İKİİSTİQAMƏTLİ DÜNYA
Türkiyə özünün yeni tarixində çətin mərhələdən keçir. Son günlərdə o, Rusiya və İsraillə münasibətlərinin normallaşması fonunda İstanbul aeroportunda törədilmiş dəhşətli terrorla yadda qalıb. Qeyd edək ki, bu iki dövlətlə münasibətlərin qaydaya salınması Ankaraya Yaxın Şərq və Avrasiyanın kəsişməsində gedən böyük geosiyasi oyunlarda ciddi dividendlər vəd edir.
İstanbula hücum
Türkiyə yeni terror aktı ilə sarsılıb. İyunun 28-də 3 terrorçu İstanbulun Atatürk Hava Limanı yaxınlığında insanları güllələməyə başlayıb. Daha sonra onlar terminalın daxilində və binanın girişində partlayıcı qurğuları işə salıb. Terror aktı nəticəsində 45 nəfər dünyasını dəyişib, 140-dan artıq insan yaralanıb.
Rəsmi Ankara Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın və Baş nazir Binəli Yıldırımın timsalında İstanbul aeroportunda törədilmiş terror aktının arxasında «İslam Dövləti» (İD) qruplaşmasının dura biləcəyini bəyan edib. Baş vermiş hadisə ilə əlaqədar açılmış cinayət işində 30 nəfərin adı keçir. Türkiyənin xüsusi xidmət orqanları isə hesab edir ki, kamikadzelərin əməllərinə bilavasitə Əhməd Çatayev adlı şəxs rəhbərlik edib. O, vaxtilə çeçen separatçılarından olan Doku Umarovun maraqlarını təmsil edib. Çatayev Avstriyada qaçqın statusu alıb və bununla əlaqədar olaraq, uzun illər Rusiya onu mühakimə edə bilməyib. "The Wall Street Journal"ın məlumatına görə, Çatayev ötən ildən başlayaraq, "İD"nin sıralarında fəaliyyətə başlayıb və insanların ələ alınması ilə məşğul olub. Nəşrin iddiasına görə, Suriyanın Kobani şəhərində məhv edilən məhz onun dəstələri idi. Bu dəstələr İraq və Suriyanın bir hissəsinə nəzarət edən terror qrupunun tərkibində döyüşürdü. Türkiyə KİV-in məlumatında isə İstanbulda terror aktı törətmiş şəxslər arasında Özbəkistan və Qırğızıstan vətəndaşlarının da olduğu bildirilir.
Beləliklə, Türkiyədə növbəti miqyaslı terror aktının törədilməsi ölkənin faktiki olaraq, hərbi vəziyyətdə yaşadığını təsdiqləyib. O, iki cəbhədə - "İD" və PKK ilə qarşıdurma kimi xarakterizə olunur. Bu terror təşkilatları Türkiyənin təhlükəsizliyinə, ərazi bütövlüyünə və ümumiyyətlə, mövcudluğuna təhdiddir. Şübhəsiz, bu terror aktının əsas məqsədi də türk dövlətində sabitliyin pozulması, ölkə iqtisadiyyatının inkişafına, onun xarici siyasi hədəflərə nail olmasına maneə yaradılması idi. İstanbul aeroportundakı terror aktlarının Türkiyə diplomatiyasında bir sıra vacib hadisələrin baş verdiyi dövrə təsadüf etməsi isə kifayət qədər maraqlı məqamdır.
Ankara ilə Moskva dialoqu bərpa edib
Rusiyaya məxsus "Su-24" bombardmançı təyyarəsinin vurulması ilə bağlı insidentdən 7 ay sonra, Ankara-Moskva dialoqu normallaşmaq şansı qazanıb. Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan rusiyalı həmkarı Vladimir Putinə yazdığı məktubda pilot Oleq Peşkovun həlak olmasına görə üzr istəyib və Rusiya ilə dost münasibətlərinin bərpası üçün əlindən gələni etməyə hazır olduğunu bildirib. Ərdoğan regiondakı böhranlı vəziyyətlərə birgə reaksiyanın göstərilməsinə, terrorla birgə mübarizəyə hazır olduğunu da vurğulayıb. Məktubunda o, Rusiyanı "dost və strateji tərəfdaş" adlandırıb və bildirib ki, Ankara "heç zaman Rusiyaya məxsus təyyarəni vurmaq istəyində və niyyətində olmayıb".
