Çərşənbə axşamı, 11:14
Bakıda 17 ölkənin iştirak etdiyi bədii gimnastika üzrə Dünya Kubokuna yekun vurulub. Mötəbər yarış yüksək təşkilatçılıq və gimnastlarımızın uğurlu çıxışı ilə əlamətdar olub. Bədii gimnastika üzrə yığmamızın lideri Marina Durunda növbəti dəfə məharətini nümayiş etdirməklə, qitənin güclüləri sırasında olduğunu sübut edib.
Gözlənildiyi kimi, Marina Durunda lentlə hərəkətlərdə əksər həmkarlarını arxada qoydu. Ritmik musiqi, mürəkkəb hərəkətlər və dinamik ifaçılıq sayəsində hakimlər gimnastımızın finaldakı çıxışını 18.500 balla qiymətləndirdi. Bu göstərici ilə Marina Durunda bürünc medala layiq görüldü. İlk iki yerdə rusiyalı gimnastlar Yana Kudryavtseva və Marqarita Mamun qərarlaşdı.
Mötəbər yarışda topla fərdi proqram üzrə final yarışında rusiyalı gimnast Marqarita Mamun 19.400 xalla qızıl medal qazanıb. Digər rusiyalı Aleksandra Soldatova 19.000 xalla gümüş, İsrail təmsilçisi Neta Rivkin isə 18.500 xalla bürünc medala sahib olub. Azərbaycan gimnastı Marina Durunda 17.900 xalla yeddinci olub.
Halqa ilə yarışlarda da rusiyalı gimnastlar fərqləniblər. Yana Kudryavtseva (19.450 xal) qızıl, Marqarita Mamun (18.550 xal) gümüş, Fransa gimnastı Kseniya Mustafayeva (18.500 xal) isə bürünc medala sahib olublar.
Gürzlərlə final yarışında Yana Kudryavtseva və Marqarita Mamun eyni - 19.400 xal topladıqları üçün fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxıblar. Fransa təmsilçisi Kseniya Mustafayeva yarışı üçüncü pillədə başa vurub.
Qrup hərəkətləri yarışında komandalar 5 lent, 3 gürz və 2 halqa ilə final mərhələsində mübarizə aparıblar. Beş lent ilə mübarizədə İsrail komandası 18.500 xalla fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxıb. Rusiya kollektivi 18.350 xalla ikinci, İspaniya millisi isə 18.250 xalla üçüncü pillədə qərarlaşıblar. Azərbaycan yığması 18.100 xalla yarışı beşinci pillədə başa vurub.
Üç gürz və 2 halqa ilə qrup yarışlarında Rusiya komandası 19.000 xalla qızıl medala sahib olub. İtaliya komandası 18.500 xalla gümüş, İspaniya yığması isə 18.300 xalla bürünc medal qazanıblar. Azərbaycan komandası 17.750 xalla beşinci olub.
Qrup hərəkətləri üzrə komandamızın Dünya Kubokunun finalında inamlı çıxış etməsi gənc gimnastlarımızın perspektivli olduğunu təsdiqlədi. Mürəkkəb hərəkətləri səhvsiz yerinə yetirən yığmamız güclü rəqabətin olmasına baxmayaraq, həlledici mərhələdə alqışlarla qarşılandı. Gimnastlarımızın mükafatçılar sırasına düşməməsini finalda qitənin ən güclü komandalarının çıxış etməsi ilə izah etmək lazımdır.
Dünya Kubokunun final mərhələsinin təşkilatçılığında milli ənənələrə, tarixi mədəniyyətimizə sadiqlik özünü göstərdi. Gimnastika xalçası və mükafatlandırma mərasimi üçün hazırlanan məkanın Naxçıvan xalçalarına məxsus - Çələbi naxışları ilə bəzədilməsi xüsusi qeyd olunmalı məqamdır. Dünya Kubokunun bağlanış mərasimi açılış mərasiminin məntiqli davamı oldu. Bağlanış mərasiminin əsas qəhrəmanı qismində yenə də Azərbaycana gələn və ölkənin gözəllikləri ilə tanış olan balaca şahzadə çıxış etdi. Ssenariyə əsasən, artıq Azərbaycanın bütün gözəl yerlərini gəzmiş balaca şahzadə Yanardağdan öz evinə üz tutmağa başlayır. O, bu dağın atəşini bürünc mükafatçı Marina Durundaya verir. O da odla digər yerlərdən keçməyə başlayır. Onlar sahələrdən, üzüm bağlarından və digər yerlərdən keçərək, Şamaxı Rəsədxanasına qayıdırlar. Qala-konsertdə Azərbaycan bədii gimnastikasının indiki və gələcək ulduzları, o cümlədən Marina Durunda, Jalə Piriyeva və ölkənin qrup komandası nümunəvi nömrələrlə çıxış etdilər.
