat olmalıdır; ipoteka kalkulyatoru proqramı; ipoteka kreditinin alınması üçün elektron müraciəti, qeydiyyata alınması və s. üçün imkanların təqdim edilməsi. Sistemdə ipoteka krediti almaq üçün müraciət etmiş şəxs üçün elektron kabinetin və ödənişlərin elektron formada həyata keçirilməsi üçün imkan yaradılması nəzərdə tutulmalıdır.
Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinə "Elektron ipoteka" sisteminin "Elektron hökumət" portalına inteqrasiyasını təmin etmək həvalə olunub. Bu isə müvəkkil banklara ipoteka krediti almaq istəyənlərin məlumatlarını əldə etməyə imkan verəcək. İpoteka kreditlərinin verilməsi və prosedurun sadələşdirilməsi təkcə vətəndaşların yaşayış şərtlərini yaxşılaşmasına deyil, həm də tikinti sektorunun canlanmasına yardım edəcək.
Bütün dünyada ipoteka kreditləri yaşayış məsələsinin əsas həll yolu hesab edilir. MDB məkanında AİF-in verdiyi ipoteka kreditlərinin illik 8% (adi ipoteka) və güzəştli ipoteka krediti üçün 4%-lik dərəcəsini ən münasib şərt hesab etmək olar. Məsələn, Rusiyada ipoteka almaq istəyən şəxslər İpoteka Yaşayış Kreditləşməsi Agentliyinin xətti ilə ən yaxşı halda 11,5-12%-la əldə edirlər. Bundan əlavə, ipoteka kreditlərinin verilmə templəri də heç də yaxşı deyil. 2006-cı ildən AİF xətti ilə 18 min nəfər ümumi məbləği 730,8 mln. manat həcmində ipoteka krediti alıb. Bununla bərabər, son yarım ildə kreditlərin verilmə prosesi olduqca ləngiyib.
Buradan belə çıxır ki, orta hesabla, ancaq 1,8 min sakin ipoteka krediti alır. Hərçənd bir neçə il əvvəl Milli Məclisdə ipoteka kreditləri ilə bağlı müzakirələr zamanı vətəndaşlardan ipoteka krediti almaq üçün 100 min sorğunun olduğu rəqəm səsləndirilmişdi. Kreditin indiki verilən templəri ilə ipoteka krediti almaq istəyənlərin hamısını kreditlə təmin etmək üçün bir neçə on il lazım olacaq. Bununla yanaşı, ölkə əhalisinin sayının artmasını da nəzərə almaq lazımdır.
Bununla əlaqədar ölkədə ipoteka kreditinin bərpa olunması və sürətlənməsinin nə üçün lazım olmasına dair suallar yaranmır. Qeyd edək ki, ipoteka kreditinin bərpası təkcə mənzil bazarında deyil, bütövlükdə iqtisadiyyatda vəziyyəti yaxşılaşdırmalıdır. Tikinti sahəsinə yatırılan hər bir manat oxşar sahəyə əlavə dörd manat gətirir. Bu proses hələ 2010-cu ildə, ipoteka kreditləşməsinin üçillik fasilədən sonra bərpası ilə müşahidə edilirdi. Müvafiq olaraq, AİF xətti ilə aktiv ipoteka kreditləşməsi başlayarsa, daşınmaz əmlak bazarı və tikinti sektorunda canlanmanın növbəti gurultusunu gözləmək olar. Bu isə 2017-ci ilin əvvəlində ölkə iqtisadiyyatında əhəmiyyətli dərəcədə öz əksini tapacaq.
Lakin istənilən halda ipoteka ilə kredit almaq və kreditin ödənilməsi üçün müəyyən maliyyə imkanlarının olması tələb edilir. Əhalinin aztəminatlı təbəqəsi isə bu imkana malik deyil. Azərbaycanda əhalinin bu təbəqəsinin mənzil məsələsinin həlli üçün Mənzil İnşaat Dövlət Agentliyi (MİDA) yaradılıb. Onun əsas vəzifəsi - olduqca əlverişli şərtlərlə aztəminatlı ailələrə mənzil verilməsindən ibarətdir. Prezident İlham Əliyevin Nazirlər Kabinetinin 2016-cı ilin birinci yarısının sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına həsr edilmiş sonuncu iclasında qeyd etdiyi kimi, bu, olduqca ciddi sosial təşəbbüsdür.
"İndi təşkilati məsələlər öz həllini tapmaqdadır. Torpaq sahələri ayrılır və tezliklə MİDA öz işinə başlamalıdır, mənzillər tikilməlidir. Bu mənzillər uzunmüddətli güzəştli şərtlərlə aztəminatlı vətəndaşlara veriləcək. Bu, çox ciddi sosial təşəbbüsdür. Bu, geniş vüsət almalıdır. Hər bir bölgədə, hər bir rayonda buna ehtiyac var. Eyni zamanda, bu təşəbbüs, bu layihə inşaat sektoruna da çox ciddi təsir göstərəcək. Çünki inşaat sektorunda çox böyük geriləmə var və iş yerlərinin itirilməsi də məhz inşaat sektorunda baş vermişdir", - deyə İ. Əliyev bildirib.
O, qeyd edib ki, sahibkarlar da sosial mənzillərin tikintisinə dair irimiqyaslı işlərə hazır olmalıdırlar.
"Bütün inşaat materialları Azərbaycanda istehsal olunmalıdır. Onların böyük hissəsi istehsal olunur. Ancaq indi həcm, tələbat artacaq. Özəl sektor da hazır olsun və öz işlərini elə qursun ki, bizim bu inkişaf planlarımızı təmin edə bilsin. Yoxsa, belə olmasa, onda biz gərək inşaat materiallarını xaricdən alaq. Ona da əlbəttə ki, biz getmək istəmirik", - deyə İ. Əliyev bildirib.