Qeyd edək ki, Türkiyə hökumətinin üzr istəməsi Kremlin Ankara ilə münasibətlərin bərpası üçün irəli sürdüyü şərtlərdən biri idi. Moskva ötən ilin noyabrında Rusiya HHQ-yə məxsus bombardmançının vurulmasına cavab olaraq, qonşu ölkəyə bir sıra sanksiyalar tətbiq etmişdi. Sanksiyalar bəzi meyvə-tərəvəz tədarükünə qadağa qoyulmasını, turizm sahəsində əməkdaşlığın dayandırılmasını da nəzərdə tuturdu.
Təxminən, 1 ay əvvəl isə Rusiya Prezidenti Vladimir Putin Moskvanın Ankara ilə münasibətlərin bərpasına çalışdığını, lakin "münasibətlərin bərpası üçün istəklə yanaşı, hansısa addımların da atılmalı olduğunu" demişdi. Bu bəyanat Rusiya-Türkiyə dialoqunun bərpasının mümkünlüyünə açıq eyham idi.
Rusiya-Türkiyə münasibətlərindəki böhranın aradan qaldırılması üçün real şansın olduğunu iki dövlət başçısı arasında baş tutmuş telefon danışığı da təsdiqləyib. Söhbət zamanı Ərdoğan ilə Putin yaxın zamanlarda görüşmək haqqında razılığa da gəliblər. Danışıqların əsas nəticəsi isə cəmi 1 gün sonra, Putinin rusiyalı turistlərin Türkiyə kurortlarına gedişinə qadağanın aradan qaldırılması barədə göstərişi olub.
İki ölkə arasında əlaqələrin bərpası istiqamətində daha bir ciddi addım Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Xarici İşlər Nazirləri Şurasının Soçidə keçirilən toplantısında bu iki ölkənin XİN başçılarının bir araya gəlməsidir. Mövlud Çavuşoğlu ilə Sergey Lavrov ikitərəfli münasibətlərin bərpası yollarını müzakirə edib, terrorçuluqla mübarizə üzrə Rusiya-Türkiyə işçi qrupunun fəaliyyətinin bərpasına dair razılığa gəliblər. Xatırladaq ki, qrup fəaliyyətini, faktiki olaraq, 7 ay əvvəl dayandırmışdı.
Bu, terrorçuluqla mübarizə mövzusunun Rusiya-Türkiyə böhranının aradan qalxmasında əsas amillərdən biri olduğunu göstərir. Moskva ilə Ankara açıq şəkildə bildirirlər ki, terrorçuluqla mübarizə onların ümumi hədəfidir. Bu mənada, Putinin İstanbul aeroportunda törədilmiş terror aktı ilə əlaqədar Ərdoğana verdiyi başsağlığını da xatırlatmaq yerinə düşər. "Hər kəs üçün ümumi bəla olan terror təhlükəsi ilə mübarizədə beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsinin vacibliyini hər iki tərəf vurğulayıb", - deyə Kremldən verilən açıqlamada bildirilir.
Moskva ilə Ankara ikitərəfli münasibətləri normallaşdırarkən anlayırlar ki, onlar müasir geosiyasi vəziyyətdə obyektiv olaraq müttəfiqdirlər. Odur ki, ikitərəfli münasibətlərdə bəzi problemlərin olmasına baxmayaraq, Rusiya və Türkiyə gərginliyin aradan qaldırılması üçün dialoqa üstünlük verib. Çünki onlar beynəlxalq arenada birgə qərar və səylərlə daha çox nailiyyət əldə edə biləcəklərini anlayır.
Əlbəttə ki, Rusiya-Türkiyə dialoqunun bir anda yüksəksəviyyəli ikitərəfli əməkdaşlığa çevriləcəyini gözləmək olmaz. Bu istiqamətdə yaxın perspektivdə irəliləyiş, ilk növbədə, iqtisadi əməkdaşlıq və birgə layihələrin reallaşdırılması sahəsində mümkündür.