Azərbaycan gimnastlarının çıxışından razı qaldığını söyləyən Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının vitse-prezidenti Altay Həsənov “R+”a açıqlamasında bunları dedi: “Dünya Kubokunun son mərhələsi Rioda keçiriləcək Olimpiya Oyunlarından əvvəl son yarışdır. Bu mərhələnin üstünlüyü ondadır ki, idmançılar öz güclərini sınayırlar, bu, onların axırıncı şanslarıdır. Fikrimcə, gimnastika bayramı hamıya sevinc bəxş etdi. Millimizin lideri Marina Durunda lentlə hərəkətlərdə bürünc medal qazanmaqla tamaşaçıların ümidini doğrultdu".
Altay Həsənov Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının uğurlu işini xüsusi vurğulayaraq əlavə etdi ki, federasiya artıq uzun illərdir, müxtəlif mötəbər tədbirləri uğurla təşkil edib: "Düşünürəm ki, daha iri yarışları keçirmək iqtidarındayıq - öhdəsindən gələ bilərik. İnsanlar arenaya gimnastika yarışlarında iştirak etmək üçün gəlirlər. Görürəm ki, insanlar buradan dost kimi ayrılırlar. Bu, ölkəmizin çox böyük nailiyyətidir. İnsanlar yaxşı təəssüratlarla, bura qayıtmaq ümidi ilə gəlir və gedirlər.
Azərbaycan artıq çoxdan idman ölkələrinin ilk sıralarındadır. Bunu ölkəmizdə keçirilən idman tədbirləri də göstərir. İnanıram ki, o gün gələcək, biz futbol üzrə Dünya Çempionatını, Olimpiya Oyunlarını keçirəcəyik, çünki Azərbaycan artıq buna hazırdır və layiqdir".
Bədii gimnastika üzrə Azərbaycan yığmasının baş məşqçisi Mariana Vasilyeva da azərbaycanlı idmançıların çıxışından razı qaldığını söylədi. Onun fikrincə, müəyyən səhvlərə baxmayaraq, gimnastlarımızda inkişaf hiss olundu: "Marina Durunda bizi sevindirdi, düzdür, həmişə olduğu kimi, son anda. Təəssüf ki, bu, ənənə halını almağa başlayır. O, həmçinin Avropa Oyunlarında, Minskdəki Avropa Çempionatında da belə edib. Amma ən önəmlisi odur ki, o bizi sevindirdi. O, bəzi səhvlərə yol verib, ancaq mən buna şadam, çünki həmin səhvləri Olimpiya Oyunlarında etməkdənsə, burada etmək daha yaxşıdır".
Mariana Vasilyeva, həmçinin qeyd etdi ki, digər Azərbaycan gimnastı Jalə Piriyevanın da çıxışından çox razıdır: "Jalədən son dərəcə razıyam, çünki o, çox gənc gimnastdır. Demək olar ki, bu, onun yunior proqramı ilə ilk ilidir və üç hərəkəti gözəl icra edərək məni çox sevindirdi. Lakin dördüncü çıxışda kiçik səhvə yol verdi. O, ilk dəfə dünya reytinqinə düşəcək, buna görə onu yalnız təbrik edə bilərəm".
Azərbaycan gimnastlarının qrup çıxışlarına gəlincə, baş məşqçi bildirdi ki, onlar ilk dəfə 18,1 bal toplayıb: "Hesab edirəm ki, onlar belə qiyməti layiqincə qazanıblar. Düşünürəm ki, bu göstərici onlara kömək edəcək və özlərinə inamları artacaq. Onlara mane olan yeganə məqam liderlər arasında ola biləcəklərinə inanmamaları idi. Lakin düşünürəm ki, hakimlərin verdiyi qiymət onlara buna layiq olduqlarını göstərəcək".
Qeyd edək ki, istirahət etməyə vaxtı olmayan Azərbaycan gimnastları XXXI Yay Olimpiya Oyunlarında iştirak etmək üçün Braziliyaya yollanıb. Planetin ən mötəbər yarışında gimnastikada ölkəmizi Marina Durunda, Oleq Stepko və Petro Paxnyuk təmsil edəcəklər.

CHECK BEFORE OLYMPICS
The Azerbaijani gymnast Marina Durunda became a bronze medalist of the World Cup, to reassure the fans before the summer Olympics
The World Cup in rhythmic gymnastics has recently ended in Baku with the participation of teams from 17 countries of the world. A high level of organization and the successful performance of Azerbaijani gymnasts marked this prestigious competition. Once again, the team leader of the Azerbaijani rhythmic gymnastics Marina Durunda has demonstrated a highly skilled performance and proved to be among the strongest on the continent.
As expected, in exercises with ribbon Marina Durunda has left most of her peers far behind. She has had 18,500 points at the final round for her complex movements and dynamic performance. So, Durunda was awarded the bronze medal. The first two places were taken by Russian gymnasts Yana Kudryavtseva and Margarita Mamun.