Əlbəttə, belə bir sual doğur ki, mənzil tikintisinin vüsəti əmlak bazarında "həddindən artıq qızmaya" gətirib çıxarmayacaq ki?
Lakin statistika əksini iddia edir. Azərbaycanda əhalinin adambaşına 18 kv.m düşür. Bu isə Qazaxıstan (21 kv. m) və Rusiya (23 kv.m) üzrə rəqəmlərlə müqayisə edilir. Lakin Avropa göstəriciləri ilə (49,7 kv. m) və ABŞ-la (65 kv.m) müqayisədə olduqca aşağıdır.
Ona görə də mənzil probleminin tam həlli üçün hələ də xeyli yeni mənzillər tikilməlidir. Bundan əlavə, əhalinin fəal artımını da nəzərə alsaq, deməli tikinti şirkətləri və müvafiq sektor hələ neçə on illər işlə təmin olunacaq.

A HOUSE FOR EVERYONE
The launch of the construction of affordable housing and the simplification of mortgage lending procedures aim to ensure that every family has an apartment in Azerbaijan
The reforms in public administration sector, especially in the provision of public services, have considerably simplified the relations between the officials and the citizens. The objective is to maximize the effective use of the e-government capabilities in order to reduce the bureaucracy for both sides and to eradicate corruption and bribery.
Hence the leading role of the ASAN service centers, focused on the provision of public services such as the issuance of identity cards, passports, driver licenses, the bills of sale, and various utility certificates through the government agencies.
The recent decree issued by President Aliyev regulates a number of issues concerning the mortgage lending and determines yet another important aspect of ​​these reforms.
Thus, the decree approves the charter of the Azerbaijani Mortgage Fund (AMF) and the procedures for granting the mortgage loans financed through the AMF, including the concessional loans.
In order to simplify these procedures, it has been decided to create the electronic mortgage system (e-mortgage) under the e-government portal, which will be implemented starting January 2017.
Among other things, the decree stipulates that the new system must i) contain information about the conditions and the documents required to obtain mortgage loans; ii) include a mortgage calculator; and iii) provide the means for electronic application and registration of the loans.
The system must also include individual accounts for persons applying for mortgage loans, and the means for execution of payments.
The Ministry of Communications and High Technologies is instructed to ensure the integration of the new system to the e-government portal, which will allow the banks to obtain data concerning the recipients of the loans.
Not only do the enhancement and simplification of the loan granting procedures contribute to improving the housing conditions of the citizens but they will also revive the construction sector of the country.
The mortgage loans is the primary solution for the housing problem around the world.
In Azerbaijan, the recipients of housing and social loans granted through the AMF enjoy interest rates of as little as 8 and 4 per cent, respectively, which is a bliss. For instance, the Russian Agency for Housing Mortgage Lending can ensure the interest rates of 11.5-12 per cent for mortgage loans at best.
Meanwhile, the rate at which the mortgage loans are being granted is far from perfect. Since 2006, the AMF has granted mortgage loans with a total value of AZN 730.8 million to 18 thousand recipients. The process of granting the loans, though, has slowed significantly over the past six months.
A simple calculation shows that only 1.8 thousand people could receive the mortgage loans, although during the parliamentary discussions a few years ago, the announced number of applicants was equal to 100 thousand. But at current pace of lending, it will take several decades to ensure mortgages loans for every applicant. However, one must take into account the population growth in the country.
The necessity to restore and to accelerate the process of mortgage lending is, in fact, beyond the discussion. It is worth noting that the resumption of mortgage lending should improve the situation not only in the housing market but in the economy as a whole. Each manat invested in the construction industry attracts additional four manats into the related industries.
This process has already been witnessed in 2010 when the mortgage lending had been restored after a three-year break. Therefore, the start of active mortgage lending through the AMF can lead to yet another spike of revival both in the real-estate market and the construction sector, which eventually will have a serious economic effect by early 2017.
In any case, one requires certain funds to be able to return the loan when buying an apartment. But this is a real problem for low-income families. Therefore, the State Housing Agency (SHA) has been created to solve the housing problem of this category of population in Azerbaijan. Its main mission is to provide housing for the low-income families on very favorable terms.
As President Aliyev mentioned at the last meeting of the Cabinet of Ministers dedicated to the results of socio-economic development during the first half of 2016, this is a very serious social initiative.
"The organizational issues are being solved. The land plots are being allocated, so that SHA can start the construction works as soon as possible. The low-income families will enjoy housing provided under long-term concessional conditions. This is a very serious social initiative, which must be extended over a wider scope. There is a need for this in every region, every district. At the same time, this initiative will have a significant impact on the construction sector since it suffers from a very large gap resulting in loss of jobs", said president Aliyev.
He added that the entrepreneurs must also be ready for large-scale works regarding the construction of social housing.
"All construction materials must be manufactured in Azerbaijan. In fact, a considerable part of them is being manufactured nationally but the volumes of production and the demand are going to increase. The private sector must also be ready and organize itself in a manner that will ensure realization of our plans. Otherwise, we will have to purchase construction materials overseas, which is not what we want", said the president.
One may ask whether the scale of housing construction will lead to "overheating" the real-estate market. The statistics, however, show the opposite. In Azerbaijan, the housing area accounts for 18 sq. meters per capita being less than in Kazakhstan (21 sq. m) and Russia (23 sq. m) but significantly lower than in the European countries (49.7 sq. m) and the US (65 sq. m).
Therefore, the country will need many more new apartments to ensure that the housing issue is solved completely. Moreover, given the rapid growth of the local population, the construction companies and the related sectors of economy will be able to run the business for several decades.