Rusiya ilə Türkiyə arasında münasibətlərin bərpasından, şübhəsiz ki, onlarca dost, strateji tərəfdaş olan ölkələr udacaq. Bu, Cənubi Qafqazın lideri olan Azərbaycana da aiddir - bu regionda təhlükəsizlik böyük ölçüdə Moskva ilə Ankaranın geosiyasi maraqlarının üst-üstə düşməsinə əsaslanır. Bakı son yarım ildə Rusiya-Türkiyə münasibətlərinin bərpasında maraqlı olduğunu dəfələrlə nümayiş etdirib. Və Ərdoğanın Putinə məktub yazdığı açıqlandıqdan dərhal sonra, rəsmi Ankara Türkiyə-Rusiya münasibətlərinin normallaşmasına verdiyi töhfəyə görə Azərbaycana minnətdarlıq edib.
Təl-Əvivlə böhran aradan qaldırıldı
Bu arada Ərdoğanın Putinə məktubu Türkiyə ilə İsrail arasında diplomatik münasibətlərin bərpası ilə eyni vaxta təsadüf edib. Təl-Əviv 2010-cu ildə Türkiyənin «Mavi Mərmərə» təyyarəsinə edilmiş hücuma görə, Ankaradan üzr istəməyə və insident zamanı həlak olmuş şəxslərin ailələrinə kompensasiya kimi, 21 milyon dollar ödəməyə hazır olduğunu bəyan edib. Bundan başqa, İsrail Türkiyənin istəyinə uyğun olaraq, Qəzzanın blokadasında müəyyən yumşaltmalara getməyə də razılıq verib.
Ankara isə öz növbəsində, İsrailin "Azadlıq flotiliyası"na qarşı əməliyyatda adıkeçən siyasi və hərbi rəhbərliyinə qarşı bütün iddiaları geri götürməyə, həmçinin İsrailin qaz proqramının reallaşdırılmasına yardım göstərməyə hazır olduğunu bəyan edib.
Türkiyə ilə İsrail arasında strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin bərpasında Qərbin, ilk növbədə, həm Təl-Əvivin, həm də Ankaranın müttəfiqi sayılan ABŞ-ın maraqlı olduğuna şübhə yoxdur. Bununla yanaşı, Türkiyə ilə İsrailin öz maraqları da ikitərəfli dialoqun bərpasını tələb edir.
Türkiyə ilə əldə olunmuş razılıqdan danışan İsrailin Baş naziri Benyamin Netanyahu açıq şəkildə deyib ki, onun ölkəsinin təhlükəsizliyi və iqtisadiyyatı üçün bu barışığın vacib strateji əhəmiyyəti var. Yeri gəlmişkən, İsraildə Təl-Əvivin Ankaradan üzr istəməsini heç də hər kəs razılıqla qarşılamayıb. Hətta hökumətin Müdafiə naziri Aviqdor Liberman da daxil olmaqla, 3 üzvü Türkiyə ilə razılaşmanın əleyhinə çıxıb. Lakin "İsrailin rifahına biganə olmayanlar Türkiyə ilə razılaşmanı dəstəkləməlidir" düşüncəsində olanların mövqeyi üstün olub. "Haares" qəzetinin bu barədəki məqaləsində deyilir: "Razılaşmanın hər iki tərəfi qane etməyəcək ayrı-ayrı paraqrafları ümumi nəticəyə kölgə salmır: razılaşma İsrailə sərf edir. Əsas nailiyyət Türkiyə-İsrail ikitərəfli münasibətlərinin bərpası, Ərdoğanın İsrail ilə NATO bloku arasında əməkdaşlığa yaratdığı maneələrin aradan qaldırılmasıdır".
Beləliklə, Türkiyənin Rusiya və İsrail ilə münasibətlərin normallaşdırılması istiqamətində ciddi addımları regional təhlükəsizliklə bağlı yaşanmaqda olan problemlər fonunda önəmli nəticələr verə bilər. Bu problemlər isə özünü terror təhlükəsinin artmasında və Ankara ilə Qərb arasında qarşıdurmanın güclənməsində göstərir. Türkiyənin Avropa İttifaqına üzvlük kursundan imtinası da münasibətlərdəki gərginliyin hansı həddə çatdığının göstəricisidir.
Sonda Rəcəb Tayyib Ərdoğanın müsəlmanların müqəddəs Ramazan ayının başa çatması münasibətilə türk xalqına ünvanladığı təbrikdəki bir fikri qeyd etmək yerinə düşər. Həmin fikir rəsmi Ankaranın Rusiya və İsrail ilə dialoqun bərpası kontekstində "son həftələrdə atılmış qarşılıqlı müsbət addımların gələcəyə ümid yaratdığını" aydın şəkildə ifadə edir. Ərdoğan bildirir ki, Türkiyə "Suriya ilə, terrorçuluqla bağlı böhranları, süni gərginlikləri aşır və digər dövlətlərlə münasibətlərini bərpa edir".