Margarita Mamun was the best at exercises with the ball and awarded a gold medal with 19.400 points won. Another Russian athlete Alexander Soldatov (19.000) won the silver medal while Israel's Neta Rivkin has scored 18.500 points winning the bronze medal. In this exercise, Marina Durunda was the seventh with 17.900 points.
The Russian gymnasts have shown a distinguished performance in exercises with a hoop. The gold medal went to Yana Kudryavtseva (19.450), silver to Margarita Mamun (18.550), and the bronze medal to the French athlete Xeniya Mustafayeva (18.500).
The two Russian gymnasts Yana Kudryavtseva and Margarita Mamun have scored 19.400 points in exercises with clubs getting to the highest step of the podium. The French Xeniya Mustafayeva completed the competition as the third best.
In group competitions, the teams have performed at the final stage with 5 ribbons, 3 hoops and 2 clubs. In competitions with five ribbons, the Israeli national team was on top gaining 18.500 points. The Russian (18.300), and the Spanish (18.250) teams were the second and the third, respectively. The Azerbaijani team took the fifth place with 18.100 points.
In group competitions with 3 hoops and 2 clubs the Russian team has ranked first with 19.000 points. The Italians (18,500) got the silver medal, and the Spanish national team (18.300) got the bronze medal. The Azerbaijani team was the fifth with 17.750 points.
The confident performance of the Azerbaijani team in the World Cup finals was the confirmation of prospects of our young gymnasts. Despite strong competition, the national team has unmistakably performed complex movements and was honored with continuous applauses. The absence of the Azerbaijani team among the winners was due to the fact that the strongest teams of the continent were performing in the final rounds.
The organization of the final round of the World Cup has demonstrated a commitment to national traditions and historical culture. It is worth noting the design of the gymnastic carpet and the venue of the award ceremony styled with Chalabi patterns based on motifs of the Nakhchivan carpets. The closing ceremony of the World Cup competition was the logical continuation of the ceremony of opening.
A colorful closing ceremony was dedicated to the return of the Little Prince from Azerbaijan to his planet. During the presentation, the Little Prince has traveled across Azerbaijan: from the magical fairy mountains of Yanardag through the citrus groves in Lankaran, the flower fields and vineyards of Ismayilli to Shamakhi observatory, where, together with other young stars, he has ascended to his planet passing the fire, a symbol of the forthcoming Olympic Games in Rio, to Marina Durunda. Marina Durunda, Jala Piriyeva and the group team have performed at the gala concert.
The Vice-President of the Azerbaijan Gymnastics Federation Altay Hasanov in an interview with R+ has expressed his satisfaction with the performance of the Azerbaijani gymnasts: "The final stage of the World Cup is also the last competition before the Olympic Games in Rio. The advantage of this step is that the athletes can feel their strengths, it is their last chance. I think this event has brought joy to everyone. Having won a bronze medal in the ribbon exercise, the leader of our team Marina Durunda has met the expectations of her fans".
Highlighting the success of the Azerbaijan Gymnastics Federation, Altay Hasanov has added that the federation had successfully organized various prestigious competitions for many years: "I think we are able to hold more major events, it is within our reach. People come to the arena to compete in gymnastics. I see that they leave the arena having become friends. This is a great achievement for our country. People leave with a great impression, with the hope to come back again. Azerbaijan has long been at the forefront of sports countries. This is proven by regular sports events held in our country. I believe that we will see the day when we will hold the World Football Championship, Olympic Games, as Azerbaijan is ready and deserves this".
The head coach of the Azerbaijani national team Mariana Vasileva has also expressed her satisfaction with the performance of our athletes. According to her, in spite of some shortcomings, the national gymnasts are progressing well: "Marina Durunda made us happy. As always, she did it at the very last moment. It has become a tradition. She has done the same at both the European Games and the European Championship in Minsk. But the most important thing is that she has made us happy. Although she has made some mistakes but I am happy since it is better to make these mistakes here than at the Olympic Games".
Mariana Vasileva has also noted that she was very pleased with the performance of another Azerbaijani gymnast Jala Piriyeva: "I am extremely pleased with Jala, she is still a very young gymnast. This is her first year with the junior program. She has well done the three exercises and extremely pleased me. However, she has made a small mistake in the fourth round. It is the first time she will be listed in the world rankings, and I can only congratulate her for this achievement".
As for the group performances of Azerbaijani gymnasts, the head coach said that it was the first time they scored 18.100 points: "I think that they deserved this. This achievement will inspire and strengthen their belief in themselves. The only thing that could stop them was the lack of confidence that they could be among the leaders. However, I think that the points given by the judges have demonstrated that they were deserving this".
Having no time to rest, the Azerbaijani gymnasts have left for Brazil to attend the 31st Summer Olympic Games. Marina Durunda (rhythmic gymnastics), Oleg Stepko, and Petro Pahnyuk (both gymnastics) will represent Azerbaijan in this most prestigious competition of the world.