Türkiyə liderinin sadaladığı amillər, şübhəsiz ki, Ankaranın istər xarici siyasətdə, istərsə də türk dövlətinin təhlükəsizliyi və birliyi kontekstində üzləşdiyi bir sıra təhdidlərin aradan qaldırılmasına yardım etməlidir.

WHO ATTACKS THE WORLD?
Turkey suffers from yet another sinister terrorist attack in the context of improving relations with Russia and Israel
Turkey is going through a difficult phase of its modern history. The last few days have been marked by the horrific terrorist attack at Istanbul airport alongside the progress achieved in Ankara's relations with Russia and Israel, which promises Turkey substantial dividends in the big geopolitical game unfolding in the Middle East and the Eurasian crossroads.
The attack on Istanbul
Turkey is recovering from another shocking terrorist attack. On June 28, three terrorists opened fire from automatic weapons near the Ataturk Airport in Istanbul, and then detonated explosive devices inside the terminal and at the entrance to the building. As a result, 45 people were killed and more than 140 were injured.
The Turkish President Recep Tayyip Erdogan and the Prime Minister Binali Yildirim named the terrorist group the Islamic State (IS) as the alleged organizer of the attack. Until now, about 30 individuals have been charged with this criminal case. Meanwhile, the Turkish special services tend to believe that the person who orchestrated the actions of suicide bombers was Ahmed Chatayev also known for his close relations with one of the leaders of Chechen separatists Doku Umarov. Chatayev was granted a refugee status in Austria and could not therefore be extradited to the Russian authorities. According to The Wall Street Journal, Chatayev has been engaged in recruitment to IS since the last year. His team was destroyed during the siege of the Syrian city of Kobani, fighting on the side of the terrorist group that controls some areas in Iraq and Syria. According to the Turkish media, the perpetrators of the recent terrorist act in Istanbul also included the nationals of Uzbekistan and Kyrgyzstan.
Once again, the recent terrorist attack in Turkey confirmed that the country actually lives under wartime conditions. It is confronting against two powerful terrorist organizations - the Islamic State and PKK (Kurdistan Workers Party), openly threatening the security, territorial integrity and the very existence of the Turkish Republic. Certainly, the proximate purpose of these attacks was to undermine the stability of the Turkish state, as well as to inhibit the breakthrough of the local economy and the implementation of the foreign policy objectives. It is worth noting that the attacks were committed just at the time when a number of important developments were ongoing in the Turkish diplomacy.
Ankara and Moscow restore the dialogue
Ankara and Moscow had a chance to normalize the dialogue only seven months after the incident with the downed Russian bomber Su-24. In the letter to his Russian counterpart Vladimir Putin, the Turkish President Erdogan apologized for the death of the pilot Oleg Peshkov and expressed his willingness to do all possible to restore traditionally friendly ties with Russia, as well as to work together to respond to crisis situations in the region and fight terrorism. In his letter, he called Russia “a friend and a strategic partner” and said that Ankara “never had the desire or deliberate intention of shooting down the Russian Federation’s plane”.
The apology by the Turkish authorities was one of the Kremlin's conditions to restore relations with Ankara. In response to the destruction of the Russian bomber by the Turkish Air Forces, Moscow imposed a range of sanctions upon the neighboring country effective since the last November, including a ban on the supply of some vegetables and fruits, as well as the curtailment of cooperation in the tourism sector. However, just over a month ago, the Russian President Vladimir Putin said that Moscow is trying to resume relations with Turkey but that the “desires to resume relations need something else to do”. That was a clear message to the possibility of normalization of the Russian-Turkish dialogue.
A telephone conversation between the two leaders has signaled a real chance to overcome the crisis existing in the Russian-Turkish relations. Erdogan and Putin agreed to hold a personal meeting at the earliest opportunity. But the most eloquent result of that conversation was Putin’s instruction that followed on the next day to remove all travel restrictions for Russian tourists on trips to the Turkish resorts.
Yet another impressive evidence of reviving contacts between Ankara and Moscow was the meeting of Turkish and Russian foreign ministers in Sochi during the meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs of the Organization of the Black Sea Economic Cooperation (BSEC Council of Foreign Ministers). Mevlut Cavusoglu and Sergey Lavrov discussed the normalization of bilateral relations and agreed on the rehabilitation of the Russian-Turkish working group on combating terrorism, which actually freezed activities seven months ago.
This indicates that combating terrorism has become one of the key factors that influenced the rollback of the Russian-Turkish crisis. Moscow and Ankara have expressed clearly that the fight against terrorism is their common goal. In this regard, it is also worth noting a message of deep condolences expressed by Putin to Erdogan after the attack of the Istanbul airport. “Both sides emphasized the need to intensify international cooperation in the fight against common terrorist threats”, states the Kremlin.
There is no doubt that the reviving relations between Moscow and Ankara stem from the fact that both countries objectively as allies under the current geopolitical conditions. Therefore, despite of some existing problems in bilateral relations, Russia and Turkey still prefer the dialogue to escalation of tension, understanding that joint decisions and efforts will bring much greater success in the international arena.
Obviously, it is difficult to expect that the Russian-Turkish dialogue will soar back up to the previous level of bilateral cooperation overnight. Nevertheless, a breakthrough in this area is quite possible in the short term, especially in the context of ​​economic cooperation and implementation of joint projects.
After all, the establishment of relations between Russia and Turkey will benefit all of the countries that keep friendly and strategic ties with both states. One of such countries is Azerbaijan - the leading state in the South Caucasus and the region, which owes its security to interacting geopolitical interests between Moscow and Ankara. Over the past half year, Baku has repeatedly expressed interest in rehabilitation of the Russian-Turkish relations. Soon after the publication of Erdogan’s message to Putin, Ankara has expressed gratitude to Azerbaijan for its contribution to the normalization of relations between Turkey and Russia.
Crisis with Tel Aviv is over
Meanwhile, Erdogan's message to Putin coincided with the restoration of diplomatic relations between Turkey and Israel. Under the agreement, Israel would present apologies to Ankara for the attack of the Mavi Marmara in 2010 and deposit some $21 million as compensation for the families of those who were killed on the ship. In addition, Israel agreed to allow for some relaxation in the closure regime of Gaza in favour of Turkey. In turn, Ankara pledged to waiver all claims to the representatives of Israel’s political and military leadership involved in the military operation against the “Freedom Flotilla” and promote the implementation of Israel’s gas program.
Obviously, the rehabilitation of the Turkish-Israeli strategic partnership plays into the hands of the West, primarily the United States, acting as a key ally of both Tel Aviv and Ankara. In the meantime, it is for the interests of Turkey and Israel to establish the bilateral dialogue.
Assessing the reconciliation agreement signed with Turkey, the Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu clearly stated that it has a strategic importance to the security and economy of his country. Incidentally, not everyone in Israel has welcomed the apologies that Tel Aviv presented to Ankara. Plus, three members of the government cabinet including the Minister of Defense Avigdor Lieberman opposed the agreement with Turkey. However, the position of those who believe that “anyone who cares about Israel’s welfare must support the agreement with Turkey” still prevailed. The Israeli newspaper Haaretz wrote: “But scrutiny of the deal’s specific provisions, important though they are, is liable to miss the main point: The agreement’s whole is greater than the sum of its parts. The main benefit to Israel stems from rehabilitating the Jerusalem-Ankara relationship and removing the obstacle Erdogan had posed to Israel’s participation in frameworks that require consensus, like NATO”.
Thus, the effective steps that Turkey takes to ensure further development of relations with Russia and Israel may have important consequences in the context of regional security challenges caused by, inter alia, the strengthening terrorist organizations, as well as the growing contradictions between Ankara and the West, as evidenced by the actual collapse of Turkey’s commitment to join the European Union.
In conclusion, it would be appropriate to cite Recep Tayyip Erdogan’s assertion from his message to the Turkish nation on the occasion of Ramadan celebrations. It expresses very accurately the aspirations of Ankara that in the context of recovering dialogue with Russia and Israel the “mutual positive steps taken in recent weeks give us hope for the future”. Erdogan stressed that Turkey “overcomes the crisis invoked by the problems in Syria, terrorism, artificial tension, and restores relations” with other countries. The factors listed by the Turkish leader should certainly help to address a number of threats menacing Ankara's interests both in the foreign policy, and in the context of the security and unity of the Turkish state.